Jerzy Surdykowski Opinie polityczno - społeczne

Jerzy Surdykowski: Droga do klęski

Nikt w opozycji nie chce zrozumieć miażdżącej siły metody d'Hondta.

Komentarze

Zuzanna Dąbrowska: Rozmawiać ponad głową pani kurator

Aneta Gawrońska: Mieszkanie z widokiem na fundusz

Deweloperzy nie chcą już budować mieszkań tylko dla Kowalskiego. Przestawiają taśmy produkcyjne na lokale na wynajem. Oprócz powszechnie znanych złych, miewa to też swoje dobre strony.

Mariusz Gasztoł: Jak poszerzyć współpracę w regionie

Projekt Forum Inwestycyjnego Europy Środkowej jest rozwinięciem doświadczeń ze współpracy w Londynie.

Goldthau, Tagliapietra: Pakt klimatyczny wymaga solidarności

G7 pod przewodnictwem Niemiec może przyspieszyć dekarbonizację, łącząc ją z zasadą sprawiedliwości klimatycznej.

Michał Szułdrzyński: Dlaczego straszenie PiS-em ma ograniczony zasięg

Przeciwnicy PiS uważają, że afera Pegasusa jest tak wielka, że powinna doprowadzić do upadku rządów prawicy. To twierdzenie jest jednocześnie prawdziwe i nieprawdziwe.

Bicie w Lewicę otwiera drogę PiS

Pańskim wrogiem nie jest Lewica, ale rządzący i Konfederacja – przekonuje Donalda Tuska były szef MSWiA.

Brukselskie pałace czy polskie domy

Dochody z opłat za emisję CO2 nie lądują w kieszeniach eurokratów – pisze prezes Fundacji Instrat.

Andrzej Krajewski: Ruski agent Kukliński?

Zdaniem Roberta Walenciaka, autora książki „Gambit Jaruzelskiego”, nieznany do dziś fortel autora stanu wojennego polegał na tym, że przed 13 grudnia 1981 r. część jednostek Wojska Polskiego została wyprowadzona z koszar w miejsca w pobliżu miast, gdzie miały stacjonować interweniujące w Polsce armie Układu Warszawskiego. I to była tytułowa „Ostatnia tajemnica stanu wojennego”.

Bogusław Chrabota: Dziwna cisza w sprawie Ukrainy

Wojna na Wschodzie może wybuchnąć każdego dnia. Codziennie budzimy się z nerwowym pytaniem: czy na Ukrainie już się zaczęło?

Zuzanna Dąbrowska: Kto tu pierwszy mrugnie

Paweł Kukiz prowadzi licytację, spodziewając się uzyskania jak najlepszej ceny za swoje trzy szable. W pakiecie bezpłatna dostawa i szlagier na kampanię.

Marek A. Cichocki: Rewanżyzm i pycha

Zachód może sądzić, że wojna o Ukrainę Rosji się nie opłaci, podobnie jak Chinom wojna o Tajwan. Jednak dla Moskwy czy Pekinu taki rodzaj kalkulacji nie musi mieć już żadnego znaczenia, bo ich polityka kieruje się innymi kryteriami.

Andrzej Malinowski: Zakładnicy „szurów”

Rada Przedsiębiorczości kolejny raz apeluje do rządu o wypracowanie skutecznych rozwiązań walki z pandemią Covid-19. Coraz bardziej jednak przypomina to „wołanie na puszczy". Kolejnego lockdownu gospodarka może już nie wytrzymać.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Spadniemy z wysokiego konia

Rozgrzana gospodarka pędzi w tempie 7 proc. rocznie. Ekonomiści modlą się o miękkie lądowanie. Ale nadciąga omikron i straszy Putin.

Andrzej Wojtyna: NBP – nadal brak światła w tunelu

Tarcze antyinflacyjne w proponowanej formie to narzędzia z arsenału polityki dochodów lub społecznej. Można by przypuszczać, że taka nazwa sugeruje wyręczanie NBP przez rząd z obowiązków konstytucyjnych.

Stefan Szczepłek: Gra bez piłki

Selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski mieliśmy poznać 19 stycznia. Ale nie poznaliśmy.

Jerzy Haszczyński: Czyje poglądy wyraził dowódca niemieckiej marynarki wojennej

Wiceadmirał Kay-Achim Schönbach na chwilę stał się najsławniejszym niemieckim wojskowym. Stracił stanowisko, ale obawy, czy ujawnił istotę niemieckiego myślenia o świecie, szybko nie znikną.

Tomasz P. Terlikowski: Franciszek sobie, kuria sobie

Instrukcja dotycząca współpracy Kościoła z organami ścigania i sądami, którą ujawniła „Rzeczpospolita", dobitnie pokazuje, że klerykalna mentalność obecna jest wciąż także w Watykanie.

Kataryna: Rodzina prawnikami silna

Ordo Iuris: „Nasi prawnicy wesprą rodziców, których dorosłe dzieci, mające problem z własną tożsamością, pozywają przed sądy, chcąc legalnie zmienić płeć. Zadbamy o to, by pomóc nie tylko cierpiącym rodzicom, ale również zaślepionym przez zideologizowane postulaty ruchu LGBT dzieciom, które nie dostrzegają tego, że krzywdzą przede wszystkim same siebie".

Irena Lasota: Rosja nie atakuje

Chyba tylko w Polsce można było zobaczyć i przeczytać w ostatnich dniach tyle antyniemieckiej propagandy. Najpierw w mediach internetowych i społecznościowych wylała się fala oburzenia i obrzydzenia na Niemcy, które nie chcą przepuścić nad swoim terytorium brytyjskich samolotów z wojskową pomocą (obronną) dla Ukrainy. Potem setki, może tysiące czy nawet setki tysięcy obywateli dyskutowało, wymyślając sobie od najgorszych, czy dementi Wielkiej Brytanii, Niemiec i wielu wiarygodnych źródeł należy traktować serio, czy jako kolejny etap kłamstw, bo przecież każdy wie, że ci Niemcy o niczym innym nie marzą, jak powtórzyć 17 września 1939 r.