Widok na Skwer Wołyński i Pomnik Rzezi Wołyńskiej Komentarze

Estera Flieger: Problemy z pamięcią. Wołyń i Jedwabne

Liberałom i lewicowcom do sztambucha: jeśli państwo abdykuje z polityki historycznej, tworzy przestrzeń dla radykałów. Bardzo bym nie chciała, aby były dwie Polski: jedna pamiętająca tylko o Jedwabnem, a druga tylko o Wołyniu.

Opinie Prawne

Robert Gwiazdowski: Immunitet jak kot Schrödingera w garażu na Grochowie

Michał Szułdrzyński: Prawo nigdy nie będzie przezroczyste. W kwestii aborcji również

Przekonywanie, że mamy tak budować prawo, by nikomu nic nie narzucać, jest szkodliwą fikcją.

Mariusz Cieślik: Emocjonalni szantażyści spod granicy polsko-białoruskiej

Mało co irytuje mnie tak, jak emocjonalny szantaż. Metoda, którą na potęgę posługują się współczesne media, popkultura, celebryci i politycy. Jeśli ktoś nie podziela poglądów szantażysty, jest niegodny miana człowieka.

Ewa Łętowska o sprawie Romanowskiego. Mieszanie prawa z polityką

W sprawie immunitetowej wystarczyło wsłuchać się w głosy (były!) wskazujące na istnienie rozbieżności co do czasowego zakresu immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. A nie mieć nadzieję, że wystarczy działać.

Michał Kolanko: Europarlament cmentarzyskiem karier? Niekoniecznie

Zaczęła się nowa kadencja Parlamentu Europejskiego. Czy dla polityków kadencja w PE to coś na kształt zesłania poza główny nurt wydarzeń krajowych? Niekoniecznie. Podobnie jak w Sejmie – od podejścia i strategii zależą rezultaty.

Teresa Siudem: Kara więzienia za zniszczenie roślin?

Od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy za spowodowanie zniszczeń o znacznych rozmiarach w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

Mariusz Błaszczak: Nie stać nas na polityczną walkę w kwestiach bezpieczeństwa

Celem premiera Donalda Tuska nie jest wzmocnienie bezpieczeństwa państwa, tylko polityczna destrukcja obozu PSL. Jesteśmy świadkami powolnego, lecz systematycznego sabotowania pracy ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza – pisze były szef MON Mariusz Błaszczak.

Jacek Nizinkiewicz: Czy Szymon Hołownia pomógł Marcinowi Romanowskiemu? W koalicji szukają winnego

Sprawa byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wzmacnia PiS i Koalicję Obywatelską. Mniejsze formacje próbują się odnaleźć w coraz większej polaryzacji. Bez sukcesu.

Marek Kobylański: Dzieci giną, czekając na odpowiednie standardy

Dziecięcych tragedii nie będzie mniej, o ile nie zniknie ludzka znieczulica. Sama ustawa może wiele nie zmienić.

Kataryna: Niezasłużone szczęście obrońcy ministra Romanowskiego

Donald Tusk: „Sceny jak z gangsterskiego filmu. Podejrzany wychodzi z aresztu dzięki kruczkom prawnym, zasłaniając się wątpliwym immunitetem. Na stróży prawa spada lawina krytyki, publiczność jest rozczarowana. To nie jest koniec filmu. Prokuratura dobrze wykonała swoją robotę, gromadząc rzetelne dowody. A więc: co się odwlecze, to nie uciecze”.

Michał Szułdrzyński: Cesarzowa Urszula. Czy udźwignie wyzwania stojące przed Europą

Ursula von der Leyen nie ma czasu na świętowanie wyboru na szefową Komisji Europejskiej. Stoi przed nią zadanie ocalenia UE w obliczu globalnych wyzwań: od wsparcia dla Ukrainy, przez negocjacje z nową administracją USA, po rosnący eurosceptycyzm. Czy sprosta tym oczekiwaniom?

Mikołaj Kozak: „Kompromitacja” prokuratury? Romanowskiemu się „upiekło”?

W związku z tym, że prokuraturze „nie udało się” – pamiętajmy, że nieprawomocnie - doprowadzić do aresztowania posła Marcina Romanowskiego, debatę publiczną opanowały sformułowania, które nie wydają się adekwatne do istoty sprawy. Mówi się o „kompromitacji” prokuratury i o tym, że wskutek jej nieudolności Romanowskiemu się „upiekło”.

Jakub Sewerynik: Standardy różnorodnego traktowania

Prawdziwa neutralność władzy publicznej w sprawach wiary to nie laickość, ale powstrzymanie się od zajmowania stanowiska. Bezstronność nie ogranicza się do kwestii religii.

Witold M. Orłowski: Chocholi taniec mieszkaniowy

Problem mieszkaniowy jest trudny do rozwiązania, bo wywołuje wielkie emocje, wiąże się z wielkimi zyskami, i znajduje się na niebezpiecznym styku ekonomii i polityki.

Joanna Kalinowska: Płaca minimalna: skończą się negocjacje

Być może już w 2026 r. to nie rząd będzie ustalał minimalną pensję. A jej składnikiem będzie wyłącznie płaca zasadnicza.

Jacek Nizinkiewicz: Decyzja sądu nie uniewinnia Romanowskiego. Dowody są twarde

Były wiceminister sprawiedliwości zgłosił się do Prokuratury Krajowej w piątek, spodziewając się zatrzymania, mimo że zatrzymany zostać nie powinien. Teraz błąd prokuratury partia Jarosława Kaczyńskiego wykorzystuje przeciwko rządowi Donalda Tuska.

Tomasz Pietryga: Czego w sprawie Marcina Romanowskiego nie rozumie prokurator Dariusz Korneluk

Zatrzymanie Marcina Romanowskiego jasno pokazuje, że najwyższy czas skończyć z romantyczną praktyką tworzenia faktów prawnych na podstawie opinii ekspertów, którzy nierzadko robią to wyłącznie dla pieniędzy lub z politycznych sympatii, nie ponosząc żadnej odpowiedzialności, gdy ich opinie są błędne.

Łukasz Guza: Fejki i bezbronność przepisów

Publikacja nieprawdziwych informacji w sieci powinna być nieopłacalna.

Tomasz Pietryga: Nowela skazana na porażkę

Odrzucenie przez Sejm senackiej poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) oddala jej reformę na co najmniej dwa lata.