Departament Stanu USA zgadza się sprzedać Polsce Abramsy

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż 116 wyprodukowanych przez General Dynamics czołgów M1A1 Abrams, innych pojazdów i amunicji do Polski w ramach umowy o wartości do 3,75 mld dolarów.

Viktor Orbán gra Ukrainą. Ale UE może obejść jego weto

Budapeszt wstrzymuje miliardy dla Ukrainy. Za zgodę chce uwolnienia funduszy dla siebie.

Turcja. Poseł opozycji w stanie krytycznym na OIOM po "debacie" budżetowej

Poseł opozycyjnej partii Huseyin Ors znalazł się w szpitalu na oddziale intensywnej terapii po tym, jak podczas gorącej "debaty" nad budżetem w tureckim parlamencie został uderzony w głowę przez posła partii rządzącej.

Węgry zablokowały unijną pożyczkę na rzecz Ukrainy. Chodzi o 18 miliardów euro

Zgodnie z zapowiedzią premiera Viktora Orbána, rząd Węgier zablokował unijne porozumienie ws. wspólnego zaciągnięcia długu w celu udzielenia Ukrainie pomocy w wysokości 18 miliardów euro w 2023 r.

Włochy się wyludniają. Liczba mieszkańców kraju spadła poniżej 59 mln

Liczba mieszkańców Włoch zmniejsza się, a populacja kraju się starzeje - wynika z danych podanych w poniedziałek przez włoski urząd statystyczny (Istat).

Były premier Litwy zmarł po długiej chorobie

W wieku 74 lat zmarł były szef litewskiego rządu Adolfas Šleževičius - podają miejscowe media.

Indonezja zakazuje seksu pozamałżeńskiego i obrażania prezydenta

Parlament Indonezji przegłosował zmiany w Kodeksie karnym, przewidujące karę więzienia m.in. za seks pozamałżeński.

Irańczycy w proteście zbojkotują sklepy i banki

Nikt nie wierzy władzom, że rozwiążą policję obyczajową oraz złagodzą obowiązujące kobiety zasady ubioru.

Zachód liczy na rozmowy pokojowe Ukrainy z Rosją

Ukraina nie podejmie negocjacji pokojowych z Kremlem przed odbiciem wszystkich okupowanych ziem. Ameryka i Europa mają co do tego warunku coraz więcej wątpliwości.

Minister spraw zagranicznych Islandii: Naszym sąsiadem jest ocean

Islandczycy postrzegają UE pozytywnie, ale nie na tyle, by dążyć do znalezienia się w niej, wystarcza im umowa o bliskiej współpracy – mówi Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir, szefowa islandzkiej dyplomacji.

Putin podpisał ustawę zakazującą "propagowania LGBT, zmiany płci i pedofilii"

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę całkowicie zakazującą "propagowania nietradycyjnych stosunków seksualnych, zmiany płci i pedofilii" - donoszą rosyjskie media.

Wywiad: Putin chce mieć kontrolę nad Rosjanami, którzy unikają poboru

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał stworzenie cyfrowej bazy danych poborowych wojskowych, aby wprowadzić całkowitą kontrolę nad tym, gdzie Rosjanie faktycznie przebywają i móc ograniczać prawa obywatelskie uchylających się od służby - informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Europosłowie apelują o zamrożenie funduszy dla Węgier. „Nie tolerujmy szantażu”

Terry Reintke, współprzewodnicząca unijnej grupy Zieloni/WSE, opublikowała na Twitterze list, w którym wraz z innymi europosłami apeluje do Rady ECOFIN o poparcie Komisji Europejskiej i „stanowcze opowiedzenie się za propozycją zamrożenia funduszy dla węgierskiego rządu”. "Nie chodzi tu tylko o Węgry. Chodzi o zdolność UE do przestrzegania podstawowych standardów demokratycznych i praworządności we wszystkich państwach członkowskich" – zaznaczono w dokumencie.

Wołodymyr Zełenski został Człowiekiem Roku "Financial Times"

Prezydent Ukrainy został uznany człowiekiem roku przez "Financial Times". Brytyjski dziennik porównuje Wołodymyra Zełenskiego do Winstona Churchilla.

Olaf Scholz ostrzega Zachód przed nową zimną wojną

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przestrzegł Zachód przed wywołaniem nowej zimnej wojny poprzez podzielenie świata na bloki.

Wielka Brytania: Lider Partii Pracy zapowiada rozwiązanie Izby Lordów

Lider Partii Pracy, Keir Starmer, zapowiedział, że doprowadzi do likwidacji Izby Lordów w czasie swojej pierwszej kadencji, jeśli zostanie szefem brytyjskiego rządu.

Emmanuel Macron: Putin musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne

Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że Władimir Putin powinien być ścigany za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

Antony Blinken: Putin wybiera barbarzyńską taktykę spalonej ziemi

Sekretarz stanu Antony Blinken potępił działania Rosji mające na celu atakowanie infrastruktury energetycznej Ukrainy. W jego ocenie jest to "barbarzyńskie" zachowanie.