Jerzy Haszczyński: Wyobraźmy sobie Rosję niezdolną do podbojów

Na piątkowe wydarzenia na Wschodzie Zachód może zareagować tylko w jeden sposób: większym i szybkim wsparciem militarnym Ukrainy.

Andrzej Łomanowski: Przepych kremlowskich sal i pompatyczność uroczystości miały skryć słabość Putina

Najważniejszym zdaniem wypowiedzianym w czasie ceremonii „przyjęcia w skład Rosji” kawałków ukraińskiego państwa przez Władimira Putina było wezwanie, by Kijów zgodził się na „natychmiastowe przerwanie ognia” i „powrót do stołu rozmów”.

Zuzanna Dąbrowska: Towarzysz podróży z przypadku

W polityce można lawirować, skręcać w lewo i prawo. Ale trudno jest przetrwać, sprzedając, jak Paweł Kukiz, pojedyncze pomysły, gdy inni operują całym uniwersum.

Jędrzej Bielecki: Wpis byłego szefa MSZ o Nord Stream - Sikorski nie wyczuł Ameryki

Nie ma tu mowy o jednorazowym impulsie. Zanim Radosław Sikorski zamieścił na Twitterze zdjęcie obrazujące zniszczenie Nord Stream 1 i 2 z podpisem „dzięki Ameryko”, tłumaczył na tym samym koncie, jak bardzo taki ruch „zawęża pole manewru Putina”, bo zmusza go do wykorzystania rurociągu przebiegających przez Polskę i Ukrainę jeśli będzie chciał, aby Rosja kiedyś znów sprzedawała gaz zachodniej Europie.

Joanna Ćwiek: Po co komu takie przeprosiny Czarnka?

Choć Przemysław Czarnek za swoje słowa o osobach LGBT przeprosił, to zrobił to w swoim stylu. Tak, żeby nikt nie pomyślał, że ma z tego powodu jakiekolwiek wyrzuty sumienia.

Dyskwalifikacja, nie nokaut

Zagrożenie, że na igrzyskach w Los Angeles (2028) nie zobaczymy boksu, jest realne. Mówią o tym głośno obie strony: MKOl i federacja IBA.

Krzysztof A. Kowalczyk: Niemoralna propozycja rządu. Chce karać firmy 50-procentowym podatkiem

Na to, by energetycy mogli podnieść ceny dla ludności o słynne „tylko 40 proc.”, mają się zrzucić inne duże firmy. Tak wygląda polska wersja windfall tax, czyli podatku od nadzwyczajnych zysków.

Anna Słojewska: Meloni nie oznacza rewolucji w UE

Włochy pod wodzą Giorgii Meloni nie zmienią Unii. Będą dryfować na marginesie UE.

Jędrzej Bielecki: Skrajna prawica podbiła Włochy

Przed takim wyzwaniem Unia Europejska jeszcze nie stanęła. W trzecim co do znaczenia kraju Wspólnoty władzę przejmuje koalicja nacjonalistycznej, populistycznej prawicy.

Stefan Szczepłek: Walia - Polska 0:1. Spełniony obowiązek

Zwycięstwo nad Walią w Cardiff oznacza zajęcie trzeciego miejsca w grupie Ligi Narodów i pozostanie w najwyższej dywizji. To mniej więcej wyznacznik pozycji reprezentacji Polski na tle innych w Europie.

Bogusław Chrabota: Propagandowy sezon grzewczy

Premier Morawiecki przeżyje. Ale PiS może nie przetrwać zimy.

Artur Bartkiewicz: Nie zawracajcie głowy tym węglem czyli dobre rady PiS na zimę

Zamówiony przez rząd węgiel płynie do Polski w tempie Odysa powracającego do Itaki, więc w oczekiwaniu na jego przybycie rządzący mają dla nas bezcenne rady.

Piotr Arak: Ukraina po wojnie ma szansę na sukces gospodarczy

Sukcesy wojsk powinny skłonić do szybszego myślenia o tym, jak rozpocząć proces odbudowywania zaatakowanego przez Rosję kraju – pisze ekonomista.

Michał Kolanko: Jesienne dylematy PiS

Konflikt jest wpisany w naturę polityki - mówili w jednym z wywiadów w tym roku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pytanie jednak, czy rozmowy o rekonstrukcji i spory dotyczące węgla w PiS nie zepchną partii rządzącej do całkowitej defensywy w być może najtrudniejszym momencie jej rządów.

Jędrzej Bielecki: Giorgia Meloni, nowa twarz europejskiej prawicy

Od niedzieli Giorgia Meloni będzie liderką populistycznych nacjonalistów w Unii Europejskiej, spychając w cień Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbána.

Aleksander Hall: Piękna karta Tomka Wołka

W wolnej Polsce Tomasz Wołek był ważną postacią medialną: redaktorem ważnych dzienników, politycznym komentatorem telewizyjnym i radiowym.

Rusłan Szoszyn: Władimir Putin gra va banque

Ogłaszając mobilizację i anektując ukraińskie terytoria, gospodarz Kremla wrzuca wyższy, już przedostatni bieg swojej wojennej machiny.

Marek Kozubal: Czy Polska jest gotowa na eskalację wojny przez Rosję

Gdy Władimir Putin grozi atakiem jądrowym, MSWiA zajmuje się dystrybucją tabletek jodku potasu, ale nie informuje gdzie ludzie mogą się schronić w przypadku ataku. Jednocześnie ochrona ludności jest w rozsypce.