Co się zmieniło w programie „Czyste Powietrze” od nowego roku

W edycji na 2023 r. – kolejny rok realizacji programu – NFOŚiGW zmodyfikował jego zasady, dostosowując m.in. warunki finansowe do zmian na rynku, które nastąpiły w 2022 r., oraz wprowadzając nowe zachęty dla beneficjentów.

Pieniądze z wyprzedzeniem

Na czym polega prefinansowanie w najnowszej edycji programu „Czyste powietrze”?

Pracujemy już nad kolejnymi nowymi rozwiązaniami

Po zmianach liczymy na wzrost liczby wniosków – mówi Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.

Efektywność energetyczna pod lupą

Zmiany w programie „Czyste Powietrze” oferują realną szansę na znaczne przyspieszenie podniesienia efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych w Polsce.

Termomodernizacja krok po kroku

Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli przeprowadzimy termomodernizację w sposób kompleksowy. Bardzo istotna dla końcowego wyniku realizowanej inwestycji jest kolejność wykonywanych prac, a także ich zakres.

Ile można zyskać na uczestnictwie w programie

Na radykalną poprawę parametrów starego, nieefektywnego energetycznie domu – co przyniesie znaczne obniżenie kosztów ogrzewania – można pozyskać atrakcyjne dofinansowanie.

Inwestycja z pomocą banku

Od stycznia ruszyła na nowo bankowa oferta kredytowa w programie „Czyste powietrze”.

Jak mogą zyskać samorządy

Jednym z warunków koniecznych dla sukcesu programu „Czyste Powietrze”, zarówno jeśli chodzi o wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania, jak i o termomodernizację budynków, jest współpraca z gminami.

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”

Termomodernizacja budynków w obliczu kryzysu na rynku surowców energetycznych i gwałtownego skoku cen nośników energii stała się dziś ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Strażnicy firmowych pieniędzy

Niezapłacone przez kontrahentów faktury to zamrożone pieniądze, których przedsiębiorcy potrzebują na bieżącą działalność oraz rozwój i inwestycje. Aby nie dopuścić do przerwania płynności finansowej, warto podejść kompleksowo do zarządzania ryzykiem biznesowym i bezpieczeństwem firmowych pieniędzy. Sprawdzać wiarygodność kontrahentów, monitorować ich kondycję finansową w trakcie umowy oraz szybko odzyskiwać należności z faktur. Ważna jest też możliwość szybszej zamiany faktury na gotówkę. Nie trzeba jednak robić tego samodzielnie.

Życzysz swojej firmie płynności finansowej w 2023 roku? Zacznij działać już dziś

Dbanie o płynność finansową w czasie spowolnienia gospodarczego jest ważniejsze niż kiedykolwiek. By ją utrzymać, nie można nastawić się wyłącznie na przetrwanie czy przeczekanie. Trzeba ze szczególną uwagą pilnować terminowych płatności od kontrahentów.

Konieczna zmiana kursu

Pisanie o polityce czy gospodarce w przyszłym roku wymaga zdolności proroczych. Jeśli bowiem głównymi determinantami kryzysu są takie czynniki jak wojna czy pandemia, to bez pewnej wiedzy o ich sile, początku czy końcu rekomendowanie jakiejkolwiek przyszłości jest jak wróżenie z fusów.

Trudny rok nie odstraszył inwestorów

Na horyzoncie pojawia się iskierka nadziei na zakończenie wojny i plan odbudowy Ukrainy, a rynek kapitałowy powinien mieć do odegrania dużą rolę w tym procesie – pisze prezes KDPW i KDPW_CCP.

Idzie czas przełomowych decyzji

Po nadchodzącym roku nie należy się spodziewać zmian na lepsze. Ale nasza przyszłość może zależeć od decyzji, które powinny zapaść w ciągu kolejnych miesięcy.

Odpowiedzią na kryzysy jest digitalizacja biznesu

Najpierw pandemia i lockdowny, teraz inflacja, gospodarcze spowolnienie oraz próby szybkiej poprawy efektywności sprawiają, że technologiczny postęp nie zwalnia, ale przyspiesza.

Kiedy świat pokona hydrę inflacji

2023 rok powinien przynieść hamowanie wzrostu cen w wielu krajach. Inflacja raczej szybko nie wróci jednak do celu.

Niepewność studzi rynek pracy

Podczas gdy przed rokiem głównym wyzwaniem firm było zdobycie i utrzymanie pracowników, to teraz na czoło wysuwają się obawy przed wzrostem kosztów. A to nie sprzyja tworzeniu miejsc pracy.

Bukowski: Polska jeszcze kilka dekad spędzi w ogonie europejskiego peletonu

Nawet gdy pod względem PKB na mieszkańca zrównamy się z unijną średnią, nie będziemy jeszcze krajem w pełni rozwiniętym – mówi dr Maciej Bukowski, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes think tanku WiseEuropa.