GIS ostrzega: te ciastka dla dzieci są toksyczne

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wykryciu substancji rakotwórczych i genotoksycznych w partiach ciastek przeznaczonych dla dzieci i niemowląt sprzedawanych w sklepach sieci TEDI.

Hotele tylko dla dorosłych są coraz popularniejsze, ale mogą dyskryminować

Przybywa obiektów, do których nie można przyjechać z dzieckiem. Są wątpliwości, czy ich oferta jest zgodna z konstytucją.

Sprawa państwa Dziubaków: bank chce prawa zatrzymania

Po trzech latach najgłośniejszego procesu frankowiczów kością niezgody stało się, czy Raiffeisen Bank może w razie przegranej wstrzymać wypłatę, aż klienci zwrócą pożyczony im kredyt.

UOKiK nakłada 22 mln zł kary na Vectrę. Będą zwroty dla klientów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył na Vectrę ponad 22 mln zł kary. Spółka jednostronnie, bez podstawy prawnej, zmieniła zapisy umowy na czas nieoznaczony, a następnie bezprawnie podwyższała opłaty za internet i telewizję.

Czy TSUE poprze polskich konsumentów? Sądy może czekać więcej wznowień postępowań

W przyszłym tygodniu Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości badać ma pytanie, czy polski sąd może wznawiać postępowanie cywilne, w szczególności z udziałem konsumenta, na podstawie orzeczenia TSUE.

UOKiK ukarał dwa banki. Utrudniały klientom korzystanie z wakacji kredytowych

BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy bezprawnie ograniczały w bankowości elektronicznej możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie 2 lub 4 zamiast 8 miesięcy - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

TSUE konsekwentny w sprawie wynagrodzenia bezumownego

Umowa ma być nieważna z powodu nieuczciwego określania ceny, nawet jeśli przedsiębiorca nie otrzyma żadnego wynagrodzenia – komentuje wyrok TSUE dr Mariusz Korpalski, radca prawny.

Henryk Walczewski: Ochrona kredytobiorców, podwójna kondykcja i sprawiedliwość

Konsument może w każdym czasie zaskarżyć niedozwolone postanowienia, zakończyć albo nadal wykonywać umowę – wedle swego uznania.

Potrójne ceny w sklepach. Faktycznie? Prezes UOKiK mówi "sprawdzam"

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, jak rynek dostosował się do nowych przepisów wynikających z implementacji dyrektywy Omnibus. Ruszają kontrole Inspekcji Handlowej w sześciu sieciach handlowych.

Mała rewolucja w zasadach promocji

Po miesiącach opóźnień 1 stycznia weszła w życie bardzo korzystna dla konsumentów unijna dyrektywa Omnibus. Dla firm to dodatkowe obowiązki, koszty oraz kontrole już zapowiedziane przez urzędników. Kary mogą być wysokie.

Nierzetelny marketing ekologiczny to ryzykowna strategia

Greenwashing jest niebezpieczny dla konsumentów. Może także naruszać interesy konkurentów przedsiębiorcy, który go stosuje, a zatem stanowić czyn nieuczciwej konkurencji.

Telekomy: Pozycja konsumentów ma być lepsza

Nowe prawo komunikacji elektronicznej zawiera wiele postulatów od dawna podnoszonych przez UOKiK.

Giełda kryptowalut z zarzutami UOKiK. Kłamali ws. swej polskości

Giełda kryptowalut Kanga Exchange znalazła się pod lupą UOKiK. Jej operator, spółka Good Solution Investments Limited, miał rozpowszechniać nieprawdziwe informacje o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu.

Konsument pod większą ochroną

Przedsiębiorca odpowiada za brak zgodności towaru istniejący w chwili dostarczenia i ujawniony w ciągu dwóch lat od tej chwili. Na rozpatrzenie reklamacji ma obecnie 14, a nie 30 dni.

Kärcher latami sztucznie zawyżał ceny. "To bulwersująca sprawa"

Ceny sprzedaży urządzeń i systemów czyszczących marki Kärcher były sztucznie zawyżane przez ponad 20 lat. Firma ma zapłacić za to 26 mln złotych kary nałożonej przez UOKiK.

Marek Domagalski: Uchwała frankowa dzieli podwójnie

Wygląda na to, że podjęcie przez Izbę Cywilną SN uchwały frankowej spowalnia nie tylko spór o nowych sędziów, ale też kwestia wynagrodzenia za korzystanie z kredytu (kapitału). Kluczowa obecnie w sporach frankowych.

Rząd chce nam zaprogramować piloty tv. To może być kosztowne

O natychmiastowe zaprzestanie prac parlamentarnych nad projektem tzw. lex pilot, ustawy faworyzującej kanały TVP, apeluje polski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy. Jego zdaniem projekt narusza prawo UE, a jej uchwalenie spowoduje wzrost cen usług telewizyjnych.

Frankowicze: od wyroku do wyroku. Co dalej z postępowaniami?

Kolejne orzeczenia SN i TSUE usprawniają postępowania frankowe – mówi adwokat Marcin Szymański, partner w Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.