Analizy Rzeczpospolitej

Cyberbezpieczeństwo będzie zyskiwać na znaczeniu

Postępująca cyfryzacja to szansa dla hakerów. Liczba ataków rośnie. Ale można się przed nimi skutecznie bronić.

Analizy Rzeczpospolitej

E-commerce będzie coraz mocniejszy

Michał Szułdrzyński: Prawo i Sprawiedliwość jako fabryka nienawiści

Partia rządząca obficie czerpie z podręczników wojny informacyjnej KGB. Maile ze skrzynki Dworczyka wydają się być tego najlepszym przykładem.

Biznes docenia nowe technologie

Chmura, cyfryzacja dokumentów i procesów, automatyzacja, robotyka i analiza danych – to tylko przykłady tematów, które coraz częściej trafiają na agendy zarządów przedsiębiorstw.

Cyfryzacja zmienia reguły gry

Pandemia zwiększa tempo technologicznych przemian w gospodarce i życiu społecznym. Obserwujemy boom na przenoszenie handlu do sieci, zmiany w modelu pracy i edukacji, a także cyfrową rozrywkę.

Zaległości rosną wolniej, bo sprzyja koniunktura i lęk o dostawców

Przedstawiciele branży handlowej najczęściej patrzą na nadchodzący rok z optymizmem.

Podpis elektroniczny zwiększa bezpieczeństwo relacji w sieci

Stosunki handlowe w ostatniej dekadzie uległy znacznym przeobrażeniom, a cyfrową rewolucję w handlu ze zwielokrotnioną siłą napędziła pandemia.

Visa to więcej niż karty

Rozmowa z Jakubem Kiwiorem, dyrektorem zarządzającym regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.

Paczkowy rekord to skutek pandemii

Branża kurierska w Polsce od ponad półtora roku notuje potężne zwyżki. Wiele wskazuje na to, że nie jest to tymczasowy trend i dynamiczny rozwój usług w tym biznesie utrzyma się też w kolejnych latach. Rynek czeka jednak ewolucja.

W ciągu najbliższych kilku lat automaty zdominują kurierów

Maszyny do odbioru paczek wyrastają w miastach, a nawet wsiach, jak grzyby po deszczu. I choć konkurencja wśród operatorów takich urządzeń jest gigantyczna, to rynek wciąż ma wielki potencjał.

Rusza zacięty wyścig na błyskawiczne dostawy

Szybko przybywa firm, które oferuję przesyłki w 10–15 minut od zakupu online. Rywalizacja w Polsce jest olbrzymia, a perspektywy – obiecujące.

Przewozy towarów się rozpędzają

Mocno rośnie popyt na samochody ciężarowe, towarowi przewoźnicy kolejowi planują zakupy nowych wagonów i lokomotyw. Ale mimo powiększającego się strumienia zleceń branża transportowa ma do spłacenia górę długów.

Zaskakujący wpływ pandemii

Transport potrafi zaskakiwać. Okazuje się, że – czy to przed pandemią, czy w jej trakcie – przedstawiciele firm transportowych to najbardziej rozczarowana grupa przedsiębiorców.

Ekologicznie i technologicznie

SEGRO w Polsce inwestuje w nowe technologie, chroniąc środowisko i zmniejszając koszty funkcjonowania magazynów.

Od chmury nie ma już odwrotu

Technologie chmurowe oferują skalowalność, elastyczność i możliwość szybszego reagowania na zmieniające się coraz szybciej warunki rynkowe – mówi Adam Nowaczyk, założyciel Acaisoft.

Wyzwaniem gospodarowanie wielkimi zasobami danych

Obserwujemy dynamiczny rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce, w szczególności porównując się do innych krajów UE – mówi Bartłomiej Nocoń, dyrektor zespołu systemów płatniczych i bankowości elektronicznej w Związku Banków Polskich.

Przemiana banków będzie trwała

Pandemia i konieczność poszukiwania oszczędności spowodowały wzrost liczby użytkowników i transakcji cyfrowych. Dużo wskazuje na to, że odwrotu nie ma.

Cyfrowi gracze mają aspiracje

Ostatnie miesiące były czasem przyśpieszenia cyfryzacji wielu dziedzin życia. To spora szansa dla nowoczesnych instytucji finansowych.

Technologie poszerzą działalność banków poza strefę finansów

Duża ilość danych dzięki ścisłym relacjom z klientami umożliwi spersonalizowanie i rozbudowę oferty.

Usługi HR odbiły się po koronakryzysie

Agencje zatrudnienia szybko odrobiły spadki z pierwszych miesięcy pandemii, a w 2021 r. przychody mogą być nawet wyższe niż przed jej wybuchem.