Ochrona zdrowia

Częściowy obowiązek szczepień na COVID-19. Słowenia znów zaostrza przepisy

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla pracowników administracji rządowej mają rozpocząć się bezzwłocznie - ogłosiły władze Słowenii, które w ostatnim czasie zaostrzają przepisy związane z koronawirusem SARS-CoV-2.

Zdrowie

Andrzej Sośnierz o trzeciej dawce: Niby dlaczego? Znowu „czary mary”

Dr Fauci: Szczepimy się m.in. po to, by nie było nowych wariantów

Główny amerykański epidemiolog, dr Anthony Fauci ostrzegł, że w wyniku kolejnych mutacji koronawirusa może pojawić wariant, który będzie "funkcjonalnie różnić się" od dotychczas znanych wariantów i pierwotnego szczepu wirusa.

Czekanie zabija. Pacjenci z rakiem prostaty potrzebują leczenia

Pacjenci z rakiem gruczołu krokowego czują się dyskryminowani. Uważają, że w Polsce nie są leczeni zgodnie z osiągnięciami nowoczesnej medycyny. Okazją do przypomnienia o ich problemach jest przypadający 15 września Europejski Dzień Prostaty.

USA: Śmiertelność chorych na COVID dzieci - od 0 do 0,03 proc.

Do 9 września w USA wykryto 5,3 mln zakażeń koronawirusem u dzieci - podaje Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP). To 15,5 proc. wszystkich wykrytych w USA zakażeń. Między 2 a 9 września liczba zakażeń wykrytych u dzieci wzrosła o 243 373.

Szkoły zaszczepią niemal 50 tysięcy uczniów

Resort edukacji: Najwięcej zaszczepionych uczniów jest na Mazowszu. Najmniej – na Podkarpaciu.

Po Covid-19 mniej plemników i gorszej jakości

Przejście zakażenia koronawirusem może negatywnie odbić się na męskiej płodności – zaobserwowali lekarze.

Prof. Flisiak: Szczepienie zmniejszyło ryzyko śmierci prawie 100-krotnie

Szczepienie zredukowało ryzyko hospitalizacji ponad 200-krotnie, a ryzyko śmierci prawie 100-krotnie - rozmowa z prof. Robertem Flisiakiem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Izrael: 59 zaszczepionych trzema dawkami wśród ciężko chorych na COVID

W Izraelu niezaszczepionych przeciw COVID-19 jest 17 proc. osób, które mogą być szczepione (osoby w wieku 12 i więcej lat). Jednocześnie z grupy tej wywodzi się obecnie 65 proc. wszystkich ostrych przypadków COVID-19 w Izraelu.

Nowy wiceminister zdrowia zamiast 107 godzin psychoterapii

Minister zdrowia powinien negocjować porozumienie, ale wolał powołać nowego zastępcę, który ma „resetować" dialog z protestującymi medykami.

Serce nie czeka na koniec pandemii

Brak refundacji niektórych leków utrudnia skuteczne leczenie schorzeń kardiologicznych – zwracają uwagę lekarze.

Kładziemy duży nacisk na badania w Polsce

Dla MSD Polska jest jednym z najważniejszych krajów pod względem badań klinicznych – mówi Dimitri Gitas, dyrektor zarządzający MSD Polska.

Paryż: wielkie protesty przeciw paszportom covidowym

Przeciwnicy obostrzeń sanitarnych i paszportu sanitarnego zorganizowali demonstracje w wielu miastach Francji. W Paryżu doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Co czwarty nastolatek w Niemczech zaszczepiony

Co czwarty mieszkaniec Niemiec w wieku 12 do 17 lat dostał już dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Fiasko rozmów protestujących medyków z Niedzielskim. "Publiczna ochrona zdrowia kona na naszych oczach"

Kilkanaście minut trwało spotkanie protestujących medyków z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Strony nie doszły do porozumienia.

Współtwórczyni szczepionki na COVID: Trzecia dawka? Wiele osób nie potrzebuje

Doszczepianie w pełni zaszczepionych, aby przedłużyć ochronę, jakie zapewniają im szczepionki na COVID-19, może być niepotrzebne w przypadku wielu ludzi - uważa prof. Sarah Gilbert, która brała udział w tworzeniu szczepionki oksfordzkiej (dystrybuuje ją koncern AstraZeneca).

Minister Niedzielski: farmaceuci nie będą protestować 11 września

Naczelna Rada Aptekarska wycofała się z poparcia dla protestów zaplanowanych 11 września - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski po spotkaniu ze środowiskiem farmaceutów.

Odpowiedzialny sektor zdrowotny. Jak go zbudować?

Zapraszamy na debatę w Salonie "Rzeczpospolitej" podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Koronawirus w Polsce - nowe dane. Zmarło 11 osób zakażonych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 533 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 11 osób, u których testy wykazały SARS-CoV-2, w tym 3 z powodu COVID-19 bez stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących.

Wiceminister zdrowia: Jest czwarta fala koronawirusa. Dzisiaj są 533 nowe przypadki

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Przekazał, że jest ponad 500 nowych przypadków - najwięcej od początku czerwca.