Słabe euro, rozpędzona inflacja i upiory przeszłości

Wysoka inflacja stawia Zachód przed dylematami nieznanymi od przynajmniej dwóch pokoleń. Rosnące koszty życia to prosta droga do niepokojów społecznych. Może to otworzyć drogę do władzy populistom.

Polskie partie licytują się na populizm

Swoją polityką transferów pieniężnych PiS zmusił Platformę do udziału w licytacji na obietnice socjalne i wyparcia się swojej neoliberalnej przeszłości. Pytanie jednak, co tu jest planem rządzenia, a co doraźnie rzucanym hasłem.

Polska się starzeje. Nasza przyszłość jest już za nami

Uchodźcy z Ukrainy nie rozwiążą naszych problemów z demografią. Tylko po to, by utrzymać obecny wskaźnik osób w wieku produkcyjnym, musiałoby ich przybywać ćwierć miliona rocznie do końca dekady.

Euroazjatyzm. Świecka wiara Rosji

Odkurzona po upadku ZSRR idea eurazjatyckiego państwa ma ogromny potencjał dostarczania Rosji antyzachodnich rozwiązań ustrojowych.

Każdy ma swój czas szczególny

Marzec 1968. Miesiąc i rok, którego nie da się zapomnieć. Minęły 54 lata. Szwedzi to naród wspaniały, ale małomówny. Dlatego, żeby sobie pogadać w miłej atmosferze przy kawie, jeździmy do Polski.

Łukasz Wojciechowski: Ważna jest prawie wyłącznie cena

Zachowania konsumpcyjne osób w wieku 55+ w ostatnich dwóch, trzech latach mocno się zmieniły - mówi ekonomista Łukasz Wojciechowski.

Anna Liminowicz. Zamalowane okna - Perły czyli Perswalde

Czasem, gdy przyjechał ktoś z rodziny, przy słoninie i wódce opadała kurtyna milczenia. Siadali jak najdalej od drzwi sąsiadów, pochyleni ku sobie i rozmawiali ściszonymi głosami, a wcześniej szczelnie zasłaniali okna.

Jana Maciejewskiego zapiski z ciemnego pokoju

Nasi konserwatyści, nie wierząc już w istnienie wyobraźni metafizycznej, wywieszają białą flagę i uciekają ku wygodnej przystani wewnętrznej emigracji. Jan Maciejewski, jak rasowy kontrrewolucjonista, przeciwnie, idzie dalej w głąb ciemności.

Słabsze karty, lepszy gracz

W połowie drugiej dekady XXI wieku skierowana przeciwko Zachodowi koalicja konfucjańsko-prawosławna stała się faktem.

Przyszłość należy do seniorów

Statystyki są bezlitosne: Polaków z roku na rok ubywa. W ciągu dekady od ostatniego spisu ludności liczba obywateli zmniejszyła się o 476 tysięcy osób. Co piąty mieszkaniec Polski ma dziś co najmniej 60 lat, a w 2050 roku polskie społeczeństwo będzie się składać w blisko jednej trzeciej z seniorów. Starzenie się Polaków będzie rodziło coraz więcej wyzwań. Czy jesteśmy na nie przygotowani? Jak demografia zmieni politykę? Czy przyszłe rozwiązanie społeczne będą narzucać jedynie starsi? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają redaktorzy Michał Płociński i Hubert Salik.

Węgry. Kleptokracja i egzystencjalny strach

System, zwany na zewnątrz „orbanizmem", z założenia ma być swoisty i wsobny, a przy tym hierarchiczny, a przede wszystkim wodzowski. Ukochany lud ma być prowadzony niczym stado, a przy tym zadowolony z tego stanu, bo zwolniony z odpowiedzialności.

Wyspa, która tonie w długach

W ciągu zaledwie kilku tygodni kryzys gospodarczy całkowicie zrujnował Sri Lankę. Egzotyczny turystyczny raj od dawna pogrążał się w długach, ale rosyjska agresja na Ukrainę wbiła gwóźdź do jego trumny.

Piotr Marciniak: Czas PiS i PO już się skończył

W krajach postkomunistycznych powstał system państwowo-oligarchiczny, w których państwo obsługuje interesy grup oligarchicznych, zrasta się z nimi. Skrajnym przykładem tego zrośnięcia się jest Rosja. Ale na Węgrzech czy w Polsce na miniskalę także prym wiodą elity, które dzierżą jednocześnie władzę ekonomiczną i polityczną - mówi Piotr Marciniak, politolog, dyplomata, były działacz Unii Pracy.

Mychajło Podolak: Integralność terytorialna Ukrainy jest sprawą niepodważalną

Rosjanie tkwią w przekonaniu, że prowadzą wojnę z nazistami. W rzeczywistości sami ideologicznie są spadkobiercami nazistów - mówi Mychajło Podolak, doradca w kancelarii prezydenta Wołodomyra Zełenskiego.

Józef Czapski. Żołnierz zakochany w sztuce

Wystawa Józefa Czapskiego w Kordegardzie przypomina artystę żołnierza, który ocalał ze Starobielska i mówił o mechanizmach rosyjskich zbrodni i historycznych kłamstw. Dziś ich ofiarą jest Ukraina.

Prawica nieodporna na raszyzm? To absurd

Teza o immanentnym związku między prawicą europejską czy amerykańską i Putinem jest absurdem. Polska prawica zdaje się być na to szczególnie odporna. Zarazem po tej stronie mamy ostatnio coraz wyraźniejszą ofensywę wygodnego dla Rosji „realizmu".

Streaming i socrealizm

Poprawność polityczna niszczy opowieść. Seriale, komiksy i gry nie próbują już konsumentów zabawić, ale uświadomić.

Polacy i imigracja. Miejsce na racjonalną politykę

Odmienne traktowanie uchodźców nasyłanych na naszą granicę przez reżim Łukaszenki i tych z Ukrainy nie uprawnia do uznania Polaków za rasistów.