Maryla Rodowicz Publicystyka

Mariusz Cieślik: Piosenka o Jarosławie Kaczyńskim

Miarą obłędu, w jakim przyszło nam żyć, jest historia z Marylą Rodowicz. Ikona polskiej muzyki przebija się na czołówki opiniotwórczych mediów tylko wtedy, kiedy jest zamieszana w politykę.

Komentarze

Jędrzej Bielecki: Miejsce Ukrainy w Unii

Paweł Wojciechowski: Filar zerowy

Jak poradzić sobie z systemowym paradoksem, gdy w pierwszym zdaniu mówi się, że „dostaniesz tyle, ile wpłaciłeś”, a w drugim: „i tak będzie to minimalna emerytura”, czyli świadczenie równe dla wszystkich?

Wojciech Tumidalski: Z dala od biura nie lekceważ szefa

Gdy chodzi o pracę zdalną, interesy przełożonych i podwładnych nie zawsze idą w parze. Wejście w życie nowych zasad z kodeksu pracy niewiele tu zmieni.

Paweł Rożyński: Jak Zabłocki na węglu

Wolny rynek znów wygrywa z rządową regulacją. Ale polskie władze nie wyciągają z tego wniosków.

Koźmiński, Korzyński: Przywództwo skoncentrowane czy rozproszone

Autorytarne przywództwo w polityce, armii, administracji, w biznesie skazane jest na klęskę. Ale czy przywództwo rozproszone jest jego realną alternatywą, czy też powróci tradycyjne liberalno-demokratyczne?

Michał Szułdrzyński: Chaos w Prawie i Sprawiedliwości. Dobry car i źli bojarzy

Premier Mateusz Morawiecki niemal codziennie ogłasza, że zmienia decyzje czy to PiS, czy swoich podwładnych. Tyleż służy to jego wizerunkowi, co zdradza chaos w obozie władzy.

Jan Kosch: Destabilizacja jako broń

Jeśli we Francji wybuchają strajki związane z reformą wieku emerytalnego, a w Wielkiej Brytanii strajki pielęgniarek, uczniów czy kadr szkolnych, to warto postawić pytanie, na ile jest to wynikiem zewnętrznych działań destabilizacyjnych.

Artur Kotowski: Ławnicy Sądu Najwyższego – dylematy wyboru

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym Senat RP wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji. Ławnicy zostali wprowadzeni pierwszą ustawą reformującą SN z 8 grudnia 2017 r. Od tego czasu wokół tej instytucji pojawiają się różne kontrowersje. Z początku wątpliwości części komentatorów budził sam pomysł wprowadzenia do jednego z najważniejszych sądów tzw. najwyższego szczebla instytucji czynnika społecznego. Ostatnio spór rozgorzał na nowo – tym razem wokół powołania ławników SN drugiej kadencji.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Polowanie na procenty się kończy

Mimo że nawet najlepsze lokaty zaledwie w połowie redukują inflacyjne straty na oszczędnościach, oprocentowanie zaczyna spadać. Bankowa wojna o depozyty ledwo się zaczęła, a już się skończyła.

Michał Jabłoński, Krzysztof Koźmiński: Prawnik też „abuzywny”

Jedno z najnowszych orzeczeń TSUE pokazuje, że pełnomocnicy mogą niebawem stać się ofiarami pożaru, który sami wzniecili.

Zuzanna Dąbrowska: Cuda na wsi, czyli bydlęta klękają

Kodeks rolny ma zapewnić PiS głosy na wsi. Ale zamiast rozwiązywać problemy, spali się w atmosferze kampanii wyborczej.

Granatnik Putina, czyli diabelska alternatywa

Czy w kraju frontowym i zagrożonym z powodów historycznych i strategicznych przez Rosję naprawdę powinniśmy się śmiać z policji, która odpowiada za nasze bezpieczeństwo? – pyta politolog.

Witold M. Orłowski: PKB i pułapki statystyki

Podane przez GUS wstępne dane na temat wzrostu polskiego PKB w roku 2022 wywołały zaskoczenie. Przynajmniej u tych, którzy nie rozumieją zbyt dobrze statystyki.

Marek Kobylański: Fiskus ściga na wszelki wypadek

Skarbówka niestety nadal wykorzystuje przepisy karnoskarbowe, by utrudniać życie podatnikom. W efekcie tego część z nich może nawet zasiąść na ławie oskarżonych.

Kaczyński cofa się przed Tuskiem

Czyżby po miesiącach szukania lider PO znalazł klucz do tego, by boleśnie uderzać w PiS i docierać do jego elektoratu z rujnującym władzę przekazem?

Robert Gwiazdowski: Katastrofa demograficzna

Bardzo popularnym tematem stała się demografia. To dobrze. Szkoda, że dopiero teraz. Bo już jest za późno.

Anita Błaszczak: Już nie wystarcza konsumencki spryt

Efektem wysokiej inflacji są nie tylko rosnące koszty życia, ale i uprzykrzające to życie pseudopromocje, obniżanie wagi czy „potanianie” składu produktów.

Andrzej Szeptycki: Granatnik Putina, czyli diabelska alternatywa

Czy w kraju frontowym i zagrożonym z powodów historycznych i strategicznych przez Rosję naprawdę powinniśmy się śmiać z policji, która odpowiada za nasze bezpieczeństwo? – pyta politolog.

Jacek Nizinkiewicz: PiS rozdaje wille, ale tylko swoim. A opozycja potrzebuje wspólnej listy

Partia Jarosława Kaczyńskiego uwłaszcza się na państwowym majątku, zabezpieczają się przed utratą władzy. Opozycja ma szansę pokazać alternatywę.