Nie żyje słynna brytyjska pisarka Hilary Mantel

W wieku 70 lat zmarła dwukrotna laureatka Nagrody Bookera, brytyjska pisarka Hilary Mantel, najbardziej znana dzięki powieści "W komnatach Wolf Hall".

Tajemnicze zjawisko zwane Banksy

Konto instagramowe Banksy’ego ma 11 mln obserwatorów. W 2010 roku magazyn „Time” umieścił go na liście stu najbardziej wpływowych osób na świecie, ale czytelnicy nie poznali jego twarzy bo miał papierową torbę na głowie.

Naszyjnik z pereł

Ukazanie się tomu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wspominamy z wielkim szacunkiem, mając na uwadze, że zapoczątkował on tak ważną dla naszego narodu epokę romantyzmu.

„Tolkien, który stworzył Śródziemie”. Władca powieści i seriali

Serial „Pierścienie mocy” wg Tolkiena za miliard dolarów świadczy, że apetyt na książki twórcy Śródziemia rośnie. Postać pisarza przybliża nowa biografia.

Zapiski Aurelii Wyleżyńskiej: kronika czasu pogardy

Zapiski Aurelii Wyleżyńskiej to bezcenne świadectwo okupacyjnego życia.

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Zbliża się Europejska Noc Literatury. Wieczorem 20 sierpnia we Wrocławiu fragmenty 10 książek przeczyta w różnych punktach miasta10 interpretatorów, m.in. aktorzy: Agata Buzek, Małgorzata Potocka, Aleksandra Popławska, Mariusz Bonaszewski, Marek Kalita, Tomasz Schuchardt oraz pisarka Sylwia Chutnik.

„Pan Kleks. Wojna i miłość” czyli Brzechwa playboy

– Dzięki miłości pisarz przeżył wojnę – mówi Władek Jurków, autor dokumentu.

Po zamachu Salman Rushdie zdobędzie Nagrodę Nobla?

Objęty fatwą i ugodzony nożem dziesięć razy Salman Rushdie, autor „Szatańskich wersetów”, wraca do zdrowia, a książka znów jest bestsellerem.

Autorka Harry'ego Pottera zaatakowana w sieci

J.K. Rowling otrzymuje groźby śmierci po ataku na Salmana Rushdiego.

Zamach wzmógł zainteresowanie „Szatańskimi wersetami”

Stan Salmana Rushdiego po tym jak został zaatakowany nożem poprawia się. Iran nieoficjalnie podtrzymuje fatwę, a „Szatańskie wersety” wróciły na szczyt list sprzedaży.

„SPATiF. Upajający pozór wolności”: Wino, kobiety i wolność

„SPATiF. Upajający pozór wolności” Aleksandry Szarłat to opowieść o artystach w PRL-u, pełna gwiazd, anegdot i ówczesnego hedonizmu.

Złe wieści o zaatakowanym pisarzu

Salman Rushdie został dźgnięty nożem w szyję i brzuch, gdy przedstawiano go publiczności podczas wydarzenia literackiego w Nowym Jorku.

Wiadomo, kim jest autor zamachu na Rushdiego

Funkcjonariusze organów ścigania zidentyfikowali mężczyznę, który w piątek zaatakował pisarza podczas spotkania w Nowym Jorku.

Tłum rabów tarza się przed carem

„Dymitr” Schillera, oparty na polsko-rosyjskiej historii, pokazuje, że Europa ma dziś podobne problemy, co w XVII wieku.

Nie żyje Zofia Posmysz, autorka słynnej „Pasażerki”

W wieku 98 lat w hospicjum w Oświęcimiu zmarła Zofia Posmysz, więźniarka Auschwitz, a potem autorka jednej z najważniejszych opowieści o rzeczywistości obozu koncentracyjnego.

Aleksander Prochanow: Narody bez imperialnej protekcji giną

Dla mnie imperium to nie kolonie i metropolie, lecz symfonia narodów i przestrzeni. Istotne jest to, czy w dzisiejszej Rosji uda się zachować tę symfonię, a może nawet rozpowszechnić ją na tych przestrzeniach, które utraciliśmy po 1991 r. - mówi Aleksander Prochanow, rosyjski pisarz i publicysta.

W rocznicę Powstania Warszawskiego: Baczyński oczami młodych

Plenerowa wystawa „Baczyński bez filtra” przed Kordegardą, galerią Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, przedstawia 34 najciekawsze prace z konkursu dla młodzieży na fotografie inspirowane poezją Krzysztofa Baczyńskiego. Wybrano je z ponad tysiąca nadesłanych zgłoszeń. Ekspozycja upamiętnia 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Na każdym rogu ta sama truskawka”. Mariupol jak Warszawa

Reportaże Białoszewskiego z lat 1946–1950 to skarb odkryty w archiwach przez Adama Poprawę.