Finansujemy eksport do Ukrainy

Wsparliśmy naszych eksporterów w ponad 80 państwach na sześciu kontynentach – mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor departamentu ekspansji zagranicznej i finansowania handlu w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Liderzy i najbardziej dynamiczni eksporterzy w dobrej formie

Liderem zagranicznej sprzedaży jest PKN Orlen z przychodami z eksportu rzędu 114 mld zł. Najdynamiczniejszą firmą w 2021 r. okazał się zaś Mercedes-Benz Manufacturing, producent silników i baterii do samochodów elektrycznych. Liderzy i najbardziej dynamiczni eksporterzy w dobrej formie

Eksport napędzany inflacją. Wolumen rośnie dużo wolniej

Nasza tegoroczna sprzedaż zagraniczna, licząc do września, wyniosła 1,171 bln zł i była wyższa o 23 proc. niż rok wcześniej. Poprawa wynika jednak głównie ze wzrostu cen, a nie wolumenu. Przyszły rok może stać pod znakiem spowolnienia.Eksport napędzany inflacją. Wolumen rośnie dużo wolniej

Od surowców do maszyn i mebli

Z europejskiego lidera eksportu węgla i jego pochodnych Polska wyrosła na czołowego eksportera części i akcesoriów samochodowych, mebli biurowych i lekarskich, czy przetworzonych artykułów spożywczych. Anna ogonowska-rejer

Słaby złoty nie pomaga już eksporterom, bo płacą za import

Eksporterzy szukają rynków, które zastąpią im sprzedaż w Rosji i na Białorusi. Polska stała się już pierwszym partnerem handlowym Ukrainy, ale nie rekompensuje to w pełni strat. Pada mit o tym, że słaba waluta pomaga eksporterom.

Inicjatywy świąteczne lepiej powiązać z długofalową strategią biznesu

Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektor generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, członkini zarządu CSR Europe.

Trudne sytuacje wzmacniają zaangażowanie społeczne

W wielu krajach świata obserwuje się wzrost zaangażowania w filantropię. W Polsce w minionych 30 latach filantropia przeszła ogromną przemianę. W naszym kraju przybywa filantropów, a fundacja to najpopularniejszy wśród nich model prowadzenia działalności filantropijnej w zorganizowany sposób – wynika z raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.

Firmy chcą zmieniać świat na lepszy

Szacunek do środowiska naturalnego i społeczeństwa oraz troska o ład korporacyjny już na stałe wpisały się w strategie biznesowe przedsiębiorstw.

Wspólna wizja to podstawa działania

W Polsce około 20 proc. dużych firm oferuje programy wolontariatu pracowniczego lub wspiera swoich pracowników w działaniach społecznych. W pozostałych przedsiębiorstwach dominuje forma wolontariatu akcyjnego.

W wielu firmach CSR jest okazjonalne

Katarzyna Marczyk, prezes zarządu Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Bez działania dla pracowników i ich środowiska nie ma dobrego biznesu

Zaangażowanie i rozwój społeczności lokalnej, praktyki z zakresu prawa pracy, ochrona środowiska czy zdrowie i edukacja, a w tym roku także pomoc uchodźcom z dotkniętej wojną Ukrainy – to najczęściej wybierane dobre praktyki przez polskie firmy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.

e-Commerce w kryzysie

Rynek e-commerce wart już bez mała 100 mld zł w ostatnich miesiącach rósł jednak wolniej niż w szalonych czasach lockdownów, kiedy to w sieci zaczęli kupować najwięksi sceptycy i tradycjonaliści. I choć internetowy handel ma wszystkie atuty w ręku, prawdopodobnie wkracza w trudny dla siebie czas, być może najtrudniejszy od początków tej branży.

Sprzedawco, rozkręć sprzedaż online na bezprowizyjnym marketplace

Darmowe rozwiązania marketingowe na platformie, szeroko zakrojona kampania telewizyjna i radiowa promująca projekt, wreszcie 0 proc. prowizji od sprzedaży czy brak abonamentu – sprzedający w e-commerce, którzy dołączą do powstającej platformy sprzedażowej wszystko.pl, nie będą mogli narzekać na brak wsparcia w rozpędzaniu biznesu online. Nowy marketplace stopniowo wchodzi na rynek, od sierpnia codziennie rejestrują się na nim kolejni sprzedawcy z każdej kategorii. W czym może okazać się lepszy od największych serwisów w Polsce?

Słodka droga do sukcesu. Jak ETi odpowiada na potrzeby polskich konsumentów

Konsumenci mają coraz większą świadomość właściwości zdrowotnych składników i zwracają uwagę na ich pochodzenie, dlatego coraz ważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie jest skład produktu – mówi Stephane Batoux, Head of International w ETi International.

Kolej na nowoczesne technologie

Podniesienie bezpieczeństwa, zwiększenie efektywności energetycznej oraz usprawnienie diagnostyki infrastruktury to cele prac naukowców wspieranych przez PKP Polskie Linie Kolejowe i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Kolejowe autostrady pod nadzorem komputerów

Każdy z ponad 300 mln pasażerów, którzy korzystają każdego roku z kolei w Polsce może czuć się bezpiecznie, dzięki inwestycjom w komputerowe sterowanie ruchem kolejowym.

Nowoczesna kolej to tysiące kilometrów bezpiecznych podróży pociągiem

Coraz więcej pociągów jeździ po tysiącach kilometrów nowych torów. Pasażerowie z roku na rok coraz chętniej wybierają ten środek transportu. Sprzyjają temu inwestycje prowadzane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które tworzą komfortowe warunki do podróżowania. W wielu miejscowościach modernizowane są przystanki, powstają również nowe. Obiekty są dostosowywane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Budowane są wiadukty, mosty, dzięki czemu jazda pociągiem staje się płynniejsza, sprawniejsza i bardziej komfortowa. W celu lepszego wykorzystania potencjału prowadzonych inwestycji, PLK montują również nowoczesne systemy zarządzania ruchem kolejowym. Po zmodernizowanych torach będzie mogło jeździć więcej pociągów.