Opinie polityczno - społeczne

Marek A. Cichocki: Zasada siły czy siła zasad

W optymistycznym scenariuszu Polskę w najbliższym czasie czeka los państwa frontowego, co będzie wymagać od nas ogromnych wysiłków, do których nie wiadomo, czy jesteśmy zdolni. Równie prawdopodobny jest gorszy scenariusz.

Opinie polityczno - społeczne

Jacek Nizinkiewicz: Państwo PiS pod kołdrą i w lodówce

Andrzej Malinowski: Szeptuchy albo meksykański szaman

Tydzień temu Partii zagrażał wróg zewnętrzny. Teraz okazuje się, że wróg czai się również w jej szeregach. I jak tu rządzić?

Michał Niewiadomski: Słońce świeci dla wszystkich

W przyszłym roku czeka nas spowolnienie przyrostu nowych mocy w fotowoltaice i to niekoniecznie ze względu na wdrażane przepisy związane z rządowym programem „Mój prąd".

Marian Gorynia: Nauka, wolność i ekonomia w pandemii

Jedną stroną ideologii antyszczepionkowej jest kwestionowanie wyników badań naukowych, drugą – nadinterpretacja pojęcia wolności.

Bogusław Chrabota: Głupi atak na ambasadora

Posłów się nie zabija ani nie obraża. Takie są cywilizowane obyczaje. Innymi kierowali się tylko barbarzyńcy, i to dawno temu.

Michał Szułdrzyński: Szczyt geopolitycznej ślepoty

Liderzy PiS chcieli udowodnić, że nie są w Europie izolowani, więc zaprosili do Warszawy przedstawicieli antyeuropejskiej prawicy, której część jest izolowana we własnych krajach.

Bogusław Chrabota: Białoruś, moja miłość przegrana

Czy można się zarazić pierwszą miłością? Przecież to absurd. Zwłaszcza jeśli to uczucie dotyczy własnego ojca. Nie, nie chodzi oczywiście o kobietę, tylko o ojczyznę. Czy można zarazić się miłością do kraju, jego przyrody, legendy, przeszłości, krajobrazów?

Jan Maciejewski: Każdy mężczyzna ma buławę w plecaku

Taką wyprawkę trzeba przygotować zawczasu. Tak samo jak kobiety w ostatnich tygodniach ciąży pakują do walizki, którą wezmą ze sobą do szpitala, same najpotrzebniejsze rzeczy. Są wtedy jednocześnie zapobiegliwe, zwięzłe i przewidujące.

Irena Lasota: Wirtualne łapówkarstwo

Nic już nie jest takie dobre jak kiedyś. Na przykład normy etyki państwowej w Ameryce, które kiedyś, co najmniej w teorii, mogły być przykładem dla innych krajów. Nie ma co się śmiać ze zwrotu „co najmniej w teorii", bo jak nie ma ich w teorii – to nie ma ich też w praktyce.

Michał Szułdrzyński: Wiadomo, za wszystkim czają się Żydzi

Co corocznych tradycyjnych sporów w polskiej przestrzeni publicznej dzięki narodowcom kilka lat temu dołączył kolejny. W tym roku spór ten przebiegł tak groteskowo, że aż warto go opisać.

Robert Mazurek: Houston ma problem

Owszem, wydał zasiłek dla ofiar pandemii, i to wydał na lamborghini, wypasionego forda, roleksa plus liczne wycieczki do lokali ze striptizem. I ze wszystkim w kilka dni się uwinął, zuch. Okrągły milion dolarów na to poszedł. Aha, bo bym zapomniał, jeszcze na wódkę dużo wydał. Amerykańską wódkę, bo to gość z Teksasu był, ale jest niewinny, czego dowiodę.

Kataryna: Gdy premier kapituluje

Mateusz Morawiecki: „Mamy w Polsce, jak i w całej Europie, dość taki silny ruch antyszczepionkowy inspirowany niestety prawdopodobnie również z zewnątrz. Liczymy się z tym, że w naszym klubie możemy nie znaleźć wystarczająco dużego poparcia".

Tomasz Terlikowski: Nieusuwalny spór o aborcję

Są takie spory, które będą trwały. Nic nie wskazuje na to, by jedna ze stron osiągnęła w nich trwałe i bezdyskusyjne zwycięstwo i by mogła ze spokojem spocząć na laurach. Nic też nie wskazuje na to, by możliwe było wypracowanie kompromisu, który zadowoli wszystkich. Powód jest dość oczywisty.

Polska. Ostatni szaniec Zachodu

Polska znów staje się krajem frontowym. Białoruski i ukraiński bufor zanika: stajemy twarzą w twarz z odrodzonym, rosyjskim imperium. I nie jesteśmy na tę sytuację przygotowani.

Sportowa pralnia

Dyktatorzy z Bliskiego Wschodu wykorzystują sport, żeby wybielić wizerunek. Formuła 1 wjechała już do Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a teraz debiutuje w Arabii Saudyjskiej. Futbol w coraz większym stopniu jest na łasce szejków.

Piotr Podgórski: Tarcza antyinflacyjna. Ostrożnie z tą promocją

Wątpliwe, aby przedsiębiorcy wprowadzili obniżki w oparciu o rzekome korzyści, jakie przyniesie tarcza antyinflacyjna. Te benefity zostaną pochłonięte przez inne obostrzenia i daniny, którymi obciążony będzie biznes.

Andrzej Wojtyna: Czy obecnemu prezesowi NBP niepotrzebna jest przyszła RPP

Zamiast niezależnego konstytucyjnego organu o kluczowym znaczeniu dla prowadzenia dobrej polityki pieniężnej, szczególnie w obecnej niepewnej sytuacji, Rada może stać się zwykłą atrapą, na którą szkoda będzie pieniędzy podatników.

Jerzy Haszczyński: Jedna ofiara nie wystarczy. Kto kolejny?

Jeżeli USA, jako lider NATO, ulegną ultimatum w sprawie Ukrainy, usłyszą następne. One będą dotyczyć państw członkowskich sojuszu. To logika wschodniego imperium, które krok po kroku niszczy obecny porządek światowy.

Michał Szułdrzyński: Szkodliwy dysonans dyplomacji PiS

Prezes Kaczyński, spotykając się z Klubem Parlamentarnym PiS, tak zmobilizował posłów, że czwartkowe głosowania przebiegły po myśli kierownictwa partii. Sięgnął jednak po najcięższy arsenał retoryczny, który pokazuje, jak niespójna jest polityka PiS.