Marek Kobylański: NIK ma dużo pracy w sprawie pożarów na wysypiskach odpadów

Co jakiś czas po spektakularnych pożarach na wysypiskach odpadów zainteresowanie takimi miejscami mediów i szerokiego spektrum organów administracji wzrasta. Jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli, wiele jest jeszcze do zrobienia.

Dariusz Lasocki: 16,5 km do najbliższej komisji wyborczej

Dlaczego działania profrekwencyjne państwa spotykają się z negatywnymi komentarzami i decyzjami części klasy politycznej? Dlaczego głosy mieszkańców podkarpackiego Wołosatego, podlaskiej Romanówki czy przygranicznych Momajn są za drogie dla polskiej demokracji?

Marek Kobylański: Zapomniane wschodnie pogranicze

Rząd, podejmując określone decyzje, zapomina, że mogą one uderzyć w przedsiębiorców. Tak się dzieje po zamknięciu przejścia z Białorusią.

Ewa Szadkowska: Głosy pijanych kierowców wiceminister Warchoł już ma

Ministerstwo Sprawiedliwości mięknie w sprawie twardych zasad, na jakich pijani sprawcy wypadków mieli tracić auta. A mnie ten nagły zwrot oburza i to z co najmniej trzech powodów.

Marek Domagalski: Prezydent stawia na nowych sędziów

Kolejny wniosek prezydenta do TK w obronie jego kompetencji do powoływania sędziów wskazuje, że zamierza oprzeć się twardo na Konstytucji RP, a zwłaszcza na sędziach z nowego nadania. Oni są w tym sporze jego naturalnym sojusznikiem.

Rafał Dębowski: Kto marzy o niebieskich parkingach

Może nikt w ministerstwie nie pomyślał, że dopiero jedenasty samochód musi stać dalej od okien?

Jan Lubarski: Rzeczne osoby prawne

Czy ochrona środowiska nabierze nowej jakości?

Joanna Parafianowicz: Internetowi hejterzy z palestry

W sieci nic nie ginie. Nie wszyscy jednak o tym pamiętają.

Piotr Solarz: Mężczyzna, domniemany winny

Przyjęte w Hiszpanii rozwiązanie, które zapewnia szczególną ochronę jedynie kobietom, jest ewidentnym przykładem dyskryminacji ze względu na płeć.

Anna Cudna-Wagner, Monika Wojdyńska: Zasada równego traktowania

Porównywalne sytuacje nie mogą być oceniane inaczej, a odmienne – jednakowo. Chyba że jest to obiektywnie uzasadnione.

Anna Nowacka-Isaksson: Dom nie może być twierdzą

Będzie można eksmitować rodzinę z nieletnim, który popełnił przestępstwo.

Marek Isański: Koszmarna uchwała NSA

Nigdy jeszcze NSA nie podjął tak niekorzystnej uchwały dla obywateli jak wydana w dniu 20.03.2023r. uchwała III FPS 3/22, którą odpowiadała na pytanie RPO dotyczące warunków jakie muszą być spełnione, aby darowizna pieniężna w obrębie najbliższej rodziny, która jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn była w rzeczywistości z tego podatku zwolniona. Sędziowie uznali, że nie zrealizowanie wymogu formalnego jakim jest przelew z pieniędzy z konta darczyńcy na konto obdarowanego, pozbawia prawa do zwolnienia z podatku.

Arkadiusz Szcześniak: Co wie rzecznik Collins, a czego nie wie sędzia Walczewski

Wewnętrznie sprzeczne jest twierdzenie, iż kredytobiorca otrzymuje nieruchomość za darmo oraz darmowy kredyt.

Tomasz Pietryga: Na styku wolności i absolutu

Awantura wokół wyroku poznańskiego sądu, uniewinniającego grupę aktywistów zakłócających mszę, obrazuje podział społeczny, w którym znalazła się Polska.

Gutowski, Kardas: To prawo, nie siła, wyznacza granice działania państw

Wydanie przez MTK nakazu aresztowania Władimira Putina stanowi praktyczną próbę realizacji idei sprawiedliwości karnej na płaszczyźnie międzynarodowej – piszą prof. Maciej Gutowski i prof. Piotr Kardas, adwokaci

Wojciech Tumidalski: Haga pokazuje Putinowi, że nie może spać spokojnie

Nakaz aresztowania Władimira Putina udowadnia, że niezależnie, czy powstanie specjalny trybunał do osądzenia rosyjskiej agresji na Ukrainę, widać już jasno, kogo wolny świat uznaje za ofiarę, a kogo za zbrodniarza. Oraz że Putin tej wojny nie wygra.

Wojciech Tumidalski: Kto potrzebuje szkolenia z konstytucji

Sygnały do sędziów władza wysyła jasne: kto orzeka po jej myśli, może szybko awansować. Kto nie – na szkolenie, aż zrozumie jak orzekać. To klasyczny efekt mrożący.

Tomasz Pietryga: Sztuczna inteligencja zastąpi sędziego?

Nie wierzę w spekulacje, że branża prawnicza przez to upadnie, ale niższe jej segmenty mogą czekać radykalne zmiany. Rynek już zresztą zaczął na to reagować.