Biznes

Wiatr wykręcił rekordy prywatnej Polenergii

Mocny wiatr i wysokie ceny energii od początku roku pozwoliły Polenergii osiągnąć rekordowe przychody.

Biznes

Hawk, zielonogórski łowca dronów pomoże w Ukrainie

Polska gospodarka morska. To był dobry rok nad Bałtykiem

W 2021 roku wzrosły obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Na koniec roku morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Niepokoić może także jej wiek.

McDonald's informuje, że sprzedał biznes w Rosji. Eksperci mają wątpliwości

Przedsiębiorca Aleksander Gowor ma liczne biznesy, w tym zarządzał 25 restauracjami McDonald's na Syberii. Teraz kupił ponad 700 rosyjskich restauracji McDonald's w Rosji. Zdaniem ekspertów prawdziwym właścicielem sieci wciąż pozostają Amerykanie.

„Wolność to niewola” - Białoruś zakazuje sprzedaży „1984” Orwella

Najsłynniejsza dystopia znów na indeksie na Białorusi. Dystrybutorzy i księgarnie mają ją wycofać z rynku.

Nowe sankcje na rosyjskie linie lotnicze. Nie zarobią na slotach

Wielka Brytania zablokuje rosyjskim przewoźnikom możliwość sprzedaży slotów na brytyjskich lotniskach.

M. Mierzejewski, prezes Philip Morris: Będziemy pomagać Ukrainie do końca wojny, a nawet dłużej

Prezes zarządu Philip Morris Polska i kraje bałtyckie Michał Mierzejewski mówi o wojnie w Ukrainie i jej wpływie na firmę.

Dobry początek roku Grupy PZU. Szybka realizacja strategii

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa PZU zwiększyła przypis składki ubezpieczeniowej brutto do 6,3 mld zł, najwyższej historycznie wartości w tej części roku. Zysk netto wyniósł 758 mln zł, a zwrot na kapitale 17,8 proc. Największy polski ubezpieczyciel skutecznie i konsekwentnie realizuje przyjętą rok temu strategię na lata 2021-2024, wspierając równocześnie transformację energetyczną polskiej gospodarki oraz działania pomocowe dla uchodźców Ukrainy.

Sankcje dopadły diamenty. Rosja nie ma gdzie ich sprzedać

Obywatele Rosji będą mogli inwestować w diamenty rodzimego koncernu Alrosa - drugiego dostawcy tych kamieni na rynek światowy. Sankcje uniemożliwiają koncernowi eksport diamentów i brylantów za granicę.

Olga Semeniuk: Z 14. emerytury na pewno nie zrezygnujemy

14. emerytura zadziała proinflacyjne? Tak samo możemy mówić, że Polski Ład może być proinflacyjny - powiedziała w Radiu ZET wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Gospodarczy boom mało łaskawy dla małych firm

Popandemiczne ożywienie w 2021 r. przyniosło przedsiębiorstwom niemal dwa razy większe zyski niż rok wcześniej. Ale nie wszyscy skorzystali w równym stopniu na tak dobrej koniunkturze.

Ciech ma nową strategię

W 2024 r. grupa chce wypracować 870-930 mln zł znormalizowanego zysku EBITDA. Planuje też inwestycje na poziomie 400-450 mln zł rocznie, akwizycje i wypłatę dywidendy.

Apetyty leniwych warte już ponad miliard złotych

Rynek gotowych dań chłodzonych jest wart 1,2 mld zł, a sprzedaż przyspieszyła o 41 proc. Zmienia się jednak trend: przewagę zyskują dania tańsze i wege.

Ukraina: Trudne dni dla małego biznesu

Wojna jest bolesnym doświadczeniem dla małych i średnich firm. Połowa przestała działać, reszta potrzebuje wsparcia.

Cyberataki dla okupu to zmora firm

Liczba kampanii tzw. ransomware skoczyła aż o jedną czwartą, a dotknięte nimi przedsiębiorstwa płacą za odszyfrowanie danych krocie. Stawki sięgają nawet 5 proc. przychodów. Hakerzy w Polsce na celownik wzięli głównie sektor finansowy.

Rynek nowych aut już na dnie, brak też używanych

Nie widać szans na większą dostępność samochodów i wyhamowanie wzrostu cen. Problemy zmotoryzowanych jeszcze pogłębią paliwa – w zaledwie tydzień litr benzyny podrożał 36 groszy.

EBI: pogłębiły się różnice w rozwoju firm i państw

Pandemia zmotywowała firmy w Europie, w tym w Polsce, do pierwszych inwestycji w cyfrowe narzędzia. Największe spółki pozostawiają w tyle małe i średnie. To wyzwanie dla decydentów.

Adidas z Gucci sprzedają parasol za 1290 dol., który nie jest wodoodporny

Jednym z najczęściej omawianych przedmiotów w nowej kolekcji wspólnej Adidas i Gucci jest parasol za 1290 dolarów. W mediach społecznościowych wybuchła prawdziwa burza, ponieważ parasol nie chroni przed deszczem.

List gończy za wiceszefem Aerofłotu: skrytykował napaść Rosji na Ukrainę

Były zastępca dyrektora generalnego Aerofłotu znalazł się na liście poszukiwanych międzynarodowym listem gończym, po tym jak publicznie skrytykował rosyjską agresję na Ukrainę.

Były kanclerz Gerhard Schroeder traci biuro. Rząd Niemiec stracił cierpliwość

Finansowane ze środków publicznych biuro Gerharda Schroedera ma zostać zamknięte, a pracownicy, którzy są w nim zatrudnieni zostaną przeniesieni. Były kanclerz Niemiec nadal nie chce się zdystansować wobec swojego przyjaciela, prezydenta Rosji Władimira Putina.