„Kadry dla przemysłu” wkładem ARP SA w edukację zawodową

Stworzenie przestrzeni współpracy pomiędzy firmami a szkołami edukującymi przyszłych pracowników dla przemysłu, wypracowanie najlepszych sposobów kształcenia oraz ułatwienie pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników przez spółki Grupy ARP SA – takie wymierne efekty przynosi prowadzony od 2018 r. przez Agencję Rozwoju Przemysłu program „Kadry dla przemysłu”.

Wybraliśmy elitę innowatorów

Podczas gali, która odbyła się w sali notowań warszawskiej giełdy, wręczyliśmy nagrody w już VIII edycji konkursu „Rzeczpospolitej” Orzeł Innowacji. Laury trafiły do 17 firm w sześciu kategoriach.

Tauron przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona – przekonuje Tauron w nowym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 proc. może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera.

Poznaliśmy laureatów nagród Orzeł Innowacji „Rzeczpospolitej”

System ochrony ptaków dla farm wiatrowych, technologia wykrywania zmian w mózgu czy emitery nowej generacji dla nowoczesnych ekranów OLED – to tylko niektóre projekty, które mogą być wizytówką polskiej innowacyjności.

Gala wręczenia nagród w konkursie Orzeł Innowacji „Rzeczpospolitej”

Najbardziej innowacyjne firmy i projekty w polskiej gospodarce nagrodzone zostały podczas tegorocznej gali „Orzeł Innowacji”. To już VIII edycja konkursu, w tym roku kapituła powołana przez redakcję „Rzeczpospolitej” nagrodziła 17 firm w sześciu kategoriach. Została również wręczona nagroda specjalna – zaproszenie do udziału w programie mentoringowym InCredibles Sebastiana Kulczyka.

„Software zjada świat”? Ten trend jest korzystny dla rodzimych firm

Edukacja, finanse, medycyna, ale także automatyzacja, cyberbezpieczeństwo czy technologie kosmiczne mają szansę stać się wizytówką polskich innowacji.

Niedźwiedź zaatakował jednorożce. Kryzys może „oczyścić” rynek

Widmo kryzysu zajrzało w oczy start-upom. Na świecie fundusze wysokiego ryzyka tną inwestycje, a wyceny innowacyjnych spółek ostro pikują. Czy fala mrozu studzącego rozgrzany w latach pandemii rynek dotrze do Polski?

Główne obszary polskiego rynku start-upowego

Start-upy to coraz większy segment polskiego i globalnego rynku. Czy są sektory, w których zaczęły się specjalizować polskie młode, innowacyjne firmy? Jakie mają atuty? Tego dotyczyła kolejna debata „Rzeczpospolitej”.

Polskie spółki nie mogą przebić sufitu wartego miliard dolarów

Brak jednorożców nad Wisłą to nie efekt słabości rodzimego ekosystemu start-upowego, lecz jakości projektów, które nie są w stanie przekonać „długodystansowych” inwestorów.

Istnieje ryzyko powstania potężnej wyrwy w dostępie do kapitału

Pod względem źródeł finansowania innowacyjnych projektów start-upy w Polsce w dużej mierze zależne są od pomocy państwa i środków unijnych. Zwiększenie aktywności zagranicznych funduszy VC, choć pożądane, może być dziś trudne.

Sebastian Kulczyk wypromuje polskie startupy

Rozpoczęła się kolejna, VI edycja InCredibles, programu mentoringowego dla startupów. Już zakwalifikowały się do niego trzy innowacyjne spółki – zwycięzcy konkursu Startup Challenge 2022, zorganizowanego w ramach European Tech and Start-up Days w Katowicach.

Biurokracja zbytnio angażuje biznes i hamuje jego rozwój

Kluczowym wyzwaniem dla innowacyjnych firm w Polsce jest stabilność prawa. A raczej jej brak. Problem dotyczy tak kwestii administracyjnych, jak i podatkowych. Pokonanie tej bariery może uwolnić potencjał start-upów.

Pandemia i wojna wpływają na startupy

Kondycja na rynku startupów w kontekście wahań gospodarczych spowodowanych wojną w Ukrainie i covidem to główne wątki debaty „Kolejny rok niestabilnego otoczenia. Jak to wpływa na ekosystem startupów?”.

Transformacja cyfrowa w firmach jest procesem ciągłym

Pandemia wpłynęła na całe nasze życie gospodarcze, społeczne i prywatne – w większości negatywnie. Jednak są dziedziny, w których stała się katalizatorem zmian; tak jest na przykład w przypadku cyfryzacji.

Nowatorskie projekty czasów pandemii

Zestaw do wykrywania koronawirusa czy apka do walki z covidową depresją to tylko niektóre z polskich innowacji nagrodzonych w konkursie „Rzeczpospolitej”.

Informacja nieskontrolowana oznacza ryzyko

Biegły rewident jest swoistą sygnalizacją świetlną, która ma ostrzegać przed ryzykami. Pandemia tylko wzmocniła ten trend – mówi Andrè Helin, prezes firmy BDO.

Polska stawiając na wodór szuka okazji do skoku technologicznego

Unia Europejska upatruje w wodorze jednego z paliw przyszłości. Także nasz kraj zamierza inwestować w ten nośnik energii. Działania na rzecz rozwoju technologii wodorowych aktywnie inicjuje Agencja Rozwoju Przemysłu.

Sebastian Kulczyk funduje stypendium na studia MBA

Już niewiele czasu pozostało, aby wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest ufundowane przez Sebastiana Kulczyka stypendium pokrywające koszt czesnego studiów MBA for Startups. Konkurs trwa tylko do 20 września.