Tajemnice życia Witkacego

18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, przebywający w Jeziorach na Polesiu Witkacy popełnił samobójstwo.

Yusef Komunyakaa: Każde słowo to decyzja

Dorastał w Luizjanie, ale poetą stał się w Wietnamie. Yusef Komunyakaa otrzymał Nagrodę im. Herberta.

100 x Lem. Obchody 100. urodzin słynnego pisarza

Kulminacją obchodzonych z rozmachem 100. urodzin Lema jest trwający do 14 września Festiwal Bomba Megabitowa w Krakowie.

To, czego nie ma, bywa ważne

Laureatem Nagrody Głównej Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR 2020, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, a zarazem właścicielem tytułu „twórca roku”, został Mariusz Szczygieł.

"Krzycz! Teraz!": 208 stron problemów

"Krzycz! Teraz!" Zbigniewa Mentzla jest książką skromną w treści i formie. Zapewne znacznie bardziej, niż autor by sobie życzył. Jej bohaterem jest Miłosz urodzony w 1951 r. – podobnie jak autor.

Leszek Możdzer zagra dla Lema w 100. rocznicę jego urodzin

Wyjątkowy koncert Leszka Możdżera „Kongres futurologiczny”, zorganizowany dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, Stanisława Lema – organizuje 13 września Narodowe Centrum Kultury i Centrum Nauki Kopernik. Zostanie zaprezentowany w formie bezpłatnego streamingu.

Pokrywamy do 70 proc. kosztów publikacji

Martin Krafl, koordynator Czeskiego Centrum Literackiego, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej dla „Rzeczpospolitej“ o tym jak Czesi wspierają swoją literaturę na świecie.

Czeska literatura dobrze czuje się w Polsce

Tomáš Kubíček, dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej w Brnie, która w 2017 r. w imieniu Ministerstwa Kultury założyła Czeskie Centrum Literackie, zajmujące się promocją literatury na świecie, specjalnie dla „Rzeczpospolitej" przed rozpoczynającymi się 9 września Warszawskimi Targami Książki. Czechy są ich honorowym gościem.

Warszawskie Targi Książki: Nie tylko Hrabal i Kundera

Gwiazdy czeskiej literatury są do niedzieli honorowymi gośćmi Warszawskich Targów Książki.

„Raport Brodiego”. Estetyczne preferencje Boga

Nowe tłumaczenie „Raportu Brodiego” pokazuje, że Borges, nawet pisząc realistycznie, pokazywał mogotliwość i nieprzewidywalność świata.

„Bowie w Warszawie” – nowa sztuka i nowa książka Doroty Masłowskiej

Najnowsza sztuka Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie” ukaże się w formie książkowej nakładem Wydawnictwa Literackiego na początku 2022 roku.

„Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością": Bezkrytyczna metropolitalność

W kilku wydanych niedawno książkach proponuje się modyfikację spojrzenia na historię Polski.

Maciej Świergocki. "Ulisses" jest dla każdego

Nikt nie rozumie do końca „Ulissesa". Erudycja jest w jego lekturze przydatna, można się nim cieszyć jednak również bez niej. „Ulisses" ma wiele warstw, każdy może w nim znaleźć coś dla siebie – opowiada autor nowego przekładu powieści Joyce'a, tłumacz, Maciej Świerkocki.

Piotr Korczyński. Przeżyłem wojnę... Ostatni żołnierze walczącej Polski - fragment

Za jej biurkiem stała pancerna szafa. Trzymano tam między innymi wzory nowych dokumentów, które planowano wprowadzić w Wilnie za dwa lub trzy miesiące. Zadaniem Wandy Wojtkiewicz było w odpowiednim momencie otworzyć sejf, opieczętować czyste druki i wynieść je schowane na piersiach pod bluzką.

Z pasją o monstrum

Jan Suzin był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych ludzi polskiej telewizji. Kilka lat po śmierci opublikowane zostały jego wspomnienia „Nieźle się zapowiadało".

"Lecę. Piloci mi to powiedzieli": Zejście na Ziemię

Debiut dziennikarza Jana Pelczara to reportażowy przewodnik po życiu pilotów, oparty na rozmowach z anonimowymi pracownikami różnych linii lotniczych.

Monica Black. Niemcy opętane. Przerażające duchy przeszłości w Niemczech - fragment

Bruno Bernhard Gröning nie miał określonej techniki uzdrawiania. Nie było do końca jasne, co takiego leczył i jak. Jego metoda polegała przede wszystkim na przebywaniu w pobliżu chorych, czasami z wbitym w nich spojrzeniem. W dodatku nie zawsze się sprawdzała.

Plac, który był całym światem

Pełen smakowitych realiów obraz dojrzewania w PRL-u, rockowe fascynacje rockiem i pierwsze doznania erotyczne składają się na świetnie skrojoną opowieść.