Ewa Szadkowska: Dlaczego Andrzej Duda woli konserwować trybunalskie patologie

Prezydent Andrzej Duda, kierując przepisy o Trybunale Konstytucyjnym do TK, potwierdził, że niezależnie od okoliczności nie stać go na nic więcej niż tylko bycie notariuszem poprzedniego rządu spod szyldu PiS. Ale obecnemu przy okazji „kupił” trochę czasu.

Dawid Kulpa, Mikołaj Kozak: „Trial” po polsku?

Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej

Leszek Kieliszewski: Schemat Ponziego, czyli co łączy przypadek Palikota z kłopotami Cinkciarza

Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.

Marek Isański: Bezprawie to nie prawo, III RP to nie PRL. Przynajmniej tak miało być

Przez wszelakie media, przez konferencje polityków, przez oświadczenia różnych gremiów przetacza się ogrom spostrzeżeń, dotyczących tak zwanych neo-sędziów, neo-KRSu, SN, TK, dużej części „ustaw” poprzedniej ekipy rządzącej, a ostatnio prokuratora Barskiego. Jest to dyskusja dosłownie coraz bardziej groźna dla dalszego bytu Polski.

Prof. Michał Jackowski: Alkoholowe tubki i zakazane systemy AI

Gdyby alkotubki były systemami AI, ewidentnie ich sprzedaż byłaby zakazana.

Tomasz Pietryga: Sędzia pijak albo złodziej czy czas trwania procesów? Co bardziej szokuje?

Decyzja w sprawie „sędziego od pendrive’ów”, a jeszcze bardziej miażdżący raport NIK pokazują, że wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej stabilizacji i roztropnej polityki. To ważniejsze niż usunięcie z zawodu tzw. neosędziów.

Robert Gwiazdowski: Jeden rabin mówi, że Korneluk, drugi, że Barski

Zwolennicy Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego oskarżani zaczynają już być o denializm. Co prawda nie pada jeszcze pod ich adresem to ulubione słowo aktywistów klimatycznych, jednak to już chyba tylko kwestia czasu.

Jarosław Kuisz: Czy sztuczna inteligencja zastąpi neosędziów?

Po stronie przeciwników rządów PiS widać rosnące zmęczenie reformowaniem wymiaru sprawiedliwości. Neosędziowie, sędziowie, retrosędziowie zamieniają się powoli w semantyczną dżunglę. Słusznie czy nie, powraca pokusa radykalnego gestu. Przecięcia węzła gordyjskiego, do którego zachęca miecz postępu technologicznego.

Łukasz Guza: Pragmatyczna krótka pamięć

Możliwe, że środowisko prawnicze jest znacznie bardziej podzielone w kwestii przywracania praworządności, niż się powszechnie wydaje. A przez pragmatyzm wraca mu krótka pamięć.

Łukasz Wydra: Teoria salda lepsza od dwóch kondykcji

Orzekanie o wzajemnych roszczeniach banku i kredytobiorcy w jednym postępowaniu sprzyjałoby ekonomii procesowej i oszczędzało koszty. Znacząco zmniejszyłoby to też liczbę spraw sądowych.

Mikołaj Małecki: Zabójstwo drogowe tylko z nazwy

Trudność polega na udowodnieniu, że kierowca-sprawca chciał albo godził się na śmiertelny skutek.

Joanna Parafianowicz: Aplikacja rozczarowuje

Nauka prawniczego zawodu nie spełnia pokładanych w niej nadziei.

Konrad Burdziak: Czy lekarze mogą zaufać wytycznym w sprawach aborcji?

Nie są one wiążące dla organów odpowiedzialnych za stosowanie prawa karnego, w szczególności dla prokuratury i sądów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa medyków potrzebne są zmiany ustawowe.

Michał Urbańczyk: Legalna i nielegalna imigracja to największe wyzwanie dla USA

Obok inflacji, gospodarki i aborcji to najważniejszy temat dla amerykańskiego społeczeństwa. Dlatego warto przyjrzeć się wyzwaniom, jakie imigracja stawia tamtejszemu systemowi prawnemu.

Jacek Dubois: Wszyscy walczymy o sprawiedliwość

Czy lepiej zmuszać wyborców do analizy rzeczywistości i podejmowania świadomych decyzji, czy zdejmować z nich ten obowiązek, przedstawiając im prawdy objawione?

Maciej J. Nowak: Klimat. Jak to robi Australia?

Tamtejsze stany uzyskały dużą swobodę odpowiedzi na zmiany klimatu. Powiązanie odpowiedzi na wyzwania klimatyczne z planowaniem przestrzennym to wciąż poważne wyzwanie dla polskiego systemu planowania przestrzennego.

Jakub Sewerynik: Kościół też potrzebuje compliance

Oburzające może być sprzeniewierzenie się przez księdza moralności chrześcijańskiej, ale popełnienie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu innej osoby budzi już powszechne potępienie.

Anastazja Drapata: TSUE i właściwość w sprawie pytań prejudycjalnych

1 września 2024 r. weszły w życie zmiany w regulaminie TSUE polegające na przekazaniu spraw z pytań prejudycjalnych do Sądu UE. Zwiększono też liczbę izb odwoławczych, od których odwołania będzie przyjmował TSUE – z czterech do dziesięciu.