Politycy obozu władzy, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński, w Sejmie Opinie polityczno - społeczne

Jacek Nizinkiewicz: Państwo PiS pod kołdrą i w lodówce

Władza chce kontrolować nie tylko dziennikarzy i oponentów, ale też nadzorować ciąże, sprawdzać, dlaczego nie chcemy mieć dzieci, i karać przedsiębiorców.

Publicystyka

Mariusz Cieślik: Sprzątaczka z Nowogrodzkiej

Bogusław Chrabota: Białoruś, moja miłość przegrana

Czy można się zarazić pierwszą miłością? Przecież to absurd. Zwłaszcza jeśli to uczucie dotyczy własnego ojca. Nie, nie chodzi oczywiście o kobietę, tylko o ojczyznę. Czy można zarazić się miłością do kraju, jego przyrody, legendy, przeszłości, krajobrazów?

Jan Maciejewski: Każdy mężczyzna ma buławę w plecaku

Taką wyprawkę trzeba przygotować zawczasu. Tak samo jak kobiety w ostatnich tygodniach ciąży pakują do walizki, którą wezmą ze sobą do szpitala, same najpotrzebniejsze rzeczy. Są wtedy jednocześnie zapobiegliwe, zwięzłe i przewidujące.

Michał Szułdrzyński: Wiadomo, za wszystkim czają się Żydzi

Co corocznych tradycyjnych sporów w polskiej przestrzeni publicznej dzięki narodowcom kilka lat temu dołączył kolejny. W tym roku spór ten przebiegł tak groteskowo, że aż warto go opisać.

Irena Lasota: Wirtualne łapówkarstwo

Nic już nie jest takie dobre jak kiedyś. Na przykład normy etyki państwowej w Ameryce, które kiedyś, co najmniej w teorii, mogły być przykładem dla innych krajów. Nie ma co się śmiać ze zwrotu „co najmniej w teorii", bo jak nie ma ich w teorii – to nie ma ich też w praktyce.

Robert Mazurek: Houston ma problem

Owszem, wydał zasiłek dla ofiar pandemii, i to wydał na lamborghini, wypasionego forda, roleksa plus liczne wycieczki do lokali ze striptizem. I ze wszystkim w kilka dni się uwinął, zuch. Okrągły milion dolarów na to poszedł. Aha, bo bym zapomniał, jeszcze na wódkę dużo wydał. Amerykańską wódkę, bo to gość z Teksasu był, ale jest niewinny, czego dowiodę.

Tomasz Terlikowski: Nieusuwalny spór o aborcję

Są takie spory, które będą trwały. Nic nie wskazuje na to, by jedna ze stron osiągnęła w nich trwałe i bezdyskusyjne zwycięstwo i by mogła ze spokojem spocząć na laurach. Nic też nie wskazuje na to, by możliwe było wypracowanie kompromisu, który zadowoli wszystkich. Powód jest dość oczywisty.

Kataryna: Gdy premier kapituluje

Mateusz Morawiecki: „Mamy w Polsce, jak i w całej Europie, dość taki silny ruch antyszczepionkowy inspirowany niestety prawdopodobnie również z zewnątrz. Liczymy się z tym, że w naszym klubie możemy nie znaleźć wystarczająco dużego poparcia".

Polska. Ostatni szaniec Zachodu

Polska znów staje się krajem frontowym. Białoruski i ukraiński bufor zanika: stajemy twarzą w twarz z odrodzonym, rosyjskim imperium. I nie jesteśmy na tę sytuację przygotowani.

Sportowa pralnia

Dyktatorzy z Bliskiego Wschodu wykorzystują sport, żeby wybielić wizerunek. Formuła 1 wjechała już do Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a teraz debiutuje w Arabii Saudyjskiej. Futbol w coraz większym stopniu jest na łasce szejków.

Piotr Podgórski: Tarcza antyinflacyjna. Ostrożnie z tą promocją

Wątpliwe, aby przedsiębiorcy wprowadzili obniżki w oparciu o rzekome korzyści, jakie przyniesie tarcza antyinflacyjna. Te benefity zostaną pochłonięte przez inne obostrzenia i daniny, którymi obciążony będzie biznes.

Andrzej Wojtyna: Czy obecnemu prezesowi NBP niepotrzebna jest przyszła RPP

Zamiast niezależnego konstytucyjnego organu o kluczowym znaczeniu dla prowadzenia dobrej polityki pieniężnej, szczególnie w obecnej niepewnej sytuacji, Rada może stać się zwykłą atrapą, na którą szkoda będzie pieniędzy podatników.

Jerzy Haszczyński: Jedna ofiara nie wystarczy. Kto kolejny?

Jeżeli USA, jako lider NATO, ulegną ultimatum w sprawie Ukrainy, usłyszą następne. One będą dotyczyć państw członkowskich sojuszu. To logika wschodniego imperium, które krok po kroku niszczy obecny porządek światowy.

Michał Szułdrzyński: Szkodliwy dysonans dyplomacji PiS

Prezes Kaczyński, spotykając się z Klubem Parlamentarnym PiS, tak zmobilizował posłów, że czwartkowe głosowania przebiegły po myśli kierownictwa partii. Sięgnął jednak po najcięższy arsenał retoryczny, który pokazuje, jak niespójna jest polityka PiS.

Piotr Skwirowski: Ryzykowne gaszenie inflacji podwyżkami podatków

Ceny alkoholi i wyrobów tytoniowych pójdą z początkiem przyszłego roku w górę. To dlatego, że Sejm zdecydował w czwartek o podwyżce nakładanych na nie stawek akcyzy. Odrzucił przy tym uchwałę Senatu, który chciał wyrzucenia podwyżek do kosza.

Tomasz Pietryga: Ostatni moment na opamiętanie

Decyzja rzecznika generalnego rekomendująca odrzucenie polskiej skargi przez TSUE, to krok milowy w stronę aktywowania rozporządzenia „fundusze za praworządność”.

Matematyk Listopada

Siedzieliśmy wokół okrągłego stolika w kancelarii profesora, rozmawialiśmy popijając herbatę. Studenci matematyki w roku 1980 na Wydziale Nauk Przyrodniczych w Koszycach. Herbatę zrobił nam profesor matematyki Lev Bukovský.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Prezes Glapiński niepotrzebnie zmienia retorykę

Inflacja jest przecież przejściowa – przechodzi z miesiąca ma miesiąc. I jest coraz wyższa.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Bez łowiska wędka nie działa

Jeśli Global Gateway, najnowszy unijny projekt wsparcia dla krajów rozwijających się, ma odnieść sukces, trzeba uchylić dla nich drzwi na nasz bogaty rynek europejski.