Biolog dr Łukasz Sługocki: Do wody w Odrze wciąż dostają się zanieczyszczenia

Opinia publiczna nie interesuje się już zbytnio tym problemem, bo chwilowo śniętych ryb nie widać.

Niemieckie Patrioty ciągle w grze. Polska liczy na przychylność Amerykanów

Polski rząd czeka na zdanie Amerykanów w sprawie propozycji przekazania Ukrainie Patriotów. Sprawą mogę się zająć dyplomaci państw NATO na szczycie w Bukareszcie, który odbędzie się w ostatnich dniach listopada

Michał Kolanko: Dlaczego im więcej programu, tym lepiej dla opozycji

Na mniej niż rok przed wyborami sejmowa opozycja znajduje się w zupełnie innym miejscu niż PiS w analogicznym punkcie w 2014 roku. To wymusza inne podejście u liderów sejmowych partii. I powoduje, że każda nowa propozycja programowa - zwłaszcza w kluczowych politycznie sferach - pomaga samej opozycji się określić. Jak i przygotować ramy współpracy już po wyborach.

Anna Meres, Greenpeace: PO dostrzega wyzwania klimatyczne, ale czy to wystarczy?

Usłyszeliśmy wiele politycznych deklaracji dotyczących tego, jak politycy Platformy Obywatelskiej zamierzają walczyć ze skutkami zmian klimatu. Wśród nich zabrakło jednak kluczowych działań, jak konieczność szybkiego odejścia od spalania paliw kopalnych.

Bogusław Chrabota: Samotność Andrzeja Dudy

Rosyjscy pranksterzy obnażyli nasz Pałac Prezydencki. Pokazali, jak jest nieporadny. Jak słabo chroniony.

Jan Maciejewski: Kroniki roku tysięcznego

Całe bojaźń i drżenie przełomu poprzednich tysiącleci nie były wcale bezpodstawne. Najlepszym dowodem jest wszystko to, co nastąpiło chwilę potem.

Kataryna: Mata na celowniku Ziobry

Zbigniew Girzyński: „Wedle statystyk Prokuratury Krajowej praktyką stało się umarzanie spraw jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, gdy posiadana ilość suszu nie przekraczała około 2 gramów wagi. Cała sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że ojciec rapera to znany polski teoretyk i praktyk prawa, który w mediach często wypowiada się w sposób nieprzychylny wobec Pana Ministra. Inne niż wynikające z przepisów i praktyki prokuratury traktowanie jego syna rodzi uzasadnione wątpliwości co do bezstronności kierowanej przez Pana Ministra prokuratury”.

Michał Szułdrzyński: Bibi powrócił

Opozycja w Polsce powinna przeanalizować powrót Netanjahu. Koalicja jego przeciwników upadła, bo łączyła ją tylko niechęć do lidera izraelskiej prawicy.

Joanna Szczepkowska: Głos, czyli dar natury

Ludzka energia skupia się na sporcie, tak jakby właśnie na stadionach decydowało się przetrwanie gatunku.

Tomasz P. Terlikowski: Kaczyński, piekło, strata czasu

Hitem sieci jest anegdota, w której rezolutny chłopiec, odpowiadając na pytanie księdza, kto pójdzie do piekła, oznajmia, że Kaczyński, jest smutnym dowodem stanu polskiego kaznodziejstwa i braku wykorzystywania okazji do ewangelizacji.

Robert Mazurek: Polak, Niemiec i gejmczendżer

Najdziwniejsze w Afryce są zachody słońca. Świeci, świeci i pstryk, noc, żadnego zmierzchu, jakby ktoś zgasił światło. Albo burza – leje tak, że świat się kończy i żegnasz się z życiem, bo potop. Trzy minuty później słońce, jak gdyby nigdy nic. W Polsce jest tak samo.

Irena Lasota: Niezłomny Jurij Szuchewycz

Jurij Szuchewycz spędził w gułagach kilkadziesiąt lat. Uważał, że można być patriotą ukraińskim, mówiąc po rosyjsku i nie znając ukraińskiego, ale nie można nim być, będąc komunistą.

Wina Mazurka: Podano do stołu

Czerwone, lekkie, przyjemne, z bąbelkami – czy to nie jest przepis na wino idealne? Idealne może nie, ale lambrusco podbija serca na całym świecie.

Jacek Cieślak: Czy wojewoda Radziwiłł unieważnia Jedwabne?

Nie wierzę, żeby Konstanty Radziwiłł mógł coś takiego napisać. Ktoś napisał to w imieniu wojewody, a on tego nie przeczytał?

Mariusz Cieślik: Druga strona tęczy

Sprawa tęczowych opasek na mundialu dobrze pokazuje, jak wygląda tzw. walka o prawa LGBT w sytych społeczeństwach Zachodu. Kiedy oznacza to jakikolwiek, nawet najmniejszy, koszt dla bojowników – następuje tchórzliwy odwrót.

Michał Szułdrzyński: Kampania kosztem polskiego nieba

Niemieckie patrioty chroniące Polskę przed rosyjskimi rakietami nie pasowały do narracji PiS o Berlinie, który jest głównym sojusznikiem Rosji Putina.

Logika nonsensu. Polemika z felietonem Jana Zielonki

To nie jest wojna mężczyzn i kobiet, tylko wspólna wojna o równość – polemika z felietonem Jana Zielonki.

Jacek Cieślak: Wojewoda, metodami administracyjnymi, nie zatrzyma zmian w teatrze

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w swoim uzasadnieniu odwołania ze stanowiska dyrektora Teatru Dramatycznego Moniki Strzępki napisał, że komisja konkursowa wybrała ją na dyrektorkę, odstępując od założeń konkursowych.