Adrian Zwoliński: Ekonomia i emocje: skąd wzięła się panika cukrowa

Oczekiwania, że ceny wzrosną, sprzyjają nagłym i zwiększonym zakupom. A cukier w rok podrożał już o ponad 40 proc.

Adam Woźniak: Bez szlabanów kasa chudnie

System poboru opłat na państwowych autostradach okazał się bardzo niedoskonały. Można to było przewidzieć, patrząc na niezgrabne przygotowania do jego wdrożenia.

Marcin Piasecki: Zielone światło dla zbrojeń

Podatnikom – jak pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” – podoba się proces unowocześniania sił zbrojnych. Pewnie chcą wierzyć, że nie ma tutaj chaosu i nietrafionych decyzji. Przekonamy się o tym za kilka lat, kiedy nowy sprzęt pochodzący z różnych stron świata trafi na wyposażenie armii.

Paweł Wojciechowski: Rząd czyści sumienie

Trzeba powiedzieć jasno: bieda energetyczna, która dotknie setek tysięcy rodzin tej zimy, to rezultat złych decyzji rządu. W ciągu trzech minionych miesięcy zaburzyły one rynek węgla w naszym kraju.

Anna Cieślak-Wróblewska: Pułapki gonienia za inflacją

Na rynku mamy już sporo nietrafionych sposobów na walkę z drożyzną. Klauzule indeksacyjne poszerzają ten arsenał. Oby nie stały się modą i nie upowszechniły w każdej dziedzinie.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Absurdalna licytacja

Ściganie się z PiS na populizm to ekonomiczna jazda na ścianę. Niestety, senacka opozycja ochoczo wzięła w tym udział, „poprawiając” dodatek węglowy.

Robert Gwiazdowski: MOL i Orlen, dwa bratanki

Opozycja grzmi, że Orlen robi interesy ze skazanym za korupcję prezesem MOL-a. Rychło w czas się obudziła.

Janusz Jankowiak: Bilans ryzyk oraz bajki z mchu i paproci

W niskoinflacyjnych reżimach gospodarczych spadek popytu i wyhamowanie dynamiki PKB prowadzi do wygaszania presji inflacyjnej. W reżimach wysokoinflacyjnych – niekoniecznie.

Witold M. Orłowski: Wreszcie jest rozwiązanie!

W obliczu inflacji, ryzyka recesji, unijnej obstrukcji w sprawie pieniędzy z KPO i widma braku węgla oraz cukru rząd musi znaleźć cudowny sposób na rozwiązanie problemów.

Katarzyna Kucharczyk: Tajwański efekt motyla

Rosnący deficyt komponentów będzie odczuwalny przez nas wszystkich. Pogłębi się problem z dostępnością sprzętu, a jego ceny pójdą w górę.

Mariusz Janik: Kryzys energetyczny w Europie. Bogaci oszczędzają, biedni subsydiują

Ironia losu. Gdy polscy posłowie przymierzali się do głosowania nad programem dopłat do paliw zużywanych w gospodarstwach domowych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do Europy o... nie oszczędzanie konsumentom podwyżek, co miałoby skłaniać ich do oszczędzania energii.

Michał Stajniak: Recesja w USA, Fed może zwolnić z podwyżkami

Fed osiągnął schłodzenie gospodarki USA, które zepchnie inflację w dół. Wygląda to dobrze na papierze, ale w realiach może okazać się fatalne.

Robert Tomanek: Mobilność miast przyszłości

Niewiele rzeczy powoduje tyle konfliktów, jak próba zmiany zachowań komunikacyjnych mieszkańców miast. Samorządy muszą liczyć się z ich oporem i powinny być przygotowane do opartej na argumentach dyskusji.

Piotr Skwirowski: Władza odpowie za drogi prąd

Rząd się doigrał na własne życzenie. Prężył muskuły, z butą przekonywał, jak to świetnie radzi sobie z wszystkimi problemami. Kiedy jednak prawdziwe problemy przyszły, przestał sobie radzić.

Piotr Mazurkiewicz: Maskotka decyduje o zakupach

Sklepy co i rusz zapraszają do zbierania punktów za zakupy i wymieniania ich na kolejne wersje pluszaków. To coraz skuteczniejszy magnes na klientów, zwłaszcza tych młodych, którzy też decydują o tym, gdzie domownicy robią zakupy.

Piotr Plebaniak: Wszystko płynie. Czy nadchodzi koniec tajwańskiej supremacji w produkcji półprzewodników?

Zapowiadana na dziś, nie potwierdzona do ostatniej chwili wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie zdominowała media na równi z doniesieniem z Kabulu o zabiciu przez drona CIA przywódcy Al-Kaidy. Czy amerykanie dają Tajwanowi silny sygnał wsparcia, czy też może to gest na otarcie łez?

Krzysztof Adam Kowalczyk: Szef NBP w butach polityka

Coraz dziwniejsze wypowiedzi prezesa Glapińskiego utrudnią bankowi centralnemu wypełnianie konstytucyjnego obowiązku, jakim jest dbanie o stabilność polskiego pieniądza.

Damian Olko: Zasadzki kapitalizmu interesariuszy

Społeczna odpowiedzialność biznesu polega na spełnianiu potrzeb klientów – przekonuje ekonomista.