Bogusław Chrabota: Prywatna zbrojeniówka nie gorsza od państwowej

Niemal skokowy wzrost przychodów grupy WB to dobry prognostyk dla prywatnego sektora zbrojeniowego, z którego wreszcie zdjęto odium braku państwowego zaufania. Pojawia się szansa, by się szybko rozwinął.

Janusz Steinhoff, prof. Andrzej Karbownik: Czarna dziura górnictwa węglowego

PGG i pozostałe spółki węglowe nie mogą pełnić w gospodarce roli czarnej dziury pochłaniającej i marnotrawiącej publiczne środki, które należałoby przeznaczać na głęboką restrukturyzację.

Prof. dr hab. Andrzej K. Koźmiński: Gry technologiczne

Wojna między demokracjami a autokracjami zapewne rozstrzygnie się na płaszczyźnie technologii. Obie strony zdają sobie z tego sprawę. Ale czas na samoograniczenie i powstrzymywanie rozwoju AI minął.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Pora skończyć z czarną legendą prywatyzacji

Wstrzymywanie prywatyzacji jest kosztowne. Zarówno dla całej gospodarki, jak i państwowych firm „uratowanych przed wyprzedażą”. Może więc rząd coś z tym zrobi, skoro dochody ze sprzedaży akcji poratowałyby bardzo napięty budżet?

Agnieszka Kulesa, Jan Bazyli Klakla: O jakim bezpieczeństwie mówimy?

Krótki horyzont, długie konsekwencje. Do czego prowadzi nowa polityka migracyjna? – pytają badacze.

Witold M. Orłowski: Imigracyjne qui pro quo

Dyskusja o imigracji prowadzi w Polsce do sporych nieporozumień. Być może dlatego, że różne sprawy wrzuca się do jednego worka i intensywnie miesza.

Dawid Pałka: Przegapiona rewolucja

W zeszłym tygodniu miała miejsce największa rewolucja w dziejach ludzkości. Mało kto właściwie to zauważył i zrozumiał.

Krzysztof A. Kowalczyk: Rok po wyborach gospodarka pyta – czy leci z nami pilot?

Rok po wyborach i na dwa miesiące przed rocznicą powołania rządu Donalda Tuska nadal nie wiadomo, kto w nim trzyma stery gospodarki.

Cezary Szymanek: Rok po wyborach 15 października 2023 r., czyli gdzie jest strategia dla gospodarki

Powietrze nie jest już tak gęste i nikt o świcie nie puka do drzwi na partyjne zlecenie. Ale jedyne, co w ostatnim roku od rządu dostali przedsiębiorcy, to podwyżka płacy minimalnej. Choć nikt z koalicji 15 października im tego przed wyborami nie obiecywał.

Nieefektywna piramida sportu w Polsce

Do dyskusji o wynikach polskich olimpijczyków w Paryżu całkiem sporo może wnieść ekonomia – uważają badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Anna Cieślak-Wróblewska: Znika gminne „janosikowe”. Kto zyska, kto straci?

Wielkie reformy w finansach publicznych, a taką właśnie wprowadza rząd, zwykle mają swoich wygranych i przegranych. To mieszkańcy miast i gmin będą musieli pilnie patrzeć, czy ich lokalny budżet nie ucierpiał.

Cezary Szymanek: Czego boi się prezes firmy w Polsce, czyli zmień się lub zgiń

Biznes musi być dziś odpowiedzialny społecznie. I lepiej, by prezesi polskich firm to szybko zrozumieli, bo zaraz nikt z pokolenia wchodzącego właśnie na rynek nie będzie chciał dla nich pracować, albo mało kto będzie chciał kupować ich produkty lub korzystać z ich usług.

Prof. dr hab. Sławomir Kamosiński: Główni aktorzy działający lokalnie

Piękno lokalnego biznesu, ubranego często w szaty firmy rodzinnej, wynika wprost z zasad zrównoważonego rozwoju.

Bogusław Chrabota: Ciemne chmury nad Google'em

Google może szybko się zderzyć z perspektywą demonopolizacji. Ochroni go jednak zapewne geopolityka.

Witold. M. Orłowski: Kuba chce do BRICS

Kuba wyraziła właśnie chęć przystąpienia do grupy BRICS. To wiele mówi i o samej grupie, i o jej roli we współczesnym świecie.

Marian Gorynia: Przedsiębiorstwo międzynarodowe – przyjaciel czy wróg?

Przedsiębiorstwo międzynarodowe jest dobre, ale nie tak, by nie mogło być lepsze. Lepsze z punktu widzenia zapewnienia dobrobytu ludzkości w skali międzynarodowej, z uwzględnieniem interesów właścicieli i interesariuszy

Tomasz Pietryga: Kto odpowie za miliard utopiony w kopalni widmo

Polska przegrała w arbitrażu z australijską firmą GreenX Metals. Ktoś powinien się wytłumaczyć, dlaczego polscy podatnicy muszą zapłacić ponad miliard złotych odszkodowania za lekceważenie prawa przy planowaniu dużej zagranicznej inwestycji.

Elżbieta Chojna-Duch: Dlaczego Draghi pominął Europę Środkowo-Wschodnią

Nad brakiem konsultacji z krajami Europy Środkowo-Wschodniej byłego premiera i byłego Prezesa EBC Mario Draghiego przy przygotowaniu swego 400 stronicowego Raportu "New industrial strategy for Europe" zastanawiają się nie tylko w Polsce. Dlaczego pominął firmy, instytuty badawcze i naszych naukowców, którzy jak twierdził prof. Alojzy Nowak na II Kongresie Umiędzynarodowienia Nauki stają się coraz bardziej rozpoznawalni na rynkach europejskich i światowych.