Teatralne role Tuska i Kaczyńskiego

Totalna wojna z Berlinem, nawet do pewnego stopnia z przyzwoleniem opozycji, pomimo jej niemieckich powiązań, może popychać sprawy w dobrym kierunku. Ale może też grozić Polsce osamotnieniem.

Daniel Lanois, człowiek o złotym uchu

Słuchając płyt, rzadko zdajemy sobie sprawę z wagi, jaką odgrywają producenci. Jednym z najważniejszych jest Daniel Lanois, współtwórca przełomowych albumów U2, Boba Dylana i Petera Gabriela.

Michał Szułdrzyński: Osaczeni przez rosyjskich agentów

W ostatnich dniach wszystko stało się jasne: Polską rządzi Rosja. Zarówno władze kraju, jak i opozycja to albo tajni agenci Kremla, albo jego jawni wspólnicy.

Krzysztof Szczepaniak: Muzykę wybiera kierowca Ubera

Z Mickiewiczowskich „Ballad i romansów” można by śmiało nakręcić filmowy horror.

Kataryna: Jacka Kurskiego życie po dymisji

Dupiak na miejsce Bartkowiaka, Czajkowski z wydziału na wydział, Kubiak z wydziału na redakcję, Stefaniak z Paxu do śmaksu, a Maliniak w maliny…

„NBA 2K23”: Te rzuty się nie nudzą

Koszykówka to jedna z popularniejszych gier sportowych zarówno w realu, jak i wirtualnie.

Irena Lasota: Czy Pugaczowa złamie reżim Putina?

Żaden terror nie trwa wiecznie. Niestety, może trwać długo i zniszczyć nie tylko ludzi – czasem nawet miliony ludzi, ale też i wiarę ludzi, że jest sens przeciwstawiać się władzy. Po jakimś jednak czasie coś się zmienia, jak by nie było, na lepsze.

„Mała towarzy szka i dorośli”: Klituś-bajduś kontra NKWD

Autobiograficzna powieść estońskiej pisarki znakomicie oddaje strach rodziców, którzy w czasach terroru wychowują rozgadane dziecko.

„Will of the People”: Trochę gitar, trochę tańca

Nowa płyta brytyjskiego tria Muse stanowi mieszankę dobrze znanego stylu i brzmieniowych eksperymentów.

Wybieranie ze śmietnika wiedzy

Zgromadzona przez ludzkość wiedza zaczyna przypominać ogromny śmietnik. Zamiast więc wrzucać do niego kolejne przedmioty, należałoby zabrać się do wielkich porządków.

Meg Jay. Supernormalsi. Trudne dzieciństwo i niezwykła historia odporności psychicznej

Mogła w każdej chwili wślizgnąć się w przestrzeń między tym, co widziało jej prawe, a co lewe oko. Dzięki temu czuła się nietykalna, nawet gdy stała twarzą w twarz z matką, która potrząsała nią z całych sił.

„Do głębi intrygujący kraj”: Od Inków do czarnej madonny

Arkady Radosław Fiedler przemierzył Boliwię wzdłuż i wszerz. Tak zafascynował go ten kraj Ameryki Południowej, że napisał o nim dwie książki.

Federer. Jedyny taki mistrz rakiety

Roger Federer zakończył karierę. Był kimś, kto sprawił, że tenis, czyli niezwykle trudny sport, wyglądał tak łatwo i pięknie.

Robert Mazurek: Kwintal botoksu na hektar

Benjamin Button, Krzysztof Ibisz, moja żona. Młodnieją w takim tempie, że wkrótce będą rozkminiać TikToka. Świetnie się, skubani, odnajdują w tej dyktaturze gówniarzy.

Bogusław Chrabota: Pogrzeb Elżbiety II czyli targowisko próżności

W poniedziałek, 19 września, świat widział tylko jedno – pogrzeb królowej Elżbiety II.

Jan Maciejewski: Czy warto być monarchistą

Ciągłość monarchii opierała się na tym, że tylko jedną stopą stała ona w naszym świecie, drugą – w wieczności.

Tomasz Terlikowski: Pogrzeb Elżbiety II i siła rytuału

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II były najczęściej oglądaną transmisją w dziejach telewizji. Oglądać je miało 4 mld ludzi. Kolorowe stroje liturgiczne i mundury, obrzędy i przemarsze – to wszystko przyciągnęło tłumy uczestników i gapiów.

Wina Mazurka: Morawska odsiecz

Jeśli ksiądz dobrodziej podczas ogłoszeń parafialnych ostrzega przed niedźwiedziem, to wiedz, że jesteś w głuszy. A skoro tak, to co tam, do licha, robi winnica?!