Uznanie spadkobiercy za niegodnego. Jest szansa na zmianę krótkiego terminu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego rozważy postulat Rzecznika Praw Obywatelskich, by wydłużyć zbyt krótkie terminy zawite do wystąpienia z powództwem o uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia.

Testamentu lepiej szukać szybko. Spóźnienie może drogo kosztować

Nieprzedstawienie sądowi testamentu na czas często skutkuje utratą korzyści ze spadku. Tak może skończyć się niefrasobliwość potencjalnych beneficjentów dziedziczenia testamentowego.

Uchwała NSA korzystna dla podatników, ale nie wiąże urzędników

Ustawa covidowa nie rozdzielała pojęcia „prawa administracyjnego” i „prawa podatkowego”, które jest częścią tego pierwszego.

Państwo powinno zapobiec też prawnym skutkom pandemii

Norma covidowa dotycząca możliwości przywrócenia terminu zawitego nie miała zastosowania tylko do przepisów prawa administracyjnego, ale też do prawa podatkowego.

Za krótki termin na zgłoszenie niegodności dziedziczenia? RPO postuluje przedłużenie

Zastępca rzecznika praw obywatelskich postuluje wydłużenie czasu na wystąpienie o uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia.

Zmarły bywał w Polsce i Austrii. Gdzie trzeba zabiegać o spadek po nim? SN wyjaśnił

Jeśli ktoś mieszkał raz w jednym, raz drugim kraju Unii Europejskiej, lepiej sprawdzić, gdzie da się uzyskać stwierdzenie nabycia spadku po nim. Inaczej można stracić kilka lat na ustalenie właściwego sądu.

Wpłata na umowę deweloperską częściowo ratuje przed podatkiem od darowizny

Wpłata darowizny, która nie załapała się na pełną ulgę dla najbliższej rodziny, na umowę deweloperską, pozwala na skorzystanie z innego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Śluby 2024: czy skarbówka może zajrzeć do kopert dla nowożeńców

Prezenty ślubne to darowizny, ale z reguły, ze względu na wysokie limity kwot wolnych od podatku, nie trzeba ich zgłaszać skarbówce. Jednak jeśli rodzice planują przekazać dziecku z okazji wesela znaczniejszą kwotę, lepiej przelać ją na konto.

Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta

Fiskus ma prawo żądać od obdarowanego, który chce skorzystać z pełnego zwolnienia potwierdzenia, że darowizna trafiła na konto. Nie wystarczy, że podatnik w zgłoszeniu wskazuje na przekazanie jej przelewem bankowym.

Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką

Obdarowany ma prawo zarządzać otrzymanym majątkiem, tak jak uważa to za stosowne, a nie tak, jak by chciał darczyńca.

Rewolucja w testamentach. Projekt w konsultacjach

Do konsultacji publicznych trafił projekt zmian w prawie spadkowym. Dotyczą one m.in. przesłanek sporządzenia testamentu ustnego, uregulowania testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenia katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Najpierw trzeba wycenić spadek zanim się go odrzuci

Do zmiany błędnej decyzji co do odrzucenia lub przyjęcia spadku nie wystarczy powołać się na błąd, ale trzeba wykazać się starannością w badaniu jego wartości.

Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok

Obecność dodatkowych osób przy sporządzaniu testamentu ustnego nie pozbawia go mocy.

Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego

Przy odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego ochrona własności i dziedziczenia jest w interesie publicznym. Sąd Najwyższy rozwiał związane z tym wątpliwości.

Kiedy sporządza się ustny testament? Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Szczególna forma ostatniej woli jest możliwa, gdy stan zdrowia spadkodawcy stopniowo pogarsza się w związku z ciężką chorobą, która prowadzi do nieodległej śmierci.

"Pusty" formularz nie pozbawia prawa do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Podatnik, który złożył w wymaganym terminie zgłoszenie o nabyciu spadku po najbliższej rodzinie, nie traci prawa do pełnego zwolnienia podatkowego tylko dlatego, że nie podał w nim jaki konkretnie majątek odziedziczył.

Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA

Podatnik, który zgłasza darowiznę do opodatkowania musi umieć wykazać, że miała ona rzeczywiście miejsce. Zwłaszcza, gdy taki zabieg ma być argumentem w ewentualnym postępowaniu o nieujawnione źródła przychodu.

Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety

Koszty sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia dla obywatela są porównywalne z kosztami sądowymi i w żadnym wypadku nie można ich uznać za wygórowane – wskazuje Szymon Kołodziej, notariusz, do niedawna rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.