Marcin Wajda: Największa polityka Unii wymaga zmian

Ludzie – w przeciwieństwie do polityki spójności – nie zawsze uważają wzrost innowacyjności za priorytet. Wiedzą, że jeżeli nawet nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej, to odczują jej skutki po latach. I nie chcą tyle czekać.

Evgenij Kirichenko: Wpływ wojny na rynek pracy

Coraz trudniej pozyskiwać kandydatów do pracy spoza piątki krajów, które obejmują ułatwienia wizowe. Dlatego potrzeba przemyślanej długofalowej polityki migracyjnej, która będzie wspierała pracodawców.

Witold M. Orłowski: SWOT dla wojny Putina

Dwa lata po ataku na Ukrainę zaczynamy się wszyscy zastanawiać, czy Władimir Putin może wygrać tę wojnę. Zróbmy sobie więc prostą analizę SWOT.

Piotr Skwirowski: Protesty rolników na razie z poparciem Polaków. Ale to się może szybko zmienić

Ludzie dostrzegają rosnące upolitycznienie rolniczych protestów i postulatów. Wielu się nie podoba przeciągające się blokowanie dróg i rozsypywanie ukraińskiego zboża. Wielu zaczyna też sobie zadawać pytania, co w praktyce będzie oznaczało spełnienie rolniczych postulatów.

Warunki transformacji energetycznej

Liczymy na to, że skuteczna transformacja energetyczna stanie się DNA nowego rządu – od morskich farm wiatrowych, poprzez lądowe po realizację spójnego polskiego programu jądrowego.

Robert Gwiazdowski: Rolnicy padają ofiarą nowej ideologii

Pisałem kiedyś o terroryzujących nas górnikach. Przyszedł czas na rolników. I jedni, i drudzy są ofiarami państwa i jego polityki. Ale ich protesty wymierzone były i są we współobywateli.

Rosnąca szara strefa dla branży alkoholi mocnych to także blisko miliardowa strata dla budżetu państwa

Z ogromnym niepokojem przyglądamy się zmianom, jakie zachodzą na polskim rynku napojów spirytusowych. Jak pokazują najnowsze dane GUS, w zeszłym roku rynek skurczył się o niebagatelną ilość 10 mln litrów legalnych napojów spirytusowych.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Wojny cenowe Lidla i Biedronki, czyli mydlenie oczu promocjami

Wojna cenowa, którą właśnie toczą ze sobą dyskonty, ma ograniczone znaczenie, głównie marketingowe.

Jan Cipiur: Firma „większa” od swojego kraju

6 milionów Duńczyków żyje dziś w niesłychanie bogatym kraju głównie dlatego, że przez długie lata ani przez chwilę nie wątpili, że to rynkowy kapitalizm zapewni im państwo dobrobytu – pisze publicysta.

Mariusz Janik: Termiczna bomba pod urną

2027 rok zacznie się od trzęsienia ziemi: w rachunkach większości z nas bezpośrednio albo pośrednio pojawią się nowe opłaty związane z koniecznością uiszczenia opłaty za emisje. Politycznie będzie to broń masowego rażenia.

Andrzej Mierzwa: Biznes i państwo: każdy na swoje miejsce

Mam nadzieję, że politykom starczy determinacji, by ograniczyć wpływy polityczne w gospodarce. Zwiększy to atrakcyjność naszego rynku kapitałowego.

Bogusław Chrabota: Polskie firmy wciąż handlują z Rosją. Warto grać w drużynie z Putinem?

Mimo że polskie firmy w większości uwzględniają sankcje, ich ominięcie i handlowanie z Rosją jest stosunkowo łatwe. Czy trzeba nadal tłumaczyć, że wzmocniony i zwycięski w wojnie z Ukrainą Władimir Putin stanie się i dla Polski śmiertelnym niebezpieczeństwem?

Krzysztof A. Kowalczyk: Wyjście z UE zabiłoby polską gospodarkę

Więcej niż co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od eksportu do krajów unijnych. Wbrew wierze części elektoratu PiS i Konfederacji nie mielibyśmy wcale lepiej, będąc poza Unią Europejską. Co wyjście z UE oznaczałoby dla polskiego rolnictwa i przemysłu?

Joanna Kędzierska: Atom nie napędzi polskiej transformacji energetycznej, ale może nam pomóc

Dyskusja na temat energetyki atomowej naznaczona jest trybalizmem, podobnie jak w przypadku CPK. Tymczasem energetyka nuklearna, jak każda technologia energetyczna, ma swoje wady i zalety. Decydując się na taką inwestycję, trzeba być tego świadomym.

Witold M. Orłowski: Zabawy danymi

Bardzo popieram zabawy liczbami, bo dostarczają dobrej i pouczającej rozrywki. Szczególnie ciekawej rozrywki dostarczają zabawy danymi statystycznymi.

Katarzyna Kucharczyk: Menedżerki w odwrocie? Grubszy szklany sufit w spółkach

Różnorodność to wartość, a nie problem. Również w biznesie. Niestety, teorię od praktyki nadal dzieli przepaść. Dobrze to widać w świecie finansów, gdzie kobiet na stanowiskach menedżerskich miało być coraz więcej. A ich ubyło.

Dr hab. Marcin Piątkowski: Nowa wizja rozwoju

Wkrótce minie pierwszych 100 dni od zaprzysiężenia rządu. To dobry moment na rozpoczęcie publicznej dyskusji o wizji, strategii i planie rozwoju Polski przez kolejne cztery lata i cztery dekady – pisze profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Prawdziwe przyczyny mieszkaniowej drożyzny

Środowiska lewicowe wzięły się do tropienia winnych ubiegłorocznego gwałtownego wzrostu cen mieszkań. Wskazują palcem na wrednych kapitalistów: flipperów i rentierów.