Sondaż: Ostra ocena Zielonego Ładu i poparcie dla walki ze zmianami klimatu

W piątek 10 maja planowany jest marsz przeciwko Zielonemu Ładowi organizowany przez Solidarność. Mają się na nim pojawić politycy PiS, a związek zapowiada wniosek o referendum w tej sprawie. Jak Zielony Ład oceniają Polacy?

"Nieprawidłowości sięgające 100 milionów złotych". Wyniki audytu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

- Przede wszystkim troska i walka o tę przyrodę. Poprzednia władza gdzie się dało starała się tę przyrodę wyprzeć na margines. Gdzie się dało to wyciągnąć pieniądze - mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, z Polski 2050, pytany o zmianę w zarządzaniu, jaka dokonała się po zmianie władzy w rozmowie Michałem Kolanką.

Jacek Pałkiewicz na Dzień Ziemi: Pół wieku ekologicznych złudzeń

Można odnieść wrażenie, że szczytna inicjatywa Dnia Ziemi ograniczyła się tylko do dobrych intencji. Ale nie poddawajmy się. W tym symbolicznym dniu każdy powinien wykonać jakiś mały ekologiczny gest.

Zniszczone pasieki. Akt wandalizmu na terenie muzeum w Wilanowie

Na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie została zniszczona pasieka. "Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin. Trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych będziemy dopiero badać" — poinformowało muzeum.

Odra znów skażona? We wpadającym do niej Kanale Gliwickim ujawniono śnięte ryby

Rząd rząd robi audyt budowy monitoringu Odry. Tymczasem w śluzie Kanału Gliwickiego w połowie lutego pojawiły się śnięte ryby. Od tego miejsca dwa lata temu zaczęła się katastrofa ekologiczna.

Aktywistki klimatyczne zakłóciły koncert w Filharmonii Narodowej. "Nasz świat płonie"

Podczas niedzielnego koncertu jubileuszowego Antoniego Wita na estradę Filharmonii Narodowej wdarły się dwie kobiety z transparentem, wykrzykując postulaty o ochronie klimatu

Czy sztuczna inteligencja uratuje za nas morza i oceany?

Morza i oceany zajmują aż 70% powierzchni Ziemi. Wytwarzają 50% dostępnego tlenu, dostarczają nam pożywienia, regulują klimat, wpływają na pogodę i są silnie powiązane ze światową gospodarką. Stanowią dom dla niezliczonych gatunków – od najmniejszych mikroorganizmów po największe ssaki żyjące na naszej planecie. Postępująca degradacja i utrata bioróżnorodności wymaga innowacyjnego podejścia do badań i ochrony środowiska. Nowe możliwości w tej dziedzinie przyniosły naukowcom rewolucyjne osiągnięcia w obszarze sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI).

Arbuz dla hipopotama, majonez dla niedźwiedzi. Przysmaki w ogrodzie zoologicznym

Małpy nie jedzą codziennie bananów, a niedźwiedzie miód, majonez i orzechy dostają tylko od święta – z okazji tłustego czwartku wrocławskie zoo opowiedziało o żywieniu swoich podopiecznych.

Rok 2023 będzie najgorętszym rokiem w historii pomiarów? Wrzesień był rekordowy

2023 rok może być najgorętszym w historii - wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus Climate Change Service (C3S).

Martwe delfiny w wodach dopływu Amazonki. "Gotują się" w jeziorze?

120 martwych delfinów rzecznych, występujących w słodkich wodach Amazonki, znaleziono w dopływie Amazonki w ciągu ostatniego tygodnia. Eksperci wskazują na prawdopodobną przyczynę wymierania tych zagrożonych wyginięciem delfinów.

Naukowcy: Ziemia przestaje być miejscem przyjaznym dla ludzi

Klimat Ziemi, bioróżnorodność, poziom zanieczyszczenia ziemi, wody pitnej, żywności i obecność "nowych" związków chemicznych - to obszary w których, zdaniem naukowców, przekroczone zostały granice, jeśli chodzi o warunki bezpiecznego funkcjonowania ludzkości na Ziemi.

Bahrajn rozpoczyna budowę wałów na wybrzeżu. Kraj broni się przed morzem

Bahrajn, walczący z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, musi uporać się z kolejnym zagrożeniem klimatycznym: rosnącym poziomem mórz - pisze AFP.

Nowe informacje o Odrze. Z rzeki wyłowiono ponad tonę śniętych ryb

Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów padłej ryby, w badaniach wody nie stwierdzono złotej algi - podał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, odnosząc się do obecnej sytuacji na Odrze.

Przy granicy w Odrze zauważono śnięte ryby. Minister Anna Moskwa reaguje

Wody Polskie podały, że na granicznym odcinku Odry dostrzeżono śnięte ryby, napływające z Czech. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oświadczyła, że polskie służby prowadzą badania.

Greta Thunberg spotkała się z Zełenskim. „Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności”

- Społeczność międzynarodowa musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie - powiedziała szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Złote algi” nadal obecne w Odrze. Jest finalny raport

Przy zaistnieniu podobnych czynników jak te w sierpniu 2022 r. może w przyszłości dojść do sytuacji masowych zakwitów toksycznych alg i katastrofy ekologicznej - alarmujące wyniki końcowego raportu zespołu wyjaśniającego tragedię Odry.

Jacek Nizinkiewicz: Nowa katastrofa wisi nad Odrą

Rząd nie wyciągnął wniosków z zanieczyszczenia rzeki sprzed roku. Kolejna katastrofa ekologiczna może się zdarzyć już za kilka tygodni.

Sondaż: Polacy chcą natychmiastowego ratowania Odry. Wśród wyborców PiS - co drugi

Eksperci przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej, która dotknęła Odry w zeszłym roku. Podobne obawy wyrażają też badani przez IBRiS.