Pedofilia w Kościele. Ks. Isakowicz-Zaleski: Interwencja Watykanu albo będą kolejne afery

- W obecnej sytuacji Episkopat Polski nie jest zdolny do pełnego oczyszczenia, bo tak zaplątał się w te swoje chore różne systemy tego tuszowania czy mówienia, że to jest atak na Kościół, że nie jest w stanie tego problemu rozwiązać - powiedział w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, odnosząc się do sprawy pedofilii w Kościele po ostatniej publikacji "Rzeczpospolitej".

Tomasz Krzyżak, Piotr Litka: Niewidziane działania Jana Pawła II

Do 1983 r. w kościelnym prawie przestępstwo pedofilii nie było zagrożone karą wyrzucenia księdza.

Apel Państwowej Komisji ds. osób wykorzystanych seksualnie

Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 apeluje do wszystkich osób skrzywdzonych przez żyjące osoby z listy opublikowanej przez "Rzeczpospolitą" o zgłoszenie sprawy.

Abp. Jędraszewski z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Archidiecezja Krakowska poinformowała na Twitterze, że metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Skala tuszowania pedofilii w Kościele jest ogromna

To, co znalazło się w archiwach PRL-owskich na temat molestowania małoletnich, to wierzchołek góry lodowej. Mówienie, że oczyszczanie to atak na Kościół, jest odwracaniem pojęć, po to, by chronić sprawców – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Niemiecka prasa o publikacji "Rzeczpospolitej": Kościół przestał milczeć

Dziennik „Rzeczpospolita” ustalił, że ponad 1100 małoletnich mogło zostać wykorzystanych seksualnie przez katolickich duchownych w Polsce. Dzięki mediom polski Kościół przestał wreszcie milczeć – komentuje „FAZ”.

Pedofilia w Kościele. Prymas po publikacji "Rzeczpospolitej": Pragnę przeprosić

Prymas Polski odniósł się do ustaleń dziennikarzy "Rzeczpospolitej", którzy na podstawie analizy dokumentów stwierdzili, że ponad tysiąc stu małoletnich mogło zostać seksualnie wykorzystanych przez duchownych i świeckich pracujących w Kościele katolickim w Polsce w latach 1944-1989. Abp Wojciech Polak napisał, że myśli o skrzywdzonych. "Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia" - oświadczył.

Tylko w "Rzeczpospolitej": Lista księży podejrzanych i skazanych za przestępstwa seksualne w czasach PRL

Ponad tysiąc dzieci zostało seksualnie wykorzystanych przez duchownych i świeckich pracujących w Kościele katolickim w Polsce w latach 1944-1989. Oto lista 121 zidentyfikowanych przez naszych dziennikarzy przypadków i ich sprawców.

Pedofilia. Ogromna skala krzywd w Kościele

Co najmniej 1100 małoletnich mogło zostać w okresie PRL wykorzystanych seksualnie przez duchownych i świeckich pracujących w Kościele. Sprawcami tych przestępstw było ok. 300 osób.

Grzechy polskiego Kościoła. Potrzebny rachunek sumienia

Niektórzy przestępcy w sutannach krzywdzili dzieci przez trzy lub nawet cztery dekady. O tym, co robią, często wiedziały komunistyczne władze.

Kard. Nycz: Jeśli ktoś chce uczciwie badać przeszłość, Kościół nie może w tym przeszkadzać

– To, co się dzieje wokół papieża, kard. Adama Sapiehy, Benedykta XVI czy Matki Teresy w polskich i zagranicznych mediach, nie dzieje się bez powodu – uważa metropolita warszawski.

Znani politycy apelują o odpolitycznienie postaci Jana Pawła II i otwarcie archiwów

Kilkoro znanych polityków zajęło stanowisko w sprawie zniesławiania pamięci o Janie Pawle II. Jan Dworak, Aleksander Hall, Bronisław Komorowski, Roman Kuźniar, Janusz Steinhoff, Adam Strzembosz i Hanna Suchocka piszą, że "dla Polski i Polaków ważne jest odpolitycznienie postaci Jana Pawła II".

Sondaż: Polacy uważają, że Kościół nie pomaga wystarczająco ofiarom pedofilii

Na wsparcie dla skrzywdzonych Kościół ma duże fundusze. Ale ofiary przestępstw seksualnych o tym nie wiedzą.

Znany dominikanin odchodzi z Kościoła katolickiego

„Odkryłem, że ten system nie chce zmian” – napisał ks. Marcin Mogielski w mediach społecznościowych. Duchowny wielokrotnie publicznie upominał się o ofiary nadużyć seksualnych w Kościele.

Rydzyk: Uderzenie w Jana Pawła II? Chcą wyrwać Jezusa z serc i zniszczyć naród

Uderzenie w św. Jana Pawła II jest uderzeniem w Pana Boga i w Polaków, żeby wyrwać Pana Jezusa z naszych serc, a równocześnie zniszczyć Naród, który w swojej substancji jest Chrystusowy, Boży – tak redemptorysta Tadeusz Rydzyk odniósł się w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" do kontrowersji wokół św. Jana Pawła II.

Toruń: Szokujące zachowanie na rekolekcjach. Wyzwiska i popychanie przed ołtarzem

W sieci opublikowano nagrania, które – według doniesień – wykonano podczas rekolekcji w jednej z parafii w Toruniu. Na wideo widać między innymi mężczyznę, który przed ołtarzem szarpie kobietę ubraną jedynie w bieliznę i koszulę.

Skompromitować kardynała Sapiehę. Dokumenty bezpieki prawdopodobnie sfałszowano

Wątpliwe, a wiele wskazuje na to, że wręcz sfałszowane przez funkcjonariusza UB, dokumenty wykorzystano do dyskredytacji kard. Adama Sapiehy – metropolity krakowskiego i opiekuna Karola Wojtyły.

Ubecka mistyfikacja z pomocą donosiciela w sprawie kardynała Sapiehy

Dokumenty, w których opisano erotyczne wyczyny kard. Adama Sapiehy, są nie tylko wątpliwe, ale także z dużym prawdopodobieństwem sfałszowane. Szczegóły ujawniamy we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.