„Złote algi” nadal obecne w Odrze. Jest finalny raport

Przy zaistnieniu podobnych czynników jak te w sierpniu 2022 r. może w przyszłości dojść do sytuacji masowych zakwitów toksycznych alg i katastrofy ekologicznej - alarmujące wyniki końcowego raportu zespołu wyjaśniającego tragedię Odry.

Jacek Nizinkiewicz: Nowa katastrofa wisi nad Odrą

Rząd nie wyciągnął wniosków z zanieczyszczenia rzeki sprzed roku. Kolejna katastrofa ekologiczna może się zdarzyć już za kilka tygodni.

Sondaż: Polacy chcą natychmiastowego ratowania Odry. Wśród wyborców PiS - co drugi

Eksperci przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej, która dotknęła Odry w zeszłym roku. Podobne obawy wyrażają też badani przez IBRiS.

Holandia: Problemy z ruchem kolejowym. Powodem są borsuki

Borsuki ryjące pod torami kolejowymi są w Holandii źródłem problemów z ruchem kolejowym - odnotowuje "The Guardian". Władze mają problem z chronionymi w tym kraju zwierzętami, które upatrzyły sobie okolice położonych na uboczu torów kolejowych na swoje schronienia.

Łukasz Warzecha: Wystarczą wiatraczki

Ekolodzy – jeśli chcą – mogą żywić się korzonkami, ja wybieram stek.

Zandberg: Dyskusje o mące z chrząszczy? Prawica w głębokim kryzysie intelektualnym

- Rozumiem, że prawica wolałaby rozmawiać o tym, czy w 2050 roku będą samochody spalinowe albo o mące z chrząszczy, ale tak łatwo nie będzie - zapowiedział Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem, komentując dyskusję o raporcie organizacji C40 Cities.

Greta Thunberg usunięta przez policję z protestu w obronie Luetzerath

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została usunięta przez policję z protestu w pobliżu likwidowanej pod wydobycie węgla osady Luetzerath w Niemczech.

Rok 2022 najgorętszym rokiem w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii

Średnia temperatura roczna w Wielkiej Brytanii wyniosła w ciągu ostatniego roku 10,03 stopnia Celsjusza - podał brytyjski urząd meteorologiczny, Met Office, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne doniesienia w tym temacie.

Odra ściekiem płynąca. Kto ma pozwolenia na zrzut ścieków do rzeki?

Zanieczyszczenia opadowe, komunalne i przemysłowe z dróg, kopalń i cementowni, a nawet wrocławskiego zoo – długa lista pozwoleń na zrzut ścieków do rzeki.

„Tagesspiegel” o wycince drzew w Bieszczadach. Czy niedźwiedzie przetrwają?

W Europie wycinane są lasy, a Polska zajmuje w tym procederze czołowe miejsce – alarmuje „Tagesspiegel”. W Bieszczadach przeciwko masowej wycince drzew, która zagraża żyjącym tam niedźwiedziom, protestują ekolodzy.

Niemiecka prasa: Ryby w Odrze nadal będą umierać

Po opublikowaniu przez Polskę i Niemcy dwóch odrębnych raportów o przyczynach zatrucia Odry niemieccy komentatorzy zarzucają stronie polskiej niechęć do kooperacji i blokowanie poszukiwań sprawców katastrofy.

Niemiecki raport ws. Odry: Katastrofa ekologiczna z winy człowieka

Nagły wzrost zasolenia rzeki to najbardziej prawdopodobna przyczyna zakwitu toksycznej algi w Odrze i masowego śnięcia ryb – uważają niemieccy eksperci w swoim raporcie.

Katastrofa w Odrze zbadana

Niski stan wód, wysokie temperatury, ogromne zasolenie ze ścieków i nadmiar tlenu spowodowały wyrzut zabójczych dla ryb toksyn z alg – uważają eksperci.

Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na Śląsku. 1,5 ton śniętych ryb

Do 12 września na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec obowiązuje zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Decyzję w tej sprawie wydał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Znowu śnięte ryby w Odrze. Niemcy wydali ostrzeżenie

Śnięte ryby pojawiły się na wysokości Cedyni. Niemieckie władze wydały ostrzeżenie dla mieszkańców, ale już je odwołały.

Minister Gróbarczyk: Odra to polska rzeka. Nie wyobrażamy sobie, by jakikolwiek wpływ mogła mieć strona niemiecka

- Chodzi tu tylko i wyłącznie o ograniczenie możliwości rozwojowych Polski, już nie mówiąc o rozwoju portu Szczecin-Świnoujście - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, komentując słowa Steffi Lemke, minister środowiska Niemiec, która stwierdziła, że rozbudowa Odry musi zostać zatrzymana.

Co dalej z Odrą? Prezydent Duda w odpowiedzi na pytanie o przyszłość rzeki zacytował Biblię

- Rozsądne wykorzystanie Odry do celów transportowych, do celów gospodarczych ma swoje oczywiste uzasadnienie, także i cywilizacyjne - stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Dlaczego zatruły się ryby w Odrze? Są wyniki badań

Wykryto 11 przypadków przekroczeń metali toksycznych u ryb z Odry: ołowiu, rtęci i kadmu.