Jedziesz na urlop autostradą? Zapłać za to wcześniej w e-TOLL

Użytkownicy pojazdów lekkich opłacają przejazdy państwowymi odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica jedynie w systemie e-TOLL - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa. Dla własnego dobra warto zrobić to zanim wyruszymy w podróż.

Drink na rowerze może słono kosztować

Wybierając się na grilla jednośladem, lepiej zapomnieć o zimnym piwie. Za jazdę pod wpływem funkcjonariusz może wypisać mandat nawet na 5 tys. zł.

Na mandacie nie będzie adnotacji o punktach karnych

Wkrótce pojawi się nowy wzór odcinka C formularza mandatu karnego, jaki policjant wręczy ukaranemu kierowcy.

Mniej formalności przy rejestracji aut

4 września zrezygnujemy z karty pojazdu i nalepki kontrolnej – ogłosił minister infrastruktury.

Nie wszystkie kary za prędkość można zaskarżyć do sądu

Faktyczne zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonego limitu o 50 km, czyli samo fizyczne odebranie go przez policjanta, nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Koniec z kartami pojazdu i nalepkami kontrolnymi. Znamy datę

Od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

OC dla pirata może słono kosztować

Firmy ubezpieczeniowe badają dziś, czy, kiedy i o ile podnieść stawki polis dla kierowców często naruszających przepisy.

Nowe informacje ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf

Prokuratura przeprowadziła eksperyment procesowy w celu odtworzenia okoliczności wypadku z 15 kwietnia na drodze S8, w którym zginął motocyklista. Obok poruszał się samochód, którym jechali była I prezes SN Małgorzata Gersdorf i jej mąż Bohdan Zdziennicki, sędzia TK w stanie spoczynku.

Dowody w sprawie powinny być kompletne

Kierowcę skierowano na badania jedynie na podstawie notatki służbowej policjantów.

Na zebrze trzeba zejść z hulajnogi

Na hulajnodze, podobnie jak na rowerze, nie można poruszać się po przejściu dla pieszych.

Zmiany w prawie jazdy - co będą oznaczać kody na dokumencie

Wkrótce wymiana praw jazdy ważnych bezterminowo. Warto więc wiedzieć, jakie informacje o nałożonych na kierujących obowiązkach i ograniczeniach zawierają.

Na wakacje kamperem trzeba się dobrze przygotować

Znajomość przepisów ruchu drogowego to jedno. Trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie można się zatrzymać i jak zachować w trasie.

Mieszkaniec nie może skarżyć skrzyżowań równorzędnych

Sama okoliczność zamieszkiwania przy ulicy, której dotyczy wprowadzona organizacja ruchu drogowego nie stanowi o interesie prawnym.

Autem z wypożyczalni można ruszyć na wakacje pod pewnymi warunkami

Wynajęcie samochodu, aby wyjechać nim do państwa Unii Europejskiej, nie jest skomplikowane. Trzeba jednak uzyskać na to zgodę wynajmującego.

OC: wyższa składka nie musi oznaczać poprawy bezpieczeństwa

Od 17 czerwca punkty karne zdecydują, jak dużo kierowca zapłaci za polisę. To może oznaczać niezdrową konkurencję wśród firm ubezpieczeniowych.

Więcej mandatów dla kierowców. ITD zyska nowe uprawnień

Od 1 sierpnia 2022 r. kary posypią się m.in. za: naruszenie zakazów wyprzedzania i wjazdu na przejazd kolejowy czy prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganego uprawnienia.

Kto jeździ nieprzepisowo wkrótce zapłaci więcej za OC

Od 17 czerwca 2022 r. zakłady ubezpieczeniowe będą mogły pozyskiwać dane o historii mandatów i punktów karnych kierowców. W efekcie polisa odpowiedzialności cywilnej może okazać się dla niektórych droższa.

Bezterminowy dokument prawa jazdy też straci ważność

Kierowcy powinni zajrzeć do posiadanych praw jazdy. Może się okazać, że trzeba je wymienić.