Spektakle operowe wracają do kin

Najlepsze teatry i festiwale Europy pozazdrościły sukcesu transmisjom z Metropolitan w Nowym Jorku i też będą pokazywać przedstawienia w kinach.

Prawdziwy skarb z Kanady

Zakończony w Rzeszowie Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej był ciekawy, ale przyszłość pokaże, jakie naprawdę są jego efekty.

"Warszawska Jesień": Muzyka zanurzona

Utwory inspirowane Norwidem i Lemem, improwizacje w plenerze czy opera rozpisana na głosy polityków i mediów – to propozycje Warszawskiej Jesieni.

„Głos ludzki”. Kobieta jest nieustanną zagadką

Jedna śpiewaczka, jeden pianista i czujnie prowadzący całość reżyser wystarczą, by trzymać widza w napięciu przez cały spektakl.

Muzyka grana na szczytach

Nowe utwory i klasyka, premiera Andrzeja Chyry, wystawy i spotkania – w sobotę rozpoczął się w Zakopanem atrakcyjny festiwal.

Grecja w żałobie. Nie żyje Mikis Theodorakis, autor muzyki do filmu "Grek Zorba"

W wieku 96 lat zmarł kompozytor Mikis Theodorakis, któremu światową sławę przyniosła muzyka do filmu "Grek Zorba". - Straciliśmy część greckiej duszy - powiedziała minister kultury Grecji. W kraju ogłoszono żałobę.

Lindsey Stirling: Od zawsze kocham skrzypce, muzykę popularną i kinematografię

- Niestety nie mogę być we wszystkich miejscach, w których chcę od razu, dlatego też tak bardzo się cieszę, że wracam do Polski! Jestem podekscytowana tym powrotem i mam nadzieję, że już wkrótce znowu się zobaczymy! – mówi serwisowi rp.pl Lindsey Stirling, która 18 i 19 września wystąpi w Polsce – najpierw w Krakowie, a potem w Warszawie.

Lang Lang ma uczyć w Polsce dzieci

Najsłynniejszy obecnie pianista na świecie poprowadzi w Warszawie zajęcia z najmłodszymi talentami.

III Bitwa Tenorów na Róże

III Bitwa Tenorów na Róże – popis talentu i wybitnych umiejętności artystów muzyki operowej i operetkowej – odbędzie się 12 października w Warszawie.

Piękny testament wielkiego artysty

Wspaniałą mszą Ludwiga van Beethovena dyrygent Nikolaus Harnoncourt w przejmujący sposób pożegnał się ze światem.

Requiem na placu Defilad

Jedyny taki w Europie Festiwal Mozartowski ma już 26 lat, ale lubi zmiany. Dlatego nie boi się hałasu stolicy i zagra również pod Pałacem Kultury.

"Tristan i Izolda" Wagnera. Więcej niż opera

Nie ma dzieła równie osobistego jak „Tristan i Izolda” Richarda Wagnera. To połączenie intymnego dziennika miłosnego z traktatem filozoficznym i niezwykłą muzyką, której wielkość uznać musi nawet profan.

Brytyjczyk szuka Chopina i przodków

Do kin trafił wyjątkowy dokument „In Search of Chopin". Warto zobaczyć, jak na Polskę i kompozytora patrzy cudzoziemiec.

Cudowny chłopiec staje się poważnym pianistą

Jeśli o artyście świadczy kontrakt płytowy oraz partnerzy, którzy chcą z nim grać, to 20-letni Jan Lisiecki robi świetną karierę.

Seong-Jin Cho wraca

Światowy sukces płyty zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego zaskoczył wszystkich. Będzie więc kolejna, a Seong-Jin Cho znów zagra w Warszawie.

Chopin był z Uniwerku

Z okazji swego 200-lecia Uniwersytet Warszawski zaprosił światowej sławy pianistów. Pierwszy koncert już w niedzielę.

Chopin coraz młodszy

Werdykt jury akceptuje zmiany dokonujące się w muzycznym świecie, a my, broniąc tradycji, nie możemy ich ignorować.

Ostateczna śmierć posuwistego walca

Drugi etap Konkursu Chopinowskiego to chwila prawdy – ma przynajmniej dwie pułapki. I znów wielu pianistów w nie wpadło.