Dwór Artusa w Gdańsku Opinie polityczno - społeczne

Estera Flieger: Niemiecka bezczelność nie zna granic

Dlaczego Polska ma pomagać Niemcom w prowadzeniu ich polityki historycznej? Czym innym, jak nie fałszowaniem historii, jest nazywanie zamachu na Hitlera „powstaniem” i to na chwilę przed 1 sierpnia?

Opinie Prawne

Tomasz Pietryga: Roman Giertych bierze się za „Kastę” i stawia sędziom najcięższe zarzuty

Joanna Szczepkowska: Sprawca ataku na Donalda Trumna jest jednym z wielu

Trzeba po prostu dojrzeć. Dojrzeć do zakazu posiadania broni. Dorośnijcie tam wreszcie.

Tomasz Terlikowski: Kto ukrywał wiedzę o księdzu Macielu

Watykańskie archiwa ujawniają dokumenty rzucające nowe światło na sprawę założyciela Legionistów Chrystusa, który przez lata wykorzystywał seksualnie dzieci i dorosłych, mężczyzn i kobiety. Skandal wciąż czeka jednak na pełne wyjaśnienie.

Michał Szułdrzyński: Kraków nie musi mieć żadnych kompleksów wobec Warszawy

Nie wiem, skąd wzięło się to przekonanie o wyższości Warszawy nad Krakowem w kontekście kwestii powstania. Może z niewiedzy?

Michał Zacharski: Areszt w państwie prawa. Chodzi nie tylko o immunitet

Skoro Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało nowelizację przepisów o tymczasowym aresztowaniu, co ma prowadzić do zmiany nieprawidłowej praktyki aresztu, może niezastosowanie go wobec byłego wiceministra byłoby dobrym początkiem? – pisze adwokat Michał Zacharski, dr nauk prawnych.

Jan Skoumal: Pocztówka z Głubczyc do szefowej niemieckich nacjonalistów

Szefowa AfD Alice Weidel stwierdziła, że wzbrania się przed nazywaniem Głubczyc — miasta jej przodków — inaczej niż z niemiecka Leobschütz. Jedni mogą uznać to za sentyment analogiczny do polskiego wobec Kresów, a inni — za groźbę rewizjonizmu.

Irena Lasota: Kiedyś zdychały, teraz umierają. Kiedyś wiercenie, teraz ADHD

Czy wielbiciel ostryg będzie mówić, że połknął ich sześć, popił dobrym białym winem i one właśnie umierają mu w drodze z przełyku do żołądka?

Jan Maciejewski: Zdechł pies z godnością

Chylę głowę przed jego odejściem za każdym razem, kiedy o nim myślę. Jak przed każdym aktem wierności samemu sobie. Jak przed każdym losem, który zdołał się dopełnić. Ta śmierć, właśnie dlatego że nikt się wokół niej nie wygłupiał i nie próbował na siłę uczynić ludzką, ma swój majestat.

Bogusław Chrabota: Sankcje za demokracje. O negocjacjach pokojowych Kijowa i Moskwy

Zawieszenie broni, które już jawi się na horyzoncie, nie może być negocjowane na warunkach Kremla. Kluczowe wydają się dwie sprawy. Utrzymanie zachodnich sankcji wobec Rosji i plan pokojowy, który docelowo zakłada referenda na terenach spornych.

Mariusz Cieślik: Marta Lempart wyląduje w końcu na politycznym śmietniku

Zwykle nie warto zajmować się przypadkami psychiatrycznymi. No, chyba że weszły do głównego nurtu polskiego życia publicznego i odgrywają pewną rolę polityczną. Jak Marta Lempart.

Kataryna: Roman Giertych wciąż się wije, ale uśmiechnięta Polska stoi za nim murem

Wojciech Czuchnowski: „Dla projektu rozliczeń z państwem PiS zawieszenie Giertycha jest fatalne. Stąd dzika radość PiS-owców, symetrystów i dziennikarzełków »czwartej pseudowładzy«. To pokazuje jak poważnym Giertych jest dla nich zagrożeniem”.

Andrzej K. Koźmiński: Doradztwo w czasach niepewności

Doradcy dostarczają wiedzy głównym decydentom. Tę wiedzę trzeba potwierdzić w działaniu, uzasadnić, a potem stopniowo rozpowszechniać, przekonująco demaskując kłamstwa populistów.

Magdalena Louis: W otchłań afery wizowej nie powinno się wrzucać całego szkolnictwa wyższego

Polskie szkolnictwo wyższe stoi przed ogromną szansą międzynarodowego rozwoju i zdobycia prestiżu w wyniku postępującej internacjonalizacji uczelni publicznych oraz niepublicznych. Studenci obcokrajowcy mogą pomóc nam rozwiązać problemy. demograficzne, więc nie wrzucajmy ich wszystkich w otchłań tzw. afery wizowej.

Teresa Siudem: Prawo autorskie w marketingu

Treść ulotki lub broszury może być chroniona prawem autorskim. Warto wcześniej uregulować te kwestie.

Mirosław Żukowski: Nie spodziewajmy się, że igrzyska olimpijskie cokolwiek zmienią

Paryż chce zorganizować sportowe święto, jakiego jeszcze nie było. I to jest zarówno wielka nadzieja, jak i największy problem rozpoczynających się właśnie igrzysk olimpijskich.

Michał Urbańczyk: Kamala Harris wie, jak postępować z takim typem człowieka jak Trump

W swoim pierwszym przemówieniu jako kandydat na prezydenta Kamala Harris zastosowała dobry chwyt, podkreślając przeciwieństwa. Ona jest przedstawicielem zwykłych ludzi, który walczy o prawa mniej zamożnych, Trump zaś to przedstawiciel wielkich korporacji, który chce obniżenia podatków dla najbogatszych. W ten sposób Harris zgrabnie stara się przechwycić najważniejsze hasło Trumpa.

Bartłomiej Sawicki: Nowe opłaty od emisji uderzą Polaków po kieszeni, bo rząd nie uczy się na błędach

Nowe opłaty od emisji paliw zarówno w transporcie, jak i w budownictwie w efekcie tzw. dyrektywy ETS2 budzą na razie niewielkie emocje poza wąską grupą analityków. Skrzętnie wykorzystuje to rząd, który woli na razie o tym nie myśleć.

Joanna Kalinowska: Urlop pracownika wolno przerwać wyjątkowo

Prawo do wypoczynku wynika z Konstytucji RP. Pracodawca powinien o tym pamiętać, gdy chce zakłócić pracownikowi korzystanie z wolnego.

Opłaty od emisji czyli rząd nie uczy się na błędach

Nowe opłaty od emisji paliw zarówno w transporcie jak w budownictwie w efekcie tzw. dyrektywy ETS2 budzą póki co niewielkie emocje poza watką grupą analityków. Skrzętnie wykorzystuje to rząd, który woli na razie o tym nie myśleć.