Michał Matlak, Ryszard Pawlik i Paweł Wiśniewski: Polski plan na Unię

Przydałaby się poważna rozmowa o naszej obecności i celach w UE. Niestety, na razie została ona zdominowana przez XIX-wieczną retorykę rozbiorową.

Profesor Adam Noga: Nowe oblicze ekonomii politycznej socjalizmu

Współczesny świat broni się przed ekonomią polityczną populizmu i reformami, zaciągając kredyt i zwiększając zadłużenie. I zazwyczaj wpada jeszcze bardziej w jej szpony.

Witold M. Orłowski: Historyczne wybory

Europa dokonuje znów historycznych wyborów, które mogą znacząco wpłynąć na jej przyszły kształt. A historia lubi się powtarzać, choć na szczęście nie zawsze musi.

Piotr Arak: Produkt ekosystemowy brutto zamiast PKB

Kiedy PKB spada, trzęsą się rynki. A kto się przejmuje tym, że ten czy inny kraj spadł w rankingu jakości życia o kilka pozycji? Dlatego Europa chce liczyć „zielony PKB”.

Piotr Skwirowski: Praca sezonowa może mieć gorzki smak

Rynek pracy sezonowej przechodzi zmiany. Podczas gdy część firm narzeka na brak chętnych do pracy, inne mogą w nich przebierać. Liczą się pieniądze, ale nie tylko. No i trzeba uważać na „okazje”.

Dudek, Wojciechowski: Radosna twórczość legislacyjna

Polski Ład użyźnił glebę pod radosną twórczość legislacyjną, której przykładem jest projekt rzekomej naprawy składki zdrowotnej autorstwa Polski 2050 – Trzeciej Drogi.

Radosna twórczość legislacyjna Polski 2050 wokół składki zdrowotnej

Polski Ład użyźnił glebę pod radosną twórczość legislacyjną, której przykładem jest projekt rzekomej naprawy składki zdrowotnej autorstwa Polski 2050 – Trzeciej Drogi.

Gra o kosmos: czy Polska wykorzysta szansę?

W Europie nie ma i nie będzie większych programów dotyczących kosmosu niż obserwacje Ziemi. Najbliższe pięć lat to dla Polski czas na długofalowe decyzje.

Piotr Ciepiela: Dlaczego dyskusja o produkcji czipów powinna zacząć się od cyberbezpieczeństwa

Przenoszenie produkcji półprzewodników do Europy i USA niesie wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dotychczasowa koncentracja produkcji czipów w jednym regionie pozwalała na ścisłą kontrolę nad łańcuchem dostaw.

Mateusz Smoter: Niewidoczne bariery dla osób z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnością pracują znacznie rzadziej niż osoby bez niej. Często są wykluczane już na etapie rekrutacji, zanim nawet będą mogły zaprezentować pracodawcy swoje umiejętności. Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji?

Witold M. Orłowski: Naddunajska zagadka

Węgry zadziwiają świat, wciąż entuzjastycznie wspierając polityka oskarżanego o zapędy dyktatorskie.

Wojciech Warski: CPK ante portas

Decyzja o uruchomieniu budowy części lotniskowej projektu CPK jest o sześć–dziesięć lat za wczesna. Wart wiele miliardów złotych problem z CPK stworzyli animatorzy tego projektu w poprzednim rządzie.

Adam Roguski: Rynek mieszkaniowy daleki od stabilizacji

Rynek wynajmu i sprzedaży mieszkań w ostatnich latach podlega ogromnym wstrząsom. Trudno cokolwiek kalkulować, a przecież chodzi o życiowe decyzje.

Sergiusz Prokurat: „Kredyt na start” to szkodliwa rządowa zrzutka na mieszkania

Subsydiowanie popytu na rynku nieruchomości, przy zablokowanej podaży, to przykład działań niekorzystnych społecznie.

Profesor Andrzej Wojtyna: Płomienna polemika to obrona status quo w NBP

Bez odwołania prezesa NBP czeka nas kilka lat dalszej instytucjonalnej degradacji banku centralnego. Dlatego trzeba podjąć prace nad docelowym lepszym modelem NBP, a wcześniej nad nowelizacją ustawy, która ograniczy upolitycznione działania jego organów.

Paweł Rożyński: Jak sfinansować CPK? Zamknąć Okęcie i zaprosić kapitał prywatny

Dużo mówi się o tym, jak CPK ma wyglądać czy jak go połączyć z kolejami dużych prędkości, ale niewiele słychać o finansowaniu projektu. Bo diabeł właśnie tkwi w tym „szczególe”.

Witold M. Orłowski: Czekając na cud

Gospodarka potrzebuje gruntownych zmian, jeśli znów ma szybko i stabilnie się rozwijać.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Zamknięcie Okęcia to sabotaż

Podpis pana prezydenta pod ustawą o budowie centralnego portu lotniczego uruchamia formalnie ten kontrowersyjny projekt, który idzie w poprzek interesom Warszawy.