Nowe ulgi w zeznaniu PIT za 2023 r. - więcej korzyści dla podatników

Rodzice niepełnosprawnego jedynaka skorzystają z ulgi na dziecko bez względu na to, ile zarabiają. Ulga rehabilitacyjna przysługuje już także dziadkom i wnukom. To nowości w zeznaniu PIT za 2023 r.

Ministerstwo Finansów wraca do pomysłu Karty praw podatnika

Ministerstwo Finansów chce zapisać podstawowe uprawnienia podatników w ustawie. Eksperci: oby w Karcie praw podatników były konkrety.

Nie sprzedasz mieszkania otrzymanego w spadku bez glejtu od fiskusa

Jeśli chcemy sprzedać bądź darować odziedziczone mieszkanie, musimy przedstawić u notariusza zaświadczenie o załatwieniu spraw związanych z podatkiem od spadku.

Czy kieszonkowe od dziadków jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn?

Darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Jeśli nie przekracza 36 120 zł nie musimy jej nawet zgłaszać skarbówce.

Podatek katastralny nie musi być straszny, ale czasu mało [INFOGRAFIKA]

Resort finansów pracuje nad zmianami w podatku od budowli i garaży, ale nie wyklucza śmielszej reformy. Chodzi o podatek katastralny, którego od lat obawiają się właściciele nieruchomości.

Ulga na dziecko nie dla każdego rodzica. Pułapki w PIT za 2023 rok

Rozpoczął się sezon rozliczeń PIT za 2023 rok. Jednym z popularniejszych odliczeń podatkowych jest ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna. Nie każdy rodzic może jednak z niej skorzystać. Trzeba uważać na pułapki.

Trwa oblężenie Twój e-PIT. Podatnicy mają problemy

Czwartek 15 lutego to pierwszy dzień, kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok. Od samego rana podatnicy mają jednak problemy z usługą Twój e-PIT.

Niższy ryczałt z małżeńskiego wynajmu [INFOGRAFIKA]

Małżonkowie zarabiający na prywatnym wynajmie mogą zastosować niższą stawkę zryczałtowanego podatku do 200 tys. zł przychodu.

Przy rozliczeniu PIT za 2023 r. pomoże chatbot

Sezon rozliczeń PIT za 2023 r. rozpoczęty. Podatników, którzy mają wątpliwości przy wypełnianiu PIT-ów wspomogą fiskalni asystenci: żywi i elektroniczni.

Niekorzystne stanowisko Ministerstwa Finansów ws. samotnych rodziców

Samotny rodzic nie ma prawa do korzystniejszego rozliczenia podatku, jeśli sprawuje opiekę naprzemienną i ma potencjalne prawo do świadczenia wychowawczego, tzw. 800+.

Rusza akcja Twój e-PIT. Zwroty podatku będą mniejsze niż w 2023 roku

15 lutego skarbówka na stronie podatki.gov.pl udostępni podatnikom wstępnie wypełnione zeznania PIT za 2023 r. w ramach usługi Twój e-PIT. Po raz pierwszy dostaną je także przedsiębiorcy.

Marek Isański: Kiedy organ podatkowy ma działać „na wniosek” a kiedy „z urzędu”?

Wiele jest sytuacji w których Ordynacja podatkowa przewiduje działanie „z urzędu” i „na wniosek podatnika” Taka konstrukcja - w założeniu - realizuje ważne cele, które wskutek orzecznictwa NSA zostały całkowicie wypaczone z oczywistą szkodą dla obywateli.

Rozwiązanie dożywocia: kiedy sprzedaż mieszkania czy domu bez PIT

Mieszkanie za dożywocie to zbycie, a rozwiązanie dożywocia to nowe nabycie. Były dożywotnik może jednak od ręki sprzedać "odzyskane" mieszkanie bez PIT, gdy przed umową dożywocia i po jej odwołaniu był jego właścicielem w sumie co najmniej pięć lat.

Co z podatkiem Belki? Ministerstwo nie chce komplikacji

Ministerstwo Finansów zamierza ograniczyć podatek od zysków kapitałowych, zwany potocznie "podatkiem Belki". W odpowiedzi dla Rzecznika Praw Obywatelskich podano kwotę oszczędności i inwestycji, do której podatek ma być ograniczony.

Pół roku na zgłoszenie spadku skarbówce. Od kiedy liczyć termin?

Najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od spadku, np. od dziedziczonego mieszkania, pod warunkiem zgłoszenia spadku fiskusowi. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Od kiedy liczyć termin, żeby być zwolnionym z daniny?

Dom w budowie nie wyklucza nowej ulgi w PCC

Kupujący mieszkanie nie zapłaci 2 proc. podatku. Pod warunkiem, że to jego pierwsze lokum. Zwolnienia nie wyklucza posiadanie nieskończonego domu.

Podatek od nieruchomości na 2024 r. – wyzwania i zmiany

Zmieniająca się linia orzecznicza daje podatnikom podatku od nieruchomości szansę na obniżenie wysokości przyszłych zobowiązań podatkowych, a nawet złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty w rozliczeniach z lat poprzednich.

PIT 2023: wynajem mieszkań i domów już tylko na ryczałcie [INFOGRAFIKA]

Wszyscy zarabiający na prywatnym wynajmie muszą złożyć zeznanie PIT-28. Stracili koszty i część ulg. Zgodnie z Polskim Ładem obowiązkowy w rozliczeniu za 2023 r. jest ryczałt.