Muza Pabla Picasso nie żyje. Miała 101 lat

W wieku 101 lat zmarła Françoise Gilot, malarka, której kariera malarska była w cieniu jej związku ze znacznie starszym Pablem Picasso, słynnym hiszpańskim malarzem, współtwórcą kubizmu.

„Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski”. Brama do przyszłości

Wspólne inspiracje trzech artystów pokazuje wyjątkowa wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w krakowskim Muzeum Manggha.

Jeszcze sześć Vermeerów pozostanie dłużej w Rijksmuseum w Amsterdamie

W finałowy weekend 2- 4 czerwca wystawę wszechczasów Vermeera, gromadzącą 28 arcydzieł XVII-wiecznego holenderskiego mistrza, obejrzy 2600 osób, którym udało się zdobyć dodatkowe bilety.

Artshow – sztuka współczesna dla każdego

Kilkaset prac, 80 artystów, wykłady, pokazy malowania oraz aukcja obrazów. To wszystko będzie miało miejsce na Artshow. Wszystkie dzieła sztuki przeznaczone są na sprzedaż, a większość ich twórców zapowiedziała obecność na wydarzeniu. Artshow odbędzie się 3 i 4 czerwca w warszawskiej Fabryce Norblina.

Najlepsza europejska kolekcja z Kijowa w Polsce

Zamek Królewski w Warszawie udzielił schronienia cennej kolekcji dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.

Tycjan i inni mistrzowie na Wawelu

19 maja na Zamku Królewskim na Wawelu premierę będzie miała specjalna wystawa arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory.

Zachęta: Małgorzata Mirga-Tas przeczarowuje świat

W Warszawie możemy oglądać instalację Małgorzaty Mirgi-Tas, która polsko-romskiej artystce przyniosła międzynarodowy rozgłos.

Malarskie pasje króla Karola

Ponad 40 akwarel namalowanych przez króla Karola III można oglądać na wystawie „His Majesty The King’s Watercolours” w królewskiej rezydencji Sandringham House w Norfolk, dostępnej dla publiczności od kwietnia do października.

Jakub Julian Ziółkowski. Szaman malujący w rytm muzyki

Przekrojową wystawę Jakuba Juliana Ziółkowskiego, jednego z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich artystów, prezentuje MOCAK w Krakowie.

Nie tylko Vermeer: Nowe hity w europejskich galeriach

W kwietniu otwarto dwie bestsellerowe wystawy. W Paryżu wspólnych prac Basquiata i Warhola. A w Londynie retrospektywę legendarnego prerafaelity Dantego Gabriela Rossettiego.

Impresjoniści w nowoczesnej technologii wizualnej

W Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina od 24 marca można będzie oglądać nową multisensoryczną wystawę „Immersive Monet & The Impressionists”.

Sztuka jak kontrola oddechu dnia

W 30. rocznicę śmierci Józefa Czapskiego warszawska Galeria aTAK prezentuje jego rysunki i obrazy. Wiele z nich oglądamy po raz pierwszy.

Na Zamek w Gołuchowie powróciła strata wojenna - XV-wieczne obrazy z warsztatu Dierica Boutsa

Dyptyk, złożony z obrazów „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, został zarekwirowany przez nazistów w czasie II wojny światowej, a następnie trafił do Hiszpanii. Dzięki staraniom polskiego rządu po 80 latach wrócił do miejsca swego pochodzenia.

Arcydzieła, które wzbogaciły kolekcję Zamku Królewskiego w Warszawie

Na najnowszej wystawie „Crème de la crème” Zamek Królewski w Warszawie prezentuje 120 dzieł sztuki, które w latach 2021-2022 powiększyły jego zbiory.

Nowy Jork. Metropolitan Museum of Art zmienia "narodowość" dzieł

Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku zmienia kategorię części swoich zbiorów. Zmiany dotyczą dzieł dotychczas klasyfikowanych jako rosyjskie.

Urodziny Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie obchodzi w tym roku 50-lecie swego istnienia.

Abstrakcja w roli głównej

Kolekcja Fundacji Rodziny Staraków ma wartość muzealną. To, co w niej najcenniejsze, można oglądać na jubileuszowej wystawie, zorganizowanej w Warszawie z okazji 10-lecia działalności.

Skandynawska sztuka opuszcza Warszawę

Tylko do 5 marca można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę „Przesilenie”, prezentującą po raz pierwszy w Polsce tak duży przegląd malarstwa Północy.