Handel

Rosja blokuje eksport drewna, Unia Europejska skarży to w WTO

Unia Europejska złożyła w Światowej Organizacji Handlu skargę na Rosję za ograniczanie eksportu drewna, bo jest to bezprawne i szkodzi jej sektorowi przetwórstwa.

Biznes

Było pole błota. Jest fabryka hi-tech i praca dla całej okolicy

MAX-y mogą znów latać w Hongkongu

Władze Hongkongu zezwoliły liniom lotniczym na ponowne korzystanie z samolotów B737 MAX. Miejscowy urząd lotnictwa CAD zniósł dyrektywą niemal 3-letni zakaz lotów.

Lotnicza wojna Chin ze Stanami Zjednoczonymi przez Covid-19

Amerykański Departament Transportu zawiesił 44 rejsy wykonywane przez chińskich przewoźników. To odwet za wstrzymanie lotów linii amerykańskich do Chin, które na pokładach przywiozły chorych na Covid-19.

Nowy handel będzie inny niż przed pandemią

W wirtualnej dyskusji panelowej Światowego Forum Gospodarczego (WEF) podkreślono, że światowy handel po zakończeniu pandemii będzie inny niż wcześniej, zwrócono uwagę na rosnące znaczenie sprawnych łańcuchów dostaw zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Samsung wycofuje reklamę z drag queen. Muzułmanie zarzucają „forsowanie ideologii LGBT”

Samsung wycofał, w której muzułmańska matka wyraża poparcie dla syna drag queen. Spot skrytykowała muzułmańska społeczności w Singapurze, twierdząc, że firma „forsuje ideologię LGBT”.

Forum w Davos przełożone do wiosny

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos powinno odbyć się w mijającym tygodniu. Zostało odwołane z powodu pandemii COVID-19. Teraz szwajcarskie władze złagodziły obostrzenia sanitarne, więc organizatorzy wyznaczyli nową datę.

Nowe awantury lotnicze. LOT procesuje się z Boeingiem

Spór Qatar Airways z Airbusem wkracza w nowy etap i mocno się zaostrza. American Airlines i United dostają od Boeinga odszkodowania za opóźnienia w dostawach Dreamlinerów. Z Boeingiem procesuje się także LOT.

Irańscy hakerzy na Instagramie „walczyli” o niepodległość Szkocji

Meta zlikwidowała sieć hakerów z Iranu tworzących na Instagramie konta wspierające szkocką niepodległość.

Liberalizacja ustawy odległościowej trafi wkrótce do Sejmu

Trwająca od dwóch lat historia z uelastycznieniem przepisów dotyczących budowach nowych farm wiatrowych powoli dobiega końca. Do końca marca projekt powinien trafić pod obrady Sejmu.

Enea chce pozyskać do 900 mln zł z emisji nowych akcji

Enea złożyła do Prezesa Rady Ministrów wniosek o objęcie przez Skarb Państwa akcji nowej emisji serii D za łączną kwotę nie wyższą niż 899,6 mln zł w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków funduszu reprywatyzacji.

Rafako może wyjść na prostą. Jest wstępne porozumienie

Zmagające się z problemami finansowanymi Rafako znalazło inwestora, który może zakończyć problemy finansowe spółki.

Alitalia zbankrutowała. Ale i tak poleci

Po wielu latach powtarzającej się pomocy publicznej, kolejnych restrukturyzacjach i przerwach w działalności oraz ostatecznym bankructwie, były włoski przewoźnik narodowy Alitalia w marcu znów pojawi się na rynku z ofertą.

Brytyjskie uzbrojenie przeciwpancerne trafiło na Ukrainę

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dostarczyło broń przeciwpancerną Siłom Zbrojnym Ukrainy. Transport uzbrojenia wysłanona pokładzie dwóch samolotów transportowych C-17 Globemaster.

Dla Ukrainy pozostawić limity zezwoleń, dokąd nie poprawi się infrastruktura

Jak najszybciej powinny być rozbudowane terminale graniczne, aby zlikwidować kilkudniowe kolejki na granicach z Ukrainą.

Kreml wprowadza „lex TVN”, inwestorzy zagraniczni stracą firmy

Rosja zaostrzy przepisy dla inwestorów zagranicznych. Właściciele przedsiębiorstw uznanych przez Kreml za strategiczne, stracą swoją własność. Przejęte firmy zostaną z powrotem upaństwowione. To zamykanie Rosji przed zagranicznym biznesem, alarmują ekonomiści.

Serbia cofnęła licencję australijskiej firmie. Zemsta za Djokovica?

Władze Serbii postanowiły cofnąć koncesję australijskiemu potentatowi Rio Tinto na wydobycie litu. To wszystko zaledwie tydzień po tym, gdy lider światowego rankingu ATP – Serb Novak Djokovic zmuszony został do opuszczenia Australii w związku ze skandalem wokół szczepienia przeciwko Covid-19. Tenisista był jednym z wielu przeciwników tego projektu.

Sektor MŚP pod coraz większym ostrzałem ze strony cyberprzestępców

W 2021 roku cyberprzestępcy zaatakowali co czwartą firmę z sektora MŚP na świecie.

Amerykanie chcą włączyć polskie firmy do budowy elektrowni jądrowej

Westinghouse Electric Company podpisał memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce z branży energetycznej i budowlanej. Mają one tworzyć krajowy łańcuch dostaw przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju.

Rozbudowa Kanału Sueskiego do lipca 2023

Projekt rozbudowy odcinków Kanału Sueskiego powinien zostać zakończony w lipcu 2023 po dwóch latach prac — ogłosił szef zarządu tej magistrali (SCA), admirał Osama Rabie. Wykonawcami są SCA i jego firmy.