Tomasz Krzyżak: Czy biskup wygra z księdzem, który porównał wolontariuszy WOŚP do Hitlerjugend?

Ksiądz Roman Kneblewski, który w mediach społecznościowych porównał wolontariuszy WOŚP do członków nazistowskiej formacji młodzieżowej Hitlerjugend, dostał od swojego biskupa całkowity zakaz jakiejkolwiek aktywności medialnej.

Jerzy Surdykowski: Wspólnota autokracji

Wspólnota demokracji – rozumiana jako organizacja państw demokratycznych – wciąż nie może się trwale narodzić.

Wojciech Zomerski: Aborcja czy klauzula sumienia

Dylemat aborcja czy klauzula sumienia jest pozorny i bardzo prosty do rozwiązania. Możemy mieć ciastko i zjeść ciastko – pisze radca prawny Wojciech Zomerski.

Bajka o jastrzębiach

Czy Grzegorz Kołodko uległ mitom powielanym dawniej przez sowiecką propagandę? – pyta publicysta.

Platforma musi wyłączyć Twittera

Jeśli opozycja chce wygrać wybory, powinna wyjść z mediów społecznościowych, gdzie królują skrajności, i znaleźć ofertę dla umiarkowanych wyborców.

Marek A. Cichocki: Kultura apokalipsy

W toczonych w polityce i mediach debatach, zwłaszcza tych dotyczących zagrożeń, kryzysów, niepewnej przyszłości, pamięć nie jest dziś specjalnie ceniona.

Jerzy Haszczyński: Generał prezydentem. Nowego Orbána w regionie nie będzie

Petr Pavel zdecydowanie pokonał w czeskich wyborach prezydenckich Andreja Babiša, który w razie zwycięstwa chciał utrudniać działania rządowi. Także w kluczowych dla nas sprawach bezpieczeństwa.

Artur Bartkiewicz: Wszyscy fałszują wybory? Zabójczo groźne narracje PiS i PO

Można byłoby zażartować, że skoro w Polsce wybory fałszują solidarnie rządzący i opozycja, to jest tak, jak mówił Wielki Szu: „Graliśmy uczciwie, ja oszukiwałem, ty oszukiwałeś – wygrał lepszy”. Gdyby nie to, że sprawa jest poważna. I nie dlatego, że wybory rzeczywiście mogą być sfałszowane.

Kataryna: Klauzula sumienia. Na czym naprawdę polega problem?

Donald Tusk: „Mamy dzisiaj w Polsce sytuację, w której w tak oczywistym przypadku ludzie boją się podjąć odpowiednią decyzję. Po tragedii w Pszczynie, gdy zmarła matka przed urodzeniem, mówiliśmy, że tak nie może być, że ciąże w Polsce prowadzi prokurator, polityk partii rządzącej czy ksiądz. Od prowadzenia ciąży jest przyszła matka, lekarz i najbliższa rodzina”.

Irena Lasota: Pancernik Potiomkin

Wydaje się, że rok 2023 zaczął się dużo lepiej dla Ukrainy niż dla Rosji.

Michał Szułdrzyński: Kto sprząta dla ChatGPT

Każdy wielki sukces ma jakąś ciemną stronę. Nie inaczej jest z narzędziem, które od kilkunastu tygodni rozpala wyobraźnię wszystkich osób, które interesują się technologiami, czyli dziełem firmy OpenAI – ChatGPT.

Wina Mazurka: Lipiec w lutym

Naprawdę warto czasem napić się marnego wina i co jakiś czas owo doświadczenie powtarzać. Tylko wtedy bowiem człowiek w pełni doceni to, co ma w kieliszku.

Robert Mazurek: Bóstwo o milionie twarzy

Wisi na co drugim słupie. Niby nie dziwota, bo wybory będą, co prawda w maju albo kiedy, ale będą. Kampania wyborcza, to i wisi, ale na Boga, czemu tylko on?! Spokojnie, ci Tajowie to jednak niegłupi naród.

Bogusław Chrabota: Niemcy i pytania o przyszłość Rosji

Nie można wykluczyć, że z tej niesprawiedliwej wojny zrodzi się nowa Rosja, jeśli nie demokratyczna, to przynajmniej na ścieżce do jakiegoś systemu wolnościowego. Czy jesteśmy na to gotowi?

Jan Bończa-Szabłowski: Dudi wolny jak ptak

Śmierć Andrzeja Dudzińskiego była dla wielu zaskoczeniem. Bo śmierć kojarzy się z czymś mrocznym, a Dudziński, malarz, grafik, ilustrator, był tego zaprzeczeniem.

Jan Maciejewski: Brutus, sąsiad Judasza

Jak wysokoprocentowa była substancja republiki, widać najlepiej po tym, że nawet przeszło dwa tysiące lat później upajamy się jej – kompletnie zwietrzałymi już – oparami. Złudzeniu równości i wpływu. Pozorowi własnej suwerenności.

Tomasz P. Terlikowski: Jak czytać eseje Benedykta XVI

Testamentem duchowym nazywa się wydane pośmiertnie teksty papieża-emeryta zebrane w niewielkim tomie „Che cos’è il cristianesimo” („Czym jest chrześcijaństwo”). Jest to jednak określenie zdecydowanie na wyrost.

Marek Kozubal: Ochrona ludności, czyli karetka w remizie

Najpewniej sztandarowa ustawa o ochronie ludności autorstwa ekipy Mariusza Kamińskiego zostanie zredukowana do symbolicznej sanitarki uroczyście przekazywanej strażakom i nowych stanów nadzwyczajnych.