Unia wciąż zaopatruje Kaliningrad. Polska uniemożliwia rosyjski eksport

Obwód kaliningradzki – rosyjska wyspa w Unii Europejskiej, granicząca z Polską i Litwą – wciąż otrzymuje komponenty do przemysłu motoryzacyjnego i towary spożywcze z terenu Unii. Nie może natomiast nic wysłać za granicę. Rosjanie winią Polaków, a chwalą Niemców.

Żabka ostro wchodzi w rynek cateringów

Przejecie Maczfit było początkiem podboju sektora. Teraz grupa uruchamia spółkę, która chce zajmować się usługami logistycznymi dla innych firm cateringowych.

Apteki dostały przyspieszenia dzięki uchodźcom z Ukrainy

Sprzedaż leków będzie rosła wraz z włączaniem do systemu opieki zdrowotnej uchodźców z Ukrainy. Ale imponująca dynamika z I kwartału w kolejnych okresach jest nie do utrzymania.

Sankcje dopadły diamenty. Rosja nie ma gdzie ich sprzedać

Obywatele Rosji będą mogli inwestować w diamenty rodzimego koncernu Alrosa - drugiego dostawcy tych kamieni na rynek światowy. Sankcje uniemożliwiają koncernowi eksport diamentów i brylantów za granicę.

Adidas z Gucci sprzedają parasol za 1290 dol., który nie jest wodoodporny

Jednym z najczęściej omawianych przedmiotów w nowej kolekcji wspólnej Adidas i Gucci jest parasol za 1290 dolarów. W mediach społecznościowych wybuchła prawdziwa burza, ponieważ parasol nie chroni przed deszczem.

Nie ma już powrotu do modelu handlu, jaki znamy

– To nie jest zwykła zmiana – ostrzega prof. Konrad Raczkowski, autor raportu o stanie polskiego handlu. Przedstawiciele sieci handlowych debatowali, jak dostosować się do biznesu w warunkach inflacji, kryzysu i wojny.

W Rosji gwałtownie drożeją muszle klozetowe. Kto najbardziej korzysta na tym?

Sankcje sprawiły, że w rosyjskich sklepach mocno drożeje wyposażenie łazienek. Przede wszystkim wzrosły ceny baterii, zlewów, muszli klozetowych i instalacji z najniższej półki cenowej. Jednocześnie, według Pridexu, w segmencie premium występują „duże deficyty” po tym jak wycofali się producenci europejscy.

Ceny w sklepach szaleją. Najmocniej wzrosły w Biedronce

Dla klientów stawiających tylko na cenowe okazje wzrost cen nie jest tak odczuwalny. Mimo to ogółem w sieciach jest coraz drożej.

Przez wojnę są kłopoty z importem towarów z Kaukazu. Cierpi wiele branż

Dotąd najłatwiej można było transportować towary przez Ukrainę. Teraz jedyną opcją jest droższy i mniej dostępny transport morski.

Berlin traci blask. Znikają kolejne znane sklepy i restauracje

Stolica Niemiec, do tej pory uznawana za jedną z najlepszych europejskich lokalizacji dla handlu i gastronomii, przeżywa wielki kryzys. Najważniejsze ulice handlowe zaczynają świecić pustkami.

Alibaba zwolni niemal połowę personelu AliExpress Rosja

Chiński koncern Alibaba poinformował, że zwolnił 40 proc pracowników swojej rosyjskiej spółki zależnej - AliExpress Rosja

Rosja bez japońskiego high-tech. Potężny cios

Japonia zakazuje eksportu do Rosji zaawansowanego technologicznie sprzętu, w tym do obliczeń kwantowych. Niektórych technologii nie da się niczym zastąpić.

Szaleństwo wzrostu cen w sklepach jeszcze przed nami. W wakacje nawet 30 proc.

W kwietniu w sklepach było drożej niemal o 22 proc. niż rok temu. W wakacje w handlu należy liczyć się z nawet 30-proc. zwyżkami cen, licząc rok do roku.

Ceny szaleją, a to dopiero początek zwyżek

W kwietniu w sklepach ceny wzrosły średnio aż 21,8 proc., zdrożały wszystkie analizowane kategorie co nie zdarzyło się dotychczas. Latem mogą wzrosnąć nawet 30 proc.

Przez niedzielny zakaz sklepy ruszyły do sieci

Znacznie więcej placówek wstępuje do sieci franczyzowych. Argument, iż zakaz handlu w niedzielę pomaga niezależnym sklepom, można uznać za chybiony. Umocniła się ich konkurencja w postaci dyskontów, straciły tylko hipermarkety.

„Uprzedmiotawia kobiety”. Reklama Adidasa została zakazana

Brytyjskiej organizacji nadzorującej rynek reklamowy nie spodobała się reklama staników sportowych Adidasa, w której nagie piersi znalazły się w centrum zainteresowania.

Legendarna marka Próchnik wraca na rynek

Znana z odzieży męskiej firma zbankrutowała kilka lat temu, a w 2019 r. ostatecznie zniknęła z giełdy. Teraz wraca na rynek, w planach ma także kolekcje dla kobiet.

Polska już druga w światowym eksporcie dużego AGD. Ale popyt załamie się

Polska wyprzedziła Niemcy pod względem wielkości eksportu dużego AGD i awansowała na drugie miejsce po Chinach w rankingu globalnych eksporterów tego rodzaju produktów.