Punkty karne, taxi na aplikację, opłaty. Prezydent podpisał nowe przepisy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pasażerów korzystających z przewozów drogowych wykonywanych z użyciem aplikacji, takich jak Uber, Bolt czy Free Now.

Kiedy przerwać egzamin na prawo jazdy

Wszystkie powody zakończenia egzaminu praktycznego na prawo jazdy przed terminem mają być zapisane wprost w ustawie. Dzięki temu ubędzie odwołań.

Miała prawo jazdy, ale została ukarana za brak "kartonika". Jest kasacja

Kobieta została skazana na grzywnę m.in. za prowadzenie samochodu bez uprawnień. Kasację w tej sprawie wniósł rzecznik praw obywatelskich, bowiem sąd wydał wyrok nakazowy, mimo że przedstawione dowody nie tylko nie popierały zarzutów, ale wręcz im przeczyły.

Koniec czarnych blach? Nadchodzą zmiany w przepisach o rejestracji aut

Z Centralnej Ewidencji Pojazdów mają zostać wykreślone pojazdy, które są zarejestrowane, choć już dawno nie istnieją fizycznie. Wprowadzony ma być także obowiązek przerejestrowania pojazdu po zmianie właściciela. Obecnie wystarczy tylko zgłosić nabycie pojazdu.

Nowy rekord: prawie 200 punktów karnych i ponad 35 tys. zł mandatów

197 - tyle punktów karnych podczas ucieczki przed policją nazbierał motocyklista z Pasłęka. 27-letni mężczyzna został też ukarany mandatami w wysokości ponad 35 tys. złotych.

Kierowcy szybciej pozbędą się punktów karnych

Licznik w centralnej ewidencji będzie się zerował po roku, a nie po dwóch latach.

Zakaz wyprzedzania się ciężarówek: będą wyjątki

W Sejmie trwają pracę nad ustawą znoszącą opłaty za przejazd autostradami. Do projektu rząd dodał autopoprawkę do Prawa o ruchu drogowym, zakazującą wyprzedzania kierowcom ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych.

Zakaz prowadzenia pojazdów: sąd może najwięcej

Organ administracji nie powinien rozszerzać ani zawężać sądowego zakazu prowadzenia pojazdu. Prawo jazdy można cofnąć tylko na ściśle wskazany okres.

Od dzisiaj nowy sposób doręczania mandatów karnych dla kierowców

Mandat z fotoradaru kierowca może dostać drogą elektroniczną. Pod warunkiem że zgodzi się na taką formę.

Koniec z "wyścigami słoni" na drogach. Rząd chce ich zakazać

Kierowcy ciężarówek nie będą już mogli tamować ruchu na autostradach i ekspresówkach przez wyprzedzanie się z niewielką różnicą prędkości - donosi branżowy portal brd24.pl.

Ważny wyrok ws. mandatów dla kierowców. Emil "Łowca Fotoradarów" uniknął kary

Właściciel pojazdu nie ma obowiązku podawania żadnych innych danych osoby, której powierzył pojazd, niż tylko jej imię i nazwisko.

Nie każdy po zdanym egzaminie w WORD będzie mógł wsiąść za kółko

Na razie nikt po zdanym egzaminie nie wsiądzie za kółko od razu po wyjściu z WORD. Sceptyczni uważają, że będzie to możliwe nie wcześniej niż na przełomie sierpnia i września. Wszystko za sprawą rządowego projektu ustawy o aplikacji mObywatel.

Duże zmiany w punktach karnych dla kierowców coraz bliżej

W czwartek Senat przyjął z poprawkami nowelizację zmieniającą Prawo o ruchu drogowym i kilku innych ustawach.

Wypadek na Sokratesa. Sąd: samochód sprawcy był „jaskrawy” i „ryczał”

Sąd Apelacyjny w Warszawie obniżył karę dla sprawcy głośnego wypadku na ul. Sokratesa w Warszawie. Uzasadnienie wyroku wzbudza kontrowersje.

Dobre wieści dla kierowców: Senat zajmie się kasowaniem punktów

Możliwość szybszego kasowania punktów karnych – po roku, a nie po dwóch latach – mają dostać wszyscy kierowcy, bez względu na czas zebrania punktów.

Nadchodzą duże zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będzie nowy test

Komisja Europejska zaplanowała, że kandydaci na kierowców będą musieli zdawać „test percepcji ryzyka” - informuje branżowy portal brd24.pl.

Sąd: Kierowca niewinny, jeśli miernik prędkości był niedokładny

Przez badanie prędkości urządzeniem, który nie odpowiada wymogom, skuteczne wystawienie kierowcy mandatu może okazać się niemożliwe.

Majówka na e-hulajnodze w UE. "Rozkład jazdy" w różnych krajach

Zasady użytkowania hulajnogi elektrycznej wypożyczonej podczas majówki gdzieś w Europie, mogą się różnić w zależności od kraju, a czasem nawet od danego miasta. Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich przygotowała zestawienie głównych zasad.