Premier Donald Tusk (PO) przed posiedzeniem rządu Publicystyka

Jacek Nizinkiewicz: Czy usłyszymy „Donald, niestety, Twój rząd obalą kobiety”?

Aborcja dzieli KO, Lewicę i Trzecią Drogę, a Zielony Ład formację Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Czym to się może skończyć?

Publicystyka

Estera Flieger: Jak lewica uprawia politykę historyczną

Michał Szułdrzyński: Zmuszanie do aborcji

Chcesz zrobić karierę w systemie ochrony zdrowia? No to nie odwołuj się do sumienia. Możesz nie chcieć aborcji, ale musisz ją robić.

Bogusław Chrabota: Apeluję o realizm w sprawie CPK

Z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego można się pożegnać w ciągu kilku chwil. Zdecydują o tym eksperci od Excela. Ale nos mi podpowiada, że do realizacji dziś zostanie wybrana tylko część CPK.

Kataryna: Zbigniew Ziobro i sępy

Eliza Michalik: „On nie chce ponieść odpowiedzialności za to, co zrobił. I zrobi wszystko, żeby tego uniknąć. I właśnie to robi. Tym jest, moim zdaniem, ta zupełnie strategiczna choroba. Jeśli się mylę i Ziobro umrze, bardzo przeproszę i nie będą to vlogowe przeprosiny. Panie Ziobro, jeśli jest pan umierający, może pan nagrać wideo, w którym się pan żegna. Jeśli jest pan zdrowy i pan udaje, to jest to sposób ucieczki, który, mam nadzieję, okaże się nieskuteczny”.

Marcin Wajda: Największa polityka Unii wymaga zmian

Ludzie – w przeciwieństwie do polityki spójności – nie zawsze uważają wzrost innowacyjności za priorytet. Wiedzą, że jeżeli nawet nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej, to odczują jej skutki po latach. I nie chcą tyle czekać.

Ewa Szadkowska: Zamiast kupować broń, uczmy się strzelać

Strach przed wojną czy bandytami nie jest dobrą motywacją do zaopatrywania się w pistolety i karabinki. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak się takim sprzętem bezpiecznie posługiwać.

Bartłomiej E. Nowak: Niewykorzystany potencjał Trójkąta Weimarskiego

Trójkąt Weimarski potrzebuje nowego otwarcia. Może odegrać istotną rolę w obliczu wyzwań, przed którymi stoi Europa. Współpracę z Francją i Niemcami trzeba jednak wzmocnić. Dobrym punktem wyjścia może być stworzenie Międzynarodowego Funduszu Weimarskiego.

Evgenij Kirichenko: Wpływ wojny na rynek pracy

Coraz trudniej pozyskiwać kandydatów do pracy spoza piątki krajów, które obejmują ułatwienia wizowe. Dlatego potrzeba przemyślanej długofalowej polityki migracyjnej, która będzie wspierała pracodawców.

Andrzej Łomanowski: Putin w dorocznym orędziu chyba niechcący ujawnił, czego boi się najbardziej

Prezydent Władimir Putin wygłosił doroczne orędzie do swych parlamentarzystów, które było jego pierwszym (i chyba jedynym) wystąpieniem w czymś w rodzaju kampanii wyborczej. Do czegoś w rodzaju wyborów prezydenckich w Rosji.

Tomasz Pietryga: Prokuratura rządowa czy niezależna? Nie mamy już czasu na nieudane eksperymenty

Zdecydowana większość badanych w panelu prawników „Rzeczpospolitej” opowiedziała się za rozdziałem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, przy jednoczesnym zachowaniu nadzoru nad tak skonstruowaną niezależną prokuraturą.

Artur Nowak-Far: Nie obiecywać kredytobiorcom tego, co niepewne

Sprawy sądowe o WIBOR prawdopodobnie potoczą się zupełnie inaczej niż w przypadku frankowiczów. Niestety część prawników reprezentujących kredytobiorców nie chłodzi rozbudzonych oczekiwań klientów.

Maciej Bernatt, Łukasz Grzejdziak: Czy można odzyskać majątek Lotosu?

Do zakwestionowania transakcji może posłużyć Skarbowi Państwa prawo pomocy publicznej i jego narzędzia.

Witold M. Orłowski: SWOT dla wojny Putina

Dwa lata po ataku na Ukrainę zaczynamy się wszyscy zastanawiać, czy Władimir Putin może wygrać tę wojnę. Zróbmy sobie więc prostą analizę SWOT.

Piotr Skwirowski: Protesty rolników na razie z poparciem Polaków. Ale to się może szybko zmienić

Ludzie dostrzegają rosnące upolitycznienie rolniczych protestów i postulatów. Wielu się nie podoba przeciągające się blokowanie dróg i rozsypywanie ukraińskiego zboża. Wielu zaczyna też sobie zadawać pytania, co w praktyce będzie oznaczało spełnienie rolniczych postulatów.

Warunki transformacji energetycznej

Liczymy na to, że skuteczna transformacja energetyczna stanie się DNA nowego rządu – od morskich farm wiatrowych, poprzez lądowe po realizację spójnego polskiego programu jądrowego.

Roman Kuźniar: Siedem grzechów głównych PiS

Przyczyn wyborczej porażki partii Jarosława Kaczyńskiego należy szukać w istocie jego rządów: władzy dla władzy – a nie w tworzonych przezeń zręcznie zasłonach dymnych. Tę istotę sprowadzam do siedmiu grzechów głównych PiS.

Czesław Bielecki: Polska ma nie lata, lecz miesiące, aby przygotować się do wojny

To nie dotarło jeszcze do powszechnej świadomości: musimy jako społeczeństwo i państwo zacząć inaczej funkcjonować. Inaczej niż dotychczas! Już jesteśmy testowani przez Rosję jako kraj przyfrontowy – bliska zagranica.

Robert Gwiazdowski: Rolnicy padają ofiarą nowej ideologii

Pisałem kiedyś o terroryzujących nas górnikach. Przyszedł czas na rolników. I jedni, i drudzy są ofiarami państwa i jego polityki. Ale ich protesty wymierzone były i są we współobywateli.

Michał Szułdrzyński: Pałac Saski pomysłem na kampanię Rafała Trzaskowskiego? Niespodziewana wolta PO

Sympatycy Platformy Obywatelskiej – sądząc z reakcji w serwisach społecznościowych – nie są entuzjastami odbudowy Pałacu Saskiego. Ale deklaracja Bartłomieja Sienkiewicza może być skierowana do zupełnie innej grupy wyborców.