Walka o szafranowy elektorat

„Indie chcą być przyjacielem każdego” – przekonuje szef dyplomacji w Delhi. I faktycznie, sztukę lawirowania między Zachodem, Chinami i Rosją opanowali do perfekcji. Pytanie, czy układ na geopolitycznej szachownicy nie ulegnie zmianom, jeśli premier Narendra Modi nie obroni władzy w nadchodzących wyborach.

Dzieci komunistycznego reżimu

Niemal natychmiast po śmierci Nicolae Ceausescu do kraju zjechali dziennikarze z całego świata. Ujawnili skandaliczne warunki w państwowych instytucjach dla „normalnych” dzieci i znacznie gorsze w przytułkach dla niepełnosprawnych, tak zwanych nieuleczalnych.

Tajemnice pod taflą wody

Nurek obiecał, że jeżeli tylko ciało jest w tym jeziorze, to je odnajdą. Udało się – po sześciu latach od zaginięcia! Mój rozmówca mówi, że pamięta jak dziś, że ówczesny komendant napisał mu później krótkiego SMS-a: „Gratuluję determinacji”. To było dla niego bardzo ważne.

Zbigniew Girzyński: Dworskie intrygi to nie jest żadna wielka polityka

Od 15 lat powtarzam, że Jarosław Kaczyński będzie prezesem Prawa i Sprawiedliwości tak długo, jak będzie żył, lub tak długo jak ta partia będzie istniała. I trzeba to wreszcie zrozumieć, uszanować i wyciągnąć z tego właściwe wnioski - mówi prof. Zbigniew Girzyński, były poseł PiS, historyk, nauczyciel akademicki.

Ostatnie słowo Jánosa Kádára

Mija równo 35 lat od chyba najbardziej niezwykłej próby skonfrontowania się przywódcy z jego zbrodniami, jaką odnajdziemy w historii europejskiego komunizmu.

Mapa zakazanego internetu

Pewne miejsca globalnej sieci uznawane są za mroczne zakątki. Ale można je też uznać za lustra, w których przegląda się współczesność, albo przestrzeń pozwalającą na samorealizację i opór przeciwko globalnemu establishmentowi.

Barbara Schabowska: Mogę być sprawną dyrektorką IAM u ministra Sienkiewicza

Dobrostan zespołu to teraz modny temat i przejaw politycznego populizmu. Jest przyzwolenie społeczne na zmiany po rządach PiS, a argument o dobrostanie zespołu wygląda bardzo dobrze, więc trzeba z niego korzystać - mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Historia ostatniego Polaka skazanego za udział w Holokauście, członka Sonderkommando w Kulmhof

Pod koniec przesłuchania Henryk Mania przyznał się do tego, że przeszukiwał ciała zamordowanych w Kulmhof ofiar, ale został do tego zmuszony: „Nie wymyśliłem tego Holokaustu. Ja go nie popierałem” – tłumaczył niezdarnie ostatni żyjący Polak skazany za współudział w Holokauście, a zarazem pierwszy prawomocnie skazany w procesie, w którym oskarżał prokurator pionu śledczego IPN.

Patostreaming, freak fighty i sexworking. Czyli Koloseum XXI wieku

Popularność patostreamingu nie jest świadectwem wyłącznie moralnego upadku ich twórców i wspierających ich „donejtami” widzów. Patotreści w internecie przypominają, że człowiek to homo crudelis – istota okrutna. Zarazem są niebezpieczne dla młodych ludzi, bo zwiększają ich odporność na adrenalinę. Aby nieustannie ją odczuwać, potrzeba coraz mocniejszych bodźców – a to już recepta na stworzenie psychopaty.

Piotr Zaremba: W samorządach nie ma zwycięstw, ani porażek

Nie mamy wyczekiwanej przez „rewanżystów” klęski PiS. Choć nie mamy i jego zwycięstwa. Niższa frekwencja miała służyć jego żelaznemu elektoratowi, a jednak stanęło na zamrożeniu układu sił z jesieni 2023 r.

Heiko Maas: Dla Niemiec Polska powinna być tak samo ważna jak Francja

Mam wrażenie, że kontakty niemiecko-francuskie odbierane są jako oczywistość. W odniesieniu do Polski podobnego poczucia oczywistości brakuje, co moim zdaniem jest błędem - mówi Heiko Maas, były minister spraw Zagranicznych Niemiec i przewodniczący prezydium Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.

Spacer w nieznane

Znakiem rozpoznawczym Polski byli Kopernik, Skłodowska-Curie, Jan Paweł II. 35 lat temu dołączył do nich pewien mebel i słynna „metoda Okrągłego Stołu”, bo nad Wisłą odkryto jakoby jedyny w swoim rodzaju sposób osiągania politycznego kompromisu, który wszystkim zaangażowanym daje upragniony sukces. Sęk w tym, że takich kompromisów nie było, nie ma i nie będzie.

Dwie zjawy z Nieświeża

Nieświeskie dziedzictwo jest nasze. Co z nim robić? Bądźmy jak Litwini. Piszmy o nich dobre czytadła, kręćmy fajne seriale, zorganizujmy festiwal.

Piotr Zaremba: PiS chciał modelować kulturę, ale zabrakło mu narzędzi. Rząd Tuska ma ich pod dostatkiem

Co począć, kiedy wobec teatralnego spektaklu pojawia się zarzut antysemityzmu? Najpierw sprawdzić, czy to prawda. Ale i przyjrzeć się fali „poprawiania” dawnych autorów, bo to rodzaj szaleństwa.

Pana Marszałka walka z Trybunałem

Szkalowany, skatowany, uwięziony. Tak Herman Lieberman walczył o praworządność w sanacyjnej Polsce, bo ideał państwa prawa traktował śmiertelnie poważnie.

Jarosław klęczał w Paryżu

Piotr Lachmann w książce „Zmiennik. Spowiedź z hakiem” powraca do wieloznacznej przyjaźni z Jarosławem Iwaszkiewiczem, kontaktów z Jerzym Andrzejewskim, Witoldem Gombrowiczem i Tadeuszem Różewiczem.

Osobliwa denisowiańska dziewczynka

Kilkakrotnie czytałem doniesienie o odkryciu w Denisowej Jaskinii. Byłem całkowicie osłupiały, że jakimś sposobem gdzieś w Eurazji żyła niegdyś jeszcze jedna grupa ludzi. Jak archeolodzy mogli ją przegapić? Czy to rzeczywiście mogła być prawda?

Ostatnia gałązka Jagiellońskiego rodu

Batory uszanował poślubioną sobie Annę jako królową, lecz nie zamierzał poświęcać jej czasu jako kobiecie. Zapewnił, że może przyjść do niego, kiedy zechce, ale za każdym razem kazał na siebie czekać na tyle długo, że Jagiellonka sama rezygnowała z próby zbliżenia.