Michał Szułdrzyński: Tak bankrutuje „reforma” sądownictwa

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przedstawił w czwartek intrygujący pomysł.

Bogusław Chrabota: Ten raport to wyrzut sumienia

Stanięcie dziś przełożonych prowincji dominikańskiej pod pręgierzem, to gest odważny, ale to początek trudnej drogi, którą zakonnicy muszą przejść, by odzyskać dawną cześć.

Jerzy Haszczyński: Pociąg do Unii odjechał

Mimo antypolexitowych zaklęć może się okazać, że nie da się już wysiąść na stacji w granicach demokratycznego Zachodu. To się decyduje właśnie teraz.

Michał Szułdrzyński: Przekroczona granica

Wiedząc, że jest na przegranej pozycji w sporze o praworządność, PiS musi swego wroga maksymalnie demonizować. Porażka ze smokiem nie jest takim wstydem jak z wiatrakiem.

Michał Szułdrzyński: Przyszłość Polski w UE zbyt ważna, by zostawiać ją Suskiemu

Ten, kto myślał, że Marek Suski mówiąc kilka dni temu, że Polacy będą walczyli z „okupacją brukselską” powiedział ostatnie słowo, musiał we wtorek poczuć się człowiekiem małej wiary.

Jerzy Haszczyński: Rozdział z historii Niemiec. 2005-2021

Angela Merkel osobiście pożegna się w sobotę z Polską w roli szefowej niemieckiego rządu.

Michał Szułdrzyński: Brzydkie zabawy polexitem

Budząc nastroje antyeuropejskie, PiS igra polską suwerennością.

Michał Szułdrzyński: Gorąca polityczna jesień

Czy dojdzie do rekonstrukcji rządu? Co rusz w PiS słychać tęsknotę za tym, by premierem był jednak ktoś z „naszych". Sytuację premiera Morawieckiego utrudnia też fakt, że bardzo dużo politycznego kapitału zainwestował w Polski Ład.

Zuzanna Dąbrowska: Niech już Zbigniew Ziobro wyjdzie z tej Unii

Przez lata PiS budowało swoją władzę na konflikcie z Unią. A teraz dziwi się, że to będzie słono kosztować.

Michał Szułdrzyński: Covid nie odmienił Brukseli

Polski rząd pochopnie uwierzył w narrację, że w pandemii priorytetem dla Komisji Europejskiej jest walka z kryzysem i skutkami lockdownów, które zmieniły życie mieszkańców kontynentu, nie będzie więc naciskała w sprawie praworządności.

Michał Szułdrzyński: Konkurencja nie zaszkodzi opozycji

Dla wyborców, którzy swoje sympatie lokują po stronie opozycji, fakt, że Szymon Hołownia zdefiniował się na nowo w kontraście do Platformy, to dobra wiadomość.

Stefan Szczepłek: Najważniejsze, że wygrali

Polska pokonała Albanię 4:1 i trzeba się z tego wyniku cieszyć. Sztuką jest bowiem zdobyć cztery gole, oddając na bramkę cztery strzały.

Anna Cieślak-Wróblewska: Najgorsza jest niepewność dla frankowiczów

Frankowicze na własnej skórze mają okazję odczuć skutki chaosu prawnego w Polsce. Zamiast zajmować się kredytami walutowymi, Sąd Najwyższy chce rozstrzygnięć w kwestii powoływania sędziów.

Bogusław Chrabota: Błąd czy nie błąd prezydenta

Ze względu na powagę sytuacji przy wprowadzaniu stanu wyjątkowego poufna wiedza o zagrożeniach powinna być dostępna liderom opozycji, a opinia publiczna winna mieć dostęp do rzetelnej i poważnej komunikacji ze strony rządu.

Michał Szułdrzyński: Potrzebny skalpel, a nie cepy

Wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego budzi olbrzymie emocje. I nic dziwnego. To precedens po 1989 roku.

Bartkiewicz: Stan wyjątkowy: Łukaszenko nie wygrywa. My przegrywamy

Jeśli Aleksander Łukaszenko wygrywa w wojnie hybrydowej, jaką prowadzi na granicy Polski z Białorusią, to dzieje się tak dlatego, że przez ostatnie lata konsekwentnie niszczymy poczucie elementarnej wspólnoty interesów w Polsce.

Kozubal: Brak komunikacji to zła komunikacja

Eskalacja sytuacji na granicy po części wynika z zaniechania na poziomie politycznym działań definiowanych jako komunikacja strategiczna.

Zuzanna Dąbrowska: A kiedy włączą Wolną Europę?

Jeśli nie wiesz, co zrobić z chwiejącym się państwem, wymyśl jakąś wojnę. Najlepiej taką, której nie odważą się skrytykować nawet twoi polityczni wrogowie. PiS okopuje się więc w szańcach na wschodzie i przygotowuje beczki z prochem.