Nagrodziliśmy innowacyjne firmy i ich nowatorskie projekty

21 laureatów konkursu Orzeł Innowacji poznaliśmy na gali w Gdańsku. Została także ogłoszona nagroda specjalna.

Strumień z pieniędzmi nad Wisłą wysycha

Kryzys w branży młodych, innowacyjnych firm na dobre zadomowił się w naszej części Europy. Czy w takim klimacie jest szansa na budowanie jednorożców?

Poznaliśmy laureatów nagród „Orła Innowacji”

Kapituła wybrała najlepsze innowacyjne rozwiązania. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. biznesy, które stawiają na rynku pierwsze kroki, jak i największe firmy, które w nowościach widzą szansę na umocnienie swojej pozycji.

W punkcie zwrotnym

Coś się dzieje w start-upowym świecie. Czy dostał zadyszki, związanej z kryzysem finansowania, który opisujemy obok?

Kondycja polskiego sektora bankowego wobec upadków banków w USA

Jeden z najwybitniejszych filozofów antycznych Platon mawiał, że nic nie dzieje się przypadkowo, zawsze jest jakaś przyczyna i konieczność. Działalność banków oraz szerzej, polityka monetarna to skomplikowany system, który wpływa na sytuację makroekonomiczną i jednocześnie musi na nią reagować.

Polskie start-upy coraz mocniej stawiają na ekspansję

Rodzimy ekosystem młodych innowacyjnych spółek wyszedł z wieku niemowlęcego. O jego dojrzałości świadczy jakość projektów, jakie zostały zgłoszone do Orła Innowacji. Konkurs „Rzeczpospolitej” to swoisty papierek lakmusowy branży.

Okres wyzwań to jednocześnie czas niepowtarzalnych szans

Na świecie panuje posucha na rynku jednorożców. Eksperci uspokajają jednak: wyceny powyżej 1 mld dol. przeznaczone są dla wyjątkowych projektów, a potencjał takich przedsięwzięć przyciąga inwestorów niezależnie od okoliczności.

Nowatorskie firmy ciągnie do Polski

Od wybuchu wojny za wschodnią granicą umacniamy pozycję regionalnego hubu start-upowego. Wiele innowacyjnych firm z Ukrainy zdecydowało się relokować biznes nad Wisłę. Będziemy dla nich stacją docelową czy tylko przesiadkową?

Polski start-up z potencjałem, czyli jaki

W jakich obszarach młode firmy z naszego kraju mają rzeczywiste szanse budowania przewagi konkurencyjnej, która może dać im szanse na budowanie skali i rozszerzenie działalności poza rodzimy rynek?

Boom na algorytmy AI. To nowa technologiczna bańka?

Szybko rosnąca popularność bota ChatGPT nakręciła wśród start-upów i inwestorów zainteresowanie projektami związanymi ze sztuczną inteligencją. Eksperci ostrzegają: w branży trwa „gorące lato", ale ta pora roku może się zmienić.

Rodzime start-upy mierzą się z coraz większymi wyzwaniami

Nadmierna biurokracja, niesprzyjające przepisy, „tradycyjna” luka kapitałowa i kłopot z pozyskaniem pracowników nie pomagają rodzimym start-upom, które mierzą się dziś z narastającym problemem braku wystarczającego finansowania.

Rynek start-upów znalazł się na zakręcie?

Po latach strumienia finansowania młodych firm otoczenie rynkowe sprawia, że inwestorzy mówią: „sprawdzam”. Zdaniem ekspertów nastąpi weryfikacja modeli biznesowych start-upów.

Brak rąk do pracy i zwolnienia hamują rozwój start-upów

Pozornie dwa przeciwstawne trendy ścierają się nad Wisłą, bijąc w młode, innowacyjne biznesy. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza i deficyt specjalistów IT to obecnie jedno z kluczowych wyzwań dla rodzimych spółek technologicznych.

„Kadry dla przemysłu” wkładem ARP SA w edukację zawodową

Stworzenie przestrzeni współpracy pomiędzy firmami a szkołami edukującymi przyszłych pracowników dla przemysłu, wypracowanie najlepszych sposobów kształcenia oraz ułatwienie pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników przez spółki Grupy ARP SA – takie wymierne efekty przynosi prowadzony od 2018 r. przez Agencję Rozwoju Przemysłu program „Kadry dla przemysłu”.

Wybraliśmy elitę innowatorów

Podczas gali, która odbyła się w sali notowań warszawskiej giełdy, wręczyliśmy nagrody w już VIII edycji konkursu „Rzeczpospolitej” Orzeł Innowacji. Laury trafiły do 17 firm w sześciu kategoriach.

Tauron przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona – przekonuje Tauron w nowym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 proc. może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera.

Poznaliśmy laureatów nagród Orzeł Innowacji „Rzeczpospolitej”

System ochrony ptaków dla farm wiatrowych, technologia wykrywania zmian w mózgu czy emitery nowej generacji dla nowoczesnych ekranów OLED – to tylko niektóre projekty, które mogą być wizytówką polskiej innowacyjności.

Gala wręczenia nagród w konkursie Orzeł Innowacji „Rzeczpospolitej”

Najbardziej innowacyjne firmy i projekty w polskiej gospodarce nagrodzone zostały podczas tegorocznej gali „Orzeł Innowacji”. To już VIII edycja konkursu, w tym roku kapituła powołana przez redakcję „Rzeczpospolitej” nagrodziła 17 firm w sześciu kategoriach. Została również wręczona nagroda specjalna – zaproszenie do udziału w programie mentoringowym InCredibles Sebastiana Kulczyka.