Marek Migalski: Waga nieważnych wyborów Opinie polityczno - społeczne

Marek Migalski: Waga nieważnych wyborów

Od wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego nic w naszym życiu nie zależy. Nie ma znaczenia, czy wygra PiS, czy KO, czy Trzecia Droga. To elekcja, która nie ma żadnego znaczenia dla życia obywateli RP. O co w nich zatem chodzi?

Opinie polityczno - społeczne

Daria Chibner: Dlaczego kobiety nie chcą rozmawiać o prawach mężczyzn?

Arkadiusz Szcześniak: Chcemy uczciwych banków

Uczciwa, przestrzegająca prawa bankowość przyniesie korzyści obywatelom i gospodarce - pisze w polemice prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała

Podróż premiera Wielkiej Brytanii oraz sekretarza generalnego NATO do Warszawy może być porównywalna z tą, jaką zaraz po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie odbył do Polski prezydent Joe Biden.

Jerzy Haszczyński: Zdeterminowani obrońcy Ukrainy

Brytyjczyk Rishi Sunak i Norweg Jens Stoltenberg w Warszawie wspierają walczącą Ukrainę. Czyli w Europie to niekoniecznie Unia Europejska jest głównym rozgrywającym w sprawie bezpieczeństwa i wielkiej wojny na wschodzie?

Michał Szułdrzyński: Awantura na komisji śledczej - Mariusz Kamiński wychodzi. Arogancją przestępstw PiS się nie wyjaśni

„Czy był pan pod wpływem?”, „Jest pan świnią”. Awantura między Dariuszem Jońskim a Mariuszem Kamińskim przyciąga uwagę do komisji śledczej. Ale nie przybliża nas do wyjaśnienia nadużyć PiS. Rozjaśni je drobiazgowa pracą, ale ona nie budzi takich emocji.

Krzysztof A. Kowalczyk: Stragan na poczcie, poczta na straganie? Jak ratować 466-letniego dinozaura

Skoro poprzednicy zrobili już z placówek pocztowych stragany, to nowy prezes Poczty Polskiej powinien przenieść jej usługi właśnie tam, a dokładniej – do sklepów. Będzie taniej, szybciej i bliżej klienta.

Tomasz Pietryga: Likwidacja CBA nie może być kolejnym nieprzemyślanym eksperymentem

Likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) jest kolejnym etapem realizacji obietnic wyborczych Donalda Tuska. To działanie ma na celu „sprzątanie” po państwie PiS.

Zarządzanie gospodarcze w Unii Europejskiej: lifting czy wielka reforma

Z końcem kwietnia ma wejść w życie reforma zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej.

Michał Szułdrzyński: Gorzka pigułka wyborcza

Koalicja Obywatelska wygrała w miastach, ale przed wyborami europejskimi ma o czym myśleć. Dlaczego w II turze do urn poszli tylko bardzo zdecydowani wyborcy?

Julita Karaś-Gasparska: JPK_CIT już niebawem

Przed nami kolejny etap cyfryzacji w rozliczeniach podatkowych. Część podatników CIT, których rok podatkowy rozpocznie się po 2024 r., będzie musiała raportować skarbówce dane z ksiąg rachunkowych już za 2025 r.

Paweł Rożyński: Dokąd dojedziemy unijnym pociągiem

Kolejne 20 lat w Unii Europejskiej może nie być już takim sukcesem gospodarczym, bo nisko wiszące owoce zostały zebrane, a Polska wydostała się z postkomunistycznej nędzy. Musimy się postarać bardziej.

II tura wyborów samorządowych. KO wygrywa, ale przed wyborami do PE ma o czym myśleć

Kandydaci popierani przez Platformę Obywatelską Donalda Tuska wygrali wielu dużych miastach. Ale niska frekwencja powinna dać do myślenia wszystkim partiom przed wyborami europejskimi, które odbędą się za sześć tygodni.

Michał Szułdrzyński: Pilnie potrzebujemy regulacji użycia AI w materiałach wyborczych

Jeśli chcemy, by o naszej przyszłości decydowały w demokratycznym procesie rozum i wolna wola obywateli, a nie fejki, algorytmy (albo po prostu Rosjanie), powinniśmy czym prędzej uregulować stosowanie sztucznej inteligencji w kampaniach wyborczych.

Marek A. Cichocki: Unijna gra. Czy potrafimy być bezwzględni?

Przez dwie dekady w Unii Europejskiej polska polityka często stawała wobec dylematu: czy się z politycznych projektów narzucanych przez Brukselę i kluczowe państwa członkowskie wyłączać, czy pozostać w grze, ryzykując konieczność skomplikowanych kompromisów.

Jacek Pałkiewicz na Dzień Ziemi: Pół wieku ekologicznych złudzeń

Można odnieść wrażenie, że szczytna inicjatywa Dnia Ziemi ograniczyła się tylko do dobrych intencji. Ale nie poddawajmy się. W tym symbolicznym dniu każdy powinien wykonać jakiś mały ekologiczny gest.

Andrzej Rogiński: Wybory samorządowe wielkim triumfem partiokracji

Z formalnego punktu widzenia odbyły się właśnie wybory do organów samorządu, lecz nie były to wybory samorządowe. Sprawy ważne dla lokalnych społeczności w zasadzie zostały pominięte.

Marek Isański: Organ praworządnego państwa czy(li) oszust?

Dlaczego fiskus w łamaniu prawa jest konsekwentny, kreatywny i bezkarny. Dlaczego w szczególności nie obawia się sądu administracyjnego, który zamiast chronić obywatela przez nadużywającym uprawnień fiskusem, dużo mocniej broni fiskusa przed obywatelem. Najwyższy już czas aby organy ścigania przestały traktować jako martwe przepisy o przestępstwach urzędniczych, bo takie przestępstwa popełniają urzędnicy wszystkich szczebli, a nie tylko kierownictwo ministerstwa spraw wewnętrznych.

Paweł Łepkowski: Joe Biden czy Donald Trump? Ameryka stoi przed fatalnym wyborem

Tegoroczne wybory prezydenckie w USA to jedna z najgorszych kampanii w historii. Amerykanie stoją przed fatalnym wyborem między dwoma seniorami, z których tak naprawdę żaden nie nadaje się już na przywódcę wolnego świata.

Bogusław Chrabota: Pomoc dla Ukrainy. Amerykańska nadzieja i europejski realizm

W kwestii pomocy dla Ukrainy, zarówno finansowej, jak i militarnej, Europa nie powinna oglądać się na Waszyngton.