Słynny francuski dyrygent oskarżony o molestowanie muzyków. To kolejna taka afera

Jeden z najważniejszych francuskich dyrygentów 52-letni François-Xavier Roth miał od lat molestować muzyków swojej orkiestry.

Kontrowersyjna prawnuczka Richarda Wagnera będzie dyrektorką w Bayreuth

Federalne władze Niemiec i Bawarii osiągnęły po licznych dyskusjach porozumienie i przedłużyły Katharinie Wagner kontrakt. Pozostanie dyrektorką Festiwalu w Bayreuth do 2030 roku, ale z zastrzeżeniami.

Jan A. P. Kaczmarek. Marzyciel, który dostał Oscara

Jan A. P. Kaczmarek nie żyje. Od dawna toczył heroiczną walkę z chorobą, która uniemożliwiała mu komponowanie. A mógł przecież jeszcze wiele tworzyć, choć i tak jego dorobek jest imponujący.

Jan A.P. Kaczmarek przez lata w USA żył w cieniu bankructwa

– W pewnym sensie czuję się rozbitkiem. Przecież po tylu latach emigracji nie jestem już takim Polakiem, jakim byłem przed wyjazdem z kraju, a w żadnej mierze nie zostałem typowym Amerykaninem – mówił o sobie Jan A.P. Kaczmarek.

Konkurs im. Lutosławskiego. Koreanka lepsza od Polaków

Przedstawicielka Korei Południowej Tae-Yeon Kim zwyciężyła w 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, który zakończył się w sobotę wieczorem w Warszawie.

12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego rozstrzygnięty! Zwyciężczynią została Tae-Yeon Kim z Korei Południowej.

Za nami jedenaście dni konkursu i emocjonujące przesłuchania w kolejnych trzech etapach. Zakończyły je koncerty pięciorga finalistów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Mosia. W sobotę późnym wieczorem poznaliśmy werdykt jurorów oraz nazwiska laureatów konkursu.

Konkurs im. Lutosławskiego. Dominacja Polaków w finale

Jury trwającego w Warszawie 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego zakwalifikowało do finału trójkę Polaków oraz wiolonczelistkę z Korei Południowej i przedstawiciela Hiszpanii.

33. Festiwal Mozartowski w Warszawie (i w Wiedniu!)

We wtorek, 7 maja, podczas śniadania prasowego w warszawskiej restauracji Klonn, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej — dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd wraz z kierownikiem muzycznym Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) Adamem Banaszakiem oraz Jerzym Snakowskim, twórcą i reżyserem premierowej opery familijnej „Chcę śpiewać” opowiadali o wydarzeniach nadchodzącego 33. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie (i w Wiedniu).

Festiwal Kultura Natura. Muzyka ze sfer światowych

Absolutnym hitem tegorocznego Festiwalu Kultura Natura w Katowicach będzie koncert orkiestry Royal Concertgebouw z Amsterdamu z jej szefem, fenomenalnym 28-letnim Klausem Mäkelą.

Znamy uczestników II etapu tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Międzynarodowe jury wyłoniło 18 uczestników, którzy przeszli do drugiego etapu 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Są wśród nich przedstawiciele Polski, Francji, Hiszpanii, Islandii, Włoch, USA i Korei Południowej.

Tajemnice i zmyślenia Bogusława Kaczyńskiego

Przez wszystkich pieszczotliwie zwany Bogusiem wymyślił i wykreował siebie w PRL od podstaw niczym prawdziwa „Primadonna”. Taki więc tytuł nosi teraz jego biografia

XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Od dziś przez 11 dni w Filharmonii Narodowej w Warszawie trwać będzie XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego, reaktywowany po pandemicznej przerwie.

Najlepsi wiolonczeliści zagrają w maju w Warszawie

Po dłuższej niż zazwyczaj przerwie 1 maja rozpoczyna się w Warszawie dwunasty już Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego.

XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

W dniach 1-11 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Weźmie w nim udział 44 młodych wiolonczelistów i wiolonczelistek pochodzących z 4 kontynentów: Europy, Azji i obu Ameryk.

Opera o molestowaniu chłopca przebojem Nowego Jorku

Na scenę Metropolitan w Nowym Jorku wróciła opera „Fire Shut up in My Bones” jazzowego trębacza i kompozytora Terence’a Blancharda. To efekt ogromnego zainteresowania wcześniejszymi pokazami tej opowieści o przemocy seksualnej.

W Weronie zaśpiewają Polacy i Anna Netrebko, bo Włosi ją uwielbiają

Na wielkim letnim festiwalu, który od 1913 roku odbywa się w dawnym rzymskim amfiteatrze w Weronie wśród wielu operowych gwiazd wystąpią w tym roku Aleksandra Kurzak, Agnieszka Rehlis, Piotr Beczała i Rafał Siwek.

Wielkanocny Festiwal Beethovenowski potrzebuje Pendereckiego

Wielkanocny Festiwal Beethovenowski jest jak coroczny zjazd rodzinny w tym samym gronie. W tym roku przyjemnie bywało więc wtedy, kiedy odbiegał on od ustalonych przez lata muzycznych standardów.