Ceny akcji koncernu Anheuser-Busch, stojącego za marką piwa Bud Light, spadły po nawiązaniu współpra felietony

Mariusz Cieślik: Rainbow washing

Jeszcze na początku wieku wielkie korporacje były czarnymi charakterami. Dziś z sukcesem stosują wybiegi, czyniące wrogów publicznych z ludzi o niepoprawnych politycznie poglądach.

Jan Maciejewski: Kapłaństwo kobiet, następny plaster salami

Są pajęczyną sensów i znaczeń, a nam przypada bynajmniej nie rola przechadzającego się spokojnie po ich powierzchni pająka; raczej muchy złapanej w sam środek sieci. Symboli się nie tłumaczy, z nimi co najwyżej można zatańczyć.

Cieślik&Górski: Sejm białej rękawiczki

Borys Budka w foliowej czapeczce, Grzegorz Braun w gabinecie i dwie siódemki Andrzeja Seweryna. Czyli jak maszerować, to tylko z Donaldem!

Joanna Szczepkowska: Jak na marszu 4 czerwca trafiłam do pierwszego szeregu

„Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” – te słowa ciągle do mnie wracają.

Tomasz P. Terlikowski: Kolejny papież po Franciszku ma iść jego drogą

Franciszek konsekwentnie realizuje program głębokiej reformy Kościoła. Jego decyzje personalne mają zagwarantować, że jego następca nie zejdzie z drogi zmian.

Irena Lasota: Patriarcha Cyryl i wrogie siły

Homo sovieticus zagnieździł się w Rosjanach z niewielkimi tylko wariacjami, jeśli chodzi o religię, którą wyznają.

Wina Mazurka: Pomarańcze z czarnoziemu

Pierwsze wrażenie z Afryki? Czerwona ziemia. Jest wszędzie, ale nie tam, bo w Swartlandzie tylko wina są czerwone. Są też i białe, i różowe, i pomarańczowe, ale ziemia czarna.

Kataryna: Sławomir Mentzen jak Roman Giertych

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”: „Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Polskich Rodzin wielokrotnie przyłapani byli na propagowaniu rasizmu i antysemityzmu. Do tej pory nie były jednak znane antysemickie wypowiedzi bądź teksty samego Romana Giertycha. Redakcja antyfaszystowskiego magazynu »Nigdy więcej« ujawniła, że na łamach pisma »Wszechpolak«, użył on antysemickiego wyzwiska »parchy« dla określenia swoich wrogów”.

Robert Mazurek: Sezon na kanalie

Cytatów przypisywanych Stalinowi jest tyle, że gdyby miał to wszystko powiedzieć, to nie miałby czasu na sen. A sypiał i to nie tylko z żoną Mołotowa, którą chciał sprowadzić do Soczi.

Michał Szułdrzyński: Autostrada do piekła AI

Jednym ze sposobów przeciwdziałania dezinformacji są kontakty społeczne. Jeśli zastąpi ją cyfrowa samotność, coraz trudniej będzie odróżnić prawdę od fałszu.

M. Isański, T. Kozłowski: gdy sądy porzucają obywateli, RPO musi bronić ich mocniej

Cieszy każde zainteresowanie Rzecznika Praw Obywatelskich łamaniem praw obywatela. Właśnie zgłosił swój udział do jednej ze skarg kasacyjnych obywatela w sprawie podatkowej (II FSK 2603/20) dotyczącej rażącego naruszenia prawa poprzez wydanie decyzji nakładającej podatek, gdy z ustawy on nie wynika. Jednak taka inicjatywa może pomóc jednej osobie, której sprawa i tak jest już wygrana, dzięki wcześniejszym działaniom Fundacji Praw Podatnika, o czym RPO doskonale wie. Potrzebne jest działanie systemowe.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Emerytury stażowe to pułapka

Wprowadzając emerytury stażowe, PiS walczy o głosy wyborców z pokolenia 50+. I robi w konia młodych, którym wprawdzie łatwiej będzie znaleźć pracę, ale przez całe zawodowe życie państwo będzie im sięgać coraz głębiej do kieszeni.

Bogusław Chrabota: Śmierć Staszka Pyjasa pozostanie mitem

Stawianie kolejnych znaków zapytania wobec śmierci Pyjasa nie odmieni polskiej historii. Ani jej nie odbrązowi, ani nie unieważni rozdziału o heroicznej młodzieży Studenckich Komitetów Solidarności. A co najważniejsze, nie odwróci polskiej drogi do wolności.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Walka z inflacją nie grozi nam bezrobociem

Bezrobocie to przy naszej demografii strachy na Lachy, ale inflacja – wbrew temu, co mówi prezes NBP Adam Glapiński – jest nadal groźna. Dlatego wyższym stopom procentowym trzeba dać dłużej popracować. Dywagacje o ich obniżce w tym roku są zdecydowanie przedwczesne.

Leon Podkaminer: Walczmy z inflacją bez wyrzeczeń

Jest karygodnym błędem lansowanie kolejnej „terapii szokowej” zwłaszcza teraz, gdy wiemy, że źródłem inflacji jest nacisk kosztów surowców z importu i cechy strukturalne gospodarki krajowej – pisze doradca prezesa NBP.

Robert Gwiazdowski: Dowód, że sędziowie Monteskiusza nie czytają

Konstytucja i Karta praw podstawowych UE wspominają o niezawisłości i bezstronności. I nic nie mówią o „prywatności”.

Tomasz Pietryga: Polityczna bitwa przy użyciu prawnej amunicji

Spór wokół sądownictwa przechodzi w fazę wzajemnej negacji orzeczeń i decyzji, co jeszcze kilka lat temu było niewyobrażalne.

Artur Bartkiewicz: Jak Donald Tusk wciąga Polskę 2050 pod próg

Po marszu 4 czerwca Polska 2050 znalazła się na drodze do pójścia w ślady Nowoczesnej – jeśli Szymon Hołownia nie ma w rękawie jakiegoś asa, to jego ugrupowanie zmierza do tego, by stać się częścią Platformy Obywatelskiej.

Wojciech Tumidalski: Niewinni też mogą się bać "lex Tusk"

Ciekawe, jak jedna z nowych izb Sądu Najwyższego oceni wpływ komisji ds. wpływów rosyjskich na wybory parlamentarne.