Michał Szułdrzyński: Coraz więcej wątpliwości

Inwigilacja Michała Kołodziejczaka obnaża tłumaczenia PiS w sprawie Pegasusa. Jeśli więc ktoś dotąd nie był przekonany, że sprawę powinno się wyjaśnić od podszewki, na przykład powołując sejmową komisję śledczą, teraz powinien zmienić zdanie.

Bogusław Chrabota: Ratują nas pracownicy ze wschodu

Jesteśmy w nie mniejszy sposób uzależnieni od pracowników z zagranicy niż największe kraje Unii Europejskiej czy należąca do niedawna do europejskiego klubu Wielka Brytania. To już nie setki tysięcy ludzi, ale miliony.

Michał Szułdrzyński: PiS chce wziąć opozycję na litość

Jak trwoga to do Boga – mówi stare przysłowie. W realiach polskiej, spolaryzowanej polityki można je sparafrazować: Jak trwoga, to do opozycji.

Zuzanna Dąbrowska: Rozmawiać ponad głową pani kurator

To, że premier i minister zdrowia stoją pod ścianą w sprawie pandemii, jest jasne. Muszą teraz wymyśleć, jak się od niej oderwać przy pomocy opozycji, bo inaczej zmiecie ich piąta fala.

Jerzy Haszczyński: Znowu została nam tylko Ameryka

Niezależnie od tego, czy Putin rozpocznie wielką wojnę, czy jej nie rozpocznie, doświadczenie z czasu wielkiej próby dowodzi, że bezpieczeństwo naszego regionu jest i będzie w rękach Stanów Zjednoczonych.

Bogusław Chrabota: Dziwna cisza w sprawie Ukrainy

Wojna na Wschodzie może wybuchnąć każdego dnia. Codziennie budzimy się z nerwowym pytaniem: czy na Ukrainie już się zaczęło?

Zuzanna Dąbrowska: Kto tu pierwszy mrugnie

Paweł Kukiz prowadzi licytację, spodziewając się uzyskania jak najlepszej ceny za swoje trzy szable. W pakiecie bezpłatna dostawa i szlagier na kampanię.

Jerzy Haszczyński: Czyje poglądy wyraził dowódca niemieckiej marynarki wojennej

Wiceadmirał Kay-Achim Schönbach na chwilę stał się najsławniejszym niemieckim wojskowym. Stracił stanowisko, ale obawy, czy ujawnił istotę niemieckiego myślenia o świecie, szybko nie znikną.

Haszczyński: Po rozmowach Blinken-Ławrow. Jeszcze jest o czym rozmawiać, wojna przełożona

Trochę optymizmu. Rozmowy ostatniej szansy nie są ostatnie. Inwazja rosyjska na Ukrainę nadal jest realna, ale Władimir Putin nie ma powodu, by decyzję podejmować już teraz. Ma na to czas co najmniej do końca przyszłego tygodnia.

Ćwiek: Polska próbuje ominąć etap szczepień

Rząd chce walczyć z piątą fala zakażeń koronawirusem wzorując się na strategiach przyjmowanych przez państwa zachodnie. Nie uwzględnia jednak faktu, że zaszczepiło się tam więcej osób.

Jacek Cieślak: Polskimi piosenkami w Kukiza?

Marek Suski (PiS) zapowiedział zmianę ustawy o radiofonii, tak by co najmniej 80 proc. muzyki w godzinach 5-24 była polska.

Jerzy Haszczyński: Przegrywamy, na razie

Wojna w naszej części świata jest realna. Putin jej jeszcze nie zaczął, a już się przekonał, że Zachód jest tak podzielony, iż z zapowiadanych megasankcji może niewiele zostać.

Michał Szułdrzyński: PiS w potrzasku

Komisja jest nie na rękę władzy, bo pewnie sama nie wierzy w zapewnienia ministra Mariusza Kamińskiego, że żadnej inwigilacji opozycji nie było. Ale jeśli schowa wniosek Kukiza do zamrażarki, ten może zerwać sojusz i na dobre przejść do opozycji.

Zuzanna Dąbrowska: Zapomnieć o grobach bliskich?

Minister zdrowia nie straci stanowiska u progu piątej fali pandemii. Ktoś musi przecież za jakiś czas ponieść za nią odpowiedzialność.

Artur Ilgner: Antyszczepionkowscy. Czy mądrość wygra z głupotą, etyka z ambicją?

Trzynastu "gniewnych ludzi" (starsi pamiętają głośny film z poprzedniego stulecia), nie ławników, a polskich profesorów, lekarzy i naukowców z Rady Medycznej przy premierze RP, których przy powoływaniu szef ministrów nazwał "najwybitniejszymi z wybitnych" zrezygnowało z udziału w pseudomedycznej farsie.

Bogusław Chrabota: Chronić polskich wydawców i twórców

W czwartek 20 stycznia Parlament Europejski głosuje w sprawie DSA, czyli aktu o usługach cyfrowych. To ważna regulacja, bowiem uporządkuje na dekady sferę internetu, nowelizując tym samym ponad 20-letnią dyrektywę o handlu elektronicznym.

Piotr Górski: Polityk nie powinien wchodzić do gabinetu lekarskiego

Z pandemią jest jeden, podstawowy problem. Poza telewizją, która pokazuje obrazki ze szpitali, nikt jej nie widział i nikt nie widział wirusa. Poza specjalistami patrzącymi w mikroskop i lekarzami z nią walczącymi. Dlatego być może mało się jej boimy. Tak, jak niechętnie stosujemy zasady profilaktyki wielu chorób, dopóki choroba nas nie dopadnie. Wierzymy, że jesteśmy nieśmiertelni. W tym przypadku jest dokładnie tak samo.

Michał Szułdrzyński: Co chciały ukryć służby

Afera Pegasusa zaczyna coraz bardziej przypominać sagę o sycylijskiej mafii niż opowieść o uważanym do niedawna za wzór demokratycznej transformacji kraju w środku Europy.