John G. Ruggie Wydarzenia Gospodarcze

John G. Ruggie: Odpowiedzialne działanie firm przestało być kwestią wyboru

Musimy znaleźć sposób na prowadzenie biznesu, który wspiera zrównoważone społecznie rynki.

ZDROWIE

Świat po nadejściu czarnego łabędzia

Anna Zalewska: Zrównoważone rolnictwo jest bliskie naszej strategii

– Rola innowacji, jak również rola biznesu, są kluczowe w poszukiwaniu bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań – mówi Anna Zalewska, advocacy manager, BASF Polska.

Kacper Olejniczak: Należy dążyć do jak najszybszego wprowadzania konkurencji na rynku farmaceutycznym

Ochrona patentowa w Unii Europejskiej jest wystarczająco długa, a wprowadzenie konkurencji na rynku farmaceutycznym przyniosłoby korzyści zarówno dla pacjentów jak i dla systemu. O reformie unijnego prawa farmaceutycznego oraz kwestiach kluczowych z perspektywy systemu ochrony zdrowia w Polsce mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Kacper Olejniczak z Konfederacji Lewiatan. Ścieżka Zdrowa Europa była jednym z kluczowych punktów programu podczas Europejskiego Forum Nowych Idei 2024.

Dariusz Marzec, prezes PGE: Jestem wielkim fanem morskich farm wiatrowych

- Za około 10 lat zielona energia powinna w dużej mierze, a może i w całości, zastąpić tę konwencjonalną, czyli wytwarzaną z węgla - mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie EFNI 2024 kreśli również plan inwestycji spółki w morskie farmy wiatrowe.

Aleksandra Wierzba: Rolnictwo ma szczególne miejsce w strategii PepsiCo

W Polsce od 31 lat realizujemy nasz Program Agrarny. Staramy się edukować rolników i wspierać ich w działaniach, tak aby uprawy, które prowadzą, były jak najbardziej przyjazne dla środowiska – mówi Aleksandra Wierzba, corporate affairs representative, PepsiCo.

Paulina Grądzik: Ceny energii powinien wyznaczać rynek

Najbliższych 25 lat będzie dla sektora energetycznego czasem pełnym wyzwań. Z roku na rok powstaje coraz więcej OZE, ale sytuacja wciąż daleka jest od oczekiwań. Miks nadal jest zdominowany przez węgiel – mówi Paulina Grądzik, zastępca dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Uda się odwrócić zmiany dotyczące aptek?

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zapowiadają wprowadzenie zmian, które mogą cofnąć reformę określaną jako „Apteka dla aptekarza 2.0”. Liczą na to aptekarze, którzy dziś rozważają pozwanie polskiego państwa za straty wynikające z decyzji rządu PiS.

Roman Jamiołkowski, BAT: Funkcjonujemy w chaosie legislacyjnym

- W tej chwili trudno już mówić o przewidywalnych warunkach prowadzania biznesu. W obecnych warunkach nie jesteśmy w stanie planować nie tylko rozwoju, ale nawet bieżących ofert dla konsumentów – mówi Roman Jamiołkowski, BAT.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan: Biznes jest zniecierpliwiony

- W rządzie potrzebny jest wicepremier ds. gospodarki, potrzebna jest też rada gospodarcza przy premierze. W rok po wyborach biznes jest po prostu zniecierpliwiony - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Przemysł musi zawalczyć o swoje w Brukseli

Żeby głos firm był usłyszany w Brukseli, ich przedstawiciele powinni być bardziej aktywni. Szczególnie teraz, gdy zbliża się objęcie przez Polskę prezydencji. To szansa na to, by zwrócić uwagę na kondycję europejskiego przemysłu.

Magdalena Czarzyńska-Jachim: Zmienia się optyka rozmów na EFNI

- Cieszymy się, że Sopot gości EFNI już od 13 lat. Zawsze zabiegamy o to, by dyskusje odbywały się nie tylko za zamkniętymi drzwiami centrum kongresowego, ale by rozlewały się szerzej tak, by można było angażować mieszkańców czy inne osoby, aby skorzystali z obecności tak znakomitych gości. Na przestrzeni lat zmienia się tematyka rozmów. Wcześniej mówiliśmy o rozwoju, innowacjach, transformacji, teraz na pierwszy plan wysuwa się kwestia bezpieczeństwa, zarówno to związanego z wojną, jak też finansowego i socjalnego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, miasta-gospodarza Europejskiego Forum Nowych Idei.

Potrzeba bezpiecznej transformacji

Czasy względnej stabilizacji mamy już za sobą. Europa mierzy się z niepokojami związanymi z geopolityką, a do tego dochodzą ryzyka transformacji. Proces przestawiania gospodarki na zielone tory musi być bezpieczny.

Kultura i biznes – ważne cele, wspólne korzyści

Kultura od zawsze potrzebowała wsparcia i mecenatu. By była dostępna dla szerszego grona osób, niezbędna jest pomoc ze strony biznesu. Współpraca ta powinna być usystematyzowana, a środki powinny być wydatkowane przez firmy w sposób transparentny.

Będzie pozew zbiorowy za „Aptekę dla aptekarza 2.0”?

Zmiany w prawie znacznie ograniczyły możliwości konkurencji, sukcesji i dostęp do aptek dla kilku milionów Polaków – ocenili uczestnicy debaty podczas Europejskiego Forum Nowych Idei. Możliwy jest także pozew zbiorowy dotyczący wprowadzonych za rządów PiS przepisów.

Andrzej Domański dla „Rzeczpospolitej”: Będzie ponad 4 proc. wzrostu PKB w 2025 r.

- W 2025 r. polska gospodarka może rozwijać się szybciej niż zakładamy w projekcie budżetu. Wzrost PKB może przekroczyć 4 proc. - mówi minister finansów Andrzej Domański. W rozmowie z Cezarym Szymankiem zapowiada również zmianę konstrukcji podatku bankowego, kolejny krok w reformie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i dofinansowanie NFZ jeszcze w tym roku.

Minister finansów: Polska potrzebuje nowego modelu wzrostu gospodarczego

Mamy za sobą dywidendę pokoju, którą zburzyła agresja na Ukrainę. Wyczerpała się też renta demograficzna, zapewniająca nam wysoką podaż wykwalifikowanych kadr. Dotychczasowy model wzrostu wymaga więc korekt – mówi Andrzej Domański, minister finansów.

Panel ministrów na EFNI. Sikorski o MSZ: Odziedziczyłem ruiny resortu

Radosław Sikorski, Katarzyna Pelczyńska-Nalecz oraz Jakub Jaworowski uczestniczyli w panelu z udziałem ministrów w trakcie konferencji EFNI. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim wyzwań, ale i szans dla Polski w dobie globalnych ryzyk, jak np. atak Rosji na Ukrainę.

Technologie napędzają firmy

Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.

Od biznesu wymaga się odpowiedzialności

O społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się coraz więcej. To, co kiedyś było modą, teraz staje się obowiązkiem. Firmy muszą odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i środowiska.