Komentarze

Michał Szułdrzyński: Zajmowanie się wyborcami albo sobą

Nasz system wyborczy plus kilka ugrupowań politycznych na jednej liście to prosty przepis na długie targi, waśnie i nieporozumienia.

Piotr Skwirowski: Ceny paliw mrożą kierowców. I rząd

Paliwo dobija do niewyobrażalnych jeszcze niedawno 8 zł za litr, ale mrożenie jego cen może się skończyć na ruchu głównie propagandowym, który nie da wielkiego oddechu kierowcom.

Marek Isański: Czy sędziowie NSA uniewinniliby Tomasza Komendę?

Prawo to stałe i trwałe dążenie do tego aby każdemu oddać to co mu się należy. Dlatego np. Tomasza Komenda został uniewinniony, gdy okazało się, że prawomocny wyrok skazał go za czyn którego nie popełnił. Istotą jest praworządność a nie trwałość prawomocnych orzeczeń. Natomiast, w sądach administracyjnych praktyka orzecznicza jest odwrotna. Wartością nadrzędną jest trwałość ostatecznych decyzji. To sądowe przyzwalanie na okradanie przez państwo własnych obywateli.

Tomasz Pietryga: Modlitwa za Azowstal

Są takie miejsca, które nagle skupiają gwałtowną wojnę dobra ze złem. Testują sumienia, zasady i pryncypia. Azowstal jest dziś takim miejscem.

Anna Cieślak-Wróblewska: Rząd ma gest. Tylko kto zapłaci?

Politycy PiS chcą udowodnić, jak silne jest państwo pod ich rządami i że każdy problem mogą rozwiązać jednym ruchem. Ale to wszystko niestety kosztuje.

Anita Błaszczak: Putin zabierze ci bułkę

Rosja robi wszystko, by poprzez kryzys żywnościowy wywołać na świecie niepokoje społeczne. Bogatsze kraje, w tym Polska, mają tu jednak pewne rezerwy – bo na razie dużo żywności marnujemy.

Artur Bartkiewicz: Kaczyński i kot Schrödingera

Narracja o słabości PiS jest także siłą tego ugrupowania.

Paweł Blajer: Adwokaci nie mogą być ofiarami gospodarczego spowolnienia

Problemem zasadniczym jest ciągle za słaba rozpoznawalność i wizerunek adwokatury w społeczeństwie. Trwa ożywiona dyskusja o zakazie reklamy i promocji, ale niewiele zmienia ona w prezentowaniu światu, jaką rolę w życiu człowieka może pełnić adwokat.

Anna Wojda: Pastujemy na różowo

Pomysły na podatek od pustostanów pojawiają się co jakiś czas. W różnych wersjach i postaciach. W końcu rząd potrzebuje pieniędzy. Tyle że nie potrafi zdecydować, z czyjego portfela je wyciągnąć.

Bogdan Góralczyk: Dwa ognie Viktora Orbána

Viktor Orbán już widzi, że jego dotychczasowy wielki sojusznik Władimir Putin wojny nie wygrał i raczej nie wygra. Ale nie dajmy się zwieść. Mocno nagłośniona wizyta węgierskiej prezydent Katalin Novák w Warszawie nie jest żadnym przełomem.

Marek Domagalski: Przetestujmy Brukselę

W sporze o sądy zabrakło wyobraźni. Ton nadawali radykałowie, którzy znaleźli okazję do politycznego i środowiskowego lansu. A tracimy wszyscy.

Magdalena Maślak-Gościmińska, Jacek Karp: Rachunek sumienia

Walkę z rosyjskim agresorem utrudniają zawiłe przepisy ustawy.

Włodarczyk, Marciniak-Mierzwa: Unia chce parasola ochronnego nad 4 mln osób

Projekt dyrektywy zakłada, że osoby pracujące za pośrednictwem platform cyfrowych po spełnieniu określonych przesłanek zostaną uznane za pracowników, dzięki czemu uzyskają prawo do m.in.minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu czy ochronę przed zwolnieniem. Wdrożenie zmian może kosztować platformy nawet 4,5 mld euro rocznie.

Mirosław Gumularz: Ochrona twórców a wolność i prywatność w internecie

Unijny Trybunał dostrzegł problem działania autonomicznych mechanizmów filtrowania treści.

Marcin Wojewódka: Masz oszczędności, to je pokaż

Zobowiązani do składania oświadczeń majątkowych powinni w nich wpisywać informacje o środkach zgromadzonych w PPE, PPK, IKE i IKZE.

Anna Nowacka Isaksson: Zakochany w drogach oddechowych

Chciał dać pacjentom najlepszą opiekę – mówił na procesie obrońca chirurga.

Jacek Trela: Pora skończyć ze SLAPP

W polskim prawie jest już przepis, który pozwala szybko oddalić oczywiście bezzasadny pozew.

Rusłan Szoszyn: Uciekać czy razem utonąć

Sojusznicy Kremla, powierzając swoje bezpieczeństwo państwu, które stało się największym zagrożeniem dla pokoju, mogą paść jego kolejnymi ofiarami. Oby mieli jeszcze czas na wyrwanie się z tego potrzasku.

Michał Kolanko: Unijne fundusze blisko i daleko

Być może do sejmowej opozycji będzie należało ostatnie słowo w sprawie prezydenckiego projektu likwidującego Izbę Dyscyplinarną.