Zełenski: Rosja zagrozi eksportowi zboża. Może zerwać umowę ze Stambułu

– To oczywiste, że Rosja przygotowuje grunt pod próbę przerwania inicjatywy zbożowej – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w filmiku zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej jego urzędu.

Włoscy sadownicy nie potrzebują chłodni z prądem

Właściciele sadów jabłkowych na północy Włoch znaleźli naturalny sposób przechowywania owoców bez konieczności korzystania z chłodni z energią elektryczną. Rozwiązanie jest tanie, naturalne, zapewnia stałą temperaturę

Zboże z Ukrainy płynie w świat

Rozwija się eksport ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Dodatkowo lądem mogło już wyjechać nawet 10 mln ton. Kijów wyśle zboże Somalii i Etiopii za darmo, ale głód nadal grozi 200 mln ludzi.

Ukraina wyśle tony darmowego zboża do Afryki

Ukraina, pomimo trwającej od lutego rosyjskiej agresji, ogromu zniszczeń i cierpień milionów obywateli, przeznaczy 50 tysięcy ton darmowego zboża dla głodujących z Etiopii i Somalii.

Król Karol czekając na tron zbudował całkiem dochodowy biznes

Przez lata król Karol przygotowywał się do roli monarchy po śmierci królowej Elżbiety. W międzyczasie wykonywał inną, dodatkową pracę: właściciela dochodowego biznesu.

Ceny mleka kipią. W branży dużo się dzieje

Mleko notuje rekordy cen – i rekordy zysków dla eksporterów.

Ukraińskie zboże przez Polskę eksportowane jest kroplówką

Kijów oczekuje od Warszawy pomocy w eksporcie zboża koleją. Tymczasem liczba pociągów towarowych przejeżdżających przez ukraińsko-polską granicę jest taka sama jak przed wybuchem wojny.

Rolnicy będą mieli nowe źródło zysków. Będą sprzedawać kredyty na CO2

Rośnie zainteresowanie zarabianiem na kredytach węglowych wśród rolników. Temat badają już banki, a pierwsze organizacje wprowadzają kredyty.

Bawełna znów mocno drożeje

Mniejsze zbiory w USA z powodu suszy i gigantyczna powódź w Pakistanie po monsunowych deszczach przyczyniły się do wzrostu cen bawełny. Od połowy lipca to naturalne włókno zdrożało o 30 proc. — odnotował dziennik „La Tribune”

Ceny zboża przestaną spadać po słowach Putina?

Władimir Putin zapowiedział, że będzie chciał weryfikacji umowy, która umożliwiła eksport zboża z Ukrainy i przyczyniła się do spadku jego cen na rynkach światowych.

Bartosz Urbaniak, BNP Paribas: Musimy przekonać rolników do Zielonego Ładu

Podstawowym zagrożeniem dla rynku żywności są politycy. Na drugim miejscu są zagrożenia naturalne, ale nieodpowiedzialne decyzje polityków – na pierwszym – mówi Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas.

Rekordowo wczesne winobranie we Francji

Uporczywa susza i tropikalne upały zmusiły winiarzy w Langwedocji-Roussillon i w Szampanii do rozpoczęcia znacznie wcześniej zbioru owoców. Plony nie będą jednak rekordowe, czego spodziewano się po złym 2021 r.

Rolnicy chcą interwencji rządu w sprawie produkcji nawozów

Obaj krajowi producenci nawozów azotowych wstrzymali produkcję. Podobne decyzje podejmują pozostałe firmy w Europie. Rodzą się pytania, co dalej.

Eksport surowców rolnych Ukrainy spadł o połowę

Eksport kluczowych surowców rolnych Ukrainy w czasie inwazji Rosji to zaledwie połowa tego, co w ubiegłym roku.

Chiny sieją chmury, by wywołać deszcz. Ostra walka z suszą

Samoloty wstrzeliwują w chmury pręty z jodkiem srebra, by przyspieszyć opady.

Ukraina liczy na eksport 6 mln ton zboża miesięcznie

Już dwa tygodnie jest w mocy porozumienie ze Stambułu. Przybywa portów i nadziei, ale też pytań o jakość zboża.

Katastrofalne prognozy zbożowe Francji. To wina suszy

Tegoroczne zbiory podstawowych rodzajów zbóż we Francji zapowiadają się fatalnie. Przyczyną jest dotkliwa susza nękająca dużą część Europy. We Francji wyschły mniejsze rzeki, w 100 miastach brakuje wody pitnej, w hiszpańskich zbiornikach retencyjnych rezerwy zmalały do 40 proc. normalnego stanu.

Spór o warte 76 mln fundusze promocji polskich rolników

Poseł ruchu Kukiz’15 i były senator Samoobrony, skazany na więzienie, chcą przejąć kontrolę nad wartymi 76 mln zł funduszami polskich rolników.