Publicystyka

Minister spraw zagranicznych Islandii: Nieoczywista wolność

Otwarcie ambasady w Warszawie zacieśni silne więzi między naszymi krajami – pisze Thórdís Kolbrún R. Gylfadóttir, szefowa MSZ Islandii.

Michał Szułdrzyński: Elon Musk redaktorem naczelnym Twittera

Zawieszając Kanyego Westa za antysemickie wypowiedzi miliarder postąpił słusznie. Ale postąpił tym samym wbrew głoszonemu przez siebie absolutyzmowi wolności słowa

Artur Bartkiewicz: Niemcom spłonęła stodoła, czyli kompleksy Solidarnej Polski

Politycy Solidarnej Polski mecz niemieckiej reprezentacji przeżywali bardziej niż polskiej. Można odnieść wrażenie, że gdyby Niemcy nagle przestali istnieć, wielu z nich straciłoby swoją tożsamość.

Jędrzej Bielecki: Z Putinem można rozmawiać

Choć rosyjski przywódca spowodował wojnę, której bilans sięga już 200 tysięcy zabitych i rannych, dla prezydenta USA okazuje się godnym partnerem do podjęcia rokowań.

Jan Maciejewski: Od satanizmu do nawrócenia

Ten, kto zmierza konsekwentnie do ekstremum, musi dojść do Kościoła. I na odwrót – jedyna pełnoprawna droga dla katolicyzmu to ta, która prowadzi do końca.

Irena Lasota: Rosja w obliczu katastrofy

Wśród wielu zbrodni wojennych należy zwrócić uwagę na masowe deportacje ludności, a zwłaszcza dzieci ukraińskich – czyli słowiańskich, w głąb Rosji.

Robert Mazurek: Waluś – terrorysta z importu

Żeby być sławnym, trzeba się jakoś wyróżnić. Można być najmądrzejszym albo najgłupszym, najpiękniejszym lub najbrzydszym, piłkarzem najlepszym bądź najgorszym. Ale można też po prostu kogoś zamordować.

Wina Mazurka: Wino o wschodzie słońca

Najpiękniejsze we Włoszech są małe miasteczka i wioski z dala od turystycznych szlaków. W każdym dwa, trzy kościoły z Madonną, kilka knajpek, w których wszyscy się znają, proste jedzenie i zwykłe, lokalne wino.

Tomasz Terlikowski: Opowieści o świętych naszych czasów

Ludzie wciąż potrzebują opowieści o bohaterach, współczesnych świętych, herosach słusznej sprawy. Laicyzacja nie tylko tego nie zmienia, ale wręcz umacnia to pragnienie.

Bogusław Chrabota: Piłka nożna w kolorze krwi

Budzą sprzeciw katarski rasizm i nietolerancja. Ale nasz protest w czasie mundialu powinien odnosić się także do krwawych dyktatur, które chowają się za plecami narodowych reprezentacji.

Kataryna: Polska prawonierządność

„Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza. Orzeczone prawomocnie kary, środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu; nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa”.

Michał Szułdrzyński: Luka w chińskim systemie inwigilacji

Właśnie się przekonaliśmy, gdzie są granice najbardziej zaawansowanej technologicznie cenzury na świecie.

Wojciech Tumidalski: Cień pegasusa, smak owoców z zatrutego drzewa

Sprawę poważnych zarzutów wobec prokurator Ewy Wrzosek byłoby łatwiej wyjaśniać gdyby nie wiszący nad wszystkim cień systemu Pegasus i smak owoców z zatrutego drzewa.

Jacek Nizinkiewicz: PiS chciało przegłosować w Sejmie kłamstwo smoleńskie

To Lewica pierwsza chciała, żeby Sejm uznał Rosję za państwo wspierające terroryzm. Partia Jarosława Kaczyńskiego podczepiła się pod projekt i podstępnie próbowała go zmienić.

Stefan Szczepłek: Niemiecka maszyna na poboczu

Bon mot Gary’ego Linekera o tym, że „w piłkę nożną grają wszyscy, a na końcu i tak wygrywają Niemcy” nie sprawdza się od kilku lat. Co takiego stało się z mistrzem świata, który w roku 2014 wywalczył puchar, a od tamtej pory nie zdobył żadnego trofeum?

Pałys, Szymański: WIBOR nieważny? Za wcześnie, by tak stwierdzić

Koszty zaangażowania kredytobiorcy w spór są niskie w stosunku do potencjalnych korzyści. Rzadko kto widzi, że w sytuacji przegranej konsekwencje finansowe mogą być znacznie bardziej poważne.

Kulikowska-Siewruk: Czy powód może stać się wierzycielem, a pozwany dłużnikiem

Trwa spór w doktrynie o to, kiedy finał ma postępowanie egzekucyjne. Prawidłowe wydaje się twierdzenie, że wykonanie czynności zastępowalnej następuje wraz z wydaniem postanowienia zawierającego umocowanie do zastępczego wykonania czynności na koszt dłużnika.

Artur Bartkiewicz: Porzucone marzenia o grze w piłkę

Polska awansowała do 1/8 finału mundialu, choć przegrała 0:2 i uprawiała inną dyscyplinę sportu niż jej argentyńscy rywale. Trudno jednak nie zadać sobie pytania: czy było warto?

Mariusz Cieślik: Strzępki tradycji

Odruchy stadne, które obserwuję w Polsce podzielonej na dwa plemiona, budzą moją niechęć. Momentami wręcz obrzydzenie, kiedy broni się „swoich” wbrew logice i przyzwoitości.