Rada Języka Polskiego ogłasza rewolucję. Nazwy mieszkańców miast wielką literą. Są też inne, ważne zmiany

Rada Języka Polskiego uchwaliła zmiany zasad ortografii, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2026 r. Od tej daty np. nazwy mieszkańców miast powinniśmy pisać wielką literą, a nie małą, jak dotychczas. „To chyba największa reforma ortografii w czasach powojennych. Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa” - skomentowano na profilu Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Komu chcą pomagać Polacy? Najbardziej dzieciom, najmniej migrantom

“Przebudzenie pomocowe” Polaków, jakie obserwowaliśmy w związku z pomocą dla Ukrainy, wciąż trwa. Wraz ze zmieniającymi się potrzebami, zmianie uległy jednak formy pomocy – wskazuje „Barometr Humanitarny 2024” Lekarzy bez Granic. Kogo Polacy wspierają najchętniej?

Pożar na Marywilskiej. Handlowcy nocowali pod targowiskiem w kolejce po kontenery

Dwa tygodnie po pożarze, który strawił halę Marywilska 44 w Warszawie, handlowcy koczowali w nocy przed targowiskiem, by zapewnić sobie kontenery sprzedażowe. Chcieli mieć pewność, że losowanie miejsc na tymczasowym targowisku, przebiegnie spokojnie.

Warszawska parada równości w kryzysie, ale ze wsparciem wicepremiera

Po raz pierwszy największy marsz LGBT w Polsce jest oficjalnie popierany przez polityków na tak wysokim szczeblu. Towarzyszy jednak temu bezprecedensowy konflikt wśród organizatorów.

Nie żyje Ludwika Wujec. Była opozycjonistka miała 83 lata

W wieku 83 lat zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, wdowa po Henryku Wujcu.

Sondaż: Czy Izrael dopuszcza się zbrodni wojennych w Strefie Gazy? Jednoznaczna ocena Polaków

"Czy Pani/Pana zdaniem Izrael dopuszcza się zbrodni wojennych prowadząc działania w Strefie Gazy" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Policjanci użyli paralizatora, mężczyzna zmarł. Zostaną wydaleni ze służby?

Na wniosek prokuratury zatrzymano dwóch policjantów z Inowrocławia, którzy podczas interwencji wobec agresywnego mężczyzny użyli oni paralizatora. Mężczyzna trafił do szpitala, gdzie zmarł.

IMGW ostrzega: Kolejny burzowy dzień. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Środa to kolejny burzowy dzień w Polsce – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), który wydał ostrzeżenia dla większości kraju. Spodziewać się można bardzo silnych opadów deszczu, gradu, a wiatr może osiągać w porywach nawet około 80 kilometrów na godzinę.

Martwy łoś leżał na drodze dwa dni. Gmina wiedziała, urzędnicy się tłumaczą

We wsi Goławice Pierwsze na drodze znaleziony został martwy łoś. Mimo że o sprawie poinformowani zostali zarówno leśnicy, jak i gmina, to ciało zwierzęcia pozostało tam przed dwie doby. Teraz urzędnicy tłumaczą, jak do tego doszło. Mieszkańcy zwracali uwagę, że jest upał, a w pobliżu miejsca, gdzie leżało zwierzę, chodzą między innymi dzieci.

Daniel Olbrychski i Maja Ostaszewska powalczą o prawa zwierząt. Celem zmiana przepisów

Znani aktorzy i aktywiści będą twarzami zbiórki podpisów pod projektem obywatelskim, który ma radykalnie poprawić sytuację czworonogów.

Jan A.P. Kaczmarek: Dobry film może zmienić życie twórcy

Dźwięki płynące z ekranu mają wielką siłę. Ta sama scena z inną muzyką zmienia czasem sens – mówi Barbarze Hollender Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel".

Ostrzeżenia pogodowe w Polsce. IMGW alarmuje: Gradobicia, wiatr i ulewy

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzegają, że wtorek będzie kolejnym niebezpiecznym dniem pod względem pogody. Pojawić się mogą między innymi gradobicia, ulewy i silny wiatr.

Chcą weta do nowelizacji ustawy o mniejszościach. Apel do prezydenta

Publicyści i historycy wystosowali do prezydenta Andrzeja Dudy list otwarty, w którym apelują, by zawetował on nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, przyjętej przez Sejm. „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regionalny, rodzić będzie niepokojące następstwa” – czytamy.

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami. Wydano ostrzeżenia

Ze względu na trudne warunki, w tym tygodniu obowiązywać będą ostrzeżenia pogodowe. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzegają między innymi przed burzami w północnych oraz południowo-wschodnich częściach kraju.

Prof. Andrzej Nowak: Liczę, że Andrzej Duda przeczyta list Szczepana Twardocha i podpisze ustawę o języku śląskim

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – mówi prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Rusłan Szoszyn z Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego

Dziennikarz „Rz” Rusłan Szoszyn otrzymał Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego 2024. Laureatami konkursu są dziennikarze i redakcje z Czech, Litwy, Polski i Włoch.

Sondaż: Czy zdaniem Polaków za pożarami w Polsce mogą stać rosyjskie służby?

"Czy Pani/Pana zdaniem pożary, do których w ostatnich dniach doszło w Polsce, mogą być wynikiem działań prowadzonych bądź inspirowanych przez rosyjski lub białoruski wywiad?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Co z końmi na szlaku do Morskiego Oka? Rząd przedstawił ustalenia

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się w piątek z dyrekcją Tatrzańskiego Parku Narodowego i góralami. W Zakopanem rozmawiano o dalszym wykorzystywaniu koni przez turystów odwiedzających Tatry.