Anna Wojda: Dane - złoto naszych czasów

Korzystając z internetu, powinniśmy zachować zasadę ograniczonego zaufania – jak kierowcy na drodze. Nie klikajmy bezrefleksyjnie w każdego maila czy spam.

Dąbrowski, Lasocki: Długi proces przed sądem. Wojna rodziców – trauma dzieci

Trwające latami postępowania z udziałem małoletnich to często bezpardonowa walka matek i ojców. Głównymi ofiarami są ich pociechy.

Marek Domagalski: Słodko-gorzki spór w SN

Sąd Najwyższy musi dopracować się elementarnej zgody - aby nie mówiono lub nie orzeczono, że jest sądem nieistniejącym.

Aleksander Kappes: 50-lecie pracy naukowej prof. Wojciecha J. Katnera

W piątek 2 grudnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja naukowa z okazji jubileuszu pracy naukowej wybitnego polskiego cywilisty.

Agnieszka Lisak: Polska to raj dla dłużników

Prawa nie można kształtować na podstawie listów.

Wojciech Ostaszewski: A po pracy odpoczynek. Dla wszystkich

Brak regulacji o czasie odpoczynku dla osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych jest zaniechaniem ustawodawczym.

Piotr Jarzyński: Wyższe piętro reformy prawa budowlanego

Postępowania dotyczące nakazu rozbiórki trwają latami. Bardziej się więc opłacają nielegalne roboty budowlane niż procedury.

Paweł Łączkowski: Cała nadzieja w wodorze

Czy z nowymi przepisami rozwój wodoru w Polsce dorówna rewolucji łupkowej za Atlantykiem?

Anna Nowacka-Isaksson: Spór o uwolnienie pieniędzy

Oligarcha usiłuje odmrozić swoje aktywa. Na razie sąd mu odmawia.

Waldemar Gontarski: Polska i Węgry – komu bliżej do funduszy unijnych

Warszawa z powodów politycznych dotychczas nie doszła do porozumienia z Brukselą w sprawie wypłaty funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Węgry mają z tym problem przede wszystkim z powodów prawnych.

Tomasz Pietryga: Surowy kodeks. I co z tego?

Mamy problem z szybkim skazywaniem przestępców. Nawet najostrzejsze prawo karne tego nie zmieni – pisze publicysta.

Wojciech Tumidalski: Cień pegasusa, smak owoców z zatrutego drzewa

Sprawę poważnych zarzutów wobec prokurator Ewy Wrzosek byłoby łatwiej wyjaśniać gdyby nie wiszący nad wszystkim cień systemu Pegasus i smak owoców z zatrutego drzewa.

Pałys, Szymański: WIBOR nieważny? Za wcześnie, by tak stwierdzić

Koszty zaangażowania kredytobiorcy w spór są niskie w stosunku do potencjalnych korzyści. Rzadko kto widzi, że w sytuacji przegranej konsekwencje finansowe mogą być znacznie bardziej poważne.

Kulikowska-Siewruk: Czy powód może stać się wierzycielem, a pozwany dłużnikiem

Trwa spór w doktrynie o to, kiedy finał ma postępowanie egzekucyjne. Prawidłowe wydaje się twierdzenie, że wykonanie czynności zastępowalnej następuje wraz z wydaniem postanowienia zawierającego umocowanie do zastępczego wykonania czynności na koszt dłużnika.

Marek Kobylański: Paragraf nie uratuje pieszym życia

Same przepisy nie pomogą, jeśli wszyscy na drogach nie zaczniemy na siebie uważać, a politycy nie pomyślą o inwestycjach.

Robert Gwiazdowski: ZUS tonie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował właśnie prognozę dochodów i wydatków FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) na lata 2023–2027. I po jej opublikowaniu wybuchła awantura polityczna. „Katastrofalne dane” – czytam. „Opozycja przejmie zakład z ogromnym mankiem”.

Marek Isański: Tuleya 740 dni bez orzekania - to dużo czy mało

Oczywiście w cywilizowanym świecie to skandal i zwykła głupota, że państwo, które wydało miliony na wykształcenie dobrego sędziego, nie pozwala mu przez długi czas orzekać. Przez ponad 2 lata s. Tuleya pozbawiony był części wynagrodzenia i odsunięty od orzekania, czyli od pracy. W tzw. niezależnych mediach panuje zgodne oburzenie, że w ogóle do tego doszło i że trwało to tak długo.

Tomasz Pietryga: W sądowym kotle wrze

Sędzia Igor Tuleya wraca po dwóch latach i jest to dobra wiadomość, ale sporu z Brukselą już nie wygasi polityka prostych gestów czy małych kroków.