Egipt kupił rekordowe ilości rosyjskiej pszenicy. Cena najniższa z możliwych

Egipt zakupił największą, od początku rozpętanej przez Putina wojny, partię pszenicy oferowanej przez Rosję na przetargu. Cena była prawdopodobnie poniżej minimalnej.

Czy zatrzymano złodzieja ukraińskiego ziarna? Trwa wyjaśnianie

Ukraina zatrzymała w porcie Reni nad Dunajem kameruński statek „USKO MFU” ze zbożem i jego azerskiego kapitana, bo podejrzewa, że statek przewoził ukraińskie ziarno z Krymu skradzione przez Rosjan.

Najkosztowniejszy posiłek dnia. Ceny soku z pomarańczy, kawy i kakao szaleją

Ceny surowców, które trafiają na śniadaniowy stół, ruszyły w górę i na razie nie widać szans na spadki. Sok pomarańczowy drożeje z powodu huraganów i chorób, kawa z powodu suszy i gigantycznego boomu w Chinach.

Krajowa Grupa Spożywcza wystartowała po agroport w Gdyni. Konkurencja jest silna

Otwarte zostały oferty w przetargu na długoletnią dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Znamy firmy, które chcą przejąć terminal. Rywalizują ze sobą spółki: Krajowa Grupa Spożywcza, OT Port Gdynia, Mondry oraz dwa konsorcja, w tym spółki Viterry.

Zboże z Ukrainy nie wjeżdża do Polski, choć UE je wpuszcza. Tracimy pieniądze

W trzy tygodnie po wejściu w życie przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą wracają unijne cła na jaja i cukier, ale zboże po prostu do Polski nie wjeżdża, choć powinno. Bruksela może walczyć lub wziąć Warszawę na przeczekanie. Czas pokaże, co wybierze.

Polska i reszta krajów Unii Europejskiej kupują szokującą ilość nawozów z Rosji

Zalew tanich rosyjskich nawozów może wypchnąć europejskich producentów z rynku. Zagraża to bezpieczeństwu żywnościowemu Wspólnoty. Polska jest liderem w imporcie rosyjskiego mocznika. Polscy importerzy rosyjskich nawozów i polscy rolnicy, którzy je kupują, wspierają rosyjską wojnę. Czy mają tego świadomość?

Susza, upały i burze zaszkodzą plonom od Morza Czarnego po Midwest

Upały i susza zagrażają tegorocznym żniwom w Europie i w rejonie Morza Czarnego, a dodatkowo gwałtowne opady także plonom w USA

Komisja Europejska wprowadza cła na import owsa z Ukrainy

Komisja Europejska wprowadza ponownie cło na ukraiński owies importowany do krajów UE, w tym Polski. Niedługo wrócą także cła na ukraińskie jaja i cukier - informuje RMF FM. "To efekt zapisów nowej umowy handlowej z Ukrainą, która przewiduje ograniczenia ilościowe w imporcie rolnym" - powiedział rzecznik KE Olof Gill.

Analitycy o eksporcie zboża: „Idziemy na rekord”. Ukraina radzi sobie bez Polski

Polska mogła od początku roku wysłać za granicę nawet 11,8 mln ton zboża. To rekord. Wynik jest o połowę lepszy niż z czasów przed wojną w Ukrainie. Za to już nie jesteśmy potrzebni Ukrainie w eksporcie zboża i pytanie... czy kiedykolwiek byliśmy.

Port w Szczecinie reaguje na publikacje „Rzeczpospolitej” o terminalu zbożowym

To nie wygląda tak czarno ani tak źle – napisał „Rzeczpospolitej” pełnomocnik zarządu Portu Szczecin w reakcji na artykuł o planowanej sprzedaży terminala Andreas.

Jest cło zaporowe na zboże i oleje z Rosji i Białorusi. Poruszenie na Kremlu

Kolejne źródło wojennych dochodów Putina zacznie wysychać od 1 lipca. Bruksela zatwierdziła cła zaporowe na zboża i produkty zbożowe z Rosji i Białorusi. Cło zaczyna się od 95 euro za tonę. Eksporterzy z Rosji i Białorusi stracą też dostęp do unijnych kontyngentów.

Nietypowe żniwa w Bułgarii. Zbierają cud o trzydziestu płatkach

Tradycyjnie od końca maja do połowy czerwca trwają w Bułgarii nietypowe żniwa: zbieranie kwiatów róż, surowca do produkcji olejku, wody różanej, dżemów, herbaty, a nawet okowity.

Polskie ekologiczne uprawy prezentują się słabo

Rolnictwo ekologiczne ma w Polsce marginalny udział – konkludują ekonomiści. 21 tys. ekogospodarstw to jedynie 1,4 proc. wszystkich.

Słaba koniunktura obniża sprzedaż ciągników

Niepewność związana z tym, co wydarzy się wokół polskiego rolnictwa (Zielony Ład i wojna w Ukrainie), powstrzymuje rolników przed odważnymi inwestycjami. Widać to w wynikach sprzedaży maszyn.

Jaka będzie przyszłość rolnictwa?

Polskie rolnictwo nazbierało przez lata wyzwań, z którymi decydenci nie chcą się mierzyć ze względu na ich polityczny ciężar. Wśród nich są decyzja o terminalach zbożowych, zasady współpracy z Ukrainą i strategia przyszłości rolnictwa

Drugie podejście Gdyni do agroportu. Chętna KGS. Mamy też odpowiedź Viterry

Kolejny przetarg na terminal zbożowy w Gdyni ma zostać ogłoszony w maju i rozstrzygnięty do końca roku, dowiedziała się „Rzeczpospolitej”. Redakcja poznała także stanowisko Viterry, członka konsorcjum anulowanego przetargu.

Korupcja zatrzymała polsko-ukraińskie negocjacje rolne. Warszawa czeka

Korupcyjny skandal w resorcie rolnictwa w Kijowie wstrzymał negocjacje krajów dotyczące importu surowców rolnych.

Michał Kołodziejczak: Związek rolniczy Orka istnieje na razie tylko w Sejmie

O co im chodzi, tego raczej nikt do końca nie wie. To działanie jest koordynowane przez Roberta Telusa oraz Piotra Polaka, posłów PiS - mówi "Rzeczpospolitej" Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.