Ofiary pedofilii w Kościele mówią „dość”. Żądają zawieszenia szefa polskiego Episkopatu

Blisko 50 osób wykorzystanych seksualnie przez duchownych domaga się, by abp Tadeusz Wojda został zawieszony w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. List w tej sprawie skierowali do członków Rady Stałej KEP oraz nuncjusza apostolskiego.

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”

15 kwietnia w Akademii Katolickiej w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Prawo i Kościół”.

Sprawa ks. Michała O. Zła nie wolno usprawiedliwiać dobrem

Księdza, który zdaniem prokuratury, miał nielegalnie pozyskać pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na budowę ośrodka dla pokrzywdzonych przestępstwami nie można usprawiedliwiać tym, że chciał czynić dobro. To wbrew nauczaniu Kościoła.

Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie

Duchownemu, który pod Warszawą miał założyć sektę, kard. Kazimierz Nycz zakazał podejmowania jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej. Sprawa została skierowana do Watykanu. Wyjaśniamy kościelne procedury.

Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata

Jak poinformowało biuro prasowe Diecezji Bydgoskiej, w wieku 72 lat zmarł ksiądz Roman Kneblewski. W ubiegłym roku duchowny dostał od swojego biskupa całkowity zakaz aktywności medialnej po skandalicznych porównaniach wobec wolontariuszy WOŚP.

Tomasz Krzyżak: Zatrzymanie księdza przez ABW to argument dla krytyków Kościoła

Zatrzymanie ks. Michała Olszewskiego, sercanina, szefa Fundacji Profeto w związku ze śledztwem dotyczącym wydatkowania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez poprzednią ekipę rządzącą, to ostatnia rzecz, której dziś potrzebował Kościół w Polsce.

Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy

Nadużyciami we wspólnocie kościelnej pod Warszawą, które w lipcu 2023 r. opisaliśmy w „Plus Minus”, zajmie się Watykan. Ustaliliśmy, że ksiądz kierujący wspólnotą dostał zakaz pracy duszpasterskiej. Ma też zamieszkać w miejscu wyznaczonym mu przez kard. Nycza.

Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski (KEP) opublikowała swoje stanowisko, w którym zaapelowała o odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych. Zawarła z nim zasady, którymi powinni kierować się wierzący.

Biskup Marek Mendyk wygrał proces o zniesławienie

Biskup Marek Mendyk, którego na łamach „Newsweeka” oskarżono o pedofilię, wygrał proces o zniesławienie. Tygodnik ma przeprosić hierarchę.

Tomasz Krzyżak: Franciszek ostro o aborcji. W przemówieniu do Polaków

Papież wzywa Polaków do ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Czy to wejście Franciszka w polską debatę o aborcji?

Tomasz Krzyżak: Podpalanie Kościoła. Kto celowo sieje zamęt?

Nowe kierownictwo KEP jeszcze na dobre nie zaczęło pracy, a już pojawiły się poważne zarzuty. Na część jak na razie dowodów brak, inne ocierają się o absurd.

Tomasz Krzyżak: Przewrotu w Kościele nie będzie

Arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Na jego zastępcę wybrano abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego. Decyzje biskupów oznaczają, że rewolucji w polskim Kościele nie będzie.

Jest nowy przewodniczący polskiego Episkopatu

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski wybrało nowego przewodniczącego.

Tomasz Krzyżak: Czy nad Episkopatem Polski zamiast słońca wyjdzie księżyc?

Oczekiwania wobec nowego szefa Episkopatu Polski są tak duże, że trudno będzie biskupom znaleźć człowieka, który im wszystkim sprosta.

Kościół i pedofilia. Watykański test przejrzystości w Polsce

Kościół w Polsce stał się dla Watykanu poligonem doświadczalnym. W ojczyźnie Jana Pawła II badane są reakcje wiernych na prawdę o zaniedbaniach biskupów oraz na próby ich ukrycia.

Nie żyje abp senior Marian Gołębiewski. Był ukarany przez Watykan

W poniedziałek zmarł arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej. Duchowny miał 86 lat. W 2021 r. hierarcha został ukarany przez Watykan.

Zmiany w Kościele. Koniec epoki arcybiskupów Gądeckiego i Jędraszewskiego

W połowie tygodnia Episkopat Polski wybierze przewodniczącego i zastępcę. O funkcje te nie mogą już ubiegać się abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski.

Papież odwołał biskupa Dziubę. Diecezja łowicka cenzuruje informacje w tej sprawie

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Andrzeja Dziuby z posługi biskupa łowickiego. Powodem były "zaniedbania w prowadzeniu spraw o wykorzystanie seksualne popełnione przez niektórych duchownych wobec osób niepełnoletnich". Diecezja łowiecka nie informuje o powodach rezygnacji biskupa - podaje RMF FM.