Ceny materiałów budowlanych nadal spadają

Marzec był kolejnym miesiącem, w którym zmalały ceny większość produktów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Bardziej potaniały jednak produkty oferowane w hurcie niż w detalu.

Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki

Od 6,1 proc. we Wrocławiu do 36,5 proc. w Krakowie wzrosły w ciągu roku średnie ceny transakcyjne lokali z rynku wtórnego. Pierwszy kwartał br. przyniósł pewną stabilizację.

Spadają ceny materiałów budowlanych. Co potaniało najbardziej?

Luty to szósty z rzędu miesiąc, w którym tanieje większość produktów dla budownictwa oraz domu i ogrodu. Jak będzie w kolejnych miesiącach, w dużej mierze zależy od sytuacji gospodarczej w Polsce.

Ceny nowych mieszkań dalej w górę w największych aglomeracjach

Luty przyniósł kolejne zwyżki średnich cen lokali w największych aglomeracjach, bo nowe projekty deweloperzy wprowadzają z coraz wyższymi cenami ofertowymi.

Niemcy mają problem. Wysokie stopy uderzyły w domy i mieszkania

Stosunkowo wysokie stopy procentowe uderzyły w popyt na domy i mieszkania. W efekcie w 2023 r. zbankrutowało prawie 3 tys. niemieckich firm budowlanych.

Ceny mieszkań. Czy to koniec histerii? Program „Na start” uspokoi rynek?

Od 9 proc. w Szczecinie do 28 proc. w Krakowie zdrożały w rok nowe lokale. Lekko uspokoić rynek ma wydłużenie programu „Na start” do czterech lat. Możliwe są jednak dwucyfrowe zwyżki cen.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” rozsiał się po całym kraju. Gdzie najbardziej?

Tani kredyt z dopłatami cieszył się wielką popularnością nie tylko w wielkich miastach. To dobrze, bo jest nadzieja na rozruszanie się rynku nieruchomości również w tzw. Polsce powiatowej.

Są miliony z Unii na nowe drogi w pięciu województwach. Gdzie powstaną?

Województwa podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i mazowieckie dostaną prawie 2,4 mld zł na rozwój dróg wojewódzkich z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła znacznie mocniej niż się spodziewano

Produkcja budowlana podskoczyła o 14 proc. rok do roku, najbardziej od marca 2022 r. poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zbigniew Juroszek, prezes Atalu: Mieliśmy wyjątkowy rok

Po ubiegłorocznym odbiciu w tym roku polskie akcje mogą ponownie dać zarobić, ale będzie potrzebna już znacznie mocniejsza selekcja spółek – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu, przedsiębiorca i inwestor.

Kolejne kłopoty atomowego partnera KGHM

Amerykańska firma NuScale Power poinformowała, że zwolni około 28 proc. swojej kadry pracowniczej w ramach oszczędności - donosi Reuters. NuScale – jak informuje KGHM – ma być nadal partnerem polskiego giganta miedziowego przy realizacji projektu jądrowego, a więc budowy małych reaktorów jądrowych.

Prognoza dla rynku biurowego na 2024 rok

W 2024 r. deweloperzy mają oddać w całej Polsce ok. 325 tys. mkw. biur. W 2020 r. na rynek trafiło 707 tys. mkw. Firmy zmniejszają siedziby, a w cenie jest elastyczność.

Na budowach spowolnienie. Mógł się do tego przyczynić nagły atak zimy

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w listopadzie o 3,9 proc. rok do roku, najmniej od sierpnia. Mógł się do tego przyczynić nagły atak zimy.

Murapol zaczął obecność na GPW mocnym wzrostem

Podczas debiutu akcje podrożały o prawie 14 proc., sesji towarzyszyły duże obroty. Czy to dobra wróżba na przyszłość?

Murapol w drodze na GPW

Kompaktowe mieszkania sprzedają się niezależnie od otoczenia, a do tego ze świetnymi marżami – przekonuje wybierająca się na giełdę spółka.

Te firmy coraz śmielej inwestują we własne źródła energii

Producenci materiałów budowlanych inwestowaliby jeszcze więcej w instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii, gdyby nie liczne bariery.

Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach

Niedokończonych nieruchomości mieszkalnych, które zostały już jednak opłacone przez klientów, jest w Chinach 20 razy więcej, niż wynosiła liczba domów, w których budowę był zaangażowany upadły deweloper Country Garden – wyliczyli analitycy Nomury.

Zakup nieruchomości za granicą to nie tylko pomysł na inwestycję

Inflacja i polityka mocno pchają nas do zakupu domów i mieszkań za granicą – mówi Oksana Agnieszka Żendarska, ekspertka rynku nieruchomości.