Deweloperzy na niskich obrotach. Kowalscy porzucili kielnie

Grudzień to kolejny miesiąc bardzo niskiej aktywności firm budujących mieszkania. Inwestycje indywidualne są wręcz w zapaści.

Rynek nieruchomości skazany na spowolnienie

Polski rynek mieszkaniowy wchodzi w korektę, jednak co do jej głębokości analitycy nie są zgodni.

Banki ziemi wystarczą deweloperom na lata

Choć wyścig po grunty inwestycyjne spowolnił, to firmy nie tracą okazji, by powiększać zapasy. Duzi deweloperzy mogą kupować ziemię od małych podmiotów.

Sprzedaż mieszkań pozostanie niska

Dopóki nie poprawi się zdolność kredytowa konsumentów, nie ma co liczyć na poprawę sprzedaży lokali. Oczekiwanie na szczegóły rządowego programu mieszkaniowego tylko dołoży się do hamowania transakcji.

Platformy najmu mieszkań kuszą deweloperów

W trudnych warunkach makroekonomicznych i geopolitycznych fundusze PRS wzięły sobie wolne od transakcji nad Wisłą. Nie próżnują za to deweloperzy zainteresowani budową drugiej nogi biznesowej.

Sprzedaż mieszkań w 2022 się załamała. Najtrudniejszy rok w historii?

Spadki cen mieszkań w 2023 r. bardziej prawdopodobne niż na rynku pierwotnym są na rynku wtórnym, gdzie trudno o kontrolę podaży. Przyszły rok może być niezwykle trudny dla deweloperów.

Minister Buda: Wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle, co Gierek

- W 2022 roku wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle, co Gierek budował w czasach dobrze minionych - powiedział o programie Pierwsze Mieszkanie minister Waldemar Buda.

Nowy rządowy program mieszkaniowy bez przełomu

Założenia nowego rządowego programu mieszkaniowego wskazują, że skorzysta z niego wąskie grono osób, które i tak na zakup stać. Pieniądze popłyną raczej na rynek wtórny, pierwotny wesprą w niewielkim stopniu.

Deweloperzy chcą przeczekać trudne czasy. Gotówka rządzi

Wysokie koszty finansowania dławią popyt klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Budowniczowie mieszkań przechodzą w stan czuwania.

Rosja: nieruchomości na skraju przecen i załamania

Najpierw dacze na Krymie, teraz Moskwa - pustoszeją biura a sprzedaż mieszkań spadła o ponad jedną trzecią.

Zakamuflowane obniżki cen mieszkań już są. Możliwe głębsze cięcie

Ceny mieszkań z drugiej ręki w ciągu kwartału spadły od 1,1 do 7,2 proc. Transakcji jest niewiele, bo z rynku odpłynęli klienci kredytowi. U deweloperów oficjalnych obniżek nie ma, ale są rabaty.

Na budowach już recesja. Najsłabszy wynik od kwietnia 2021 r.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu była praktycznie na tym samym poziomie co rok wcześniej. To najsłabszy wynik od kwietnia 2021 r. W stosunku do sierpnia aktywność w budownictwie tąpnęła o niemal 6 proc.

Tąpnięcie w mieszkaniówce. Pogłębia się spadek popytu na lokale

Wstępne szacunki firmy JLL potwierdzają, że popyt został zduszony. Deweloperzy są skłonni do ustępstw, ale nie chcą tego pokazywać w oficjalnych cennikach.

W III kwartale stabilizacja cen mieszkań i domów

Popyt na mieszkania i domy pikuje za sprawą paraliżu rynku kredytów. Ceny nieruchomości stabilizują się, w grze są ciągle kawalerki i działki.

Mniej zamówień, więcej kosztów w budownictwie. Idzie korekta

Po kilku latach boomu branża wchodzi w spowolnienie. Ale, zdaniem ekspertów, na razie nic nie zwiastuje, że dojdzie do załamania.

Zapaść w mieszkaniówce coraz głębsza. Budują mniej niż w lockdownie

Nawet w czasie lockdownu deweloperzy budowali więcej mieszkań niż obecnie. Ograniczenie podaży to efekt spadku popytu z powodu niedostępności kredytów, ale też chęci utrzymania marż.

Konsumenci i inwestorzy lubią parki handlowe

Regionalna transakcja o wartości ponad 1,5 mld zł dowodzi, że mniejsze formaty handlowe, które oparły się pandemii, cieszą się dużym wzięciem.

Polacy odcięci od kredytów hipotecznych. One przyjdą na odsiecz deweloperom

Instytucje inwestujące w portfele mieszkań na wynajem mogą wypełnić lukę powstałą w związku z zapaścią sprzedaży kredytów hipotecznych. Rynek najmu rozwinie się też w mniejszych miastach.