Egipt. Biedny ale ważny

Jeszcze dwa lata temu Joe Biden nazywał egipskiego prezydenta ulubionym dyktatorem Trumpa. Dziś musi sobie wydeptać nowe ścieżki do pałacu Sisiego. Bo bez wiedzy Egipcjan niewiele się na Bliskim Wschodzie dzieje.

Kontrkulturowa wielodzietność

Polki nie chcą mieć dzieci – donoszą co pewien czas media. Ale prawda jest zupełnie inna. Decydują się na nie zbyt późno, co wraz z niestabilnością związków i czynnikami ekonomicznymi ogranicza liczbę potomstwa.

Waldemar Krzystek: Część ludzi wierzyła, że Niemiec zawsze jest wrogiem

Trzeba uczciwie ocenić własną przeszłość, bo tylko wtedy można budować przyszłość. Oby tak właśnie się stało. A dotyczy to każdego narodu, i każdego z nas - mówi Waldemar Krzystek, reżyser.

Robert Górski & Mariusz Cieślik: Wysyp ludzi, co się w język nie gryzą

Tetryk z Twittera, pilot Maryli i Super Bowl z Onetem. Czyli jak zostać młodzieżowcem po siedemdziesiątce.

Mirosław Czech: Wybory puściłem na żywioł

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej załamał się podział na postkomunistów i obóz solidarnościowy, bo ludzie oswoili się z nową Polską i zaczęli myśleć innymi kategoriami, m.in. przez pryzmat własnej sytuacji życiowej - mówi Mirosław Czech, poseł UD i UW w latach 1993–2001.

Tanya Talaga: Rasizm, śmierć i brutalne prawdy o Kanadzie

Tym, co na przestrzeni dziejów zawsze zawodziło rdzennych mieszkańców, jest kanadyjskie społeczeństwo. Jak mówi muzyk Gord Downie: „całe życie byliśmy uczeni odwracać wzrok. Kiedy porównujesz tę sytuację z tym, co się działo w kwestii praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych, widzisz tam rosnącą presję, żeby nie odwracać oczu, żeby wstawać i walczyć. Tu jest inaczej”.

Piotr musi odejść

Najważniejsze – żeby państwo było takie, w którym nie tylko nikt nie zagrozi władzy teraz, ale w którym wręcz nie ma możliwości, by zagroził jej kiedykolwiek.

Wyobcowani, niepewni, samotni. Mężczyźni na uboczu

Coś niepokojącego dzieje się w Polsce z młodymi mężczyznami. Czy to efekt wpływu popkultury, presji ze strony lewicowych środowisk czy nieuchronny skutek zmian demograficznych?

Polska i Niemcy – wyjątkowo nierówni partnerzy

Pojednanie, dialog i resentyment – na te trzy sposoby kształtowano stosunki polsko-niemieckie. Każdy jest odpowiedzią na pytanie, jak zmniejszyć historyczną nierówność pomiędzy obu społeczeństwami.

Kto tak naprawdę jest słabą płcią?

Ambicje kobiet i mężczyzn coraz bardziej się rozmijają. Panie żyją dłużej, są lepiej wykształcone, a mimo to wciąż walczą ze szklanym sufitem. Ale ten zdaje się wreszcie pękać, choć wciąż bardzo powoli.

Maciej Makselon: Byłem językowym terrorystą

Feminatywy to żadna nowomowa, ani wymysł współczesnych feministek, ani na pewno niepotrzebna komplikacja języka. A równocześnie stały się kwestią ideologiczną, zupełnie niepotrzebnie, i budzą ogromne emocje - mówi Maciej Makselon, polonista.

Dlaczego mężczyźni popełniają samobójstwa?

Na 14 samobójstw, do których każdego dnia dochodzi w Polsce, aż 12 popełniają mężczyźni, ostatnio coraz młodsi. Mężczyznom trudniej jest mówić o emocjach i problemach, prosić o pomoc i okazywać słabość.

Imigranci – ostatnia nadzieja Zachodu

Od Europy po Chiny, od Rosji po Amerykę zaczyna brakować rąk do pracy. Te państwa, które sobie z tym poradzą, będą rządzić światem.

Odolany, czyli warszawski Hongkong. Stara bieda i nowe korki

Zaczęło się od tanich mieszkań w otoczeniu kolejowych nieużytków. Dziś stołeczne Odolany to las niby-apartamentowców, wiecznie zakorkowanych uliczek i tłoku. No i tanio już było.

Dzieci o Warszawie i Wrocławiu: muzyka bruku, smak lodów, skejterzy i multi-kulti

Jak wygląda miasto oczami dzieci? Po stolicach Polski i Dolnego Śląska oprowadzą nas Zoja, nastoletnia wrocławianka, i jej młodszy brat, warszawiak Władek.

Grzegorz Pietruczuk: Bary mleczne się mszczą na lewicy

PiS przejęło sprawy społeczne i jest w tym wiarygodne – czy się to komuś podoba czy nie. Transfery społeczne pomogły wielu rodzinom. Programy 500+ i 300+ zrobiły dużo dobrego - mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Sarah Blaffer Hrdy. Matki i inni

Dodatkowe wsparcie związane z posiadaniem w pobliżu krewnych ze strony matki sprawiało, że samice świeżo po porodzie czuły się bezpieczniej. Otrzymywanie pomocy przy wychowaniu potomstwa pomagało kobietom wykształcić myślenie symboliczne i złożony język.

Indonezyjski cud Joko Widodo

Indonezji udaje się to, co nie powiodło się wielu rozwijającym się państwom świata. Kraj przeszedł suchą stopą przez pandemiczny kryzys i stabilnie się rozwija. Wciąż jednak drzemią tam demony przeszłości.