Sławomir Broniarz: Nie krzywdźmy uczniów polityką

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Jeżeli wprowadzimy do szkoły politykę, partyjność, ręczne sterowanie, to zrobimy krzywdę dzieciom.

Raducanu i Fernandez. Historie niesamowite

Tegoroczny finał tenisowego US Open był sensacyjny. Zagrały dwie nastolatki, Brytyjka Emma Raducanu i Kanadyjka Leylah Fernandez. Obydwie nieznane światu, mające za sobą ciekawe, nie tylko sportowe historie.

Bośniacka reżyserka: W naszych głowach wciąż wojna

Mój kraj nie jest w stanie zrobić kroku do przodu, bo wciąż nie uporaliśmy się z przeszłością tak jak należy. W naszych głowach wciąż utrzymuje się mentalny stan wojenny. Na Bałkanach nadal skupiamy się na podziale – mówi bośniacka reżyserka, Jasmila Žbanić.

Michał Szułdrzyński: Zagubieni w Unii

Pogubiłem się w meandrach myśli polityków partii rządzącej w kwestii Unii Europejskiej.

Skarby w tapczanie

Córka mojej osoby skończyła 18 lat i wśród prezentów znalazł się też ten ode mnie – skrzynka wina, a ściślej rzecz biorąc, win. Przeważał rocznik 2003, lecz przecież były i butelki starsze, i kilka młodszych. Wspominam o tym, bo jednym z częściej zadawanych na Twitterze pytań jest to, które wina można przechowywać przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

Robert Kolker. Tajemnica schizofrenii

Sama myśl o tym, że kolejny syn oszalał, że wspaniały Brian też został dotknięty chorobą psychiczną, musiała być nieprawdopodobnym ciosem dla Dona i Mimi.

Tomasz Gałuszka OP. Zły dotyk

Problem pojawia się, gdy pragnienia naturalne i zmysłowe wymykają się spod kontroli ludzkiego rozumu.

Jan Maciejewski: Od małżeństwa nie ma ucieczki

Im dłużej zajmuję się pisaniem, tym trudniej mi zrozumieć, dlaczego pisarze interesują się jakimikolwiek innymi tematami poza rodziną.

Dyktatura bez dyktatora, mesjanizm bez Mesjasza

Najpierw upadła nasza wiara w oświecenie, tamten optymizm zestarzał się i odszedł z naszego świata. Dopiero potem, z tego właśnie powodu, zniknął fundament porządku państwa i prawa. Od tej chwili udajemy, że można ze sobą pogodzić demokrację i dyktaturę.

Lekcje ze skandalu u dominikanów

Raport o skandalu w dominikańskim duszpasterstwie akademickim nie był pisany przeciwko komuś, ale dla kogoś. Tym kimś są ofiary, którym trzeba oddać sprawiedliwość, Zakon Kaznodziejski, któremu potrzebna jest odwaga zmierzenia się z własnymi błędami, i wreszcie Kościół, który powinien się skonfrontować z trudną prawdą o pewnych metodach duszpasterskich i formach pobożności.

Piotr Bylina „Edzio”: Tylko ja wplatam rap w trendy TikToka

Piotr „Edzio" Bylina, tiktoker: Poznaję mnóstwo ludzi, między innymi tiktokerów, którzy w wieku 18–20 lat mają już ze swojej pasji takie dochody, jakie ja mam dopiero w wieku 26 lat. Gdybym wcześniej się temu poświęcił, to może też nie musiałbym iść do normalnej pracy, tylko mógłbym żyć z tego, co i tak przecież robiłem, tyle że po godzinach.

Andrzej Duda, prezydent po rocznym urlopie

Za cztery lata Andrzej Duda zakończy urzędowanie jako młody, zaledwie 53-letni, polityk. Wbrew tradycji może po prezydenturze umościć się jakoś w prawicowej polityce. Tylko ile będą pamiętać wyborcy z jego dwóch kadencji, poza tym, że objechał cały kraj?

Zapad’81. Manewry wojsk i naciski na Polskę

Moskwa nie od dziś wyznacza wojskowym manewrom cele inne niż tylko militarne. Ćwiczenia Zapad '81 miały zasiać w Europie Zachodniej wątpliwość, czy Ameryka ją obroni, a na polskich władzach wymóc rozprawę z Solidarnością.

Irena Lasota: La Guerre est finie

La Guerre est finie", czyli „Wojna się skończyła", to tytuł francuskiego filmu z 1966 roku.

Tomasz P. Terlikowski: Fundamentalny spór o aborcję

Ten spór, choć wielu chciałoby go już zakończyć, uznać za rozstrzygnięty na korzyść postępu i otwartości, wciąż jest żywy.

Joanna Szczepkowska: Porzucone marzenia dwudziestolatków

Niedawno spotkałam parę młodych ludzi, którzy związali się ze sobą na początku studiów i kolejne kilka lat utwierdziło ich w przekonaniu, że są dla siebie spełnieniem marzenia o spotkaniu na całe życie.

Kataryna: Piłowanie katolików

Maciej Gdula: „Po odsunięciu PiS-u od władzy bardzo chciałbym, żeby przynajmniej w mediach publicznych nie było transmisji live przyszłej kanonizacji Wyszyńskiego. Wystarczy wzmianka w wieczornych »Wiadomościach«. Czy to pragnienie to już zamach na tożsamość narodową?".