Andrzj Stec: Rynki finansowe boją się recesji

Łańcuszek nieszczęść wywołał demona wysokiej inflacji. Oliwy do ognia dodała wojna w Ukrainie. Teraz czas na finał tej wybuchowej mieszanki, czyli dotkliwą recesję lub stagflację.

Grzegorz Siemionczyk: Dochód gwarantowany? Gwarantowana strata czasu

Polska to nie jest dobre laboratorium dla takiego eksperymentu. Nasz rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności, więc wyzwania, przed którymi chronić ma dochód gwarantowany, wydają się u nas odległe.

Marcin Korolec: REPowerEU czyli jak zderusyfikować europejską energetykę

W REPowerEU Komisja Europejska zaprezentowała kompleksowy plan derusyfikacji europejskiego systemu energetycznego do 2027 roku - bardzo ambitny, ale realistyczny. Płyną z niego ważne wnioski dla Polski.

Leon Podkaminer: Euro to lek na całe zło?

Odgrzewanym tematem mediów w sezonie ogórkowym stało się „przyjęcie euro” – pisze w polemice ekonomista.

Witold M. Orłowski: Z ostatniej chwili: nowa strategia rządu

Po wykorzystaniu wszelkich standardowych narzędzi walki z inflacją rząd zdecydował się sięgnąć po najcięższy arsenał. Po cud.

Evgenij Kirichenko: Ukraina zmartwychwstanie

Unia Europejska i instytucje finansowe planują powojenną odbudowę Ukrainy. Co to oznacza dla Polski – zastanawia się założyciel agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Piotr Skwirowski: Krótka kołdra na stacji benzynowej

Ceny paliw dobijają do niewyobrażalnych niedawno 8 zł za litr. Rząd napomyka o ich zamrożeniu, ale skończy się pewnie na ruchu głównie propagandowym.

Piotr Skwirowski: Ceny paliw mrożą kierowców. I rząd

Paliwo dobija do niewyobrażalnych jeszcze niedawno 8 zł za litr, ale mrożenie jego cen może się skończyć na ruchu głównie propagandowym, który nie da wielkiego oddechu kierowcom.

Anna Cieślak-Wróblewska: Rząd ma gest. Tylko kto zapłaci?

Politycy PiS chcą udowodnić, jak silne jest państwo pod ich rządami i że każdy problem mogą rozwiązać jednym ruchem. Ale to wszystko niestety kosztuje.

Anita Błaszczak: Putin zabierze ci bułkę

Rosja robi wszystko, by poprzez kryzys żywnościowy wywołać na świecie niepokoje społeczne. Bogatsze kraje, w tym Polska, mają tu jednak pewne rezerwy – bo na razie dużo żywności marnujemy.

Grzegorz Siemionczyk: Kraj kwitnących cen

Ceną bardzo szybkiego rozwoju jest w Polsce inflacja. Nie uda się jej stłumić, jeśli rząd będzie usiłował za wszelką cenę zapobiegać spowolnieniu gospodarczemu.

Mariusz Janik: Widmo zimnych grzejników krąży nad Europą

Czeka nas bardzo trudny sezon grzewczy. Żeby go przetrwać, będziemy potrzebować nerwów ze stali.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Niewiarygodna walka z inflacją

PiS straciło okazję na nowe otwarcie – posadzenie za sterami NBP ekonomisty nieobarczanego przez obywateli winą za obecny stan polskiego pieniądza.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Inflacyjny rollercoaster przyspiesza

Żywność drożeje najmocniej od dwóch dekad, prąd na drodze ku 50-proc. podwyżce w 2023 r. Inne ceny też rosną. U progu drugiej kadencji prezesa NBP inflacja kąsa coraz mocniej.

Paweł Wojciechowski: Doktryna migracyjna

Gdy była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że Polska powinna otrzymać Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom, to miała na myśli Polaków, a nie polski rząd. Zaznaczyła, że ukraińscy uchodźcy nie trafiają do obozów, ale do polskich domów.

Anita Błaszczak: Jak oduczyć Polaków oszczędzania

Podobnie jak kiedyś OFE, tak teraz PPK miały nauczyć Polaków odkładać na emeryturę. Jednak wiele osób może z tych programów wyciągnąć przeciwną naukę: oszczędzać wcale się nie opłaca.

Paweł Rożyński: Druga kadencja Glapińskiego. To nie jest sternik na czas sztormu

Nie miejmy złudzeń. Adam Glapiński nie był i raczej nie będzie ani skutecznym strażnikiem siły złotego, ani niezależności NBP, a tylko przyzwoitym wykonawcą polityki tworzonej w siedzibie PiS. To mało jak na tak trudne czasy.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Narracja jako lek na inflację

Z prof. Norbertem Maliszewskim polemizuje publicysta „Rz”.