Komentarze

Rusłan Szoszyn: Koszykarkę za „handlarza śmiercią”

Joe Biden demonstruje troskę o własnych obywateli, Władimir Putin wysyła pozytywny sygnał swojej agenturze.

Opinie polityczno - społeczne

Mariusz Cieślik: M jak morderca

Robert Mazurek: Maca po staropolsku

Bezlitosna walka tabloidów, wyścig na sensacje, pościg za newsami, a tu jedna z gazet puszcza dzień po dniu ten sam artykuł. Kropka w kropkę, z tym samym wrzaskliwym tytułem i zdjęciem. „To był dobry tekst, przynajmniej się utrwalił” wzrusza ramionami odpowiedzialny za wpadkę redaktor.

Kataryna: Waga zniewagi

Jacek Dubois: „Dziś piękny poranek. Sąd umorzył sprawę Barbary Kurdej-Szatan, w której prokuratura zarzucała jej, że znieważyła Straż Graniczną. Sąd uznał, że nikogo nie znieważyła”.

Michał Szułdrzyński: FTX, czyli jak odróżnić geniusza od hohsztaplera

Kto jest geniuszem, a kto zwykłym oszustem używającym sztafażu nowych technologii do kamuflowania starych mechanizmów piramid finansowych, baniek spekulacyjnych czy też hazardu?

Wina Mazurka: Herbatka u hrabiny

Wynikający z cech wrodzonych albo też bez wykształcenia, ale mający wrodzony talent lub – to wersja trzecia – oryginalny, niewzorowany na niczym. Tyle o „samorodnym” mówi słownik. Zapomnieli dodać, że pyszny.

Bogusław Chrabota: Zdradzeni żołnierze z ukraińskich okopów

Bitwa o doniecki Bachmut to jedna z najkrwawszych konfrontacji w tej fazie wojny w Ukrainie. Dla Rosjan jest w jakimś stopniu szokiem. A przede wszystkim symptomem odwracania się przebiegu tej wojny.

Tomasz P. Terlikowski: Biskupi z głową w piasku

Chowanie głowy w piasek błędnie przypisuje się przerażonym strusiom. A przecież tak naprawdę czynią to polscy kościelni hierarchowie i przełożeni zakonni.

Irena Lasota: Eskalacja

Na umownie rozumianym Zachodzie widać, od zawsze, dysonans poznawczy w stosunku do Rosji, która z kolei – jeśli i ją poddać analizie psychologicznej – przejawia dychotomię myślenia.

Jan Maciejewski: Dukaj na górze Moria

Nigdy jeszcze czyjaś decyzja biznesowa mną nie wstrząsnęła. Aż do chwili, kiedy przypadkiem natrafiłem na informację o założeniu przez Jacka Dukaja spółki akcyjnej Nolensum, zajmującej się głównie produkcją gier komputerowych.

Joanna Szczepkowska: Prawo zemsty

A więc stało się. Prezydent Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowelizację w kodeksie karnym. Od tego momentu nasze prawo jest nie tylko bezwzględne dla ciężkich wykroczeń, ale też tą bezwzględnością różni się znacznie od prawa w wielu krajach Europy.

Wojciech Tumidalski: Trybunał na zakręcie, czy zmieni się prezes?

Czy będzie nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego – zależy to od samej Julii Przyłębskiej, która – nawet jeśli uznać, że jej 6-letnia kadencja prezesa kończy się 20 grudnia – dalej będzie mogła zarządzać TK. Karty w ręku ma także prezydent, który dotąd nie zabierał głosu w tej sprawie.

Marek Isański: W NSA zapadł kolejny koszmarny wyrok

W NSA 6 grudnia 2022 r. zapadł kolejny koszmarny wyrok - II FSK 997/20. Sprawozdawca, sędzia/profesor, postanowił nie wyłączać się ze sprawy, w której klika lat wcześniej wydał błędny wyrok i pomimo zmiany linii orzeczniczej NSA uznał, że jest nim związany. To pierwsze orzeczenie można uznać - choć z trudem - za błąd, ale to drugie to zaprzeczenie sensu funkcjonowania sądu. Tym bardziej, że sprawa dotyczy niezwykle wstydliwej dla NSA sprawy tzw. ulgowicza meldunkowego.

Paweł Wojciechowski: Dywersja głównego ekonomisty

Najbardziej bulwersujące w całej dyskusji o premiach dla piłkarzy jest to, że przyzwyczailiśmy się już, że premier zawsze potrafi „znaleźć” dowolne pieniądze. Nieważne, czy mowa o kilku, kilkunastu, czy kilkudziesięciu milionach, czy też kilku miliardach złotych.

Tomasz Pietryga: Sędziowska kwadratura koła

Postępowanie dyscyplinarne wobec prof. Małgorzaty Gersdorf nie ułatwi rozmów z Brukselą w sprawie aktywowania funduszy z KPO.

Jędrzej Bielecki: Macron nie odda Rosji Krymu

Francuski przywódca porównał prawo Ukraińców do odzyskania półwyspu do walki Francuzów o odzyskanie Alzacji i Lotaryngii w I wojnie światowej, być może najbardziej heroicznego starcia w historii Republiki.

Rusłan Szoszyn: Putin zrzuca maskę. Tak, jestem imperialistą

Władimir Putin wreszcie wprost wyjawił prawdziwe przyczyny trwającej od ponad dziewięciu miesięcy wojny. To policzek dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który wciąż baja o „gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji”.

Wojciech Tumidalski: Zabrakło klasy i uzasadnienia

Rzecznik praw obywatelskich, tak jak każdy inny szef urzędu, ma prawo dobierać sobie współpracowników. Ale nie jest zwolniony z powinności uzasadnienia swych wyborów.

Wałach, Stańczyk: Wodór nowym paliwem transformacji energetycznej

Przyczyną tego, że wodór jest w ogóle przedmiotem zainteresowania władz Unii Europejskiej i Polski, jest jego potencjał klimatyczno-polityczny.

Witold M. Orłowski: Nie bójmy się własnego sukcesu!

Dziennikarze dotarli do informacji, że premier obiecał piłkarzom 30 milionów złotych nagrody za awans z grupy. Uznali to za skandal. Zupełnie niesłusznie.