Michał Szułdrzyński: Giertych, Tusk i aborcja. Dlaczego to głosowanie ma wielki wpływ na wybór prezydenta

Głosowanie nad ustawą depenalizującą aborcję będzie miało poważne konsekwencje polityczne i personalne. Donald Tusk zamiast sukcesu na koncie ma bowiem na koniec sezonu politycznego poważny problem. A Roman Giertych zaryzykował swoją karierę w KO.

Roch Zygmunt: Zamach na Donalda Trumpa – już nawet nie udajemy, że widmo śmierci nas rusza

Polaryzacja impregnowała nas na widmo śmierci i przemoc. Przykładów opinii po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii, których autorzy mogliby nam oszczędzić, jest zbyt wiele. Niestety Janusz Palikot, Tomasz Piątek, Michał Karnowski i TV Republika również w tym przypadku nie zawiedli.

Daria Chibner: Dlaczego nad morzem jest drogo, czyli o kebabach, skąpych turystach i egoizmie

To absurdalne, że urlop nad polskim morzem jest tak drogi. Ale pomstowanie na chciwość lokalsów nic nie da. Oni chcą zarobić, a ich opcje są ograniczone. Podobnie marudzenie mieszkańców na skąpych turystów niczego nie załatwi. Problem stanowią władze lokalne i centralne, które oparły wszystko na turystyce.

Michał Szułdrzyński: Kukiz z Ardanowskim. Mały sojusz, który może wstrząsnąć wielkimi planami Kaczyńskiego i PiS

Polityczne porozumienie między Pawłem Kukizem i Janem Krzysztofem Ardanowskim idzie w poprzek strategii Jarosława Kaczyńskiego, który chce zjednoczyć prawicowe środowiska wokół PiS. Ale nie wszyscy w jego partii podzielają tę diagnozę, dostrzegając zużycie partii ośmioletnimi rządami.

Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy

Niestety, przyszedł i po niego Zegarmistrz światła purpurowy. Gdy mu zabełtał błękit w głowie, on stanął jasny i gotowy…

Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka

Chcecie państwo zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm? Wystarczy wyłączyć adblocka, obejrzeć kilka reklam. Albo posłuchać któregoś z modnych internetowych kaznodziejów. Popduchowość i marketingowy cynizm to może najsilniejszy z sojuszy trzęsących dzisiejszym światem. Sprowadza się zawsze do tego samego – „wsłuchaj się w swoje wnętrze”, „nie daj sobie wmówić, że coś cię ogranicza”. Każda z podobnych bredni rozrywa inny sojusz, ten odwieczny – duszy z ciałem, formy z treścią.

Joanna Szczepkowska: Syn pani Wali

Tak, chcę wiedzieć, jaką broń mamy, o jaką się staramy, jak wyglądają sojusze.

Tomasz Terlikowski: Medialne getto

Zarówno klerykalna, jak i świecka część Kościoła obawia się wolnej debaty. Debata ma się odbywać, ale nie publicznie, i broń Boże, nie w przestrzeni świeckiej, bo to rzekomo desakralizuje Kościół.

Mariusz Cieślik: Trudno w Polsce lubić Niemców

Ponieważ nie możemy świętować sukcesów polskich piłkarzy na Euro, cieszmy się z tego, co mamy. Z porażki Niemców.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Czym różni się Jarosław Kaczyński od Janusza Korczaka?

Tematy związane z aborcją może nie są odpowiednie dla dziesięcioletniego dziecka. Ale to nie powód, by podchodzące z pytaniem dziecko polityk traktował obcesowo.

Michał Szułdrzyński: Polskie wybory we Francji

Sukces Mélenchona to dla Putina równie dobra wiadomość, jak ewentualne zwycięstwo Le Pen. Obserwując wzmożenie, jakie zapanowało wśród wielu polskich polityków i komentatorów w ostatnią niedzielę, zacząłem się zastanawiać, czy nie przegapiłem jakichś wyborów krajowych. Czy to wybory uzupełniające do Senatu? Może przegapiłem, no bo upały, można coś przeoczyć. A może w jakimś mieście były przyspieszone wybory prezydenckie, bo czytam o smutku PiS i Władimira Putina?

Kataryna: Adam Bodnar nie potrafi wejść w politykę

Adam Bodnar: „To wejście w sferę, w której człowiek stale musi się o coś ubiegać, z kimś walczyć. Do tego trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, gotowość pójścia na trudne kompromisy”.

Irena Lasota: Dlaczego mogę nie zagłosować w wyborach na prezydenta USA

Gdyby Biden miał pozostać kandydatem demokratów, to pewnie nawet bym nie poszła na wybory, żeby nie brać grzechu na swoją głowę. Ale wstrzymanie się od głosu może być jeszcze gorsze.

Bogusław Chrabota: W sprawie odszkodowań dla ofiar wojny jeszcze kilka słów trudnej prawdy

Niemcy nie kultywują pamięci o zbrodniach. Ich edukacja to pedagogika wyparcia.

Artur Bartkiewicz: Grecka tragedia Joe Bidena. Tej walki nie może wygrać

Joe Biden przegrywa kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi w USA nie tylko ze sobą, ale przede wszystkim ze współczesnością, w której oczy całego świata są w stanie śledzić każdy grymas twarzy w czasie rzeczywistym.

Gambit Emmanuela Macrona i polskie karpie cieszące się na Wigilię

Za szczyt roztargnienia uważałam do tej pory zgubienie karty płatniczej. Tymczasem przegapiłam wybory. W miniony weekend Polska wybierała parlament. I to od razu we Francji!

Daniel Jankowski: W upamiętnianiu powstania warszawskiego nie chodzi o spieranie się, czy było warto

1 sierpnia minie 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Warto już dziś się zastanowić, jak chcemy spędzić ten dzień – pisze popularyzator polskiej historii.

Bogusław Chrabota: Krok do przodu w sprawie big techów

Mamy świadomość, jak szybko pędzi technologia i jak wielki wpływ mają na nią big techy. Jestem przekonany, że na polskim rynku jest miejsce i dla nich, i dla nas.