To wniosek i przestroga wynikające z najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego. Tym bardziej istotnego, że procedura odrzucania spadku, mimo pewnych uproszczeń w ostatnich latach, jest wciąż niezbyt jasna dla osób nieobeznanych z prawem spadkowym. A konsekwencje błędu mogą być znaczne dla spadkobiercy.
Dziedziczenie zadłużonego majątku przez wnuki. Zgoda sądu wystarczyła do odrzucenia spadku
Omawiana kwestia wynikła w sprawie o uchylenie się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez rodziców w imieniu ich dwóch małoletnich córek, którym przypadł obciążony długami spadek po dziadku.
Rodzice uzyskali wymaganą zgodę sądu rodzinnego na taką decyzję (kontrola sądu ma chronić dzieci przed ich ewentualnym pokrzywdzeniem). Nie złożyli jednak oświadczenia o odrzuceniu spadku w przepisowym terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku.
Kiedy rodzice zorientowali się, że popełnili błąd, wystąpili z wnioskiem do sądu o zatwierdzenie uchylenia się od skutków niezłożenia w terminie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Uzasadniali to swoim błędnym przypuszczeniem, że zgoda sądu na odrzucenie spadku załatwia sprawę. Sąd Okręgowy w Łodzi wniosek oddalił, więc dzieci nabyły zadłużony spadek. W skardze kasacyjnej do SN ich pełnomocnik argumentowała, że błędne przekonanie rodziców co do procedury odrzucenia spadku, można uznać za błąd istotny, uzasadniający jego naprawienie.
Czytaj więcej
Umowy dożywocia nie dyskwalifikuje to, że dożywotnika nie wspiera nabywca nieruchomości, ale jego...