Papież zmienia skład komisji ds. pedofilii

Ewa Kusz, wiceszefowa krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka została przez papieża Franciszka powołana w skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja papieża ma zostać ogłoszona w piątek w południe.

Tomasz Krzyżak: Powracająca „kultura sekretu”

Tylko pełna przejrzystość może pomóc Kościołowi w odbudowie autorytetu.

Abp Jędraszewski wprowadza nowy podatek. Parafie mają oddawać część pieniędzy kurii

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski wydał dekret, który zobowiązuje wszystkie parafie diecezji do oddawania na rzecz kurii 10 proc. przychodów z prowadzonej działalności.

Abp Marek Jędraszewski przesłuchany ws. duchownego oskarżonego o molestowanie

Arcybiskup Marek Jędraszewski został przesłuchany przez prokuraturę w związku ze sprawą duchownego, który miał molestować pacjentkę oddziału paliatywnego - informuje portal tvn24.pl. Krakowska kuria zgłosiła sprawę dopiero cztery lata po tym, jak dowiedziała się, że doszło do przestępstwa.

Abp Marek Jędraszewski podczas mszy świętej mówił o "przemyśle produkującym dzieci"

Do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przybyli w niedzielę pielgrzymi z rodziny Archidiecezji Krakowskiej. Na mszy świętej abp Marek Jędraszewski mówił o ideologii gender, LGBT i "przemyśle produkującym dzieci".

Fundusz Kościelny pełen tajemnic

Rząd nie śledzi, do jakich wspólnot trafiają miliony, które co roku przeznacza na Fundusz Kościelny.

Nitras: Polska powinna jednostronnie wypowiedzieć konkordat

Podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie poseł KO Sławomir Nitras stwierdził, że zawarty z Watykanem konkordat jest "archaiczny" i Polska powinna jednostronnie go wypowiedzieć, a przywileje Kościoła - "opiłować".

Skarpeta Jana Pawła II relikwią. Ma certyfikat

Jak informuje „Gazeta Krakowska”, skarpeta, którą miał nosić Jan Paweł II, jest uznawana za relikwię. I choć brzmi to jak żart, przedmiot ma nawet specjalny certyfikat, potwierdzający jego oryginalność.

Biskupi będą musieli się tłumaczyć. Polityczki Lewicy składają zawiadomienia

Lewicowe polityczki złożą zawiadomienia na kilkunastu hierarchów, którzy mieli kryć pedofilów. Gdy tylko to zapowiedziały, ktoś wyłączył ich stronę internetową.

Tomasz Krzyżak: Pośpiech i presja nie pomogą w dojściu do prawdy

W sprawie biskupa Marka Mendyka gołym okiem widać, że sympatia wielu osób sytuuje się po stronie domniemanej ofiary. Trudno szukać bezstronności, a winy nie udowodniono.

Tomasz Krzyżak: Sprawa bp. Mendyka. Kościelne młyny muszą działać szybko

Ordynariusz świdnicki, biskup Marek Mendyk, został oskarżony o wykorzystanie seksualne osoby małoletniej. Oskarżenie sformułował w wywiadzie dla „Newsweeka” były kleryk seminarium duchownego w Świdnicy - Andrzej Pogorzelski. Wedle jego relacji do wykorzystania doszło 30 lat temu, gdy miał on osiem lat, a obecny biskup był zwyczajnym księdzem. Biskup Mendyk w wydanym oświadczeniu napisał, że zarzut „molestowania jest nieprawdą”, całą sprawę oddaje w ręce prawników, a od oskarżającego go mężczyzny żąda publicznych przeprosin.

Tomasz Krzyżak: Komisja ds. pedofilii - więcej działań merytorycznych niż pustych słów

Choć duża część postępowań prowadzonych przez komisję ds. pedofilii dotyczy księży, to z jej raportu wynika, że wojenka z Kościołem dobiegła końca i nadszedł czas współpracy.

Kościół przejmuje inicjatywę. Katolickie uczelnie kształcą ekspertów od ochrony małoletnich

Polski Kościół rozbudowuje struktury ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym i na potęgę kształci kadry. Jesienią w Krakowie ruszą studia podyplomowe poświęcone problematyce ochrony małoletnich w prawie kanonicznym.

Głos osób LGBT po raz pierwszy słyszalny w Kościele w Polsce

Kościół powinien złagodzić krytykę społeczności LGBT, a ona sama nie może być wykluczana ze wspólnoty – wynika z głosów podczas trwającego obecnie synodu.

Tomasz Krzyżak: Sprawa ks. Dębskiego. Dość milczenia i niedomówień

Na temat skandalu wywołanego przez ks. Andrzeja Dębskiego – byłego już rzecznika prasowego Archidiecezji Białostockiej, a także współtwórcę programu dla dzieci „Ziarno” w TVP – powiedziano już wiele.

Ks. Andrzej Dębski ukarany przez arcybiskupa. Nie ma prawa do noszenia stroju duchownego

Metropolita białostocki abp. Józef Guzdek ukarał księdza Andrzej Dębskiego za obsceniczne wiadomości, które wysyłał w internecie. Duchowny został pozbawiony prawa do wykonywania jakichkolwiek posług duszpasterskich i noszenia stroju duchownego.

Ksiądz Andrzej Dębski przestał być kapelanem Jagiellonii Białystok

Klub piłkarski Jagiellonia Białystok zareagował na doniesienia mówiące o obscenicznych i wulgarnych wiadomościach, jakie wysyłał rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski. Klub odciął się od duchownego.

Ksiądz wysyłał obsceniczne wiadomości do internautki. Został zawieszony

Rzecznik białostockiej kurii ks. Andrzej Dębski miał wysyłać do nieznajomej kobiety obsceniczne i wulgarne wiadomości. Duchowny decyzją kurii został zawieszony.