Tunezyjska demokracja w odstawkę. Robocop wywraca stolik

Prymus przemian z czasów arabskiej wiosny w szybkim tempie zawraca z demokratycznej ścieżki. Po ponad dekadzie od tamtych wydarzeń Tunezja znów ma przywódcę, którego kusi dyktatorska władza.

Ida Fink i opowieść o Holokauście

Pokazywała doświadczenia tych, którzy walczyli o przetrwanie na strychach, w stodołach albo tuż przed egzekucją. Urodzona 100 lat temu na Kresach Wschodnich Ida Fink, stawiana obok takich pisarzy i świadków żydowskiej Zagłady, jak Tadeusz Borowski, Primo Levi, Elie Wiesel czy Charlotte Delbo, dziesięć lat po śmierci (27 września 2011 r.) wciąż jest w Polsce słabo znana.

Kimmi Raikkonen. Kolorowy ptak Formuły 1 odleciał

Kimi Raikkonen kończy karierę. Formułę 1 po 20 latach opuszcza były mistrz świata i ostatni błazen na dworze królowej sportów motorowych.

Robert Mazurek: Dwa wiersze i pogrzeb

To może zacznijmy od poezji, wszak łagodzi obyczaje.

Stan wyjątkowy. Walka na mity i symbole

Na granicy białoruskiej dwie połówki podzielonego społeczeństwa spotkały się, by zmierzyć się z siłą legendy. Jedni przybyli wystawić Polsce okropny rachunek i pokazać jej zakłamany katolicyzm, drudzy, by zdać egzamin przed przodkami broniącymi przedmurza chrześcijaństwa.

Robert Mazurek: Butelka wina i goździk

Żona mojej osoby podarowała mnie z okazji osiągnięcia sędziwego wieku zegarek.

Tomasz Terlikowski: Urodziny Mazurka czyli moraliści w ataku

Tani moralizm ma się w mediach, polityce, ale i w życiu codziennym świetnie.

Penrose: Naukowe natchnienia czyli nowy umysł cesarza

Jest znacznie bardziej prawdopodobne, iż piękna idea okaże się prawdziwa, niż że przydarzy się to idei brzydkiej.

Bogusław Chrabota: Unia - piekło czy niebo?

Ochrona Polski przed wzrostem nastrojów eurosceptycznych to chyba najważniejsze zadanie, jakie stoi przed nami w tej dekadzie. Polska jest członkiem NATO ledwie 22 lata. Unii Europejskiej zaledwie 17. Z perspektywy cywilizacyjnej to bardzo krótko.

Jan Maciejewski: Ostra gorycz Stanisława Lema

Nie interesuje mnie, jak wyglądał jego światopogląd, tylko wieczory.

Kataryna: Media wolą rozliczać kolegę

Tomasz Matynia: „Ona i tak coś wysmaży. Powiemy jej, że liczymy to wszystko".

Irena Lasota: Po co komu ONZ

W 1945 roku Organizację Narodów Zjednoczonych zakładało oficjalnie 51 krajów.

Wielka Brytania i brexitowa zadyszka

Wielka Brytania ma dużo większy potencjał gospodarczy od Polski. A jednak rozwód z Unią jest jak na razie dla niej katastrofą. To ostrzeżenie dla zwolenników polexitu.

Trzaskał książki we wściekłym tempie

Belgia i Stany Zjednoczone, żerując na dwóch najpowszechniejszych językach literatury, były w XIX wieku największymi piratami wśród państw. W obu piracka działalność cieszyła się przychylnością władz, które przedkładały interesy miejscowych drukarzy nad dobro zagranicznych pisarzy i wydawców.

Dr Tomasz Srebnicki: Dzieci, rodzice i szok przymusowego zamknięcia

Tomasz Srebnicki, psychoterapeuta: Nagle rodzice znaleźli się w soczewce dotychczasowych umów społecznych, których nie zmodyfikowano na czas pandemii i przymusowy publiczny system edukacji przeniósł się do domu. To poważna dezorganizacja życia i nic dziwnego, że rodzice są skłonni do agresji czy zachowań lękowych.

Edukcja domowa i rozczarowanie polską szkołą

W szybkim tempie przybywa rodziców,którzy wolą kształcić dzieci w domu, poza systemem publicznego szkolnictwa. Pandemia pozwoliła im dostrzec słabości edukacji szkolnej, a transfery społeczne i likwidacja rejonizacji zwiększyły możliwości nauki zdalnej.

Szkolna bieda i brak perspektyw

Likwidacja gimnazjów, jedna z niewielu przemyślanych reform, jakich tak naprawdę obóz prawicy się podjął, pozostała konstrukcją niedokończoną. Nie chodzi tylko o lepsze programy nauczania, fundamentem są bowiem nauczyciele. Bez kadr, które pociągną za sobą młodzież, ministrowi Czarnkowi pozostaje tylko buńczuczna retoryka.

Michał Szułdrzyński: Relacje z politykami i kuchnia dziennikarska

Zawsze byłem przekonany, że oceniając obraz, sztukę teatralną, film czy esej, należy przede wszystkim analizować samo dzieło.