Opinie polityczno - społeczne

Mariusz Cieślik: Wina Tomasza Lisa

Tomasz Lis jest wyrazicielem frustracji niemałej części polskiego społeczeństwa, która nie może znieść, że Polacy głosują nie na tych, co powinni.

Publicystyka

Bogdan Góralczyk: Klimat, głupcze

Aleksander Szpor: Brak planu dekarbonizacji przemysłu

Rządowi nie udało się przejąć inicjatywy w wyznaczaniu planu dekarbonizacji największych firm ani stworzyć dla nich przekonującej zachęty. Są jednak narzędzia łączące te cele.

Anita Błaszczak: Urlop nad flakami z promocji

Przed laty, w czasie kryzysu finansowego, spędzanie urlopu w kraju traktowano jako przejaw patriotyzmu gospodarczego. W tym roku urlopowicze mogą mieć dylemat – czy aby godząc się na wysokie ceny wakacyjnych usług, nie wzmacniają inflacji?

Piotr Skwirowski: Polski Ład, wersja X, Y, a może i Z

Z szumnie zapowiadanego cudownego pakietu głównie podatkowych rozwiązań, których miał nam zazdrościć cały świat, został kadłubek, do którego niechętnie przyznają się nawet jego twórcy. W życie wchodzi właśnie jego kolejna odsłona.

Andrzej Kubisiak: Połowa spirali na rynku pracy

Wielka rotacja będzie trwać, a z nią konkurencja płacowa. Jednak zarówno w Polsce, jak i na świecie prawdopodobne jest spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego, co przełoży się na ograniczenie popytu na pracę.

Kosakowska-Tomczyk, Mioduszewski: Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Gdy pomieszczenie jest silnie nasłonecznione, temperatura na zewnątrz 
przekracza 30stopni, okna nie mają rolet czy zasłon, nie ma klimatyzacji ani wiatraków, pracownik ma prawo zgłosić przełożonemu, że odmawia wykonywania pracy.

Michał Szułdrzyński: Spór w PiS o kamienie milowe, czyli droga do katastrofy

Konkurencja między Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobrą sprawi, że rządząca prawica będzie coraz mocniej osuwać się w odmęty antyeuropejskiego szaleństwa.

Wojciech Tumidalski: Ostatnie Westerplatte Izby Dyscyplinarnej

Cokolwiek orzeknie TSUE i na cokolwiek zgodzi się rząd, na Placu Krasińskich w Warszawie bez zmian – Izba Dyscyplinarna orzeka jak gdyby nigdy nic. Jeśli tak, możemy się pożegnać z pieniędzmi z KPO.

Robert Gwiazdowski: Ale obciach

Podwyżki podatków zawsze, ale to zawsze, bardziej odczuwają biedniejsi.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Porażka spalinowego Rejtana

Sprzeciw polskiego rządu wobec unijnego zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. szybko okazał się nieskuteczny. Ale odegra jeszcze swą rolę w kampanii wyborczej.

Witold M. Orłowski: Bankrut Rosja

Potężna i bogata Rosja właśnie zbankrutowała. To wcale nie znaczy, że przestała być potężna i bogata. Ale może to oznaczać duże kłopoty na przyszłość.

Jerzy Haszczyński: Sceptyk wypatruje dobrych nowin

Stałe kwatery wojsk USA w Polsce – to brzmi jak pożegnanie z gorszym statusem w NATO.

Każda wojna to wojna przeciwko dzieciom

W nowym roku szkolnym UE będzie nadal oferować naukę wszystkim ukraińskim dzieciom, które uciekły przed wojną. Ukraina i UE bronią tych samych wartości, zasad i stylu życia. Solidarność jest filarem naszego partnerstwa – piszą unijni komisarze.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Porażka spalinowego Rejtana

Sprzeciw polskiego rządu wobec unijnego zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. szybko okazał się nieskuteczny. Ale odegra jeszcze swoją rolę w kampanii wyborczej.

Tomasz Krzyżak: Biskupom trudno zaakceptować fakt, że mogą być za coś ukarani

Czy wszystkie słowa Kościoła o posłuszeństwie, zapewnienia o poważnym traktowaniu spraw z zakresu wykorzystywania seksualnego małoletnich, wszystkie słowa troski o pokrzywdzonych okażą się jedynie pustymi hasłami?

Delikatna sprawa

Ofiarami parytetów politycznych są setki tysięcy mężczyzn, których miejsca zajęły kobiety.

Niebezpieczna retoryka polskich władz

Polacy i Niemcy są zgodni, że słowne ataki polskich władz na rząd w Berlinie szkodzą naszym relacjom.

Gawęda pana prezesa

PiS od lat ma nostalgiczono-heroiczną opowieść, ale opozycja nawet tego nie ma.

Co wydarzyło się w USA 24 czerwca

Sąd Najwyższy nie zakazał aborcji w Stanach Zjednoczonych.