Sąd Najwyższy czeka rewolucja. Mniej izb, zmiana wyboru pierwszego prezesa czy okrojenie uprawnień prezydenta to wstępne założenia reformy, nad którą pracę rozpoczęła właśnie komisja kodyfikacyjna. – Będzie nowocześniej i efektywniej – zapewniają autorzy.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy na nowo przeliczą, co im się opłaca. Część ryczałtowców przejdzie na skalę albo liniowy PIT. Pracowników może kusić samozatrudnienie.
Zdaniem ekspertów pomysł resortu rodziny nie powinien być rozpatrywany w kategoriach aktualnych potrzeb rynku pracy. Środki na ten cel powinny więc pochodzić z innego źródła niż Fundusz Pracy.
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki jest sens wyroku TSUE w sprawie nieruchomości kolejowych.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych przywracający komornikom możliwość wykonywania zawodu do 70. roku życia oraz likwidujący maksymalny – sześcioletni – okres asesury.
Pomysł lewicy na wprowadzenie czterodniowego czasu pracy to przykład populizmu, nieliczącego się z realiami zarówno gospodarczymi, jak i cywilizacyjnymi.
Estonia wyprzedza nas o jakieś pięć lat. I nie chodzi tym razem o usługi cyfrowe, bo w tym zakresie wyprzedza nas o dziesięć lat i warto garściami czerpać z ich doświadczeń. Pięć lat przed Polską jest natomiast w regulacji rynku aptecznego. Tutaj możemy się uczyć na błędach estońskich decydentów.
Zakaz robienia zdjęć obiektów strategicznych musi być odczytany w kontekście innych norm prawa. Słowa Komendanta Głównego Policji zwiastują jednak ryzyko całkowicie arbitralnych ocen.
Gdyby w takim tempie, jak zespół Brzoski dereguluje, można było reformować państwo, bylibyśmy największą potęgą świata.
Jeżeli politycy o tym nie pamiętają, to warto im przytoczyć niegdysiejszą wypowiedź Leszka Millera, że „nie rządzi się do końca świata”.
Niezależność prawnika nie jest dana raz na zawsze. Wymaga ciągłej troski, czujności i przeciwdziałania wszelkim formom nacisku – zarówno politycznego, jak i ekonomicznego - pisze wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart przy okazji konferencji „Rola społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praworządności".
Czy przedstawiciele Narodu mogą robić reset nie tylko w rządzie i spółkach Skarbu Państwa, ale i w sądach? Wtedy trzeba byłoby przyznać, że PiS mogło dziesięć lat temu zrobić taki reset, jaki dziś chce zrobić PO.
Choć można odnieść wrażenie, że obecny minister sprawiedliwości Adam Bodnar gros uwagi poświęca sądownictwu, to jak przychodzi co do czego, forsuje przepisy tak samo krępujące ręce sędziom jak jego poprzednik.
Nie trzeba być ani prawnikiem, ani bacznym obserwatorem polskiej sceny politycznej, by dojść do wniosku, że polski kodeks wyborczy już od dawna nie przystaje do rzeczywistości.
Sędziowie karni muszą być odważnymi ludźmi, niezależnie od kalibru spraw, jakimi się zajmują – mówi Piotr Hofmański, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego, poszukiwany przez rosyjskie MSZ.
Utworzona przez Zbigniewa Ziobrę Akademia Wymiaru Sprawiedliwości może przejść do historii. Rząd przyjął właśnie projekt ustawy dzięki, której resort sprawiedliwości przejmie nadzór nad uczelnią.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas