Ukraina: Rosja rekrutuje najemników i wysyła broń na wschodnią Ukrainę

Wywiad wojskowy Ukrainy poinformował w piątek, że Rosja aktywnie rekrutuje najemników i wysyła ich na intensywne szkolenia na kontrolowanych przez separatystów obszarach wschodniej Ukrainy.

Deputowany do Dumy: Wojna na Ukrainie konieczna, jeśli Rosja uzna separatystyczne regiony

Wspierani przez Rosję separatyści na wschodzie Ukrainy będą oczekiwać, że armia rosyjska będzie walczyć z nimi przeciwko ukraińskim siłom rządowym, jeśli Moskwa zrealizuje parlamentarną propozycję uznania ich niepodległości - powiedział deputowany do Dumy Państwowej Aleksandr Borodaj.

Zełenski odpowiada Bidenowi: Nie ma czegoś takiego jak mała inwazja

Kraje zachodnie próbowały w czwartek zjednoczyć się w sprawie Ukrainy, po tym jak prezydent USA Joe Biden zasugerował, że sojusznicy są podzieleni w kwestii reakcji na "niewielką inwazję" Rosji. W ocenie prezydenta Ukrainy nie ma czegoś takiego.

„Nie wszyscy na sytym Zachodzie rozumieją, że waży się pokój w Europie”

„Niemcy chcą mieć Nord Stream 2. Francja jest w przededniu wyborów prezydenckich. A Włosi ledwo co wychodzą z kryzysu. Mieszkańcy tych krajów, żyjąc wygodnie i w pokoju przez ostatnich kilkadziesiąt lat, nie widzą raczej problemu w inwazji Rosji na Ukrainę. A tamtejsi politycy, chcąc dalej rządzić, muszą ich słuchać. Tylko, że pewnego dnia może być już za późno. Dlatego Joe Biden walczy o jedność Zachodu w konfrontacji z Rosją” – mówi Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego w „Rzeczpospolitej”.

Rosjanie: Rozpoczynamy odliczanie w oczekiwaniu na przyjęcie naszych propozycji

- Nadchodzi moment prawdy, kiedy Zachód albo przyjmie nasze propozycje, albo zostaną znalezione inne sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa Rosji - powiedział szef rosyjskiej delegacji na wiedeńskich negocjacjach w sprawie bezpieczeństwa militarnego i kontroli zbrojeń Konstantin Gawriłow.

Brytyjczycy dostarczyli broń na Ukrainę. Samoloty ominęły przestrzeń powietrzną Niemiec

Dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 przewożące broń na Ukrainę ominęły niemiecką przestrzeń powietrzną. Wcześniej szefowa niemieckiej dyplomacji powtórzyła, że Berlin nie będzie dostarczał broni na Ukrainę.

Niemieckie media: Nord Stream 2 elementem przygotowań do inwazji na Ukrainę

"Gazociąg Merkel-Putin uplasował Europę w strefie bezpieczeństwa trzeciej klasy. Najwyższy czas, żeby Scholz naprawił ten błąd. Kanclerz musi wyraźnie powiedzieć to Putinowi: Jeśli ten zaatakuje Ukrainę, rurociąg będzie martwy" - wskazują niemieckie media.

Bliski Wschód: Nalot na stolicę Jemenu. Są ofiary

Przeprowadzony przez kierowaną przez Arabię Saudyjską koalicję nalot na stolicę Jemenu, Sanę, pociągnął za sobą co najmniej 14 ofiar śmiertelnych - wynika z wstępnych szacunków.

Stany Zjednoczone chcą, aby Ukraina była dla Rosji drugim Afganistanem

Administracja Joe Bidena szykuje program masowego wsparcia dla ukraińskiej wojny partyzanckiej na wypadek rosyjskiej inwazji. Polsce przypadnie w niej rola zaplecza dla ruchu oporu.

Obawa przed Rosją. Szwecja wzmacnia patrole na Gotlandii

Szwedzka armia wzmocniła swoje działania na wyspie Gotlandia na Morzu Bałtyckim w związku z rosnącym napięciem między NATO i Rosją oraz niedawnym rozmieszczeniem rosyjskich okrętów desantowych na Bałtyku.

Starcia na granicy Armenii i Azerbejdżanu. Armenia: Straciliśmy trzech żolnierzy

W starciach na granicy Armenii z Azerbejdżanem zginęło w ostatnich dwóch dniach trzech ormiańskich żołnierzy - informuje resort obrony Armenii.

Ukraina: Zełenski deklaruje gotowość do zakończenia wojny w Donbasie

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Kijów jest gotów podjąć "niezbędne decyzje", by zakończyć wojnę na wschodzie Ukrainy, w Donbasie, w trakcie szczytu przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec (tzw. czwórka normandzka).

Do Mali przyjechały setki doradców wojskowych i najemników z Rosji

Rosjanie wypełniają pustkę w Mali powstałą w związku z odwrotem wojsk francuskich. Rosyjskich żołnierzy w Mali ma być już ok. 400, nie wliczając w to najemników z Grupy Wagnera.

Jakie koszty poniesie Rosja w przypadku ataku na Ukrainę? USA wysyłają ostrzeżenie

Administracja prezydenta Joe Bidena i sojusznicy Stanów Zjednoczonych opracowują nowe możliwe sankcje przed serią spotkań mających na celu zażegnanie kryzysu z Rosją. O ustaleniach informuje "New York Times"

Korea Północna przeprowadziła drugi test rakiety hipersonicznej

Północnokoreańska państwowa agencja prasowa KCNA poinformowała w czwartek o drugim w tym tygodniu teście rakiety hipersonicznej. Pocisk miał trafić w cel.

NATO planuje specjalne spotkanie z Rosją w sprawie Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaplanował na przyszły tydzień specjalne spotkanie ambasadorów państw członkowskich i najwyższych urzędników rosyjskich. Obie strony szukają rozwiązania, aby zapobiec otwartemu konfliktowi o Ukrainę - powiedział przedstawiciel NATO.

Atak Państwa Islamskiego w Syrii. Są ofiary wśród żołnierzy

W ataku rakietowym przeprowadzonym przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (Daesh) we wschodniej Syrii, zginęło pięciu syryjskich żołnierzy a 20 zostało rannych - informują syryjskie media państwowe.

Hezbollah rozmieszcza systemy obrony przeciwlotniczej w Syrii

Według analityków z izraelskiego Alma Research Center Hezbollah rozmieszcza systemy obrony przeciwlotniczej w Syrii, dzięki którym ma być w stanie bronić się przed atakami izraelskiego lotnictwa.