Analizy Rzeczpospolitej

Technologiczne trendy na 2023 r.

Rosnące znaczenie chmury, automatyzacji, analizy big data, sztucznej inteligencji i nowych metod walki z hakerami – przyszły rok dla branży IT zapowiada się bardzo ciekawie.

Technologie stają się coraz bardziej zielone

Sektor IT odpowiada za około 2 proc. światowej emisji CO2. Branża coraz mocniej skręca w kierunku ESG.

Nowe cyfrowe wyzwania przed polskim biznesem

Poziom digitalizacji w UE rośnie, a technologiczni maruderzy stopniowo nadrabiają początkowe różnice. Ale nadal jest dużo do zrobienia.

Braki kadrowe jednym z największych problemów branży

Co piąta firma zajmująca się nowymi technologiami musiała odmówić realizacji projektu z powodu braku pracowników. Sytuacja szybko się nie poprawi.

Jakość kluczem do sukcesu

Firmy kurierskie mierzą się z ciągłym wzrostem oczekiwań klientów oraz silną konkurencją. Rodzi to presję na ceny usług. Ale cena nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze oferty – podkreślają eksperci.

Hakerzy atakują, ale są na nich sposoby

Zakupy przez internet dają cyberprzestępcom wiele możliwości. Ale można się przed nimi skutecznie bronić.

Branża e-commerce staje się coraz bardziej zielona

W całej gospodarce obserwujemy rosnące znaczenie kwestii środowiskowych. E-handel nie jest wyjątkiem.

Niemal trzy czwarte Polaków płaci smartfonem, kupując w internecie

Wywiad z Adrianem Kurowskim, dyrektorem generalnym Visa w Polsce.

Rynek nad Wisłą ma przed sobą bardzo dobre perspektywy

Pandemia przekonała konsumentów do zakupów online. Ten trend zostanie z nami już na dobre.

Płatności bez banknotów i monet będzie ciągle przybywać

Pandemia zmieniła zwyczaje Polaków. Gotówka odchodzi do lamusa. Coraz częściej płacimy kartą, telefonem, zegarkiem i biometrycznie.

Visa ze wsparciem dla biznesów

- 62 proc. polskich konsumentów woli płacić za zakupy w tradycyjnych sklepach za pomocą płatności elektronicznych, np. kartą - mówiła w rozmowie z red. Marcinem Piaseckim Katarzyna Zubrzycka, dyrektorka działu detalistów i agentów rozliczeniowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa. Ekspertka opowiedziała również o tym, dlaczego przedsiębiorczyniom jest trudniej w biznesie i jak można je wesprzeć.

Jest coraz lepiej, ale nadal mamy dużo do zrobienia

Bezgotówkowo płacić nie zawsze jeszcze się da przede wszystkim na bazarach, targowiskach i w punktach, które świadczą usługi wykonywane osobiście – mówi Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Śmiałe i ambitne rozwiązania odmienią przyszłość branży

Drony, autonomiczne roboty czy egzoszkielety już wkrótce staną się codziennością w logistyce. Usprawnią i obniżą koszty procesów dostaw oraz magazynowania.

Branża logistyki już pod prądem

Operacje logistyczne z wykorzystaniem elektrycznych ciężarówek są już testowane w Polsce.

Najemcy wchodzą do obiektów eko

Wybudowane w zielonych nowoczesnych technologiach hale wolniej się starzeją. Firmy wynajmują od razu po kilkadziesiąt tysięcy metrów.

Elektryczna autostrada dla bezemisyjnego przewozu towarów

Firmy logistyczne muszą dysponować nie tylko odpowiednimi pojazdami, ale też możliwością zapewnienia im efektywnego sposobu zaopatrywania w energię elektryczną.

Proptech hula w halach

Nowe technologie sprawiają, że proste z pozoru budynki są pełne systemów pozwalających m.in. na usprawnienie pracy i oszczędność.

Logistyka, choć wspomaga transport, sama potrzebuje pomocy

Pandemia koronawirusa była i nadal jest wyjątkową okolicznością bezpośrednio wpływającą na całą gospodarkę, a w szczególności na branżę logistyki i dystrybucji.

Szkolenia coraz częściej przez internet

Nawet pracodawcy, którzy wcześniej stawiali na tradycyjne kursy w sali, przekonują się do nauki online, tym bardziej że nowe technologie pomagają też zdobyć praktyczne umiejętności w wirtualnym świecie.