Odpowiedzialność solidarna - co trzeba wiedzieć

Choć przepisy dotyczące zgłoszenia inwestorowi robót budowanych wykonywanych przez podwykonawcę funkcjonują od kilku lat, to nadal popełniane są istotne błędy – mówi Mirosław Kęs, partner w kancelarii MJK Mirosław Kęs i Julia Kęs.

Opłata rezerwacyjna: wynagrodzenie, czy kara

Przepisy nowej ustawy deweloperskiej miały uregulować kwestię umów rezerwacyjnych. Ich interpretacja budzi jednak poważne trudności.

Jakie dokumenty trzeba sprawdzić kupując mieszkanie

Dwa miesiące od wejścia nowej ustawy deweloperskiej pojawiają się pierwsze problemy z prospektami informacyjnymi. Liczba niezbędnych do przedstawienia klientom informacji przeraża deweloperów.

Czy budując dom, można zmieniać projekt architekta

Przygotowując się do realizacji inwestycji budowlanej, trzeba mieć na uwadze kwestie prawne, zarówno w zakresie wymagań prawa budowlanego, jak i i autorskiego.

Domy do 70 m kw. bez formalności nie przyciągnęły tłumów. To nie koniec programu

Budowa domów do 70 m kw. bez pozwolenia miała ułatwić Polakom posiadanie własnego dachu nad głową. Dane pokazują jednak, że program nie okazał się sukcesem. Mimo to rząd ogłosił już plany rozszerzenia tego programu.

Remedium na chaos poszukiwane

Mieszkam pod Warszawą i widzę powstające po horyzont patoszeregowce. Jest duże ryzyko, że w tej mierze nie nastąpi znacząca poprawa – mówi architekt Mariusz Ścisło, pełnomocnik zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich ds. legislacji, współwłaściciel i prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne.

Firmę, która legalizuje samowolę, można ocenić inaczej

Poza wyjątkowymi i szczególnymi wypadkami nie można dopuścić do powstania społecznego przekonania, że naruszenie prawa budowlanego nie pociąga za sobą negatywnych skutków finansowych.

Dom bez mediów nie ma racji bytu

Władztwo planistyczne nie uzasadnia wprowadzenia w miejscowym planie zakazu zaopatrywania terenów budownictwa mieszkaniowego w tak podstawowe wyposażenie, jak: szambo, przydomowa oczyszczalnia czy ujęcie wody.

Małe domy w rękach banków

Czy banki pożyczą na budowę domu bez formalności? Analizy projektu trwają. Bez kredytów program raczej nie wypali.

Duże zamieszanie wokół REIT-ów

Czy prace nad ustawą zostaną wstrzymane? Wiceminister Semeniuk nie jest fanką nieruchomościowych wehikułów, ale to nie ona odpowiada w resorcie za budownictwo.