Opinie polityczno - społeczne

Joanna Ćwiek: Minister edukacji stara się zaczarować rzeczywistość

Od samego opowiadania o podwyżkach nauczycieli w szkołach nie przybędzie.

Bogusław Chrabota: Nazywam się Salman Rushdie

I jestem pewien, że nie ja jeden – w imię solidarności z pisarzem – wypowiadam dziś te słowa. Co więcej, jestem przekonany, że są nas miliony.

Marcin Piasecki: Pikniki zamiast defilad

Żebyśmy czuli się bezpiecznie, potrzebne jest coś, czego dosyć trudno doszukać się u rządzących w ciągu ostatnich 30 lat: szybkie i jednocześnie przemyślane decyzje dotyczące wojska.

Katarzyna Kucharczyk: Lojalność ponad wszystko

Intensywność kadrowych przetasowań w państwowych spółkach może sugerować istnienie narastających sporów i przepychanek wewnątrz koalicji.

Marek Dobrowolski: Ten spór obniża pozycję Polski

Próbę usunięcia swoistego pata w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów należy ocenić pozytywnie, niezależnie od losów politycznego sporu o uruchomienie KPO.

Sergiusz Najar: Zatrucie rzeki – czas wyciągnąć wnioski

Odra powinna być źródłem wody i ważną ekonomicznie trasą transportową. Do tego jednak potrzebuje wspólnego gospodarza upoważnionego i wspieranego przez Warszawę, Pragę i Berlin.

Artur Bartkiewicz: Minister Czarnek wychowuje wyborców liberalnej lewicy

Prawu i Sprawiedliwości powinno dać nieco do myślenia, że przez 50 lat rządów komunistów w Polsce państwo forsujące laicyzm wychowało – wbrew swojej woli – jedno z najbardziej konserwatywnych i religijnych społeczeństw w Europie.

Jan Maciejewski: Chrześcijaństwo na księżycu

Cywilizacja może odrzucić chrześcijaństwo. Jest wtedy jak chory, który odmawia przyjęcia lekarstwa. Zapada na pogańską gorączkę.

Tomasz Terlikowski: Biskup Mendyk broni się jak poprzednicy

To prokuratura musi ocenić, czy biskup Marek Mendyk, oskarżony o poważne przestępstwo, jest winny. Jednak styl obrony duchownego przywodzi na myśl inne skandaliczne sprawy w Kościele, w których wszyscy okazali się winni.

Bogusław Chrabota: Prezesowi PiS o potrzebie jedności z Europą

Dość nudna i nieciekawa centralna cerkiew w historycznej Warnie ujęła mnie jedną, nieznaną mi dotąd ikoną.

Wina Mazurka: Wina po afrykańsku

Panta rhei, powiedział kudłaty facet z kamienia i z Efezu, po czym tak zbrzydli mu ludzie, że uciekł w góry i został wegetarianinem. Leczył się okładami z krowiego łajna, po czym i tak zmarł, co każe wątpić w jego mądrość.

Robert Mazurek: Pomarańczowy raj konserwatysty

Różnica jest nawet w rozmiarach psów. Są mniejsze i ostentacyjnie niegroźne. Jak już się taki emerycki kanapowiec przez zapomnienie rozszczeka, to z tego tylko kupa śmiechu, a i on się zawstydzi. Żeby tylko nikt nie pomyślał, że stróżuje. Wszak w raju nikt nie kradnie.

Michał Szułdrzyński: Prawdziwa cena dezinformacji

Przełomowy wyrok w sprawie Aleksa Jonesa pokazuje prawdziwą cenę dezinformacji.

Irena Lasota: Nasz bratanek Orban na cmentarzu

Nasz bratanek to oczywiście Viktor Orbán. Być może przesadzam, pisząc o nim aż dwukrotnie w ciągu paru tygodni, ale można by też powiedzieć, że tylko dwukrotnie w ciągu dziesięciu lat.

Kataryna: Kurdej-Szatan czyli maskotka antykaczyzmu

Barbara Kurdej-Szatan: „Czuję, że to, co robię, ma sens”.

Jacek Nizinkiewicz: PiS liczy, że sprawa Odry przycichnie. Ale może się przeliczyć

Był już premier, którego karierę zatopiła Odra. Równo 25 lat temu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi zaszkodziła wypowiedź pozbawiona empatii i wyczucia podczas powodzi tysiąclecia. Mateusz Morawiecki nie wyciągnął lekcji z tego błędu i dziś udaje, że to nie jego problem.

G. Kukowka, A. Jurga-Wieckowska: Na braku pieniędzy z KPO tracimy wszyscy

Opóźnienia we wdrażaniu Krajowego Planu Odbudowy uderzają nie tylko w duże, medialne projekty, ale także w tworzenie miejsc pracy, możliwości łatwiejszego dostępu do edukacji i rozwijanie własnych umiejętności.

Dariusz Lasocki: Federalizacja czy europeizacja wyborów?

Centralizujący projekt w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego jest być może pierwszym krokiem do odebrania państwom członkowskim sprawczości w zakresie eurowyborów.

Przemysław Kwiecień: Wraca gra na pivot

Jeśli zmiana kierunku polityki pieniężnej w USA nastąpi za wcześnie, popyt wróci, a z nim presja cenowa, także na rynkach surowców.