17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star

W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA spośród filmów, które są nominowane do Konkursu Polskiego, w którym do zdobycia jest w wysokości 100 000 zł, jury wybiera także laureatów w konkursach na Najlepszą Aktorkę, Najlepszego Aktora i Mastercard Rising Star, czyli najlepszy debiut aktorski w filmie pełnometrażowym. Nominacje przedstawiamy poniżej.

Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia

Hannah Gutierrez-Reed, zbrojmistrzyni w filmie "Rust", została skazana za nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki kamery Halyny Hutchins na 18 miesięcy więzienia. Do tej pory pozostawała przez miesiąc w areszcie. Oskarżona planuje odwołać się od wyroku.

„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju

Nominowana do Oscara fabuła „Perfect Days” niemieckiego reżysera i dokument o Anselmie Kieferze już na ekranach.

Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera

Nie żyje żona Francisa Forda Coppoli, zdobywczyni Emmy za dokument „Serca ciemności” o powstawaniu „Czasu Apokalipsy”. Miała 87 lat

Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA każdego roku prezentowane jest to, co w rodzimej kinematografii ostatniego roku jest najciekawsze, najbardziej oryginalne i jednocześnie uniwersalne.

Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja

Dziś trzy bardzo różne filmy: dystopijny dramat wojenny „Civil war”, delikatna opowieść o uczuciach i tragedii kobiety „Rosalie” oraz opowieść o szukaniu harmonii życia „Perfect Days”

Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie

„All Inclusive” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zostanie pokazany podczas gali zamknięcia 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy

W konkursie głównym znalazła się polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna

W filmie „Civil War” Ameryka pogrąża się w chaosie

W „Civil War” Alex Garland pokazuje, jak Teksas, Kalifornia i Floryda występują przeciw rządowi federalnemu i próbuje przypomnieć, że niewiele może dzielić wkrótce fikcję od rzeczywistości

„Megalopolis” - największa filmowa sensacja tego roku w Cannes

Film Francisa Forda Coppoli będzie walczył o Złotą Palmę. Jego pokaz zaplanowano na 17 maja. Do kin trafi jesienią

Półwiecze kultowego „Czterdziestolatka”. Seniuk miała ocieplać wizerunek Gierka

O kulisach kultowego serialu „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza z Andrzejem Kopiczyńskim i Anną Seniuk przypomina książka Rafała Dajbora.

Europejska premiera „Treasure” z udziałem reżyserki i twórców na otwarcie Mastercard OFF CAMERA 2024

Niemiecka reżyserka Julia von Heinz osobiście przywita gości Gali Otwarcia 17. edycji Mastercard OFF CAMERA w Krakowie podczas europejskiej premiery swojego najnowszego filmu pt. „Treasure”.

Nie żyje Zofia Kucówna - aktorka, pisarka, muza

W piątek w Skolimowie miesiąc przed 91 urodzinami zmarła Zofia Kucówna. Ceniona aktorka, pisarka, wieloletnia wykładowczyni warszawskiej PWST, aktywna działaczka ZASP.

Nadia Tereszkiewicz: Kobieta z brodą marzy o miłości i ma piękną duszę

Nadia Tereszkiewicz, aktorska o polskich korzeniach, gra tytułową bohaterkę w filmie francusko-belgijskim „Rosalie” zmuszającym do zadania pytania o istotę kobiecości, ale też o miejsce kobiety w społeczeństwie

Biennale Sztuki w Wenecji – Pawilon Polski: „Powtarzajcie za mną II” Open Group

Kuratorka Marta Czyż przypomina, że hasłem 60. Biennale jest „Foreigners Everywhere / Obcokrajowcy są wszędzie”. Za naturalną odpowiedź na nie uznała zaproszenie ukraińskich artystów, podejmujących temat wojny, doświadczeń i sytuacji uchodźców.

Rekomendacje filmowe. Weekend z polskim kinem

Rekomendacje filmowe: Od dramatu wojennego, przez opowieść o Polsce i o szukaniu siebie aż do filmu o i dla współczesnych dzieci.

Znamy wszystkie filmy ubiegające się o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajda Mastercard OFF CAMERA 2024

„Empty Nets”, „Forever Forever”, „She Came at Night”, „Paradise is Burning”, „Silent Roar”, „The Hypnosis”, „Power Alley”, „The Quiet Maid”, „Tyle co nic”, “78 Days”.

"Czerwone maki" wobec wojny w Ukrainie, czyli rzeź Polaków na ekranie

„Czerwone maki” Krzysztofa Łukaszewicza o bitwie o Monte Casino, to pyrrysowe zwycięstwo. Postać Redaktora zainspirowanego Melchiorem Wańkowiczem zagrał po „Znachorze” Leszek Lichota, generała Andersa Michał Żurawski znany z serialu „Król” wg Twardocha.