„Cieszą się zapewne ci hierarchowie, którzy uważają, że problemu pedofilii wśród księży nie ma”

„Żaden sąd, żadna prokuratura ani też państwowa komisja ds. pedofilii nie dostaną od biskupów dokumentów zakończonych już postępowań kanonicznych wobec księży oskarżanych o seksualne wykorzystywanie małoletnich. Nie przekażą ich, bo zabrania tego Watykan” – mówi Tomasz Krzyżak, redaktor w „Rzeczpospolitej”. Na początku tygodnia ujawnił przeznaczoną do „użytku wewnętrznego” instrukcję Stolicy Apostolskiej, w której wyjaśnia ona zasady udostępniania kościelnych akt oraz dołączoną do niej interpretację Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Tomasz Krzyżak: Dla Watykanu tajne ma być tajne

Rygorystyczne instrukcje w sprawie ujawniania akt mogą być elementem walk o schedę po Franciszku.

Watykan knebluje biskupów

Stolica Apostolska zachęca polskich hierarchów do współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości, ale o tym jakie dokumenty mu ujawnić będzie decydowała sama.

Jacek Cieślak: Krytyka hipokryzji to nie atak

Coraz więcej spektakli krytykuje dwulicowość Kościoła, ale prezes PiS zapowiada brak tolerancji dla takich sytuacji.

Tomasz Krzyżak: Zdrowy rozsądek potrzebny od zaraz

Ujawnianie opinii psychologicznych sprawców wykorzystywania seksualnego przez media nie pomoże w walce z tymi przestępstwami. Może jej wręcz zaszkodzić.

Jerzy Surdykowski: Tego nie wiedzą biskupi

Kościół nie potrafi znaleźć słów, aby cokolwiek sensownego powiedzieć o Bogu młodemu pokoleniu.

Pokłonią się Jezusowi. W całej Polsce Orszaki Trzech Króli

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” z kolędy „Z narodzenia Pana” w blisko 700 miastach i miasteczkach w całej Polsce przejdą dziś Orszaki Trzech Króli.

Tomasz Krzyżak: Kościół w Polsce potrzebuje rechrystianizacji

Problemy hierarchii to wynik braku wizji duszpasterskiej u progu III RP.

Abp Jędraszewski: To nie Kościół wpłynął na to, co się dzieje w Kościele

Dziś Kościół przedstawia się jako instytucję opresyjną, która nie pozwala być sobą, nie pozwala być wolnym, a to nie do końca jest prawdziwe - mówił w Radiu Kraków metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski wprowadza nowe zasady dla księży. Chce chronić dzieci

Abp Marek Jędraszewski podpisał dekret, który ustanawia „regułę poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej”. Nowe przepisy mają wyeliminować możliwość wyrządzenia krzywdy członkom Archidiecezji Krakowskiej.

Sylwester w piątek. Czy katolicy mogą hucznie witać nowy rok?

W tym roku noc sylwestrowa wypada w piątek - a więc dzień, w którym katolicy są zobowiązani do postu i wstrzemięźliwości. W większość diecezji w Polsce wydano już jednak dyspensę na ten dzień.

Abp Jędraszewski: Świat żyje, jakby Boga nie było

"Komisja Europejska coraz bardziej widocznie uzurpuje sobie władzę nie tylko polityczną, ale także kulturową wobec wszystkich swych członków" - mówił podczas Pasterki arcybiskup Marek Jędraszewski.

Papież apeluje o przyjęcie migrantów. Jest odpowiedź KEP

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała oświadczenie w sprawie apelu papieża Franciszka i przyjęcie osób pilnie potrzebujących pomocy. "Jesteśmy gotowi pomagać w oparciu o istniejące możliwości prawne i w zgodzie z obowiązującymi państwowymi przepisami migracyjnymi" - deklarują duchowni.

Tomasz Krzyżak: Nie wolno dać się zwieść sceptykom i zawracać w pół drogi

Uznanie niedawnej ikony walki z pedofilią w Kościele za osobę niewiarygodną może mocno wyhamować proces oczyszczania się tej instytucji. Nie można na to pozwolić.

Po kolędzie z paszportem covidowym

- Wierni przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy – zaleca Jacek Jezierski, biskup elbląski.

Zaorać Lednicę – czy dominikanie nie chcą już młodzieży?

W artykule „Mój zakon taki nie jest” opublikowanym w Plusie Minusie ojciec Ludwik Wiśniewski OP sprzeciwia się krzywdzącym uproszczeniom wobec polskich dominikanów, jakie według niego zawiera raport tzw. świeckiej komisji badającej przemoc o. Pawła M. we Wrocławiu. Sama mam do raportu zastrzeżenia, bo lekceważy wkład w wydarzenia przełożonego domu, przeora, obwiniając personalnie Macieja Ziębę OP i… ogół, całą prowincję.

Abp Jędraszewski o plakatach świątecznych: Nowa fala ateizacji

Arcybiskup Marek Jędraszewski zabrał głos w sprawie świątecznych plakatów, które pojawiły się m.in. w Warszawie, Łodzi i Szczecinie. W ocenie duchownego jesteśmy świadkami "nowej fali ateizacji".

Tomasz Krzyżak: Medialne żale speców od pedofilii

Komisja ds. pedofilii skarży się w mediach, że strona kościelna nie chce z nią rozmawiać. Trudno jednak podejmować z kimś dialog, stawiając rozmówcę pod ścianą.