„Buzz Astral”: Superbohater gotowy na zmiany

Pixar, jak to ma w zwyczaju, przygląda się kondycji człowieka i różnym drogom przezeń obieranym.

Jak przegraliśmy autorytet i pamięć o Janie Pawle II

Gdy Kościół traci znaczenie i wiarygodność, pierwszą ofiarą pada ten, kto jest jego symbolem. A sposobem na uzdrowienie pamięci o Janie Pawle II na pewno nie jest jeszcze więcej cytatów z papieża, więcej pomników ani więcej kremówek.

Jak wojna w Ukrainie dotknęła Finlandię

Rosyjska agresja na Ukrainę to punkt zwrotny dla prowadzonej od dekad fińskiej pragmatycznej polityki opartej na niedrażnieniu większego sąsiada ze Wschodu i wzmacnianiu z nim relacji gospodarczych. Teraz Finlandia idzie nową drogą.

Bogusław Chrabota: Ustawodawca jak za komuny

Współczesny Sejm jest w stanie uchwalić prawo w kilka godzin. Rząd przepycha tysiące przepisów takiego choćby Polskiego Ładu tylko dzięki dyscyplinie partyjnej.

Kataryna: Rasowe wizje Magdaleny Środy

Magdalena Środa: Zachwyt nad ciemnoskórą Polką pokazuje, ile możemy osiągnąć, jeśli tylko otworzymy się na etniczną i kulturową inność. Ach, wyobrazić sobie Polskę różnorodną, kolorową, tolerancyjną, wzmocnioną genetycznie i kulturowo ludźmi spoza mdłej słowiańszczyzny.

Joanna Szczepkowska: Macron z Zełenskim jak w 1939 roku

Jedno zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego i Emanuela Macrona ciągle nie daje mi spokoju. Przypomina 1939 rok.

"World of Warcraft. Wrath of the Lich King": Stołowa wersja cyfrowej klasyki

Jedna z najbardziej znanych gier komputerowych debiutuje na planszy. Bez prądu. Ekologicznie.

Czy w imię ratowania klimatu da się zastąpić mięso?

Zamiłowanie do konsumpcji mięsa i związana z nim hodowla zwierząt stanowią istotne źródło emisji gazów cieplarnianych. Rozwiązaniem mogą być roślinne zamienniki produktów zwierzęcych o podobnych walorach smakowych. Nie są one jednak tak zdrowe i ekologiczne, jak może się wydawać.

Hari Kunzru czyli gdzieś między mainstreamem a paranoją

Enerdowski punk rock, psychodeliki i najgorsze stypendium na świecie – o swojej nowej powieści „Czerwona pigułka” opowiada brytyjski pisarz Hari Kunzru, który przyjeżdża spotkać się z czytelnikami na Big Book Festiwalu w Warszawie.

„Matka idealna”: Dzieci miewają głupie pomysły

Niepokojący francuski kryminał, w którym głównymi oskarżonymi są dobre intencje.

„Piramidy dni”: Bałtycka nostalgia

Rodzina, ojcostwo i macierzyństwo – to główne tematy, do których powraca Daina Opolskaitė w swoim chwilami znakomitym zbiorze opowiadań „Piramidy dni”.

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Listy 1944-1950": Pisze żonka do mężonka

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie pisali do siebie dużo i często. Okazji nie brakowało, bo wiele czasu spędzali oddzielnie.

Andrzej Friszke: Antyukraińskość w Polsce jest narzędziem rosyjskiej polityki

W kręgu, w którym się obracałem, więziowo-opozycyjnym, byliśmy wyczuleni i świadomi, jak ważne jest nawiązanie i prowadzenie dialogu polsko-ukraińskiego czy polsko-białoruskiego.

Marek Kościkiewicz: Jakość rodzi się ze współpracy

Zawsze doceniałem wagę współpracy. Samemu nic bym nie osiągnął. Połączenie kreatywnych energii zawsze daje efekt – mówi założyciel De Mono i wytwórni Zic Zac, Marek Kościkiewicz.

Finowie boją się Rosji, ale dadzą sobie radę

Finowie zawsze mieli powody, żeby bać się Rosji, bo była zawsze o wiele od nich silniejsza. I ta obawa żyje w Finach do dzisiaj - mówi Stefan Widomski, konsul honorowy RP w Espoo.

Robert Mazurek: Burka wpada w koleinę

Na imprezę wiózł mnie jednoręki Ukrainiec. Wracałem z niej z Tadżykiem. Magomied miał komplet kończyn, ale ciężko przerażony, że jedzie autem, pędził czterdzieści na godzinę, nie więcej. Za to przejeżdżał na każdym czerwonym świetle, więc i tak szybko nam poszło.

Jan Maciejewski: Na brzegu szarej przystani

W tym wszystkim, czym skrupulatnie nauczono nas gardzić – przywiązaniu europejskiej arystokracji do form, w których zachowywała swoją przeszłość – tkwiło coś niezwykle elfickiego.

Tomasz Terlikowski: Światowa rada przymykania oczu

Franciszek nie jest jedynym liderem religijnym, który nie dostrzega prawdy o agresywnej polityce Putina ani o skandalicznych zachowaniach i słowach patriarchy Cyryla.