Sąd Najwyższy: ważne rozstrzygnięcie dla klientów banków

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie rozliczenia wcześniejszej spłaty kredytu.

NIK: groźne dla zdrowia suplementy diety wciąż sprzedawane bez nadzoru

Nawet przez kilka lat, nieświadomi zagrożenia nabywcy, mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy diety - wykazuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Powód? Nadzór nad wprowadzaniem takich produktów na rynek okazuje się iluzoryczny.

UOKiK bada umowy UPC z abonentami. Chodzi o zawyżone opłaty

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko operatorowi telewizji kablowej UPC Polska. Bada, czy firma zastrzega opłaty przewyższające wartość umowy, gdy konsument zrezygnuje z usług przed końcem umowy o dostęp do internetu czy telewizji kablowej.

Nieświadomy konsument nie traci roszczenia

Przedawnienie roszczenia konsumenta o zwrot nienależnych opłat w ubezpieczeniu na życie nie biegnie, dopóki nie mógł dowiedzieć się o ich abuzywności.

Wakacje na Zanzibarze nie tak bezpieczne jak powinny być

Czasem trudno wyczuć, czy kupujemy pakiet usług turystycznych i podlegamy ustawowej ochronie.

44 mln zł kary. UOKiK: bank narusza zbiorowe interesy konsumentów

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich, i nałożył ponad 44 mln zł kary na Santander Consumer Bank.

Pożyczka 4 tys. zł, a koszty 9 tys. zł - Ziobro składa skargę nadzwyczajną

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie pożyczki, której koszty ponad dwukrotnie przekroczyły wypłaconą kwotę.

Polacy dowiedzą się w sklepach, że rząd obniżył podatek

Nowe przepisy o VAT nakazują sklepom informowanie o obniżce stawek. Nie przewidują jednak kar za naruszenie tego obowiązku.

UOKiK: 50 tys. zł kary za zastawianie parkingowych „pułapek”

Prezes UOKiK nałożył ponad 50 tys. zł kary na przedsiębiorcę prowadzącego parking obok szpitala onkologicznego we Wrocławiu.

Projekt ustawy antylichwiarskiej – czy to koniec firm pożyczkowych?

Instytucje pożyczkowe zostaną objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a ta będzie mogła wydawać im zalecenia, żądać informacji i wyjaśnień oraz kontrolować działalność w zakresie zgodności z prawem, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości - nakładać kary finansowe.

Sąd: zwrot za odwołaną wycieczkę bez odsetek

Żądanie odsetek przez turystkę, która po blisko roku od odwołanej pielgrzymki odzyskała wpłacone pieniądze, to nadużycie prawa. Bo jest pandemia.

Pierwsza taka kara od UOKiK za patologie podczas pokazów handlowych

Ponad 900 tys. zł – to suma kar nałożonych przez Prezesa UOKiK w grudniu za naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych. Po raz pierwszy ukarany został członek zarządu spółki.

Ziobro składa skargę nadzwyczajną ws. oszukanego emeryta

Emeryt podpisał przygotowane na jego dane dokumenty, które miały dotyczyć zatrudnienia, a w rzeczywistości były umową pożyczki gotówkowej.

Gużda, Lemański i Żukiewicz - naganiacze ukarani za promowanie piramid

Trzej przedsiębiorcy: Mateusz Gużda, Zbigniew Lemański i Bartłomiej Żukiewicz zostali ukarani przez Prezesa UOKiK za propagowanie zakazanych systemów promocyjnych typu piramida. Mają zapłacić 740 tys. zł i poinformować o decyzji UOKiK w social mediach i na swoich stronach internetowych.

Firma pożyczkowa łamała prawa konsumentów. Mogą teraz odzyskać pieniądze

Kilkadziesiąt razy więcej niż dopuszcza prawo pobierała spółka Cash Service 4 Home za tzw. automatyczne wizyty w domach pożyczkobiorców, którzy opóźniali się ze spłatą rat. Prezes UOKiK nałożył na spółkę 510 tys. zł kary.

Jest wyrok SN ws. odszkodowania. Polisa połączona z kredytem

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie odszkodowania za nieszczęśliwy wypadek. Umowa ubezpieczenia była powiązana z umową kredytu hipotecznego.

Czy można odzyskać opłaty pobrane za polisolokatę?

Niezgodność z prawem pobierania przez ubezpieczycieli opłat likwidacyjnych za zerwanie polisolokaty nie budzi już raczej niczyich wątpliwości. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje możliwość uniknięcia ponoszenia innych opłat (np. administracyjnej, od ryzyka), wynikająca z potencjalnej nieważności umowy polisolokaty.

TSUE orzekł, kiedy lot uznać za "odwołany"

Jeśli przewoźnik lotniczy przyśpiesza lot o ponad godzinę, to należy go uznać za "odwołany" - orzekł we wtorek Trybunał Unii Europejskiej. To niejedyny wyrok dotyczący praw pasażerów samolotów, który zapadł dziś w Luksemburgu.