Bartosz Wojciechowski: pieniądze mają być honorowane jak karty

Nie będzie można już odmówić przyjęcia gotówki przy sprzedaży lub uiszczenia należności za usługę.

UOKiK proponuje modyfikację zwrotu pieniędzy z pre-paid

Konsument rejestrując kartę pre-paid będzie mógł podać numeru konta bankowego, na które automatycznie otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy.

To przewoźnik określa godziny lotu

Dokument rezerwacji wycieczki wydany przez organizatora imprezy nie może być dowodem na opóźnienie startu.

PiS szykuje nowy parapodatek. Od rozmów, których nie było

Pieniądze, których osoba mająca telefon na kartę nie wykorzysta w określonym terminie i nie zażąda ich zwrotu od operatora, trafią do Skarbu Państwa - ujawnia portal money.pl.

Zanieczyszczenia w suplementach diety. GIS ostrzega

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenia publiczne dotyczące suplementów diety Molekin Osteo, Biowap Osteo D3 oraz Biowap Osteo D3 + K2. Zawierają związki chemiczne, których nie można stosować w żywności.

Skarga nadzwyczajna Ziobry od nakazu zapłaty z weksla

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kolejną skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z weksla. Zdaniem PG sąd miał obowiązek z urzędu zweryfikować, czy weksel stanowił zabezpieczenie umowy konsumenckiej i zbadać jej potencjalnie nieuczciwe postanowienia.

Spory z konsumentem: Wygoda spółki nie jest najważniejsza w adresie pozwu

Zasada ochrony konsumenta nakazuje przedsiębiorcy pozywać osobę fizyczną do sądu właściwego dla jej miejsca zamieszkania – orzekł Sąd Najwyższy.

"Naruszenie praw człowieka". Skarga nadzwyczajna w sprawie frankowiczów

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie frankowiczów objętych prawomocnym nakazem zapłaty wydanym przez Sąd Okręgowy w Radomiu. PG zarzucił orzeczeniu naruszenie praw człowieka i obywatela.

Kokocińska, Pokrzywniak: Zaszczep się, a my damy ci polisę

Uzależnienie ochrony ubezpieczeniowej od poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19 nie jest niedozwoloną dyskryminacją.

Chwiejny krok to nie powód nieprzyjęcia na pokład

Pasażer, który spożył alkohol, ale nie zachowuje się agresywnie i nie stwarza zagrożenia dla innych, powinien zostać wpuszczony na pokład samolotu.

Straciła status konsumenta, bo przez kilka godzin była przedsiębiorcą

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę kasacyjną w sprawie kobiety, która aby uzyskać pożyczkę na spłatę długów, na kilka godzin wpisała się do rejestru przedsiębiorców.

Jak dochodzić odszkodowań za błędy oprogramowania

Trzeba rozszerzyć pojęcie produktu niebezpiecznego i towaru na gruncie unijnym. Tylko to usprawni dochodzenie odszkodowań za szkody wyrządzone błędami oprogramowania.

UOKiK: zapraszali na bezpłatne badania, sprzedawali materace

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakazał spółce zapraszania na badania i wykorzystywania ich wyników, aby nakłonić konsumentów do zakupu materacy.

Frankowicze czekają na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Choć 2 września o godz. 10 pewnie zbierze się większość liczącej 27 sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, nie wiadomo, czy dojdzie do jakiejś konkluzji w sprawach frankowych.

Marek Domagalski: Upadłość konsumencka – droga do oddłużenia

Sądy kojarzone są z dochodzeniem sprawiedliwości, np. odszkodowania, lub z obroną przed takimi roszczeniami, zwłaszcza niezasadnymi. Drogą do ograniczenia lub w ogólne uwolnienia się od długów jest dla zwykłych ludzi, a w pewnych wypadkach przedsiębiorców (po zakończeniu działalności), upadłość konsumencka.

Cezary Zalewski: Skokowy wzrost liczby upadłości konsumenckich

Restrukturyzacje i upadłości przynoszą pozytywne efekty, ale ani przedsiębiorcy, ani konsumenci nie mogą zaszczepić się przeciw popadnięciu w tarapaty finansowe – wskazuje sędzia Cezary Zalewski, wieloletni szef warszawskiego sądu upadłościowo-restrukturyzacyjnego.

Pożyczyła 6 tys. zł, ma oddać prawie 14 tys. zł. Rzecznik wspiera klientkę

Ponad dwukrotność pożyczonej kwoty ma oddać kobieta, która przegrała batalię sądową z firmą pożyczkową. Klientkę postanowił wesprzeć Rzecznik Finansowy. Jego zdaniem, w umowie pożyczki są zabronione postanowienia, czego sąd nie wziął pod uwagę.

Michał Jabłoński: O problemach prawników, którzy chcą zbawiać świat

Prawo konsumenckie nie jest samotną wyspą. Realia ekonomiczne też się liczą.