„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji

Dennis Lehane skomponował przejmujący kryminał z podtekstami społecznymi, w którym Boston sprzed pół wieku został oddany jak się patrzy.

„Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie": Władza tłumaczyć się nie musi

Trwanie w XXI wieku plemiennych struktur w Kazachstanie mogło się wydawać powodem do wstydu. Dopiero gdy naród okrzepł, nabrał pewności siebie i nauczył się być dumny ze swojej kultury, przestano się z tym kryć.

"Nobody Wants to Die”: Retrokryminał z przyszłości

Ponury obraz przyszłości z „Nobody Wants to Die” pełen jest paradoksów.

Krzysztof Janik: Państwo musi czasem o siebie zadbać

Wymagamy, aby państwo zajmowało się przedsiębiorcami, górnikami i innymi grupami zawodowymi. Ale o jego sprawności decydują policjant, żołnierz, strażnik graniczny, sędzia czy gminna urzędniczka - mówi Krzysztof Janik, politolog, szef MSWiA w latach 2001–2004.

Krucjata przeciw cywilizacji zachodniej

Bilansując zło i dobro na tle innych kultur, można powiedzieć, że cywilizacja zachodnia nie była najgorsza. Oprócz wielu wad miała kilka zalet. Dlaczego jest więc opisywana jako jedna z najgorszych w historii ludzkości?

„Wredne liściki”: Brytyjski czarny humor o hejcie z lat 20.

Thea Sharrock przygląda się we „Wrednych liścikach” skandalowi, do jakiego doszło w Wielkiej Brytanii nieco ponad 100 lat temu. Pewna pani miała ponoć słać innej pani obraźliwe wiadomości. Brzmi znajomo?

„Mars Express”: AI zdycha czy umiera?

„Mars Express” przypomina, że definicja człowieczeństwa wcale nie jest oczywista.

Z rodzinnych sag tylko Soprano

Nie chodzę do kina, ale wyjątek zrobię dla „Horyzontu”. Kevin Costner zasługuje, by oglądać go na wielkim ekranie.

Witajcie w AIDS-tisach

Był taki czas, że gdy ktoś mówił „wirus”, pierwszym, co przychodziło na myśl, wcale nie był covid. O epidemii HIV z różnych perspektyw przejmująco i wnikliwie opowiadają dwie książki.

Joanna Szczepkowska: Sprawca ataku na Donalda Trumna jest jednym z wielu

Trzeba po prostu dojrzeć. Dojrzeć do zakazu posiadania broni. Dorośnijcie tam wreszcie.

Co myśli ryba, gdy poluje na ptaki

Skoro ryby potrafią wykonywać precyzyjne, ryzykowne manewry w celu zdobycia jedzenia, to czy potrafią także układać czasoprzestrzenne puzzle wymyślone przez ludzi?

Tomasz Terlikowski: Kto ukrywał wiedzę o księdzu Macielu

Watykańskie archiwa ujawniają dokumenty rzucające nowe światło na sprawę założyciela Legionistów Chrystusa, który przez lata wykorzystywał seksualnie dzieci i dorosłych, mężczyzn i kobiety. Skandal wciąż czeka jednak na pełne wyjaśnienie.

Piotr Zaremba: Pląsy wokół Donalda Trumpa

Polscy prawicowcy kibicujący Trumpowi mogą się wkrótce zamienić w karpie witające Boże Narodzenie. Bo jeśli naprawdę zobaczymy nowe Monachium kosztem Ukrainy z Trumpem w roli głównej, to właśnie ci piewcy polityka milionera staną się w pierwszym rzędzie współwinni.

Michał Szułdrzyński: Kraków nie musi mieć żadnych kompleksów wobec Warszawy

Nie wiem, skąd wzięło się to przekonanie o wyższości Warszawy nad Krakowem w kontekście kwestii powstania. Może z niewiedzy?

„W ruchu”: Pejzaże bez śladu człowieka

Kto trafi latem do Gdańska, nie powinien przegapić wystawy prac prof. Marii Targońskiej, autorki onirycznych rysunków i pejzaży.

Leśne Powietrze sprzyja śpiewaniu

Lipcowy Baltic Opera Festival w Sopocie można traktować jako kolejne wielkie letnie widowisko plenerowe w Europie, ale jest także dowodem przemian w życiu kulturalnym i w sposobie kontaktu z muzyką.

Długa droga na igrzyska

Na igrzyskach w Paryżu dwie reprezentacje zasługują na uwagę szczególną: olimpijska drużyna uchodźców oraz koszykarze Sudanu Południowego.

Posłuchaj „Plus Minus”: Pomysł na weteranów. Jak uratować patriotyzm?

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostatnia okrągła, której dożyją powstańcy. Jak skutecznie przekazać pałeczkę w tej sztafecie pokoleń? Jakiego patriotyzmu dziś potrzebujemy? Kto dziś powinien opowiedzieć nam o nas samych? I przewalczyć strach przed patosem, gdy mówimy o narodzie?