Reklama

Paweł Konzal: Od OECD do G20

Ambitne cele są dobrą okazją do zjednoczenia politycznego oraz sprzyjają podnoszeniu umiejętności i możliwości całego aparatu państwowego.

Publikacja: 05.12.2025 14:00

Paweł Konzal: Od OECD do G20

Foto: Adobe Stock

Są dwa rodzaje przedsięwzięć, które spełniają warunek wyznaczania ambicji wychodzących poza obecny w danym momencie pułap możliwości państwa. Pierwszy łączy się z polityką międzynarodową i wejściem do ekskluzywnych struktur, których członkostwo jest obwarowane warunkami wstępnymi. Drugi to inwestycje infrastrukturalne o dużej skali. Dodatkowo, polityka międzynarodowa daje szansę na budowę ponadpartyjnej zgody.

Pierwszym wspólnym i zrealizowanym przez III RP celem było wejście do OECD. Dołączenie w 1996 r. do grona 29 najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie było ogromnym osiągnięciem biorąc pod uwagę, że sześć lat wcześniej Polska była – zależnie od statystyk – na od 70. do 100. pozycji pod względem PKB na głowę.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

4 zł tygodniowo przez rok !

Promocja dotyczy rocznej subskrypcji pakietu RP.PL z The New York Times.

Autentyczne dziennikarstwo na cały rok.

Kliknij i poznaj szczegóły oferty

Reklama
Plus Minus
Ksiądz pedofil wykorzystywał Monikę jak tylko mógł. Zmowa milczenia i zaniedbania biskupów
Plus Minus
„Źródło czerni”: Polska w ciemnościach
Plus Minus
„Cartaventura: Lhasa”: Wyprawa po kartach
Plus Minus
„Jay Kelly”: Ostatnia gwiazda kina
Plus Minus
„Wysokie i niskie tony”: Bracia z różnych światów
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama