Anna Grodzka: Stałam się dla ludzi nie kobietą, lecz „transką”

Ludzie zostali oszukani przez lewicę – w Polsce i na świecie. Ta tzw. trzecia droga Tony'ego Blaira, Gerharda Schrödera i Leszka Millera okazała się oszustwem. Wsparła neoliberalne stosunki ekonomiczne na świecie. To przez nich ludzie zwrócili się ku populizmowi.

Stan wojenny i rojenia towarzysza Kwiatkowskiego

Wojciech Jaruzelski do ostatniej chwili zabiegał o gwarancje pomocy wojsk Układu Warszawskiego po wprowadzeniu stanu wojennego. Są na to dokumenty – pisze historyk w polemice ze Stanisławem Kwiatkowskim.

Robert Mazurek: Może i zbudują?

Tę myśl tow. Lenina i tow. Stalina wdrażał tow. Żdanow, przeżyła go ona o ponad 70 lat i nie wygląda, jakby się miała zawijać, wręcz przeciwnie. Organizacyjna rola prasy – bo o niej mowa – kwitnie w Polsce niczym bez w maju i bezhołowie przez rok cały. Przebiła wszystkie pozostałe funkcje, z informacyjną na czele, bo prasa, media szerzej, organizować ma nie tylko świadomość mas, ale i masy sensu stricto. Nawołuje więc do protestów i demonstracji, kolportuje stosowne gadżety, podpowiada politykom, dzieli i rządzi ludem. Ja też tak chcę!

Bogusław Chrabota: Wnioski z globalizacji i geopolityki

Trzeba się zebrać do kupy w relacjach ze światem. Choć nie mam do końca pewności, czy ta władza to potrafi. Zabrnęła za daleko w kopaniu pod sobą dołów. Otoczyła się zaklęciami o patriotyzmie i suwerenności, a co jeszcze gorsze, przekonała swoich wyborców, że jako jedyna chroni narodowy depozyt. Jest nim niepodległość, narodowa tożsamość i godność oraz dobrostan przyszłych pokoleń. Inni, polityczni konkurenci czy najszerzej rozumiana opozycja, to albo zdrajcy i sprzedawczyki, albo enigmatyczni „skrajni lewacy”.

„Młody Matczak”. Przebłyski w balangowej ciemni

Kariera Michała Matczaka, Maty, to dowód na dominację rapu w polskiej popkulturze.

Irena Lasota: Kolejny Bond czyli transseksualny wampir

Bardzo lubię – lubiłam – chodzić do kina. W Warszawie, w okolicach dzisiejszego placu Na Rozdrożu, znajdował się w moim dzieciństwie Klub Oficerski. Wydaje mi się, że był już tam przed wojną, a w czasie wojny zamienił się w klub oficerów Wehrmachtu, zwanych dziś Niemcami. ? propos, czy można mówić Wehrmacht, gestapo czy SS, nie dodając za każdym razem, że to byli Niemcy? Patrząc zza oceanu, nie wiem już, co jest, a co nie jest w Polsce poprawne politycznie.

„Time's Up! Party”. Plansza zamiast flaszki

Alkohol stawiany na stole podczas spotkań towarzyskich coraz częściej zastępują gry planszowe. Niektóre z nich skutecznie poprawiają humor, a do tego są zdrowsze dla organizmu. Czasami nie tylko pobudzają umysł i dają kopa szarym komórkom, ale też zmuszają do wysiłku fizycznego. Doskonałym tego przykładem jest „Time's Up!".

Marek Cichocki. „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku” - fragment

Działalność Hotelu Lambert w Paryżu i księcia Adama Czartoryskiego posłużyła rosyjskiej propagandzie do zbudowania na Zachodzie trwałego obrazu nieuleczalnie rusofobicznych Polaków, z którymi z powodu ich chorych uprzedzeń niczego rozsądnego na Wschodzie zrobić się nie da.

