Andrzej Janikowski: Trzysta procent socjalizmu. Przodownicy pracy w PRL

W czasach PRL poczucie humoru nie było mocną stroną władzy, a niewinny żart obywatela z przodowników pracy często prowadził wprost do… obozu pracy.

Wina Mazurka: Taniej w kieliszku

Na dźwięk słowa „promocja” wietrzę podstęp, bo albo jest drożej, albo nie warto tego brać nawet za darmo. Tu mamy kilka hitów w sam raz na wiosnę, a ja pomogę państwu je znaleźć.

Kataryna: Prawda was wyzwoli

Kornel Morawiecki: „Czy Polacy mają być traktowani jak dzieci, które trzeba strzec przed drażliwymi tematami? Żadnych pytań o fundamentalne wartości nie należy odkładać na bok, ale przeciwstawienie prawdy i dobra nie jest ani dobre, ani prawdziwe”.

Michał Kacewicz: Putin jest zdemoralizowany, ale nie szalony

W ostatnich latach można było odnieść wrażenie, że Rosjanie wręcz czekają na sytuację, w której będą mogli się wykazać. Wynika to z jednej strony z kultu przemocy, który w Rosji jest stary jak świat, a z drugiej – z kultu munduru. W dodatku od 2015 roku przekaz prowojenny jest w dużym natężeniu obecny w mediach - mówi Michał Kacewicz, dziennikarz Biełsat TV, znawca wschodu.

„Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty”: Warstwy Mazurka

Album pod redakcją prof. Janusza Górskiego odsłania kulisy powstawania i możliwe interpretacje hymnu Polski.

„Sundown”: Bez happy endu

Michel Franco opowiada o człowieku, który odcina kolejne nici łączące go z życiem. Dlaczego to robi?

"Męski striptiz": Naga ambicja

„W biznesie liczy się jeden kolor: zielony” – mówi Somen Banerjee, który każe nazywać się Steve. Jaki biznes zakłada w Los Angeles ten myślący o dolarach bohater? Męski striptiz.

Robert Mazurek: Za pazuchą cadyka

Na wiele pytań nie znaleziono wciąż odpowiedzi: czym jest byt i czas; skąd wziął swój początek świat; czy prawda istnieje; Jarek, dycha starczy? A, przepraszam, na to ostatnie akurat odpowiedź znalazł Mędrzec z Ostrowca. Brzmiała ona: „No wiesz, ja nie narzucam”. I to prawda, narzucają się inni.

Tomasz Snarski: Prawo karne może być miłosierne

Może w prawie karnym powinniśmy spróbować otworzyć się szerzej na pojednanie, przebaczenie, mediację, a mniej skupiać na samej idei karania - mówi dr. Tomasz Snarski, adwokat.

Moda na starość. Ciuchy, kremy i superfarma

XXI wiek obudził się ze snu, w którym życie kończyło się w wieku 30 lat, a potem była już jedynie smutna starość. Seniorzy nie chcą tylko karmić z wnukami kaczuszek i połykać tabletek na wątrobę.

Jan Maciejewski: Piotruś Pan mniej groźny od Doriana Graya

Z dojrzewaniem można w nieskończoność zwlekać, od starzenia ucieka się w panice. Jak we wszystkim, co może być wielkie i piękne, na pierwszy rzut oka widać w nim tylko niebezpieczeństwo.

Piotr Tarczyński: Rozkład. O niedemokracji w Ameryce

Mocniejsza pozycja stanów słabo zaludnionych była ceną, jaką przyszło zapłacić za unię ściślejszą niż ta przewidziana w Artykułach konfederacji. Sęk w tym, że od tamtego czasu minęło 230 lat i sytuacja uległa zasadniczej zmianie.

Młodzi fascynują, starzy decydują

Wygląda to tak, jakby nasza fascynacja młodością, mediami społecznościowymi, pędem w kierunku nowych form rozrywki była tylko obrazem tego świata, który najbardziej rzuca się w oczy – bo charakteryzuje go dynamizm. Ale ten dynamizm to może tylko fasada, pod którą decydującą rolę odgrywa siła wieku i doświadczenia.

Bogusław Chrabota: Cywilizacje rodzą się i umierają

Starzejemy się jako Europa. Jako cywilizacja. To oczywiście smutne, ale nic w tym dziwnego.

Irena Lasota: Płynny Bauman

Jeśli komuś się wydaje, że kariery akademickie Kołakowskiego i Baumana byłyby podobne, gdyby mieli podobne poglądy na marksizm i komunizm, to żyje w świecie płynnych iluzji.

„Istota siły i słabości rosyjskiej”: Wielki przypomniany

Giedroyc się nie mylił – myśl Bączkowskiego jest precyzyjna i jasna. Po latach większość z jego tekstów się broni, choć oczywiście nie jeden do jednego. Wszystkie za to się dobrze czyta.

„Anthology of Fear”: Wyobraźnia kluczem do horroru

Wnioski z „Anthology of Fear” są takie: manekinów trzeba się bać, a przed naukowcami wiać!

Palestyńczycy kontra Izrael. Za późno na pokój

Po dziesiątkach lat krwawego konfliktu izraelsko-palestyńskiego gasną ostatnie nadzieje na pokój. Zwłaszcza gdy władzę w państwie żydowskim dzierży ultraprawicowy rząd z udziałem religijnych syjonistów.