Zapłata dla młodego informatyka w wirtualnej walucie. A co z podatkiem

Wynagrodzenie dla informatyka, który nie skończył jeszcze 26 lat, jest zwolnione z podatku. Także wtedy, gdy zostało wypłacone w walucie wirtualnej.

Sprzedaż w internecie pod okiem fiskusa

1 lipca weszły w życie regulacje zobowiązujące operatorów platform internetowych do przekazywania szefowi KAS raportów o sprzedawcach i dokonywanych przez nich transakcjach, co ma zapewnić skuteczne pobieranie podatków od tych sprzedawców.

W 2025 roku wyższy podatek od mieszkania, domu czy psa. Znamy nowe stawki

W 2025 roku stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od ciężarówek i autobusów oraz opłat lokalnych wzrosną o 2,7 proc.

Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi

Wolne od podatku są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody z tytułu wyżywienia tych osób.

Czy od prezentów ślubnych powinno się zapłacić podatek?

Lato to czas ślubów i innych ważnych uroczystości rodzinnych. Organizując taką imprezę, mamy sporo wydatków – ale nie tylko. Po wydarzeniu często dysponujemy niemałą sumą pieniężną z otrzymanych od gości “kopert”, albo też dostajemy wartościowy prezent. Czy taki dochód należy zgłosić fiskusowi? Czy zapłacimy podatek od prezentów ślubnych?

Marek Isański: Ulga mieszkaniowa ulgą podatkową? To nieporozumienie

Zupełnie błędne jest przekonanie, że tzw. ulga mieszkaniowa jest ulgą podatkową, czyli jakimś prezentem dla obywateli od władzy. W rzeczywistości jest ona efektem/skutkiem uchwalenia nieracjonalnych przepisów podatkowych dotyczących zamiany mieszkań przez zwykłych obywateli.

Tytoniowa akcyza mocno w górę. Co z alkoholem?

Zapowiadana podwyżka akcyzy na papierosy zwiększy szarą strefę i złamie społeczną umowę zapisaną w ustawie.

Ostrzeżenie z Ministerstwa Finansów: to nie urząd skarbowy

Resort finansów informuje o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy od obywateli pod pretekstem konieczności dokonania wpłaty na konto urzędu skarbowego.

Rząd mocno uderzy palaczy po kieszeniach. Eksperci zszokowani skalą podwyżek

Ministerstwo Finansów zaproponowało podwyżkę akcyzy na papierosy o 25 proc., a na e-papierosy o 75 proc. Podwyżki akcyzy obejmą też tytoń i tzw. produkty nowatorskie - podaje portal Business Insider.

Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Ustawa covidowa nie rozdzielała pojęcia „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”, które jest częścią tego pierwszego.

Syndyk upadłego konsumenta ma prawo zaskarżyć interpretację. Ważne orzeczenie

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania sądowe i administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i dalej prowadzone jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. To on ma prawo wystąpić o interpretację i ją zaskarżyć.

Dyrektywa DAC-7 – platformy muszą udostępnić dane sprzedawców

1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.

Jedna sprzedaż w Internecie i trafisz do raportu dla fiskusa. Trudniej będzie unikać podatków

Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. I wystarczy sprzedaż jednej droższej rzeczy przez portal internetowy czy pojedyncze wynajęcie mieszkania, żeby trafić do raportu przesyłanego do skarbówki.

Aktywność w sieci pod lupą fiskusa. Co zakłada unijna dyrektywa DAC7?

Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. A do skarbówki trafią dane o transakcjach już zrealizowanych.

Nie będzie dodatkowego PCC przy zakupie mieszkania od flippera

Sejm odrzucił projekt Lewicy nakładający wyższy podatek na kupujących mieszkania od flipperów.

Fundacja może wynajmować pokoje na godziny bez podatku

Nic nie stoi na przeszkodzie, by fundacja rodzinna prowadziła krótkoterminowy najem lokali.

Mniejsza ulga w PIT na dopłaty do wakacji

Dofinansowanie do letniego wyjazdu pracownika i jego dzieci może być zwolnione z podatku. Ale kwota ulgi jest mniejsza niż w poprzednich latach.

Ważne zmiany dla handlujących w Internecie. Czy DAC7 dotyczy też osób fizycznych?

Co zakłada dyrektywa DAC7? Jakie obowiązki nakłada dyrektywa na platformy sprzedażowe, a jakie na sprzedawców? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dot. dyrektywy DAC7, raportowania danych i kontrolowania nieprawidłowości.