Michał Szułdrzyński: Osaczeni przez rosyjskich agentów

W ostatnich dniach wszystko stało się jasne: Polską rządzi Rosja. Zarówno władze kraju, jak i opozycja to albo tajni agenci Kremla, albo jego jawni wspólnicy.

Kataryna: Jacka Kurskiego życie po dymisji

Dupiak na miejsce Bartkowiaka, Czajkowski z wydziału na wydział, Kubiak z wydziału na redakcję, Stefaniak z Paxu do śmaksu, a Maliniak w maliny…

Irena Lasota: Czy Pugaczowa złamie reżim Putina?

Żaden terror nie trwa wiecznie. Niestety, może trwać długo i zniszczyć nie tylko ludzi – czasem nawet miliony ludzi, ale też i wiarę ludzi, że jest sens przeciwstawiać się władzy. Po jakimś jednak czasie coś się zmienia, jak by nie było, na lepsze.

Robert Mazurek: Kwintal botoksu na hektar

Benjamin Button, Krzysztof Ibisz, moja żona. Młodnieją w takim tempie, że wkrótce będą rozkminiać TikToka. Świetnie się, skubani, odnajdują w tej dyktaturze gówniarzy.

Bogusław Chrabota: Pogrzeb Elżbiety II czyli targowisko próżności

W poniedziałek, 19 września, świat widział tylko jedno – pogrzeb królowej Elżbiety II.

Jan Maciejewski: Czy warto być monarchistą

Ciągłość monarchii opierała się na tym, że tylko jedną stopą stała ona w naszym świecie, drugą – w wieczności.

Tomasz Terlikowski: Pogrzeb Elżbiety II i siła rytuału

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II były najczęściej oglądaną transmisją w dziejach telewizji. Oglądać je miało 4 mld ludzi. Kolorowe stroje liturgiczne i mundury, obrzędy i przemarsze – to wszystko przyciągnęło tłumy uczestników i gapiów.

Wina Mazurka: Morawska odsiecz

Jeśli ksiądz dobrodziej podczas ogłoszeń parafialnych ostrzega przed niedźwiedziem, to wiedz, że jesteś w głuszy. A skoro tak, to co tam, do licha, robi winnica?!

Kataryna: Wyplute przez system

Agnieszka Szpila: „Bez pisania nie przeżyję. Bez ucieczki w ten świat zażyję wszystkie psychotropy córek dostępne w domu, bo nie umiem bez tego żyć. Bo to państwo nie pomaga mi w niczym. Nie daje żadnej nadziei na przyszłość. Bez systemowego wsparcia na dłuższą metę nie dam rady tak żyć. Strzeliłabym samobója już dawno, gdyby nie najbliżsi, gdyby nie mąż, rodzina i przyjaciele”.

Michał Szułdrzyński: Nieświadomie ku katastrofie

Po co słuchać o skutkach zmian klimatu? Po co się martwić konsekwencjami koronawirusa? Po co czytać o wojnie w Ukrainie?

Jan Maciejewski: Od Viva la Vulva do Ave Maria. I z powrotem

Pomyślcie tylko, siostry: żadnego ze stworzeń nie czcimy tak jak Jej.

Wina Mazurka: Skrzynia pełna cudów

Jeśli ktoś pije wino raz na ruski rok, jeśli jest mu wszystko jedno, co pije, byle się woltaż zgadzał, jeśli ma być tanio i w Biedronce, to ten felieton nie jest dla niego, sorry. Dziś będzie o winach dla wymagających, ale za to o winach wybitnych.

Bogusław Chrabota: Zaleszczyki, 17 września 1939

Współczesna Polska coraz częściej przypomina piłsudczykowską. Znów cywile w lampasach muszą mieć w swoich rękach firmy, szkoły i sądy. Radio i telewizję.

Robert Mazurek: Rezun na posła

Pani z wojennym ausweisem, pan z książeczką wojskową od Śmigłego-Rydza, starsi państwo bez dokumentów – głosowali wszyscy. I dobrze, ale już wystarczy. Powinno się zakazać głosowania emigrantom, już wolałbym, by głosowali Ukraińcy.

Irena Lasota: Niebezpieczny pokój z Rosją

Póki trwa ukraińska kontrofensywa, należy bacznie przyglądać się, by nie powstrzymały jej wołania o pokój.

Tomasz P. Terlikowski: Profesor Gogacz, ostatni taki nauczyciel

Prof. Mieczysław Gogacz nie żyje. Odszedł ostatni z profesorów Akademii Teologii Katolickiej, który kształtował moje myślenie, odczuwanie, filozofowanie.

Joanna Szczepkowska: Męki Gałkiewicza

Rzeźba złotej waginy nie obraża moich uczuć religijnych, obraża natomiast mnie jako kobietę, obraża moje ciało.

Jan Maciejewski: Kuszenie konserwatysty

Żachnąłeś się, pleciesz coś o konformizmie. A to jest przecież właśnie rzeczywistość, innej nie ma. Masz zachowywać panujące trendy, być wierny aktualnym nastrojom. Nazywamy to „świadomym konserwatyzmem”, konserwowaniem zbiorowej świadomości.