12 tys. zł za niesłuszne zamknięcie cudzoziemca

Cudzoziemcowi, który bezpodstawnie przebywał w ośrodku strzeżonym, nie trzeba wynagradzać utraty statusu społecznego czy ostracyzmu środowiskowego. Zadośćuczynienie może być więc niższe.

Zatrudnienie cudzoziemców - rusza długo wyczekiwana reforma prawa imigracyjnego

Zatrudnienie cudzoziemca stanie się łatwiejsze i szybsze. Zagraniczni pracownicy zyskają zaś większą mobilność na rynku pracy. Głównym problemem może być jednak gwarancja płacy minimalnej dla osób przebywających w Polsce na podstawie zezwoleń jednolitych, bez względu na wymiar etatu. Ustawa wprowadza nierówność płacową.

Warszawski adwokat składa zawiadomienie na Aleksandra Łukaszenkę

Mecenas Tomasz Wiliński, pełnomocnik białoruskich opozycjonistów, złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Aleksandra Łukaszenkę i czołowe postaci białoruskiego reżimu - donosi Interia. Najpoważniejsze zarzuty to zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Urzędy też mają mieć łatwiej w sprawie cudzoziemców

Planowane jest wprowadzenie elektronicznej wymiany informacji w zakresie uzyskiwania opinii o cudzoziemcu. To m.in. przyspieszy obieg informacji w administracji.

Tomasz Pietryga: Stan, który trwa zbyt długo

Rząd znalazł się w potrzasku. Konstytucja nie przewiduje bowiem stanu wyjątkowego dłuższego niż 150 dni. Rządzący chcą ją więc obejść kolejną ustawą.

Prasa powinna mieć wstęp na pogranicze

Ustawa limitująca dostęp do granicy białoruskiej raczej zyska akceptację Senatu. Szykują się poprawki, choć prawnicy sugerują, by w całości trafiła do kosza.

Tomasz Pietryga: Krótka refleksja o humanitaryzmie

Ojciec Józef Bocheński, dominikanin, pisząc kiedyś o pacyfizmie i humanitaryzmie, przyznał, że są często używane przez napastników do moralnego rozbrajania napadniętego, ofiary.

Sąd: wojewoda nie naruszył rażąco prawa ws. cudzoziemców

Rosnący napływ migrantów do Europy uświadamia konieczność prawnych i faktycznych zmian w załatwianiu wniosków cudzoziemców.

Od 2022 r. będzie łatwiej zatrudnić cudzoziemców

Uproszczone zasady ściągania pracowników z zagranicy pozwolą firmom załatać braki kadrowe.

Nie można karać za ciepły sweter dla migranta

Niesienie pomocy zziębniętym i głodnym migrantom jest legalne. To brak wsparcia w potrzebie jest przestępstwem – wskazują prawnicy.

Jakub Sewerynik: Dlaczego burka drażni Europejczyków?

Zakaz zakrywania twarzy może wzmagać islamofobię.

Dominik Zając: Między suwerennością a podłością

To nie suwerenność wyznacza granice sprawowania władzy wewnątrz państwa, ale wola społeczeństwa operująca w granicach konstytucyjnych.

Kiedy rząd wykona decyzję Strasburga ws. uchodźców? RPO pyta Kamińskiego

Kiedy i jak będzie wykonane zarządzenie tymczasowe Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie uchodźców na polsko-białoruskiej granicy - Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o to Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Tomasz Pietryga: Między rozumem a sercem

Dyskusja o sytuacji na wschodniej granicy nie może się opierać na skrajnościach. Ważne jest poszukiwanie środka. Inaczej zejdziemy na manowce.

Mec. Agata Bzdyń: Patrzmy władzy na ręce ws. uchodźców

Intencją Łukaszenki jest pokazanie, że po polskiej stronie granicy prawa człowieka nie istnieją. Że demokracja nie istnieje, że jesteśmy potworami, które mordują małe dzieci – mówi Agata Bzdyń, adwokat, które próbowała wraz z innymi prawnikami dotrzeć do uchodźców przy naszej wschodniej granicy, ale jej się nie udało.

Zagraniczne szczepienia przeciw COVID mogą być uznane w Polsce. Są warunki

Szczepienia przeciwko COVID dokonane za granicą mogą być uznane w Polsce i wprowadzone do krajowego systemu ewidencji szczepień. Na tej podstawie zaszczepiony uzyska Unijny Certyfikat COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wskazało, jakie warunki muszą być spełnione.

Piotr Kardas, Maciej Gutowski: Cel nie uświęca wypychania uchodźców

Działania rządu na granicy białoruskiej stanowią świadomy, intencjonalny i jaskrawy przejaw kategorycznej odmowy udzielenia jakiejkolwiek formy wsparcia.

Chaos administracyjny - legalność pobytów cudzoziemców w Polsce

Ostatnich kilkanaście miesięcy, w czasie których pandemia koronawirusa stała się tematem numer jeden niemal wszystkich rozmów, było okresem rewolucji nie tylko w kwestii życia codziennego, lecz również w kwestiach prawnych. Rozwiązania proceduralne, które jeszcze do niedawna wydawały się czymś abstrakcyjnym, z dnia na dzień weszły w życie, jako zupełnie powszechne. W tej nowej rzeczywistości, wielu z nas przyszło zmierzyć się także z problemami na pozór błahymi. Za jeden z tego typu problemów uważamy utratę ważności wiz krajowych oraz zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców.