Iga Świątek Publicystyka

Krzysztof Rawa: Iga jest jak młode wino

Wimbledońska porażka Igi Świątek po długiej i efektownej serii zwycięstw nie jest ani sensacją, ani, tym bardziej, zapowiedzią załamania kariery lub objawem jakiejś choroby. Porażka to norma sportu, tenisa i życia. Iga jest zdrowa, silna i świadoma swych kilku słabości.

Publicystyka

Michał Kolanko: Dla PO zwycięstwo zaczyna się od wiary

Paweł Rożyński: Kto cenami wojuje, od cen ginie

Nie wojna w Ukrainie, LGBT czy afery będą tematem kampanii wyborczej, ale ceny i zagrożona siła nabywcza Polaków – boleśnie przekonał się Jarosław Kaczyński.

Bogusław Chrabota: INFLACJA, wielkimi literami

Będziemy mieć w kampanii naprzeciwko siebie dwa populizmy. Kaleczące umysł ludzi inteligentnych, ale chętnie słuchane przez masy.

Jezry Żyżyński: Kuszenie inflacji

Publicyści i niezbyt rozważni uczeni, a przede wszystkim niektórzy politycy, bardzo intensywnie poprzez swoje wypowiedzi nakręcają oczekiwania inflacyjne.

Marek A. Cichocki: Porozmawiajmy o Niemczech

Europejska aureola nad głową Niemców właśnie zgasła. Ale tylko niewielu w Berlinie na poważnie zdaje sobie z tego sprawę.

Zuzanna Dąbrowska: Głosuj, kto w Boga wierzy!

Konwencja Platformy Obywatelskiej w Radomiu miała dotyczyć przyszłości, ale bardziej stała się rozliczeniem z pisowską teraźniejszością. Taki bilans na pewno jest potrzebny. Tylko po co angażować w to Opatrzność?

Roszkowski skazany na porażkę

Młodzież nie jest ślepo zapatrzona w szkołę jako źródło jedynie słusznej prawdy o świecie. Każdy, kto kiedykolwiek do niej chodził, potwierdzi to bez trudu.

Bez parytetów się nie obejdzie

Potrzebujemy narzędzi, które uregulują nasze współżycie we wspólnocie pragnącej uwolnić się od białego, heteronormatywnego patriarchatu. Musimy zrozumieć, że liberalizm nie jest równoważny z prawem mocniejszego – pisze publicystka.

Stanisław Gomułka: Presja inflacyjna: jakie są powody i jakie ryzyka?

W nawiązaniu do publicznych dyskusji o wysokiej inflacji należy przypomnieć pożyteczną tożsamość: pY = vM, gdzie M jest ogólną podażą pieniądza M3, pY jest nominalnym PKB (p poziomem cen w całej gospodarce, Y realnym PKB), a v jest szybkością obrotu pieniądza w gospodarce. Ta szybkość zależy od tego, jaka część pieniądza jest w obiegu a jaka w postaci depozytów na rachunkach bankowych. Im większa z roku na rok zmiana pieniądza w postaci depozytów tym mniejsza szybkość obiegu, więc niższa presja inflacyjna.

Jerzy Żyżyński: Kuszenie inflacji

Publicyści i niezbyt rozważni uczeni, a przede wszystkim niektórzy politycy, bardzo intensywnie poprzez swoje wypowiedzi nakręcają oczekiwania inflacyjne.

Zuzanna Dąbrowska: To najbiedniejsi płacą za porażkę PiS w walce z inflacją

Biednemu zawsze wiatr w oczy. To, co jedni robili świadomie, stosując terapię szokową, obecna władza robi, bo jest nieudolna.

Tomasz P. Terlikowski: Cyryl, pies Putina

Obok Dmitrija Pieskowa i Marii Zacharowej patriarcha Cyryl wyrasta na jednego z naczelnych propagandzistów Władimira Putina. A szczególnie obrzydliwe jest to, że dla promowania zbrodni wykorzystuje religię.

Kataryna: Chwała kolegom

Jacek Żakowski: „To problem kulturowy. Do pracodawców nie dotarło jeszcze to, że mobbing (podobnie jak bicie dzieci czy gwałt małżeński) stał się przestępstwem. Coraz więcej się o tym mówi, ale dopóki wielki skandal nie wprowadzi tej sprawy do naszej świadomości, to nic się nie zmieni. Problem w tym, że relacje przełożonych do podwładnych wyniesione z XVII-wiecznego folwarku, relacje pogardy i braku szacunku są na pograniczu przestępstwa i są w Polsce powszechne. Musimy się innych relacji nauczyć, a to będzie bolało. Polska z naszą folwarczną tradycją poszła daleko w tym kierunku”.

Robert Mazurek: Samostanowienie do orientacji

Nowoczesność w kraju nad Wisłą toruje sobie drogę powoli, ale jednak sobie toruje. Oto poseł Lewicy Andrzej Szejna zaproponował, byśmy przeprowadzili referendum na temat tego, ile jest płci. Ekscelencjo, a o ile można się pomylić?

Wina Mazurka: Wakacje i wino

Na wakacjach najlepiej pić wina lokalne. Nie ma co ich wozić do Polski, bo przywiezione do domu tracą cały swój urok.

Jan Maciejewski: Wrzask Kochanowskiego

Każdy język ma sobie tylko właściwy gatunek. Taki, w którym może on w pełni wybrzmieć, spełnić się, wypowiedzieć zaklętą w jego brzmieniu i składni, w życiu i doświadczeniu tych, którzy się nim posługują, treść.

Bogusław Chrabota: Ofiary Krzemieńczuka i racja moralna

Może to i gorzka obserwacja, ale atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku nie jest w tej wojnie niczym nadzwyczajnym. Dranie, którzy bredzą na co dzień o specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie, popełnili już tyle zbrodni na ludności cywilnej, że w przypadku kolejnych nic nie powinno dziwić. A jednak wciąż dziwi.

Michał Szułdrzyński: Na urlop do metawersu

Chyba za mocno musiałem narzekać na upały i zmęczenie, bo mój przyjaciel zaproponował, bym urlop spędził w metawersie i wreszcie opowiedział, o co w tym chodzi.

Aleksandra Ptak-Iglewska: Inflacja szybuje, czyli jak bardzo sobie nie radzimy

Inflacja to tylko papierek lakmusowy. Biedniejemy. Właściwie wszystko sprowadza się do tego jednego słowa. To także sens większości ostrzeżeń przed inflacją.