Paweł Konzal

Paweł Konzal: Moralność zamiast legalizmu

To, że działania, które instynktownie oceniamy jako złe, pozostają bez konsekwencji, bez moralnej oceny i chociażby ostracyzmu, może powodować frustrację. Jest ona odczuwalna w całym zachodnim świecie.

Konzal: Tabu polexitu i zdrada stanu

Potrzeba nam debaty nad wyjściem z Unii? A czemu nie nad zwrotem Niemcom Ziem Odzyskanych albo wstąpieniem wschodniej Polski do Wspólnoty Niepodległych Państw?

Paweł Konzal: Prawo do bycia adoptowanym. Lepiej w sierocińcu czy u pary jednopłciowej

Nie jest to zmiana, która dokona się szybko. Warto jednak dyskusję nad zmianą naszego podejścia do adopcji – jako czegoś, do czego mamy prawo – rozpocząć już dziś.

Paweł Konzal: Reforma edukacji wymaga głębokiego namysłu

W dyskusji o nadchodzącej reformie polskiego systemu edukacji warto wykorzystać doświadczenia programu Szkół Respektujących Prawa UNICEF.

Paweł Konzal: Rząd PiS, wbrew swej retoryce, wstydził się polskości

W pierwszym rzędzie należy odzyskać dla Polski i państwa polskiego instytucje kultury, wyparte w ostatnich latach przez nacjonalizm. Odzyskać nie tylko w sferze organizacyjnej, ale i symbolicznej. Rząd PiS, wbrew swej retoryce, był rządem wstydzącym się polskości, a przynajmniej jej części.

Paweł Konzal: Granice wyobraźni patriotycznej

Niekompletność opowieści o Piłsudskim i Dmowskim widać wyraźnie podczas obchodów Święta Niepodległości, kiedy razi brak refleksji nad postawami obydwu protagonistów.

Paweł Konzal: Kiedy spójność NATO jest zagrożona, trzeba myśleć o sojuszu wojskowym wewnątrz UE

Gdy przyszłość NATO zależy od wyniku wyborów w USA, powrócić trzeba do idei leżącej u zarania wspólnej Europy tworzącej się w obliczu zagrożenia ze Wschodu.

Paweł Konzal: Unijna kotwica

W naszym położeniu istnieje jedynie Zachód albo Wschód. W dłuższym okresie nie ma miejsca na neutralność. Ta zawsze przemienia się w przynależność do Wschodu.

Paweł Konzal: Polska cyberbroń. Możemy być jak Izrael

Najlepsze zwycięstwa to te, gdy przeciwnik rezygnuje z walki już przed pierwszym wystrzałem. Przeniesienie wojny na terytorium wroga lub choćby widmo takiego potencjału są kluczowym aspektem siły odstraszania. Czy jest więc możliwe całkowite i trwałe odwiedzenie Rosji od groźby ataku na Polskę?

Paweł Konzal: Czas powołać do życia V RP

Społeczeństwa, które widzą szanse tam, gdzie inni widzą zagrożenia, są tymi, które wygrywają przyszłość.