Ukraiński czołg Konflikty zbrojne

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainie. Rosjanie twierdzą, że zniszczyli czołgi leopard odpierając ukraińską ofensywę w obwodzie zaporoskim.

Konflikty zbrojne

ONZ: Przerwanie tamy jest kolejną niszczycielską konsekwencją rosyjskiej inwazji

Rocznica ujawnienia dokumentów USA przez Snowdena. Dziś jest sojusznikiem Putina

6 czerwca 2013 r. „Guardian”, a potem „Washington Post” opublikowały pierwsze rewelacje z ogromnej ilości tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu, które wyniósł Edward Snowden. 10 lat później Amerykanin jest bliskim sojusznikiem Władimira Putina.

Chiny rozpoczynają wiercenie jednego z najgłębszych odwiertów na świecie

W Chinach rozpoczęto wiercenie odwiertu o głębokości 11 000 metrów. Celem jest zbadanie wewnętrznych warstw skorupy ziemskiej.

Rosyjski bloger: Ukraina "wymyła" nasze wojska z brzegów Dniepru

Igor Girkin, były pułkownik FSB, przedstawiciel środowisk ultranacjonalistycznych w Rosji, na swoim kanale w serwisie Telegram przekonuje jakie korzyści odniosła Ukraina z tego, że zniszczona została tama w Nowej Kachowce.

Potop po wysadzeniu tamy zalewa nie tylko Ukraińców. Rosjanie chcieli dokonać tylko niewielkiej eksplozji?

Zniszczenie prawie połowy tamy w Nowej Kachowce na Dnieprze wywołało pięciometrową falę powodziową, która zatapia wojskowe umocnienia.

Świat oburzony po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce. "Jak broń masowej zagłady"

Szef MSZ Czech, Jan Lipavský, porównał wysadzenie tamy w rejonie Nowej Kachowki do "użycia broni masowej zagłady przeciw cywilom".

Gen. Skrzypczak: Rosjanie wysadzając zaporę spowolnili Ukraińców o 8-10 dni

- Ta groźba cały czas wisiała w powietrzu i Ukraińcy mieli tego świadomość - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując wysadzenie przez Rosjan elektrowni wodnej w Kachowce.

Kreml nie przyznaje się do wysadzenia tamy na Ukrainie. Pieskow: Wody na Krymie nie zabraknie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdzi, że Rosjanie nie są odpowiedzialni za przeprowadzenie zamachu bombowego na elektrownię wodną w Nowej Kachowce. Nie przedstawiając żadnych dowodów oskarżył o sabotaż władze w Kijowie.

Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce

Ukraińcy podali, że Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w rejonie Nowej Kachowki. "Rosyjscy terroryści. Zniszczenie tamy elektrowni wodnej w Kachowce tylko potwierdza całemu światu, że należy ich wypędzić z każdego zakątka ukraińskiej ziemi" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Kreml odpowiedzialnością za zniszczenie tamy obarcza Ukrainę.

Nowa Kachowka pod wodą po wysadzeniu tamy

Po wysadzeniu tamy w rejonie Nowej Kachowki okupowane przez Rosjan miasto znalazło się pod wodą - informuje Władimir Leontiew, szef okupacyjnych władz Nowej Kachowki.

Ukraińcy ustalili, kto jest odpowiedzialny za wysadzenie tamy w Nowej Kachowce

Według wstępnych informacji, elektrownia wodna w Nowej Kachowce została wysadzona przez 205. brygadę strzelców zmotoryzowanych rosyjskich Sił Zbrojnych - poinformował doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak.

600 tys. Francuzów protestuje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego

Francuskie siły lewicowe i związki zawodowe po raz 14 organizują całodzienny protest w całym kraju przeciwko reformie emerytalnej prezydenta Emmanuela Macrona. Przewiduje się, że setki tysięcy ludzi wyjdą na ulice w całej Francji.

Papież Franciszek trafił do szpitala

Papież Franciszek przebywać ma obecnie w rzymskiej klinice Gemelli — podaje włoska agencja informacyjna ANSA. Powodem pobytu ojca świętego w szpitalu mają być badania kontrolne.

Budowany w Indiach most zawalił się do Gangesu. Drugi raz

Czteropasmowy samochodowy most budowany przez rzekę Ganges w stanie Bihar zawalił się po raz drugi w ciągu nieco ponad roku. Mieszkańcy Indii mają wątpliwości w sprawie jakości budowanej przeprawy.

Wielka Brytania o wysadzeniu tamy na Dnieprze: Niezależnie od szczegółów to wina Rosji

James Cleverly, szef MSZ Wielkiej Brytanii, który przebywa z wizytą w Ukrainie stwierdził, że jest za wcześnie, by formułować jednoznaczne sądy na temat szczegółów zniszczenia tamy w Nowej Kachowce, ale - jak dodał - doszło do niej dlatego, że Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Jak powódź wpłynie na ukraińską kontrofensywę

Wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce powoduje, że ukraińska kontrofensywa będzie znacznie trudniejsza - uważa emerytowany Rupert Jones, emerytowany generał brytyjskiej armii.

Afganistan: Ktoś truje dzieci w wieku szkolnym, głównie dziewczęta

Podejrzewa się, że prawie 80 uczniów i uczennic szkół podstawowych, głównie dziewcząt, zostało otrutych w weekend. Uczniowie zostali przewiezieni do szpitala, w afgańskim dystrykcie Sangczarak - powiedział Mohammad Rahmani, szef Departamentu Edukacji w północnej prowincji Sar-e-Pul.

Jakie znaczenie ma zniszczenie tamy w Nowej Kachowce? "Kierunek zagraża Krymowi"

- Dynamika militarna przyspiesza, dzieje się to, czego oczekiwaliśmy - te działania ofensywne ukraińskie będą miały w miarę szybko miejsce - mówił w rozmowie z TVN24 płk rez. Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Coraz intensywniej na froncie. Walki w miejscach, gdzie od miesięcy nie dochodziło do starć

W ciągu ostatnich dwóch dni intensywność walk na wielu odcinkach frontu na Ukrainie znacznie wzrosła. W tym samym czasie konflikt między rosyjskim Ministerstwem Obrony a Grupą Wagnera sięga najwyższego od początku wojny poziomu - informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony.