Premier Donald Tusk (PO) przed posiedzeniem rządu Publicystyka

Jacek Nizinkiewicz: Czy usłyszymy „Donald, niestety, Twój rząd obalą kobiety”?

Aborcja dzieli KO, Lewicę i Trzecią Drogę, a Zielony Ład formację Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Czym to się może skończyć?

Publicystyka

Estera Flieger: Jak lewica uprawia politykę historyczną

Tomasz Krzyżak: Kościół wraca do zasady abp. Jędraszewskiego - najpierw miłosierdzie dla sprawców

Ważnych stanowisk w Kościele nie mogą pełnić ci, którzy ukrywali sprawców. Owszem należy im okazać miłosierdzie, ale przed nim winna kroczyć sprawiedliwość. Kościół może odzyskać zaufanie tylko wtedy, gdy nie będzie bał się prawdy.

Mariusz Cieślik: Zapach siana

Polska wieś w ciągu ostatnich 20 lat pokonała wielowiekowe zapóźnienia cywilizacyjne. I tego awansu bronią dziś rolnicy.

Irena Lasota: Rosyjski żołnierz Hemal

„Brygady Międzynarodowe” w Rosji nie powinny dziwić. Obrzydzenie i protest – tak, ale co ma robić Putin, który w ciągu dwóch lat wojny stracił 300 tys. żołnierzy?

Tomasz Terlikowski: Milczenie mówiące więcej niż tysiące słów

Nie ma wątpliwości w sprawie abp. Andrzeja Dzięgi, który zaniedbał swoje obowiązki, haniebnie potraktował skrzywdzonych i okłamał opinię publiczną.

Jan Maciejewski: Ryszarda Legutki powrót z Syrakuz

Nauczył nas, co mamy odrzucać, czym gardzić i czego się brzydzić – i to jest ogromnie cenna wiedza, piszę to bez cienia ironii. Jest u niego wielki niesmak do zepsutej polis, brakuje tęsknoty za polis prawdziwą. Doskonałego i nieśmiertelnego wzorca, dobrze urządzonego państwa na wzór właściwie ukształtowanej duszy.

Paweł Konzal: Moralność zamiast legalizmu

To, że działania, które instynktownie oceniamy jako złe, pozostają bez konsekwencji, bez moralnej oceny i chociażby ostracyzmu, może powodować frustrację. Jest ona odczuwalna w całym zachodnim świecie.

Michał Szułdrzyński: Zmuszanie do aborcji

Chcesz zrobić karierę w systemie ochrony zdrowia? No to nie odwołuj się do sumienia. Możesz nie chcieć aborcji, ale musisz ją robić.

Bogusław Chrabota: Apeluję o realizm w sprawie CPK

Z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego można się pożegnać w ciągu kilku chwil. Zdecydują o tym eksperci od Excela. Ale nos mi podpowiada, że do realizacji dziś zostanie wybrana tylko część CPK.

Kataryna: Zbigniew Ziobro i sępy

Eliza Michalik: „On nie chce ponieść odpowiedzialności za to, co zrobił. I zrobi wszystko, żeby tego uniknąć. I właśnie to robi. Tym jest, moim zdaniem, ta zupełnie strategiczna choroba. Jeśli się mylę i Ziobro umrze, bardzo przeproszę i nie będą to vlogowe przeprosiny. Panie Ziobro, jeśli jest pan umierający, może pan nagrać wideo, w którym się pan żegna. Jeśli jest pan zdrowy i pan udaje, to jest to sposób ucieczki, który, mam nadzieję, okaże się nieskuteczny”.

Marcin Wajda: Największa polityka Unii wymaga zmian

Ludzie – w przeciwieństwie do polityki spójności – nie zawsze uważają wzrost innowacyjności za priorytet. Wiedzą, że jeżeli nawet nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej, to odczują jej skutki po latach. I nie chcą tyle czekać.

Ewa Szadkowska: Zamiast kupować broń, uczmy się strzelać

Strach przed wojną czy bandytami nie jest dobrą motywacją do zaopatrywania się w pistolety i karabinki. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak się takim sprzętem bezpiecznie posługiwać.

Bartłomiej E. Nowak: Niewykorzystany potencjał Trójkąta Weimarskiego

Trójkąt Weimarski potrzebuje nowego otwarcia. Może odegrać istotną rolę w obliczu wyzwań, przed którymi stoi Europa. Współpracę z Francją i Niemcami trzeba jednak wzmocnić. Dobrym punktem wyjścia może być stworzenie Międzynarodowego Funduszu Weimarskiego.

Evgenij Kirichenko: Wpływ wojny na rynek pracy

Coraz trudniej pozyskiwać kandydatów do pracy spoza piątki krajów, które obejmują ułatwienia wizowe. Dlatego potrzeba przemyślanej długofalowej polityki migracyjnej, która będzie wspierała pracodawców.

Andrzej Łomanowski: Putin w dorocznym orędziu chyba niechcący ujawnił, czego boi się najbardziej

Prezydent Władimir Putin wygłosił doroczne orędzie do swych parlamentarzystów, które było jego pierwszym (i chyba jedynym) wystąpieniem w czymś w rodzaju kampanii wyborczej. Do czegoś w rodzaju wyborów prezydenckich w Rosji.

Tomasz Pietryga: Prokuratura rządowa czy niezależna? Nie mamy już czasu na nieudane eksperymenty

Zdecydowana większość badanych w panelu prawników „Rzeczpospolitej” opowiedziała się za rozdziałem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, przy jednoczesnym zachowaniu nadzoru nad tak skonstruowaną niezależną prokuraturą.

Artur Nowak-Far: Nie obiecywać kredytobiorcom tego, co niepewne

Sprawy sądowe o WIBOR prawdopodobnie potoczą się zupełnie inaczej niż w przypadku frankowiczów. Niestety część prawników reprezentujących kredytobiorców nie chłodzi rozbudzonych oczekiwań klientów.

Maciej Bernatt, Łukasz Grzejdziak: Czy można odzyskać majątek Lotosu?

Do zakwestionowania transakcji może posłużyć Skarbowi Państwa prawo pomocy publicznej i jego narzędzia.

Witold M. Orłowski: SWOT dla wojny Putina

Dwa lata po ataku na Ukrainę zaczynamy się wszyscy zastanawiać, czy Władimir Putin może wygrać tę wojnę. Zróbmy sobie więc prostą analizę SWOT.