Premier Donald Tusk zapowiedział ogłoszenie polskiej strategii migracyjnej Komentarze

Bogusław Chrabota: Jak powinna wyglądać polska strategia migracyjna

Donald Tusk na sobotę zapowiedział prezentację polskiej strategii migracyjnej. Polski biznes nie ma wątpliwości, jak powinna ona wyglądać.

Komentarze

Jędrzej Bielecki: Czy huragan na Florydzie zdecyduje o wyborach w USA?

Michał Szułdrzyński: Konwencje KO i PiS, czyli wojna o kontrolę nad migracją i o prezydenturę

Tylko w jednym Donald Tusk i Jarosław Kaczyński są zgodni: bój o prezydenturę będzie kluczowy dla przyszłości polskiej polityki. Dlatego Tusk skupia się na migracji i bezpieczeństwie – wie, że o losach wyborów prezydenckich w 2025 r. zadecyduje nie jego twardy, liberalny czy lewicowy elektorat, ale emocje milionów Polaków. W tym samym celu Kaczyński łączy siły z partią Zbigniewa Ziobry.

Wojna Rosji z Ukrainą dobiega końca. Zachód szuka salomonowego rozwiązania

Na stole przywódców państw zachodnich leżą obecnie dwie opcje. Jedna oznaczałaby wojnę NATO z Rosją. Druga skazałaby Ukrainę na upadek. Świat poszukuje dla Kijowa trzeciej drogi. Ale czy jest ona możliwa?

Artur Bartkiewicz: Jarosław Kaczyński niczego nie zapomniał i niczego się nie nauczył

Po sobotnim przemówieniu prezesa PiS wiemy już, że jedynym wnioskiem jaki wyciągnął Kaczyński z wyborczej porażki jest to, że potrzeba jeszcze więcej tego samego, by powrócić do władzy.

Marek Kutarba: Oskładkowanie zleceń w interesie obywateli czy budżetu?

Pomysł z oskładkowaniem umów zlecenia ma wyrównać różnice między osobami pracującymi na etatach a tymi, którzy korzystają z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto z takiej zmiany odniesie większe korzyści. Wiele wskazuje bowiem na to, że głównym beneficjentem będą nie obywatele, ale budżet.

Estera Flieger: Karol Nawrocki, jako kandydat PiS w wyborach prezydenckich, nie daje zwycięstwa KO

Największy błąd, jaki może popełnić Koalicja Obywatelska, to zlekceważyć kandydata PiS w wyborach prezydenckich, którym zostanie najpewniej Karol Nawrocki.

Dominika Lasota: 15 października nastąpiła nie zmiana, a zamiana. Ale tych marzeń już nie uśpicie

Przez długą część tego roku myślałam, że nowy rząd Donalda Tuska wystarczy trochę urobić, wyprosić o odważne działania. Może jednak przyszedł czas, by przypomnieć sobie o naszych marzeniach i zacząć budować coś nowego?

Jan Bończa-Szabłowski: Fotel dla pani Eli

Mimo wyładowań, animozji, sporów, szalonych pomysłów artystów i widzów Teatru Dramatycznego potrafiła zachować klasę i spokój. A rozwydrzonej młodzieży przypomnieć, że weszli do świątyni sztuki.

Jan Maciejewski: Strategiczne przepływy

Tak naprawdę jesteśmy korytami rzek. Decydujemy, owszem, ale tylko w kwestii tego, co nami popłynie. Czym się w ten sposób staniemy, do jakiego zbiornika wpadniemy. I tak najważniejsze z decyzji są tymi dokonywanymi w zasadzie mimochodem.

Irena Lasota: Idą huragan i wybory

W różnych krajach rywale polityczni podchodzą do katastrof naturalnych w odmienny sposób. Zależy to od stopnia kataklizmu, od siły rywalizacji politycznych i od panującej wolności słowa.

Jerzy Haszczyński: Walka o atomowe tabu. Pokojowy Nobel trafiony jak rzadko

Przeżyli atak na Hiroszimę i Nagasaki, uratowane życie poświęcili na przekonywanie do świata bez broni nuklearnej. Nagrodzenie Noblem organizacji japońskich świadków to dobra decyzja w czasie, gdy Putin straszy użyciem bomby atomowej.

Stykowski, Tarnowska: Jak wyliczyć odszkodowanie za budynek rolniczy?

W ubezpieczeniach obowiązkowych budynków rolniczych występuje unikalny dla tych ubezpieczeń problem prawny: uwzględnianie zużycia budynków przy wyliczaniu odszkodowania. Nie występuje w innych rodzajach umów ubezpieczenia, gdyż ubezpieczenie obowiązkowe budynków rolniczych podlega zasadom zastrzeżonym dla tego właśnie ubezpieczenia w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej: "ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych").

Tomasz P. Terlikowski: Papież Franciszek wybiera kardynałów i liczy na ustępstwa Ukrainy

Mamy w Kościele nowych kardynałów. Na te nominacje warto spojrzeć nie tylko z perspektywy eklezjalnej, ale i geopolitycznej. Bo wbrew pozorom mówią one sporo o postawie politycznej Watykanu.

Kataryna: Elektorat Donalda Tuska zostawia mu niewielkie pole manewru

Donald Tusk: „Chcę tutaj uroczyście ślubować: że zwyciężymy, że rozliczymy, że naprawimy krzywdy, że pojednamy. Ja chcę dzisiaj ślubować wam też zakończenie wojny polsko-polskiej dzień po wyborach”.

Mariusz Cieślik: Janusz Palikot to główna ofiara afery z alkotubkami

Janusz Palikot jest postacią wyjątkowo obrzydliwą i bardzo możliwe, że złamał prawo. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że dziś pada ofiarą wzmożenia wywołanego przez osławione alkotubki.

Bogusław Chrabota: Lis w pisowskim kurniku

Towarzysze Ziobry to bojowcy. Bezczelni, odważni, cyniczni, nieprzebierający w słowach. Wyróżniają się na tle zwykle mizernych członków PiS energią i przebojowością. Jarosław Kaczyński jest zapewne przekonany, że nad tym żywiołem zapanuje, ale nie musi mieć racji.

Estera Flieger: Czy naprawdę nie ma Polek, które zasługują na upamiętnienie?

Radni PiS i KO poparli nadanie jednemu z pasaży w Łodzi imienia Margaret Thatcher. Nie ma już więc Polek, które mogłyby patronować takiemu miejscu?

Pyrrusowe zwycięstwo koalicji w sprawie Pauliny Matysiak

W Sejmie tym razem nie było zaskoczeń. Koalicja rządząca odwołała Paulinę Matysiak z Komisji Infrastruktury. Nie było tym razem wiralowych momentów, w przeciwieństwie do nieudanej próby tydzień temu. Ale jest też poczucie, że zwycięstwo w tej sprawie jest tylko pyrrusowe.

Stanisław Strasburger: Europa jako dobre miejsce. Remanent potrzeb

Na co liczymy, korzystając z istnienia Unii Europejskiej? Podejmując trud emigracji albo zwyczajnie wyjeżdżając na wakacje w Europie? Porozmawiajmy o tym, jaki byśmy chcieli, aby był nasz kontynent. Porozmawiajmy o #EUtopii.