Tomasz P. Terlikowski: Cyryl, pies Putina
Obok Dmitrija Pieskowa i Marii Zacharowej patriarcha Cyryl wyrasta na jednego z naczelnych propagandzistów Władimira Putina. A szczególnie obrzydliwe jest to, że dla promowania zbrodni wykorzystuje religię.
Kataryna: Chwała kolegom
Jacek Żakowski: „To problem kulturowy. Do pracodawców nie dotarło jeszcze to, że mobbing (podobnie jak bicie dzieci czy gwałt małżeński) stał się przestępstwem. Coraz więcej się o tym mówi, ale dopóki wielki skandal nie wprowadzi tej sprawy do naszej świadomości, to nic się nie zmieni. Problem w tym, że relacje przełożonych do podwładnych wyniesione z XVII-wiecznego folwarku, relacje pogardy i braku szacunku są na pograniczu przestępstwa i są w Polsce powszechne. Musimy się innych relacji nauczyć, a to będzie bolało. Polska z naszą folwarczną tradycją poszła daleko w tym kierunku”.
Robert Mazurek: Samostanowienie do orientacji
Nowoczesność w kraju nad Wisłą toruje sobie drogę powoli, ale jednak sobie toruje. Oto poseł Lewicy Andrzej Szejna zaproponował, byśmy przeprowadzili referendum na temat tego, ile jest płci. Ekscelencjo, a o ile można się pomylić?
Wina Mazurka: Wakacje i wino
Na wakacjach najlepiej pić wina lokalne. Nie ma co ich wozić do Polski, bo przywiezione do domu tracą cały swój urok.
Jan Maciejewski: Wrzask Kochanowskiego
Każdy język ma sobie tylko właściwy gatunek. Taki, w którym może on w pełni wybrzmieć, spełnić się, wypowiedzieć zaklętą w jego brzmieniu i składni, w życiu i doświadczeniu tych, którzy się nim posługują, treść.
Bogusław Chrabota: Ofiary Krzemieńczuka i racja moralna
Może to i gorzka obserwacja, ale atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku nie jest w tej wojnie niczym nadzwyczajnym. Dranie, którzy bredzą na co dzień o specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie, popełnili już tyle zbrodni na ludności cywilnej, że w przypadku kolejnych nic nie powinno dziwić. A jednak wciąż dziwi.