Publicystyka

Marek Belka, Paweł Dariusz Wiśniewski: „Nie” dla Klubu Tropicana

Kolejny raz Polska sprzeciwia się rozwiązaniom akceptowanym przez wszystkie pozostałe kraje członkowskie. Takie zachowanie na pewno nie ociepla klimatu politycznego wokół Polski. Temperatura relacji między Warszawą a Brukselą wynosi dziś, nie tylko dzięki panu Ziobrze, mniej niż zero – piszą ekonomista i polityk oraz jego doradca.

Komentarze

Jerzy Haszczyński: Heroizm nie z tej epoki

Andrzj Stec: Rynki finansowe boją się recesji

Łańcuszek nieszczęść wywołał demona wysokiej inflacji. Oliwy do ognia dodała wojna w Ukrainie. Teraz czas na finał tej wybuchowej mieszanki, czyli dotkliwą recesję lub stagflację.

Michał Kolanko: Gorące kampanijne lato

Planowane od dawna odejście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z rządu będzie kolejnym sygnałem początku kampanii wyborczej.

Tomasz Pietryga: Miraże reform w sądownictwie

Bruksela opublikowała doroczny raport na temat stanu sądownictwa w Europie. Wypadamy w nim słabo. Taki wynik to nie nowość, gdyż zapaść sądów utrzymuje się od lat. Nie przypominam sobie też w ostatnim czasie reformy, która miałyby to zmienić.

Marek Kobylanski: Wyższe mandaty, brak alkoholu na stacjach benzynowych

Od lat niewiele się zmienia. Podwyższane są kary, przeprowadza się popisowe akcje policji i akcje społeczne. I co? I nic. W żyłach polskich kierowców alkohol jak płynął, tak płynie.

Grzegorz Siemionczyk: Dochód gwarantowany? Gwarantowana strata czasu

Polska to nie jest dobre laboratorium dla takiego eksperymentu. Nasz rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności, więc wyzwania, przed którymi chronić ma dochód gwarantowany, wydają się u nas odległe.

Marcin Korolec: REPowerEU czyli jak zderusyfikować europejską energetykę

W REPowerEU Komisja Europejska zaprezentowała kompleksowy plan derusyfikacji europejskiego systemu energetycznego do 2027 roku - bardzo ambitny, ale realistyczny. Płyną z niego ważne wnioski dla Polski.

Leon Podkaminer: Euro to lek na całe zło?

Odgrzewanym tematem mediów w sezonie ogórkowym stało się „przyjęcie euro” – pisze w polemice ekonomista.

Witold M. Orłowski: Z ostatniej chwili: nowa strategia rządu

Po wykorzystaniu wszelkich standardowych narzędzi walki z inflacją rząd zdecydował się sięgnąć po najcięższy arsenał. Po cud.

Evgenij Kirichenko: Ukraina zmartwychwstanie

Unia Europejska i instytucje finansowe planują powojenną odbudowę Ukrainy. Co to oznacza dla Polski – zastanawia się założyciel agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Piotr Skwirowski: Krótka kołdra na stacji benzynowej

Ceny paliw dobijają do niewyobrażalnych niedawno 8 zł za litr. Rząd napomyka o ich zamrożeniu, ale skończy się pewnie na ruchu głównie propagandowym.

Zuzanna Dąbrowska: Jedna lista przed, a po wyborach co?

Lista może być jedna albo nie. Ale wezwania do jedności nie powinny zastępować rozmowy o tym, w jakim kraju będziemy żyć, jeśli wygra opozycja.

Robert Gwiazdowski: Liberalne wiatraki

Zadanie dla Wysokiego Sądu: ile wiatraków musi wybudować PGE? I jak bardzo podnieść ceny?

Wojciech Tumidalski: Gdyby Chopin żył i jeździł autem

Oberwało się sędzi, która skazując Beatę Kozidrak za jazdę po pijanemu, przywołała jej dorobek artystyczny jako okoliczność łagodzącą. A nie jest to zły wyrok.

Michał Szułdrzyński: Pluć na Brukselę czy ją chwalić

W mało której sferze tak widać rozchwianie emocjonalne polskiej polityki jak w sprawie wielomiesięcznych targów o KPO i praworządność. I to symetrycznie po obu stronach sceny.

Zalety jednej listy

W wyborach trzeba w maksymalnej liczbie okręgów wygrać z PiS. Taką szansę daje tylko możliwie jak najszersza lista opozycyjna, a nie rozbicie opozycji na kilka bloków – pisze polityk.

Roman Kuźniar: Wpatrzeni w oprawcę

Wielu zachodnich polityków uzależnia się od kontaktów z Władimirem Putinem, więcej, od swojego błędnego wyobrażenia o Rosji – pisze politolog.

Piotr Skwirowski: Ceny paliw mrożą kierowców. I rząd

Paliwo dobija do niewyobrażalnych jeszcze niedawno 8 zł za litr, ale mrożenie jego cen może się skończyć na ruchu głównie propagandowym, który nie da wielkiego oddechu kierowcom.

Marek Isański: Czy sędziowie NSA uniewinniliby Tomasza Komendę?

Prawo to stałe i trwałe dążenie do tego aby każdemu oddać to co mu się należy. Dlatego np. Tomasza Komenda został uniewinniony, gdy okazało się, że prawomocny wyrok skazał go za czyn którego nie popełnił. Istotą jest praworządność a nie trwałość prawomocnych orzeczeń. Natomiast, w sądach administracyjnych praktyka orzecznicza jest odwrotna. Wartością nadrzędną jest trwałość ostatecznych decyzji. To sądowe przyzwalanie na okradanie przez państwo własnych obywateli.