VII EKS: Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, i prof. Carlos Moreno Wydarzenia Gospodarcze

Szybko zbliża się kolejny Europejski Kongres Samorządów

Za niespełna miesiąc do Mikołajek zjadą przedstawiciele władz lokalnych, państwowych i biznesu. Będą rozmawiać o kondycji i przyszłości samorządów.

Kongres 590

Rynki pozaeuropejskie szansą na dywersyfikację eksportu

Troska o środowisko musi być wpisana w biznes już na stałe

Do 2050 r. przynajmniej co czwarta osoba na świecie może żyć w kraju, w którym odczuwany będzie chroniczny niedobór czystej wody – alarmuje ONZ. Zmiany klimatyczne w coraz większym stopniu wpływają na globalny biznes.

Rating ESG, czyli drogowskaz do zrównoważonego rozwoju firmy

Ratingi ESG pozwalają zmierzyć efektywność oraz ryzyko danego przedsiębiorstwa w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Choć są dobrowolne, to przystąpienie do oceny pozwala z wyprzedzeniem zwrócić uwagę na wdrożenie istotnych wymagań, które stopniowo stają się obowiązkowe – pisze Anna Burza, ekspertka Banku Ochrony Środowiska.

Zielona gospodarka, digitalizacja i nowe technologie na EEC 2023

Trwa rejestracja uczestników XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress) zaplanowanego na 24–26 kwietnia 2023 r. Organizatorzy zaplanowali ponad 160 debat – wiele miejsca poświęcą zielonej transformacji, digitalizacji i nowym technologiom.

Zielona zmiana nabiera rozpędu

Transformacja energetyczna, walka ze smogiem, usprawnienie gospodarki wodnej i odpadowej, zagospodarowanie zieleni miejskiej, kształcenie ekoodpowiedzialnych obywateli. Zielone zmiany objęły wszystkie obszary naszego życia.

Samorządy na pierwszej linii wyzwań

Międzynarodowe grono uczestników zgromadziła sesja plenarna, która odbyła się podczas pierwszego dnia VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Gospodarka obiegu zamkniętego przyniesie wymierne korzyści

Transformacja gospodarki do obiegu zamkniętego (GOZ) jest jednym z głównych filarów zrównoważonego rozwoju. Aby ten cel osiągnąć, konieczne jest postrzeganie odpadów jako źródło cennego surowca. Aktualny kryzys energetyczny z całą pewnością stanowi katalizator dla intensywnego rozwoju GOZ w wielu sektorach gospodarki – piszą eksperci Banku Ochrony Środowiska.

EEC: jak cyfryzacja zmienia świat

Digitalizacji i nowym technologiom zostanie poświęconych aż 11 debat podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress), który odbędzie się w Katowicach od 24 do 26 kwietnia. Trwa już rejestracja uczestników.

Boom na algorytmy AI. To nowa technologiczna bańka?

Szybko rosnąca popularność bota ChatGPT nakręciła wśród start-upów i inwestorów zainteresowanie projektami związanymi ze sztuczną inteligencją. Eksperci ostrzegają: w branży trwa „gorące lato", ale ta pora roku może się zmienić.

W jaką stronę powinny podążać regiony

Polityka spójności i kierunki rozwoju regionów znalazły się w centrum uwagi podczas sesji plenarnej drugiego dnia tegorocznego Europejskiego Kongresu Samorządów.

Cyfrowe rozwiązania ułatwiają życie

Tematem jednego z paneli dyskusyjnych pierwszego dnia VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach były nowe technologie w ujęciu regionalnym.

Sport to też szansa na przyciągnięcie gości

Sport może być dobrym sposobem na dbanie nie tylko o kondycję fizyczną, ale również finansową.

VIII EKS wobec nowej rzeczywistości

W sytuacjach kryzysowych obywatele powinni móc liczyć na sprawnie funkcjonujące władze, organizacje pomocowe oraz systemy cyfrowe.

Miasta i regiony wobec zmian klimatycznych

Co mogą zrobić włodarze miast i regionów, by poprawić naszą jakość życia?

O finansach samorządu na VIII Europejskim Kongresie Samorządów

Jak wygląda stan samorządowych finansów po ponad dwóch latach pandemii i konsekwencjach gospodarczych wojny w Ukrainie?

Zagraniczne przepisy będą mieć wpływ na polski biznes

Przedsiębiorcy nie powinni ignorować zasad ESG. Coraz więcej przepisów na nich bazuje. Przykładem jest niemiecka ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw – istotna również dla firm znad Wisły, będących poddostawcami niemieckich spółek.

Rodzime start-upy mierzą się z coraz większymi wyzwaniami

Nadmierna biurokracja, niesprzyjające przepisy, „tradycyjna” luka kapitałowa i kłopot z pozyskaniem pracowników nie pomagają rodzimym start-upom, które mierzą się dziś z narastającym problemem braku wystarczającego finansowania.

Przyszłość idei decentralizacji

Delegowanie uprawnień na szczebel lokalny i regionalny w wielu krajach przynosi znakomite efekty oraz bodźce prorozwojowe. W jakim kierunku powinna zmierzać Polska?

Rynek start-upów znalazł się na zakręcie?

Po latach strumienia finansowania młodych firm otoczenie rynkowe sprawia, że inwestorzy mówią: „sprawdzam”. Zdaniem ekspertów nastąpi weryfikacja modeli biznesowych start-upów.