Jan Maciejewski: Od satanizmu do nawrócenia

Ten, kto zmierza konsekwentnie do ekstremum, musi dojść do Kościoła. I na odwrót – jedyna pełnoprawna droga dla katolicyzmu to ta, która prowadzi do końca.

Doktryny Kościoła ciągle się zmieniają

Mamy tendencje, by uznawać znany naszej epoce kształt Kościoła za jego wersję ostateczną. W rzeczywistości ocenić to będą mogły dopiero przyszłe pokolenia. Może minąć nawet kilka wieków, zanim to uczynią.

Robert Mazurek: Waluś – terrorysta z importu

Żeby być sławnym, trzeba się jakoś wyróżnić. Można być najmądrzejszym albo najgłupszym, najpiękniejszym lub najbrzydszym, piłkarzem najlepszym bądź najgorszym. Ale można też po prostu kogoś zamordować.

Dramatyczny konflikt w Dramatycznym

Wojewoda mazowiecki ma rację, że władze Warszawy nie powinny powoływać Moniki Strzępki na dyrektorkę Dramatycznego. Ale czy prawica nie powinna w inny sposób walczyć o polski teatr?

Irena Lasota: Rosja w obliczu katastrofy

Wśród wielu zbrodni wojennych należy zwrócić uwagę na masowe deportacje ludności, a zwłaszcza dzieci ukraińskich – czyli słowiańskich, w głąb Rosji.

Raz katolik, na zawsze katolik

Apostazja może niekiedy narażać na bardzo poważne konflikty z rodziną i na wrogie reakcje otoczenia społecznego. Czy jest więc sens ściągać na siebie takie problemy? Czy nie lepiej z Kościołem rozstać się „po angielsku”: zaprzestać po prostu wszelkich praktyk religijnych?

Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu

Zanim Igor Mitoraj stał się najsławniejszym rzeźbiarzem Europy XX wieku, spędził trzy lata na krakowskiej ASP, w tym rok z Tadeuszem Kantorem, którego nie zapomniał do końca życia.

Jak być Polakiem na Ukrainie

Przez kilka pokoleń nie było łatwo być Polakiem w Ukrainie. Procesom wynarodowiania towarzyszyła postępująca asymilacja. Dziś nie wiadomo, ilu tak naprawdę nas tam mieszka. Utrudniła to też Karta Polaka.

"Enola Holmes": Dziewczyny z zapałkami

To już druga ekranizacja przygód inteligentnej detektywki wykreowanej przez Nancy Springer.

Wina Mazurka: Wino o wschodzie słońca

Najpiękniejsze we Włoszech są małe miasteczka i wioski z dala od turystycznych szlaków. W każdym dwa, trzy kościoły z Madonną, kilka knajpek, w których wszyscy się znają, proste jedzenie i zwykłe, lokalne wino.

Tomasz Terlikowski: Opowieści o świętych naszych czasów

Ludzie wciąż potrzebują opowieści o bohaterach, współczesnych świętych, herosach słusznej sprawy. Laicyzacja nie tylko tego nie zmienia, ale wręcz umacnia to pragnienie.

„Ten się śmieje, kto ma zęby”: Dżokej to nie wałach

„Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej to krwisty materiał na monodram.

„God of War: Ragnarök”: Topór, który rozwali wszystko

Grudzień to czas kontynuacji wielkich hitów. Należy do nich „God of War: Ragnarök” – efektowna wyprawa do świata skandynawskich mitów.

Arktyka. Na niedźwiedzie polowano od zawsze

Jeśli niedźwiedź znajduje się w miejscu, do którego myśliwy nie może dotrzeć, zwabia go – kładąc się na lodzie i naśladując śpiącą fokę. Gdy niedźwiedź da się nabrać i podejdzie wystarczająco blisko, leżąca nieruchomo „foka” staje słupka, podnosi karabin i strzela.

Mirosław chce sięgnąć nieba w Paryżu

Kilka lat temu pracowała jako sprzedawca w sklepie sportowym. Dziś Aleksandra Mirosław jest mistrzynią i rekordzistką świata w nowej konkurencji olimpijskiej – wspinaczce na czas. Ma wielką szansę na medal igrzysk w Paryżu.

Fakty i wiara w wartości

Osądzenie niemieckich zbrodniarzy, życiorys asa wywiadu II RP i realia wojny w Donbasie – oto tematy najlepszych książek drugiej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Laureaci – Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki oraz Tomáš Forró – pokazują, jak pasjonująca, ale i aktualna może być historia.

Bogusław Chrabota: Piłka nożna w kolorze krwi

Budzą sprzeciw katarski rasizm i nietolerancja. Ale nasz protest w czasie mundialu powinien odnosić się także do krwawych dyktatur, które chowają się za plecami narodowych reprezentacji.

Kataryna: Polska prawonierządność

„Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza. Orzeczone prawomocnie kary, środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu; nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa”.