Wojska amerykańskie na stałe w Polsce

W Polsce powstaje garnizon wojsk amerykańskich. Będzie on wspierał obecność żołnierzy z tego kraju, przebywających już na naszym terenie. Teraz jest u nas 10 tysięcy wojskowych z USA.

Departament Stanu USA zatwierdził ewentualną sprzedaż Polsce pocisków Hellfire

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż Polsce pocisków AGM-114R2 Hellfire i związanego z nimi sprzętu za szacunkową cenę 150 mln dolarów – poinformował w czwartek Pentagon.

Ćwiczą armie całej flanki NATO

Ponad 13 tysięcy żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniu wojskowym pod kryptonimem Anakonda-23. Nasze wojsko dokona m.in. desantu na szwedzką wyspę Gotlandia.

MON wydaje setki tysięcy na gadżety promujące armię

W poprzednim roku resort obrony narodowej wydał na materiały promocyjne ponad 400 tys. złotych. Zdaniem MON gadżety mają popularyzować służbę wojskową.

Grzegorz W. Kołodko: Szaleństwo do kwadratu

Zamiast z dumą ogłaszać, że zwiększymy wydatki wojskowe, może wezwać innych do zahamowania militarnego szaleństwa? Mniej ludzi będzie cierpieć i ginąć; na Ukrainie też – przekonuje ekonomista.

Marek Kozubal: „Bezpieczeństwo i Współpraca”. Lewica z programem prawie jak PiS

Wojskowi i policjanci, po wyborach powinni spać spokojnie. Lewica obiecuje, że nie zostaną rozbrojeni po wyborach.

Marek Kozubal: Czeskie jeże przy granicy to za mało

Jeżeli istnieje realne zagrożenie ze strony Rosji, to na granicy powinny być budowane zapory inżynieryjne, a nie tylko ustawiane stalowe jeże.

Z czego wynika siła HIMARS? "To broń prosta w obsłudze"

Zaletą wyrzutni jest ich punktowe działanie i szybkie zmiany stanowiska ogniowego – mówi ppłk dr inż. Jacek Kijewski, kierownik Zakładu Artylerii i Balistyki Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Sondaż: Polskie F-16 dla Ukrainy? Większość badanych popiera ich przekazanie

W piątek, w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, na Ukrainę trafiły pierwsze czołgi Leopard z Polski. Czy Warszawa powinna przekazać też myśliwce F-16? W sondażu, przeprowadzonym przez agencję SW Research dla „Rzeczpospolitej”, pozytywnie wypowiada się w tej sprawie 57,5 proc. ankietowanych.

Polska pomoc dla Ukrainy. Wysyłamy broń, amunicję i szkolimy żołnierzy

Od rozpoczęcia wojny Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2,2 mld euro – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Gen. Skrzypczak: Zapory na granicy? Nie bardzo wiem, czemu ma to służyć

- Nie wiem, czemu ma to służyć. Jestem tą sytuacją szczerze zaskoczony - powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując zapowiedzianą przez szefa MON Mariusza Błaszczaka prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią.

Z czego wynika siła wyrzutni HIMARS? Ekspert wyjaśnia

- Zaletą jest możliwość niespodziewanego użycia tej broni, punktowe działanie, szybkie zmiany stanowiska ogniowego, czyli jej mobilność, możliwość ukrycia - mówi podpułkownik dr inż. Jacek Kijewski, kierownik Zakładu Artylerii i Balistyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Wyrzutnie HIMARS dla Polski. Kongres USA wyraził zgodę

Kongres USA zgodził się na sprzedaż Polsce blisko 500 wyrzutni HIMARS - podał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Leopardy grzeją silniki. Ukraińcy będą potrafili je obsługiwać już w marcu

Już w marcu ukraińscy żołnierze powinni doskonale znać obsługę czołgów, które przekazuje m.in. Polska.

Polska i państwa regionu mają bardzo konkretne oczekiwania wobec NATO

Polska chce od NATO nowych planów bezpieczeństwa na wypadek inwazji Rosji. Zaapelował o to w Brukseli Andrzej Duda.

Rosyjskie samoloty przy granicy z Polską. Gen. Polko: Jesteśmy testowani przez Rosję

Jak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, rosyjskie myśliwce przy granicy z Polską to przede wszystkim prowokacja. - Pokazuje to, że mimo iż wojna toczy się na Ukrainie, to my także jesteśmy celem, który jest przez Rosję sprawdzany i testowany - dodał.

Rosyjskie samoloty przy granicy z Polską. Rzecznik rządu: Nie otrzymałem raportu z wojska

Trzy rosyjskie samoloty zbliżyły się w poniedziałek do polskiej strefy obrony powietrznej. Poderwano myśliwce F-35 holenderskich sił powietrznych, które wykonują natowską misję monitorowania przestrzeni powietrznej w tej części Europy. Do sprawy odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller.

Dlaczego cywile odchodzą z armii

Chociaż szef MON zapowiada zwiększanie liczby żołnierzy, spada liczba cywilnych pracowników wojska. Nie chcą pracować dla sił zbrojnych, bo ich pensje są zbyt niskie.