Ropa

UE ustaliła limit cenowy na ropę z Rosji: 60 dolarów za baryłkę

Rosja nie dostanie więcej za swoją ropę aniżeli 60 dolarów za baryłkę. Rada Unii Europejskiej oficjalnie potwierdziła decyzję o wprowadzeniu pułapu cen. Dzisiaj, 2 grudnia, Polska, która jako jedyny kraj nie zgodziła się z cenami maksymalnymi, zatwierdziła proponowaną wysokość.

OZE

Morawiecki: Wierzę, że prace nad wiatrakami bardzo szybko pójdą do przodu

Airbus zrezygnuje z rosyjskiego tytanu. Ma już nowych dostawców

Francuski koncern Airbus zapowiedział zaprzestanie zakupów tytanu w Rosji „w ciągu kilku miesięcy”. Boeing zrobił to już w marcu, zastępując rosyjską produkcję dostawcami z USA i Japonii.

Rośnie eksport z Polski do Niemiec. Za to niemiecki eksport ma się źle

Eksport z Polski do Niemiec w październiku wzrósł o 14,6 proc. rok do roku - poinformował Federalny Urząd Statystyczny Niemiec.

Produkcja aut w Europie rośnie, ale na rynku brak stabilności

Niepokojącym sygnałem są upadłości niemieckich poddostawców dla fabryk samochodów. Na razie takie problemy omijają Polskę, ale spora część firm branży tonie w długach.

POLE DO POPISU - nowa marka z kategorii warzyw świeżych podbija rynek

Grupa Producentów Warzyw Primavega wzmacnia swoją obecność na rynku wprowadzając do sprzedaży markę POLE DO POPISU. Nowa marka prezentuje unikalne na polskim rynku podejście do warzyw zielonych. Promuje odkrywanie różnorodności smaków, inspiruje do kulinarnych eksperymentów i informuje o wartościach odżywczych odpowiadając tym samym na potrzeby konsumentów.

Kiepskie wsparcie rządu dla zielonej energii. Spadła liczba dotacji

Wydatkowanie pieniędzy z programów zwiększających efektywność energetyczną i własną produkcję prądu idzie jak po grudzie.

Niespotykanie trudny czas dla transportu

Takiego spiętrzenia problemów na rynku transportowym nie widziano od dziesięcioleci. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja stawiają firmy przed trudnymi decyzjami. Na wiele z tych wyzwań odpowiedzią jest dobre ubezpieczenie.

Słabe święta dla biznesu. Polacy wydadzą mniej nawet na prezenty dla dzieci

Sektor winiarski czy odzieżowy mówi o spowolnieniu popytu, a przez rosnące ceny spadki sprzedaży stają się realnym scenariuszem. Ponad 60 proc. Polaków oszczędza nawet na upominkach dla dzieci.

Motoryzacja odżywa, ale nie nad Wisłą. Zostajemy w tyle

Wojna w Ukrainie zapewne wyhamuje zamówienia dla polskich dostawców części do aut. To dodatkowy cios dla branży, która już zostaje w tyle za Europą.

USA: Pozwała producenta mac and cheese, bo robi się go dłużej niż 3,5 minuty

Mieszkanka Florydy pozwała amerykańskiego giganta Kraft Heinz za to, że jej zdaniem czas przygotowania sprzedawanego przez niego makaronu z sosem serowym jest dłuższy niż 3,5 minuty, jak wskazuje opakowanie. Żąda 5 mln dolarów odszkodowania.

Polacy pomogą w dostawach ropy do Niemiec. Jest porozumienie

Polska po raz pierwszy obiecała dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.

Atrakcja dla pasażerów. Szwajcarski wagon panoramiczny w pociągu do Przemyśla

Do pociągu PKP Intercity jadącego z Grazu do Przemyśla dołączą latem specjalne wagony ze Szwajcarii, w tym jeden panoramiczny. To może być nie lada atrakcja dla podróżnych.

Orlen kupił stacje paliw na Słowacji i Węgrzech

MOL przekaże płockiemu koncernowi 182 punkty detalicznej sprzedaży paliw. Część z nich już w najbliższych dniach zmieni szyld na Orlen. Szybki rebranding, wczoraj nabytych stacji Lotosu, planuje również MOL.

Gazprom stracił połowę rynku. Świat umie już oszczędzać gaz

W ciągu 11 miesięcy Gazprom zmniejszył eksport gazu poza WNP o blisko połowę i ograniczył wydobycie o 20 procent. Globalny rynek gazu już tyle surowca nie potrzebuje. Import Unii i Wielkiej Brytanii spadł o 55 mld m3.

UE ustaliła wstępnie limit cenowy na rosyjską ropę. Polska się zastanawia

Kraje Unii wstępnie zgodziły się na 60-dolarowy limit cenowy na rosyjską ropę. Polska ma dać odpowiedź, czy się zgadza dziś do wieczora. Tymczasem Rosja już daje coraz większe zniżki, by sprzedać surowiec. W listopadzie marka Urals potaniała o 17 proc. rok do roku do średnio 66,5 dolara, przy czym pod koniec listopada sprzedała się już po 52 dolary.

Bruksela zgniecie opakowania. Szykuje radykalną eliminację odpadów

Odpadów z opakowań ma być zdecydowanie mniej. Już za kilka lat nawet wino kupimy w wielorazowej butelce.

Rząd zapowiada rychłe umowy atomowe z Amerykanami

Przedstawiciele rządu zaprezentowali w Sejmie plan rządu na najbliższe miesiące związane z realizacją projektu jądrowego w Polsce. Wkrótce ma dojść do podpisania serii umów w tej sprawie. Pojawiły się także informacje o rozwoju mniejszych reaktorów jądrowych. Orlen wkrótce w tej drugiej sprawie wskaże lokalizacje.

„Parkiet” wśród najważniejszych tytułów prasowych dla inwestorów indywidualnych

Kolejne Ogólnopolskie Badanie Inwestorów przeprowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przyniosło optymistyczne informacje dla Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.

Po 30 latach zbankrutował „polski McDonald’s”

Sieć Mr Hamburger działała w Polsce od ponad 30 lat. Jej historia polskiego fast foodu dobiega jednak końca. Firma ogłosiła upadłość.