Gdy z balkonu Bazyliki Świętego Piotra padło nazwisko „Prevost”, czekający w napięciu tłum wiernych zamarł. „Chi è”? „Kto to”? „Francese”? – ludzie zgromadzeni wokół mnie na placu patrzyli na siebie zdumieni i zaskoczeni, gdy słyszeli, że nowy papież jest Amerykaninem.
Jak ujawnienie przez media sprawy drugiego mieszkania Karola Nawrockiego wpłynęło na poparcie dla „obywatelskiego” kandydata PiS na prezydenta? Odpowiedź na to przynosi najnowszy sondaż United Surveys.
W 2021 r. Karol Nawrocki zobowiązał się do dożywotniej opieki nad Jerzym Ż. - wynika z datowanego na 2021 rok dokumentu, który opublikowała Interia. Według tekstu, prezes IPN miał zapewniać seniorowi m.in. wyżywienie i mieszkanie, a po jego śmierci zadbać o pogrzeb.
Adam Leszkiewicz zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Grupy Azoty, podała spółka. Leszkiewicz w złożonym oświadczeniu nie podał przyczyny rezygnacji, ale znamy bardzo prawdopodobną.
Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu śledztwa dotyczącego w sprawie przekroczenia uprawnień i „zamachu stanu" w związku ze zmianami kadrowymi w Prokuraturze Krajowej w styczniu 2024 r.
Na początku przyszłego tygodnia południowokoreański koncern pokaże swojego najnowszego smartfona. Mowa o Galaxy S25 Edge, która ma zyskać więcej funkcjonalności AI. Czy Apple ma się czego obawiać?
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Wybór nowego papieża Leona XIV może być dla prezydenta Donalda Trumpa dużym wyzwaniem. Oto bowiem obywatele USA otrzymują w darze od Opatrzności autorytet nie mniejszy od rezydenta Białego Domu i niekoniecznie podążający jego ścieżką.
Rafał Trzaskowski nie miał łatwego zadania — w ponaddwugodzinnej rozmowie z Krzysztofem Stanowskim musiał tłumaczyć się z wielu spraw: CPK, granicy, związków z George'em Sorosem i nie tylko. Jedno jednak pokazał na pewno: potrafi rozmawiać. Pytanie tylko, dlaczego dopiero dziś.
„W swojej długiej historii nieraz walczyła o niepodległość i tak jest kojarzona w świecie. Powtarzam, to bogate źródło, z którego można czerpać miękką siłę. Warto się tego trzymać” – mówił w „Plusie Minusie” o Polsce Joseph S. Nye, wielki politolog, którego żegnają dziś Stany Zjednoczone. Gdyby tylko polskie elity były co do tego kiedykolwiek przekonane.
To symboliczne, że w dniu 80. rocznicy zakończenia – dzięki interwencji USA – wojny w Europie kardynałowie na głowę Kościoła wybrali Amerykanina Roberta Prevosta, który przyjął imię papieża, którego uważa się za twórcę katolickiej nauki społecznej.
Na ogłoszonej właśnie oficjalnej liście uczestników październikowego XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jest 85 nazwisk z 20 krajów. Dominują, rzecz jasna, Chińczycy, ale mamy też 13-osobową grupę Polaków.
Podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego jednego z uczestników rozbolał kręgosłup i natychmiast znalazł się ktoś, kto polecił mu sprawdzonego lekarza. Inny pianista przeciążył rękę.
Ile bym dał, żeby usłyszeć jakieś nagrania, kiedy Chopin improwizował – mówi pianista Mateusz Dubiel, zwycięzca 53. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego i uczestnik XIX edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Uczestnicy poprzedniego Konkursu Chopinowskiego grali przede wszystkim na instrumencie Steinwaya, ale zwycięzca Bruce Liu wybrał mniej znany fortepian Fazioli.
Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski odbył się w styczniu 1927 r. Za dwa lata obchodzić będziemy setną rocznicę tego wydarzenia.
Zapowiadana na jesień premiera nowego filmu fabularnego o Chopinie ma ponoć pokazać nieznane fakty z życia prywatnego kompozytora. Nie jest to pierwsza próba ich poznania.
