Patoprawem uderzą w patodeweloperkę. Niestety, będą przypadkowe ofiary

Nowe warunki techniczne mogą sparaliżować przebudowy budynków w całym kraju. Takie wnioski można wysnuć, analizując pismo GUNB, do którego dotarła „Rz”.

Unijna krucjata o efektywność energetyczną

Zeroemisyjne budynki, fala termomodernizacji i likwidacja pieców na paliwa kopalne - coraz bliżej nowelizacji dyrektywy.

Więcej terenów zielonych w mieście, ale i samochodów

Senat chce wyrzucenia całej ustawy deregulacyjnej – w tym zmian dotyczących mieszkaniówki - do kosza, ale Sejm najpewniej i tak zrobi z nią co chce.

Najem lokalu PRS a stawka VAT

Wynajem lokalu osobie fizycznej nie zawsze odbywa się z tą samą stawką VAT - podkreślają eksperci DLA Piper.

Czy warto spieszyć się z reformą planistyczną

U podstaw reformy planistycznej leży walka z chaotycznym rozprzestrzenianiem się zabudowy i wszelkimi negatywnymi skutkami tego zjawiska. Zdaniem urbanistów, koszty jej jednak będą niewspółmierne do korzyści.

Czy z samowolą budowlaną będzie łatwiej pod nowymi regulacjami

Z każdą nowelizacją rozszerza się katalog inwestycji możliwych do zrealizowania bez uzyskiwania pozwolenia na budowę, niemniej wciąż znaczna część inwestycji podlega tej standardowej procedurze.

Jak kupować nieruchomości w Hiszpanii

Nabywcy mogą być zdumieni liczbą koniecznych do zweryfikowania dokumentów, które należy zweryfikować podczas nabycia nieruchomości, znaczeniem umowy sprzedaży oraz obowiązkami spoczywającymi na kupujących - mówi ekspertka kancelarii KWKR.

Czas na zielone umowy najmu

Oczekiwania najemców wobec deweloperów, właścicieli i zarządców w zakresie implementacji zielonych najmów wzrastają - mówią eksperci DLA Piper.

Problem mieszkań pracowniczych rozwiązany

Na początku przyszłego roku kilka tysięcy lokali będzie mogło trafić do najemców, ustawa czeka już tylko na publikację.

Czynsz w euro może być rozwiązaniem dla PRS

Płatność za najem w euro niewątpliwie zmniejszyłaby skalę wyzwań, z jakimi borykają się fundusze. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości praktycznych i prawnych - mówią eksperci DLA Piper.

Jak zawrzeć umowę na remont

Umowa ustna jest często stosowana, w szczególności na niewielki zakres prac. Dla obu stron lepiej, aby miała formę pisemną.

Czy można zasypać rów na działce

Na własnej działce jest to dopuszczalne, ale uwaga: nie można tego zrobić samowolnie.

Domy jednorodzinne też podlegają kontroli stanu technicznego

Do 30 listopada br. właściciele i zarządcy nieruchomości muszą przeprowadzić okresową kontrolę stanu budynków.

Spółki nieruchomościowe: zamieszanie z NIP

W ostatnich dniach spółki nieruchomościowe otrzymują zawiadomienia o nieprawidłowościach w złożonych skarbówce informacjach.

Odpowiedzialność solidarna - co trzeba wiedzieć

Choć przepisy dotyczące zgłoszenia inwestorowi robót budowanych wykonywanych przez podwykonawcę funkcjonują od kilku lat, to nadal popełniane są istotne błędy – mówi Mirosław Kęs, partner w kancelarii MJK Mirosław Kęs i Julia Kęs.

Opłata rezerwacyjna: wynagrodzenie, czy kara

Przepisy nowej ustawy deweloperskiej miały uregulować kwestię umów rezerwacyjnych. Ich interpretacja budzi jednak poważne trudności.

Jakie dokumenty trzeba sprawdzić kupując mieszkanie

Dwa miesiące od wejścia nowej ustawy deweloperskiej pojawiają się pierwsze problemy z prospektami informacyjnymi. Liczba niezbędnych do przedstawienia klientom informacji przeraża deweloperów.

Czy budując dom, można zmieniać projekt architekta

Przygotowując się do realizacji inwestycji budowlanej, trzeba mieć na uwadze kwestie prawne, zarówno w zakresie wymagań prawa budowlanego, jak i i autorskiego.