Nuncjusz apostolski kończy misję w Polsce. Ma nowe stanowisko w Rzymie

Arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce kończy swoją misję dyplomatyczną nad Wisłą. Przeprowadza się do Rzymu, gdzie obejmie stanowisko rektora Papieskiej Akademii Dyplomatycznej – instytucji, która na potrzeby Watykanu kształci kadrę dyplomatyczną dla przedstawicielstw Stolicy Apostolskiej.

Proces kanonizacji księdza Popiełuszki wyhamował. Brakuje cudu

Watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych spowolniła proces kanonizacji kapelana Solidarności – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Krzysztof Janik: Rytuały czy refleksja

Pytanie o religię w szkole jest w istocie pytaniem o to, jaką religijność ma mieć Polak, jaka ma być ta wspólnota.

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego księdza w Białymstoku

Parafia pw. Ducha Świętego w Białymstoku poinformowała o śmierci 88-letniego ks. Jana Toczki. Duchowny zaginął miesiąc temu.

Jan Maciejewski: Ratzinger znaczy centrum

Prowincjonalizm jest złożonym zjawiskiem. Po części polega on na chronicznym przekonaniu, że życie jest gdzie indziej, prawdziwe zdarzenia i decyzje zapadają hen daleko od nas.

Sondaż: Polacy za sprawdzeniem jak Karol Wojtyła walczył z pedofilią

Wiele środowisk zarzuca Janowi Pawłowi II bezczynność w walce z pedofilią wśród duchownych.

Prymas: W Boże Narodzenie musi brzmieć głos za każdym życiem od poczęcia

- W Noc Narodzenia Pańskiego rodzi się nowy świat. Przychodzi jednak nie w blasku fleszy, nie w światłach propagandy i nienasyconej komercji. To dziecię się rodzi, to królestwo przychodzi, ale nie w sposób ostentacyjny. Jest raczej jak ziarno rzucone w ziemię - mówił w czasie Mszy św. pasterskiej w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski, abp Wojciech Polak, cytowany przez KAI.

Polski Kościół ukarał księdza za pedofilię po 37 latach

Księdza, który w 1982 r. wykorzystał pięcioletnią dziewczynkę, kard. Józef Glemp wysłał na misje do Ameryki Łacińskiej. Kościelne kary nałożono na niego dopiero 37 lat później, po tym jak Stolica Apostolska uchyliła w sprawie przedawnienie.

Ofiary księdza-pedofila przerywają milczenie. "Pocałunek za obrazek z papieżem"

W zamian za obrazek z Janem Pawłem II ksiądz żądał od kilkuletnich chłopców namiętnych pocałunków. Ofiary pedofila w sutannie przerywają milczenie.

Ojciec Rydzyk: Kościół jest bogaty? To nieprawda. Księża są bardzo gospodarni, potrafią wiele zrobić małymi środkami

W obszernym wywiadzie, opublikowanym na łamach „Naszego Dziennika”, ojciec Tadeusz Rydzyk, przekonywał, że świat stoi „w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem”. Mówił tez o „marksizmie”, który - według niego - dominuje w sztuce i kulturze, oraz „obrzydzaniu” Jana Pawła II.

Wojtyła do księdza-pedofila: Każde przestępstwo winno być ukarane

Kardynał Karol Wojtyła podejmował zdecydowane kroki w odniesieniu do księdza, który wykorzystał seksualnie kilkoro dzieci – wynika z akt, do których dotarliśmy.

Prześwietlanie Karola Wojtyły. Watykan bada lata 1962-1978

Czy Watykan sprawdzi jak kardynał Karol Wojtyła, przed wyborem na papieża, reagował na przestępstwa wykorzystania małoletnich?

Isakowicz-Zaleski: Kościół próbuje zamilczeć pedofilię

Najważniejsze osoby z polskiego Episkopatu są współodpowiedzialne za przypadki pedofilii – uważa ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Sprawa księdza Surgenta. „Kilkadziesiąt ofiar. Drastyczne opisy pominęliśmy”

„Ksiądz Eugeniusz Surgent trafił do więzienia za seksualne molestowanie 6 chłopców. Ale ofiar było zapewne kilkadziesiąt w 13 parafiach, przez które przewinął się ksiądz Surgent. Po naszym tekście kościół rozpoczął poszukiwania wszystkich pokrzywdzonych” – mówi Tomasz Krzyżak w rozmowie z Cezarym Szymankiem.

Ojciec Żak: Czas na ruch krakowskiej kurii

Byłoby bardzo dobrze, aby teraz – po tym podziwu godnym wysiłku ustaleń autorów tekstu – przystąpiła do dzieła krakowska kuria, umożliwiając uzyskanie odpowiedzi na nasuwające się pytania – tak nasz tekst „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy”, opublikowany w „Plus Minus”, w którym opisaliśmy historię ks. Eugeniusza Surgenta, w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną komentuje ojciec Adam Żak, koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka.

Wizyta o. Rydzyka na Ukrainie. Życzył, by „grekokatolicy pooddawali kościoły, które pozabierali”

Z wizytą solidarnościową na Ukrainę w tym tygodniu przyjechał wraz ze współpracownikami o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i TV Trwam. Odwiedził tam ośrodki dla uchodźców na terenie Lwowa i okolic. - Ile lęku w tych dzieciach… Serce ściskało, patrząc na nie - relacjonował.

Tomasz Krzyżak: Ambasador Rosji w nuncjaturze. Watykańska polityka „wyciągniętej dłoni”

Czy faktycznie abp Pennacchio popełnił błąd? Z polskiego punktu widzenia – zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie i nakładanych na Rosję sankcji – tak. Ale trzeba na sprawę patrzeć na kilku poziomach.

Wizyta ambasadora Rosji w Nuncjaturze Apostolskiej. Rzecznik Episkopatu tłumaczy

Ambasador Rosji został zaproszony na spotkanie ambasadorów w Nuncjaturze Apostolskiej w Polsce. Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak oświadczył, że zwrócił się do Nuncjatury o informację w tej sprawie.