Donald Tusk Opinie polityczno - społeczne

Przemysław Prekiel: Donald Tusk w polityce migracyjnej idzie dużo dalej niż Jarosław Kaczyński

Zapowiedziana przez premiera Donalda Tuska nowa strategia migracyjna, której jeden z elementów stanowi tymczasowe zawieszenie prawa do azylu, jest sprzeczna z polską konstytucją i prawem międzynarodowym - pisze politolog Przemysław Prekiel.

Opinie polityczno - społeczne

Paweł Łepkowski: Trzy wzory dla polskiej polityki imigracyjnej

Bogusław Chrabota: Prywatna zbrojeniówka nie gorsza od państwowej

Niemal skokowy wzrost przychodów grupy WB to dobry prognostyk dla prywatnego sektora zbrojeniowego, z którego wreszcie zdjęto odium braku państwowego zaufania. Pojawia się szansa, by się szybko rozwinął.

Bogusław Chrabota: Zamknąć „800+”. Czas na nowe programy

Należy się pożegnać z programem „800+”, czyli iluzją, że można garścią srebrników skłonić Polaków do posiadania dzieci. Ten program to czysta polityka, kupowanie głosów. Działanie pozorne, które uniemożliwia bardziej racjonalną politykę społeczną.

Konrad Szymański: Więcej tego samego. Czyli o zjednoczeniu PiS i Suwerennej Polski

„Aspiracyjność Polaków”, o której mówi Mateusz Morawiecki, została zrodzona na tle zdolności fiskalnych państwa i awansu materialnego Polaków. Te procesy ostatnich lat w świadomości Polaków realizował, nazwał i obudził PiS. Ten potencjał został jednak zmarnowany przez ciągle pobudzany przez ludzi Zbigniewa Ziobry spór o sądownictwo i relacje w Europie.

Jerzy Surdykowski: Bawcie się dobrze, ale beze mnie, w Stowarzyszeniu Dziennikarzy PiS-owskich

Od początku lat 2000. nabrzmiewał ruch dziennikarzy uważających się za „niezależnych” tylko dlatego, że służyli innej partii niż ta, która sprawowała władzę. W nowym SDP nie pamiętano czasów, kiedy za niezależność płaciło się utratą pracy albo i więzieniem.

Jędrzej Bielecki: Szczyt w Berlinie to nie było nowe Monachium

Joe Biden, Emmanuel Macron, Olaf Scholz – poza premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem w piątkowym spotkaniu w niemieckiej stolicy brali udział sami politycy bez szans na dalsze rządy, którzy nie będą decydować o przyszłości Ukrainy. Donald Tusk by tam nie pasował.

Marzena Tabor-Olszewska: Chcesz być dziadkiem? Trzeba było myśleć wcześniej

Dyskusja o dzietności nie tylko dzieli pokolenia, ale też pokazuje dotkliwy brak zrozumienia skutków wychowania i własnego przykładu, jaki latami dawali starsi rodzice swoim dorosłym dzisiaj dzieciom.

Janusz Steinhoff, prof. Andrzej Karbownik: Czarna dziura górnictwa węglowego

PGG i pozostałe spółki węglowe nie mogą pełnić w gospodarce roli czarnej dziury pochłaniającej i marnotrawiącej publiczne środki, które należałoby przeznaczać na głęboką restrukturyzację.

Roman Kuźniar: 2024. Koniec liberalnego porządku

Zasięg liberalnego porządku międzynarodowego cofnął się niemal do punktu wyjścia, czyli tradycyjnego Zachodu poszerzonego nieco o kraje postkomunistyczne, które przystąpiły do NATO i UE – pisze politolog.

Ewa Szadkowska: Bliskość prawnie uregulowana

Jestem całym sercem za wprowadzeniem w Polsce instytucji związku partnerskiego. Nie tylko dlatego, że wówczas nasz kraj nieco rzadziej będzie przegrywać w Strasburgu.

Witold Waszczykowski: Ambasador to nie stróż w magazynie

Konflikt o ambasadorów wywołał Radosław Sikorski, który wiosną zdecydował o masowym wycofaniu ok. 50 szefów placówek dyplomatycznych. To decyzja podjęta nie w interesie państwa, lecz w ferworze politycznej zaciekłości – pisze były szef MSZ.

Zbigniew Ziobro mógłby zeznawać przed komisją, gdyby tylko chciał. Plan jest inny

Stan zdrowia pozwala byłemu ministrowi sprawiedliwości zeznawać przed komisją ds. Pegasusa, ale nie zjawi się przed jej obliczem. Były lider Suwerennej Polski czeka na doprowadzenie go siłą i ma swój scenariusz powrotu do polityki. Ma być o nim głośno.

Michał Szułdrzyński: Związki partnerskie? Triumf indywidualizmu nad przyszłościowym myśleniem o wspólnocie

Zaproponowana przez rząd ustawa o związkach partnerskich z jednej strony prawnie opisuje związki osób tej samej płci, z drugiej jednak osłabia bezpieczeństwo kobiet, które chciałyby się zdecydować na urodzenie drugiego i kolejnych dzieci.

Marek A. Cichocki: Nowe szaty Berlina

Wysiłki Olafa Scholza, by odzyskać dla swego kraju utraconą pozycję hegemona z czasów Angeli Merkel, nie mogą zakryć prawdziwego obrazu sytuacji. Nigdy na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci Niemcy nie były w Europie tak słabe jak obecnie.

Nizinkiewicz: Tusk uwierzył, że może zostać prezydentem RP. I może mieć rację

Rafał Trzaskowski nie może być już pewny nominacji Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Radosław Sikorski ma papiery na bycie głową państwa i jest najjaśniejszym elementem rządu, ale w partii jest ten trzeci. W KO przekonują, że o prezydenturę może zawalczyć premier.

Marek Kutarba: Czy Polska mogłaby odebrać Rosji Królewiec?

Tezy rosyjskiej propagandy o polskim apetycie na Królewiec to bzdura. Ale komunikowanie zdolności przeniesienia wojny na terytorium agresora jest ważnym narzędziem odstraszania i nawet pod groźbą atomowego straszaka nie powinniśmy z niego rezygnować.

Pożegnanie Leszka Moczulskiego: dziś wszyscy jesteśmy Konfederatami

Zawsze był za bardzo. Za bardzo romantyczny, za bardzo odważny, zbyt nonszalancki, za staroświecki. Ale jeszcze zatęsknimy za Panem Przewodniczącym.

Unijny zwrot migracyjny pod flagą Donalda Tuska

Donald Tusk otworzył furtkę dla zawieszenia prawa do azylu w UE. Swoim autorytetem wzmocnił skręt na prawo w unijnej polityce migracyjnej.

Michał Bieniak: Prorok jaki, czy co?

Ograniczenie obecnej dyskusji do kwestii paleo- i neo-sędziów nie odbuduje autorytetu wymiaru sprawiedliwości, lecz otworzy drogę do rządów autorytarnych. Nikt bowiem nie będzie już „umierał” za sędziów.