Estera Flieger: To nie jest kraj dla lewicy Opinie polityczno - społeczne

Estera Flieger: To nie jest kraj dla lewicy

Nie oszukujmy się: głosowanie na lewicę jest w Polsce frustrującym zajęciem. Jeśli miałabym podjąć próbę opisania emocji lewicowych wyborców, sięgnęłabym po rapową frazę Sokoła: „Płaczemy pięścią w stół”.

Opinie Prawne

Łukasz Guza: Ministra, premier i kakofonia w sprawach pracy

Michał Szułdrzyński: Na przekór pogromom. Echa po śmierci wolontariusza w Gazie

Dumny naród nie wpada w antysemickie wzmożenie, nawet jeśli uważa, że Polak padł ofiarą zbrodni wojennej, jak to było w przypadku Damiana Sobola.

Chrabota: Kaczyński najsilniejszym spoiwem koalicji rządowej Tuska

Powoli wypada kończyć podsumowania po wyborach samorządowych. Co miało się zdarzyć, stało się ciałem.

Kataryna: Buta Marka Czyża i jego spółki

Marek Czyż: „Nie miałbym nic przeciwko temu [żeby TVP opublikowała moją pensję]. Natomiast ja nie jestem pracownikiem Telewizji Polskiej, ja jestem wspólnikiem w spółce, która pracuje dla Telewizji Polskiej. Dlatego ani nie zamierzam, ani nie mam prawa ujawniać tych zarobków, bo to jest przychód spółki”.

Bogusław Chrabota: Orlen. Czempion kłopotów

Miał być narodowy czempion. Przynajmniej taki komunikat nie schodził z ust prezesa Daniela Obajtka i jego politycznych patronów, Mateusza Morawieckiego i samego szefa szefów Jarosława Kaczyńskiego. Czempion na miarę naszych oczekiwań i narodowych ambicji.

Marek Dobrowolski: Trybunał i ochrona życia. Kluczowy punkt odniesienia

Konstytucja RP chroni życie. Orzecznictwo TK potwierdza, że dotyczy to również prenatalnej fazy rozwoju człowieka.

Grzegorz W. Kołodko: „Rocznicowanie” Okrągłego Stołu, Polski w Unii i w NATO

Warto przy okazji dwóch rocznic – sukcesu Okrągłego Stołu i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – odbyć poważną debatę na temat dalekosiężnych celów rozwoju. Debatę polityczną i medialną, akademicką i intelektualną, powszechną i środowiskową.

Jan Romanowski: Młodzi w wyborach samorządowych 2024 wystawili rządowi żółtą kartkę

Znów w wyborach to głos młodych był decydujący, przy czym tak jak 15 października dali oni partiom ówczesnej opozycji duży mandat zaufania, tak w wyborach samorządowych pokazali koalicji rządowej żółtą kartkę za pomocą niskiej frekwencji.

Przemysław Prekiel: Klęska Lewicy w wyborach samorządowych 2024. Jej liderzy nadal niczego nie rozumieją

Wyborczy wynik Lewicy jest podobny do tego, jaki osiągnęła w wyborach w 2018 roku. Tyle tylko, że wówczas SLD było opozycją pozaparlamentarną, a dziś to partia współrządząca. Jeśli liderzy Lewicy nie wyciągną wniosków z tego wyniku, to jej sztandar należy wyprowadzić.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Prawo do aborcji nie równa się obowiązkowi jej przeprowadzenia

Kobieta powinna mieć prawo do decydowania o własnym życiu i zdrowiu. Zagwarantowanie jej dostępu do aborcji nie oznacza automatycznie, że się na nią zdecyduje. Nawet gdy dziecko będzie śmiertelnie chore.

Daria Chibner: Młodzież czyta coraz więcej książek. Ale paradoksalnie nie ma co się cieszyć

Książki stają się ulubioną rozrywką Polaków – mówi raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce za rok 2023. Szczególnie dobrze wypadają w nim młodzi czytelnicy. Problem w tym, że dzięki książkom z gatunku young adult młodzież spędza w internecie jeszcze więcej czasu.

Michał Szułdrzyński o aborcji: Nie potrzebujemy głębszej polaryzacji

Posłanki i posłowie, którzy w czwartek spotkają się w sali plenarnej polskiego Sejmu, muszą mieć świadomość, że będą debatowali na temat kwestii, która niezwykle głęboko dzieli społeczeństwo.

Bychawska-Siniarska, Gliszczyńska-Grabias: Polska niechlubnym liderem SLAPP-ów

Obowiązek wdrożenia dyrektywy jest idealnym pretekstem do analizy i rewizji istniejących instytucji, które zagrażają wolności słowa w Polsce.

Witold M. Orłowski: Przyczajone ceny, ukryty VAT

Czy wojna pomiędzy sieciami supermarketów obroni nas przed powrotem inflacji?

Tomasz Pietryga: Smoleńsk jeszcze długo będzie dzielił Polaków. Co dalej ze śledztwem?

Dobrze, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone. Inaczej znowu część społeczeństwa miałaby poczucie, że ktoś próbuje coś ukryć. Teraz jednak będzie w tym śledztwie mniej presji i politycznych nacisków.

Michał Płociński: Tuskowi są na rękę ataki Hołowni na Czarzastego. Lewica straci marszałka Sejmu?

Na przetasowaniach w koalicji rządowej najbardziej zależy Trzeciej Drodze, ale Donald Tusk może przychylnym okiem patrzeć na ataki Szymona Hołowni na Lewicę. W końcu dla premiera najlepiej by było, żeby fotel marszałka Sejmu, obiecany Włodzimierzowi Czarzastemu, za półtora roku obsadziła jednak KO.

Henryk Kelner: Wszyscy obywatele Izraela przepraszają za śmierć siedmiu wolontariuszy WCK

Wypowiedzi polityków nie ułatwiają tej sytuacji, a nawet ją utrudniają. Nie znaczy to jednak, by przekreślać wysiłki budowania mostów porozumienia i zrozumienia – pisze w imieniu Stowarzyszenia Polsko-Izraelskiej Współpracy Kulturalnej jego przewodniczący Henryk Kelner.

Tomasz Pietryga: Cień AI nad Temidą

Sztuczna inteligencja (AI) może być dla wymiaru sprawiedliwości wybawieniem, ale też przekleństwem. Warto to przemyśleć. Byle szybko, bo już czas.

Ewa Szadkowska: Konsultacje, głupcze!

Nawet najlepiej zaprojektowane przepisy mogą nie sprawdzić się w praktyce. Dlatego tak ważne jest, by dyskutować do upadłego przed ich uchwaleniem.