Marcin Piasecki: Gromkie hasła, koncepcyjne luki

Wszyscy jesteśmy za jak najsilniejszą polską armią. Jednak musi być to siła prawdziwa, a nie siła obietnic i deklaracji. Te składać łatwo.

Michał Duszczyk: Jakich studiów nie zastąpi technologia

Przyszły rynek pracy jest wielką niewiadomą. Czy wobec rozwoju sztucznej inteligencji za pięć, dziesięć czy piętnaście lat potrzebni będą jeszcze specjaliści w danej dziedzinie?

Paweł Wojciechowski: Pułapka „niedasizmu”

Kilka lat temu dzisiejszy szef rządu przekonywał, że chce, by jego Polska była „Polską mocy”. Bo program opozycji ma się ograniczać do „Polski niemocy”. „Nam się chce chcieć” – tłumaczył. Opozycja, wedle premiera, ma tylko opowiadać, że „nic się nie da zrobić”. Co z tego zostało?

Krzysztof Adam Kowalczyk: Słuszny szlaban na wyprzedzanie

Często smagam ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka biczem krytyki, ale teraz pochwalę. Podoba mi się jego zakaz „wyścigów słoni”, czyli wyprzedzania tirów przez tiry.

Robert Gwiazdowski: Sztuczna inteligencja jak broń atomowa

„Interes przedsiębiorców każdej poszczególnej gałęzi handlu czy przemysłu jest zawsze pod pewnym względem różny od interesu publicznego, a nawet mu przeciwny”.

Witold M. Orłowski: Tango

Rozpoczął się właśnie sezon obietnic wyborczych. Czas pięknych snów o bogactwie.

Katarzyna Kucharczyk: Nie zawsze łatwa cyfryzacja

Bez nowych technologii biznesu prowadzić się dziś nie da. Już dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych rozwiązań cyfrowych.

Michał Płociński: Trzeba zwolnić, ale nie tiry

Wprowadzenie zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych uderzy w branżę transportową i podwyższy koszty transportu i produkcji.

Andrzej Krakowiak: Dlaczego nie rower

Polski rząd kolejny raz włączył się w walkę z proponowanymi przez Brukselę zmianami w prawie. I tym razem może nawet wygrać, ale nie będzie to zwycięstwo, na którym zyskają Polacy.

Mieczysław Groszek: Inflacja bliżej ludzi

Inflacja jest fenomenem metafizycznym. Postrzegana jako przedmiot wiary: w społeczeństwie są tacy, którzy w nią nie wierzą.

Tomasz Mironczuk: Obrona Wskaźnika Kosztu Finansowania

Każdy konsument może, sprawdzając własne lokaty terminowe w banku, zweryfikować, czy WKF dobrze odzwierciedla realia gospodarcze.

Anna Cieślak-Wróblewska: Najlepszy prezent wyborczy

Kiedy gospodarka zdoła odpalić wszystkie swoje silniki? To pytanie zadają sobie nie tylko ekonomiści, ale – w kontekście jesiennych wyborów – również politycy.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Świat w lusterku wstecznym

Często podejmujemy istotne decyzje – od wyboru pracodawcy czy zawodu po inwestowanie – kierując się wyłącznie optymistycznym obrazem z przeszłości.

Piotr Skwirowski: Drogo zapłacimy za darmowe drogi

Nie ma nic za darmo, a rząd nie ma swoich pieniędzy. Możemy być więc pewni, że po pieniądze na utrzymanie i budowę dróg władza sięgnie do kieszeni podatników.

Witold M. Orłowski: Niestandardowe narzędzie polityki pieniężnej

W czasach wyzwań ekonomicznych trzeba sięgać po nadzwyczajne metody walki z problemami. Zrobił to właśnie NBP, wywołując falę szyderstw. Niesłusznie.

Aneta Gawrońska: Mieszkanie+. Przedwyborcze czyszczenie wstydliwego tematu

Nawet milion mieszkań „z plusem” do 2030 roku zapowiadało PiS przed poprzednimi wyborami. Teraz ogłasza wygaszenie sztandarowego programu, który zakończył się spektakularną klęską. Jednocześnie padają kolejne obietnice, które podaży mieszkań jednak nie zwiększą.

Grzegorz Siemionczyk: Ostateczny krach gospodarczego imposybilizmu

Litania chybionych ostrzeżeń przed kryzysem gospodarczym sprawiła, że dziś w nie nikt nie wierzy. Ale dzisiejsze dobre wyniki polskiej gospodarki częściowo są zwiastunem przyszłych problemów.

Robet Tomanek: Polityka klimatyczna UE: nie warto kopać się z koniem

Mądra polityka gospodarcza polega na wykorzystywaniu szans, a nie bezproduktywnej krytyce i próbie utrzymania status quo.