Marcin Liberadzki: Szwajcarska jazda po bandzie

Nie zdecydowano się na wywłaszczenie akcjonariuszy Credit Suisse, bo to przeczyłoby istocie „komercyjnej” transakcji.

Krzysztof Adam Kowalczyk: 500 plus, niestety, nie do ruszenia

Zaskoczenie: po latach ekonomiści powszechnie zaakceptowali istnienie sztandarowego programu PiS. Ale waloryzację tego świadczenia – już niekoniecznie.

Sergiusz Najar: Czeski prezydent na zakupach w Kudowie

Pomimo pogłosek o końcu wielkiej globalizacji, na pograniczu pojawia się mała „glokalizacja” – dzięki korzystnej integracji europejskiej, która daje zupełnie nowe możliwości.

Hubert Kozieł: Nadszarpnięta reputacja banków

Czy pozew zbiorowy amerykańskich inwestorów przeciwko Credit Suisse może wstrząsnąć tym bankiem i ogólnie światem finansów? Być może tak, ale w odległej perspektywie. Teraz banki mają inne problemy, pilnie wymagające rozwiązania.

Leon Podkaminer: Riposta „profesora ekscentryka”

Polityka Narodowego Banku Polskiego obejdzie się bez obsesyjnego krytykanctwa – pisze doradca prezesa NBP.

Paweł Wojciechowski: 500 milionów euro kary

Od 3 listopada 2021 r. codziennie doliczany jest kolejny milion euro kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na nasz kraj. Do jutra uzbiera się 500 mln euro, czyli 1,85 mld zł!

Krzysztof Adam Kowalczyk: Każdy ma swój rekord inflacji

Wielu z nas czekają jeszcze górki na inflacyjnym „płaskowyżu”, zanim wzrost cen powróci do cywilizowanego poziomu.

Robert Gwiazdowski: Wolność słowa i handlu. „Nie” na Orlenie

Prezes Orlenu podjął decyzję, żeby nie sprzedawać w sieci tygodnika „Nie”. I się rozpętało piekło. Że narusza tym wolność słowa zagwarantowaną w konstytucji.

Andrzej Stec: Nowy kryzys tuż za rogiem

Niestety, to raczej dopiero początek kłopotów. W kolejce do tzw. stress testu stoją już następne słabsze elementy domina. To właśnie zdają się dostrzegać inwestorzy na spadających giełdach.

Witold M. Orłowski: Mieszkanie: prawo, które sporo kosztuje

Mamy wysyp propozycji rozwiązania problemu dostępności mieszkań w Polsce. Dziś okazuje się to bardzo łatwe: wystarczy, żeby państwo dopłaciło do odsetek od kredytu.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Każdy ma swój rekord inflacji

Trwający od 2022 r. skok inflacji jest zjawiskiem pokoleniowym, zdefiniuje na lata całe zachowania generacji młodych Polaków – jako konsumentów i pracowników, kredytobiorców i oszczędzających.

Piotr Skwirowski: Reklamacje z ważnych pobudek

Reklamowanie wadliwego towaru to nie wstyd, to prawo. Czasami także po prostu konieczność. Dziś dodatkowo uzasadniona ekonomicznie i ekologicznie.

Henryka Bochniarz: Potrzebujemy nowej polityki gospodarczej

Zamiast strategii na najbliższe lata słyszymy kłótnie o listy, obietnice jeszcze większego rozdawnictwa i widzimy przekupywanie wyborców dodatkowymi świadczeniami.

Paweł Rożyński: Życie na wulkanie

Upadek banku Doliny Krzemowej pokazuje, jak niepewna jest sytuacja światowej gospodarki, ale przede wszystkim może podkopać zaufanie do firm technologicznych, zwłaszcza start-upów.

Andrzej Zdebski: Samorząd gospodarczy? Po wielokroć TAK

Potrzebujemy – my, przedsiębiorcy – nowej i skuteczniej reprezentacji naszych interesów. A taką może być proponowana sieć izb przemysłowo-handlowych. To ważny etap do reaktywacji prawdziwego samorządu gospodarczego w Polsce.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Posprzątajcie po Polskim Ładzie

Kierunek proponowanych przez opozycję zmian podatkowych jest dobry, ale ich zakres rozczarowujący – gdyby miała poprzestać na zapowiedziach Platformy Obywatelskiej z tego weekendu.

Mariusz Janik: Cena rozrzutności

Słyszymy od rządzących, że inflacja to nie efekt ich działań, tylko energetycznej drożyzny. Ale prawda jest taka, że im więcej energii w inflacji, tym większa wina rządowych zaniedbań.

Adam Abramowicz: Bezpieczny dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

Ufam, że politycy wezmą przykład z naszych sąsiadów, gdzie dobrowolność ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorców od dawna przynosi dobre efekty.