Społeczeństwo

Tomasz Krzyżak: Pułapka nieprecyzyjnego raportu o pedofilii

Po uwagach „Rz” komisja ds. pedofilii ma opublikować oświadczenie precyzujące dane z raportu na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich. W sidła niejasności wpadł sam przewodniczący.

Jacek Trela: Niezależne media i sędziowie

Ustawa z 9 czerwca zamiast tworzyć warunki do przywracania praworządności znów wprowadza chaos prawny.

Piotr Arak: Rosja zmieni się w Iran

Argument, jakoby sankcje bardziej szkodziły nam aniżeli samej Rosji, jest nietrafiony – przekonuje analityk ekonomiczny.

Adam Glapiński: Wzrost inflacji jest zjawiskiem globalnym

RPP w ostatnich latach nie zobowiązywała się do utrzymywania określonego poziomu stóp procentowych – pisze prezes NBP w polemice z byłą prezes banku centralnego.

Jerzy Surdykowski: Ostatnie takie dni

Bawmy się, konsumujmy, szalejmy, niech się leje wódka, póki jeszcze stać nas na zimną.

Anita Błaszczak: Gdy wilki stają w obronie owiec

Niewiele regulacji może się stać tak skuteczną ekonomiczną zachętą do dbałości o środowisko naturalne, jak sprawny system kaucyjny na opakowania po napojach. Może on też mieć duży wpływ na nasze wybory konsumenckie.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Innowacyjne państwo z kartonu

W helicopter money po polsku nie chodzi o to, by rozwiązać problem społeczny, ale o to, by sypnąć groszem tak szeroko, by elektorat do wyborów zapamiętał.

Michał Szułdrzyński: Wojna dziś z Brukselą to nie błąd, to zbrodnia

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika „Sieci” zapowiada otwarcie nowego frontu wojny PiS z UE, ale też szerzej z Zachodem.

Tomasz Krzyżak: Sprawa bp. Mendyka. Kościelne młyny muszą działać szybko

Ordynariusz świdnicki, biskup Marek Mendyk, został oskarżony o wykorzystanie seksualne osoby małoletniej. Oskarżenie sformułował w wywiadzie dla „Newsweeka” były kleryk seminarium duchownego w Świdnicy - Andrzej Pogorzelski. Wedle jego relacji do wykorzystania doszło 30 lat temu, gdy miał on osiem lat, a obecny biskup był zwyczajnym księdzem. Biskup Mendyk w wydanym oświadczeniu napisał, że zarzut „molestowania jest nieprawdą”, całą sprawę oddaje w ręce prawników, a od oskarżającego go mężczyzny żąda publicznych przeprosin.

Anna Wojda: Sądy i sędziowie potrzebują cudu

Przywracanie do orzekania sędziego Tuleyi i cofanie tej decyzji to już nie zabawa w kotka i myszkę czy kolejne odsłony niezwykle emocjonującego brazylijskiego serialu. To pokazywanie, że polski wymiar sprawiedliwości stracił twarz. I to na dobre.

Odprusaczanie

Wojna nie polega tylko na burzeniu, lecz także na budowaniu i przebudowywaniu. Polsko-niemieckie zmagania urbanistyczne są tego przykładem.

Adrian Zwoliński: Ekonomia i emocje: skąd wzięła się panika cukrowa

Oczekiwania, że ceny wzrosną, sprzyjają nagłym i zwiększonym zakupom. A cukier w rok podrożał już o ponad 40 proc.

Nie żyje Wojciech Sikora. Odszedł charakterny chłopak

Wojtek Sikora miał pewien fascynujący brak. Brak cechy, która sprawia, że człowiek dzieli świat na obozy – wspomnienie o zmarłym 4 sierpnia prezesie Fundacji Kultury Paryskiej (2013–2019) i członku kapituły Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

Marek A. Cichocki: Strach zamiast odwagi

Dlaczego mielibyśmy uwierzyć, że podstawowym problemem w Europie jest dzisiaj znów społeczne niezadowolenie i prawicowy populizm, a nie niekompetentni lub po prostu skorumpowani politycy?

Adam Woźniak: Bez szlabanów kasa chudnie

System poboru opłat na państwowych autostradach okazał się bardzo niedoskonały. Można to było przewidzieć, patrząc na niezgrabne przygotowania do jego wdrożenia.

Marcin Piasecki: Zielone światło dla zbrojeń

Podatnikom – jak pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” – podoba się proces unowocześniania sił zbrojnych. Pewnie chcą wierzyć, że nie ma tutaj chaosu i nietrafionych decyzji. Przekonamy się o tym za kilka lat, kiedy nowy sprzęt pochodzący z różnych stron świata trafi na wyposażenie armii.

Artur Bartkiewicz: Honor senatora Boguckiego, czyli jak PiS nie reformuje państwa

„Wystarczą cztery Ziobra i Polska będzie dobra” – śpiewał przed laty Andrzej Rosiewicz. W haśle tym ukryta jest bardzo niebezpieczna filozofia reformowania państwa przez Zjednoczoną Prawicę.

Michał Szułdrzyński: Hałaśliwy minister bezradności

7 promili dla Solidarnej Polski wyjaśnia skandaliczny atak Zbigniewa Ziobry na Władysława Frasyniuka.

Jan Maciejewski: Z własnego podwórka

Jeśli gdzieś zaczyna się patriotyzm – jako ludzkie uczucie, a nie zwierzęca abstrakcja – to właśnie tu.