Hubert Kozieł: Viktor Orbán łupi z zysków. Kto pójdzie jego śladem?

Zawsze jest okazja, by zabrać zyski bankom czy koncernom naftowym. Nie jest żadną tajemnicą, że nad podatkiem od zysków nadzwyczajnych debatuje się już w wielu krajach.

Mikołaj Budzanowski: Pobudka dla polskiego przemysłu

Fundamentalne zjawiska towarzyszące nam od kilku miesięcy w sektorze przemysłowym i produkcyjnym łączą się w jedną wake-up call dotyczącą przyspieszenia dekarbonizacji w Polsce.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Egzekucja prawa na drodze kuleje

Nie wystarczy wywindować mandaty za wykroczenia i słać dane o ukaranych kierowcach do ubezpieczycieli. Trzeba jeszcze limity prędkości egzekwować.

Szymon Parulski: Dlaczego tanie papierosy nie zdrożały

Ręczne sterowanie przez ustawodawcę strukturą rynku za pomocą mało precyzyjnego narzędzia, jakim jest akcyza, znacznie zaburzyło konkurencję.

Łukasz Gajewski: Rosja, gaz ziemny, gazociągi i wojna

Jeśli spojrzymy na rosyjską „geopolitykę rurociągów” jako na całość, dostrzeżemy, że Europa została podzielona gazową żelazną kurtyną. Kraje, których rolę w tranzycie gazu Rosja ogranicza, mogą stać się celem jej agresji.

Marcin Piasecki: Patrioty przylecą do Polski. MON nadrabia stracony czas

Szkoda, że trzeba było wybuchu wojny, aby sprawy z nowoczesnym systemem obrony przeciwlotniczej ruszyły do przodu. Zmarnowano mnóstwo czasu.

Szymon Kaczmarek: Co oznacza zastąpienie WIBOR stawką ON

Istotna dla rynku finansowego zmiana nie powinna być wprowadzana tylko dlatego, że WIBOR stał się zbyt wysoki.

Mariusz Janik: Kronika zapowiedzianego zerwania

Kontrakt jamalski zakończył się przedwcześnie, ale bez obaw. Od lat rząd planował nie przedłużać umowy z Rosją. W tym celu wybudowano gazociąg Baltic Pipe.

Anna Cieślak-Wróblewska: Ostrzegawcze sygnały z rynku pracy

Choć na razie pracownicy mają dominującą pozycję na rynku pracy, nadchodzące schłodzenie gospodarki może to zmienić.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Mateusz Morawiecki i huzia na Norwegię!

Ki diabeł podkusił premiera Mateusza Morawieckiego, by właśnie teraz uderzyć w sojusznika z NATO, który ma się stać jednym z głównych dostawców gazu dla Polski?

Mariusz Janik: Gazociąg jamalski. Kronika zapowiedzianego zerwania

W tej chwili zerwanie kontraktu jamalskiego wydaje się decyzją bezpieczną, ale dopiero w najbliższą zimę się przekonamy, czy cała operacja się udała, a pacjent nie zmarzł.

Katarzyna Kucharczyk: Postawmy na otwartość i różnorodność w branży IT

Napływ ekspertów ze Wschodu jest szansą na wzrost polskich firm IT. Nie unikniemy trudnych sytuacji, zderzeń kulturowych, rozdrapywania historycznych ran, ale inaczej brak rąk do pracy stanie się dla nas trwałą barierą wzrostu gospodarczego.

Adam Woźniak: Schyłek jazdy na autogazie

Padają kolejne psychologiczne granice cen LPG. I to nie koniec. Jeszcze bardziej wywinduje je brak surowca z Rosji. Do tego dochodzą wyższe koszty instalacji i samych samochodów. Autogaz staje się coraz mniej opłacalny.

Olechnowicz i Steinhoff: Zatrzymać zniszczenie Lotosu

Z niezrozumiałych dla nas względów rząd zdecydował się na transakcję wyjątkowo szkodliwą zarówno dla Skarbu Państwa, jak i bezpieczeństwa energetycznego – piszą były prezes Lotosu i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka.

Andrzj Stec: Rynki finansowe boją się recesji

Łańcuszek nieszczęść wywołał demona wysokiej inflacji. Oliwy do ognia dodała wojna w Ukrainie. Teraz czas na finał tej wybuchowej mieszanki, czyli dotkliwą recesję lub stagflację.

Grzegorz Siemionczyk: Dochód gwarantowany? Gwarantowana strata czasu

Polska to nie jest dobre laboratorium dla takiego eksperymentu. Nasz rynek pracy jest rozgrzany do czerwoności, więc wyzwania, przed którymi chronić ma dochód gwarantowany, wydają się u nas odległe.

Marcin Korolec: REPowerEU czyli jak zderusyfikować europejską energetykę

W REPowerEU Komisja Europejska zaprezentowała kompleksowy plan derusyfikacji europejskiego systemu energetycznego do 2027 roku - bardzo ambitny, ale realistyczny. Płyną z niego ważne wnioski dla Polski.

Leon Podkaminer: Euro to lek na całe zło?

Odgrzewanym tematem mediów w sezonie ogórkowym stało się „przyjęcie euro” – pisze w polemice ekonomista.