Kadr z filmu "Kamper" Film

Niepewność i rozchwianie rzeczywistości – 10 debiutów na festiwalu „Młodzi i Film”

W konkursie głównym koszalińskiego festiwalu „Młodzi i Film” o Złoty Jantar walczy dziesięć fabularnych debiutów. W twórczości młodych filmowców czuje się niepewność i rozchwianie rzeczywistości. Cóż, taki świat zafundowały im starsze pokolenia.

Muzyka klasyczna

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Rękopisy Chopina i Moniuszki nie będą wyrzucone

Największe kino plenerowe w Polsce powraca

Lato to doskonały czas na seanse filmowe na świeżym powietrzu, dlatego już od 1 czerwca zapraszamy na LOT Kino Letnie: W Stronę Zachodzącego Słońca, czyli na tegoroczną edycję wakacyjnego kina plenerowego Kinoteki.

Nie żyje Michał Hochman, znany m.in. z przeboju „Konik na biegunach”

„Radosny, gościnny, kochający muzykę jak mało kto. Był częścią polskiej społeczności na całym świecie” – tak napisali o zmarłym artyście koledzy z Budki Suflera.

Wybory prezesa SFP. Atmosfera jest niespokojna

22 czerwca filmowcy zadecydują czy Jacek Bromski dokończy kadencję na stanowisku prezesa

Wakacje z festiwalem Wschód Kultury. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe i teatralne

Sto wydarzeń złoży się na trzy odsłony tegorocznego festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne. Start już w czerwcu.

Tragiczna śmierć wybitnego operatora filmowego. Arkadiusz Tomiak miał 55 lat

Wybitny operator filmowy zginął w wypadku samochodowym w Lubiewicach, niedaleko Tucholi. Miał 55 lat

Czy Gdańsk zasługuje na nowoczesny teatr operowy?

Jest nadzieja, że po wielu latach Opera Bałtycka zyska wreszcie godny XXI wieku własny dom teatralny. Premierą „Carmen” dowiodła, że na to zasługuje.

Po Monice Strzępce Wojtek Faruga zostanie powołany na szefa Teatru Dramatycznego

Urząd m.st. Warszawy rozpoczyna procedurę powołania bez konkursu Wojciecha Farugi na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka – poinformowała na FB Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

„Gwiezdne wojny: Akolita”, czyli dlaczego Putin ma kim manipulować

„Akolita” to nowa produkcja z galaktyki „Gwiezdnych wojen”. W hicie Disney+ oglądamy świat, gdzie zło łatwo znajduje powód, by sprowokować pokrzywdzonych do ataku na tych, którym żyje się lepiej.

Nie żyje aktorka Marzena Kipiel-Sztuka. Popularność przyniósł jej „Świat według Kiepskich”

W wieku 58 lat zmarła aktorka Marzena Kipiel-Sztuka, znana przede wszystkim z roli Halinki w serialu „Świat według Kiepskich”.

Krystian Lupa i najlepszy zagraniczny spektakl we Francji

„Les Emigrants” w adaptacji i reżyserii Krystiana Lupy, spektakl wokół którego i protestu ekipy technicznej w Szwajcarii wybuchła medialna burza, został uznany za najlepszy zagraniczny pokaz sezonu 2023/24 we Francji.

Nie będzie agencji zabytków, Ministerstwo Kultury łączy instytuty

W poniedziałek formalnie zostaną połączone Narodowy Instytutu Dziedzictwa i Narodowy Instytutu Konserwacji Zabytków.

Nie żyje Barbara Sienkiewicz. "Najstarsza mama w Polsce" miała 69 lat

Nie żyje aktorka filmowa i serialowa Barbara Sienkiewicz, która zdecydowała się na późne rodzicielstwo i była nazywana "najstarszą mamą w Polsce". Osierociła niespełna 10-letnie bliźniaki.

Rekomendacje filmowe: Obcy w domu

„Do usług szanownej pani” Gilles’a Legardiniera i „Lekcje tolerancji” Arkadija Nepytaliuka to zachodnia i wschodnia wersja podobnej sytuacji: gdy zjawia się obca osoba i zmienia relacje domowników

Serhij Żadan, czołowy ukraiński pisarz, wstąpił do wojska

Serhij Żadan, ukraiński poeta, pisarz, aktywista muzyk, poinformował na Facebooku, że po okresie wspierania ukraińskich oddziałów zbiórkami społecznymi, wstąpił do wojska.

Wilanów Royal Jazz Festival z naczelnym „Rzeczpospolitej”

Trzecia edycja warszawskiego Wilanów Royal Jazz Festival (7-9 czerwca) będzie gościć artystów z dziedziny jazzu i popu. Wystąpi zespół Yednoo z naczelnym „Rzeczpospolitej”, Bogusławem Chrabotą. Wszystko pomieści Scena plenerowa Royal Wilanów przy ulicy Klimczaka 1.

Cate Blanchett w trzydziestej drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Istnieją w filmowym świecie artyści, których nie trzeba nikomu przedstawiać, a cokolwiek by się o nich nie napisało, zawsze wydaje się to jedynie wierzchołkiem góry lodowej ich talentu i zawodowych osiągnięć.

John Malkovich i debiut reżyserski Gillesa Legardiniera: „Do usług szanownej pani"

Gilles Legardinier, jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy, którego książki zostały przetłumaczone na 25 języków, sam przeniósł na ekran swoją powieść „Do usług szanownej pani”. Główną rolę gra John Malkovich.

Sting wrócił do Polski na dwa koncerty w Gdańsku i Łodzi. Gra na jeziorach i plażach.

Sting zagra 6 czerwca w trójmiejskiej Ergo Arenie i 7 czerwca w łódzkiej Atlas Arenie. Poza Polską wybiera antyczne, parkowe i królewskie lokalizacje.