Opinie polityczno - społeczne

Jędrzej Bielecki: Polska traci uznanie Ameryki

Polityka rządu w ostatnich miesiącach sprawiła, że Stany Zjednoczone mają poważne wątpliwości, czy nasz kraj nadal dzieli z nimi te same wartości.

Marek A. Cichocki: Niemcy przed wyborem

Już za tydzień czekają nas w Niemczech wybory, które po 16 latach rządów Angeli Merkel mogą doprowadzić u naszego zachodniego sąsiada do znaczących politycznych przetasowań.

Bogusław Chrabota: Kilka słów o wieszaniu w Sejmie

Konfederacja, milcząc w sprawie Grzegorza Brauna, popełni błąd większości ruchów radykalnych, które żerują na politycznych niszach.

Michał Szułdrzyński: Symetrysta Tusk

Dawno już nikt nie przedstawił tak gruntownej krytyki Platformy Obywatelskiej, jak zrobił to w sobotę w Płońsku jej przewodniczący.

Czy algorytmy skazują nas na wolność?

Popularna obawa przed tym, że żyjemy w nieobiektywnej rzeczywistości, którą wykreowały nam algorytmy, ma w sobie podstawowy błąd. Do obiektywnej rzeczywistości nie mieliśmy nigdy dostępu.

Michał Kolanko: Tusk apeluje i przestrzega: Wyjdźcie z bańki

“Location, location, location” - mawiał Harold Samuel, brytyjski potentat nieruchomościowy pytany o to, co jest najważniejsze w jego branży.

Maciej Strzembosz: Powrót polityki realnej

W ostatnich latach rządów Platformy Obywatelskiej dominowała narracja, że wszystkie najważniejsze sprawy zostały załatwione, a jedynym problemem jest niedopuszczenie do władzy oszołomów, którzy to wszystko zepsują.

Sławomir Broniarz: Nie krzywdźmy uczniów polityką

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Jeżeli wprowadzimy do szkoły politykę, partyjność, ręczne sterowanie, to zrobimy krzywdę dzieciom.

Raducanu i Fernandez. Historie niesamowite

Tegoroczny finał tenisowego US Open był sensacyjny. Zagrały dwie nastolatki, Brytyjka Emma Raducanu i Kanadyjka Leylah Fernandez. Obydwie nieznane światu, mające za sobą ciekawe, nie tylko sportowe historie.

Bośniacka reżyserka: W naszych głowach wciąż wojna

Mój kraj nie jest w stanie zrobić kroku do przodu, bo wciąż nie uporaliśmy się z przeszłością tak jak należy. W naszych głowach wciąż utrzymuje się mentalny stan wojenny. Na Bałkanach nadal skupiamy się na podziale – mówi bośniacka reżyserka, Jasmila Žbanić.

Michał Szułdrzyński: Zagubieni w Unii

Pogubiłem się w meandrach myśli polityków partii rządzącej w kwestii Unii Europejskiej.

Skarby w tapczanie

Córka mojej osoby skończyła 18 lat i wśród prezentów znalazł się też ten ode mnie – skrzynka wina, a ściślej rzecz biorąc, win. Przeważał rocznik 2003, lecz przecież były i butelki starsze, i kilka młodszych. Wspominam o tym, bo jednym z częściej zadawanych na Twitterze pytań jest to, które wina można przechowywać przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

Robert Kolker. Tajemnica schizofrenii

Sama myśl o tym, że kolejny syn oszalał, że wspaniały Brian też został dotknięty chorobą psychiczną, musiała być nieprawdopodobnym ciosem dla Dona i Mimi.

Jan Maciejewski: Od małżeństwa nie ma ucieczki

Im dłużej zajmuję się pisaniem, tym trudniej mi zrozumieć, dlaczego pisarze interesują się jakimikolwiek innymi tematami poza rodziną.

Dyktatura bez dyktatora, mesjanizm bez Mesjasza

Najpierw upadła nasza wiara w oświecenie, tamten optymizm zestarzał się i odszedł z naszego świata. Dopiero potem, z tego właśnie powodu, zniknął fundament porządku państwa i prawa. Od tej chwili udajemy, że można ze sobą pogodzić demokrację i dyktaturę.

Uchodźcy na Lesbos. Początek czy koniec Europy

Gdy ze Wspólnotą Sant'Egidio przyjeżdżamy na Lesbos, by spędzić wakacje razem z uchodźcami z tutejszego obozu, spotykamy także tych, których poznaliśmy już rok temu. Te spotkania mają słodko-gorzki smak, bo wszyscy mieliśmy nadzieję, że poznani tu ludzie dawno budują już przyszłość w bardziej ludzkim miejscu.

Bartosz Wojciechowski: pieniądze mają być honorowane jak karty

Nie będzie można już odmówić przyjęcia gotówki przy sprzedaży lub uiszczenia należności za usługę.

Jacek Nizinkiewicz: PiS na pewno nie będzie się nudzić z prezesem NIK

Marian Banaś wkrótce upubliczni kolejne nieprawidłowości władzy. A rządzący chcą zdyskredytować i zablokować prace Izby.