Chiang-Sheng Kuo, pisarz z Tajwanu, którego należy poznać

Wydaną właśnie u nas powieścią "Stroiciel fortepianów" Chiang-Sheng Kuo wprowadza czytelnika do odległego Tajwanu, w którym znajdziemy jednak wątki dobrze znane.

Andrzej Stasiuk żegna się z Rosją. „Rzeka dzieciństwa” portretuje okrucieństwa świata

Pandemia i wybuch wojny w Ukrainie zmieniły plany pisarza. Opisuje piekło Rosji, ale przypomina też polskie hieny cmentarne szukające żydowskich precjozów w masowych grobach Bełżca.

Andrzej Stasiuk o Putinie-dresiarzu i pożegnaniu z Rosją. Ukazuje się „Rzeka dzieciństwa”

„Rzeka dzieciństwa” Andrzeja Stasiuka ma premierę na Targach Książki w Warszawie. Pandemia i wojna w Ukrainie zmieniły plany pisarza. Opisuje piekło Rosji, Putina jako dresiarza. Przypomina Polaków szukających żydowskich precjozów w obozie w Bełżcu.

Yang Lian, chiński poeta, odebrał w Warszawie Nagrodę im. Zbigniewa Herberta

Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości poetyckiej, a jej gala jest częścią obchodzonego w 2024 Roku Herberta - w stulecie urodzin poety - pod auspicjami UNESCO.

Targi Książki i Mediów VIVELO – 750 spotkań autorskich i 200 wydarzeń towarzyszących na PGE Narodowym

Podczas czterech dni trwania Targów odwiedzający będą mieli możliwość spotkania się z takimi nazwiskami jak: prezydent Aleksander Kwaśniewski, prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Orłoś, Jarosław Kuźniar, Ałbena Grabowska, Krzysztof Zanussi, Joanna Kuciel-Frydryszak, Radosław Piwowarski.

Nie żyje Alice Munro, pisarka i noblistka

Zmarła Alice Munro. Kanadyjska pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla miała 92 lata.

Nosowska, Mindewicz-Puacz, Hołownia, Kuciel-Frydryszak, Puzyńska na Targach VIVELO

Targi Książki i Mediów VIVELO odbędą się w dniach 16-19 maja na PGE Narodowym, który będzie podzielony na strefy tematyczne.

Pulitzer’24: najważniejsze książki o Palestynie, czarnoskórych i wojnie

Rozdano Pulitzery, najważniejsze oprócz Bookerów nagrody książkowe w Ameryce. Dwie z nich – biografia Martina Luthera Kinga Jonathana Eiga i „Dzień z życia Abeda Salamy: Anatomia tragedii jerozolimskiej” Nathana Thralla – ukażą się niebawem w Polsce.

Jerzy Surdykowski: Filozofia „Diuny” to filozofia kiczu

Czy ktoś, oglądając „Diunę”, zastanawiał się, jakim prawem tytuły arystokratyczne wciąż obowiązują w jedenastym milenium (dziś mamy dopiero trzecie), i to w całej galaktyce? Głupie pytanie: baśń nie mówi o tym, co realne, tylko o tym, co pożądane.

Nie żyje Paul Auster

Znany pisarz, scenarzysta i reżyser Paul Auster zmarł 30 kwietnia w Nowym Jorku. Miał 77 lat.

Mróz, Bonda, Chmielarz, Puzyńska, Stachula, Masterton – autorzy kryminałów na Targach VIVELO

Targi Książki i Mediów VIVELO odbędą się w dniach 16-19 maja na PGE Narodowym, który będzie podzielony na strefy tematyczne.

Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”

Rosjanie rzucili się do księgarń wykupując tytuły, które na żądanie władz mają iść na przemiał.

Dzień Książki. Autobiografia Nawalnego, nowe powieści Twardocha i Krajewskiego

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Książka wciąż trwa na rynku, choć w coraz to nowej formie, również e-booków czy audiobooków.

Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo

Aż o 9 punktów procentowych wzrosło czytelnictwo książek w porównaniu z ostatnimi latami. To jednocześnie najwyższy poziom od 10 lat - wynika z raportu Biblioteki Narodowej.

Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina

Tuż przed Świętami dystrybutorzy nie zalewają zwykle ekranów nowymi propozycjami. Może więc warto pochylić się wieczorem nad filmową książką? Namawiam na spotkanie z Andrzejem Barańskim i Ingmarem Bergmanem. A może coś o filmowym warsztacie?

Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty

W uchwalonym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Czesława Miłosza i w 20. rocznicę śmierci noblisty Wydawnictwo Znak rozpoczyna wydanie nowej edycji dzieł jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku.

Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki

Znakomity publicysta i krytyk literacki miał 75 lat

Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce

Wiadomość o śmierci 89-letniego Ernesta Brylla wzbudziła o tyle zainteresowanie, że dość uważano, iż ten poeta i dramaturg już znacznie wcześniej definitywnie zamilkł.