Krzysztof Adam Kowalczyk: Walka z inflacją nie grozi nam bezrobociem

Bezrobocie to przy naszej demografii strachy na Lachy, ale inflacja – wbrew temu, co mówi prezes NBP Adam Glapiński – jest nadal groźna. Dlatego wyższym stopom procentowym trzeba dać dłużej popracować. Dywagacje o ich obniżce w tym roku są zdecydowanie przedwczesne.

Bogusław Chrabota: Ściema z darmowymi autostradami

Samochód wciąż pozostaje symbolem statusu, ale rosnące koszty eksploatacji, części zamiennych czy serwisu powodują, że korzystamy z nich coraz rzadziej.

Artur Bartkiewicz: Jak Donald Tusk wciąga Polskę 2050 pod próg

Po marszu 4 czerwca Polska 2050 znalazła się na drodze do pójścia w ślady Nowoczesnej – jeśli Szymon Hołownia nie ma w rękawie jakiegoś asa, to jego ugrupowanie zmierza do tego, by stać się częścią Platformy Obywatelskiej.

Jerzy Haszczyński: Niedoceniany rosyjski terroryzm

Wysadzenie tamy na Dnieprze ma zastraszać, ale też wynika ze strachu. Najbardziej Moskwa drży na myśl o utracie Krymu.

Bogusław Chrabota: Sondaż z 4 czerwca. Platforma surfuje na fali

Gdyby ten sam sondaż zrobić wieczorem bądź w poniedziałek rano, poparcie dla zwycięskiej 4 czerwca w przekazie medialnym formacji Donalda Tuska zapewne dobrze przekroczyłoby 30 proc.

Michał Płociński: Platforma odrobiła lekcję z polskości

Może zamiast przez lata szukać pomysłów na inny, nowocześniejszy patriotyzm, trzeba było od początku odwoływać się tego, który w Polsce już obowiązuje? Bo innego, jak widać, nie ma i nie będzie.

Krzysztof A. Kowalczyk: Nie możemy wiecznie blokować żywności z Ukrainy

Dostęp do tanich surowców znad Dniepru byłby dla naszego przetwórstwa żywności szansą budowy relacji z dostawcami z Ukrainy. A z czasem może nawet stworzenia tam przyczółków produkcyjnych. Ale okno możliwości otwarte jest dziś, po wojnie się zamknie.

Jerzy Surdykowski: Marsz 4 czerwca niczego nie gwarantuje. Skończyła się demokracja

Imponujący przemarsz w Warszawie nie gwarantuje wyborczego zwycięstwa. Nie gwarantuje też niczego kompromitująca rządzących amputacja zębów jadowych przeciwnej zasadom prawa europejskiego ustawy „lex Tusk”.

Bogusław Chrabota: Donald Tusk wygrywa 4 czerwca

Marsz okazał się nadspodziewanym sukcesem. Donald Tusk zdystansował konkurentów na opozycji. Fantastycznie wyczuł koniunkturę i zdiagnozował społeczną emocję.

Artur Bartkiewicz: Marsz 4 czerwca. Donald Tusk wygrał dwie bitwy

„To największe w historii konsultacje społeczne” – przekonywali organizatorzy marszu 4 czerwca. I rzeczywiście – skala demonstracji musiała robić wrażenie, a Donald Tusk zdołał dzięki temu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Michał Szułdrzyński: Wielki marsz Tuska, wielki ból głowy Kaczyńskiego

Obóz władzy sam swoimi działaniami zmobilizował sympatyków opozycji do udziału w marszu, który – wbrew próbom jego zohydzenia – okazał się frekwencyjnym sukcesem.

Artur Bartkiewicz: Czy Andrzej Duda zawetuje swoją nowelizację?

W internecie dużą popularnością cieszy się fraza, że „kto mieszka w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje”. Dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie ten opis polskiej rzeczywistości zyskał solidny fundament.

Michał Szułdrzyński: Andrzej Duda popełnił poważny błąd. I sam to przyznał

Choć prezydent Andrzej Duda przekonuje, że postąpił słusznie, podpisując lex Tusk, inicjatywa ustawodawcza jego słowom zaprzecza. Albo sam zrozumiał, że błąd popełnił, albo dosadnie uświadomił mu to ktoś z naszych sojuszników.

Tomasz Pietryga: Prezes Przyłębska – buntownicy 1:0

Pełny skład Trybunału Konstytucyjnego na piątkowej rozprawie o sporze kompetencyjnym to sukces Julii Przyłębskiej, która odzyskuje kontrole nad TK.

Bogusław Chrabota: Czy sędzia Marciniak zgrzeszył

Nie piętnujmy Szymona Marciniaka do momentu, kiedy nie zapoznamy się z tym, co na imprezie Everest 2023 słuchaczom tłumaczył. Nie stygmatyzujmy faceta, który tylko poszedł na mecz z bandą kiboli. Inaczej wpiszemy się w logikę tych, którzy są gotowi prześladować politycznie za fakt istnienia.

Jędrzej Bielecki: Zmarnowane pięć minut

Francja i Niemcy w końcu prowadzą politykę wobec Rosji, o której marzyła Polska. Ale Warszawa nie ma na nią wpływu.

Bogusław Chrabota: 4 czerwca, symbol zmiany

Jeszcze niedawno można było założyć, że demonstracja planowana przez Donalda Tuska w Warszawie nie wzbudzi wielkiego echa. Dziś jest już inaczej. Kreatywna współpraca sejmowej większości i prezydenta Dudy kompletnie odwróciła perspektywę.

Artur Bartkiewicz: Uczciwi nie mają się czego bać? Kilka pytań o lex Tusk

„Jeżeli ktoś działał uczciwie, to czego ma się bać?” – pyta premier Mateusz Morawiecki w kontekście komisji lex Tusk. Ano może tego, że – jak mawiał Feliks Dzierżyński – „nie ma niewinnych, są tylko źle przesłuchani”.