Wydarzenia Gospodarcze

PwC utrzymało pierwszą pozycję

Na podium zmieściła się cała wielka czwórka. Powody do zadowolenia mają także audytorzy średniej wielkości.

Dokąd zmierza liberalizm

W tym roku na Forum Ekonomicznym podejmowane będą tematy związane z liberalizmem zarówno rozumianym jako wolność gospodarcza, która wpisuje się w czasy świetlanego modelu rozwoju w latach 60. XX wieku w USA, ale też w sferze liberalizacji społeczeństw zachodzących w ramach zmian kulturowych.

PZU inwestuje w zieloną energię

Grupa PZU stawia na zrównoważony biznes. W ramach strategii „Rozwój w równowadze” na lata 2021–2024 inwestuje w zielone technologie, uwzględniając czynniki klimatyczne, społeczne oraz najlepsze praktyki zarządcze.

„Software zjada świat”? Ten trend jest korzystny dla rodzimych firm

Edukacja, finanse, medycyna, ale także automatyzacja, cyberbezpieczeństwo czy technologie kosmiczne mają szansę stać się wizytówką polskich innowacji.

Niedźwiedź zaatakował jednorożce. Kryzys może „oczyścić” rynek

Widmo kryzysu zajrzało w oczy start-upom. Na świecie fundusze wysokiego ryzyka tną inwestycje, a wyceny innowacyjnych spółek ostro pikują. Czy fala mrozu studzącego rozgrzany w latach pandemii rynek dotrze do Polski?

Lokalny biznes musi stać się eko

Nie możemy postrzegać zielonej transformacji firm jedynie w kontekście wyzwania. Zmiana modelu biznesowego na nisko- i zeroemisyjny otwiera wiele szans przed przedsiębiorcami i pozwoli miastom stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i ludzi – mówili eksperci w trakcie Światowego Forum Miejskiego.

Główne obszary polskiego rynku start-upowego

Start-upy to coraz większy segment polskiego i globalnego rynku. Czy są sektory, w których zaczęły się specjalizować polskie młode, innowacyjne firmy? Jakie mają atuty? Tego dotyczyła kolejna debata „Rzeczpospolitej”.

Przygotowujemy się do uniezależnienia się od rosyjskich dostaw

Jeśli chodzi o zapasy gazu i infrastrukturę przesyłową to jesteśmy w lepszej pozycji, niż wiele krajów w Europie - mówi Paweł Majewski, prezes zarządu ENEA S.A.

Jakie będzie tempo transformacji energetycznej w Polsce

Bezpieczeństwo dostaw może chwilowo wpływać na priorytety działania, ale główny kurs na zieloną energię się nie zmienia.

Zielona transformacja powinna być sprawiedliwa

70 proc. energii w Polsce pochodzi z węgla – na Zachodzie to średnio kilkanaście procent. Koszty zmian dla społeczeństwa będą więc u nas o wiele wyższe, dlatego Polska oczekuje wyrównania szans.

Polska wymiana handlowa z Trójmorzem szybko rośnie

Coraz szersza współpraca pomiędzy biznesem z dwunastu krajów Inicjatywy Trójmorza jest ze wszech miar pożądana. A Ukraina zyskała tydzień temu status partnera uczestniczącego w tej Inicjatywie.

Czy atom to panaceum dla Polski

Część ekspertów i przedstawicieli przemysłu przekonuje, że energia atomowa, szczególnie z małych reaktorów, to jedyny słuszny kierunek.

Połączony koncern będzie solidnym graczem

Po przejęciach Lotosu i PGNiG staniemy się graczem, który będzie rywalizować z konkurentami w pełnym zakresie swej działalności – mówi Marek Garniewski, ekspert w Biurze Relacji Inwestorskich PKN Orlen.

Zielonej transformacji nic nie powstrzyma

Dobrym odzwierciedleniem aspiracji sektorowych są partnerstwa na przykład w dziedzinie fotowoltaiki czy energetyki wiatrowej – mówi Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Fundamenty stabilnego wzrostu

Na Kongresie 590 bardzo mocno wybrzmiała siła polskich przedsiębiorstw działających także poza krajem, choć często pod zagranicznymi markami.

Gdynia centrum debaty o gospodarce

Osią debat na V Forum Wizja Rozwoju było szeroko pojęte bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie. Dyskusje dotyczyły także transformacji energetycznej, finansów, sytuacji na rynku pracy czy innowacji.

Instytucje finansowe wspierają polską gospodarkę

Seria kryzysowych szoków w ostatnich latach sprawiła, że znacznie wzrosła rola dużych spółek Skarbu Państwa w stabilizowaniu polskiej gospodarki, wspieraniu rodzimych przedsiębiorców, promowaniu innowacji technologicznych czy wdrażaniu projektów dotyczących transformacji energetycznej.

Nie możemy rezygnować z ochrony klimatu

Wojna w Ukrainie przyniosła dylemat, czy ważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne, czy redukcja emisji. Zdaniem ekspertów trzeba odpowiedzieć na oba te wyzwania jednocześnie.

KGHM zmierza w kierunku atomu

Koncern uważa, że nie należy brać pod uwagę unijnych wątpliwości dotyczących energetyki jądrowej, tylko trzeba konsekwentnie pracować nad polskimi projektami w tym zakresie.