Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie Malarstwo

Kraków ma Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

200 dzieł wybitnego artysty: reformatora teatru, dramaturga, malarza i projektanta można zobaczyć w otwartym wczoraj Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Kultura

Koji Kamoji laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro

Lupa na początek i debata o przemocy

Od 3 do 12 grudnia w programie dwóch konkursów (Inferno – Konkurs Polski i Paradiso – Konkurs Młodych Twórców) oraz w cyklu wydarzeń towarzyszących zostanie pokazanych ponad 30 wydarzeń.

Portret Rubensa na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie 2 grudnia zaprezentuje portret Anny Austriaczki Rubensa.

Alec Baldwin rozpłakał się w czasie wywiadu. "Nie pociągnąłem za spust"

W pierwszym wywiadzie udzielonym po tragicznym wypadku na planie filmu "Rust", w wyniku którego zginęła operator filmowa Halyna Hutchins, aktor Alec Baldwin zapewniał, że nie pociągnął za spust broni, z której Hutchins została śmiertelnie postrzelona.

Nowy dyrektor Zachęty

Janusza Janowskiego minister kultury wskazał jako nowego, od 2022 r., dyrektora narodowej galerii. Hanna Wróblewska kończy swoją dyrekcję.

Stasiuk: Oberki i modlitwa, czyli fuzja polskości

Pisarz o płycie "Opla Stasiuk Trzaska" , oberkach i Litanii do Matki Boskiej Loretańskiej, nagranej z Mikołajem Trzaską.

„Jentl” XXI wieku

Polak potrafi – chciałoby się powiedzieć po obejrzeniu „Jentl” w Teatrze Żydowskim. Piosenki napisane do słynnego broadwayowskiego musicalu przez Hadriana Filipa Tabęckiego i Roberta Talarczyka nie ustępują oryginalnym.

Zwycięzcy pierwszej edycji festiwalu KIFF w KinoGram

Jury KIFF pod przewodnictwem Kasi Adamik, w składzie: Dariusz Jabłoński, Piotr Jaxa, Joanna Kos-Krauze oraz Magdalena Łazarkiewicz wybrało najlepsze filmy krótkometrażowe na KinoGram International Film Festival w Fabryce Norblina. Znamy też zdobywców Nagród Publiczności oraz dodatkowych wyróżnień. Wszystkie zostały ogłoszone na Gali Wręczenia Nagród KIFF 30 listopada 2021 w kinie KinoGram.

Hanna Wróblewska: Mnie nikt o genderyzm i ekologizm nie pytał

Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty o okolicznościach zakończenia jej kontraktu i wtorkowej (30 listopada) informacji o następcy, Januszu Janowskim.

„Ballada o białej krowie”: Niska cena ludzkiego życia w sądzie

„Ballada o białej krowie" to wstrząsająca opowieść o aparacie sprawiedliwości w autorytarnym państwie.

Chopin i disco polo

Kabaret literacki z zawodowymi aktorami to dziś rzecz w zasadzie niespotykana. Dlatego pojawienie się warszawskiego Teatrzyku Gędźba to duże wydarzenie.

Janusz Janowski ma zostać nowym szefem Zachęty

Janusz Janowski ma zastąpić dotychczasową dyrektor Zachęty, Hannę Wróblewską, której kadencja upływa 31 grudnia 2021 r – informację podało Ministerstwo Kultury na swojej stronie internetowej.

Nagroda im. Cybulskiego dla Magdaleny Koleśnik

Jury doceniło rolę młodej aktorki w filmie „Sweat” Magnusa von Horna.

Wojciech Smarzowski triumfuje w Tallinie

Główna nagroda festiwalu Black Nights dla „Lieber Thomas” Kleinerta, nagrody za reżyserię i scenariusz dla „Wesela”

Deep Purple: Do ostatniego tchu

Ian Gillan, lider Deep Purple, o płycie nagranej, by nie zwariować w pandemii.

Światełko nadziei w chaosie demagogii

Spektakle Lupy, Percevela, Klaty, Warlikowskiego, „Dziady" Kleczewskiej można obejrzeć na krakowskim festiwalu Boska Komedia (3–12 grudnia).

"30" bije rekordy sprzedaży w USA w 2021 roku

Zgodnie z oczekiwaniami nowa płyta „30” Adele sprzedawała się w Ameryce znakomicie, osiągając najlepszy wynik w pierwszym tygodniu: 839 tysięcy egzemplarzy.

Wirtualna rewolucja na rynku sztuki

Po raz pierwszy w Polsce sprzedano cyfrowy skan dzieła sztuki. Za token NFT rzeźby Tomasza Górnickiego na licytacji, kończącej dziś 18. Warszawskie Targi Sztuki, zapłacono ponad 300 tys. zł

Romantyczne improwizacje Bruce'a Liu

Debiutancki album, jakim promuje się Bruce Liu, to nie tyle wspomnienie niedawnego konkursowego zwycięstwa, ile przede wszystkim wizytówka do poważnej kariery.