Nietypowe żniwa w Bułgarii. Zbierają cud o trzydziestu płatkach

Tradycyjnie od końca maja do połowy czerwca trwają w Bułgarii nietypowe żniwa: zbieranie kwiatów róż, surowca do produkcji olejku, wody różanej, dżemów, herbaty, a nawet okowity.

Polskie ekologiczne uprawy prezentują się słabo

Rolnictwo ekologiczne ma w Polsce marginalny udział – konkludują ekonomiści. 21 tys. ekogospodarstw to jedynie 1,4 proc. wszystkich.

Słaba koniunktura obniża sprzedaż ciągników

Niepewność związana z tym, co wydarzy się wokół polskiego rolnictwa (Zielony Ład i wojna w Ukrainie), powstrzymuje rolników przed odważnymi inwestycjami. Widać to w wynikach sprzedaży maszyn.

Jaka będzie przyszłość rolnictwa?

Polskie rolnictwo nazbierało przez lata wyzwań, z którymi decydenci nie chcą się mierzyć ze względu na ich polityczny ciężar. Wśród nich są decyzja o terminalach zbożowych, zasady współpracy z Ukrainą i strategia przyszłości rolnictwa

Drugie podejście Gdyni do agroportu. Chętna KGS. Mamy też odpowiedź Viterry

Kolejny przetarg na terminal zbożowy w Gdyni ma zostać ogłoszony w maju i rozstrzygnięty do końca roku, dowiedziała się „Rzeczpospolitej”. Redakcja poznała także stanowisko Viterry, członka konsorcjum anulowanego przetargu.

Korupcja zatrzymała polsko-ukraińskie negocjacje rolne. Warszawa czeka

Korupcyjny skandal w resorcie rolnictwa w Kijowie wstrzymał negocjacje krajów dotyczące importu surowców rolnych.

Michał Kołodziejczak: Związek rolniczy Orka istnieje na razie tylko w Sejmie

O co im chodzi, tego raczej nikt do końca nie wie. To działanie jest koordynowane przez Roberta Telusa oraz Piotra Polaka, posłów PiS - mówi "Rzeczpospolitej" Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

Tajemnicza głodówka w Sejmie nieistniejącego związku

Protest głodowy formalnie najwyraźniej nieistniejącego związku rolniczego Orka przypomina, jak wiele przypadkowych osób kształtuje polskie rolnictwo.

Dziwny strajk głodowy w Sejmie. Rolniczy związek nie istnieje, ale protestuje

Trwa nietypowy strajk głodowy rolników w Sejmie. Nietypowy, bo związek rolniczy Orka, który okupuje stoliki dziennikarskie, oficjalnie nie istnieje, a wśród jego członków jest m.in. kierowca tira i elektryk - ustaliła „Rz”.

Prestiżowa nagroda w konkursie Unii Europejskiej dla polskiego instytutu

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) jest pierwszą polską instytucją naukową, która zwyciężyła w konkursie ogłoszonym przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej (DG AGRI). Komisja powierzyła IRWiR PAN realizację usług analitycznych i wsparcia procesu zarządzania Wspólną Polityką Rolną.

Cebula towarem wyborczym w Indiach

Rząd Indii zniósł zakaz eksportu cebuli, ale wprowadził cło eksportowe 40 proc. i ustalił cenę minimalną w eksporcie: 550 dolarów/tona.

Farmerzy znad Wisły liczą pieniądze z dopłat i organizują protesty

Do rolników od czasu wejścia Polski do UE napłynęło astronomiczne 78 mld euro ze Wspólnej Polityki Rolnej. Rzekę pieniędzy trzeba jednak przekierować z dopłat bezpośrednich na inwestycje.

Afera w rządzie Ukrainy. Minister podejrzany o kryminalny proceder

Urzędujący minister rolnictwa Ukrainy jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zawłaszczała państwowe grunty rolne. Proceder przerwała wojna. I awans głównego podejrzanego.

Większe dotacje nie uzdrowią unijnego rolnictwa

Zwiększenie nakładów na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Warto jednak zmienić strukturę wydatków – mówią ekonomiści.

Polska wspomaga wojenną kasę Rosji importując nawozy. Najwięcej w UE

Zamiast blokować granicę z Ukrainą, polscy rolnicy powinni przenieść się na granicę z Rosją i przestać kupować rosyjskie nawozy. Trzeci miesiąc z rzędu Polska była unijnym liderem niechlubnej listy największych importerów nawozów z Rosji.

Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona

Prorosyjski rząd Węgier wprowadzi nowe ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolnych. Oficjalnie, by chronić swoich rolników. Jest to działanie na rękę reżimowi rosyjskiemu. Węgry wciąż importują żywność z Rosji.

Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie

Kolejne zawłaszczenie przez rosyjski reżim prywatnego majątku na potrzeby rozpętanej wojny. Tym razem „nacjonalizacja” dotknęła największego producenta win Rosji oraz kilka innych spółek rolnych. Największym przestępstwem właścicieli był fakt, że spółki „znalazły się pod kontrolą mieszkańców nieprzyjaznych państw”. Sądowa rozprawa przypominała sądy kapturowe, oskarżonym odmówiono wszystkiego.

Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła

Rosja ogromnie zwiększyła w pierwszym kwartale 2024 r. wysyłkę zboża na Łotwę. W tym samym czasie dyskusja o embargu na import żywności do UE toczy się bardzo powoli.