Irena Lasota: Działania, wskaźniki i opis

Dostałam link do pewnej strony mojej pierwszej Alma Mater, czyli Uniwersytetu Warszawskiego.

Bogusław Chrabota: Ziemia nie do sklejenia, ziemia popękana

"Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu". To rzekomy cytat ze Stanisława Lema; rzekomy, bo są kłopoty ze znalezieniem źródła, z którego pochodziłaby ta – bez wątpienia trafna – uwaga.

Tomasz P. Terlikowski: Zniesienie tajemnicy spowiedzi. Non possumus

Są takie sytuacje, w których Kościół musi powiedzieć „non possumus". I jedną z nich są propozycje zniesienia tajemnicy spowiedzi.

Robert Mazurek: Pierwsze wagary Kajtka

Wielka spółka Skarbu Państwa zostaje poproszona o sponsorowanie Teatru Wielkiego. „Ja do opery nie chodzę" – kręci głową prezes, a wiceprezes rechocze, że niezłe balety to on lubi.

Nagy i Wojtyła. Palec Boży i krzyżowe karty pontyfikatu

Stanisław Nagy należał do grona najbardziej nieprzekonanych, że kardynał Wojtyła może zostać papieżem. Mimo że widział w nim giganta intelektualnego, a także duchowego. Szybko jednak doszedł do wniosku, że był to „palec Boży".

Joanna Szczepkowska: Agresja, nienawiść, ekspresja żula

Kolejka w sklepie utworzyła się nagle, ktoś zaczepił o mój koszyk, coś z niego wypadło, a kobieta za mną schyliła się, by mi pomóc. Kiedy tak kucałyśmy, szepnęła: – Pani Joanno, co to się dzieje z naszym krajem...

Czwarta pielgrzymka Jana Pawła II. Dekalog odczytany na nowo

W trakcie trzech pierwszych podróży do ojczyzny klaskali mu wszyscy, z wyjątkiem komunistów. W 1991 r., gdy do wolnego już kraju Jan Paweł II przyjechał z odczytanym na nowo Dekalogiem, po raz pierwszy pojawił się rozdźwięk między papieżem a jego rodakami.

Jaruzelski wygrał dla Polski stan wojenny

Wojciech Jaruzelski wykazał się odwagą i przezornością, podołał wyzwaniom okresu krańcowej destabilizacji i chaosu – pisze były dyrektor CBOS w polemice z redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej".

Paweł Kukiz z Prawem i Sprawiedliwością, wyborcy na lodzie

Paweł Kukiz nie jest pierwszym i nie ostatnim politykiem, który zostawił swych wyborców na lodzie. Wszyscy, którzy uwierzą, że polityka może wyglądać inaczej, powinni być z góry przygotowani na gorzki zawód.

Robert Mazurek: Procenty i promile

Wywołuje wszelkie możliwe reakcje, od uśmieszku politowania po rozmarzenie, od narzekania, iż zabija złożoność smaku, po rozpaczliwe próby doprowadzenia do pożądanego poziomu.

Rafał Skąpski: „Noce i dni” pamiętnikowe

Rafał Skąpski, ceniony wydawca i redaktor mówi o nagradzanych pamiętnikach babci Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej „Dziwne jest serce kobiece", które pokazują polskie dwory szlacheckie inaczej niż dzisiejsze stereotypy.

Jan Maciejewski: Październik każdego talentu

Na okładce polskiego wydania książki Karla Kerényiego „Dionizos" znajduje się dokładnie to samo, na co patrzyłem przed chwilą przez okno.

Katarzyna Sadło: „Za życiem” rząd się nie spieszy

Paweł Wdówik: „Jak się mówi: chcemy, żeby te dzieci się rodziły, to musimy zmienić to, co działo się do tej pory, czyli że niepełnosprawność oznacza wykluczenie rodzica oraz obniżenie standardu materialnego do granic ubóstwa".

Michał Szułdrzyński. Ojciec Zięba, czyli nabieranie dystansu do mistrzów

Amicus Plato, sed magis amica veritas – tym cytatem zacząłem swój felieton w „Plusie Minusie" siedem miesięcy temu, gdy pojawiły się informacje o tym, że dominikanin Paweł M. miał się dopuszczać przestępstw seksualnych, ale też kościelnych, i również w ostatnich latach miał krzywdzić kobiety.

Dan Carlin. Bomba atomowa na Berlin?

Gdyby Brytyjczycy albo Francuzi posiadali bombę atomową, czy bylibyśmy za tym, aby zrzucili ją na Berlin, kiedy Niemcy zaatakowały Polskę?

Polexit? Może kiedyś. Najpierw paraliż w sądach

Weszliśmy właśnie na nowy poziom sporu o sądownictwo. Raczej nie doprowadzi on do szybkiego wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale może się skończyć poważnym kryzysem konstytucyjnym.

Andrzej Rzepliński: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest kuriozalny

Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes TK: PiS jest zafascynowane putinowską koncepcją „suwerennej demokracji". Sędziowie niezależni w tym systemie są tylko tolerowanym elementem. Oporni, dociekliwi w badaniu niekonstytucyjnych działań rządzących, są nękani.

Zdradzeni przez autorytety

Mistrzowie, liderzy, przewodnicy – co się dzieje, gdy spadają z piedestału i zawodzą? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Płociński.