Zabezpieczenia przed przeciekami. Matura specjalnie nadzorowana

Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła w tym roku nowe zabezpieczenia zapobiegające przeciekom.

Czarnek: Projekt zastępujący Kartę Nauczyciela jest gotowy. Publikacja? Wszystko w swoim czasie

Ustawa, która ma zastąpić Kartę Nauczyciela, też może się nazywać Karta Nauczyciela - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapewnił, że projekt jest już gotowy.

Broniarz: Nauczycielom nie ma czego zazdrościć

Argumenty przeciwko Karcie Nauczyciela są w większości niemerytoryczne - mówił Sławomir Broniarz, prezes ZNP, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowska w telewizji News24, komentując zapowiedź ministra Przemysława Czarnka o likwidacji Karty Nauczyciela.

Sondaż: Odchudzić podstawę programową w szkołach? Polacy podzieleni

Pomysł odchudzenia podstawy programowej podoba się zwłaszcza rodzicom wychowującym co najmniej troje dzieci.

Uczelnia związana z Ordo Iuris ma 14 studentów. Otrzymała 2,7 mln zł dotacji

Założona w 2021 roku uczelnia Collegium Intermarium i prowadząca ją fundacja otrzymała co najmniej 2,7 mln złotych z publicznej kasy. Na studiach dziennych kształci się na uczelni 14 studentów.

Coraz mniej szkół z nauczaniem języka rosyjskiego

W polskich szkołach języka rosyjskiego uczy się ponad 203 tys. osób. To nieco mniej niż przed rokiem, choć na razie nic nie wskazuje na to, że miałby być wycofany.

Katarzyna Lubnauer: Czarnek nie ma dobrej passy

Sprawą legalności konkursów musi się zająć NIK – mówi Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

Szkoły średnie szukają nauczycieli

Wiele placówek ponadpostawowych otwierając dodatkowe klasy, po pierwsze będzie musiało zwiększyć zatrudnienie.

Kontrowersje wokół matury

CKE nie wyklucza, że obecne kryteria oceniania matury ulegną zmianie. Ale dopiero w przyszłym roku.

Czarnek chce wcześniejszych emerytur dla nauczycieli

- Oczywiste jest, że jak ubędzie następne kilkaset tysięcy dzieci z systemu, to będzie się to wiązało z jakimiś konsekwencjami po stronie zatrudnienia nauczycieli. I to, co dzisiaj próbują niektórzy wykrzyczeć, że jest za mało nauczycieli, to jest nieprawda - powiedział w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek: Prezydentowi podobała się ustawa. Zapowiadał, że ją podpisze

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że jeszcze osiem dni przed zawetowaniem ustawy nowelizującej prawo oświatowe prezydent deklarował, że złoży pod nią swój podpis. - Nie mam żalu, jest rozczarowanie - powiedział.

Badanie IPSOS: Jak ważne są dla nas zabytki

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przedstawił wyniki badania przygotowanego przez IPSOS na temat zabytków. Wynik z niego, że 87 proc. ankietowanych uważa, że zabytki są szansę dla rozwoju miejscowości, w których się znajdują.

Erasmus+ działa od 35 lat

Na lata 2021–2027 budżet programu został podwojony w stosunku do lat 2014–2020 i wynosi ponad 28 mld euro.

Już w listopadzie eliminacje do EuroSkills 2023

W przyszłym roku w Gdańsku odbędą się zawody EuroSkills 2023. Imprezę zaplanowano w dniach 5 do 9 września 2023 r. Wezmą w nich udział osoby, które przejdą eliminacje krajowe.

ZNP zabiega o spotkanie z Czarnkiem

Nauczycielscy związkowcy poinformowali, że zaprosili szefa MEiN na spotkanie 17 października. Na poprzednie, 27 września, Przemysław Czarnek nie dotarł.

Czarnek do ZNP: O co chodzi? Takich nakładów na edukację dotąd nie było

- Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi o bardzo dużych problemach edukacji, to ja wyliczam osiągnięcia na polu edukacji w ostatnich dwóch-trzech latach. To są gigantyczne środki finansowe na inwestycje, gigantyczna zwyżka subwencji oświatowej, poważne podwyżki dla nauczycieli - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Prof. Roszkowski o swym podręczniku do HiT: Sprzedało się 50 tysięcy

Prof. Wojciech Roszkowski powiedział w Radiu Zet, że na swoim podręczniku do HiT finansowo nie zyskał na razie wcale, a "za sprawą tej całej kampanii hejtu" na reputacji trochę stracił.

Prof. Roszkowski: Na HiT źle reagują politycy, którym można przypomnieć to i owo

- Wydaje mi się, że tutaj zachodzi coś, co można by nazwać efektem Barbry Streisand. Na polski to można przetłumaczyć jako efekt Kazika Staszewskiego: im większy hejt na kogoś spada, tym bardziej nakład mu rośnie - powiedział w Studiu PAP prof. Wojciech Roszkowski, odnosząc się do swego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość.