Mniej zamówień, więcej kosztów w budownictwie. Idzie korekta

Po kilku latach boomu branża wchodzi w spowolnienie. Ale, zdaniem ekspertów, na razie nic nie zwiastuje, że dojdzie do załamania.

Zapaść w mieszkaniówce coraz głębsza. Budują mniej niż w lockdownie

Nawet w czasie lockdownu deweloperzy budowali więcej mieszkań niż obecnie. Ograniczenie podaży to efekt spadku popytu z powodu niedostępności kredytów, ale też chęci utrzymania marż.

Konsumenci i inwestorzy lubią parki handlowe

Regionalna transakcja o wartości ponad 1,5 mld zł dowodzi, że mniejsze formaty handlowe, które oparły się pandemii, cieszą się dużym wzięciem.

Polacy odcięci od kredytów hipotecznych. One przyjdą na odsiecz deweloperom

Instytucje inwestujące w portfele mieszkań na wynajem mogą wypełnić lukę powstałą w związku z zapaścią sprzedaży kredytów hipotecznych. Rynek najmu rozwinie się też w mniejszych miastach.

Polacy rzucili się na domy w ciepłych krajach. Deweloperzy zaniepokojeni

Dane z Hiszpanii pokazują skokowy wzrost aktywności zamożniejszych Kowalskich poza krajem. Nasi deweloperzy apelują o ulgę mieszkaniową, by zatrzymać część kapitału na stygnącym rynku.

W budowlance nadchodzi mocniejsze hamowanie rynku

W ujęciu realnym w tym roku produkcja budowlano-montażowa skurczy się o kilka procent, a w przyszłym o nawet 15–20 proc. – prognozuje PMR.

Płochocki: Ulga podatkowa, szybka legislacja, poluzowanie kredytowego gorsetu

Rynek mieszkaniowy można pobudzić bez konieczności angażowania pieniędzy z budżetu państwa – mówi Konrad Płochocki, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Branża w taktycznym odwrocie. Czego się spodziewać w budownictwie?

Najbliższe kwartały to walka o utrzymanie marż w warunkach malejących przychodów i niebezpiecznie wysokich kosztów – ocenia ekspert branżowej gildii.

Mocno spada liczba budowanych mieszkań. Tąpnięcie albo urealnienie

Dane z ostatnich miesięcy sugerowały, że firmy wciąż budują dużo mieszkań, choć popyt spadał. Te za lipiec pokazują, że wysoka podaż była motywowana „ustawowo”.

Aktywność w budownictwie spada kolejny miesiąc z rzędu, ale jest wyjątek

Lipiec przyniósł już czwarty w tym roku spadek aktywności w budownictwie. Zastój widać szczególnie w pracach związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi. Dość duży ruch panuje ciągle na budowach mieszkań.

W lipcu bardzo wyraźny spadek aktywności deweloperów

Przez wiele miesięcy statystyki trzymały się mocno, dopiero lato przyniosło schłodzenie produkcji mieszkań.

Niemal darmowy transport publiczny odblokował niemieckie drogi

Zakorkowane niemieckie drogi odblokowały się zaledwie kilka tygodni po tym jak rząd wprowadził drastycznie niskie opłaty za transport publiczny.

Artur Popko, prezes Budimeksu: Optymizm mimo zawirowań

Są możliwości, by dalej rosnąć, wykraczamy poza klasyczny rynek budowlany – mówi Artur Popko, prezes Budimeksu.

Wakacyjne remonty bez ekip i po kosztach. Ceny materiałów będą rosnąć

Aż 71 proc. Polaków podczas prac remontowych korzysta ze wsparcia innych osób, ale niezbyt często sięga po fachowców. Rosnące ceny jeszcze to pogłębią.

Mieszkańcy Kaliningradu wykupili cały dostępny cement

Już nie kasza gryczana, a cement jest towarem największego pożądania w Rosji.

Rząd chce zlikwidować pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych

Minister Waldemar Buda ogłosił, że rząd zamierza zlikwidować pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni.

Termomodernizacja – szansa dla Polski

W dobie kryzysu energetycznego przed Polską pojawiło się wiele wyzwań związanych z cenami energii. Jednym z pomysłów na pomoc w rozwiązaniu trudnej sytuacji na rynku energetycznym jest termomodernizacja budynków.

Na urlop nowymi szybkimi drogami

Jeszcze przed rozpoczęciem wakacji kierowcy będą mogli wjechać na nowe odcinki szybkich dróg. W całym 2022 r. GDDKiA włączy do ruchu prawie 246 km dróg ekspresowych i autostrad.