Bogusław Chrabota: Nie wszyscy Rosjanie są z Putinem

Mam świadomość, że bohaterów jest niewielu. Ale Europa musi o nich pamiętać. Wiedzieć, że są, żyją. I stać przed nimi otworem.

Joanna Ćwiek: Rodziców nie interesuje, co Czarnek myśli o Broniarzu. Chcą wiedzieć, dlaczego fizyki uczy nauczyciel od plastyki a języka angielskiego polonistka

Rodziców nie interesuje, co myśli Sławomir Broniarz o ministrze edukacji. Nie interesuje ich także to, co Przemysław Czarnek uważa o prezesie ZNP. Nie chcemy wiedzieć, czy panowie się lubią czy nie. Ani jak często się spotykają. Rodzice chcą mieć pewność, że we wrześniu dzieci znów pójdą do szkoły. I to takiej, w której czekają na niego kompetentni nauczyciele.

Michał Szułdrzyński: W sprawie KPO Bruksela może narracyjnie przegrać z PiS

Komisja Europejska, podejmując decyzję dotyczące pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, powinna zastanowić się nad tym, czy karząc rząd PiS, nie doprowadzi do znacznego osłabienia proeuropejskich nastrojów w Polsce.

Anna Wojda: Próby reformowania szpitali są jak kroplówka dla umierającego

Niestety, wiadomo już, że na reformę modernizującą placówki nie ma co liczyć. Nie teraz i nie w zapowiadanej formie. Czy służba zdrowia tę opieszałość przeżyje?

Iwona Trusewicz: Gospodarczy samobójca Putin dobrze służy Unii

Rosja jest krajem, który nie ma światu nic do zaoferowania oprócz surowców. Ograniczając eksport gazu i ropy, Władimir Putin popełnia gospodarcze samobójstwo. A to taki rodzaj publicznej śmierci, który nam, Europejczykom, bardzo posłuży.

Rusłan Szoszyn: Krymski most piętą achillesową Putina

Symbolizuje powrót Rosji do imperializmu, nie może w niego trafić ukraiński pocisk ani „dojść do pożaru”. Dla Władimira Putina jest tak samo święty jak moskiewski Kreml.

Bogusław Chrabota: Sankcje Moskwę zabiją

W dłuższej perspektywie Rosja pozostanie sama i musi przegrać. Świetnie to wiedzą eksperci, także rosyjscy.

Michał Szułdrzyński: Nowogrodzkologia stosowana, czyli Morawiecki przetrwa albo nie

Nie ma znaczenia liczba przecieków o rosnącej niechęci wobec premiera ani to, czy Jarosław Kaczyński mu ufa. Obecny szef rządu będzie sprawował swoją funkcję tak długo, jak prezes uzna to za stosowne, bez względu na to, co na ten temat mówił, mówi i będzie mówić.

Mariusz Janik: Magazyny mamy pełne, ale gazu i tak może zabraknąć

To prawda, że Polska jest pierwszym krajem w Europie, który zapełnił już swoje gazowe magazyny gazu „pod korek”. Ale i tak zimą czeka nas balansowanie na krawędzi energetycznej przepaści, bo gazociąg Baltic Pipe pełną mocą ruszy dopiero 1 stycznia.

Artur Bartkiewicz: Honor senatora Boguckiego, czyli jak PiS nie reformuje państwa

„Wystarczą cztery Ziobra i Polska będzie dobra” – śpiewał przed laty Andrzej Rosiewicz. W haśle tym ukryta jest bardzo niebezpieczna filozofia reformowania państwa przez Zjednoczoną Prawicę.

Michał Szułdrzyński: Hałaśliwy minister bezradności

7 promili dla Solidarnej Polski wyjaśnia skandaliczny atak Zbigniewa Ziobry na Władysława Frasyniuka.

Tomasz Krzyżak: Bardzo zagadkowa dymisja Piotra Krawczyka, szefa Agencji Wywiadu

Powody odejścia szefa wywiadu oficjalnie są osobiste, ale wszystko wskazuje na to, że został on o to „poproszony” po tym, jak nasi dziennikarze opisali tajemniczą śmierć w Albanii handlarza respiratorami. Co o całej sprawie wie odchodzący właśnie Piotr Krawczyk?

Michał Szułdrzyński: Populizmem szkoły się nie wyleczy

Jaki jest bilans konserwatywnej rewolucji, którą PiS zapowiadało w 2015 r., gdy szło do władzy? Czy wzmocniono rodzinę i szacunek do tradycyjnych wartości?

Bogusław Chrabota: Buldogi pod dywanem, czyli brak liderów

Zbadaliśmy społeczne poparcie dla potencjalnych następców Mateusza Morawieckiego i wylądowaliśmy na pustyni – a właściwie lider PiS wylądował.

Mariusz Janik: Kryzys energetyczny w Europie. Bogaci oszczędzają, biedni subsydiują

Ironia losu. Gdy polscy posłowie przymierzali się do głosowania nad programem dopłat do paliw zużywanych w gospodarstwach domowych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do Europy o... nie oszczędzanie konsumentom podwyżek, co miałoby skłaniać ich do oszczędzania energii.

Ambasador Chin w Polsce o wizycie Pelosi: Perfidia USA

W ostatnim czasie chińska strona wielokrotnie, wieloma kanałami i na wszystkich szczeblach, w Pekinie i Waszyngtonie, wyrażała swój kategoryczny sprzeciw wobec wizyty na Tajwanie Przewodniczącej Izby Reprezentantów USA. Nancy Pelosi mimo ostrzeżeń przekornie decydując się na odwiedzenie na Tajwanu spowodowała, że sytuacja w Cieśninie Tajwańskiej nagle się zaostrzyła - pisze ambasador Chin w Polsce, Sun Linijang.

Jerzy Haszczyński: Trzeci front Joe Bidena

Gdy dowiedzieliśmy się o śmierci az-Zawahiriego, Nancy Pelosi była gdzieś w okolicach Tajwanu, wywołując wściekłość Chińczyków i obawy wielu ludzi na świecie, że zaraz wybuchnie kolejna wielka wojna.

Bogusław Chrabota: Ziobro na kolanach. Ogrywany przez Kaczyńskiego i Bąkiewicza

Ziobro czuje, że traci punkty i monopol. Daje się ograć z prawej strony, czego pewnie dotąd się nie spodziewał. Efekty widać w sondażach; Solidarna Polska ma mniej niż procent poparcia. Czy już rozumie, że wpadł w pułapkę, którą sam sobie zgotował?