Michał Szułdrzyński: Zagubieni w Unii

Pogubiłem się w meandrach myśli polityków partii rządzącej w kwestii Unii Europejskiej.

Jan Maciejewski: Od małżeństwa nie ma ucieczki

Im dłużej zajmuję się pisaniem, tym trudniej mi zrozumieć, dlaczego pisarze interesują się jakimikolwiek innymi tematami poza rodziną.

Jacek Nizinkiewicz: PiS na pewno nie będzie się nudzić z prezesem NIK

Marian Banaś wkrótce upubliczni kolejne nieprawidłowości władzy. A rządzący chcą zdyskredytować i zablokować prace Izby.

Joanna Ćwiek: Pensje poniżej minimum

Płacenie nauczycielom na minimalnym poziomie nie tylko jest upokarzające, ale też pokazuje, jaką wartość dla państwa ma opieka nad dziećmi i ich edukacja.

Michał Szułdrzyński: Tak bankrutuje „reforma” sądownictwa

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przedstawił w czwartek intrygujący pomysł.

Mariusz Cieślik: Megabitowa bomba głupoty

Żyjemy w świecie, który wymyślił Stanisław Lem. Tak, wiem, dla ludzi, którzy znają jego dzieła, to oczywista oczywistość.

Bogusław Chrabota: Ten raport to wyrzut sumienia

Stanięcie dziś przełożonych prowincji dominikańskiej pod pręgierzem, to gest odważny, ale to początek trudnej drogi, którą zakonnicy muszą przejść, by odzyskać dawną cześć.

Zachód się obudził: Oczy skierowane na Pekin

Szybko rosnące Chiny oraz ich ambicje, jeszcze wzmocnione podczas pandemii koronawirusa, najwyraźniej „obudziły Zachód”. Na horyzoncie wyłoniły się trzy wywodzące się z USA propozycje współpracy, wszystkie w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz mające na celu ograniczanie chińskich wpływów. Pierwsza, najluźniejsza, mówi o Indo-Pacyfiku i jest próbą zbudowania swego rodzaju sznura pereł wokół terytorium ChRL. Nie wiadomo, co ostatecznie z tego wyjdzie.

Irena Lasota: La Guerre est finie

La Guerre est finie", czyli „Wojna się skończyła", to tytuł francuskiego filmu z 1966 roku.

Tomasz P. Terlikowski: Fundamentalny spór o aborcję

Ten spór, choć wielu chciałoby go już zakończyć, uznać za rozstrzygnięty na korzyść postępu i otwartości, wciąż jest żywy.

Joanna Szczepkowska: Porzucone marzenia dwudziestolatków

Niedawno spotkałam parę młodych ludzi, którzy związali się ze sobą na początku studiów i kolejne kilka lat utwierdziło ich w przekonaniu, że są dla siebie spełnieniem marzenia o spotkaniu na całe życie.

Kataryna: Piłowanie katolików

Maciej Gdula: „Po odsunięciu PiS-u od władzy bardzo chciałbym, żeby przynajmniej w mediach publicznych nie było transmisji live przyszłej kanonizacji Wyszyńskiego. Wystarczy wzmianka w wieczornych »Wiadomościach«. Czy to pragnienie to już zamach na tożsamość narodową?".

Robert Mazurek: Judasz, zdrajca, symetrysta

Myślę czasem, czy to wszystko mogłoby wyglądać inaczej? Choćby tak jak wtedy, 20 lat temu, w pewną ciepłą czerwcową niedzielę.

Zuzanna Dąbrowska: Prezes PiS przyjął kurs ratunkowy

Polexit? Jaki polexit? PiS chciało tylko „wrócić do korzeni". A że minęło już wiele lat od tych korzeni, mających początek w zimnej wojnie? No, to do niej też wróćmy.

Długa tradycja przyjaźni

Niech droga współpracy chińsko-polskiej otwiera się coraz szerzej – pisze nowy ambasador Chin w Polsce.

Janusz Korwin-Mikke: ZBiR pręży muskuły

Nie zdziwię się, gdy po manewrach Zapad wojska rosyjskie zostaną na Białorusi – pisze polityk.

Łukasz Warzecha: Łódeczka pomiędzy kamieniami

Jarosław Kaczyński nie ma nadludzkich mocy i nie radzi sobie z problemami.