Konfiskata auta. Policja zabezpieczyła już prawie pół tysiąca pojazdów

Pijani kierowcy, których auta zabezpieczyła już policja mogą grać na zwłokę czekając na lepsze dla nich prawo. Tylko w trzy tygodnie policja zabezpieczyła 480 pojazdów.

Krótki żywot przepisów o konfiskacie aut. Resort Bodnara wprowadza zmiany

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt, który zakłada rezygnację z obowiązkowej konfiskaty aut pijanych kierowców. Nowe przepisy weszły w życie zaledwie trzy tygodnie temu.

Polskie prawo dyskryminuje auta z LPG? Chodzi o przywilej dla "elektryków"

Od pewnego czasu po buspasach mogą jeździć samochody elektryczne i napędzane wodorem. Taki przywilej nie obejmuje np. użytkowników samochodów z silnikami na autogaz, które uznawane są za niskoemisyjne. Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi, że jest to przejaw nierównego traktowania użytkowników pojazdów.

Kierowcy tracą prawo jazdy za prędkość i mają problem z jego odzyskaniem

Rzecznik praw obywatelskich zaapelował do Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował możliwość zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące przez starostów wyłącznie na podstawie informacji policji o przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h.

Wymiana praw jazdy. "Tych wniosków jest bardzo dużo"

Dziesięciokrotny wzrost liczby wniosków o wymianę zagranicznych praw jazdy na krajowe notuje Ministerstwo Infrastruktury. Ma to związek z przepisami, które zaczną obowiązywać od 17 czerwca - informuje TVN24.

Będzie nowa opłata od samochodów. Ile wyniesie? Ważna deklaracja minister

Rząd chce usunąć z KPO podatek od samochodów spalinowych, a opłata rejestracyjna ma zostać tak wyprofilowana, żeby nie uderzyła po kieszeniach najmniej zamożnych - przekazała minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Prof. Małecki: Przepadek pojazdu powinien przepaść

Organy państwa nie mogą egzekwować odpowiedzialności karnej za pomocą przepisów sprzecznych z konstytucją - pisze ekspert, oceniając wchodzące w życie 14 marca regulacje o tzw. konfiskacie auta pijanym kierowcom.

Konfiskata pojazdów - jest czy jej nie ma? Ministerstwo wyjaśnia

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt przepisów regulujących problem przepisów o konfiskacie pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. Wyjaśnia w nim niejasności wynikające z nowelizacji przepisów, która weszła w życie 14 marca.

Przy stłuczce na drodze aplikacja zamiast papierowego oświadczenia

Aplikacja mObywatel zostanie rozszerzona o możliwość zgłaszania stłuczki. Nowa funkcjonalność zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie wakacji - informuje "Rz" Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Bodnar o konfiskacie samochodów: absolutnie to nie są martwe przepisy

W czwartek 14 marca weszły w życie przepisy o konfiskacie samochodów pijanych kierowców. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapewnił, że "absolutnie to nie są martwe przepisy".

Refleks kierowców do sprawdzenia. Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Na polskich egzaminach na prawo jazdy ma się pojawić test percepcji ryzyka. Chodzi o umiejętność reagowania na niespodziewane sytuacje na drodze. Nie wiadomo, czy znajdzie się w części teoretycznej czy praktycznej.

Nowe przepisy o konfiskacie samochodów. Pierwsi kierowcy już przecierają szlaki

Zaledwie dwie godziny po wejściu w życie nowych przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom doszło do pierwszego zatrzymania w nowym stanie prawnym. Kolejny poszedł w jego ślady niedługo później, a trzeciemu - odebrano pojazd.

Ewa Szadkowska: Konfiskata auta. Rząd wchodzi w buty PiS

Mieszanie za pięć dwunasta w czekających od miesięcy na wejście w życie przepisach było fatalną praktyką poprzedniej władzy. Obecna coraz chętniej ją powiela. Tym razem w kwestii przepisów o przepadku pojazdu, czyli konfiskacie auta.

Konfiskaty aut nie będzie. Prawo martwe, rząd szykuje nowelizację

Przepisy, które miały umożliwić konfiskatę samochodów pijanym kierowcom, wchodzą w życie w czwartek 14 marca, ale w praktyce będzie to prawo martwe - powiedział Radiu ZET wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Jego resort przygotowuje zmiany w ustawie, które znacząco zliberalizują zasady przepadku pojazdu prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu.

Konfiskata samochodu. Nowe prawo wchodzi w życie już 14 marca 2024 roku

W czwartek 14 marca zacznie obowiązywać znowelizowany Kodeks karny. Przewiduje on m.in. konfiskatę samochodu za jazdę po alkoholu.

Prof. Ryszard Stefański: Konfiskata auta konstytucyjnie wątpliwa

Skala przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości nie uzasadnia stosowania nadzwyczajnych środków. A za taki trzeba uznać przepadek pojazdu mechanicznego – mówi prof. Ryszard Stefański.

Pijany kierowca straci auto. Gdy nie jest właścicielem, zapłaci nawet 100 tys. zł

Od 14 marca kierowca, który w stanie nietrzeźwości będzie prowadził auto lub spowoduje wypadek, musi się liczyć z utratą pojazdu - przepadkiem. Jeśli nie będzie jego właścicielem, zapłaci jego równowartość.

RPO: Strefa Czystego Transportu w Warszawie może być niekonstytucyjna

Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w kwestii warszawskiej Strefy Czystego Transportu. Wskazał m.in. na niekonstytucyjność unormowań, nakładających inne obowiązki na właścicieli samochodów spalinowych i inne na tych, jeżdżących dieslem.