Branford Marsalis Muzyka popularna

Amerykański jazzman Branford Marsalis nauczył się grać po węgiersku

Słynny saksofonista i kompozytor Branford Marsalis od poniedziałku do czwartku prezentuje we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Katowicach nowy program swojego kwartetu, zrealizowany z węgierskimi muzykami folkowymi.

Artyści zyskają ubezpieczenia dzięki nowej ustawie

Ustawa o ubezpieczeniu artystów ma być przedłożona rządowi w pierwszym kwartale 2025 r. W Polsce jest ok. 62 tys. artystów. 69 proc. ma dochody poniżej średniej.

Niech Ministerstwo Kultury określi, czy chce centrum filmowego w Toruniu

Toruńscy radni wystosowali apel do resortu kultury w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pytają, czy inwestycja będzie kontynuowana?

Baza polskich zabytków za granicą jest w języku ukraińskim

Baza poloników gromadząca informacje o śladach obecności polskiej kultury na całym świecie jest dostępna w ukraińskiej wersji językowej. Dlaczego?

„Pełna powaga”. Wieloznaczny Teatr Telewizji o ukrywaniu tożsamości

„Pełna powaga” Oscara Wilde’a w reżyserii Tadeusza Kabicza m. in. z Danutą Stenką, Jaśminą Polak, Piotrem Cyrwusem i Piotrem Trojanem to pierwsza oryginalna produkcja Teatru Telewizji za dyrekcji Michała Kotańskiego.

Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu

Znakomity „Nóż. Rozważania po próbie zabójstwa” Salmana Rushdiego to rzecz o zamachu islamisty na pisarza, objętego wcześniej fatwą, oraz o zwycięstwie kreatywności nad destrukcją.

Muzeum w Nieborowie otrzymało wyjątkowy depozyt

Fundacja Trzy Trąby, która kultywuje radziwiłłowskie tradycje, przekazała w depozyt muzeum w Nieborowie obiekty, które dotychczas znajdowały się w prywatnej kolekcji.

„Gąska”. Co wiadomo o pierwszym polskim serialu dla platformy Prime Video?

W przyszłym miesiącu swoją premierę będzie miał serial „Gąska”. Będzie to pierwszy polski serial oryginalny dla platformy Prime Video. Za serial odpowiadają twórcy bardzo dobrze przyjętego serialu „1670” (Netflix). W jedną z głównych ról wcieli się Tomasz Kot.

Rekomendacje filmowe na weekend: western, dramat polityczny i dokument - filmy o wybrańcach

Viggo Mortensen w poczwórnej roli w „The Dead Don’t Hurt”, Sebastian Stan jako Donald Trump w „Wybrańcu” i polska himalaistka w dokumencie „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”

Wiadomo, co było przyczyną śmierci Liama Payne'a z One Direction

Narkotyki i alkohol wprowadziły Payne’a w stan, w którym popełnił samobójstwo lub wypadł z balkonu, co spowodowało śmierć artysty. Policja szuka dilera wśród pracowników hotelu.

„Pingwin" w Max i kreacja Colina Farrella

„Pingwin”, spin-off ostatniego „Batmana”, pokazuje, dlaczego politycy boją się upadku imperiów, nawet jeśli są mafijne, i chcą wiedzieć, kto rządzi, z kim negocjować.

„Darmowy listopad” 2024 w rezydencjach królewskich

W tegorocznej 13. edycji „Darmowego listopada” uczestniczyć będą cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Była szefowa Instytutu Polonika wygrała w sądzie z ministerstwem kultury

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił odwołanie Doroty Janiszewskiej-Jakubiak ze stanowiska dyrektora Instytutu Polonika. W kwietniu zwolnił ją z pełnionej funkcji ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Nie żyje Liam Payne, były członek zespołu One Direction. Tragiczna śmierć 31-latka

31-letni Liam Payne, brytyjski piosenkarz i autor tekstów, były członek zespołu One Direction, zginął po upadku z trzeciego piętra hotelu w Buenos Aires.

Doktorat honoris causa dla Krystiana Zimermana

Wybitny pianista otrzyma 19 października tytuł doktora honoris causa przyznany mu przez Akademię Muzyczną w Łodzi. To już trzecie w Polsce takie wyróżnienie dla Krystiana Zimermana.

"Wybraniec" - Przedwyborczy pasztet Donalda Trumpa

Hollywoodzkie studia bały się dystrybuować „Wybrańca” o młodych Donaldzie Trumpie przed wyborami prezydenckimi, teraz film Aliego Abbasiego przebija się do widzów niemal bez reklamy. Od piątku w polskich kinach.

Premierowy pokaz strojów z Faras w Luwrze

17 października w paryskim Luwrze odbędzie się pokaz strojów zrekonstruowanych przez badaczy i projektantów z Polski na podstawie malowideł z Faras.

Młodzi widzowie rządzą w Kulturze

Po niezwykle atrakcyjnej – i znakomicie przyjętej przez publiczność – sekcji Gdynia Dzieciom w trakcie ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Polskie Kino Młodego Widza trafiło do warszawskiej Kultury.

Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność

Leszek Szaruga, poeta, w młodości przedstawiciel Nowej Fali, prozaik, eseista, tłumacz, krytyk literacki, dla którego znamienny był tytuł pracy doktorskiej „Walka o godność”, zmarł w wieku 78 lat.