W Polsce drastycznie brakuje pracowników sezonowych

Czy Marokańczycy będą zbierać truskawki w Polsce? Polscy producenci owoców nerwowo szukają pracowników także w Nepalu, Indonezji i innych krajach Azji, a nawet Afryki.

Zakaz importu ukraińskiego zboża dobry i bezskuteczny

Ile zmienił zakaz importu ukraińskiego zboża? Niewiele: załagodził nastroje, ale... obniżył ceny zboża.

Bruksela przedłuży zakaz importu zboża z Ukrainy do Polski i sąsiadów

KE zaproponowała od wtorku zakaz importu czterech produktów do krajów objętych kryzysem zbożowym - informuje Robert Telus, minister rolnictwa. - Jest to projekt, ale mam nadzieję, że wejdzie w życie od jutra - tweetuje minister.

Rosja przedłuża porozumienie zbożowe z Ukrainą. "Dzięki wysiłkom Turcji"

Rosja zgodziła się przedłużyć umowę, która umożliwiła Ukrainie transport zboża przez Morze Czarne – oświadczył Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.

Niebawem korytarz zbożowy przez Morze Czarne może przestać istnieć

Kijów obawia się, że ​​umowa o bezpiecznym eksporcie ukraińskiego zboża wygaśnie 18 maja. Negocjacje utknęły w ślepym zaułku i nie są planowane żadne dodatkowe spotkania w celu przedłużenia umowy zbożowej.

Słowacja i Węgry zalane ukraińskim zbożem. Problem z wypłatą 100 mln euro

Na małe rynki Słowacji i Węgier trafiły wielkie ilości zboża. Na Słowacji sięgnęły nawet równowartości 17 proc. rocznej własnej produkcji.

Brukselska awantura o pieniądze dla polskich rolników

Dwanaście krajów Unii zarzuca Brukseli, że bez konsultacji zawarła porozumienie z Polską i innymi sąsiadami Ukrainy, przyznając im 100 mln euro rekompensaty za sprowadzone na rynek zboże z Ukrainy. We wspólnym liście dwunastka krytykuje postępowanie KE, domaga się przejrzystości i wyjaśnień.

Kryzys zbożowy: Słowacja już zdjęła zakaz importu z Ukrainy, Węgry jeszcze nie

W tle stawka 100 mln euro, ale Węgry nie odpuszczają - informuje minister Robert Telus. Choć Słowacja właśnie zdjęła blokadę importu surowców z Ukrainy, Węgry walczą o anulowanie starych kontraktów, by firmy nie mogły antydatować umów.

Bezcłowy handel UE z Ukrainą wydłużony o rok

Parlament Europejski dał zielone światło dla zawieszenia na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki tego kraju.

Kijów: Ukraina straciła na polskim zakazie eksportu zboża nawet 143 mln dol.

Wprowadzony przez Polskę w kwietniu zakaz importu ukraińskich surowców miał "niszczący efekt" i mógł kosztować Ukrainę nawet 143 mln dolarów - powiedział Taras Kaczka, wiceminister gospodarki Ukrainy.

Drób z Ukrainy zagrożeniem dla polskich firm

Kryzys związany z importem ukraińskich towarów to nie tylko zboże. Mięso drobiowe ze wschodu wprawdzie omija Polskę, ale trafia do zachodniej Europy i stamtąd wypycha polskie mięso.

UE zakazuje Ukrainie eksportu zbóż do 5 krajów, w tym Polski

Komisja Europejska zakazała dostaw pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Kraje te zniosą wewnętrzne ograniczenia, tranzyt przez nie ukraińskiego zboża będzie dozwolony, a rolnicy dostaną pieniądze z Unii. Zakaz obowiązuje od dziś 2 maja do 5 czerwca.

Kryzys zbożowy wszedł w fazę spełniania obietnic

Skup ziarna stanął, bo wszyscy czekają na dopłaty. Co gorsza, do wywiezienia za granicę w dwa miesiące jest 7 mln ton zgromadzonych w magazynach zbóż. A przepustowość polskich portów to tylko 750 tys. ton miesięcznie.

Na zakazie importu zboża się nie skończy? Resort mówi o innym problemie

Nie tylko import zboża z Ukrainy zagraża polskiej wsi. Ministerstwo rolnictwa mówi o innym problemie – to wielkie zapasy mrożonych owoców z kraju opętanego wojną w polskich chłodniach.

Komisja Europejska osiągnęła chwiejny kompromis w sprawie ukraińskiego zboża

Zboże do czerwca nie wjedzie do Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier, zakaz prawdopodobnie zostanie przedłużony. Tyle że nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie. A prezydent Zełeński już wyraża zaniepokojenie.

Teraz to dopiero mamy kryzys zbożowy. Handel całkowicie zamarł

Obietnice dopłat do sprzedanego zboża nie pomogły w upłynnieniu magazynowanych zapasów, wręcz przeciwnie - wszyscy czekają ze sprzedażą ziarna, aż dopłaty wejdą w życie.

Ryzykowna gra o zboże. Pięć krajów nie chce ustąpić Brukseli

Polska zwleka z przyjęciem propozycji Brukseli. Rośnie zniecierpliwienie innych państw Unii.

Handel z Ukrainą korzystny dla Polski

Polska chce poważnego ograniczenia swobody importu produktów rolnych z Ukrainy. Ale Bruksela nie widzi powodów do rozszerzania listy zakazanych towarów poza zaproponowane już zboża.