Katastrofa w Odrze zbadana

Niski stan wód, wysokie temperatury, ogromne zasolenie ze ścieków i nadmiar tlenu spowodowały wyrzut zabójczych dla ryb toksyn z alg – uważają eksperci.

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na Śląsku. 1,5 ton śniętych ryb

Do 12 września na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec obowiązuje zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Decyzję w tej sprawie wydał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Znowu śnięte ryby w Odrze. Niemcy wydali ostrzeżenie

Śnięte ryby pojawiły się na wysokości Cedyni. Niemieckie władze wydały ostrzeżenie dla mieszkańców, ale już je odwołały.

Minister Gróbarczyk: Odra to polska rzeka. Nie wyobrażamy sobie, by jakikolwiek wpływ mogła mieć strona niemiecka

- Chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie możliwości rozwojowych Polski, już nie mówiąc o rozwoju portu Szczecin-Świnoujście - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, komentując słowa Steffi Lemke, minister środowiska Niemiec, która stwierdziła, że rozbudowa Odry musi zostać zatrzymana.

Co dalej z Odrą? Prezydent Duda w odpowiedzi na pytanie o przyszłość rzeki zacytował Biblię

- Rozsądne wykorzystanie Odry do celów transportowych, do celów gospodarczych ma swoje oczywiste uzasadnienie, także i cywilizacyjne - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Dlaczego zatruły się ryby w Odrze? Są wyniki badań

Wykryto 11 przypadków przekroczeń metali toksycznych u ryb z Odry: ołowiu, rtęci i kadmu.

Dlaczego padły ryby w Odrze? Nikt nie wie lub nie chce powiedzieć

Wciąż nie ujawniono przyczyn masowego śnięcia ryb w Odrze. Kiedy pytamy o powody służby nabierają wody w usta.

Katastrofa na Odrze. Prezydent Duda o reakcji państwa: Chaos i spóźnienie

- Niestety, to jest najprawdopodobniej po prostu pewien splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się w Radiu Zet do katastrofy ekologicznej na Odrze.

Prof. Simon: Odra krzyczy swoją ciszą i pyta: „Coś ty mi zrobił, suwerenie?”

- To jest zbrodnia tych ludzi. Wszystkich należałoby wywalić z pracy, z zakazem pracy w instytucjach państwowych przez najbliższe dziesięć lat - powiedział prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zarzucając władzy opieszałość przy katastrofie ekologicznej na Odrze.

Trzaskowski: Nie mam za co przepraszać pani minister Moskwy

Niech władza zajmie się wyjaśnianiem przyczyn zatrucia Odry, a nie ciągłym oskarżaniem za wszystko opozycji – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wędkarze próbują ratować ryby ze skażonej Odry

Na Odrze w okolicach Szczecina wędkarze starają się odławiać i umieszczać w basenach z natlenioną wodą ryby, którym udało się przeżyć - informuje TVN24 Pomorze. Podkreślają, że „nie będą zabijane”, lecz „poczekają na lepsze czasy”.

Ekspert: Odtworzenie w Odrze populacji ryb i innych zwierząt to kwestia kilkunastu lat

- Na Wiśle, po awarii Czajki, nie zanotowano aż tak dużych efektów ekologicznych. Tu skutki są tragiczne - powiedział dr hab. inż. Przemysław Czerniejewski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, komentując katastrofę ekologiczną na Odrze.

Wojewoda zachodniopomorski: Postawiliśmy na Odrze 29 zapór. Niemcy tylko 3

- Postawiliśmy w województwie zachodniopomorskim w 17 miejscach 29 zapór, po to żeby ściągać te martwe ryby jak najskuteczniej, jak najefektywniej, po to żeby nie dochodziło do wtórnego zakażania rzeki. Niestety po stronie niemieckiej takie zapory funkcjonują tylko w 2 miejscach. To są 3 zapory, więc ta różnica jest bardzo widoczna - powiedział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Wody Polskie mają nowego szefa. Był zastępcą Przemysława Dacy

Krzysztof Woś został pełniącym obowiązki prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Moskwa i Ozdoba: Większe śnięcie ryb było w 2009 roku. Gdzie są badania, wyniki?

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sobotę zwracali uwagę, że „większe śnięcie ryb (niż teraz w Odrze - red.) było w 2009 roku” i pytali „gdzie są raporty, badania, analizy tej katastrofy?”.

Rzecznik PiS o Odrze: Fakenewsy rozpuszczane przez opozycję były nieprawdą

Jest już decyzja o stworzeniu systemu cyfrowego monitoringu Odry, wartego 250 milionów złotych, mówił podczas konferencji prasowej rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Radosław Gawlik: Śmierć milionów ryb i skorupiaków. Tego nie było w historii

Struktura ochrony środowiska została politycznie rozszarpana przez tę władzę - mówi Radosław Gawlik, działacz ekologiczny z partii Zieloni, były wiceminister środowiska, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

Marszałek Polak: Doszło do zakażeń w wylęgarni karpia

Samorządowcy chcą wkrótce podpisać porozumienie zakładające konieczność badania ekosystemu – nie tylko na Odrze, ale także w innych miejscach w Polsce.