Przywróćmy centra miast mieszkańcom

Strefy czystego transportu funkcjonują nie tylko w największych metropoliach, ale przede wszystkim w takich miastach, jak Utrecht, Antwerpia czy Bristol, które mogą stanowić punkt odniesienia dla Warszawy, Poznania czy Szczecina.

Cezary Szymanek: Strefa życia w każdym mieście

Walka ze smogiem, bo o to przede wszystkim chodzi ze strefami czystego transportu w polskich miastach, nie jest jakąś fanaberią. Doskonale wie o tym Europa, na kontynencie działa już ponad 320 takich stref.

Witold M. Orłowski: Obniżyć wiek emerytalny? Czemu nie?

Jak ktoś chce się narazić większości Polaków, wystarczy, że powie słowo o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego. Spróbuję więc tego uniknąć.

Piotr Skwirowski: Dłuższe wakacje kredytowe? Złe wiadomości nie tylko dla banków

Paradoksalnie, pomagając kredytobiorcom znosić skutki wysokiej inflacji, rząd wydłuża okres, w którym będzie ona wysoka. I będzie dotykać wszystkich obywateli, nie tylko tych na wakacjach.

Bartłomiej Pawlak: Zielona gospodarka – z Polską czy bez

Wojna nie odwróciła zielonego trendu, a pytanie o dostęp do odnawialnych źródeł energii jest wśród trzech najważniejszych, które zadają wszystkie międzynarodowe firmy pragnące inwestować w Polsce.

Mariusz Janik: Mała styczniowa rewolucja

Od energetyki zależy dziś niemal wszystko: nastroje społeczne, gospodarka, polityka. Otwarcie drzwi dla energetyki wiatrowej na lądzie może przewrócić do góry nogami wszystkie te dziedziny.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Cała nadzieja w strefie euro

Mieszkaniówka w Polsce tonie, przemysł ostro hamuje. Jedyny jasny punkt to prognozy dla strefy euro, która najprawdopodobniej uniknie wieszczonej jej recesji.

Jerzy Żyżyński: Do euro nie ma co się śpieszyć

Opinie entuzjastów, którzy znów gorączkowo wzmogli głos za wejściem do strefy euro, wynikają z nieporozumienia, które warto wyjaśnić. Wytłumaczy nam ono, dlaczego społeczeństwo chorwackie się zawiodło na przeprowadzonej właśnie zmianie waluty i dlaczego prezes NBP ma rację, ostrzegając przed wejściem do strefy euro – pisze doradca prezesa NBP.

Piotr Skwirowski: Rafako – to nie może się tak skończyć

Wojna wokół Rafako odzwierciedla walki w rządzie o wpływy w spółkach z udziałem państwa. I to rząd musi szybko tę wojnę zakończyć porozumieniem pokojowym.

Leon Podkaminer: Po co nam „neutralna” polityka fiskalna?

W moim przeświadczeniu skutkiem prób realizacji „planu Gomułki” byłaby permanentna stagnacja, jeśli nie recesja. A także permanentny – choć niezamierzony - deficyt sektora finansów publicznych.

Paweł Wojciechowski: Ryzyko ZUS

Obecnie na każdy 1000 osób w wieku produkcyjnym przypada 390 seniorów, lecz w 2080 r. będzie ich 839 – tak ZUS w minioną środę przedstawił wzrost obciążenia demograficznego.

Grzegorz Mazurek: Sztuczna inteligencja już wypełnia szkolne kajety

Musimy myśleć, jak zaprząc AI do procesu kształcenia i do nauki, jak wykorzystać jej moc, nie zakazując tego fascynującego narzędzia, ale wręcz przeciwnie, otwierając szeroko okna na jego świeży powiew.

Alina Pogoda: Czarne chmury nad województwem śląskim

Region jest największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ale tylko jeden na pięć projektów jest gotowy do realizacji.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Jak naprawdę ulżyć emerytom

Zamiast kupować głosy „nastymi” emeryturami, politycy mogliby poprawić los seniorów, prowadząc bardziej zdecydowaną walkę z inflacją. Nadmierny wzrost cen bije w tę grupę społeczną znacznie mocniej niż w resztę konsumentów.

Hubert A. Janiszewski: Wspierać tory czy drogi

Czas najwyższy na usunięcie przeszkód utrudniających przyspieszenie rozbudowy kolei w Polsce. Nawet kosztem przyhamowania transportu samochodowego.

Witold M. Orłowski: Droga wyjścia

Współrządząca naszym krajem Solidarna Polska wezwała do publicznej dyskusji na temat środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Jako lojalny obywatel nie mogę pozostawić tego apelu bez odzewu.

Anita Błaszczak: Ukraiński czynnik nad Wisłą

O ile do wybuchu wojny o Ukraińcach mówiono głównie w kontekście ich znaczenia na rynku pracy, o tyle teraz stają się coraz ważniejszą grupą jako konsumenci.

Rozwój gospodarczy jest polską racją stanu

Temperatura debaty o pieniądzach unijnych niebezpiecznie zaczyna przypominać okres referendum o akcesji Polski do UE. Nasz kraj powinien sięgnąć po KPO, bo ma 36 mld euro powodów, by to zrobić. Kto mówi inaczej, sprzeciwia się polskiej racji stanu, którą jest rozwój gospodarczy i bogacenie się społeczeństwa.