Jacek Nizinkiewicz: Czy Konfederacja zdradzi swoich wyborców

Eurosceptyczna koalicja nie może przed wyborami przyznać, że jest gotowa współrządzić z Prawem i Sprawiedliwością. Ale czy po wyborach, będąc języczkiem u wagi, na pewno nie pójdzie drogą Ligi Polskich Rodzin?

Michał Szułdrzyński: Wykład Morawieckiego. Czy Polska ma pomysł na przyszłość UE

W Heidelbergu Mateusz Morawiecki powiedział głośno to, o czym dyskutuje się w wielu stolicach, które nie chcą centralizacji Unii. Jeśli nie mówił tego tylko na potrzeby polityki krajowej, to Polska ma szansę wykorzystać swój moment w Europie.

Wojciech Tumidalski: Haga pokazuje Putinowi, że nie może spać spokojnie

Nakaz aresztowania Władimira Putina udowadnia, że niezależnie, czy powstanie specjalny trybunał do osądzenia rosyjskiej agresji na Ukrainę, widać już jasno, kogo wolny świat uznaje za ofiarę, a kogo za zbrodniarza. Oraz że Putin tej wojny nie wygra.

Michał Szułdrzyński: PiS o Janie Pawle II, PO o drożyźnie – kto wygra?

Donald Tusk nie przekona do siebie wyborców Jarosława Kaczyńskiego. Może ich co najwyżej zdemobilizować. I podobnie PiS wyborców PO. Dlatego dwie największe partie walczą o to, by zwrócić uwagę Polaków na temat niewygodny dla przeciwnika.

Zuzanna Dąbrowska: Błyskawiczny awans sędzi z rąk Ziobry może pomóc aktywistce

Sędzia Agnieszka Brygidyr-Dorosz, która we wtorek skazała aktywistkę aborcyjnego Dream Teamu, tego samego dnia dostała awans. Paradoksalnie, to może pomóc aktywistce na prawnej drodze dowodzenia własnej niewinności.

Bogusław Chrabota: Wyciągnijmy wnioski z wyroku na zabójcę Pawła Adamowicza

Z perspektywy społecznej ważne jest, by wyrok skazujący zabójcę Pawła Adamowicza był napomnieniem i ostrzeżeniem; byśmy właściwie zrozumieli jego przesłanie: demokracja ma być gwarantem wspólnych wartości, a nie ścieżką do nienawiści.

Zuzanna Dąbrowska: Wybory w Dzień Papieski? Ewangelia daje dość jasną wykładnię

Być może wybierając dzień wyborów, należałoby wziąć pod uwagę nie tylko papieską afiliację konkretnej daty, ale i przesłanie wprost płynące z ołtarza, skoro już punkty wyborcze mają się znaleźć w ich pobliżu na mocy Kodeksu Wyborczego.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Każdy ma swój rekord inflacji

Trwający od 2022 r. skok inflacji jest zjawiskiem pokoleniowym, zdefiniuje na lata całe zachowania generacji młodych Polaków – jako konsumentów i pracowników, kredytobiorców i oszczędzających.

Tomasz Pietryga: Zbigniew Ziobro wykorzystał naiwność niektórych mediów

Minister sprawiedliwości, przez miesiące zamknięty w ministerialnych gabinetach, przypomniał o sobie opinii publicznej, odkurzył wizerunek szeryfa, a broń za paskiem stała się dosłownie rekwizytem w politycznym teatrze.

Zuzanna Dąbrowska: Czy papież broniłby mediów narodowych?

Politycy PiS bronią mediów narodowych i jednocześnie atakują TVN za naruszanie świętości. Te dwie medialne bitwy to jedna historia. Pełna strachu i cynizmu.

Bogusław Chrabota: Wybory mogą zniszczyć pamięć o Janie Pawle II

W imię zachowania polskiej tożsamości zbiorowej wyłączenie osoby papieża z politycznego sporu w kampanii powinni zadeklarować partie, ich liderzy i Kościół.

Artur Bartkiewicz: Mickiewicz czy Słowacki? Niech rozstrzygnie uchwała

Gdyby Gombrowicz pisał swoje Ferdydurke dziś, na stwierdzenie Gałkiewicza „nie mogę zrozumieć, jak zachwyca, jeśli nie zachwyca”, nauczyciel odpowiedziałby: zachwyca, bo tak postanowił w uchwale Sejm większością głosów.

Michał Szułdrzyński: PiS chce zbudować pomnik sobie, a nie papieżowi

Krucjata w obronie świętości Jana Pawła II politycznie może się PiS opłacać. Tyle że to, co dziś wydaje się skuteczne, na dłuższą metę będzie destrukcyjne. Przede wszystkim dla pamięci o papieżu.

Zuzanna Dąbrowska: Jacek Żalek. Klient trudny, choć w krawacie

Jacek Żalek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej podał się do dymisji po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS w sprawie afery z funduszami NCBR. Czy dał się namówić do ustąpienia kijem, czy marchewką?

Tomasz Krzyżak: Obrona interesów, a nie życia

Zmiana nastawienia Polaków do ochrony życia zauważalna jest gołym okiem. Wahadło wychyla się coraz bardziej w stronę liberalizacji. I nie jest to „wina Tuska”.

Bogusław Chrabota: Julia Przyłębska jak mróweczka

O ile Trybunał Konstytucyjny jakąś skromną liczbę orzeczeń wydaje, o tyle liczne sprawy prowadzone osobiście przez Julię Przyłębską pokrywają się już nie kurzem, ale pleśnią. Najstarsze gniją w biurku od 2014 r. Może nie są zdaniem sędzi fundamentalne?

Jędrzej Bielecki: TVN, warunek wolności

Po wezwaniu ambasadora Marka Brzezińskiego do MSZ z powodu emisji filmu o tym, co wiedział Jan Paweł II o pedofilii w Kościele, staje się jasne, że najbliższe wybory rozstrzygną o swobodzie wymiany myśli w naszym kraju.

Zuzanna Dąbrowska: Wojna hybrydowa z USA o papieża

Polska stacja o amerykańskim kapitale, której zresztą ambasador Mark Brzeziński jest częstym gościem, prowadzi do osłabienia zdolności obronnych, emitując krytyczne reportaże o papieżu Janie Pawle II?