13 rok suszy w Chile. W stolicy kraju może nie wystarczyć wody dla wszystkich

Claudio Orrego, gubernator obszaru metropolitalnego Santiago, stolicy Chile przyznał, że miasto znalazło się w sytuacji, która nie ma precedensu w jego 491-letniej historii. - Musi się przygotować do tego, że nie wystarczy wody dla każdego, kto w nim mieszka - powiedział Orrego.

Plus 38 stopni na Syberii - ONZ potwierdza rekord ciepła za kołem podbiegunowym

W Wierchojańsku, mieście w rosyjskiej Jakucji, położonym 115 km na północ od koła podbiegunowego, zanotowano 20 czerwca 2020 roku rekordowo wysoką temperaturę 38 stopni Celsjusza - potwierdziła właśnie Światowa Organizacja Meteorologiczna w wydanym oświadczeniu.

Gala Zielony Orzeł "Rzeczpospolitej"

Oto tegoroczni laureaci nagród Zielone Orły Rzeczpospolitej. Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować osoby szczególnie zasłużone na rzecz edukacji ekologicznej, przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a także ochrony środowiska naturalnego.

Szerszenie azjatyckie zagrażają Wielkiej Brytanii

Milion ochotników jest potrzebnych do uporania się z zagrożeniem stwarzanym przez inwazyjne gatunki w Wielkiej Brytanii, takie jak np. barszcz kaukaski czy szerszenie azjatyckie, których obecność na Wyspach kosztuje brytyjską gospodarkę 1,7 mld funtów rocznie - wynika z raportu komitetu ds. audytu środowiska Izby Gmin.

Tajemnicza choroba atakuje drzewa w Ameryce. "Bijmy na alarm"

Tajemnicza choroba atakuje amerykańskie buki i rozprzestrzenia się błyskawicznie - od Wielkich Jezior po Nową Anglię. Naukowcy nie są jednak zgodni co do tego, co wywołuje schorzenie określone mianem "choroby liści buków" - czytamy w magazynie "Science".

Kraj na Pacyfiku sprawdza, czy może pozostać państwem, nawet jeśli zatonie

Tuvalu sprawdza czy istnieją rozwiązania prawne pozwalające zachować państwu wody terytorialne oraz uznanie przez społeczność międzynarodową za państwo nawet w sytuacji, gdy wyspa, na której znajduje się kraj, zniknie w wodach oceanu wraz z podnoszeniem się poziomu wód w związku z globalnym ociepleniem.

Wieloryb biskajski bliski wyginięcia. Na wolności żyje 336 osobników

Populacja jednego z najrzadziej występujących ssaków morskich, wieloryba (walenia) biskajskiego, zmniejszyła się w ubiegłym roku o 8 proc. co budzi obawy badaczy, czy gatunek ten jest w stanie uniknąć wyginięcia.

55 proc. Amerykanów chce ustawy ws. zmniejszenia użycia węgla w energetyce

Z sondażu opublikowanego przez AP, przeprowadzonego przez NORC Center for Public Affairs Research i Energy Policy Institute wynika, że 6 na 10 Amerykanów uważa, iż tempo globalnego ocieplenia przyspiesza.

Niemcy: 95 proc. grzybów wciąż skażonych po Czarnobylu

Ok. 95 proc. grzybów rosnących w niemieckich lasach, które zebrano w Niemczech w ciągu ostatnich sześciu lat do badań, zawiera ślady skażenia radioaktywnego po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu z 1986 roku - informuje niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL)

W 10 lat świat stracił 14 proc. raf koralowych. "Powód do głębokiego niepokoju"

Od 2009 do 2018 roku świat stracił ok. 14 proc. swoich raf koralowych, głównie w wyniku zmiany klimatu - wynika z najnowszego, międzynarodowego raportu o stanie raf koralowych na Ziemi.

Władze USA ogłosiły, że dzięcioł wielkodzioby wyginął

Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (United States Fish and Wildlife Service) ogłosiła, że dzięcioł wielkodzioby i 22 innych gatunków ptaków, ryb i innych zwierząt mogą zostać uznane za wymarłe.

Politycy wreszcie zgodni. To człowiek zmienia klimat

Postępujące globalne ocieplenie przyniesie ze sobą nie tylko zmianę warunków klimatycznych, paradygmatów gospodarczych czy systemów energetycznych. Wysokie koszty z tym związane już dziś wykorzystywane są w brutalnej walce politycznej.

Nietoperze potrafią „przewidywać” przyszłość

Za pomocą echolokacji nietoperze potrafią usłyszeć, gdzie znajduje się owad. Na podstawie analizy sygnałów potrafią też przewidzieć, gdzie znajdzie się on za chwilę. Dzięki temu nie latają głodne.

Globalne ocieplenie. ONZ alarmuje: Ekstremalne fale upałów będą znacznie częstsze

Ekstremalne fale upałów, które wcześniej zdarzały się raz na 50 lat, teraz są spodziewane raz na 10 lat z powodu globalnego ocieplenia. Znacznie częstsze mają być też ulewne opady deszczu i susze - wynika z raportu ws. zmian klimatycznych opracowanego pod egidą ONZ.

Fit for 55. Droga UE do klimatycznej równowagi

Nowy pakiet klimatyczny to kosztowny proces, ale trzeba wziąć w nim udział. Tak jak przez pierwsze lata członkostwa w Unii Europejskiej Polska mogła dokonać skoku infrastrukturalnego, tak teraz ma szansę na skok technologiczny.

Krzysztof Piasecki. Mniej burz, ale za to bardziej gwałtowne

Nieco rzadziej mogą występować w Europie burze długotrwałe, powodujące szkody na dużych obszarach, stwarzające zagrożenie gradobiciami, tornadami, silnym wiatrem. Ale mimo że będą rzadsze, to na skutek wzrostu temperatury ich siła będzie większa - mówi Krzysztof Piasecki, łowca burz, synoptyk.

Łukasz Warzecha: Łączenie kropek

Unijny plan Fit For 55 może mieć druzgocące konsekwencje dla Polski

Statek wyproszony z USA. Na pokładzie groźne insekty

Załoga zagranicznego statku towarowego otrzymała od amerykańskich służb federalnych nakaz opuszczenia wód terytorialnych USA. W transportowanym ładunku wykryto niebezpieczne insekty.