Jan Paweł II podczas spotkania z prezydentem USA Georgem Bushem w Watykanie, 27 maja 1989 r. Publicystyka

Aleksander Hall: Przepis na przegraną opozycji

Polskiej opozycji potrzebny jest możliwie najsilniejszy ośrodek polityczny, który będzie się przeciwstawiał próbom dekonstrukcji naszej kultury i świadomości narodowej – pisze historyk i polityk Aleksander Hall.

Opinie polityczno - społeczne

Mariusz Cieślik: Polityczna samoobrona

Jacek Nizinkiewicz: Hołownia tonie, jak utonęła Nowoczesna

Polska 2050 miała być alternatywą dla zmęczonych duopolem PO-PiS. Partia nie tylko straciła świeżość, ale również zakiwała się w politycznych gierkach.

Artur Bartkiewicz: Jak przegrać wybory i zrazić do siebie ludzi

Dwaj profesorowie sprzyjający opozycji zrobili w ostatnim czasie sporo, by PiS pozostało przy władzy po jesiennych wyborach parlamentarnych.

Piotr Pałucki: Rewolucja w prawach konsumenta

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują zmiany w polskiej ustawie o prawach konsumenta, w ustawie o nieuczciwych praktykach rynkowych oraz w ustawie o cenach.

Stefan Szczepłek: Nokaut w Pradze

Nie przypominam sobie, abyśmy kiedykolwiek w meczu reprezentacji stracili bramki tak szybko jak z Czechami, w dodatku po kompromitujących błędach. Dobrze przynajmniej, że Polacy walczyli do końca, bo wynik 1:3 wygląda lepiej niż 0:3.

Wina Mazurka: Taniej w kieliszku

Na dźwięk słowa „promocja” wietrzę podstęp, bo albo jest drożej, albo nie warto tego brać nawet za darmo. Tu mamy kilka hitów w sam raz na wiosnę, a ja pomogę państwu je znaleźć.

Kataryna: Prawda was wyzwoli

Kornel Morawiecki: „Czy Polacy mają być traktowani jak dzieci, które trzeba strzec przed drażliwymi tematami? Żadnych pytań o fundamentalne wartości nie należy odkładać na bok, ale przeciwstawienie prawdy i dobra nie jest ani dobre, ani prawdziwe”.

Robert Mazurek: Za pazuchą cadyka

Na wiele pytań nie znaleziono wciąż odpowiedzi: czym jest byt i czas; skąd wziął swój początek świat; czy prawda istnieje; Jarek, dycha starczy? A, przepraszam, na to ostatnie akurat odpowiedź znalazł Mędrzec z Ostrowca. Brzmiała ona: „No wiesz, ja nie narzucam”. I to prawda, narzucają się inni.

Jan Maciejewski: Piotruś Pan mniej groźny od Doriana Graya

Z dojrzewaniem można w nieskończoność zwlekać, od starzenia ucieka się w panice. Jak we wszystkim, co może być wielkie i piękne, na pierwszy rzut oka widać w nim tylko niebezpieczeństwo.

Bogusław Chrabota: Cywilizacje rodzą się i umierają

Starzejemy się jako Europa. Jako cywilizacja. To oczywiście smutne, ale nic w tym dziwnego.

Irena Lasota: Płynny Bauman

Jeśli komuś się wydaje, że kariery akademickie Kołakowskiego i Baumana byłyby podobne, gdyby mieli podobne poglądy na marksizm i komunizm, to żyje w świecie płynnych iluzji.

Michał Szułdrzyński: Walka o sądy, czyli kto decyduje o kierunku zmian

Obserwując demonstracje w Izraelu, można lepiej zrozumieć, dlaczego to właśnie sądownictwo jest dziś źródłem społecznych konfliktów na Zachodzie.

Krzysztof Adam Kowalczyk: „Babciowe” Tuska – czy w tym szaleństwie jest metoda?

Szacujemy, że koszt netto najnowszego pomysłu Donalda Tuska może wynieść nawet 6,5 mld zł. Będzie malał, im większe zarobki uzyskają młode mamy po powrocie do pracy. Albo – im mniej osób z „babciowego” skorzysta.

Krzysztof Koźmiński: Ustawa frankowa dla dobra wspólnego

Niedawny wyrok TSUE w sprawie C‑6/22 nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu przez państwo skutków unieważnień umów.

Anita Błaszczak: Nowe przewagi konkurencyjne

Przez lata polskim atutem w międzynarodowej konkurencji były niższe koszty, w tym tańsza energia i siła robocza. W ostatnich latach te atuty zanikają. Czas więc rozejrzeć się za nowymi.

Robert Tomanek: Prąd podrożał o 300 proc.? W monopolu to możliwe

Sprzedawca energii elektrycznej zwiększył skokowo udział tych składników rachunku, które nie zostały przez rząd zamrożone.

Jerzy Haszczyński: Ajatollahowie czekają na Morawieckiego

Nieoczekiwane porozumienie z Arabią Saudyjską dodało Iranowi energii. Chce dokonać innych przełomów. Z tym najważniejszym - powrotem do umowy atomowej.

Leszek Balcerowicz: Język i emocje. Jak przedsiębiorcy stali się burżuazją

Negatywny ładunek emocjonalny wokół słowa „kapitalizm” jest wynikiem dziesięcioleci propagandy zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie – pisze ekonomista.

Zuzanna Dąbrowska: Jak nie jedna lista, to może chociaż konferencja prasowa?

„Nie kłóćcie się z matematyką” – nawoływał Donald Tusk w Żywcu przywódców partii opozycyjnych, próbując ich zmusić do utworzenia jednej listy. Bezskutecznie. Może więc wyliczenia są błędne?