Atomowe szachy poza kontrolą

Załóżmy, że Izrael zdecyduje się dokonać czegoś do tej pory niewyobrażalnego, czyli po prostu zniszczyć irańskie możliwości jądrowe fizycznie, za pomocą wojska. Wielka wojna na Bliskim Wschodzie albo atom – czy taka nas czeka alternatywa?

„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy

Każdy, kto tęskni za kabaretem operującym ładnie napisanymi literackimi tekstami, granymi przez najprzedniejszych aktorów komediowych w Polsce, powinien na nich trafić.

Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy

Niestety, przyszedł i po niego Zegarmistrz światła purpurowy. Gdy mu zabełtał błękit w głowie, on stanął jasny i gotowy…

Biolog uzbrojony w pistolety

„W mizernym Montevideo jest jakieś pięć stronnictw walczących o dominację”, notował późniejszy twórca teorii ewolucji. „Człowiek zaczyna się zastanawiać, czy despotyzm nie jest już lepszy od takiej anarchii”.

Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka

Chcecie państwo zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm? Wystarczy wyłączyć adblocka, obejrzeć kilka reklam. Albo posłuchać któregoś z modnych internetowych kaznodziejów. Popduchowość i marketingowy cynizm to może najsilniejszy z sojuszy trzęsących dzisiejszym światem. Sprowadza się zawsze do tego samego – „wsłuchaj się w swoje wnętrze”, „nie daj sobie wmówić, że coś cię ogranicza”. Każda z podobnych bredni rozrywa inny sojusz, ten odwieczny – duszy z ciałem, formy z treścią.

Powinnyśmy zabić Bellę

Anissa zakładała, że zabicie Belli będzie wymagało co najwyżej jednego ciosu, a gdy już ten cios zostanie zadany, ofiara rozwieje się i zniknie, nie pozostawiając po sobie śladów krwi, niczym pokonana postać z gry komputerowej.

„Geniusz”: Recenzja przerwana śmiercią

Jerzy Stuhr był aktorem i reżyserem totalnym. Dzień przed śmiercią ukończył swą biografię i wysłał do wydawnictwa, a wcześniej, czując, że traci siły, postanowił w teatrze pożegnać się z aktorstwem i z widzami.

Kukułki Darwina

Od dawna podejrzewano, że realnie mamy do czynienia nie z ewolucją, lecz koewolucją gatunków. Tylko że w nauce łatwiej jest coś podejrzewać, niż pokazać, zwłaszcza na sporych zwierzętach kręgowych. Duże zwierzęta trzeba w celach badań nad ich ewolucją obserwować przez wiele dekad czy nawet stuleci. Złapanie koewolucji na gorącym uczynku udało się dopiero teraz.

Zaległości nie nadrobisz

Gdyby „Podróż za widnokres” Marka Grechuty została wydana po angielsku w owym czasie, roku 1972, dziś byłby to evergreen muzyki światowej.

Joanna Szczepkowska: Syn pani Wali

Tak, chcę wiedzieć, jaką broń mamy, o jaką się staramy, jak wyglądają sojusze.

Tomasz Terlikowski: Medialne getto

Zarówno klerykalna, jak i świecka część Kościoła obawia się wolnej debaty. Debata ma się odbywać, ale nie publicznie, i broń Boże, nie w przestrzeni świeckiej, bo to rzekomo desakralizuje Kościół.

Arkadiusz Muś: Golf to sport nie tylko dla bogaczy

Jestem zdumiony, że panuje u nas taka golfowa nędza. Przecież to jest sport skrojony na miarę psychiki i temperamentu Polaków. Każdy gra indywidualnie. Odpowiada za siebie. A my przecież kochamy postępować według własnych zamiarów, chcemy być zawsze panami sytuacji. W golfie możemy nimi być - mówi Arkadiusz Muś, promotor golfa w Polsce.

Nie tylko zwycięzcy piszą historię

Finałowe mecze piłkarskich mistrzostw Europy pokazują, że opowieści o przegranych mogą być bardziej fascynujące niż historie triumfatorów.

Ameryka nie dała azylu Miłoszowi gejowi

„Miłosz w Kalifornii” Cynthii L. Haven uświadamia, że naszego poetę w Ameryce uważano jednocześnie za komunistę i konserwatystę, katolika i homoseksualistę.

Mariusz Cieślik: Trudno w Polsce lubić Niemców

Ponieważ nie możemy świętować sukcesów polskich piłkarzy na Euro, cieszmy się z tego, co mamy. Z porażki Niemców.

„Elden Ring: Shadow of the Erdtree”: Tylko dla twardzieli

Pora wrócić do świata „Elden Ring” i przelać trochę krwi. Cudzej.

„Brygada”: Bagietki i bagiety

Francuzi zawsze umieli kręcić solidne kino kryminalne. Można się o tym przekonać, oglądając policyjną „Brygadę” na Canal+.

„Wszystko mam bardziej”: Co łączy Einsteina i Muska

Książka Jacka Hołuba pokazuje historie ludzi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.