Susza bije w producentów i winduje ceny zboża

Susza już sporo kosztuje. Strach o zapasy zboża to kolejny po wojnie w Ukrainie niepokój, który podwyższa ceny na świecie, a w Polsce dołoży się do inflacji.

Indie walczą z drożyzną oraz upałami i zakazały eksportu pszenicy

Indie całkowicie wstrzymały eksport pszenicy - poinformował rząd w komunikacie. Drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie próbuje zaoponować nad cenami na własnym rynku.

Światu grozi głód. UE stworzy korytarze, żeby wywieźć zboże z Ukrainy

Eksport zboża z Ukrainy ma wreszcie ruszyć, bo Afryce grozi głód, Europie kolejna fala uchodźców, a reszcie świata astronomiczne ceny zboża. Unia Europejska stworzy korytarze solidarnościowe i wywiezie z Ukrainy do 20 mln ton zboża w 3 miesiące.

Susza: Francuzi zaniepokojeni, Argentyńczycy szczęśliwi

Fala upałów we Francji po kilku miesiącach małych opadów spowoduje nieodwracalne straty w zasiewach zbóż. Z kolei większość regionów rolniczych w Argentynie czeka bezdeszczowa pogoda, co przyspieszy zbiory soi, szacowane na 42 mln ton w tej kampanii

Żywność będzie dalej drożeć. Wojna w Ukrainie nie wyczerpała potencjału zwyżek

Eksperci są zgodni: dotychczasowe mocne podwyżki cen żywności na świecie po wybuchu wojny w Ukrainie nie wyczerpują potencjału dalszych zwyżek.

Po 60 tys. dotacji dla małych rolników

Nawet 60 tys. bezzwrotnej dotacji na restrukturyzację najmniejszych gospodarstw mogą dostać ich właściciele. Nabór ruszy 16 maja.

Rosjanie ukradli sprzęt rolniczy z Ukrainy za 5 mln dol. I tak go nie użyją

Rosyjskie wojska w okupowanym mieście Melitopol ukradły cały sprzęt z magazynów dealera sprzętu rolniczego – i wysłały go do Czeczenii - twierdzi ukraiński biznesmen i rolnik z okolic Melitopola. Jednak nie będą w stanie i tak go użyć, ponieważ już po przetransportowaniu sprzętu do Czeczenii zorientowali się, że maszyny zostały zdalnie zablokowane.

Państwowy holding spożywczy już oficjalnie powstał

Krajowa Spółka Cukrowa zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza i wzbogaciła się o 14 spółek – holding oficjalnie rusza.

W Ukrainie części pól nie można obsiać, bo są zaminowane

Potrzebny jest plan Marshalla, taki jaki był w Europie po II wojnie światowej. Potrzeba wsparcia finansowego, pożyczek i darowizn, by integrować ukraiński biznes z europejskim – mówi Alex Lissitsa, prezes rolnej spółki IMC z Ukrainy.

Komisarz Wojciechowski zapowiada nową pomoc dla rolnictwa

- Rozważamy rozwiązanie, by kraje mogły wygospodarować 5 proc. niewykorzystanych środków z II filara na pomoc rolnictwu – powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz rolnictwa, na briefingu w Warszawie.

Niepokój na rynku cukru. Niemiecka skarga wystraszyła producentów buraków

Niemiecki wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zbadania legalności dopłat do powierzchni upraw buraka cukrowego wystraszył polskich producentów.

Ukraińska pszenica ważna jak broń. Ratują eksport nawet wagonami do węgla

Każde tysiąc ton wysłanego w świat zboża to dla Kijowa dotrzymanie kontraktów i zarobek. Na wysyłkę czeka 20 mln ton ziarna. Polska to wspiera: zbuduje suchy dok i już dostarcza paliwo do maszyn, mieli nawet zboże i odsyła mąkę.

Nastroje w rolnictwie są bardzo złe. Twarde dane pokazują coś innego

Rolnicy widzą najbliższą przyszłość w czarnych barwach – twierdzą eksperci z SGH. Wskaźniki koniunktury i zaufania należą do najgorszych od niemal trzech dekad. Kryzysu nie widać za to w bankach i sprzedaży maszyn rolniczych.

Rekordy cen żywności. Nawozy z dopłatą

Ceny żywności na świecie wystrzeliły po wybuchu wojny w Ukrainie. Ich indeks pobił w marcu historyczny rekord notowań. W tej sytuacji rząd uruchomi dopłaty do nawozów.

Niebezpieczna ptasia grypa gwałtownie winduje ceny jajek przed Wielkanocą

Śmiertelna i wysoce zakaźna ptasia grypa zmusza amerykańskich rolników do zabijania milionów kur niosek, zmniejszając podaż jaj w kraju i podnosząc ceny.

Polska dopłaci do nawozów blisko 4 mld zł z Funduszu Pomocy Ukrainie

Tylko polski rząd dopłaci rolnikom do nawozów. Za zgodą UE, 3,9 mln zł pomocy publicznej trafi do rolników z rezerwy celowej w budżecie państwa, przez… Fundusz Pomocy Ukrainie.

Apel byłych ministrów rolnictwa do premiera: czasy takie, że potrzeba ważnych zmian

„W perspektywie niestabilnej sytuacji na Wschodzie, należy rozważyć kształt zarówno polityki rolnej krajowej, jak i unijnej, a także zredefiniować główne cele, jakie były dotąd stawiane. Będzie się to wiązało z potrzebą dokonania dogłębnej analizy i rewizji Europejskiego Zielonego Ładu, w tym strategii realizowanych przez Wspólną Politykę Rolną” – pisze 10 byłych ministrów rolnictwa do Mateusza Morawieckiego. Pismo trafiło również do prezydenta Andrzeja Dudy. Poniżej pełna treść apelu.

Kryzys żywnościowy podważy Zielony Ład

Europa potrzebuje nawozów, by produkować więcej żywności w obliczu załamania eksportu z Ukrainy i Rosji. To jednak uderza w cele stawiane w ramach Zielonego Ładu.