Abp Jędraszewski: Lech Kaczyński królom był równy

W rocznicę urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich w katedrze na Wawelu odbyła się msza, w której uczestniczyli, oprócz prezesa PiS, m.in. Beata Szydło, Ryszard Terlecki, Piotr Gliński i Barbara Nowak.

Porządki Franciszka

Już 31 na 45 stolic diecezjalnych w Polsce obsadził obecny papież. Ich liczba może wzrosnąć, bo Franciszek ma prawo zrobić nominacje wyprzedzające.

Papież Franciszek przyjął rezygnację polskiego biskupa

Ojciec Święty Franciszek przyjął, złożoną z racji zdrowotnych, rezygnację bp. Piotra Libery z posługi biskupa płockiego.

Tomasz Krzyżak: Wymuszone „przepraszam” biskupa Henryka Tomasika

Kościół nie przekona społeczeństwa, że jest szczery w działaniach, dopóki ukarani biskupi nie dostrzegą swojej odpowiedzialności za zaniedbania.

Biskup Henryk Tomasik przeprosił ofiarę pedofilii. Jest jednak "ale"

Biskup Henryk Tomasik, w którego działaniu w sprawie wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez podległego mu duchownego Watykan dopatrzył się nieprawidłowości, przeprosił pokrzywdzonego. Z przeprosin nie wynika jednak, by biskup dostrzegł swoje zaniedbania.

Tomasz Krzyżak: Po co uciekać od odpowiedzialności

Kościół w Polsce nie uniknie dyskusji o odszkodowaniach dla wykorzystanych seksualnie. Unika jej jak ognia, ale czas ją wreszcie podjąć.

Ochrona przed wykorzystywaniem seksualnym. Impuls idzie z Polski

Watykan dał zielone światło dla stworzenia nowego projektu w zakresie ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym. Liderami są polscy eksperci.

Tomasz Krzyżak: Sprawa bp. Henryka Tomasika pokazuje zaniedbania Watykanu

Uruchomiony proces oczyszczania Kościoła, wyciągania konsekwencji wobec winnych zaniedbań musi zejść niżej. Z poziomu hierarchii na poziom kanclerzy kurii, notariuszy, proboszczów – to w wielu przypadkach ludzie, którzy wiedzieli, lecz udawali, że niczego nie widzą.

Radomski biskup Henryk Tomasik prześwietlony przez Stolicę Apostolską

Po dwóch latach Watykan uznał, że biskup Henryk Tomasik, były ordynariusz radomski, dopuścił się „pewnych nieprawidłowości” w wyjaśnianiu sprawy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Ukraińskie msze w kościołach w całej Polsce

Przybywa w Polsce uchodźców, więc lubelskie kościoły wyszły z inicjatywą odprawiania mszy świętych po ukraińsku. Podobne inicjatywy pojawiają się w innych częściach Polski.

Watykan ukarze biskupa Tomasika?

Po dwóch latach Stolica Apostolska uznała, że bp Henryk Tomasik, były ordynariusz radomski, dopuścił się „pewnych nieprawidłowości” w wyjaśnianiu sprawy dot. wykorzystywania seksualnego małoletnich, którego miał się dopuścić ksiądz-działacz „Solidarności”. To efekt publikacji „Rzeczpospolitej”. Nie wiadomo na razie czy i jak biskup zostanie ukarany.

Delegacja polskich biskupów jedzie na Ukrainę

We wtorek rozpoczyna się kilkudniowa wizyta solidarności grupy polskich biskupów w Ukrainie - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Sondaż: Polacy krytycznie o wypowiedziach Franciszka

Papieska wypowiedź o „NATO szczekającym pod drzwiami Rosji”, choć nie spodobała się Polakom, to pozostanie bez wpływu na poziom ich religijności.

Tomasz Krzyżak: Rzym orzekł, sprawa kardynała Dziwisza skończona

Watykan nie będzie zajmował się dalej badaniem rzekomych zaniedbań kard. Stanisława Dziwisza z czasów, gdy stał on na czele archidiecezji krakowskiej (2005-2016). Poinformowano o tym w komunikacie opublikowanym w piątek przez Nuncjaturę Apostolską w Warszawie.

Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!

Wielkanoc to czas sięgania po tradycyjne ziemiańskie potrawy i nostalgicznego wspominania dawnych smaków. Ale powrót do nich możliwy jest już tylko w bardzo ograniczonym zakresie.

Sondaż: Duża część Polaków nie zauważyła żadnych działań Kościoła katolickiego po wybuchu wojny w Ukrainie

Na zlecenie „Rzeczpospolitej” IBRiS zapytał Polaków, jak oceniają działania Kościoła po wybuchu wojny. Aż 43 proc. badanych takich działań w ogóle nie odnotowało.

Abp Jędraszewski: Nikt o zdrowym rozsądku nie uwierzy, że brzoza jest w stanie oderwać skrzydło

- Są siły, które są zainteresowane tym, aby o prawdzie tego, co się tam wydarzyło, 12 lat temu, przynajmniej nasze pokolenie, nie mogło się dowiedzieć. Żeby to kłamstwo zostało pokryte milczeniem - przekonywał w niedzielnej homilii abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Jest akt oskarżenia przeciw adwokatowi reprezentującemu ofiary pedofilii w Kościele

Prokuratura postawiła poważne zarzuty adwokatowi, pełnomocnikowi wielu ofiar pedofilii w Kościele. Jednak od ponad czterech lat nie może ruszyć jego proces.