Egipt. Biedny ale ważny
Jeszcze dwa lata temu Joe Biden nazywał egipskiego prezydenta ulubionym dyktatorem Trumpa. Dziś musi sobie wydeptać nowe ścieżki do pałacu Sisiego. Bo bez wiedzy Egipcjan niewiele się na Bliskim Wschodzie dzieje.
Kontrkulturowa wielodzietność
Polki nie chcą mieć dzieci – donoszą co pewien czas media. Ale prawda jest zupełnie inna. Decydują się na nie zbyt późno, co wraz z niestabilnością związków i czynnikami ekonomicznymi ogranicza liczbę potomstwa.
Mirosław Czech: Wybory puściłem na żywioł
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej załamał się podział na postkomunistów i obóz solidarnościowy, bo ludzie oswoili się z nową Polską i zaczęli myśleć innymi kategoriami, m.in. przez pryzmat własnej sytuacji życiowej - mówi Mirosław Czech, poseł UD i UW w latach 1993–2001.
Tanya Talaga: Rasizm, śmierć i brutalne prawdy o Kanadzie
Tym, co na przestrzeni dziejów zawsze zawodziło rdzennych mieszkańców, jest kanadyjskie społeczeństwo. Jak mówi muzyk Gord Downie: „całe życie byliśmy uczeni odwracać wzrok. Kiedy porównujesz tę sytuację z tym, co się działo w kwestii praw obywatelskich w Stanach Zjednoczonych, widzisz tam rosnącą presję, żeby nie odwracać oczu, żeby wstawać i walczyć. Tu jest inaczej”.
Piotr musi odejść
Najważniejsze – żeby państwo było takie, w którym nie tylko nikt nie zagrozi władzy teraz, ale w którym wręcz nie ma możliwości, by zagroził jej kiedykolwiek.
Polska i Niemcy – wyjątkowo nierówni partnerzy
Pojednanie, dialog i resentyment – na te trzy sposoby kształtowano stosunki polsko-niemieckie. Każdy jest odpowiedzią na pytanie, jak zmniejszyć historyczną nierówność pomiędzy obu społeczeństwami.