Nietoperze potrafią „przewidywać” przyszłość

Za pomocą echolokacji nietoperze potrafią usłyszeć, gdzie znajduje się owad. Na podstawie analizy sygnałów potrafią też przewidzieć, gdzie znajdzie się on za chwilę. Dzięki temu nie latają głodne.

Globalne ocieplenie. ONZ alarmuje: Ekstremalne fale upałów będą znacznie częstsze

Ekstremalne fale upałów, które wcześniej zdarzały się raz na 50 lat, teraz są spodziewane raz na 10 lat z powodu globalnego ocieplenia. Znacznie częstsze mają być też ulewne opady deszczu i susze - wynika z raportu ws. zmian klimatycznych opracowanego pod egidą ONZ.

Fit for 55. Droga UE do klimatycznej równowagi

Nowy pakiet klimatyczny to kosztowny proces, ale trzeba wziąć w nim udział. Tak jak przez pierwsze lata członkostwa w Unii Europejskiej Polska mogła dokonać skoku infrastrukturalnego, tak teraz ma szansę na skok technologiczny.

Krzysztof Piasecki. Mniej burz, ale za to bardziej gwałtowne

Nieco rzadziej mogą występować w Europie burze długotrwałe, powodujące szkody na dużych obszarach, stwarzające zagrożenie gradobiciami, tornadami, silnym wiatrem. Ale mimo że będą rzadsze, to na skutek wzrostu temperatury ich siła będzie większa - mówi Krzysztof Piasecki, łowca burz, synoptyk.

Politycy wreszcie zgodni. To człowiek zmienia klimat

Postępujące globalne ocieplenie przyniesie ze sobą nie tylko zmianę warunków klimatycznych, paradygmatów gospodarczych czy systemów energetycznych. Wysokie koszty z tym związane już dziś wykorzystywane są w brutalnej walce politycznej.

Łukasz Warzecha: Łączenie kropek

Unijny plan Fit For 55 może mieć druzgocące konsekwencje dla Polski

Statek wyproszony z USA. Na pokładzie groźne insekty

Załoga zagranicznego statku towarowego otrzymała od amerykańskich służb federalnych nakaz opuszczenia wód terytorialnych USA. W transportowanym ładunku wykryto niebezpieczne insekty.

Chiny: Kataklizm w stolicy prowincji Henan. "Najwięcej deszczu od 1000 lat"

Ogromne połacie chińskiej prowincji Henan znalazły się w środę pod wodą po opadach deszczu, które - zdaniem meteorologów - były największe od tysiąca lat. Najciężej doświadczona przez intensywne opady deszczu jest stolica prowincji, Zhengzhou.

Pstrągi cieszą się z narkotyków

Czescy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że metamfetamina pochodząca z odchodów konsumentów narkotyków może uzależniać pstrągi.

Burze będą częstsze i bardziej mokre

Naukowcy szacują, że liczba intensywnych, wolno poruszających się burz wzrośnie 14-krotnie do końca wieku. Będą ona odpowiedzialne za częste powodzie błyskawiczne.

USA: 70-latek odpowie za zastrzelenie niedźwiedzia na cudzej posesji

W stanie Karolina Północna 70-latek zastrzelił niedźwiedzia, którego dostrzegł na posesji swojego sąsiada. Mężczyzna stanie przed sądem.

Tajemnicza choroba ptaków w USA. Wśród objawów drgawki

Dotknięte niewyjaśnioną przypadłością chore i padłe ptaki śpiewające znaleziono już w 75 proc. hrabstw amerykańskiego stanu Indiana - przekazały miejscowe władze.

Australia: Nie będzie ataków rekinów. Będą "interakcje"

Władze niektórych stanów Australii przestają informować o "atakach rekinów" na ludzi - zamiast tego będą podawać informacje o "interakcjach" lub "negatywnych spotkaniach" w ramach strategii zmierzającej do tego, by ludzie lepiej zrozumieli zachowanie zwierząt.

Meksyk chce ocalić najbardziej zagrożonego wyginięciem ssaka

Meksykański rząd ogłosił w środę, że podejmuje nowe działania, by ocalić przed wyginięciem morświna kalifornijskiego, najbardziej obecnie zagrożonego wyginięciem ssaka na świecie - informuje AFP.

Wielka Rafa Koralowa zagrożona? Australia zabierze dyplomatów na nurkowanie

Australia nie chce się zgodzić na wpisanie Wielkiej Rafy Koralowej na listę zagrożonego dziedzictwa UNESCO. Aby do tego nie doszło, na nurkowanie zostali zaproszeni ambasadorowie.

Rośnie prawdopodobieństwo ekstremalnych fal upałów

Naukowcy stwierdzili, że wyniszczająca fala upałów, która nawiedziła część Kanady i Stanów Zjednoczonych pod koniec ubiegłego miesiąca, byłaby niezwykle mało prawdopodobna, gdyby nie globalne ocieplenie.

Panda wielka usunięta z listy gatunków zagrożonych

Usunięcie pandy wielkiej z listy zagrożonych zwierząt wskazuje, że rezerwaty przyrody wykonują swoje obowiązki w zakresie ochrony bioróżnorodności kraju - powiedział podczas konferencji prasowej Cui Shuhong, szef Departamentu Ochrony Przyrody i Ekologii chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska.

Nowa Zelandia: 10,6 stopnia C - najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów

Czerwiec w Nowej Zelandii był w tym roku najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów (wykonuje się je od 1909 roku) - informuje AP.