Czeski minister zdrowia Adam Vojtěch i premier tego kraju Andrej Babiš Zdrowie

Czechy: Ustępujący rząd chce nakazać szczepienia dla seniorów

Ustępujący czeski rząd planuje wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla osób w wieku 60 lat i starszych oraz dla niektórych grup zawodowych - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Vojtěch. Ale nie jest jasne, czy jego następca podtrzyma tę decyzję.

Zdrowie

Donald Tusk po trzeciej dawce: Jeśli kochasz, to się szczep!

Antyszczepionkowy guru Marcus Lamb zmarł na COVID-19

Amerykański ewangelista, twórca telewizji Daystar, w której potępiał szczepienia przeciw COVID-19, a koronawirusa nazywał "atakiem szatana", nie żyje. Miał 64 lata. Przyczyną śmierci było covidowe zapalenie płuc.

Hipercholesterolemia – „niewidzialna” i „bezbolesna” choroba

Problem hipercholesterolemii dotyczy 60 proc. Polaków i prowadzi do najpoważniejszych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Jak się ustrzec podniesionego poziomu cholesterolu? Jak z nim walczyć? Gościem podcastu Zuzanny Dąbrowskiej był prof. dr nauk medycznych Adam Witkowski z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Przyszły kanclerz Niemiec za obowiązkowym szczepieniem

W powyborczym okresie przejściowym niemieckie władze ociągają się z wprowadzeniem surowych instrumentów w walce z epidemią, choć mają zielone światło od Trybunału Konstytucyjnego.

Padają rekordy zgonów, szczyt zakażeń 9-11 grudnia

We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 526 osób. – Weszliśmy w szczyt zgonów – twierdzą naukowcy.

Hipercholesterolemia – „niewidzialna” i „bezbolesna” choroba

Podwyższony poziom cholesterolu to problem więcej niż co drugiego Polaka. Wielu z nas o tym nie wie i w związku z tym go nie leczy.

Światowy Dzień AIDS: skuteczne terapie i walka ze stygmatyzacją HIV

Według danych WHO na świecie żyje 37,7 mln ludzi z wirusem HIV. Osoby objęte wczesnym leczeniem mogą żyć tak długo jak reszta społeczeństwa. HIV to jednak nadal temat tabu, a pacjenci borykają się z wykluczeniem społecznym - mówią eksperci, przy okazji Światowego Dnia AIDS, przypadającego 1 grudnia.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – najważniejsze jest rzucenie palenia

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest najczęstszą i najpoważniejszą chorobą płuc, zwłaszcza wśród osób powyżej 50 roku życia. Jej istotą jest nieodwracalne i trwałe uszkodzenie oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych przez wnikające do organizmu zanieczyszczenia, np. w postaci dymu tytoniowego lub zanieczyszczenia powietrza. Jakie są perspektywy wyleczenia tego schorzenia? O tym w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską mówi dr n. med Rafał Dobek, specjalista chorób płuc, chorób wewnętrznych i alergologii z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Moderna: Szczepionki nie będą chronić przed Omikronem jak przed Deltą

Dyrektor generalny koncernu Moderna, Stéphane Bancel, w rozmowie z "Financial Times" przyznał, że dostępne obecnie szczepionki przeciw COVID-19 nie będą chronić tak skutecznie przed wariantem Omikron, jak robiły to jeśli chodzi o dotychczas dominujący wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2.

Polska rozdaje szczepionki przeciw COVID-19

Prawie 550 tys. dawek szczepionki na koronawirusa przekazała Polska kilka dni temu Filipinom, które jeszcze niedawno borykały się z największą od początku pandemii falą zachorowań na COVID-19. We wrześniu szczepionki z Polski wysłano na Tajwan, a na początku listopada niemal 500 tys. dawek do Gruzji - pisze Onet.

Nieleczone POChP prowadzi do śmierci

By nie doszło do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, trzeba unikać dymu tytoniowego oraz smogu – radzi dr Rafał Dobek, specjalista chorób płuc.

Powstał ogromny dług zdrowotny

Polski system ochrony zdrowia wymaga gruntownej reformy na wzór portugalskiej – uważają eksperci.

Naczelna Izba Lekarska: władze powinny bezwzględnie słuchać głosu specjalistów

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych "są wyraźnym sygnałem, że dalsza bezczynność władz jest rażącym zaniedbaniem bezpieczeństwa publicznego i zdrowia mieszkańców kraju", napisało Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej w oświadczeniu.

Wszystko dla pacjenta

Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza to przykład mądrego i strategicznego zarządzania w ochronie zdrowia, wykorzystywania szans, a trudności przekuwania w sukcesy. O sprawczości w tej trudnej dziedzinie oraz innowacyjnych projektach rozmawiamy z doktorem Sławomirem Wysockim, dyrektorem szpitala, który ma szansę stać się wzorcowym szpitalem pulmonologicznym w Polsce.

Lekarz z Izraela: Omikron może wywoływać łagodniejszą chorobę, niż Delta

Prof. Dror Meworach, ordynator oddziału covidowego jednego ze szpitali w Jerozolimie zwrócił uwagę, że wstępne raporty dotyczące stanu klinicznego zakażonych wariantem Omikron "są obiecujące".

Wysoki cholesterol może zabić

Polacy na chorobę wieńcową zapadają średnio 10 lat wcześniej niż Niemcy, Szwajcarzy czy Holendrzy – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak, Krajowy Konsultant w dziedzinie kardiologii.

Austria. Czołowy antyszczepionkowiec zmarł na Covid-19. Leczył się wybielaczem

Jeden z najbardziej znanych austriackich działaczy antyszczepionkowych zmarł z powodu Covid-19. Johann Biacsics odmówił leczenia szpitalnego. Wolał kurować się na własną rękę, ale nie w sposób, który polecali lekarze.

Jest stanowisko zespołu ds. Covid-19 przy prezesie PAN w sprawie wariantu Omikron

„To co budzi niepokój w przypadku wariantu B.1.1.529 Omikron, to fakt, że w Republice Południowej Afryki w czasie zaledwie kilku dni stał się on wariantem większościowym, zastępując wcześniejszy wariant Delta” - podkreśla w wydanym stanowisku zespół ds. Covid-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

COVID-19: czy trzecia dawka będzie wreszcie skuteczna

Od 1 listopada każdy w pełni zaszczepiony, kto ukończył 50 lat, może i powinien przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Czemu tak naprawdę służy dawka przypominająca? Czy będą kolejne?