Tomasz Adamczyk: Pożegnanie z marzeniami o tłoku

Setki innowacyjnych hubów mobilności ma pomóc rozwiązać komunikacyjne problemy mieszkańców Warszawy i innych dużych miast.

Paweł Rożyński: Polskie rekiny nieufne wobec start-upów

To, że duzi mogą wiele zyskać na współpracy z małymi zwinnymi partnerami, pokazuje świat oceanów. Ale polskie koncerny wciąż wierzą, że najlepiej wszystko zrobią samodzielnie.

Andrzej Szablewski: Czy atom ma szanse rozwoju?

Program budowy wielkoskalowych bloków jądrowych to ryzyko, że nie odzyskamy poniesionych nakładów finansowych. Ale to nie oznacza, że atom nie ma sensu.

Mariusz Janik: Czyste powietrze, czysty zysk

Najtańsza energia to ta, której nie zużywamy. Fraza, którą często powtarzają eksperci z rynku energetyki, wreszcie przebiła się na karty rządowego programu.

Janusz Jankowiak: Skacząc z radości, uważać na sufit

Polska gospodarka należy do reżimów silnie inflacjogennych. Spadek inflacji wciąż nie jest generowany przez spadek popytu, lecz przez czynniki egzogeniczne czy ingerencje fiskalne w przepisy cenotwórcze.

Anna Cieślak-Wróblewska: Zapaść akurat na święta

Inflacja naprawdę przestraszyła Polaków, coraz więcej z nas chce ograniczać swoje wydatki. Pech chciał, że przypada to na okres świąteczny, gdy wiele branż liczyło na największe sprzedażowe żniwa.

Adrian Zwoliński: Długa lista tracących na rewolucji w windykacji

Ministerstwu Sprawiedliwości udało się dokonać niemal niemożliwego – stworzyć projekt ustawy uderzający i w dłużników, i w dochodzących swoich pieniędzy. Wszystko pod pretekstem ochrony konsumenta.

Witold M. Orłowski: Chińska zagadka

Masowe protesty Chińczyków przeciwko surowej polityce lockdownów – największe antyrządowe niepokoje od czasu stłumienia buntu młodzieży na placu Tiananmen – stawiają pewne znaki zapytania co do dalszego rozwoju Państwa Środka.

Piotr Skwirowski: Inflacyjne światełko w tunelu

Nawet jeśli inflacja rzeczywiście zacznie powoli spadać, to ceny nadal będą rosnąc jak szalone. Ich wzrost ma wrócić do akceptowalnego poziomu dopiero w 2025 roku.

Mariusz Janik: Skąpstwo kopiujmy od Duńczyków

0,1 proc. – tyle PKB rząd w Kopenhadze przeznaczył na dopłaty do ogrzewania gospodarstw domowych. To najniższy odsetek w Europie i przykład do naśladowania.

Mateusz Walewski: Fundusze, którymi administruje BGK – fakty i mity

W ostatnim okresie gorące publiczne dyskusje wzbudzają fundusze przepływowe, z których finansowana jest część wydatków publicznych, a które na mocy odpowiednich ustaw są ulokowane w Banku Gospodarstwa Krajowego i przez bank zarządzane. Wielu komentatorów argumentuje, że fundusze te są de facto stworzonym podczas pandemii COVID wehikułem, który służy do realizacji wydatków publicznych poza budżetem, a ich celem jest ukrycie przed obywatelami i rynkami finansowymi rzeczywistych rozmiarów długu publicznego.

Maciej Mataczyński: Zabezpieczenia przed wrogim przejęciem

Istnieje kilka mechanizmów, które stawiają bardzo skuteczną tamę ewentualnemu wrogiemu przejęciu udziałów Rafinerii Gdańskiej, aktywów logistycznych LOTOS Terminale czy stacji LOTOS Paliwa.

Hubert A. Janiszewski: Akcje specjalnej troski

Stały spadek kursu Orlenu od 2018 r. wskazuje, że strategia konsolidacji i monopolizacji rynku paliw jest przez akcjonariuszy oceniana negatywnie.

Jan Czekaj: Co dalej z inflacją?

Skuteczność polityki antyinflacyjnej uzależniona jest od właściwego rozeznania ex ante, tzn. przed podjęciem decyzji z zakresu polityki monetarnej, przyczyn inflacji.

Piotr Mazurkiewicz: Komisja ma dość czekania na kaucje

Trudno się dziwić, że Bruksela traci cierpliwość i myśli o narzuceniu krajom UE nowych zasad zbierania opakowań. Bez tego wiele z nich nie zrobi nic lub tylko poudaje, jak Polska.

Anita Błaszczak: Fedrowanie w polityce

Plany ściągania do Polski górniczych menedżerów z Ukrainy raczej nie poprawią sytuacji w naszych kopalniach. Mogą mieć za to negatywne skutki polityczne.

Alina Pogoda: Czy Polska przeżyje rehabilitację węgla

W kraju słychać liczne głosy o przedłużeniu życia kopalń i otwieraniu nowych. W wyniku kryzysu energetycznego powróciła koniunktura na węgiel. Ale długo nie potrwa.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Wyborczy taniec wokół gazu

Przywrócenie w 2023 r. standardowej 23-proc. stawki VAT na gaz ziemny to krok racjonalny. Ale utrzymanie cen netto na poziomie z tego roku, bez żadnego limitu zużycia, jest co najmniej kontrowersyjne. Bo nie zachęca do oszczędzania tego paliwa. Za rok, już po wyborach, jego odbiorcy będą musieli mocno przykręcić kaloryfery. Albo zacisnąć pasa.