Sławomir Broniarz: Nie krzywdźmy uczniów polityką

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Jeżeli wprowadzimy do szkoły politykę, partyjność, ręczne sterowanie, to zrobimy krzywdę dzieciom.

Raducanu i Fernandez. Historie niesamowite

Tegoroczny finał tenisowego US Open był sensacyjny. Zagrały dwie nastolatki, Brytyjka Emma Raducanu i Kanadyjka Leylah Fernandez. Obydwie nieznane światu, mające za sobą ciekawe, nie tylko sportowe historie.

Bośniacka reżyserka: W naszych głowach wciąż wojna

Mój kraj nie jest w stanie zrobić kroku do przodu, bo wciąż nie uporaliśmy się z przeszłością tak jak należy. W naszych głowach wciąż utrzymuje się mentalny stan wojenny. Na Bałkanach nadal skupiamy się na podziale – mówi bośniacka reżyserka, Jasmila Žbanić.

Michał Szułdrzyński: Zagubieni w Unii

Pogubiłem się w meandrach myśli polityków partii rządzącej w kwestii Unii Europejskiej.

Skarby w tapczanie

Córka mojej osoby skończyła 18 lat i wśród prezentów znalazł się też ten ode mnie – skrzynka wina, a ściślej rzecz biorąc, win. Przeważał rocznik 2003, lecz przecież były i butelki starsze, i kilka młodszych. Wspominam o tym, bo jednym z częściej zadawanych na Twitterze pytań jest to, które wina można przechowywać przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

Robert Kolker. Tajemnica schizofrenii

Sama myśl o tym, że kolejny syn oszalał, że wspaniały Brian też został dotknięty chorobą psychiczną, musiała być nieprawdopodobnym ciosem dla Dona i Mimi.

Jan Maciejewski: Od małżeństwa nie ma ucieczki

Im dłużej zajmuję się pisaniem, tym trudniej mi zrozumieć, dlaczego pisarze interesują się jakimikolwiek innymi tematami poza rodziną.

Dyktatura bez dyktatora, mesjanizm bez Mesjasza

Najpierw upadła nasza wiara w oświecenie, tamten optymizm zestarzał się i odszedł z naszego świata. Dopiero potem, z tego właśnie powodu, zniknął fundament porządku państwa i prawa. Od tej chwili udajemy, że można ze sobą pogodzić demokrację i dyktaturę.

Katarzyna Kucharczyk: Nie warto walczyć z wiatrakami

Postępująca digitalizacja pociąga za sobą potężne zmiany nie tylko w bankowości, ale w ogóle na całym rynku pracy. Jeśli chcemy wykorzystać szanse, jakie daje nam cyfrowa transformacja, to powinniśmy gruntownie zmienić model polskiej edukacji.

Joanna Ćwiek: Pensje poniżej minimum

Płacenie nauczycielom na minimalnym poziomie nie tylko jest upokarzające, ale też pokazuje, jaką wartość dla państwa ma opieka nad dziećmi i ich edukacja.

Michał Szułdrzyński: Tak bankrutuje „reforma” sądownictwa

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przedstawił w czwartek intrygujący pomysł.

Mariusz Cieślik: Megabitowa bomba głupoty

Żyjemy w świecie, który wymyślił Stanisław Lem. Tak, wiem, dla ludzi, którzy znają jego dzieła, to oczywista oczywistość.

Bogusław Chrabota: Ten raport to wyrzut sumienia

Stanięcie dziś przełożonych prowincji dominikańskiej pod pręgierzem, to gest odważny, ale to początek trudnej drogi, którą zakonnicy muszą przejść, by odzyskać dawną cześć.

Tomasz Pietryga: Ziobro szuka politycznych diamentów

Zaostrzenie prawa karnego już nie działa na wyborców tak jak kiedyś. Politycy wyeksploatowali jego złoża, jak kolonizatorzy-kopalnie diamentów w Afryce. Zbigniew Ziobro nadal ich szuka.

Zachód się obudził: Oczy skierowane na Pekin

Szybko rosnące Chiny oraz ich ambicje, jeszcze wzmocnione podczas pandemii koronawirusa, najwyraźniej „obudziły Zachód”. Na horyzoncie wyłoniły się trzy wywodzące się z USA propozycje współpracy, wszystkie w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz mające na celu ograniczanie chińskich wpływów. Pierwsza, najluźniejsza, mówi o Indo-Pacyfiku i jest próbą zbudowania swego rodzaju sznura pereł wokół terytorium ChRL. Nie wiadomo, co ostatecznie z tego wyjdzie.

Strasznie dobre skutki strasznie drogiego gazu

Cieszy się Gazprom, cieszy Kreml - gaz w Europie bije rekordy drożyzny. Wbrew pozorom, szczytująca cena tego kluczowego dla finansów Rosji surowca, może okazać się gwoździem do trumny gazowego rosyjskiego interesu i unijnych monopoli energetycznych.

Bartłomiej Chmielowiec: jak naprawić polski system ochrony zdrowia

Gdy już zapewnimy odpowiedni dostęp do świadczeń oraz ich wysoką jakość i bezpieczeństwo, pozostanie konieczność odpowiedniego wsparcia pacjenta. Trzeba mu zapewnić przewodnictwo po systemie, a także skoordynować usługi zdrowotne.

Irena Lasota: La Guerre est finie

La Guerre est finie", czyli „Wojna się skończyła", to tytuł francuskiego filmu z 1966 roku.