„Ifigenia” w reż. Eweliny Marciniak, zdjęcie z próby w Salzburgu Kultura

Polska Ifigenia w Salzburgu

Ewelina Marciniak, Piotr Beczała i Tomasz Konieczny będą najważniejszymi naszymi artystami na letnich imprezach Europy.

Muzyka klasyczna

Drzewo grające dla Pendereckiego w Warszawie

„Galarina”. Salvador Dalí, cz. I

Gdy myślimy o Salvadorze Dalím, od razu przed oczami stają nam jego surrealistyczne obrazy – na czele z tzw. płynącymi zegarami z „Trwałości pamięci” z 1931 r. Artysta miał jednak w swym dorobku także dzieła hiperrealistyczne, jak choćby słynny portret swej żony, muzy i menedżerki – Gali.

Open’er: młodzi dla najmłodszych

Dua Lipa i A$ap Rocky to gwiazdy gdyńskiego imprezy, która odmładza widownię. Zagraniczne festiwale mają program dla wielu pokoleń.

Il Volo zaśpiewa największe hity w Łodzi

Najprzystojniejsze włoskie trio, mające na świecie miliony fanów, przyjedzie do Polski świętować 10-lecie powstania zespołu i zaprezentują najpopularniejsze utwory ostatniej dekady. 9 lipca w łódzkiej Atlas Arenie w wykonaniu Il Volo ponownie zabrzmią „Grande Amore”, „Il Mondo” i „Musica Che Resta”.

MSN na garnuszku Warszawy

Potwierdziły się nasze informacje dotyczące Muzeum Sztuki Nowoczesnej w stolicy – Ministerstwo Kultury z końcem roku rezygnuje z współprowadzenia tej instytucji z miastem Warszawa.

Pokoleniowa wymiana kadr na Openerze

W środę 29 czerwca po dwuletniej pandemicznej przerwie rozpoczyna się największy muzyczny festiwal w kraju, zdominowany przez młodych, pop, indie rock, electro i rap.

„Gadające głowy 2021”: Przypadek życia

„Gadające głowy 2021” Jana P. Matuszyńskiego, gdzie o fundamentalnych sprawach mówią przyjaciele Krzysztofa Kieślowskiego, trafiły do sieci.

Urodziny Białoszewskiego

W setną rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego Muzeum Woli w Warszawie otworzy 30 czerwca wystawę poświęconą wybitnemu poecie i pisarzowi.

Metamorfozy na Wawelu

Zamek Królewski w Krakowie otworzy 30 czerwca wystawę „Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich” i nowe stałe ekspozycje.

Mikołaj Ziółkowski o Open'er: Spodziewamy się 250 tys. osób

Jestem zwolennikiem tezy, że festiwale są pewnym mikrokosmosem, jest w nich miejsce na obcowanie ze sztuką, na fajną zabawę i na poważne sprawy społeczne - mówił Mikołaj Ziółkowski, politolog, szef agencji Alter Art, organizator Open'er Festival, prezes zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych.

Mity powracają też w jazzie

Kiedy George Gershwin komponował "Summertime", mógł sądzić, że zdoła zachwycić tłumy odbiorców. I tak się stało, ale nie za sprawą sukcesu jego utworu, a przez kolejne wersje tego muzycznego „mitu” w powracających interpretacjach innych twórców jazzowych.

Klawiszowiec Depeche Mode zmarł z przyczyn naturalnych

Tętniak aorty i jej rozwarstwienie było przyczyną śmierci założyciela i klawiszowca Depeche Mode Andy'ego Fletchera, ujawnił zespół.

Gra o tron i scenę w TR Warszawa

Zespół TR Warszawa zażądał dymisji dyrekcji. Stawką jest przyszłość Grzegorza Jarzyny i nowej siedziby (290 mln zł).

Bogusław Linda kończy 70 lat

Na ekranie – niezależnie czy gra Franza Bauera czy Strzemińskiego – czuje się, że to aktor o silnej osobowości

„Królowa” z Andrzejem Sewerynem. Baśń o inności, rodzinie i Polsce

„Królowa”, opowieść Łukasza Kośmickiego o rodzeniu się tolerancji, z kreacją Andrzeja Seweryna, weszła na platformę Netflixa jednocześnie w 192 krajach.

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Trudne rozmowy o umieraniu i eutanazji

Książka „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły znalazła się w finale Nagrody im. Gombrowicza oraz Nagrody Gdynia.

Muzeum Azji i Pacyfiku: Dźwięki i kolory Wschodu

W Polsce to jedyne takie muzeum. W weekend zaprasza publiczność do swej siedziby w Warszawie na otwarcie pierwszej w swojej historii wystawy stałej, zatytułowanej „Podróż na Wschód”.

Wschód zabrzmi muzyką dla Ukrainy

Już w piątek 24.06. startuje Wschód Kultury i jego pierwsza odsłona - Europejski Stadion Kultury (ESK) w Rzeszowie. Koncert Główny w Parku Sybiraków, transmitowany będzie w piątek od 21:00 w TVP2 i TVP Kultura. Będzie wtedy prowadzona zbiórka na rzecz Ukrainy.

Najlepsze koncerty w ARTE.tv

Koncerty Muse, Stinga, Sepultury, The Offspring, Cigarettes After Sex, Suicidal Tendencies, Pete'a Doherty, Hani Rani i Behemotha można będzie obejrzeć latem w ARTE.TV.