Inwigilacja Pegasusem już pod lupą senackiej komisji

Opozycja nie traci czasu. Specjalna komisja dotycząca nielegalnej inwigilacji rozpoczęła prace. PiS liczy na to, że sprawa nie wpłynie na wyborców.

Służby Andrzeja Dudy sprzeciwiły się wykreśleniu przepisu o lżeniu prezydenta

Z kodeksu karnego szybko nie zniknie przepis, przewidujący do trzech lat więzienia za znieważenie głowy państwa. Na jego usunięcie były szanse, jednak storpedowali je politycy PiS i sama Kancelaria Prezydenta.

Komisja ds. Pegasusa. Banaś zwolnił Kwiatkowskiego z tajemnicy. Senator: Powiem wszystko, co wiem

Senator Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że stawi się we wtorek przed senacką komisją nadzwyczajną do badania sprawy Pegasusa. Zadeklarował, że powie "wszystko co wie", ponieważ prezes NIK Marian Banaś zwolnił go z tajemnicy kontrolerskiej w tej sprawie.

Niedzielski: 5. fala staje się faktem. Według prognoz do 140 tys. zakażeń dziennie

W szczycie piątej fali koronawirusa ośrodki współpracujące z Ministerstwem Zdrowia prognozują do 140 tys. nowych przypadków dziennie. Ryzyko niewydolności systemu opieki zdrowotnej jest bardzo duże - przekazał minister Adam Niedzielski.

Niedzielski: Przy premierze powstanie nowa rada ds. walki z koronawirusem

Członkowie Rady Medycznej byli namawiani przez ministra zdrowia i premiera do wycofania niedawno złożonych rezygnacji, ale nie zmienili zdania. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że powstanie nowa rada doradzająca premierowi w sprawie walki z pandemią i że znaleźć się w niej mają także ekonomiści, nie tylko lekarze.

„Im więcej dowiemy się o Pegasusie przed wyborami, tym większa szansa, że będą uczciwe”

„Wobec kogo użyto Pegasusa? Kto zlecał takie działania? Czy premier Morawiecki i prezes Kaczyński o tym wiedzieli? Odpowiedzi na te pytania najprawdopodobniej nie padną przed senacką komisją, ale im więcej dowiemy się o tym systemie podsłuchiwania, tym lepiej. Ktoś może się już obawiać kolejnego użycia Pegasusa” – mówi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Komisja ds. Pegasusa. Citizen Lab: Dane z telefonu Brejzy były wykradane

W poniedziałek o 14 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej do badania sprawy Pegasusa. Pracami komisji kieruje senator Koalicji Obywatelskiej, Marcin Bosacki.

Czarzasty: Dlaczego Tusk nie atakuje Konfederacji? Czy PO chce z nią rządzić?

Drożyzna i zdrowie - nie ma chyba w tej chwili ważniejszych tematów, w kategoriach krótkookresowych - mówił w rozmowie z Michałem Kolanko wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Müller o obostrzeniach: Jeśli będzie wzrost zakażeń, będziemy dyskutować

Rada Medyczna patrzy na sprawy związane z epidemią pod kątem medycznym, a rząd patrzy na epidemię w sposób horyzontalny - stwierdził w Radiu Plus rzecznik rządu Piotr Müller.

Miller: Niedzielski nic nie może. Powinien podać się do dymisji

To była jedyna słuszna decyzja, którą ten zespół godnych najwyższego szacunku specjalistów mógł podjąć - mówił w rozmowie z Radiem Zet Leszek Miller, były premier, europoseł Lewicy, pytany o rezygnację 13 członków Rady Medycznej przy premierze.

Fogiel: W Zjednoczonej Prawicy nie brakuje miejsca na wymianę poglądów

Walczymy z niewidzialnym wrogiem. Wrogiem, który się zmienia. Wrogiem, o którym ciągle dowiadujemy się czegoś nowego - mówił w TVN24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, komentując sytuację epidemiczną w Polsce.

Stéphane Séjourné: Jesteśmy po stronie walki z politycznym status quo

Kryzys wokół Covid-19 pomógł przełamać tradycyjne pozycje ideologiczne - mówi Stéphane Séjourné, lider grupy Odnówmy Europę w Parlamencie Europejskim.

Jak ma wyglądać Polska po rządach PiS? PO z dystansem do inicjatywy Hołowni

21 marca ma się odbyć rozmowa wybranych liderów sejmowej opozycji. Duże zastrzeżenia do pomysłu mają politycy Platformy Obywatelskiej.

Premier został bez doradców. W PiS ucieszyło się wiele osób

Rada Medyczna przestaje istnieć po tym, jak większość jej członków złożyła rezygnację.

Banaś sądownie chce odzyskać dostęp do informacji niejawnych, jaki zabrała mu ABW

Marian Banaś z racji piastowanych funkcji publicznych od 2001 r. nieprzerwanie posiadał dostęp do informacji niejawnych, jaki wydaje ABW osobom dającym rękojmię zachowania tajemnicy. Ostatni certyfikat otrzymał w 2016 r. – na pięć lat, do najwyższych klauzul, w tym NATO. Jednak pod koniec 2019 r. ówczesny szef ABW Piotr Pogonowski wszczął wobec niego postępowanie sprawdzające, a potem wydał decyzję o cofnięciu mu certyfikatu dostępu. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, prezes NIK zaskarżył te decyzje do premiera.

Kaczyński: Podnoszenie ręki na Kościół to także podnoszenie ręki na Polskę

- Następcy IV Departamentu MSW, czyli tego, który walczył z Kościołem, z polskością, ciągle żyją - przeszli do następnych pokoleń - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wystąpił w Starachowicach po mszy świętej w intencji swej matki. Wystąpienie wicepremiera przerywały nieprzychylne mu okrzyki.

Terlecki: Długo prowadziliśmy politykę ustępstw, staraliśmy się z Brukselą dogadać

- Jeżeli okaże się, że członkostwo w UE Polsce szkodzi, to tę sprawę trzeba będzie bardzo jasno i bardzo mocno stawiać na forum instytucji unijnych, łącznie z decyzjami w rodzaju weta w rozmaitych kwestiach, które dla UE są ważne - zapowiada Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu PiS.

Czarnek: Opór ze strony ZNP? Niespecjalnie mnie to interesuje

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, „już dawno przestał być związkowcem” i „jest po prostu politykiem Lewicy” - stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.