Donald Tusk jest głównym promotorem jednej listy opozycji Publicystyka

Maciej Strzembosz: Toksyczny mit jednej listy

Zamiast kłótni o wspólny start dużo ciekawsza byłaby propozycja opozycyjnego gabinetu cieni.

Jan Kosch: Destabilizacja jako broń

Jeśli we Francji wybuchają strajki związane z reformą wieku emerytalnego, a w Wielkiej Brytanii strajki pielęgniarek, uczniów czy kadr szkolnych, to warto postawić pytanie, na ile jest to wynikiem zewnętrznych działań destabilizacyjnych.

Artur Kotowski: Ławnicy Sądu Najwyższego – dylematy wyboru

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym Senat RP wybrał 30 ławników Sądu Najwyższego drugiej kadencji. Ławnicy zostali wprowadzeni pierwszą ustawą reformującą SN z 8 grudnia 2017 r. Od tego czasu wokół tej instytucji pojawiają się różne kontrowersje. Z początku wątpliwości części komentatorów budził sam pomysł wprowadzenia do jednego z najważniejszych sądów tzw. najwyższego szczebla instytucji czynnika społecznego. Ostatnio spór rozgorzał na nowo – tym razem wokół powołania ławników SN drugiej kadencji.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Polowanie na procenty się kończy

Mimo że nawet najlepsze lokaty zaledwie w połowie redukują inflacyjne straty na oszczędnościach, oprocentowanie zaczyna spadać. Bankowa wojna o depozyty ledwo się zaczęła, a już się skończyła.

Michał Jabłoński, Krzysztof Koźmiński: Prawnik też „abuzywny”

Jedno z najnowszych orzeczeń TSUE pokazuje, że pełnomocnicy mogą niebawem stać się ofiarami pożaru, który sami wzniecili.

Zuzanna Dąbrowska: Cuda na wsi, czyli bydlęta klękają

Kodeks rolny ma zapewnić PiS głosy na wsi. Ale zamiast rozwiązywać problemy, spali się w atmosferze kampanii wyborczej.

Witold M. Orłowski: PKB i pułapki statystyki

Podane przez GUS wstępne dane na temat wzrostu polskiego PKB w roku 2022 wywołały zaskoczenie. Przynajmniej u tych, którzy nie rozumieją zbyt dobrze statystyki.

Granatnik Putina, czyli diabelska alternatywa

Czy w kraju frontowym i zagrożonym z powodów historycznych i strategicznych przez Rosję naprawdę powinniśmy się śmiać z policji, która odpowiada za nasze bezpieczeństwo? – pyta politolog.

Marek Kobylański: Fiskus ściga na wszelki wypadek

Skarbówka niestety nadal wykorzystuje przepisy karnoskarbowe, by utrudniać życie podatnikom. W efekcie tego część z nich może nawet zasiąść na ławie oskarżonych.

Kaczyński cofa się przed Tuskiem

Czyżby po miesiącach szukania lider PO znalazł klucz do tego, by boleśnie uderzać w PiS i docierać do jego elektoratu z rujnującym władzę przekazem?

Robert Gwiazdowski: Katastrofa demograficzna

Bardzo popularnym tematem stała się demografia. To dobrze. Szkoda, że dopiero teraz. Bo już jest za późno.

Anita Błaszczak: Już nie wystarcza konsumencki spryt

Efektem wysokiej inflacji są nie tylko rosnące koszty życia, ale i uprzykrzające to życie pseudopromocje, obniżanie wagi czy „potanianie” składu produktów.

Andrzej Szeptycki: Granatnik Putina, czyli diabelska alternatywa

Czy w kraju frontowym i zagrożonym z powodów historycznych i strategicznych przez Rosję naprawdę powinniśmy się śmiać z policji, która odpowiada za nasze bezpieczeństwo? – pyta politolog.

Jacek Nizinkiewicz: PiS rozdaje wille, ale tylko swoim. A opozycja potrzebuje wspólnej listy

Partia Jarosława Kaczyńskiego uwłaszcza się na państwowym majątku, zabezpieczają się przed utratą władzy. Opozycja ma szansę pokazać alternatywę.

Muszyński: Trybunał Konstytucyjny nie ma dziś prezesa

Obecna Prezes TK zakończyła właśnie swoją 6-letnią kadencję. Stan prawny jest oczywisty. Można się tylko dziwić, że są osoby przedstawiające inne stanowisko.

Tomasz Pietryga: Slalom gigant z Sądem Najwyższym

Najbliższe tygodnie mogą być kluczowe dla losów KPO.

Ryszard Sadlik: Zakaz dodatkowej pracy

Sędzia nie może mieć innego miejsca pracy niż sąd, poza zatrudnieniem naukowo-dydaktycznym.

Adam Synakiewicz: Sądowy pociąg ekspresowy

Koszmarem jest sytuacja, w której o wymierzaniu sprawiedliwości zapomina Sąd Najwyższy.

Dariusz Pawłyszcze: Ustawowa bezkarność sędziów wywoła kolejne problemy

Polska, jak nigdy dotąd, potrzebuje odbudowy sądownictwa neutralnego politycznie i absolutnie nie należy wciągać sędziów w tak polityczne procesy jak okrągły stół.