TSUE: Nieuczciwy kredytobiorca musi się liczyć z konsekwencjami

Sąd zobowiązany jest do oceny złej wiary banku i w odpowiednim stopniu obciążenia go kosztami postępowania, które konsument zmuszony był ponieść w celu dochodzenia praw przyznanych mu dyrektywą konsumencką.

PZU Życie ponownie rozpatrzy roszczenia posiadaczy polis. Także już wygasłych

Osoby ubezpieczone w PZU Życie, które bezskutecznie występowały z wnioskiem o wypłatę świadczenia z tytułu pobytu na Oddziale Intensywnej Terapii oraz Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, powinny zrobić to jeszcze raz. Nawet wtedy, gdy ich polisa już wygasła.

TSUE: przedsiębiorca zapłaci za prowokowanie procesu z konsumentem

Przedsiębiorca, który w złej wierze ignoruje wezwania konsumenta, przez co zmusza go do wytoczenia powództwa, może zostać obciążony kosztami postępowania sądowego, nawet jeśli ostatecznie spór został rozwiązany na drodze pozasądowej.

Rynek pierwotny – na nabywcę lokalu czyhają pułapki

Deweloperzy wolą zerwać umowę, zapłacić karę umowną i sprzedać mieszkania drożej nowym nabywcom. Jak zabezpieczyć się przed taką praktyką na rynku nieruchomości?

Turystyka w pandemii. Kiedy obniżka ceny? Czy zawsze trzeba zwracać pieniądze?

Organizatorów imprez turystycznych, którzy nie mogą dotrzymać warunków umowy z klientem, pandemia nie zwalnia z obowiązku obniżki ceny lub - jeśli impreza zostanie odwołana - zwrotu wpłaconych pieniędzy. Chyba że wykażą istnienie wyjątkowych trudności.

Koniec z lichwą - Sejm na finiszu prac nad ustawą

Pozaodsetkowe koszty pożyczek i kredytów mają zostać ustawowo ograniczone. Będą je musieli respektować pożyczkodawcy, notariusze i sądy.

UOKiK postawił zarzuty spółce, którą zachwalał Mateusz Morawiecki

Prezes UOKiK wszczął postępowania przeciwko spółkom Selfmaker Smart Solutions z siedzibą w Dubaju oraz Selfmaker Technology z Łodzi i jej prezesowi. Dwa lata temu łódzkie biuro firmy odwiedził premier Mateusz Morawiecki, gdzie zachwalał kreatywność jej prezesa Marka Wieteski.

Opóźnione loty największą zmorą podróżnych

Przybywa turystów niezadowolonych z wakacyjnego wyjazdu. Najczęściej narzekają na połączenia lotnicze i niezgodne z umową noclegi.

Bank narzucił kurs franka, Ziobro stanął w obronie frankowiczów

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną dotyczącą umowy kredytu złotowego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Jego zdaniem doszło do naruszenia konstytucyjnych zasad i praw człowieka oraz rażącego naruszenia prawa.

Orange podpadł Prezesowi UOKiK. Chodzi o opłaty od klientów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie właściwe przeciwko Orange Polska. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów z powodu pobierania opłat za połączenia z infoliniami.

Grom komputerowym brakuje licznych regulacji prawnych

Platformy handlowe dla graczy, mikropłatności czy lootboxy stają się kluczowymi filarami dla rozwoju segmentu gier mobilnych i komputerowych. Tymczasem wciąż brakuje konkretnych rozwiązań prawnych, bezpośrednio odnoszących się do zagrożeń związanych z handlem własnością wirtualną oraz ochroną nieletnich.

Bezpieczeństwo programów lojalnościowych a ochrona praw konsumenta

Programy lojalnościowe w Polsce zyskują na popularności. Konsumenci chętnie korzystają z ofert zniżek lub nagród w zamian za zakupy. Świadomy konsument, decydując się na udział w programie lojalnościowym, powinien jednak spojrzeć na program szerzej niż tylko przez pryzmat potencjalnych korzyści.

Żywność i moda - co jeszcze możemy kupić przez internet

Zakupy w internecie znacznie ułatwiają codzienne życie użytkowników sieci i przybierają na popularności. Przyjęło się, że w internecie można znaleźć wszystko, jednak pytania pojawiają się w momencie, gdy zaczniemy rozważania, czy możemy kupić dowolny produkt bez ograniczeń prawnych.

Pięć kroków do bezpiecznych zakupów online

E-commerce jest jedną z bardziej dynamicznie rozwijających się branż nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ostatnie dwa pandemiczne lata tylko przyspieszyły ten proces.

Zakupy online a prawa konsumenta - rękojmia, gwarancja, odstąpienie od umowy

Konsumenci dokonujący zakupów online mają różne możliwości postępowania, w przypadku gdy zakup z jakiegoś powodu im nie odpowiada.

Zima w masce antysmogowej. Czy UOKiK sprawdzi jakość sprzedawanego węgla?

Przedłużone właśnie zawieszenie norm jakości węgla pozwala sprzedawać opał, którego – jak słusznie zauważają media – nie można w wielu miejscowościach w Polsce legalnie spalić. Jednak warto też zauważyć, że nie wszystkie wymogi jakościowe upadły. Wciąż istnieją rodzaje węgla, którego sprzedaż jest zakazana, a mimo to pojawia się on na rynku. Czy odpowiedzialne organy będą kontrolować nieuczciwych sprzedawców?

Ograniczony status konsumenta w sporze frankowym

Jeśli cel umowy jest biznesowy w jakiejkolwiek części, to umowę potraktować należy jako niekonsumencką w całości. Nie zmienia tego fakt, że jedną ze stron umowy jest małżonek-konsument, który pozostaje we wspólności ustawowej z przedsiębiorcą – uznał Sąd Najwyższy.

Upadłość – uprawnienie czy kara?

Zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest z jednej strony obowiązkiem, ale i uprawnieniem, dzięki któremu dłużnik czy osoba reprezentująca jego interesy może uniknąć odpowiedzialności za długi swoje czy reprezentowanego podmiotu.