Opinie polityczno - społeczne

Zuzanna Dąbrowska: Ktoś kiedyś znajdzie szczątki

Może uda się oficerom służb uniknąć odpowiedzialności karnej za śmierć ludzi na granicy, a może nie. Ale moralnie odpowiedzialni jesteśmy wszyscy.

Publicystyka

Roman Kuźniar: 1991. O roku ów!

Polexit byłby szkodliwym absurdem

Gospodarka naszego kraju jest silnie zespolona z Unią Europejską – piszą szefowie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Piotr Skwirowski: Polskie podatki do bani, będzie gorzej

W najnowszej edycji rankingu konkurencyjności systemów podatkowych szorujemy po dnie. Gdyby to było możliwe, za sprawą Polskiego Ładu to dno byśmy przebili.

Ambitne cele tylko ze wsparciem Unii

Transformacja energetyczna jest faktem. Europejski Zielony Ład stawia przed Polską konkretne wyzwania. Do tego dochodzi jego aktualizacja, czyli „Fit for 55" – plan jeszcze szybszego przejścia do gospodarki zeroemisyjnej. Jaka jest zatem przyszłość energetyki w Polsce? Czy istnieje jakiś przemyślany plan? Czy jesteśmy gotowi na osiągnięcie celów klimatycznych? I co ze środkami europejskimi na transformację w świetle wyroku TK?

Dąbrowska: Zaklinana kobra patrzyła w inną stronę

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej debaty w PE kilkakrotnie proszony był o to, „by już zakończył". I chodziło nie tylko o jego wystąpienie, które trwało zbyt długo.

Tomasz Pietryga: Dwa światy, które się nie spotkają

Obserwując działania rządu z ostatnich pięciu lat można mieć pewność, że zrealizuje się konfrontacyjny scenariusz, a wpływ Brukseli zostanie bardzo ograniczony.

Jan Maciejewski: Rytualne konflikty i prawdziwe problemy

Zniknięcie programu „Otwartym tekstem" Ewy Stankiewicz z anteny telewizji Republika jest wydarzeniem daleko wykraczającym poza obszar oddziaływania tej – powiedzmy sobie wprost – dość niszowej stacji.

Michał Szułdrzyński: Morawiecki nie przekonał nikogo

Pomysł, by premier pojechał do Strasburga i przedstawił argumenty rządu w sporze z Unią, nie był zły. Jednak ta misja nie mogła się skończyć sukcesem. Nie z powodu złej woli instytucji UE, ale dlatego, że obie strony mówią innym językiem.

Artur Ilgner: It's exciting to be Polish

Z takim napisem wytłoczonym na tabliczce, na wzór tablicy rejestracyjnej, przymocowanej na klapie bagażnika, jeździłem samochodem w latach osiemdziesiątych w Kanadzie. Bo byłem dumnym Polakiem. Dzisiaj, gdybym na powrót chciał sobie zafundować taki gadżet i ruszyć gdziekolwiek na Zachód, wytłoczyłbym: "It's traumatic to be Polish".

Na co uważać przy likwidacji szkody z oc

Poszkodowany powinien żądać od ubezpieczyciela pełnego pokrycia szkody bez pytania, czy wyraża na to zgodę – mówi Magdalena Rok-Konopa, adwokat, kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy.

Kappes, Skrzydło: Czy prawo ciążenia jest zgodne z Konstytucją?

Autonomiczna wykładnia pojęć konwencyjnych utrudnia państwom członkowskim uchylanie się od zobowiązań traktatowych.

Jarosław Gwizdak: Klikajcie narody, a będzie sprawdzone

Szkatułę wiedzy trzeba czym prędzej wynieść ze skarbca i otworzyć.

Katarzyna Dąbrowska: Ile wolno prokuratorowi

Sąd Najwyższy opowiedział się przeciw praktyce stosowania ustawy o praniu pieniędzy i terroryzmie.

Wojciech Górowski: Naprawdę strach się bać?

Związek wysokości mandatów i bezpieczeństwa na drogach istnieje, ale nie tylko o to chodzi w tej sprawie.

Marek Domagalski: Urzędnik schowany za mailami

Z pewnymi trudnościami elektronika wkracza do sądów i urzędów. Nie można jednak zapominać, że zagraża ona mniej sprawnym informatycznie. A także obeznanym z internetem, którzy jednak potrzebują konkretnego wyjaśnienia jedynie telefonicznie.

Anna Nowacka-Isaksson: Bibliotekarz jak ochroniarz

Pływalnie i biblioteki będą mogły zabronić wstępu awanturnikom.

Marek Isański: „Polski Ład” czyli niszczenie praworządności

Odrzucenie przekazanych przez Sejm do Senatu ustaw wydaje się jedynym racjonalnym działaniem. Próby kosmetycznego poprawiana przez Senat uchwalonych przez większość sejmową przepisów o „Polskim Ładzie” spowodują zdecydowanie więcej szkód niż korzyści.

Jacek Trela: Nasze zgromadzenie jest ważniejsze niż wasze

Ostatnie wydarzenia w Warszawie obrazują słabość i destrukcję państwa demokratycznego.

Andrzej Sławiński: Unia Europejska to nasz złoty róg

Gdy liczymy same tylko pieniądze, które płyną z Unii Europejskiej, umyka to, co jest najważniejsze – pisze profesor Katedry Ekonomii Ilościowej SGH.