Samotni rodzice czują się zawiedzeni. Chodzi o zmiany w Polskim Ładzie

Przywracając wspólne rozliczenie się z dzieckiem wykluczono możliwość określenia podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów. Chodzi o przekazaną Senatowi, a uchwaloną przez Sejm 12 maja 2022 r. ustawę zmieniającą zasady Polski Ładu.

Marek Isański: Czy sędziowie NSA uniewinniliby Tomasza Komendę?

Prawo to stałe i trwałe dążenie do tego aby każdemu oddać to co mu się należy. Dlatego np. Tomasza Komenda został uniewinniony, gdy okazało się, że prawomocny wyrok skazał go za czyn którego nie popełnił. Istotą jest praworządność a nie trwałość prawomocnych orzeczeń. Natomiast, w sądach administracyjnych praktyka orzecznicza jest odwrotna. Wartością nadrzędną jest trwałość ostatecznych decyzji. To sądowe przyzwalanie na okradanie przez państwo własnych obywateli.

Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego można zawiesić

W postępowaniu podatkowym nie można pomijać zagadnienia, czy na tle okoliczności danej sprawy podatkowej wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe nie miało pozorowanego charakteru.

Anna Wojda: Pastujemy na różowo

Pomysły na podatek od pustostanów pojawiają się co jakiś czas. W różnych wersjach i postaciach. W końcu rząd potrzebuje pieniędzy. Tyle że nie potrafi zdecydować, z czyjego portfela je wyciągnąć.

Karuzela z pustostanami. Morawiecki przyznał, że rząd planuje interwencje

Rząd rozważa obłożenie daniną funduszy inwestujących w nieruchomości, chociaż w grudniu się tego wypierał.

Po publikacji "Rz": Morawiecki zaprzecza informacji o nowym podatku, ale...

Nad podatkiem od pustych mieszkań nie pracujemy - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej w Świerczach. Jak jednak zaraz dodał, rząd zastanawia się, co zrobić z "firmami, funduszami, które kupują po 100 albo po 500 czy nawet 1000 mieszkań."

Utwory dydaktyczne wykładowcy z preferencją PIT

Nauczyciele akademiccy mogą korzystać z 50-proc. kosztów, jeśli tworzą utwory w myśl prawa autorskiego i nimi rozporządzają, co potwierdzają też dokumenty pracownicze i forma honorarium.

Historyczna obniżka PIT nie napełni kieszeni Polaków

Redukcja stawki z 17 do 12 proc. nie będzie radykalną poprawą sytuacji podatników. To tylko zamiennik zniesionej ulgi dla klasy średniej.

Ulga na dzieci: mama i tata mają po połowie

Jeśli rodzice nie mogą się dogadać w sprawie podatkowego odpisu na dziecko, to każdy dostaje 50 proc. odliczenia. Pod warunkiem, że zajmuje się jego wychowaniem.

Rząd PiS pracuje nad nowym podatkiem. Od pustych mieszkań

Polacy mieliby płacić podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych, od trzeciego i kolejnego z posiadanych.

Pomoc Ukrainie daje podatkowe korzyści

Podatnicy przekazujący wsparcie finansowe i rzeczowe na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych za naszą wschodnią granicą, mają prawo do korzystania ze specjalnych odliczeń i preferencji w PIT, CIT i VAT.

OPP stracą na nowym Polskim Ładzie. Tak rząd chce im wyrównać

Rząd zastanawia się, jak wyrównać organizacjom pożytku publicznego spadek wpływów z darowizn z 1 proc. PIT po wejściu w życie nowelizacji naprawiającej tzw. Polski Ład. Zapowiada szerokie konsultacje z organizacjami pozarządowymi.

Chcesz płacić niższy podatek, złóż PIT-2 w dowolnym momencie

Pracownik może złożyć w trakcie roku oświadczenie, w wyniku którego pracodawca pobierze od niego niższe zaliczki.

Marek Kobylański: Psucie żalu to zły pomysł

Dogadanie się ze skarbówką może być dużo trudniejsze.

Skrucha już nie pomoże. Resort Ziobry odsyła czynny żal do lamusa

Ministerstwo Sprawiedliwości chce znacznie ograniczyć stosowanie czynnego żalu przed fiskusem. To działania państwa opresyjnego – twierdzą eksperci.

Nadchodzi koniec ulgowej taryfy koronawirusowej

W końcu maja przestaną obowiązywać niektóre udogodnienia wprowadzone w związku ze stanem epidemii.

Brak kredytu to ryzyko utraty ulgi

Sprzedawca nieruchomości, który nie ukończy nowej inwestycji mieszkaniowej w terminie, może stracić zwolnienie z PIT.

Dziadek nie wyręczy wnuczki. NSA wydał wyrok ws. podatku od darowizn

Oświadczenie darczyńcy o tym, że przekazał komuś darowiznę, nie zastąpi formalnego zgłoszenia obdarowanego, który chce skorzystać z pełnego zwolnienia podatkowego.