Handel

Nowa fala wirusa znów napędzi e-sprzedaż

W 2021 r. przybyło ponad 8 tys. sklepów online. Sprzedawcy są gotowi na kolejny szturm kupujących.

Biznes

Czy mamy do czynienia ze startupową bańką

Bałtyckie porty z rekordem przeładunków

O 9 proc. do 113 mln ton wzrosły w 2021 r. przeładunki w polskich portach na Bałtyku. To rekordowy wynik.

Polska odejdzie od węgla do 2040 roku?

Kopalnie mogą zakończyć wydobycie na początku lat 40., a nie pod ich koniec. Szybsza dekarbonizacja byłaby warunkiem zgody KE na dotacje do górnictwa.

Przed finałem o Turów Polacy podbijają stawkę

W Warszawie delegacje Polski i Czech będą we wtorek rozmawiać o zakończeniu sporu wokół Kopalni Turów. Dzień przed rozmowami, Polska zarzuca Czechom, że sami nie przestrzegają międzynarodowego prawa przy wydawaniu pozwoleń na wydobycie węgla i nie uwzględniają prawa oceny odziaływania na środowisko.

Białoruskie nawozy nie wjadą do Unii

Najpierw Litwa, a teraz Łotwa odmówiła przewozu przez swoje terytorium produkcji białoruskiego giganta nawozowego. Koncern Belaruskali jest objęty sankcjami USA i Unii.

Czym kierują się przedsiębiorcy kupując firmowe auta? Zaszły zmiany

W 2021 r. w Polsce sprzedano łącznie 520,5 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 t. To o ponad 6,5 proc. więcej niż w 2020 r. – wynika z danych Samar. Wzrosty to zasługa w dużej mierze przedsiębiorstw, w tym tych z sektora MŚP.

Sputnik V nie wleci do Unii. Rosjanie nie dostarczają dokumentów

Europejska Agencja Leków nie dostała od Rosji dokumentów wymaganych do rejestracji na terenie Wspólnoty rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Na razie więc rosyjska szczepionka nie ma szansy na wejście na unijny rynek.

Polacy wracają do galerii handlowych

Duże centra handlowe nie poddały się kryzysowi wywołanemu przez pandemię koronawirusa. Otwierają się nowe sklepy, w tym butiki wielkich światowych marek.

Polska moneta sprzedana w Nowym Jorku za prawie milion dolarów

"Wyjątkową polska piękność" – w ten sposób organizator licytacji określił monetę o nominale 80 dukatów z 1621 roku. Na razie nie wiadomo, kim jest nabywca.

Znów iskrzy w traktacie USMCA. Tym razem o wsad w samochody

Kanada dołączyła do Meksyku w skardze na USA o interpretację traktatu o wolnym handlu USMCA odnośnie do sektora motoryzacji tych 3 krajów.

Taksonomia umożliwi gazową rewolucję w Polsce

Do 2030 r. krajowa energetyka powinna dysponować elektrowniami gazowymi o mocy 8,2 GW. Chociaż to emisyjne źródła energii, Unia pozwoli na ich sfinansowanie. Są jednak warunki.

Transakcje Polsatu mogą zakończyć spory o Elektrim

Mniejszościowi akcjonariusze holdingu chcą powrotu do rozmów o sprzedaży akcji. Zaproponowali Zygmuntowi Solorzowi rokowania. Co on na to?

Coraz mniej kobiet w zarządach polskich firm

Spełniły się obawy, że pandemia, m.in. przez wzrost obciążenia obowiązkami rodzinnymi, negatywnie odbije się na aktywności kobiet w biznesie.

Optymizm największych spółek jest mniejszy niż rok temu

Przedsiębiorstwa z WIG20 chcą w 2022 r. poprawiać wyniki finansowe, ale przyznają, że stoi przed nimi dużo wyzwań.

Nowych sankcji nie będzie. USA chcą Nord Stream 2

Senat USA odrzucił nowe sankcje wobec rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. W Kijowie widzą w tym dowód na ciche porozumienie Białego Domu z Kremlem.

Obniżka VAT pomoże liderom handlu, inni stracą

Rządowy pomysł rozpędzi machinę marketingową wielkich sieci. Konsumenci niemal wcale nie odczują obniżki, zmienią zwyczaje zakupowe i jeszcze częściej będą odwiedzać dyskonty.

Waldemar Pawlak: Asymetria gazowego ryzyka

Zdecydowaliśmy się na formułę zakupu gazu, na której jednego dnia możemy wiele zyskać, by kolejnego wszystko stracić – mówi Waldemar Pawlak, były premier i wicepremier.

Obniżka VAT to krach małych sklepów? Dyskonty szykują ofensywę

Obniżka podatku wzmocni sieci dyskontów, zmniejszając konkurencyjność drobnego handlu.

IKEA zasadzi sosnowy las na Florydzie

Grupa Ingka, właścicielka większości sklepów IKEA z wyposażeniem wnętrz, kupiła kolejną działkę 1321 hektarów na Florydzie w ramach długofalowego zobowiązania do odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Posadzi tam głównie sosny długolistne, kultowe drzewa południa USA.