Jedna lista to błąd. Niech PO, Trzecia Droga i Nowa Lewica dzielą się rolami

Po sukcesie marszu 4 czerwca Donald Tusk może znów naciskać na stworzenie jednej listy wyborczej. Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty powinni się z nim porozumieć, ale nie podporządkowywać – przekonuje politolog.

Jan Maciejewski: Kapłaństwo kobiet, następny plaster salami

Są pajęczyną sensów i znaczeń, a nam przypada bynajmniej nie rola przechadzającego się spokojnie po ich powierzchni pająka; raczej muchy złapanej w sam środek sieci. Symboli się nie tłumaczy, z nimi co najwyżej można zatańczyć.

Cieślik&Górski: Sejm białej rękawiczki

Borys Budka w foliowej czapeczce, Grzegorz Braun w gabinecie i dwie siódemki Andrzeja Seweryna. Czyli jak maszerować, to tylko z Donaldem!

Joanna Szczepkowska: Jak na marszu 4 czerwca trafiłam do pierwszego szeregu

„Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” – te słowa ciągle do mnie wracają.

Tomasz P. Terlikowski: Kolejny papież po Franciszku ma iść jego drogą

Franciszek konsekwentnie realizuje program głębokiej reformy Kościoła. Jego decyzje personalne mają zagwarantować, że jego następca nie zejdzie z drogi zmian.

Irena Lasota: Patriarcha Cyryl i wrogie siły

Homo sovieticus zagnieździł się w Rosjanach z niewielkimi tylko wariacjami, jeśli chodzi o religię, którą wyznają.

Wina Mazurka: Pomarańcze z czarnoziemu

Pierwsze wrażenie z Afryki? Czerwona ziemia. Jest wszędzie, ale nie tam, bo w Swartlandzie tylko wina są czerwone. Są też i białe, i różowe, i pomarańczowe, ale ziemia czarna.

Kataryna: Sławomir Mentzen jak Roman Giertych

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”: „Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i Ligi Polskich Rodzin wielokrotnie przyłapani byli na propagowaniu rasizmu i antysemityzmu. Do tej pory nie były jednak znane antysemickie wypowiedzi bądź teksty samego Romana Giertycha. Redakcja antyfaszystowskiego magazynu »Nigdy więcej« ujawniła, że na łamach pisma »Wszechpolak«, użył on antysemickiego wyzwiska »parchy« dla określenia swoich wrogów”.

Robert Mazurek: Sezon na kanalie

Cytatów przypisywanych Stalinowi jest tyle, że gdyby miał to wszystko powiedzieć, to nie miałby czasu na sen. A sypiał i to nie tylko z żoną Mołotowa, którą chciał sprowadzić do Soczi.

Michał Szułdrzyński: Autostrada do piekła AI

Jednym ze sposobów przeciwdziałania dezinformacji są kontakty społeczne. Jeśli zastąpi ją cyfrowa samotność, coraz trudniej będzie odróżnić prawdę od fałszu.

Bogusław Chrabota: Śmierć Staszka Pyjasa pozostanie mitem

Stawianie kolejnych znaków zapytania wobec śmierci Pyjasa nie odmieni polskiej historii. Ani jej nie odbrązowi, ani nie unieważni rozdziału o heroicznej młodzieży Studenckich Komitetów Solidarności. A co najważniejsze, nie odwróci polskiej drogi do wolności.

Mariusz Cieślik: Rainbow washing

Jeszcze na początku wieku wielkie korporacje były czarnymi charakterami. Dziś z sukcesem stosują wybiegi, czyniące wrogów publicznych z ludzi o niepoprawnych politycznie poglądach.

Tomasz Krzyżak: Pozorna troska o dobro dzieci. PiS demontuje komisję ds. pedofilii

PiS demontuje państwową komisję ds. pedofilii. Zamieszanie wokół niej pokazuje, że poważny problem społeczny rządzących nie obchodzi.

Artur Bartkiewicz: Jak Donald Tusk wciąga Polskę 2050 pod próg

Po marszu 4 czerwca Polska 2050 znalazła się na drodze do pójścia w ślady Nowoczesnej – jeśli Szymon Hołownia nie ma w rękawie jakiegoś asa, to jego ugrupowanie zmierza do tego, by stać się częścią Platformy Obywatelskiej.

Andrzej de Lazari: Czy prawda wyzwoli abp. Jędraszewskiego?

Chrystus jako ewangeliczna Prawda bez wątpienia pomaga żyć ludziom głęboko wierzącym. Dla Jana Pawła II słowa Jezusa z Janowej Ewangelii są prostą, jednoznaczną, metafizyczną „świento prowdą” o tym, że Prawdą jest sam Jezus i że wierząc w Niego będziesz wolny.

Zuzanna Dąbrowska: Prezydent Andrzej Duda i asy z Nowogrodzkiej

Prezydent Andrzej Duda jest wyraźnie zagubiony, po podpisaniu i wysłaniu do TK ustawy lex Tusk. Usiłuje wyszarpnąć się z imadła założonego przez PiS, ale na razie udaje mu się zaledwie lekko machać ręką do publiczności, udając, że wszystko jest ok.

Samotność Andrzeja Dudy w pałacu

Prezydent skazał się na polityczny niebyt i marginalizację.

Jan Maciejewski: W rytmie bicia się we własne piersi

Jakub Dymek i ksiądz Jacek Stryczek stali się ofiarami fałszywych oskarżeń i medialnych sądów kapturowych. Ich historie udowadniają, że z ferowaniem wyroków nie tyle warto, ile trzeba poczekać.