Idea polskich REIT-ów powróciła Rynek nieruchomości

Rząd wróci do prac nad polskimi REIT-ami

Czynsze z nieruchomości komercyjnych nad Wisłą trafiają do inwestorów i emerytów – ale nie polskich. REIT-y mogą to zmienić. Ministerstwo Finansów jest gotowe rozpocząć dyskusję.

Rynek nieruchomości

Istotne zmiany w „Kredycie na start”

Kredyty „Na start” na dłużej. „Stabilizowanie rynku”

Czteroletnia perspektywa obwiązywania nowego programu dopłat do kredytów uspokoi nastroje, pozwoli też śmielej planować nowe inwestycje – ocenia rynek.

MIPIM, czyli targi nieruchomości i doświadczeń

12 marca w Cannes rusza kolejna edycja najważniejszej imprezy szeroko rozumianej branży nieruchomości – tradycyjnie z mocną polską reprezentacją. Dzień wcześniej odbędzie się rozgrzewka w postaci debat poświęconych pogrążonemu w kryzysie rynkowi mieszkaniowemu.

Zielona transformacja ważna dla środowiska i portfeli

Jakkolwiek to brzmi, dla twórców unijnych dyrektyw szczęśliwie się złożyło, że narzucenie wymogów splotło się z kryzysem energetycznym – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOŚCIACH Przemysław Błaszkiewicz, associate director w dziale powierzchni biurowych w Colliers.

Jakie „niespodzianki” kryje nowelizacja

W zamyśle autorów nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków służy walce z tzw. patodeweloperką. Jakie rodzi problemy?

Nie jest łatwo podważyć operat

Na potrzeby ustalenia opłaty adiacenckiej określa się także wartości działek stanowiących drogi wewnętrzne służące do dojazdu do nieruchomości budowlanych.

Paweł i Gaweł, czyli odszkodowania za immisje

Właścicielom nieruchomości będących ofiarami immisji przysługiwać mogą roszczenia wobec właściciela nieruchomości, z której generowane są zakłócenia.

Miliony na akademiki. Rząd chce wspierać budowę domów studenckich

Nowoczesne akademiki mają uwolnić tysiące mieszkań na wynajem, które dziś zajmują studenci. Bo nie mają wyboru.

WITA. Wielofunkcyjna inwestycja w centrum Krakowa

W miejscu dawnych magazynów zaopatrzenia Twierdzy Kraków powstanie pięć czteropiętrowych budynków. Wielofunkcyjny kompleks zrealizują Echo Investment i Archicom.

Wzgórze Hoplity wyrośnie w Gdańsku

Budowę osiedla przy ul. Kartuskiej i Myśliwskiej w Gdańsku rozpoczyna Euro Styl. Lokale mają być gotowe pod koniec 2025 roku.

Za nami VIII Spotkanie Liderów Branży Nieruchomości

Wskrzeszenie prac nad REIT-ami, przyszłość mieszkaniówki, nadciągająca fala renowacji budynków – o tym rozmawialiśmy podczas dorocznego wydarzenia.

Przeciwatomowy bunkier z czasów NRD wystawiony na sprzedaż za 1 mln euro

Niemieckie małżeństwo chce za mln euro sprzedać bunkier z czasów NRD w pobliżu miejscowości Pasewalk na Pomorzu Przednim. Dziennik „Bild” twierdzi, że jest już kilku zainteresowanych.

Rząd ma nowy pomysł na kredyt hipoteczny zero procent. Wiemy jaki

Nowy program kredytów „Na start” ma obowiązywać cztery lata. Ma być adresowany do najbardziej potrzebujących – zapowiedział Krzysztof Kukucki, wiceminister rozwoju i technologii na Spotkaniu Liderów Branży Nieruchomości zorganizowanym przez „Rzeczpospolitą”.

Rynki mieszkaniowe w małych i średnich miastach wciąż zostają w tyle?

Wzrósł udział mieszkań na sprzedaż oferowanych w małych i średnich miastach. Z danych Otodom Analytics wynika, że w styczniu 2024 roku te oferowane w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców stanowiły już 30% całej oferty na rynku mieszkaniowym. Podobną tendencję widać w przypadku domów w małych miastach, w których w styczniu 2024 znajdowało się blisko 80% wszystkich oferowanych domów na sprzedaż. Czy to szansa na rozwój czy może oznaka spadku zainteresowania takimi miejscowościami?

MIPIM 2024, czyli poszukiwanie strategii w czasie odwilży

W połowie marca rusza największe doroczne wydarzenie łączące świat nieruchomości, finansów i decydentów.

PRS otwiera się na warszawskim Żoliborzu

Przy ul. Słowackiego 12 w Warszawie powstają mieszkania na wynajem instytucjonalny.

Pierwszy magazyn 7R Green Saver z finansowaniem

7R Park Wrocław West II uzyskał 87 mln zł finansowania w Banku Pekao.

Testowanie rynku w oczekiwaniu na dopłaty

Część klientów już szuka mieszkań, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą. Inni czekają.

Młodzi na 50 metrach. Dwa pokoje na start

W czwartym kwartale 2023 roku najmłodsi nabywcy kupowali mieszkania o średniej powierzchni 53 mkw. – wynika z analiz Metrohouse i Credipass.