Krzysztof Adam Kowalczyk: Jeszcze można uniknąć katastrofy

Spis powszechny pokazał, że leci na nas demograficzny meteoryt, który uderzy w gospodarkę i zagrozi systemowi emerytalnemu.

Rafał Baniak: Gra o najwyższą stawkę

Organizacje pracodawców chcą współpracować z rządem, aby uporządkować chaos gospodarczy. Stawiają jednak warunki – pisze nowy prezes zarządu Pracodawców RP.

Orłowski: Trzy liczby, które mogą tłumaczyć zachowanie Putina

Cały świat zastanawia się, czego właściwie chce dziś Władimir Putin. Być może da się to wszystko wytłumaczyć trzema liczbami.

Leon Podkaminer: Od wysokiego do niskiego bezrobocia

Powinniśmy być wdzięczni Radzie Polityki Pieniężnej IV kadencji, że do pandemii nie dołożyła nam wysokich stop procentowych – pisze ekonomista w polemice z Eugeniuszem Gatnarem i Łukaszem Hardtem.

Piotr Mazurkiewicz: Cenowe polowanie na czarownice

Szalejąca drożyzna uderza absolutnie we wszystkich, postanowiono więc znaleźć winnych. Najlepiej w sklepach.

Ancyparowicz, Żyżyński: Polityka pieniężna – od iluzji do realizmu

Pochopne zacieśnianie polityki pieniężnej może skruszyć równowagę, która pozwoliła naszej gospodarce utrzymać niezłe tempo wzrostu i względną stabilność finansów publicznych – piszą w polemice członkowie RPP.

Aneta Gawrońska: Mieszkanie z widokiem na fundusz

Deweloperzy nie chcą już budować mieszkań tylko dla Kowalskiego. Przestawiają taśmy produkcyjne na lokale na wynajem. Oprócz powszechnie znanych złych, miewa to też swoje dobre strony.

Mariusz Gasztoł: Jak poszerzyć współpracę w regionie

Projekt Forum Inwestycyjnego Europy Środkowej jest rozwinięciem doświadczeń ze współpracy w Londynie.

Goldthau, Tagliapietra: Pakt klimatyczny wymaga solidarności

G7 pod przewodnictwem Niemiec może przyspieszyć dekarbonizację, łącząc ją z zasadą sprawiedliwości klimatycznej.

Andrzej Malinowski: Zakładnicy „szurów”

Rada Przedsiębiorczości kolejny raz apeluje do rządu o wypracowanie skutecznych rozwiązań walki z pandemią Covid-19. Coraz bardziej jednak przypomina to „wołanie na puszczy". Kolejnego lockdownu gospodarka może już nie wytrzymać.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Spadniemy z wysokiego konia

Rozgrzana gospodarka pędzi w tempie 7 proc. rocznie. Ekonomiści modlą się o miękkie lądowanie. Ale nadciąga omikron i straszy Putin.

Andrzej Wojtyna: NBP – nadal brak światła w tunelu

Tarcze antyinflacyjne w proponowanej formie to narzędzia z arsenału polityki dochodów lub społecznej. Można by przypuszczać, że taka nazwa sugeruje wyręczanie NBP przez rząd z obowiązków konstytucyjnych.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Chcieliście monopolu, to płaćcie

Rząd ma święty obowiązek przełamać impas z przyłączaniem domów do sieci gazowej. Rządząca większość, która wielbi wręcz omnipotencję państwa, ma teraz okazję się wykazać. Śmiało!

Marcin Roszkowski: Lotos a unijny Zielony Ład

Transformacja energetyczna to największe od budowy gospodarki rynkowej wyzwanie dla polskiego biznesu i społeczeństwa. Wymaga konsensusu i odpolitycznienia.

Dariusz Rosati: Propaganda ważniejsza od walki z inflacją

W obniżkach VAT rządowi chodzi głównie o efekt propagandowy. Najlepszą tarczą antyinflacyjną jest niezależny bank centralny. Niestety, tak długo, jak NBP jest podporządkowany partii rządzącej, nie ma szans na skuteczną walkę z inflacją.

Tomkiewicz: Inflacja i cyfryzacja – dlaczego tak szybko rosną ceny w Europie Środkowo-Wschodniej

Bieżąca dyskusja o inflacji skupia się na cenach energii, które podlegają szybkim zmianom, natomiast mało uwagi poświęca się obserwacji strukturalnych zmian, a te są wyjątkowo ciekawe.

Witold M. Orłowski: Strategia Napoleona

W dziedzinie strategii nie trzeba wymyślać nic nowego. Wystarczy wzorować się na Napoleonie. W ostatnim czasie robi to zarówno nasz rząd, jak i bank centralny.

Robert Gwiazdowski: Stopy w górę? Radziłbym uważać

Jak już zrobiliście błąd i nie zaczęliście podnosić stóp procentowych w maju, to nie róbcie drugiego i nie podnoście ich teraz zbyt szybko.