Opukiwanie polskiego tabu

Nagrodzone ostatnio spektakle „ROHTKO” i „Śmierć Jana Pawła II” pokaże Boska Komedia w Krakowie. Polską czołówkę ocenią zagraniczni jurorzy.

Cenzura nie przejdzie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarży decyzję wojewody o unieważnieniu konkursu w Dramatycznym.

Trzaskowski o odwołaniu dyrektorki Teatru Dramatycznego: Cenzura nie przejdzie

„Podjęte przez Konstantego Radziwiłła wobec miejskiego teatru działania są nieuzasadnione i po prostu skandaliczne. Zaskarżymy jego decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Cenzura nie przejdzie. Wolna kultura się obroni. Głęboko w to wierzę” – zaznaczył we wpisie opublikowanym na Facebooku Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy skomentował w ten sposób decyzję wojewody mazowieckiego o odwołaniu Moniki Strzępki, dyrektorki Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Polowanie na czarownice. PiS czyści teatry z opozycji

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił wybór Moniki Strzępki na dyrektorkę Teatru Dramatycznego w stolicy. PiS czyści sceny z opozycji i walczy z wolnością słowa.

Wygrał spektakl o śmierci papieża

Jakub Skrzywanek otrzymał Laur Konrada 21. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje".

Strzępka: Radziwiłł myli polityczne przekonania z uprawnieniami nadzorczymi

Monika Strzępka wybrana w konkursie na dyrektorkę siedmioma głosami (przeciwko dwom przedstawicieli Ministerstwa Kultury) opublikowała oświadczenie po decyzji wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, unieważniającej jej zwycięstwo w konkursie.

Wojewoda z PiS dokonał „analizy twórczości Moniki Strzępki”. Wniosek: Zwolnienie w Teatrze Dramatycznym

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (PiS) zawiesił Monikę Strzępkę w pełnieniu obowiązków dyrektorki Teatru Dramatycznego w Warszawie, będącego miejską instytucją samorządową.

Ojciec Sherlocka Holmesa i sekrety magii

M. in. obsypany nagrodami „Wujaszek Wania” Czechowa i „Duchy Conan Doyle’a” złożą się na tegoroczną odsłonę festiwalu Polska w IMCE.

„Morderstwo dla dwojga”: zabójczo śmieszny musical

„Morderstwo dla dwojga” z toruńskiego Teatru Muzycznego to chyba najlepszy i, z pewnością, najbardziej zaskakujący spektakl rozrywkowy tego roku. Przedstawienie, które wymaga od aktorów prawdziwej wirtuozerii, jest wielkim artystycznym sukcesem Marcina Sosińskiego i Macieja Makowskiego.

Królowa Śniegu

Warszawski Teatr Capitol zaprasza najmłodszych Widzów na ponadczasową baśń, spektakl pt. „Królowa Śniegu." Przenieście się razem z nami do Krainy Lodu, czarów i magii! Po każdym grudniowym przedstawieniu spotkanie z Mikołajem.

"Łaskawe" w Katowicach. Historia zagłady w Ukrainie

Katowicka premiera „Łaskawych” Littella w adaptacji Damiana Josefa Necia i Mai Kleczewskiej już 18 listopada.

„Elżbieta II” we Wrocławiu

Niedawno zmarła królowa Wielkiej Brytanii, bohaterka niezwykle popularnego serialu „The Crown”, będzie jedną z oryginalnie ujętych bohaterek najnowszego spektaklu Krystiana Lupy w Teatrze Polskim w Podziemiu.

"Kordian" w Teatrze Telewizji: Z motyką na słońce

W Teatrze Telewizji premierowo pokazany został „Kordian” Juliusza Słowackiego. Po jego obejrzeniu trudno zrozumieć, dlaczego to jeden z najsłynniejszych dramatów romantycznych.

Musical „1989”. Niech się Polska obudzi

Rapowy musical „1989” niesztampowo przypomni bohaterów Solidarności. Premiera 19 listopada.

Inscenizacja „Ksiąg Jakubowych”. Piesek wyszedł do braw w Narodowym

Olga Tokarczuk szczerze, choć ryzykownie, powiedziała dla kogo nie jest literatura. Ale czy uda jej się zdefiniować dla kogo i o czym jest adaptacja sceniczna „Ksiąg Jakubowych” Barbary Wysockiej i Michała Zadary w Teatrze Narodowym, gdy – osobiście odradzam! - kiedyś może ten spektakl obejrzy?

Noblistka w Narodowym

Michał Zadara reżyseruje „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Premiera 12 listopada na narodowej scenie w Warszawie.

Ubiór w operze, czyli teatralny bazar w Galerii Opera

Operowe stroje można obejrzeć z bliska, dotknąć, przymierzyć i kupić w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Ceny wahają się od 50 do 1200 zł.

Strach i nędza IV RP w narodowe święto

Najnowszy spektakl scenografki Małgorzaty Szydłowskiej i reżysera Bartosza Szydłowskiego, niszczonych założycieli Łaźni Nowej w Nowej Hucie oraz krakowskiego festiwalu Boska Komedia, nazywa się inaczej niż tytuł tej recenzji: „Strach i nędza”.