MF zmieni stanowisko: spadkobierca przejmie ulgę termomodernizacyjną

Ministerstwo Finansów przekona Krajową Administrację Skarbową do stosowania korzystnej dla podatników interpretacji przepisów dotyczących przejęcia przez spadkobierców prawa do ulgi termomodernizacyjnej.

Wuzetka nie wejdzie do spadku

Przepisy nie przewidują dziedziczenia decyzji o warunkach zabudowy.

Kiedy ulga na środki na lokum od bliskich

Na własne mieszkanie czy dom można pożyczyć lub dostać od najbliższej rodziny i to bez podatku, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Spadek nie może krzywdzić dziecka

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO i uchylił orzeczenie o nabyciu zadłużonego spadku po dziadku, choć córka odrzuciła go w imieniu swoim i wnuczki.

Urząd chce daniny od rodzinnych darowizn

Syn musi opodatkować pieniądze od ojca, ponieważ wpłynęły nie na jego rachunek, ale na konto osoby, od której razem kupują mieszkanie – twierdzi fiskus.

Fiskus przegrał spór o podatek za mieszkanie w spadku

Już przed zmianą przepisów w 2019 r. spadkobierca, który odziedziczył mieszkanie po zmarłym będącym jego właścicielem ponad pięć lat, nie musiał płacić PIT, nawet jeśli sprzedał je od razu.

SN: sąd nie może wierzyć w to, co przyniesie potencjalny spadkobierca

Sąd spadku musi z urzędu zbadać kto jest spadkobiercą. Nie może poprzestać na tym, co przedstawią mu uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Jeden spadek, dwa postanowienia spadkowe. SN uchylił jedno z nich

Sąd Najwyższy uchylił postanowienie sądu o nabyciu majątku po zmarłym wydane 11 lat po prawomocnym postanowieniu dotyczącym tej samej schedy.

Czy gmina musi dochodzić długu

- Zmarł dłużnik naszej gminy, wobec którego wydano ostateczną decyzję w sprawie opłaty adiacenckiej (z art. 98a ustawy o gospodarce nieruchomościami) – wskutek podziału nieruchomości na mniejsze działki – na niemal 25 tys. zł. Ustaliliśmy spadkobierców. Czy podany dług jako należność niepodatkowa gminy może być dochodzony od tych spadkobierców – pyta wójt.

Dyspozycja z konta na wypadek śmierci nie wchodzi do masy spadkowej

Wypłata określonej kwoty najbliższym zmarłego na postawie przewidzianego 
w prawie bankowym polecenia właściciela rachunku nie podlega rozliczeniu spadkowemu.

Darowiznę trzeba wpisać do zeznania podatkowego

Osoby, które w zeszłym roku wsparły potrzebujących, mogą obniżyć swój dochód w deklaracji PIT. Dzięki temu mniej zapłacą skarbówce.

Dwa różne orzeczenia spadkowe w tej samej sprawie w ciągu 50 lat

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił skargę nadzwyczajną w sprawie dwóch rozbieżnych orzeczeń spadkowych w tej samej sprawie, które zapadły w odstępie 50 lat.

Sąd przyznał spadek zmarłemu. SN: doszło do rażącego naruszenia prawa

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną od postanowienia Sądu Rejonowego w Nowym Targu, który wskutek nierzetelnej oceny materiału dowodowego zasądził część spadku nieżyjącemu mężczyźnie.

Zachowek tylko dla najbliższych, czy także dla dalszych krewnych

Trybunał bada ważną kwestię dotyczącą spadków: czy prawo do zachowku jest dziedziczone tak samo, jak każda inna rzecz.

Arkadiusz Turczyn: Nadużycie prawa podmiotowego w sprawach działowych

Praktyka pokazuje, że w sprawach działowych dopuszczalność i sposób zastosowania regulacji w przedmiocie nadużycia prawa podmiotowego mogą budzić wątpliwości, a argumentacja w tego typu sprawach relatywnie często nawiązuje do art. 5 Kodeksu cywilnego.

Żona zataiła, że mąż miał siostrę. Skarga nadzwyczajna ws. orzeczeń spadkowych

Sąd Rejonowy wydał dwa rozbieżne postanowienia spadkowe po tym samym zmarłym. Do błędu mógł przyczynić się fakt, że w 1979 r. wnioskodawczyni zataiła istnienie siostry zmarłego. RPO wnosi, aby Sąd Najwyższy uchylił późniejsze postanowienie jako naruszające tzw. powagę rzeczy osądzonej.

Isański, Kozłowski: Kup pan cegłę - o podatku od propozycji nie do odrzucenia

Nakaz utylizacji cegieł jest równie racjonalny jak podatek dochodowy bez dochodu

Pominięty pogrobowiec zmarłego. Sąd naprawił błąd

W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem.