Tomasz P. Terlikowski: Franciszek sobie, kuria sobie

Instrukcja dotycząca współpracy Kościoła z organami ścigania i sądami, którą ujawniła „Rzeczpospolita", dobitnie pokazuje, że klerykalna mentalność obecna jest wciąż także w Watykanie.

Kataryna: Rodzina prawnikami silna

Ordo Iuris: „Nasi prawnicy wesprą rodziców, których dorosłe dzieci, mające problem z własną tożsamością, pozywają przed sądy, chcąc legalnie zmienić płeć. Zadbamy o to, by pomóc nie tylko cierpiącym rodzicom, ale również zaślepionym przez zideologizowane postulaty ruchu LGBT dzieciom, które nie dostrzegają tego, że krzywdzą przede wszystkim same siebie".

Irena Lasota: Rosja nie atakuje

Chyba tylko w Polsce można było zobaczyć i przeczytać w ostatnich dniach tyle antyniemieckiej propagandy. Najpierw w mediach internetowych i społecznościowych wylała się fala oburzenia i obrzydzenia na Niemcy, które nie chcą przepuścić nad swoim terytorium brytyjskich samolotów z wojskową pomocą (obronną) dla Ukrainy. Potem setki, może tysiące czy nawet setki tysięcy obywateli dyskutowało, wymyślając sobie od najgorszych, czy dementi Wielkiej Brytanii, Niemiec i wielu wiarygodnych źródeł należy traktować serio, czy jako kolejny etap kłamstw, bo przecież każdy wie, że ci Niemcy o niczym innym nie marzą, jak powtórzyć 17 września 1939 r.

Robert Mazurek: Siateczka robi wrażenie

Nie w każde powiedzenie warto wierzyć, wiadoma sprawa, ale kiedy mówią „Stajesz się tym, czym się karmisz", to zastanowić się warto. I rzecz nie w diecie, bo weganin nie musi zmienić się w warzywo, a mięsożerca w wieprza. Owszem, może, ale przymusu nie ma.

Bogusław Chrabota: Czy ktoś ma tyle odwagi co Balcerowicz?

Jestem dzieckiem tych reform. Nie to, żebym się dorobił jakiegoś specjalnego majątku. To oczywiście bzdura. W latach 90. wybrałem media, telewizję, radio, gazety. Koledzy z podziemia zakładali firmy, zbijali małe czy większe fortuny, ja wdzięczny za przestrzeń, którą dała nam demokracja, swoją misję odnalazłem w poszerzaniu sfery wolnego słowa.

Joanna Szczepkowska: Gdyby Putin mógł marzyć

Czasem wyobrażam sobie taką scenę – ciepła wiosna, połowa XIX wieku, na trawie rozłożone kolorowe koce i wiklinowe koszyki. Jest tu dużo owoców, przekąsek, dobre wino, może szampan.

Jan Maciejewski: Marks i Tolkien podają sobie ręce

Wydaje mi się, że gdyby Tolkien pisał dziś „Władcę Pierścieni", w jego dziele zaszłaby jedna, za to bardzo istotna zmiana. Mordor nie byłby spowity dymem, nie rozbrzmiewałby mechanicznym rytmem maszyn. Czarna magia plugawiąca ziemie i powietrze tej krainy, niewoląca jej mieszkańców, posłuszne sługi Saurona, działałaby zupełnie inaczej. Byłaby przerażająco sterylna, jeszcze bardziej nieludzka. Niewykluczone, że Góra Przeznaczenia, zamiast monstrualnego pieca hutniczego, przypominałaby wieżowiec ze szkła i stali.

Haszczyński: Po rozmowach Blinken-Ławrow. Jeszcze jest o czym rozmawiać, wojna przełożona

Trochę optymizmu. Rozmowy ostatniej szansy nie są ostatnie. Inwazja rosyjska na Ukrainę nadal jest realna, ale Władimir Putin nie ma powodu, by decyzję podejmować już teraz. Ma na to czas co najmniej do końca przyszłego tygodnia.

Ćwiek: Polska próbuje ominąć etap szczepień

Rząd chce walczyć z piątą fala zakażeń koronawirusem wzorując się na strategiach przyjmowanych przez państwa zachodnie. Nie uwzględnia jednak faktu, że zaszczepiło się tam więcej osób.

Jacek Cieślak: Polskimi piosenkami w Kukiza?

Marek Suski (PiS) zapowiedział zmianę ustawy o radiofonii, tak by co najmniej 80 proc. muzyki w godzinach 5-24 była polska.

Jerzy Haszczyński: Przegrywamy, na razie

Wojna w naszej części świata jest realna. Putin jej jeszcze nie zaczął, a już się przekonał, że Zachód jest tak podzielony, iż z zapowiadanych megasankcji może niewiele zostać.

Mariusz Cieślik: Jak za Gierka

Po próbach wybielania Wojciecha Jaruzelskiego przyszedł czas na Edwarda Gierka. Z generałem się nie powiodło, to i teraz raczej się nie uda.

Michał Szułdrzyński: PiS w potrzasku

Komisja jest nie na rękę władzy, bo pewnie sama nie wierzy w zapewnienia ministra Mariusza Kamińskiego, że żadnej inwigilacji opozycji nie było. Ale jeśli schowa wniosek Kukiza do zamrażarki, ten może zerwać sojusz i na dobre przejść do opozycji.

Jędrzej Bielecki: Ukraina. W chwili próby Unia okazała się impotentem

Wobec groźby rosyjskiej inwazji Bruksela jest tak bezsilna, że nawet nie próbuje wykuć wspólnego stanowiska. Nie zmienią tego najbardziej bujne deklaracje Macrona.

Stanisław Żaryn: Kontrola nad kontrolą to nie pusty slogan

Wobec służb formułowane są zarzuty, które w dużej mierze polegają na manipulacjach i insynuacjach. Wysuwane są żądania informacji o tematach, które nie powinny podlegać publicznym dyskusjom – pisze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Polska i Izrael. 800 lat i co dalej

Polska może stać się dla Izraela partnerem. Aby tak się stało, musimy przyjąć pozytywne nastawienie do wspólnej historii – przekonuje filozof.

Artur Ilgner: Antyszczepionkowscy. Czy mądrość wygra z głupotą, etyka z ambicją?

Trzynastu "gniewnych ludzi" (starsi pamiętają głośny film z poprzedniego stulecia), nie ławników, a polskich profesorów, lekarzy i naukowców z Rady Medycznej przy premierze RP, których przy powoływaniu szef ministrów nazwał "najwybitniejszymi z wybitnych" zrezygnowało z udziału w pseudomedycznej farsie.