Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Jakub Wiech: Jak przetrwać w nowym klimacie

Po przerwie powracamy z podcastem „Posłuchaj Plus Minus”, w którym rozmawiamy o interesujących i intrygujących, szeroko dyskutowanych tematach i zagadnieniach, odnosząc się do tekstów z najnowszego numeru „Plusa Minusa”. Bo zawsze warto wiedzieć więcej. A dziś zadajemy pytanie o to, jak przetrwać w nowym klimacie.

Duch Asyżu to nie konwenanse i uściski dłoni

Religie są na tyle silne, by być głosem na rzecz pokoju, ale jednocześnie na tyle słabe, by ulec i stać się instrumentem w rękach polityków - mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Pablo Escobar i mafia kolumbijska”: Mąż, kochanek, tata i narkobaron

O Escobarze Iwona Kienzler opowiada za pośrednictwem wspomnień i losów jego najbliższych, m.in. brata, dzieci czy kochanek.

„EA Sports FC 25”: Piłkarska taktyka na poważnie

„EA Sports FC 25”, następca serii „FIFA”, to obowiązkowa pozycja dla fanów piłki nożnej.

„My, nasze zwierzęta i wojna”: Zwierzęta wojny

„Ratujcie zwierzęta, żeby pozostać ludźmi” – mówi w dokumencie „My, nasze zwierzęta i wojna” założycielka schroniska dla zwierząt w Hostomelu.

„Smok Diplodok”: Smok z komiksu i Osioł Filozof

„Smok Diplodok” to animacja na miarę naszych możliwości. Sporych, jak się okazuje!

Gość "Plusa Minusa" poleca. Maciej Siembieda: Najlepszą obroną jest jakość

Obejrzałem „Egzorcystę papieża” i wysnułem wniosek, że Russell Crowe ma chyba kredyt we frankach szwajcarskich.

Noble z informatyki

Jak najważniejsze na świecie nagrody dla naukowców stały się memem, choć sprawa jest superpoważna i kluczowa dla rozwoju badań w wielu dziedzinach.

Efekt Lucyfera. Philip Zimbardo: Dążenie do władzy jest najsilniejszym motorem działania świata

W naszych czasach z pewnością mniej osób niż dawniej gotowych jest czynić zło - mówi Philip Zimbardo, amerykański psycholog społeczny.

Platon loguje się do sieci

Czy wielcy filozofowie korzystaliby z internetu, gdyby przenieśli się do naszych czasów? Wszyscy co do jednego. Niemniej żaden z tego faktu nie byłby dumny, a zapewne by się nim nawet nie chwalił.

Justyna Najbar-Miller: Szamanka koi narodową traumę

Han Kang wraca do wydarzeń z przeszłości i stara się poznać prawdę, nie odrzucać bolesnej wiedzy o ludobójstwie w Korei Południowej i ją przyswoić. To wszystko ma prowadzić do uleczenia duszy narodu - mówi Justyna Najbar-Miller, tłumaczka, autorka przekładów książek tegorocznej noblistki Han Kang.

Kobiety pod presją, mężczyźni pod wpływem

Nawet jeśli Polacy nieczęsto sięgają po opowiadania, to i tak regularnie dostają mnóstwo nowelistyki, w której mogą przebierać. Choćby dwa nowe tomy z serii „Wschodni Express” – Piret Raud z Estonii i Herkusa Kunčiusa z Litwy, obydwa na wskroś oryginalne.

Bliskowschodnie rachunki do wyrównania

Sponsorowanie Żydów w Palestynie przez Wielką Brytanię oraz faworyzowanie chrześcijan w Libanie przez Francję stanowiło rodzaj polityki, która miała na celu wzmocnienie ich pozycji w regionie poprzez zdobycie wdzięczności ze strony obu mniejszości.

Samobójcy, mordercy, dezerterzy

Wiele powszechnych przekonań i argumentów dotyczących targania się na swoje życie wywodzi się z czasów, gdy głównym problemem było powstrzymanie samobójczego pędu chrześcijaństwa w pogoni za obietnicą wiecznego zbawienia.

Wybuch 500 rakiet w jednej chwili

W fantastyce cywilizacje istnieją tak długo, dopóki nie zmiecie ich samobójcza katastrofa. Na Ziemi to też się może stać – mówi autor kultowej „Głowy Kasandry”, którą ekranizuje Lightcraft Productions ze wsparciem Patronite - mówi Marek Baraniecki, pisarz.

Jak Michael Jordan nie został baseballistą

30 lat temu najlepszy koszykarz świata grał w baseball. Ten jeden raz można było zobaczyć Michaela Jordana bezradnego, a momentami wręcz nieporadnego.

Piotr Zaremba: Wielki partyjny weekend

Po kongresie PiS i konwencji PO nie wiemy, czy partia Kaczyńskiego przemyśli w końcu błędy z czasów, gdy rządziła, ani czy ekipa Tuska sformułuje wreszcie listę ważnych społecznych celów swojego rządu. Wiemy za to, co obie strony uczynią tematem kampanii prezydenckiej – będą nim imigranci.

„Wybawienie”: Egzorcysta na miarę Netfliksa

„Wybawienie” to horror z ambicjami, które wydawały się możliwe do spełnienia tylko przez Lee Danielsa. Utytułowany reżyser zawodzi jednak na całej linii.