Publicystyka

Rusłan Szoszyn: Białorusini patrzą na Ukrainę, a walec represji jedzie dalej

Setki tysięcy zmuszonych do emigracji, ponad 1260 więźniów politycznych i setki dzieci dorastających bez matek i ojców. To bilans ostatnich dwóch lat rządów Aleksandra Łukaszenki.

Anna Wojda: Próby reformowania szpitali są jak kroplówka dla umierającego

Niestety, wiadomo już, że na reformę modernizującą placówki nie ma co liczyć. Nie teraz i nie w zapowiadanej formie. Czy służba zdrowia tę opieszałość przeżyje?

Jan Cipiur: Wołanie na puszczy w sprawach podatkowych

Polski system dobija pośpiech prawodawców. Wyścigi z czasem służą rządzącym do ukrycia zamiarów i prawdziwych treści nowych przepisów. Zmorą jest także zmienność prawa.

Witold M. Orłowski: Jak udało się pokrzyżować blitzkrieg

Kiedy my, naiwni prostaczkowie, boimy się wzrostu cen, stóp procentowych, braku węgla i ryzyka recesji, na horyzoncie pojawia się nowe śmiertelne zagrożenie.

Robert Gwiazdowski: Standard oceny bezstronności sędziów

Sąd Najwyższy wydał pierwszy wyrok, w którym przeprowadził test niezależności sędziego.

Jacek Nizinkiewicz: UE – nowy straszak wyborczy PiS

Mateusz Morawiecki zmienił Beatę Szydło na stanowisku premiera, żeby polepszyć stosunki z Brukselą. Tak źle między Unią a Polską nigdy jeszcze nie było.

Andrzej Stec: Kasandryczne prognozy dla gospodarki

Być może najwyższy czas pomyśleć o rządowej tarczy antykryzysowej dla szeroko pojętego biznesu – inwestycyjnej i podatkowej.

Tomasz Krzyżak: Pośpiech i presja nie pomogą w dojściu do prawdy

W sprawie biskupa Marka Mendyka gołym okiem widać, że sympatia wielu osób sytuuje się po stronie domniemanej ofiary. Trudno szukać bezstronności, a winy nie udowodniono.

Jan Parys: Polityka Niemiec nieszczęściem dla Europy

Prawo weta to gwarancja ochrony interesów mniejszych państw w Unii Europejskiej przed niemieckim nacjonalizmem – pisze były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

Iwona Trusewicz: Gospodarczy samobójca Putin dobrze służy Unii

Rosja jest krajem, który nie ma światu nic do zaoferowania oprócz surowców. Ograniczając eksport gazu i ropy, Władimir Putin popełnia gospodarcze samobójstwo. A to taki rodzaj publicznej śmierci, który nam, Europejczykom, bardzo posłuży.

Rusłan Szoszyn: Krymski most piętą achillesową Putina

Symbolizuje powrót Rosji do imperializmu, nie może w niego trafić ukraiński pocisk ani „dojść do pożaru”. Dla Władimira Putina jest tak samo święty jak moskiewski Kreml.

A. Kappes, J. Skrzydło: Jak praworządnie zlikwidować niepraworządność

Trzeba nieustannie przypominać, że m.in. obecny ustrój SN i w ogóle sądownictwa i skład sędziów TK są sprzeczne z konstytucją i unijnymi zasadami praworządności.

Tomasz Justyński: Matka jest zawsze pewna

Tłumaczenie, że „kobieta nie wie” albo „nie pamięta”, okazało się niewystarczające dla sądu. Ważna sprawa stała się dowodem oderwania od rzeczywistości i magicznej wiary w moc sprawczą wyroków opatrzonych godłem państwa.

Michał Kanownik: Trzeba dużo nadrobić w cyfryzacji edukacji

Dużo mówi się o cyfryzacji szkół i transformacji oświaty, ale mało w tym zrozumienia problemu. Jeśli chcemy kształcić dorosłych obywateli osadzonych w realiach XXI wieku, musimy działać szybciej.

Jan Maciejewski: Od Troi do Tajwanu

„Strzeżcie się triumfu, jest pułapką losu”. Fraza z „Kasandry” Jacka Kaczmarskiego przypomniała mi się w ubiegłym tygodniu, przy okazji wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie.

Bogusław Chrabota: Sankcje Moskwę zabiją

W dłuższej perspektywie Rosja pozostanie sama i musi przegrać. Świetnie to wiedzą eksperci, także rosyjscy.

Anna Wojda: Wszystko w rękach prezydenta

Gdyby 11 sędziów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN od razu było losowanych, można by mówić, że o ich wyborze zdecydował ślepy los. Losowanych jest jednak 33 sędziów, a dopiero spośród nich jedenastkę wybierze Andrzej Duda.

Jędrzej Bielecki: Biden zabiera się za Trumpa

Przeszukanie przez FBI domu byłego prezydenta na Florydzie oznacza, że Biały Dom idzie na otwartą konfrontację z miliarderem aby uratować amerykańską demokrację.

Michał Szułdrzyński: Nowogrodzkologia stosowana, czyli Morawiecki przetrwa albo nie

Nie ma znaczenia liczba przecieków o rosnącej niechęci wobec premiera ani to, czy Jarosław Kaczyński mu ufa. Obecny szef rządu będzie sprawował swoją funkcję tak długo, jak prezes uzna to za stosowne, bez względu na to, co na ten temat mówił, mówi i będzie mówić.