Aktywistki klimatyczne zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej. "Nasz świat płonie"

Podczas niedzielnego koncertu jubileuszowego Antoniego Wita na estradę Filharmonii Narodowej wdarły się dwie kobiety z transparentem, wykrzykując postulaty o ochronie klimatu

Odra znów skażona? We wpadającym do niej Kanale Gliwickim ujawniono śnięte ryby

Rząd rząd robi audyt budowy monitoringu Odry. Tymczasem w śluzie Kanału Gliwickiego w połowie lutego pojawiły się śnięte ryby. Od tego miejsca dwa lata temu zaczęła się katastrofa ekologiczna.

Czy sztuczna inteligencja uratuje za nas morza i oceany?

Morza i oceany zajmują aż 70% powierzchni Ziemi. Wytwarzają 50% dostępnego tlenu, dostarczają nam pożywienia, regulują klimat, wpływają na pogodę i są silnie powiązane ze światową gospodarką. Stanowią dom dla niezliczonych gatunków – od najmniejszych mikroorganizmów po największe ssaki żyjące na naszej planecie. Postępująca degradacja i utrata bioróżnorodności wymaga innowacyjnego podejścia do badań i ochrony środowiska. Nowe możliwości w tej dziedzinie przyniosły naukowcom rewolucyjne osiągnięcia w obszarze sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI).

Arbuz dla hipopotama, majonez dla niedźwiedzi. Przysmaki w ogrodzie zoologicznym

Małpy nie jedzą codziennie bananów, a niedźwiedzie miód, majonez i orzechy dostają tylko od święta – z okazji tłustego czwartku wrocławskie zoo opowiedziało o żywieniu swoich podopiecznych.

Rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów? Wrzesień był rekordowy

2023 rok może być najgorętszym w historii - wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus Climate Change Service (C3S).

Martwe delfiny w wodach dopływu Amazonki. "Gotują się" w jeziorze?

120 martwych delfinów rzecznych, występujących w słodkich wodach Amazonki, znaleziono w dopływie Amazonki w ciągu ostatniego tygodnia. Eksperci wskazują na prawdopodobną przyczynę wymierania tych zagrożonych wyginięciem delfinów.

Naukowcy: Ziemia przestaje być miejscem przyjaznym dla ludzi

Klimat Ziemi, bioróżnorodność, poziom zanieczyszczenia ziemi, wody pitnej, żywności i obecność "nowych" związków chemicznych - to obszary w których, zdaniem naukowców, przekroczone zostały granice, jeśli chodzi o warunki bezpiecznego funkcjonowania ludzkości na Ziemi.

Bahrajn rozpoczyna budowę wałów na wybrzeżu. Kraj broni się przed morzem

Bahrajn, walczący z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, musi uporać się z kolejnym zagrożeniem klimatycznym: rosnącym poziomem mórz - pisze AFP.

Nowe informacje o Odrze. Z rzeki wyłowiono ponad tonę śniętych ryb

Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów padłej ryby, w badaniach wody nie stwierdzono złotej algi - podał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, odnosząc się do obecnej sytuacji na Odrze.

Przy granicy w Odrze zauważono śnięte ryby. Minister Anna Moskwa reaguje

Wody Polskie podały, że na granicznym odcinku Odry dostrzeżono śnięte ryby, napływające z Czech. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oświadczyła, że polskie służby prowadzą badania.

Greta Thunberg spotkała się z Zełenskim. „Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności”

- Społeczność międzynarodowa musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie - powiedziała szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Złote algi” nadal obecne w Odrze. Jest finalny raport

Przy zaistnieniu podobnych czynników jak te w sierpniu 2022 r. może w przyszłości dojść do sytuacji masowych zakwitów toksycznych alg i katastrofy ekologicznej - alarmujące wyniki końcowego raportu zespołu wyjaśniającego tragedię Odry.

Jacek Nizinkiewicz: Nowa katastrofa wisi nad Odrą

Rząd nie wyciągnął wniosków z zanieczyszczenia rzeki sprzed roku. Kolejna katastrofa ekologiczna może się zdarzyć już za kilka tygodni.

Sondaż: Polacy chcą natychmiastowego ratowania Odry. Wśród wyborców PiS - co drugi

Eksperci przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej, która dotknęła Odry w zeszłym roku. Podobne obawy wyrażają też badani przez IBRiS.

Holandia: Problemy z ruchem kolejowym. Powodem są borsuki

Borsuki ryjące pod torami kolejowymi są w Holandii źródłem problemów z ruchem kolejowym - odnotowuje "The Guardian". Władze mają problem z chronionymi w tym kraju zwierzętami, które upatrzyły sobie okolice położonych na uboczu torów kolejowych na swoje schronienia.

Łukasz Warzecha: Wystarczą wiatraczki

Ekolodzy – jeśli chcą – mogą żywić się korzonkami, ja wybieram stek.

Zandberg: Dyskusje o mące z chrząszczy? Prawica w głębokim kryzysie intelektualnym

- Rozumiem, że prawica wolałaby rozmawiać o tym, czy w 2050 roku będą samochody spalinowe albo o mące z chrząszczy, ale tak łatwo nie będzie - zapowiedział Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem, komentując dyskusję o raporcie organizacji C40 Cities.

Greta Thunberg usunięta przez policję z protestu w obronie Luetzerath

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została usunięta przez policję z protestu w pobliżu likwidowanej pod wydobycie węgla osady Luetzerath w Niemczech.