Zupełnie niezły obraz polskiego rolnictwa po transformacji

Wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła w 2019 r. 37,5 mld dol., co było 15. wynikiem na świecie – czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Maleje eksport kawy z Brazylii. Brakuje miejsca na statkach

W sierpniu eksport ziaren kawy z Brazylii zmalał o 27 proc. do 2,33 mln worków po 60 kg, bo trudniej było znaleźć kontenery i powierzchnię ładunkową na statkach - poinformowała organizacja eksporterów Cecafé.

Ognisko ptasiej grupy w północnej Francji

Francuski resort rolnictwa podwyższył poziom czujności po wykryciu ogniska bardzo zakaźnego wirusa ptasiej grypy w gospodarstwie w departamencie Ardeny, przy granicy z Belgią.

Biura KOWR wesprą za granicą polskie firmy rolno-spożywcze. Rusza ich pilotaż

Obok radców rolnych, zagranicznych biur handlowych PAIH wkrótce będą działać też zagraniczne biura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pomogą w zdobywaniu rynków polskim firmom produkującym żywność. Pierwsze powstaną m.in. w USA, Chinach i Nigerii.

Ceny trzody biją w producentów

Nie ma poprawy na rynku trzody chlewnej. Ceny skupu spadają, spada też pogłowie i liczba stad. Rynkowi szkodzą wirusy ASF i Covid, a także rosnące koszty produkcji.

Kapryśna pogoda niszczy kakao w Kamerunie

Długie okresy suszy i nieregularne opady deszczu w Kamerunie doprowadziły do zmniejszenia wilgotności gruntu, do wysychania drzew kakaowych i zmniejszyły zbiory tego ziarna.

„Takiej obfitości dawno nie było”. Rekordowe zbiory jabłek i zbóż na Ukrainie

Takiej obfitości jabłek w sadach Ukrainy nie pamiętają sadownicy od dawna. Nadmiar owoców ciągnie ceny w dół, do poziomu sprzed pandemii. Także zbiory zbóż i rzepaku zapowiadają się rekordowo.

Wysokie ceny produktów rolnych. Wzrosty w niemal wszystkich kategoriach

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu o 1,8 proc. w stosunku do czerwca, ale w porównaniu z lipcem 2020 r. wzrosły o 16,4 proc.

Agrounia zapowiada kolejne protesty. Zablokuje drogi w całej Polsce

Trzeba skończyć z fikcją, że PiS reprezentuje wieś. Polska wieś nie jest ich zapleczem - powiedział na konferencji lider Agrounii, Michał Kołodziejczak. I zapowiedział protesty w całej Polsce.

Po pożarach w Grecji zabraknie miodu. We Francji też fatalnie

Szalejące w Grecji pożary lasów, podsycane wiatrem i wysoką temperaturą dokonały także spustoszeń w pasiekach. Francuzi odczuli z kolei skutki przymrozków i niepogody. Miodu z obu krajów w tym roku będzie znacznie mniej.

Pszenicy w tym roku będzie mało. Ceny chleba mocno wzrosną

Najwięksi eksporterzy pszenicy przygotowują się na najgorszy rok. W USA zbiory będą najniższe od 19 lat. W Kanadzie - niższe o jedną czwartą, a w Rosji o 15 procent. To pochodna upałów, susz i powodzi, które nękają świat tego roku.

Ziarna brazylijskiej kawy mocno drożeją

Przymrozki i rekordowe stawki frachtu wywołane zatorami w żegludze handlowej z powodu pandemii wpłynęły na wzrost cen ziarna brazylijskiej kawy. Będzie nadal drożeć w najbliższych tygodniach.

Drastyczny spadek produkcji wina we Francji

Produkcja wina we Francji zmaleje w tym roku o 24 proc. Będzie to jeden z gorszych sezonów z powodu dużych przymrozków na wiosnę - stwierdził resort rolnictwa.

Światowe ceny żywności znów w dół

Lipiec to drugi z rzędu miesiąc, w którym po 12 miesiącach nieprzerwanych zwyżek indeks światowych cen żywności spadł. Eksperci mówią o odwróceniu trendu.

Rolnicy z Agrounii zmieniają miejsce blokady. Uwaga na korki

Rondo będące skrzyżowaniem S8 z drogami krajowymi nr 12 i 91 to nowe miejsce protestu rolników z Agrounii. Od środy blokowali oni krajową "dwunastkę" w Rękoraju - inforuje Business Insider Polska.

Śnieg i mróz w Brazylii, 30 proc. drzew kawy zniszczone

Pierwsza od kilkudziesięciu lat anomalia pogody w Brazylii zniszczyła dotąd do 30 proc. plantacji drzew kawy. A to nie koniec złych wieści

Kolejna fala mrozów. Kawa i cukier z Brazylii zagrożone

Nowa fala polarnego powietrza nad głównymi terenami uprawnymi Brazylii może spowodować dalsze straty na plantacjach drzew kawy i trzciny cukrowej, które już ucierpiały w lipcu.

Agrounia i rybacy blokują drogę na Hel. Duże utrudnienia w ruchu

Blokada drogi nr 216 we Władysławowie. Agrounia i rybacy protestują blokując całkowicie wjazd i wyjazd z Półwyspu Helskiego. Protest ma potrwać do godziny szesnastej. To już trzeci protest armatorów rybołówstwa rekreacyjnego na wybrzeżu w ciągu ostatnich tygodni.