Wojciech Tumidalski: Likwidacja Izby Dyscyplinarnej może nie wystarczyć Brukseli

Przyjęta ustawa rozwiązuje część problemów wskazanych przez Unię, ale też tworzy nowe. Komisja Europejska nie zatwierdzi żadnego planu odbudowy, jeśli nie będzie przekonana, że wszystkie kryteria zostały spełnione.

Jan Kosch: Pożoga

Wobec obecnej agresji Putina na Ukrainę zacierają się negatywne uczucia związane z pogromem wołyńskim i działalnością OUN oraz UPA. Wydaje się, że Putin zdołał pogodzić nasze narody, które dzieliła przeszłość.

Michał Szułdrzyński: Prezydent ratuje rząd

Gdyby nie Andrzej Duda, PiS musiałby stawić czoło problemom gospodarczym bez miliardów euro wsparcia z Unii Europejskiej. A na to Polski po prostu nie stać.

Tomasz Pietryga: Zbigniew Ziobro – partner nieprzewidywalny

Jeszcze kilka lat temu obrona przed wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobro byłaby testem politycznej siły Zjednoczonej Prawicy. Dziś wniosek, który złożyła opozycja, domagając się odwołania ministra, jest dla PiS co najmniej kłopotliwy.

Marcin Piasecki: Polska stanie się artyleryjską potęgą. HIMARS-y będą straszyć

MON zapowiedział gigantyczny kontrakt na systemy rakietowe HIMARS. Wartość zamówienia to kilkanaście miliardów dolarów. Olbrzymie pieniądze.

Mateusz Rzemek: Oskładkowanie zleceń. Przerzucanie winy za odchudzanie portfeli

Kiedy i jak to się stało, że to już nie rząd Zjednoczonej Prawicy, tylko Unia Europejska chce oskładkować umowy zlecenia? Czegoś tu nie rozumiem.

Wojciech Tumidalski: Moment konstytucyjny już minął

Jeśli konfiskowanie majątku polskim przestępcom nie wymaga zmiany konstytucji, to skąd pomysł, że trzeba ją zmieniać, by konfiskować majątki Rosjanom finansującym wojnę z Ukrainą?

Bogusław Chrabota: Masakra w Uvalde i Polska. Problem z dostępem do broni

Ile jeszcze będzie takich strzelanin, zanim problem na poważnie stanie w Kongresie? Możliwe, że czekać trzeba będzie kilka dekad, a może nawet dłużej, ale nie mam wątpliwości, że to dzikie prawo kiedyś się zmieni.

Hubert Kozieł: Viktor Orbán łupi z zysków. Kto pójdzie jego śladem?

Zawsze jest okazja, by zabrać zyski bankom czy koncernom naftowym. Nie jest żadną tajemnicą, że nad podatkiem od zysków nadzwyczajnych debatuje się już w wielu krajach.

Bogusław Chrabota: Janusowe oblicze Donalda Tuska

Badania IBRiS dla „Rz” pokazują, że szef Platformy nie jest tak oczywistym opozycyjnym kandydatem na premiera, jak mogłoby się wydawać.

Jędrzej Bielecki: Polska musi odciąć się od Orbána

Węgry poszły tak daleko we wspieraniu interesów Putina w Europie, że już samo ochłodzenie relacji Warszawy z Budapesztem nie wystarcza. Polskie władze muszą jasno potępić węgierskiego przywódcę.

Zuzanna Dąbrowska: Rozmowy chwilowo niekontrolowane

Pegasus już nie działa, ale nowe cyberszpiegowskie gadżety będą mogły operować w Polsce całkiem swobodnie.

Andrzej Łomanowski: Mądrości zombi z Kremla

„Rosja nigdy nie decydowała o losach suwerennych państw” – twierdzi Nikołaj Patruszew. Jasne, Rosja brała udział w rozbiorach Rzeczypospolitej oczywiście tylko dlatego, że kraj popadł w chaos i anarchię, czyli utracił suwerenność.

Michał Szułdrzyński: Efekt flagi i sufit Tuska

Wiele wskazuje na to, że dopiero dziś, po trzech miesiącach wojny w Ukrainie, partia rządząca może liczyć na tzw. efekt flagi, czyli wzrostu poparcia w sondażach w związku z poczuciem niepewności wywołanym rosyjską agresją.

Marek Kozubal: Rezerwa potraktowana przez MON po macoszemu

Żołnierz rezerwy aktywnej nie ma co liczyć na pieniądze za tzw. gotowość, jak jest w innych armiach. O niebo lepsze warunki resort obrony stworzył chociażby WOT.

Tomasz Krzyżak: Sprawa bp. Henryka Tomasika pokazuje zaniedbania Watykanu

Uruchomiony proces oczyszczania Kościoła, wyciągania konsekwencji wobec winnych zaniedbań musi zejść niżej. Z poziomu hierarchii na poziom kanclerzy kurii, notariuszy, proboszczów – to w wielu przypadkach ludzie, którzy wiedzieli, lecz udawali, że niczego nie widzą.

Michał Szułdrzyński: To premier Mateusz Morawiecki czy wujcio na weselu?

Po co premier zaczepia Norwegię? Po co rozgrywa społeczne resentymenty i gani informatyków? Jakiemu dobru ma to służyć i jaki cel chce osiągnąć? A może to tylko takie gadanie, jak przy stole na komunii?

Hubert Salik: Węglowy efekt motyla. Czy Australia pomoże Putinowi?

W obecnym globalnym układzie sił zapowiedź odejścia od paliw kopalnych przez największego eksportera węgla na świecie niesie ze sobą konsekwencje natury geopolitycznej. Polityka klimatyczna nowego australijskiego rządu może prowadzić do groźnego zbliżenia Moskwy i Pekinu.