„A Rekindled World”. U grobu cadyka i tuż po weselu

Pandemia zastała Chaima Yaakova Silberberga z Izraela w Krakowie. Z dnia na dzień życie zamarło, a on stracił pracę. Nieoczekiwanie interweniowała boska opatrzność, która postawiła przed nim nowe wyzwanie. Pewnej nocy odebrał telefon od nieznajomego, który poprosił go, by poszedł na żydowski cmentarz w Krakowie i u grobu jednego z rabinów modlił się o wyzdrowienie jego ciężko chorego ojca.

Wina Mazurka: Francuskie wykopki

W Warszawie zakończył się Konkurs im. Chopina, a inne emocje trwają w najlepsze w Auchan, gdzie urządzono jesienny kiermasz win. Uprzedzam, może być i tak, że zechcą państwo któreś z opisywanych win kupić, a okaże się, że w sklepie ich nie ma. Tak bywało drzewiej, a Auchan zabezpiecza się przed pretensjami informacją, że wina pojawią się w wybranych supermarketach w ograniczonej liczbie i tylko do końca miesiąca. Mimo to warto spróbować.

Jan Maciejewski: Małżeństwo - wieczny romans

Nie ma nic bardziej zniechęcającego do małżeństwa niż estetyka promujących jego trwałość kampanii społecznych.

Jak w Płońsku rodziło się państwo Izrael

W Płońsku można odnaleźć prawdziwe skarby – w przenośni i dosłownie. Oba związane z jednym człowiekiem. Tutaj David Grün z przyjaciółmi snuł marzenia o państwie żydowskim, które w przyszłości, już jako David Ben Gurion, przekuł w czyn.

Terlikowscy, czyli co to znaczy normalna rodzina?

To nie wrogość, ale obojętność bywa obecnie największym problemem debaty. Może szczególnie tej o chrześcijańskim małżeństwie.

„Opowieści ze świata mrówek”. Mrówki rządzą światem

Edward O. Wilson, światowej sławy myrmekolog (specjalista od mrówek), zajmuje się tymi owadami od ośmiu dekad. „Opowieści ze świata mrówek" traktują zarówno o obiektach jego fascynacji, jak i o jego drodze życiowej. Wśród jego 30 książek oprócz traktatu „O naturze ludzkiej" były także autobiografia oraz powieść „Mrowisko". Za swe dzieła dwukrotnie otrzymał Pulitzera.

Kataryna: KOR i historia jednej uchwały

Sejm RP: „Dzisiaj dla wielu Polaków – zarówno dla pamiętających komunistyczną rzeczywistość, jak i dla pokolenia urodzonego w III Rzeczypospolitej – KOR stanowi piękną kartę historii polskich dążeń do niepodległości i wyzwolenia się spod dominacji Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia niniejszą uchwałą wyrazić najwyższą wdzięczność twórcom i działaczom Komitetu Obrony Robotników oraz wszystkim Polakom, którzy wspierając KOR, dobrze przysłużyli się Polsce".

David Frye. „Mury. Historia cywilizacji” - fragment

Łagodny klimat i słabe wiatry nie zdołały zniszczyć kamiennej konstrukcji muru Hadriana na północy Anglii, „który miał dzielić barbarzyńców i Rzymian", więc musieli tego dokonać ludzie. Jeszcze dzisiaj na wielu budynkach można znaleźć łacińskie inskrypcje, świadczące o pochodzeniu budulca.

Tomasz Terlikowski: Wycieczka zakładowa polskich hierarchów do Watykanu

Kiedy słucha się przekazu polskich biskupów z wizyty ad limina, można odnieść wrażenie, że to wszystko było niewinną wizytą grupy starszych panów w Wiecznym Mieście. Plan napięty, odwiedziny w różnych ważnych miejscach, msze święte, a na koniec sympatyczne i ciepłe spotkanie z papieżem.

Hipokryzja świata mody. Gdy modelki chcą zmieniać świat

Gdy przedstawiciele jednego z najbardziej szkodliwych dla planety biznesów nawołują do dbania o jej dobro, nie sposób oprzeć się wrażeniu hipokryzji. W szranki aktywizmu stanęła też Anja Rubik, czołowa polska modelka.