Afrykański kolonializm przybrał nowe szaty

Alternatywą dla Afryki francuskiej nie jest kontynent zaludniony przez niepodległe, dostatnie i stabilne państwa, ale świat zdominowany przez Rosjan, Chińczyków albo dżihadystów.

Tomasz Terlikowski: Biskup Mendyk broni się jak poprzednicy

To prokuratura musi ocenić, czy biskup Marek Mendyk, oskarżony o poważne przestępstwo, jest winny. Jednak styl obrony duchownego przywodzi na myśl inne skandaliczne sprawy w Kościele, w których wszyscy okazali się winni.

Marjan Kiepura: Nie zdawałem sobie sprawy, jak sławni byli moi rodzicie

Ojciec był skoncentrowany na higienie głosu, bardzo o niego dbał. Po każdej scenie pocałunku z Daniel Darrieux dokładnie płukał gardło. Natomiast po scenie pocałunku z mamą płukania nie było. „Aha” – pomyślała mama – „to dobry znak” - mówi Marjan Kiepura, pianista, syn Marty Eggerth i Jana Kiepury.

Jan Maciejewski: Chrześcijaństwo na księżycu

Cywilizacja może odrzucić chrześcijaństwo. Jest wtedy jak chory, który odmawia przyjęcia lekarstwa. Zapada na pogańską gorączkę.

„South of the Circle”: Biegun pełen melancholii

W „South of the Circle” niby wyruszamy na Antarktykę, a w rzeczywistości odbywamy spacer po wspomnieniach wykładowcy z Cambridge.

Jak narodził się Układ Słoneczny

Najpierw ziarna pyłu zaczęły się sklejać, potem przekształciły się w kamyki, które przyciągały mniejsze drobiny. Następnie były głazy, duże skały, z których połączenia powstały protoplanety. Od nich już tylko miliony lat do planet, jakie znamy z Układu Słonecznego.

Bogusław Chrabota: Prezesowi PiS o potrzebie jedności z Europą

Dość nudna i nieciekawa centralna cerkiew w historycznej Warnie ujęła mnie jedną, nieznaną mi dotąd ikoną.

Wina Mazurka: Wina po afrykańsku

Panta rhei, powiedział kudłaty facet z kamienia i z Efezu, po czym tak zbrzydli mu ludzie, że uciekł w góry i został wegetarianinem. Leczył się okładami z krowiego łajna, po czym i tak zmarł, co każe wątpić w jego mądrość.

„Resident Evil: Remedium”: Znów te same błędy

Netflix wyspecjalizował się w kręceniu seriali, o których szybko się zapomina. Wkrótce ma się to zmienić…

Robert Mazurek: Pomarańczowy raj konserwatysty

Różnica jest nawet w rozmiarach psów. Są mniejsze i ostentacyjnie niegroźne. Jak już się taki emerycki kanapowiec przez zapomnienie rozszczeka, to z tego tylko kupa śmiechu, a i on się zawstydzi. Żeby tylko nikt nie pomyślał, że stróżuje. Wszak w raju nikt nie kradnie.

„Śmierć głośna, śmierć cicha”: Perwersyjny zabójca z miasta Łodzi

„Śmierć głośna, śmierć cicha” Andrzeja Barta jest kolejnym tomem jego pisarskiej sagi o Łodzi. Tym razem z wątkiem sensacyjnym w tle.

Dyskusja o Kościele na poziomie memów

Stoimy dziś w obliczu radykalizmu, także programowego, który w zasadzie wyklucza jednakowy dystans Kościoła wobec różnych sił politycznych. W takiej atmosferze Kościół jest skazany na prawicę.

Michał Szułdrzyński: Prawdziwa cena dezinformacji

Przełomowy wyrok w sprawie Aleksa Jonesa pokazuje prawdziwą cenę dezinformacji.

Moje muszelki z podróży

Moje lektury i muzyczne fascynacje wyznaczają często podróże i miejsca, w których właśnie się znajduję.

Irena Lasota: Nasz bratanek Orban na cmentarzu

Nasz bratanek to oczywiście Viktor Orbán. Być może przesadzam, pisząc o nim aż dwukrotnie w ciągu paru tygodni, ale można by też powiedzieć, że tylko dwukrotnie w ciągu dziesięciu lat.

„Dejmek”: Lekka lektura ciężkiej biografii

Magdalena Raszewska w swojej biografii Kazimierza Dejmka pokazuje też punkty, gdzie słynny reżyser ewidentnie się pomylił. Choć ciekawy jest też wtedy, gdy nie ma racji.

Kataryna: Kurdej-Szatan czyli maskotka antykaczyzmu

Barbara Kurdej-Szatan: „Czuję, że to, co robię, ma sens”.

„Autostrada łez”: Daleko od idylli

Dla wielu Kanada może wydawać się niemal krajem idealnym: bezpieczna, zamożna i piękna. Ma jednak w swojej historii mroczne i haniebne okresy.