Gra o tron i scenę w TR Warszawa

Zespół TR Warszawa zażądał dymisji dyrekcji. Stawką jest przyszłość Grzegorza Jarzyny i nowej siedziby (290 mln zł).

Opera Narodowa. Przed wyprawą do Nowego Jorku

Na koniec sezonu Opera Narodowa zaprasza na gwiazdorski koncert Pretty Yende oraz Artura Rucińskiego i rozpoczyna sprzedaż biletów na wydarzenia po wakacjach.

Festiwal Dwa Teatry. Barbarzyńcy w ogrodzie

Festiwal Dwa Teatry Teatru PR i Teatru TVP był równie przygnębiający jak poziom spektakli prezentowanych w tym sezonie telewizyjnej widowni.

Po „Dziadach" czas na „Ulissesa”

Premierze w poznańskim Polskim towarzyszy 17 czerwca spotkanie z reżyserką Mają Kleczewską, autorem nowego przekładu Maciejem Świerkockim i Zbigniewem Liberą, twórcą scenografii.

Korzenie przemocy w Europie

Luc Perceval, gwiazda światowego teatru, będzie bohaterem tegorocznego Malta Poznań Festival (27 czerwca – 3 lipca).

Mariusz Cieślik: Teatr i nowoczesność

Polski teatr od lat pogrąża się w jałowych eksperymentach.

„Odyseja. Historia dla Hollywoodu” z francuską Nagrodą Unii Krytyków

„Odyseja. Historia dla Hollywoodu” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, spektakl Nowego Teatru w Warszawie, zrealizowany w koprodukcji z Athens Epidaurus Festival, Comédie de Clermont-Ferrand, La Colline – théâtre national, Printemps des Comédiens oraz Schauspiel Stuttgart, został uhonorowany prestiżową nagrodą Francuskiego Związku Krytyków Teatralnych, Muzycznych i Tańca dla najlepszego spektaklu zagranicznego sezonu 2021/2022.

Konkurs Klasyka Żywa pod presją cenzury

W finale Klasyki Żywej z jury długo selekcjonowanym przez resort kultury wzięły udział „Dziady” Kleczewskiej.

Warto zachować dystans

Czeski teatr unika iluzji, co pokazał zakończony właśnie festiwal.

„Maria Stuart” w Teatrze Narodowym. Zasada, którą stosuje Putin

Na „Marię Stuart” Schillera warto pójść, by zobaczyć pełen furii dialog Danuty Stenki i Wiktorii Gorodeckiej. Spektakl idealny nie jest. Zawiedli panowie.

On, Feuerbach

Nie ukrywam, że moja znajomość z panem Jerzym Trelą nie należała do tych intensywnych. Robiłem z nim wywiady, kilkakrotnie prosiłem o wypowiedzi dla Rzeczpospolitej. Choć nasze rozmowy kręciły się zwykle wokół teatru i aktorstwa to później, jakoś w sposób naturalny, przechodziły na codzienne życie. Autoryzacja przez telefon trwała krótko, bo pan Jerzy nie miał wielu uwag, ale chętnie dodawał nowe anegdoty, tak tylko do mojej wiadomości.

„Iliada” polska i niemiecka

TR Warszawa oraz Kammerspiele z Monachium przygotowują wspólną premierę – „Wojna trojańska”. Reżyserem będzie Grzegorz Jarzyna.

„Dziady” Teatru im. Słowackiego w Krakowie ruszają w Polskę

„Dziady” z Teatru im. Słowackiego w Krakowie są największym wydarzeniem festiwali w Warszawie i Opolu.

"Odlot" i "Dziady" nagrodzone w Łodzi

Znamy werdykt ustanowiony w Plebiscycie Publiczności XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi.

Znamy zwycięzców 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych

Jury 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie: Dorota Ignatjew, aktorka, dyrektor Teatru Nowego w Łodzi, Tadeusz Kornaś, teatrolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dominik Nowak, aktor, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, Rafał Turowski, dziennikarz radia Chillizet, autor bloga teatralnego rafalturow.ski po obejrzeniu 14 konkursowych spektakli postanowiło przyznać następujące nagrody.

Nie żyje Jerzy Trela. Aktor miał 80 lat

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor PWST w Krakowie, współtwórca krakowskiego Teatru Stu.

Nie żyje aktor Ignacy Gogolewski. Miał 90 lat

W wieku 90 lat zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski, prezes ZASP latach 2005-2006.

Nieszałowy show

Wczorajsza premiera Teatru TV, czyli „Krawiec” Mrożka okazała się dla realizatorów ciężarem nie do udźwignięcia. Przykre konsekwencje ponieśli widzowie.