Greta Thunberg usunięta przez policję z protestu w obronie Luetzerath

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została usunięta przez policję z protestu w pobliżu likwidowanej pod wydobycie węgla osady Luetzerath w Niemczech.

Rok 2022 najgorętszym rokiem w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii

Średnia temperatura roczna w Wielkiej Brytanii wyniosła w ciągu ostatniego roku 10,03 stopnia Celsjusza - podał brytyjski urząd meteorologiczny, Met Office, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia w tym temacie.

Odra ściekiem płynąca. Kto ma pozwolenia na zrzut ścieków do rzeki?

Zanieczyszczenia opadowe, komunalne i przemysłowe z dróg, kopalń i cementowni, a nawet wrocławskiego zoo – długa lista pozwoleń na zrzut ścieków do rzeki.

„Tagesspiegel” o wycince drzew w Bieszczadach. Czy niedźwiedzie przetrwają?

W Europie wycinane są lasy, a Polska zajmuje w tym procederze czołowe miejsce – alarmuje „Tagesspiegel”. W Bieszczadach przeciwko masowej wycince drzew, która zagraża żyjącym tam niedźwiedziom, protestują ekolodzy.

Niemiecka prasa: Ryby w Odrze nadal będą umierać

Po opublikowaniu przez Polskę i Niemcy dwóch odrębnych raportów o przyczynach zatrucia Odry niemieccy komentatorzy zarzucają stronie polskiej niechęć do kooperacji i blokowanie poszukiwań sprawców katastrofy.

Niemiecki raport ws. Odry: Katastrofa ekologiczna z winy człowieka

Nagły wzrost zasolenia rzeki to najbardziej prawdopodobna przyczyna zakwitu toksycznej algi w Odrze i masowego śnięcia ryb – uważają niemieccy eksperci w swoim raporcie.

Katastrofa w Odrze zbadana

Niski stan wód, wysokie temperatury, ogromne zasolenie ze ścieków i nadmiar tlenu spowodowały wyrzut zabójczych dla ryb toksyn z alg – uważają eksperci.

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na Śląsku. 1,5 ton śniętych ryb

Do 12 września na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec obowiązuje zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Decyzję w tej sprawie wydał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Znowu śnięte ryby w Odrze. Niemcy wydali ostrzeżenie

Śnięte ryby pojawiły się na wysokości Cedyni. Niemieckie władze wydały ostrzeżenie dla mieszkańców, ale już je odwołały.

Minister Gróbarczyk: Odra to polska rzeka. Nie wyobrażamy sobie, by jakikolwiek wpływ mogła mieć strona niemiecka

- Chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie możliwości rozwojowych Polski, już nie mówiąc o rozwoju portu Szczecin-Świnoujście - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, komentując słowa Steffi Lemke, minister środowiska Niemiec, która stwierdziła, że rozbudowa Odry musi zostać zatrzymana.

Co dalej z Odrą? Prezydent Duda w odpowiedzi na pytanie o przyszłość rzeki zacytował Biblię

- Rozsądne wykorzystanie Odry do celów transportowych, do celów gospodarczych ma swoje oczywiste uzasadnienie, także i cywilizacyjne - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Dlaczego zatruły się ryby w Odrze? Są wyniki badań

Wykryto 11 przypadków przekroczeń metali toksycznych u ryb z Odry: ołowiu, rtęci i kadmu.

Dlaczego padły ryby w Odrze? Nikt nie wie lub nie chce powiedzieć

Wciąż nie ujawniono przyczyn masowego śnięcia ryb w Odrze. Kiedy pytamy o powody służby nabierają wody w usta.

Katastrofa na Odrze. Prezydent Duda o reakcji państwa: Chaos i spóźnienie

- Niestety, to jest najprawdopodobniej po prostu pewien splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się w Radiu Zet do katastrofy ekologicznej na Odrze.

Prof. Simon: Odra krzyczy swoją ciszą i pyta: „Coś ty mi zrobił, suwerenie?”

- To jest zbrodnia tych ludzi. Wszystkich należałoby wywalić z pracy, z zakazem pracy w instytucjach państwowych przez najbliższe dziesięć lat - powiedział prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zarzucając władzy opieszałość przy katastrofie ekologicznej na Odrze.

Trzaskowski: Nie mam za co przepraszać pani minister Moskwy

Niech władza zajmie się wyjaśnianiem przyczyn zatrucia Odry, a nie ciągłym oskarżaniem za wszystko opozycji – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Wędkarze próbują ratować ryby ze skażonej Odry

Na Odrze w okolicach Szczecina wędkarze starają się odławiać i umieszczać w basenach z natlenioną wodą ryby, którym udało się przeżyć - informuje TVN24 Pomorze. Podkreślają, że „nie będą zabijane”, lecz „poczekają na lepsze czasy”.

Ekspert: Odtworzenie w Odrze populacji ryb i innych zwierząt to kwestia kilkunastu lat

- Na Wiśle, po awarii Czajki, nie zanotowano aż tak dużych efektów ekologicznych. Tu skutki są tragiczne - powiedział dr hab. inż. Przemysław Czerniejewski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, komentując katastrofę ekologiczną na Odrze.