Opinie polityczno - społeczne

Michał Kolanko: Długa droga do konsolidacji opozycji w Polsce

Opozycja spogląda na sytuację i wybory w Czechach oraz na Węgrzech. Ale skopiowanie tamtych pomysłów nie będzie ani łatwe, ani szybkie.

Opinie polityczno - społeczne

Zuzanna Dąbrowska: Ktoś kiedyś znajdzie szczątki

Anna Wojda: Czas wrócić na ziemię. Zerowe podatki to mit

Choć rząd mówi o historycznej obniżce podatków, warto wstrzymać się z planowaniem wydawania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy. Bo kraina wiary w dobrą przyszłość jest dla naiwnych.

Robert Mazurek: Może i zbudują?

Tę myśl tow. Lenina i tow. Stalina wdrażał tow. Żdanow, przeżyła go ona o ponad 70 lat i nie wygląda, jakby się miała zawijać, wręcz przeciwnie. Organizacyjna rola prasy – bo o niej mowa – kwitnie w Polsce niczym bez w maju i bezhołowie przez rok cały. Przebiła wszystkie pozostałe funkcje, z informacyjną na czele, bo prasa, media szerzej, organizować ma nie tylko świadomość mas, ale i masy sensu stricto. Nawołuje więc do protestów i demonstracji, kolportuje stosowne gadżety, podpowiada politykom, dzieli i rządzi ludem. Ja też tak chcę!

Bogusław Chrabota: Wnioski z globalizacji i geopolityki

Trzeba się zebrać do kupy w relacjach ze światem. Choć nie mam do końca pewności, czy ta władza to potrafi. Zabrnęła za daleko w kopaniu pod sobą dołów. Otoczyła się zaklęciami o patriotyzmie i suwerenności, a co jeszcze gorsze, przekonała swoich wyborców, że jako jedyna chroni narodowy depozyt. Jest nim niepodległość, narodowa tożsamość i godność oraz dobrostan przyszłych pokoleń. Inni, polityczni konkurenci czy najszerzej rozumiana opozycja, to albo zdrajcy i sprzedawczyki, albo enigmatyczni „skrajni lewacy”.

Irena Lasota: Kolejny Bond czyli transseksualny wampir

Bardzo lubię – lubiłam – chodzić do kina. W Warszawie, w okolicach dzisiejszego placu Na Rozdrożu, znajdował się w moim dzieciństwie Klub Oficerski. Wydaje mi się, że był już tam przed wojną, a w czasie wojny zamienił się w klub oficerów Wehrmachtu, zwanych dziś Niemcami. ? propos, czy można mówić Wehrmacht, gestapo czy SS, nie dodając za każdym razem, że to byli Niemcy? Patrząc zza oceanu, nie wiem już, co jest, a co nie jest w Polsce poprawne politycznie.

Jan Maciejewski: Małżeństwo - wieczny romans

Nie ma nic bardziej zniechęcającego do małżeństwa niż estetyka promujących jego trwałość kampanii społecznych.

Kataryna: KOR i historia jednej uchwały

Sejm RP: „Dzisiaj dla wielu Polaków – zarówno dla pamiętających komunistyczną rzeczywistość, jak i dla pokolenia urodzonego w III Rzeczypospolitej – KOR stanowi piękną kartę historii polskich dążeń do niepodległości i wyzwolenia się spod dominacji Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia niniejszą uchwałą wyrazić najwyższą wdzięczność twórcom i działaczom Komitetu Obrony Robotników oraz wszystkim Polakom, którzy wspierając KOR, dobrze przysłużyli się Polsce".

Tomasz Terlikowski: Wycieczka zakładowa polskich hierarchów do Watykanu

Kiedy słucha się przekazu polskich biskupów z wizyty ad limina, można odnieść wrażenie, że to wszystko było niewinną wizytą grupy starszych panów w Wiecznym Mieście. Plan napięty, odwiedziny w różnych ważnych miejscach, msze święte, a na koniec sympatyczne i ciepłe spotkanie z papieżem.

Michał Szułdrzyński: Disco-Polacy i Fajno-Polacy

Można się było spodziewać, że nowe „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego nie wywoła żadnej debaty. Było oczywiste, że po prawej stronie wybuchnie festiwal oburzenia, a strona liberalno-lewicowo przyjmie je z uznaniem. I nie tylko tak się stało (z małymi wyjątkami), ale w dodatku film jeszcze bardziej pogłębił przepaść pomiędzy dwiema Polskami.

Jędrzej Bielecki: Spotkanie Morawiecki-Le Pen: tragiczny błąd premiera

Szef rządu przyjął w trakcie szczytu UE w Brukseli liderkę Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen. To może zabić kompromis z Unią.

Mateusz Morawiecki – premier z kablami zamiast żył

Nie poprawił stosunków z Brukselą, nie obronił swoich ludzi na państwowych posadach, nie przekonał obozu władzy do pragmatyzmu w polityce. A jednak Mateusz Morawiecki wydaje się dziś być człowiekiem nie do ruszenia.

Marek Isański: Podatnik może umrzeć w kolejce po sprawiedliwość

Gdy przepis podatkowy budzi wątpliwości i czeka na ocenę jego zgodności z konstytucją, postępowanie sądowoadministracyjne powinno być zawieszone.

Jan Czekaj: Rzeczywiste przyczyny rosnącej inflacji

Aktualne działania i retoryka władz monetarnych i fiskalnych nie dają podstaw do nadziei, że problem rosnącej inflacji zostanie rozwiązany w sposób służący dalszemu zrównoważonemu rozwojowi polskiej gospodarki – pisze ekonomista, były wiceminister finansów i członek RPP.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Bank centralny nie może być gołębnikiem

Zbyt łagodna polityka pieniężna jest władzy na rękę, bo nadmierna inflacja daje dodatkowe dochody budżetowi i zwiększa finansowe możliwości przekupywania elektoratu.

Michał Szułdrzyński: Koalicja Zdrowego Rozsądku albo...

Zamiast zamykać supermarkety i bary, wpuszczajmy do nich wyłącznie posiadaczy covidowego certyfikatu. Unikniemy lockdownu, który byłby zabójczy dla gospodarki.

Jędrzej Bielecki: Póki jeszcze jest Merkel

Kompromis, który pozwoli uwolnić Fundusz Odbudowy bez podważania podstaw Unii Europejskiej, jest możliwy.

Mariusz Cieślik: I nikomu nie wolno się z tego śmiać

„Na koniec okazał się jednak mężczyzną. Baba nie miałaby jaj, żeby skoczyć z dachu" – puentuje swoją opowieść o transseksualnej komiczce Dave Chapelle. A burza po tych słowach i kilku innych wypowiedziach komika nie cichnie w Ameryce od wielu dni.

Krzysztof Koźmiński: o dbaniu o jakość regulacji oraz „patrzeniu władzy na ręce”

Zaprezentowany w zeszłym tygodniu projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw stanowi kolejną próbę zmiany regulacji w obszarze krajowego rynku cyfrowego oraz telekomunikacji.

Marcin Wojewódka: Na kontrakcie lepiej niż etacie

Polski ustawodawca zamierza lepiej chronić przedsiębiorców czy zleceniobiorców niż pracowników.