Mariusz Cieślik: Trzask na Żylecie

Fani Legii dali Rafałowi Trzaskowskiemu sygnał, że jeśli dalej będzie grał w nie swoją grę, to może przegrać.

Kataryna: Bogowie

Urszula Demkow: „To dziecko urodziłoby się żywe i zdolne do życia. I dlatego zgodnie z polskim prawem neonatolodzy natychmiast by przystąpili do ratowania...

Irena Lasota: Losowanie zamiast wyborów

Gdy rozpadał się Związek Sowiecki, uważało się, że przeciwieństwem komunizmu i antidotum nań są przede wszystkim wolne i demokratyczne wybory.

Jan Maciejewski: Trucizna z miodem

Jeśli słowa nie zaczną ranić, czułość nie przestanie mordować.

Tomasz Terlikowski: Styl myślenia papieża Franciszka wpłynie na część teologów

Nie ma obowiązku inspirować się myślą zmarłego papieża, ale jego, odmienny od dotychczasowego, styl myślenia będzie wpływał na część teologów.

Bogusław Chrabota: Dla wielu Polaków Franciszek nie był do końca nasz

Dla wielu Polaków Jorge Mario Bergoglio nie był do końca nasz, dostatecznie swojski, zwrócony w stronę polskiego Kościoła.

Michał Szułdrzyński: Dlaczego nauczanie Franciszka dla wszystkich było niewygodne?

U Franciszka urzekała mnie wizja Kościoła i tego, czym ma być wiara. A także to, jak odbierano jego naukę, a ściślej to, jaki kłopot wszystkim sprawiała.

Mariusz Cieślik: O wyższości świąt Wielkiej Nocy

Boże Narodzenie utopione w świątecznym kiczu już dawno straciło swój religijny sens. Wielkanoc wciąż się broni.

Jakub Ekier: Obywatele polscy i polściejsi

Kampania prezydencka w swojej retoryce jest boleśnie przewidywalna. Także w nadużywaniu chwytu, który powinien łączyć, a dzieli: w powoływaniu się na Polaków.

Jan Maciejewski: Przemogłeś

Gdybym bieglej posługiwał się słowami, napisałbym ten felieton od tyłu, postawiłbym go na głowie. Bo chyba tylko z tej pozycji można spróbować rozumieć krzyż.

Bogusław Chrabota: Zabawa Donalda Trumpa ołowianymi żołnierzykami

Polityka 47. prezydenta USA nie ma reguł. Wszystko zależy od humoru, pogody, pomysłu, który przychodzi rano przy goleniu. I presji otoczenia.

Irena Lasota: USA to nie Chiny, a jednak chcą iść tą samą drogą

Przerost biurokracji w USA był widoczny na każdym kroku. Sytuacja aż prosiła się o reformę, ale ewolucyjną, a nie rewolucyjną.

Tomasz P. Terlikowski: Główny temat debat prezydenckich powinien być zupełnie inny

Polska potrzebuje poważnej debaty. I nawet jeśli z rzeczywistością geopolityczną niewiele można zrobić, to warto przynajmniej o niej rozmawiać.

Kataryna: Jak Donald Tusk został Jarosławem Kaczyńskim

Donald Tusk: „Biorę na siebie ten brutalny komunikat – czas na odbudowę narodowej gospodarki, repolonizację polskiej gospodarki, rynku, kapitału. Ten nowoc...

Michał Szułdrzyński: Po debacie w Końskich nasza polityka stała się trochę inna

W czasie debaty w Końskich algorytmy w pewnym sensie się zresetowały. Porzuciły wcześniejsze wzorce i zaczęły zachowywać się w nowy sposób.

Irena Lasota: Putin przyznał mi rację

Gdy zaczęły się negocjacje w sprawie zawieszenia broni, Rosja nie poprosiła o nic, co miałoby cokolwiek wspólnego z potrzebami „normalnego człowieka”.

Jan Maciejewski: Nic to

Zakochanym zawsze wydaje się, że odkryli nowy język. Dlatego pisanie, które nie ma nic wspólnego ze stanem ekstazy i udręki, jest nic niewarte.

Kataryna: W serce Felka wstrzyknięto chlorek potasu, termin „aborcja” jest eufemizmem

Anita: „Czułam się jak inkubator. Zamknęli mnie w izolatce, w pomieszczeniu dwa metry na dwa. Zabrali mi kable, sznurek od szlafroka, przecięli gumki w ubr...

Tomasz Terlikowski: Polski Kościół chce przemilczeć ważne tematy. Tak traci znaczenie

Polscy biskupi robią wiele (przez zaniedbanie), by wspólnota wiary nie pełniła już w naszym kraju roli moralnego autorytetu.

Bogusław Chrabota: Powrót do koncertu mocarstw to śmiertelne zagrożenie

Powrót do koncertu mocarstw to śmiertelne zagrożenie dla małych, ale ważnych dla świata demokracji. Ich klęska odmieniłaby naszą rzeczywistość dramatycznie...