Popularność Konkursu Chopinowskiego nieustannie rośnie. W tym roku nawet lokale gastronomiczne zgłaszają się do nas z pytaniami, czy mogą emitować u siebie transmisje koncertów, jak to się dzieje w przypadku meczów piłkarskich - mówi Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Nowy papież, Leon XIV, czyli amerykański kardynał Robert Prevost, w latach 2015-2023 był biskupem Chiclayo, miasta położonego na wybrzeżu Peru - przypomina agencja Reutera. Wcześniej przez lata przyszły papież Leon XIV był misjonarzem w tym południowoamerykańskim kraju.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie nominalne brutto w gospodarce narodowej wyniosło w pierwszym kwartale 2025 r. 8962,28 zł – podał w piątek GUS. To oznacza wzrost o 10 proc. r./r., najniższy od trzech lat.
Rozpoczął się czas zwyczajnych zgromadzeń wspólników w spółkach z o.o. oraz walnych zgromadzeń w spółkach akcyjnych. Podejmowane będą na nich m.in. uchwały dotyczące podziału zysku i wypłaty dywidendy.
Na kwietniowy spadek liczby ofert pracy na największych portalach rekrutacyjnych mogły wpłynąć zmiany w branżach i zawodach, gdzie widać już wpływ automatyzacji i AI.
Pracodawca nie będzie musiał zamieszczać informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o naborze. Będzie mógł ją podać dopiero przed rozmową kwalifikacyjną. Tak wynika z ostatecznej wersji projektu nowelizacji kodeksu pracy, którą przyjął Sejm.
O „Planie na pokolenia” – dokumencie, który powstał „z rozczarowania, ale i nadziei na rzeczywistą zmianę”, Dominika Lasota, aktywistka i współzałożycielka Inicjatywy Wschód rozmawiała w programie „Rzecz o polityce” z Michałem Kolanką.
USA i Wielka Brytania podpiszą nową umowę handlową, RPP tnie stopy procentowe, co może ożywić rynek mieszkaniowy. Ukraina ratyfikuje fundusz odbudowy, a Finlandia wzywa do nałożenia ceł na cały eksport z Rosji.
Kardynałowie ogłosili wybór Robert Prevosta, kardynała z Chicago, który przybrał imię Leona XIV. Dlaczego właśnie on? Jakie znaczenie niesie za sobą jego pontyfikat i jakie przesłanie wysyła Kościół katolicki tym wyborem? Bogusław Chrabota rozmawia z Tomaszem Krzyżakiem o sensacyjnym wyborze nowego papieża.
– Jesteśmy u progu nowej epoki i mamy bardzo mało czasu, żeby stworzyć nowy porządek międzynarodowy – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Jędrzej Bielecki
- Nie mierzymy kwalifikacji do bycia prezydentem liczbą nieruchomości – mówił Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, kandydat w wyborach prezydenckich, o Karolu Nawrockim, kandydacie popieranym przez PiS.
Egzaminatorzy, którzy sprawdzają prace maturalne są dobrze wyszkoleni, ale bywają też zmęczeni. Jednak z reguły nikt nie sprawdza, czy nie popełnili błędu – mówi Paweł Lęcki, nauczyciel języka polskiego. I podpowiada, jak poprawić nasz system egzaminacyjny.
Zwrócenie się do Komisji Weneckiej wcale nie wyklucza tego, by już rozpocząć procedurę legislacyjną na poziomie rządu – tak sędzia Bartłomiej Przymusiński ocenia ruch ministra Adama Bodnara, który czeka na zaopiniowanie projektu w sprawie neosędziów.
Wypowiedzi rzeczniczki Karola Nawrockiego są niewystarczające - powiedziała prof. Ewa Marciniak – szefowa CBOS – odnosząc się do doniesień w sprawie mieszkania kandydata na prezydenta wspieranego przez PiS. - Jeśli się okaże, że osoba, którą się opiekował pan Nawrocki została porzucona, to na pewno to obniży jego reputację - dodała.
Zamiast śledzić kampanię wyborczą Polacy wolą sprawdzać sondaże – mówi Bartosz Nosal w podcaście „Rzecz w tym”. Jak zmieniało się zainteresowanie kandydatami w wyborach prezydenckich i dlaczego kampania nie rozbudza wielkich emocji?
Startowałam bez biznesplanu, ale podejmowałam przemyślane decyzje. Okazało się to całkiem niezłym sposobem na prowadzenie firmy, bo od ponad 10 lat sprawnie działa – mówi Zofia Chylak-Widmańska, twórczyni torebek, na które wciąż są listy oczekujących.
Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 może jeszcze w tym tygodniu wejść w atmosferę Ziemi i dotrzeć do powierzchni naszej planety. Obiekt jest pozostałością po nieudanej misji na Wenus z 1972 roku. Specjaliści próbują określić, gdzie może spaść i kiedy to nastąpi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas