Picasso powraca w 50. odsłonach

Gdy już na wszelkie sposoby skopiowano i zbanalizowano twórczość hiszpańskiego mistrza, warto wrócić do źródeł. Liczne wystawy odbywające się w 50. rocznicę jego śmierci stwarzają ku temu okazję.

Pamięć w budowie

To nie jest konferencja naukowa, tylko raczej spotkanie ludzi, którzy pamięcią zajmują się w praktyce – mówią organizatorzy 11. Sympozjum „Pamięć Europy”. Spotkanie przynosi ciekawe zderzenie różnych perspektyw historycznych, a kontekst wojny na wschodzie dodaje dyskusjom dramatyzmu.

Jak z balonów atakowano Polskę

Mimo udoskonalenia metod uprawiania propagandy w czasach mediów społecznościowych i cyfrowej rewolucji część państw sięga po stary sprawdzony sposób – balony. Używano ich już w czasach zimnej wojny.

Max Fisher. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły

Po tym jak tłum podjudzany przez Facebooka spustoszył Amparę, platformę w ciągu kilku dni obiegły nawoływania do ludobójstwa. „Zabić wszystkich muzułmanów, nie oszczędzać nawet dzieci”, głosił jeden z postów.

Ten księżyc to jeden wielki wulkan

Linda Morabito zobaczyła coś dziwnego: gigantyczny zbiór światła w kształcie parasola, który wydawał się wyłaniać zza księżyca. Początkowo wyglądało to tak, jakby inny księżyc bawił się z Voyagerem 1 w chowanego.

Polityczne starcie o wychowanie dzieci

Stosunek do dzieci, do ich wychowania, także do ich pozycji w rodzinie będzie – bo musi być – przedmiotem sporów i kulturowych wojenek. Istnieje jednak sfera, w której możemy próbować zapewnić im maksimum bezpieczeństwa, niejako ponad podziałami.

Robert Górski & Mariusz Cieślik: Już nie Pinokio, teraz bambik

Katar Europejczyka, beatyfikacja Donalda, nowa ksywa Pinokia i wszyscy sięgamy do portfeli.

Zbyszek Zaborowski: Rakieta pod Bydgoszczą? Wiele hałasu o nic

Decyzje naszych rządzących wpisywały się po prostu w trend. Odchudzano armię nie tylko personalnie, ale nie przeznaczano również wystarczających środków na jej modernizację techniczną. Moim zdaniem poszło to zbyt daleko – mówi Zbyszek Zaborowski, poseł SLD w latach 1993–2007 i 2011–2015.

Jak ludowcy z prawicą chcieli reformować kraj

Sto lat temu powstał tzw. rząd Chjeno-Piasta. Do władzy doszli ludowcy i endecja, Polska musiała stawić czoła hiperinflacji, a Józef Piłsudski stopniowo usuwał się w cień – mówi prof. Janusz Mierzwa, historyk.

Rosja buduje cyfrowy gułag

Kreml coraz mocniej dokręca śrubę społeczeństwu. By lepiej je kontrolować, rozwija system masowej inwigilacji z wykorzystaniem danych biometrycznych oraz technologii rozpoznawania twarzy. W całej Rosji jest już 20 mln kamer, które mu w tym pomagają.

Czy Europa wycofa się z walki o klimat

Zielona rewolucja jeszcze na dobre się nie rozkręciła, a już zaczyna hamować. W obliczu wojny w Ukrainie i sytuacji gospodarczej na świecie ratowanie środowiska naturalnego schodzi na coraz dalszy plan. Słony rachunek przyjdzie jednak szybciej, niż się spodziewamy.

Architektura to skóra i kości

Żeby skończyć studia, zarabiał sprzedając lody, był bileterem w kinie. Dziś Norman Foster, twórca najsłynniejszych budowli na całym świecie, jest bohaterem wielkiej wystawy w paryskim Centrum Pompidou.

Paweł Droździak: Psychiatrzy nie zastąpią więzi rodzinnych

Pomyliliśmy gabinet terapeuty z życiem, a jedną z technik terapeutycznej pracy wzięliśmy za zalecenie prowadzenia komunikacji w ogóle. To jest totalne nieporozumienie - mówi Paweł Droździak, psycholog i psychoterapeuta.

Przemoc, przemęczenie, autoagresja. Polskie dzieci są przemęczone

Współczesne dzieci nie wiedzą, jak bawić się w podchody. Nie wiedzą, że można wyjść przed dom bez wcześniejszego telefonicznego umówienia się. Wiedzą za to, w jaki sposób powinno się kierować własną edukacją, by w przyszłości osiągnąć zawodowy sukces. Czy jest tu jeszcze miejsce na beztroskę i szczęście?

Raport specjalny. Skrzywdzeni w Kościele w czasach PRL

W czasach PRL władze państwowe zajmowały się co najmniej 121 sprawami, w których doszło lub mogło dojść do wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby związane z Kościołem – ustaliliśmy w wyniku pionierskiej kwerendy archiwalnej. Te dane stanowią punkt wyjścia do oszacowania idącej w tysiące liczby ofiar faktycznie dokonanych takich przestępstw.

Ha Joon-Chang. Ekonomia na talerzu

Kraje potężne miały dużo większy wpływ na program wstępnych negocjacji zasad Światowej Organizacji Handlu i dopilnowały, żeby zasady te działały na ich korzyść.

Tom Doyle. Kate Bush w 50 odsłonach

Z perspektywy czasu widać, że „Never for Ever” to pierwsza z płyt Kate Bush, na której brzmieniowo „jest sobą i tylko sobą”. Powód był jeden: przy swoim trzecim albumie miała wreszcie kontrolę nad produkcją

Jolanta Banach: Mamy problem kulturowego przyzwolenia na stosowanie przemocy

Sąd powinien opierać się na diagnozie i ocenie służb społecznych, które pracują z rodziną od lat. My tego wszystkiego nie mamy z powodu przekonania, że dziecku zawsze będzie najlepiej w rodzinie, nawet jeżeli od lat jest ona dysfunkcyjna - mówi Jolanta Banach, pełnomocniczka rządu ds. kobiet i rodziny w latach 1995–1997.