Nowe odcinki szybkich dróg będą na wakacje

Łatwiej dojedziemy nad morze, domknie się połączenie Rzeszowa z Warszawą i autostradą A2, zniknie ograniczenie prędkości na budowanej A1. Ale będą też utrudnienia z powodu remontów.

Materiały budowlane mogą drożeć również w kolejnych miesiącach

Drogie surowce, półprodukty, energia i transport drastycznie podnoszą koszty producentów materiałów budowlanych. Swoje robią też wysoka inflacja i rosnące wynagrodzenia.

Strabag bez przedstawicieli Dieripaski w nadzorze

Austriacki gigant budowlany definitywnie odciął się od kłopotliwego mniejszościowego udziałowca.

Po latach boomu produkcja mieszkań w Polsce wyhamuje

Podwyżki stóp i surowsze kryteria przyznawania kredytów mocno zmniejszą popyt na lokale. Deweloperzy przykręcą inwestycyjne kurki – oczekują analitycy PKO BP.

Rosnące koszty ciążą inwestycjom. Będzie lawina bankructw?

Ceny materiałów budowlanych wciąż szybko rosną. Branży grozi lawina bankructw. Czy potrzeba interwencji państwa?

W lutym deweloperzy wrócili do gry

Po styczniowym tąpnięciu luty przyniósł powrót budowniczych mieszkań do lepszej formy inwestycyjnej. Pytanie, czy nie przejściowo.

Znowu przerwy na budowach? Dane o produkcji rozczarowały

Produkcja budowlano-montażowa podskoczyła w lutym o 21,2 proc. rok do roku, najbardziej od jesieni 2018 r. To jednak w dużej mierze efekt niskiej bazy odniesienia sprzed roku. W stosunku do stycznia, aktywność w budownictwie wyraźnie zmalała. Prace na budowach utrudniała wietrzna pogoda, ale też odpływ pracowników z Ukrainy.

Budowy dróg droższe przez wojnę w Ukrainie

Ceny materiałów budowlanych będą dalej piąć się w górę. Zwiększą się także problemy z ich dostępnością, bo znaczne ilości stali, cementu czy kruszyw sprowadzano z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Kto wybuduje polskie osiedla. Place budów opuścili Ukraińcy

Nasze place budów mogło opuścić nawet 30 proc. ukraińskich pracowników. Im mniejsza firma, tym ubytek siły roboczej relatywnie większy. Duże firmy deweloperskie zapewniają, że harmonogramy oddawania osiedli nie są zagrożone.

Budowlanka traci pracowników. Kielnie przekuwane na miecze

Ukraińcy to filar polskiego rynku budowlanego, ale wielu wraca do domu walczyć lub sprowadzić rodziny. Wojna to także perspektywa wzrostu cen surowców. Branża liczy się ze spowolnieniem, ale dziś na pierwszym planie jest solidarność.

Roma locuta, causa finita. Roma Tower powstanie

Rynek nieruchomości komercyjnych jest rynkiem bardzo brutalnej konkurencji – mówi Rafał Szczepański, wiceprezes spółki BBI Development.

Nie było zimy na budowach. Produkcja mocno wzrosła

Produkcja budowlano-montażowa podskoczyła w styczniu o 20,8 proc. rok do roku, najbardziej od jesieni 2018 r. To częściowo efekt niskiej bazy odniesienia sprzed roku, ale także w stosunku do grudnia aktywność w budownictwie mocno wzrosła.

Rząd wyda 40 mld zł na budowę lokalnych dróg

Kontynuacje wsparcia inwestycji infrastrukturalnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Firmy budowlane boją się bankructwa

Branża budowlana, mimo sprzyjającej koniunktury i sporej ilości zleceń, obawia się dużych kłopotów. Przyczyną są z jednej strony ogromne wzrosty cen materiałów, z drugiej – przyspieszająca inflacja i drożejące paliwa oraz energia podnoszące koszty działalności.

Coraz mniej opłacalna budowa szybkich dróg

Firmy, które podpisały kontrakty drogowe w 2021 i 2020 roku mogą nie tylko nie zarobić na ich realizacji, ale nawet stracić przez gwałtowny wzrost kosztów.

Remont mieszkania Polacy robią sami, często w szarej strefie

Ponad 60 proc. prac w domach wykonujemy samodzielnie, wydając średnio około 12,7 tys. zł na materiały. Wciąż duża część rynku przypada na szarą strefę.

JLL: Sprzedaż mieszkań w największych miastach spadnie, ale ceny nie

Wzrost stóp procentowych przekłada się na ostudzenie koniunktury na rynku mieszkaniowym. Zdaniem ekspertów JLL trudno oczekiwać, by wraz z malejącym popytem zaczęły spadać ceny.

Deweloperzy będą działać na dwa fronty. Fundusze kupują coraz więcej mieszkań

Udział transakcji z funduszami z rynku najmu miał bardzo mocny wpływ na wynik sprzedaży mieszkań w 2021 r. I taka sytuacja utrzyma się w najbliższych latach.