Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 86

24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. W poniedziałek ma zapaść pierwszy wyrok w procesie o zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjską armię na Ukrainie - 21-letniemu Wadimowi Sziszimarinowi grozi dożywocie.

Berlusconi: UE powinna skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Putina

Trzykrotny premier Włoch w piątek wyraził swój sprzeciw wobec wysyłania broni na Ukrainę.

Zełenski chce zbudować drugi egzemplarz An-225 i w ten sposób upamiętnić ukraińskich pilotów

Rekonstrukcja zniszczonego przez Rosjan w Hostomelu Ana-225 „Marzenie”, a w praktyce zbudowanie drugiego egzemplarza maszyny, to „już nie tylko kwestia samej budowy, ale ambicji i wizerunku Ukrainy” - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Włochy mają pomysł jak zakończyć wojnę. Ukraina go analizuje

Włochy przedstawiły Ukrainie swoją wizję tego, jak zakończyć rosyjską wojnę przeciw Ukrainie, propozycje te są obecnie analizowane - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko.

Operacja dezinformacyjna wokół rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Operacja Secondary Infektion w marcu rozsiewała fałszywe informacje, o tym że prezydent Zełenski popełnił samobójstwo w bunkrze wojskowym w Kijowie - analitycy Mandiant ujawniają raport o rosyjskiej dezinformacji. Jest w nim wiele polskich wątków.

Dowódca Pułku Azow: Trwa wynoszenie zwłok z zakładów Azowstal

Dowódca Pułku Azow, ppłk Denys Prokopenko, na kanale Pułku Azow w serwisie Telegram opublikował oświadczenie, z którego wynika, że z zakładów Azowstal ewakuowano cywilów i ciężko rannych ukraińskich żołnierzy.

Szojgu: Na zachodzie Rosja rozmieści ponad 10 nowych jednostek wojskowych

Wnioski Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO prowadzą do wzrostu zagrożeń militarnych w pobliżu granicy, Rosja podejmie odpowiednie kroki - oświadczył minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

Miedwiediew: Sankcje będą wywierać wpływ na Rosję przez dziesięciolecia

Rosja musi polegać na własnych możliwościach ponieważ sankcje wobec niej, wprowadzone przez Zachód, będą wywierać wpływ na Rosję przez dekady - ocenił były prezydent Rosji, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji, Dmitrij Miedwiediew.

Rosyjski rząd zapowiada odbudowę okupowanej Ukrainy

Rosyjski rząd stworzył harmonogram prac mających na celu odbudowę infrastruktury na kontrolowanym przez siebie terytorium Ukrainy, która uległa zniszczeniu w wyniku prowadzonych walk - poinformował wicepremier Rosji, Marat Chusnulin.

Ukraina: Oskarżony o zbrodnię wojenną "nie wiedział co się dzieje" na Ukrainie

23 maja przed sądem w Kijowie zapadnie wyrok ws. oskarżonego o zabójstwo 62-letniego cywila, rosyjskiego sierżanta, Wadima Sziszimarina. Rosjaninowi grozi dożywocie, a jego obrońca przekonuje, że żołnierz i jego koledzy "nie wiedzieli co się dzieje na Ukrainie".

Mołdawia: Przewodniczący parlamentu odpowiada Rosji. "U nas można protestować"

Przewodniczący parlamentu Mołdawii, Igor Grosu, odpowiedział na skargi rzeczniczki MSZ Rosji, Marii Zacharowej, która mówiła, że rosyjscy dyplomaci w Kiszyniowie nie mogą spokojnie pracować, ze względu na protesty organizowane przed rosyjską ambasadą.

Amerykański doradca ukraińskiego dowódcy: Nikt nie wierzy Rosjanom

Dan Rice, amerykański weteran wojenny, specjalny doradca ukraińskiego głównodowodzącego, gen. Walerija Załużnego, podkreślał w rozmowie z Ukrinform jak ważne jest mówienie światu prawdy o wojnie, którą Rosja rozpętała na Ukrainie.

Ukraińska parlamentarzystka: Znajdujemy coraz więcej masowych grobów

Życie w Donbasie jest obecnie piekłem na ziemi - mówiła w rozmowie ze Sky News Łesia Wasylenko, ukraińska parlamentarzystka.

Ukraińska armia: Rosjanie atakują w Donbasie, bronią się w obwodzie charkowskim

"Rosyjski wróg prowadzi działania ofensywne w rejonie Lisiczańska i Siewierodoniecka" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.

ONZ alarmuje: 49 mln osób "puka do drzwi głodu"

Dyrektor Światowego Programu Żywnościowego, David Beasley ostrzegł, że co najmniej 47 mln osób, w związku z wojną na Ukrainie, powiększyło grupę szacowaną na 276 mln osób, które już przed wojną znajdowały się na "drodze do głodu".

Ambasador USA: Szwecja i Finlandia mogą wejść do NATO w kilka miesięcy

Julianne Smith, ambasador USA przy NATO w rozmowie ze Sky News stwierdziła, że Szwecja i Finlandia mogą zostać członkami NATo w ciągu "kilku następnych miesięcy".

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 85

24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Przed sądem w Połtawie ruszy proces dwóch rosyjskich żołnierzy oskarżonych o zbrodnie wojenne.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Nie dążymy do zmiany reżimu w Moskwie

- Chcemy, aby Rosja opuściła wszystkie terytoria, które najechała - powiedziała Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Podkreśliła, że „Putin i Rosja muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne”.