Dla dobra owadów UE bije w pestycydy

Walka o przetrwanie pszczół i trzmieli nabiera rozmachu. Komisja Europejska ma nowy plan.

Bill Gates inwestuje w startup, który walczy z metanem emitowanym przez krowy

Miliarder Bill Gates zainwestował w australijski startup Rumin8, który zajmuje się technologią, która ma pomóc zmniejszyć emisję metanu z gazów emitowanych przez krowy.

Francja musi przestrzegać unijnego prawa: pszczoły ważniejsze od buraków

Francuskim rolnikom nie wolno stosować pestycydów zakazanych w Unii — orzekł TSUE

Nowozelandczycy przez ceny jajek polują na kury

W ciągu ostatniego roku ceny jaj gwałtownie wzrosły na całym świecie. Ptasia grypa zdziesiątkowała stada kurcząt, a na skutek wojny Rosji z Ukrainą wzrosły ceny energii i paszy dla zwierząt. Niedobór jaj sprawia, że Nowozelandczycy zaczynają kupować własne kury.

Krym dławi się zebranym zbożem. Nikt go nie chce

Rosyjscy rolnicy z Krymu proszą Kreml o pomoc w eksporcie zboża i roślin oleistych. Nie ma czym wywieźć ziarna, a ceny zakupu i popyt na półwyspie spadły pod wpływem zagrożenia wojennego.

Rolnicy naprawią własne traktory. Amerykański potentat zgodził się na „prawo do naprawy”

Deere&Co i American Farm Bureau Federation doszły do porozumienia, które zapewnia rolnikom prawo do naprawiania własnego sprzętu.

Cebula najdroższa w historii. Płaczą Hiszpanie i Włosi, Polacy zacierają ręce

Ceny cebuli rosną, eksport szybuje, Unia Europejska czeka na polską cebulę.

Świnie znikają z Polski w tempie, którego boją się eksperci

Codziennie ubywa kilkadziesiąt stad świń. Maleje krajowa produkcja, mimo że apetyt na szynkę nie gaśnie.

Awantura na granicy. „Zastraszające doniesienia o imporcie zboża technicznego”

Rolnicy protestują, bo do Polski wjeżdża zboże z Ukrainy na dziko, bez badań, pod pretekstem, że nie służy do konsumpcji.

Andrzej Arendarski: Złe wieści dla sadowników i plantatorów. Kolejne podejście do podatku cukrowego

Ministerstwo Finansów zapowiedziało nowelizację projektu ustawy o zdrowiu publicznym, a konkretnie przepisów dotyczących tzw. opłaty cukrowej. Pomimo zapewnień resortu, że chodzi jedynie o doprecyzowanie obecnie obowiązujących regulacji, w praktyce zmiany te będą istotne i uderzą w branżę producentów napojów i przetwórstwa rolno-spożywczego.

UE chroni lasy, ale utrudni import mięsa

Ochrona lasów może podwyższyć ceny różnych produktów. Bruksela nie chce bowiem wpuszczać do Europy towarów, które powstały na miejscu wycinki lasów. Trzeba będzie sprowadzać kakao, drewno, mięso – ze zrównoważonych upraw.

Białoruś dopuści tranzyt ukraińskiego zboża na eksport z Litwy

Białoruski rząd poinformował w piątek ONZ, że zezwoli na tranzyt zboża z Ukrainy na Litwę, skąd zostanie ono eksportowane do innych krajów.

Najlepsze pola Ukrainy w rękach byłego ministra rolnictwa Rosji

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę najlepsze ziemie trzech największych gospodarstw rolnych na Ukrainie zawłaszczyła spółka rolna byłego rosyjskiego ministra rolnictwa Aleksandra Tkaczowa. Chodzi o ponad 162 tysięcy hektarów ukraińskich czarnoziemów. Rosjanie zagrabili też zgromadzone tam zboże i inne zapasy.

Żywność na świecie może wreszcie zacząć tanieć. Stres dla rolników

Maleją wyceny kontraktów na zboża na giełdach, rynek mleka i drobiu też pomału zapowiada spadki. Ulga dla kupujących to jednak stres dla rolników: mogą nie pokryć kosztów produkcji.

Jak Rosjanie kradną ukraińskie zboże

Ukraina straciła co najmniej 1 miliard dolarów pszenicy zebranej na obszarach kontrolowanych przez Rosję — wynika z badań NASA Harvest. Ich autorzy wykorzystali zdjęcia satelitarne z programu bezpieczeństwa żywnościowego i rolnictwa.

Kryzys azotowy w Holandii. Rząd chce skupować gospodarstwa rolników

Po tym, jak w ostatnich miesiącach przez Holandię przetoczyła się fala protestów rolniczych przeciwko ograniczaniu emisji związków azotu, rząd w Hadze zdecydował o skupowaniu obejmowanych ograniczeniami gospodarstw.

Pachnące nowalijki z londyńskiego schronu

W podziemnym schronie przeciwlotniczym w Londynie z czasów II wojny rozchodzi się zapach aromatycznej kolendry rosnącej w świetle LED-owych lamp. Tak mogą wyglądać gospodarstwa rolne przyszłości.

Brytyjczykom kończą się jajka. Problemy będą także w święta

Ptasia grypa dotyka również konsumentów w Wielkiej Brytanii: dostawy jaj są niezwykle nieregularne. Supermarkety już racjonują żywność, a świąteczny obiad wielu Brytyjczyków składający się między innymi z indyka jest również zagrożony.