Jerzy Hausner: Morawieckiemu nie chodzi o Europę

Polityka klimatyczna to współczesne oblicze welfare state. Nie 500+, tylko dbanie o dobrostan i zdrowie ludzi. Ktoś, kto przeciwstawia się polityce klimatycznej, powinien mieć świadomość konsekwencji dla ludzi – twierdzi ekonomista prof. Jerzy Hausner.

Witold M. Orłowski: Diagnoza Morawieckiego słuszna, ale recepta wątpliwa

Czy kraje unijne powinny zrezygnować z kolejnego fragmentu suwerenności na rzecz działań wspólnych? Oczywiście, że tak. Bo inaczej nie da się sprostać wyzwaniom, które tak celnie wskazał Mateusz Morawiecki.

Piotr Skwirowski: Bolesny finansowy spadek po rządach PiS

Komisja Europejska zdecydowała, że Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu. Nadchodzi czas zapłaty rachunku za radosne rozdawnictwo publicznych pieniędzy rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Witold M. Orłowski: Unia i krzywizna banana

Kontynuując wątek Unii, weźmy byka za rogi: jak to jest z regulacją kształtu banana?

Mikołaj J. Kruczyński: Pięć priorytetów dla nowego rzecznika przedsiębiorców

Nowego rzecznika małych i średnich przedsiębiorców czeka bardzo ciekawa, ale trudna misja. A zważywszy na dużą wagę sektora MŚP w polskiej gospodarce, racją stanu jest, by to zadanie się powiodło.

Prof. Andrzej K. Koźmiński: Parada zwycięstwa

Obie strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie nie mogą go ani wygrać, ani przegrać, zatem nieuniknione jest jego zamrożenie. Określi ono na długie lata militarną, gospodarczą i polityczną sytuację na wschodniej flance UE i NATO.

Jarosław Janecki: Wyzwania dla zarządzających długiem

Wyraźnie powiększa się zadłużenie Polski, która pod tym względem nie wyróżnia się pozytywnie na tle innych krajów. A koszt długu na świecie rośnie...

Elżbieta Chojna-Duch: Po co „czwarte ciało" w świecie instytucji finansowych?

Reforma polegająca na dodaniu „czwartego ciała" nadzorczego w strukturze NBP jest potrzebna jak rybie puchowa kołdra.

Hubert A. Janiszewski: Dziewięć warunków mądrej polityki migracyjnej w Polsce

Wybór jest taki: albo oblężona twierdza, albo polityka selektywnej imigracji zakładająca stopniowe przyjmowanie migrantów zgodnie z interesem gospodarczo-demograficznym kraju, wsparte programem adaptacji i integracji.

Cezary Szymanek: Coraz więcej nieuczciwości w biznesie. Co mają z tym wspólnego Kaczyński i Ziobro?

Ponad połowa (53 proc.) Polaków dopuszcza możliwość nieuczciwego działania w celu poprawy perspektywy rozwoju własnej kariery lub wynagrodzenia – wynika ze Światowego Badania Uczciwości w Biznesie 2024. Tak oto, po ośmiu latach rządów PiS i Suwerennej Polski, cwaniactwo jest w trendach, a nieuczciwość stała się synonimem zaradności.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Płaca minimalna i syndrom Świętego Mikołaja

Byłoby dobrze, gdyby przepisy o płacy minimalnej precyzyjniej określały granice, w jakich mogą ją podnosić politycy. I chroniły nie tylko interes pracowników, ale i pracodawców.

Andrzej Bratkowski: Czwarte ciało w NBP nie zapewni apolityczności

Apolityczność może zagwarantować tylko system wyboru kandydatów, w którym głos decydujący mają środowiska profesjonalnych ekspertów i naukowców, a nie sami politycy.

Witold M. Orłowski: W poszukiwaniu straconego szczęścia we Francji

Wybory do Parlamentu Europejskiego wywołały we Francji polityczne trzęsienie ziemi. Prawdziwe konsekwencje dopiero zobaczymy.

Andrzej Wojtyna: Problem trzech ciał w NBP

Warunkiem odpolitycznienia NBP i odbudowy jego wiarygodności są zmiany prawne. Muszą dostosować relacje między trzema jego organami do rozumianej współcześnie zasady niezależności banku centralnego.

Krzysztof A. Kowalczyk: Polacy mają niewiele kredytów. I to bardzo niepokojąca informacja

Polacy na ogół niezbyt wiele oszczędzają, ale są też mniej „zakredytowani” niż inni Europejczycy. To bynajmniej nie jest dobra wiadomość. Oznacza, że gospodarka rozwija się wolniej niż powinna.

Karol Wałachowski: Inwestycje teraz albo nigdy. Stawka najbliższej dekady jest bardzo wysoka

Potrzebujemy dziś szarpnięcia cuglami gospodarki. Stawka najbliższej dekady jest bardzo wysoka, szans na podjęcie takich decyzji mogą nie mieć przyszłe pokolenia. Za 20 lat będzie już za późno. Na szczęście w Polsce istnieje duże społeczne oczekiwanie modernizacji, czego symbolem jest debata wokół CPK.

Alvin Gajadhur: Czy premier da zielone światło piratom drogowym?

Panie Premierze, zachęcam do szybkich, stanowczych i konsekwentnych działań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego - apeluje polityk PiS.

Witold M. Orłowski: Po co są te wybory?

Tyle razy pisałem o korzyściach z Unii… to może dla zachowania równowagi coś o straszliwych zagrożeniach?