Jan Skoumal: Pocztówka z Głubczyc do szefowej niemieckich nacjonalistów

Szefowa AfD Alice Weidel stwierdziła, że wzbrania się przed nazywaniem Głubczyc — miasta jej przodków — inaczej niż z niemiecka Leobschütz. Jedni mogą uznać to za sentyment analogiczny do polskiego wobec Kresów, a inni — za groźbę rewizjonizmu.

Mirosław Żukowski: Nie spodziewajmy się, że igrzyska olimpijskie cokolwiek zmienią

Paryż chce zorganizować sportowe święto, jakiego jeszcze nie było. I to jest zarówno wielka nadzieja, jak i największy problem rozpoczynających się właśnie igrzysk olimpijskich.

Jerzy Haszczyński: Amerykański majstersztyk Beniamina Netanjahu. Przemowa w Kongresie Amerykanom się spodobała

Wizja, jaką izraelski premier Beniamin Netanjahu przedstawił w Kongresie USA, jest prosta: zjednoczmy się przeciwko Iranowi pod moim przewodem. I Amerykanom się spodobała. Proste rozwiązania nie uwzględniają jednak smutnej rzeczywistości konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Michał Szułdrzyński: Roman Giertych ratuje koalicję. Znowu

Mecenas Roman Giertych przyprowadza świadka, który ujawnia kulisy skoku ekipy Zbigniewa Ziobry na sądownictwo. Ratuje tym samym wizerunek koalicji rządzącej w chwili, gdy ta znalazła się w poważnej defensywie. Po części przez niego samego.

Bartłomiej Sawicki: Nowe opłaty od emisji uderzą Polaków po kieszeni, bo rząd nie uczy się na błędach

Nowe opłaty od emisji paliw zarówno w transporcie, jak i w budownictwie w efekcie tzw. dyrektywy ETS2 budzą na razie niewielkie emocje poza wąską grupą analityków. Skrzętnie wykorzystuje to rząd, który woli na razie o tym nie myśleć.

Tomasz Pietryga: Czy Adam Bodnar zrobi z Marcina Romanowskiego męczennika?

Dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara byłoby lepiej, gdyby sąd odwoławczy nie uwzględnił zażalenia prokuratury w sprawie aresztowania Marcina Romanowskiego.

Michał Szułdrzyński: Krzykiem i przekleństwami prawa aborcyjnego się nie zmieni

Może po wulgarnym ataku Strajku Kobiet na koalicję 15 października, ze szczególnym uwzględnieniem PSL, zarówno PiS, jak i jego przeciwnicy zgodnie uznają w końcu, że w polityce nie powinno być miejsca na chamstwo i agresję. Donald Tusk przekonywał, że krzykiem nie doprowadzi się PSL do zmiany stanowiska w sprawie aborcji. Nie zrobi się też tego przekleństwami miotanymi przez Martę Lempart.

Jerzy Haszczyński: USA szkodzą obozowi wolności, na którego czele chcą stać

Podkreślanie, że premier Izraela Beniamin Netanjahu jest najważniejszym w historii politykiem zagranicznym dla USA, to nie jest dobry pomysł. Zwłaszcza teraz.

Michał Szułdrzyński: Czy operacja „wspólny kandydat koalicji w 2025 r.” skończy się tak samo, jak „wspólna lista opozycji w 2023”?

Różnorodność koalicji 15 października jest zarówno jej atutem, jak i źródłem problemów. Wystawienie wspólnego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich 2025 roku byłoby sygnałem jedności, ale doświadczenie podpowiada, że to wcale nie będzie łatwe.

Tomasz Krzyżak: Puchnący budżet Sejmu

Sejm planuje niewielkie podwyżki dla pracowników. Ale ci domagają się takich, jakie obiecał premier. Raczej ich nie dostaną.

Jerzy Surdykowski: Czarna dziura w świadomości Zachodu

Leżąc w szpitalu, poznałem dawnego mieszkańca Mariupola, hutnika z zakładów Azowstal. Przez salę przetoczyła się opowieść o ucieczce spod bomb, o synu i zięciu, którzy są w wojsku, o córkach czepiających się jakiejkolwiek pracy w Polsce. Takich opowieści nie rozumie ani Donald Trump, ani Olaf Scholz.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Umarł HiT, niech żyje HiT! Czyli wychowanie patriotyczne według PSL

Trudno wyczuć, w jaki sposób Władysław Kosiniak-Kamysz będzie chciał kształtować w młodych ludziach postawy patriotyczne. Ale po ośmiu latach rządów PiS taka zapowiedź PSL musi wzbudzać niepokój.

Paweł Rochowicz: Gospodarka w sądach, głupcze!

Usprawnienie postępowań gospodarczych to kwestia znacznie ważniejsza niż wygoda sądów czy pełnomocników. Tu chodzi o to, by Polska liczyła się w światowej grze o inwestycje.

Paweł Łepkowski: Wymuszona rezygnacja Joe Bidena to profanacja demokracji

Na niecały miesiąc przed konwencją Partii Demokratycznej w Chicago 14,5 mln wyborców tej formacji ma prawo się czuć oszukanymi. Kalkulacje polityczne okazały się ważniejsze od mandatu udzielonego prezydentowi Joe Bidenowi przez wyborców.

Michał Płociński: Rezygnacja Bidena jest tak zaskakująca, że przegrałbym dom i auto, gdybym się założył

Jeśli coś na pewno wiemy o polityce, to właśnie to, że tacy polityczni wojownicy jak Joe Biden zawsze woleliby zginąć na placu boju, niż uciec przed walką. Proszę się nie łudzić, że prosta odpowiedź, że po prostu bał się polec z Donaldem Trumpem, jakkolwiek wyjaśnia, dlaczego zrezygnował z walki o prezydenturę w USA.

Michał Szułdrzyński: Kosiniak-Kamysz nie chce być wasalem Tuska, więc walczy o tożsamość koalicji

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wysyła Donaldowi Tuskowi i Lewicy ostrzeżenie: idąc w lewo, rząd osieroci konserwatywnych wyborców i przybliży powrót PiS do władzy. Tylko silne konserwatywne skrzydło w ramach koalicji rządzącej zagwarantuje jej stabilne i długie rządy.

Katarzyna Kucharczyk: Niebieski ekran śmierci. Czyli ciekawa lekcja dla ludzkości

Globalna awaria Microsoftu. Apokalipsa. Technologiczny armagedon. Takie nagłówki dominowały ostatnio w mediach. A ja postawię przewrotną tezę: awaria może wyjść nam na dobre. Pod jednym warunkiem.

Rusłan Szoszyn: Trump rozmawiał z Zełenskim. Negocjacje z Putinem są tylko kwestią czasu

Rozmowa telefoniczna byłego prezydenta USA z ukraińskim przywódcą wyraźnie pokazuje kierunek, w którym potoczy się trwająca od lat wojna nad Dnieprem.