Budynek TVP przy placu Powstańców Warszawy Publicystyka

Juliusz Braun: Telewizja publiczna wymyślona na nowo

Nie wystarczy mówić o odpolitycznieniu, o niezależności czy dla odmiany o „zaoraniu”. Istnienie mediów publicznych ma sens tylko wtedy, gdy cieszą się one zaufaniem – pisze Juliusz Braun, były prezes TVP.

Publicystyka

Jakub Ekier: Niebezpieczna przyszłość nie-Polaków. „Zielona granica” w deszczu upokorzeń

Jerzy Surdykowski: Aferą wizową PiS przekroczył ostatnią granicę bezczelności

Wpuszczając bliżej nieokreśloną liczbę ludzi bez ich sprawdzenia, napluto w twarz pogranicznikom strzegącym płotu na wschodniej granicy, oszukano wyborców PiS, którzy uwierzyli w hasło Jarosława Kaczyńskiego o „bezpiecznej Polsce”, wystawiono do wiatru sojuszników z NATO.

Dawid Pałka: Czy bimber będzie technologiczną przyszłością Polski?

Z niepokojem patrzę na to, jakich umiejętności nabywają studenci prestiżowych uczelni w Polsce. To właśnie oni, będą tworzyć światłą elitę naszego narodu. Czy ich topowym osiągnięcie będzie bimber o mocy wystarczającej do napędzenia Izery?

Paweł Rożyński: Niedźwiedzia przysługa dla wałęsów

Zbyt gorliwe regulowanie platform cyfrowych może zarżnąć wiele innowacyjnych biznesów i być kolejnym ciosem w słabnącą gospodarczą pozycję Europy.

Michał Szułdrzyński: W tych wyborach katolik nie będzie mógł głosować zgodnie ze swoim sumieniem

Szczyt antyimigranckiej kampanii PiS przypada akurat w obchodzony przez katolików Dzień Migranta i Uchodźcy. Stanowisko PiS jest tu sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Podobnie jak stanowisko PO, Lewicy czy PSL w sprawie aborcji. Czy katolik ma więc na kogo głosować?

Artur Bartkiewicz: Polacy wybiorą tego, kto nie będzie rządził

Gdyby ktoś chciał jednym słowem powiedzieć, co zdominowało kampanię wyborczą przed październikowymi wyborami, tym słowem powinien być „strach”. Strach przed tym, że Polską będzie rządzić – w zależności od sympatii partyjnych wyborcy – Jarosław Kaczyński lub Donald Tusk.

Tomasz Pietryga: Czy Jarosław Kaczyński dokona jeszcze podboju sądownictwa?

Prezes PiS zapowiada powrót do radykalnej reformy sądów, szczególnie Sądu Najwyższego. Czy będzie miał siły, by dokończyć to, co zaczął w pierwszej kadencji swoich rządów? Zdecyduje się na odgrzanie ostrego konfliktu z Brukselą i kolejne sprawy przed TSUE?

"Zielona granica": Kto powinien czuć wyrzuty sumienia?

Wbrew narracji rządu "Zielona granica" Agnieszki Holland nie jest ciosem wymierzonym w godność polskiego munduru ani w dobre imię polskich pograniczników. To historia o tym, z czym nie radzi sobie cała nasza europejska wspólnota - o kryzysie migracyjnym w jego ludzkim wymiarze.

Haszczyński, ty świnio

Agnieszka Holland, tak teraz atakowana za „Zieloną granicę”, broniła filmu „Smoleńsk”. Nie piętnowała tych, co do kina poszli.

Marek Isański: NSA obraża obywateli zamiast ich przeprosić

Wątpliwy jest pogląd NSA, zawarty we właśnie wydanym wyroku II FSK 2543/20 i setkach wcześniejszych (w szczególności II FSK 2730/19), że nie wszystkie ostateczne decyzje okradające obywateli z majątku naruszają prawo w sposób rażący. Użyte przez sąd argumenty są, co najmniej, obraźliwe i to w sytuacji, gdy poważne są powody aby przeprosić obywateli za krzywdy jakie wyrządził niestarannymi wyrokami niesłusznie oddalającymi przez lata skargi na decyzje wymiarowe.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Polityka kulą u nogi polskiej energetyki

Przekleństwem polskiego sektora energetycznego jest dominacja własności państwowej. A w efekcie całkowite podporządkowanie go interesom partii aktualnie sprawującej władzę. Walka o głosy w branżach schodzących ze sceny gospodarczej uniemożliwia zapewnienie niezawodnych dostaw taniej energii.

Aleksander Pociej: Czy wszyscy zagraniczni wyborcy będą mogli 15 października skutecznie oddać swój głos

Głosowanie w wyborach parlamentarnych za granicą – co wiemy, a właściwie, czego nadal nie wiemy?

Michał Szułdrzyński: „Zielona granica”. Ile nienawiści potrzebuje PiS, by wygrać wybory

Prawo i Sprawiedliwość rozpętuje bezprecedensową kampanię hejtu przeciw „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, bo pozytywne obietnice nie przyniosły efektów, a afera wizowa obnażyła hipokryzję partii rządzącej w sprawie migrantów.

Tomasz Terlikowski: W interesie Polski leży to, aby Ukraina była silnym i niezależnym od Rosji państwem

Wspieranie Kijowa jest w naszym najlepiej pojętym interesie, a budowanie i wzmacnianie emocji antyukraińskich to zbrodnia przeciwko naszej racji stanu.

Jan Maciejewski: Dziś w Watykanie Chrystus nie byłby mile widziany

Czy gdyby Chrystus pojawił się dziś w Watykanie, w samym środku ula zapracowanych reformatorów i udoskonalaczy, nie usłyszałby od nich tego samego, co od Wielkiego Inkwizytora: Co ty tu robisz? Czemu przychodzisz nam przeszkadzać?

Michał Szułdrzyński: Taksówki bez kierowców w natarciu. Co zrobimy z zaoszczędzonym czasem?

Ulice San Francisco są w ostatnich tygodniach sceną jednego z ciekawszych eksperymentów technologicznych na świecie.

Wina Mazurka: Korek czy zakrętka

Mała rzecz, a wzbudza emocje i obrasta legendami. Czy to prawda, że dobre wino musi być korkowane i jak to z tymi korkami jest?

Robert Mazurek: Pozdrowienia spod celi

„Opowiadaj / Nikt nie opowiada tak, jak ty / Choć bajeczki te na pamięć znam / Jakże wszystko to cudownie brzmi”. Wodecki nawet nie wiedział, że śpiewa o kampanii wyborczej.

Kataryna: Wołodymyr Zełeński okazał się rasowym politykiem – gdy w grę wchodzi interes za nic ma dawne przyjaźnie

Andrzej Duda: „Mamy trochę do czynienia tak jak z tonącym. Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w ratowaniu tonącego, wie o tym, że człowiek tonący jest niesłychanie niebezpieczny; że może pociągnąć w głębiny. Ma siłę niewyobrażalną na skutek obawy osobistej, wpływu adrenaliny i może po prostu utopić ratującego. Mówi się, że tonący brzytwy się chwyta i rzeczywiście tonący chwyta się wszystkiego, czego się da”.