Polskie wydanie nowej książki Rushdiego i premiera on-line

„Victory City” Salmona Salmana Rushdiego ukaże się w listopadzie – poinformowało nas wydawnictwo Rebis o polskim przekładzie. 7 lutego premiera anglojęzycznej wersji.

Salman Rushdie wydał pierwszą powieść od ataku nożownika

Brytyjski pisarz i eseista pochodzenia indyjskiego Salman Rushdie, który w minionym roku został raniony nożem podczas swojego wykładu, wydał właśnie pierwszą powieść od czasu ataku. Choć artysta nie wybierze się w podróż promującą tytuł, to jego powrót do zdrowia ma „postępować”.

Kolory i dźwięki Santiago w Chile

Wyższość poetów nad prozaikami bierze się z tego, że o ile poeci nie piszą wierszy o prozaikach, o tyle prozaicy o poetach piszą. Dowodem sążnista narracja Alejandra Zambry „Chilijski poeta”.

Hołodomor. Jak opisać apokalipsę

Od niedawna możemy czytać dwie powieści o Wielkim Głodzie, wielkiej traumie narodu ukraińskiego.

Tokarczuk komentuje media społecznościowe

Najnowsza powieść ilustrowana autorstwa polskiej noblistki, która poświęcona została współczesnemu narcyzmowi, powstała we współpracy z graficzką Joanną Concejo.

„Jeszcze trochę inne historie”. Wejść w obraz Boscha to fraszka

We śnie i na jawie, ale także na granicy rzeczywistości i wyobraźni rozgrywają się miniaturowe opowiadania, czy – jak kto woli – prozy poetyckie Leszka Szarugi.

„El Polaco” J.M. Coetzeego. To, co okazuje się nieprzetłumaczalne

„El Polaco” („Polak”) to najnowsza powieść noblisty J.M. Coetzeego. Jej bohaterami są m.in. Chopin i polski chopinista. Znak planuje przekład w tym roku.

Polska po raz pierwszy gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej

Głównym organizatorem prezentacji polskiej literatury na Tajwanie podczas Taipei International Book Exhibition (TIBE) jest Instytut Książki przy wsparciu Biura Polskiego w Tajpej i Instytutu Adama Mickiewicza.

Książki w 2022 roku. Turboliteratura i własne poletko

Wojna sprawiła, że przeżyliśmy bardziej ukraiński rok czytelniczy niż polski. Przesłoniła nawet awanturę o wypowiedź Olgi Tokarczuk przy okazji jej premiery.

Rekordowa sprzedaż noblistki

Powieść "Empuzjon" Olgi Tokarczuk, która ukazała się 1 czerwca, do końca 2022 roku rozeszła się w ok. 200 tys. egz. Zapowiadana była hasłem "Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne".

Ponad 132 mln euro za plagiat Houllebecqa?

Urodzony w Senegalu francuski dziennikarz El Hadji Diagola oskarżył słynnego francuskiego pisarza o dokonanie plagiatu w głośnej powieści „Uległość” z 2015 r., która przedstawia przejęcie władzy we Francji przez muzułmanów.

Filmowe książki na czas Świąt Bożego Narodzenia

Nie mamy zwyczaju chodzić w czasie Świąt do kina, premier też w tym czasie jest jak na lekarstwo, więc proponuję na ten czas uspokojenia i końca roku trzy świetne książki więcej niż filmowe: rozmowę Damiana Jankowskiego z Wojciechem Marczewskim oraz opowieści Karoliny Pasternak o Agnieszce Holland i Aleksandry Szarłat o legendarnym w PRL-u Klubie Aktora „SPATiF”. Wspaniałe, wciągające lektury. Ogromna przyjemność czytania.

Anton Czechow był Ukraińcem. Nowe tłumaczenie „Jednoaktówek"

O zakłamanej biografii pisarza pisze w nowym tłumaczeniu „Jednoaktówek” Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Pójdźmy razem na ten mecz. Recenzja książki Stefana Szczepłka

Z tą książką chce się chodzić po stolicy i po nowemu patrzeć na jej kamienice, ulice i parki. Stefan Szczepłek zajrzał w sportową duszę miasta i znalazł tam skarby.

Od potęgi do upadku państwa. Rozmowa z Kristiną Sabaliauskaite

Polsko-litewska kultura od XVII do XVIII wieku jest dla mnie przede wszystkim piękna – mówi litewska pisarka Kristina Sabaliauskaite, autorka cyklu powieściowego „Silva Rerum”, którego czwarta część właśnie ukazała się w Polsce.

Jan Nowicki: Pisarze to nie do końca przyjemne towarzystwo

Wybitny aktor Jan Nowicki mówi Jackowi Cieślakowi o pandemii, poświęconej jej nowej książce, doświadczeniach z pisarzami, a także o wieloletniej znajomości z Jerzym Pilchem i ostatnich miesiącach, gdy mieszkali i spotkali się w Kielcach.

Leszek Balcerowicz: Waga wolności gospodarczej

Socjalizm, czyli antykapitalizm, to gospodarcze zacofanie i dyktatura.

Nowa książka noblistki. Nadzieja życia w wyobraźni

Pierwszy po Nagrodzie Nobla tom „Zimowe przepisy naszej wspólnoty” Louise Glück rozgrywa się w scenerii tajemnicy, a może katastrofy.