Stefaniszyna: NATO zaprosiło Ukrainę do prac nad koncepcją strategiczną Sojuszu do 2030 r.

NATO zaprosiło Ukrainę i innych partnerów do włączenia się w kształtowanie koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego do 2030 roku - poinformowała wicepremier Ukrainy.

Rosja żąda wycofania wojsk NATO. Rumunia stanowczo odpowiada

Władze Rumunii uważają, że wycofanie wojsk NATO z ich kraju nie może być częścią negocjacji z Rosją. Żądanie takie wystosował w piątek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Media: Niemiecki kanclerz odrzucił zaproszenie Bidena do dyskusji o Ukrainie

Niemiecki "Der Spiegel" poinformował, że kanclerz Olaf Scholz odrzucił zaproszenie od prezydenta USA Joe Bidena do dyskusji w krótkim terminie na temat kryzysu na Ukrainie.

Ukraina: Rosja rekrutuje najemników i wysyła broń na wschodnią Ukrainę

Wywiad wojskowy Ukrainy poinformował w piątek, że Rosja aktywnie rekrutuje najemników i wysyła ich na intensywne szkolenia na kontrolowanych przez separatystów obszarach wschodniej Ukrainy.

Biden: Każdy ruch Rosji na Ukrainę będzie uznany za inwazję

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że dał jasno do zrozumienia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, iż każdy ruch Rosji na Ukrainę będzie uważany za inwazję. Wcześniej zasugerował, że sojusznicy są podzieleni co do tego, jak reagować na jakiekolwiek "drobne wtargnięcie".

Sondaż: Szkocja podzielona na pół ws. niepodległości. 8 proc. nie wie, co wybrać

Najnowszy sondaż Savanta ComRes dla "The Scotsman" wskazuje, że gdyby referendum ws. niepodległości Szkocji odbyło się obecnie, zwolenników i przeciwników oderwania Szkocji od Wielkiej Brytanii byłoby mniej więcej po tyle samo.

Rosja przerzuca zestawy przeciwlotnicze S-400 na Białoruś

Dwa bataliony wojsk obrony przeciwlotniczej, wyposażone w zestawy przeciwlotnicze S-400 "Triumf" zostały wysłane z rosyjskiego Dalekiego Wschodu na Białoruś - poinformował resort obrony Rosji.

Deputowany do Dumy: Wojna na Ukrainie konieczna, jeśli Rosja uzna separatystyczne regiony

Wspierani przez Rosję separatyści na wschodzie Ukrainy będą oczekiwać, że armia rosyjska będzie walczyć z nimi przeciwko ukraińskim siłom rządowym, jeśli Moskwa zrealizuje parlamentarną propozycję uznania ich niepodległości - powiedział deputowany do Dumy Państwowej Aleksandr Borodaj.

USA nakładają sankcje na Ukraińców oskarżonych o szerzenie rosyjskiej dezinformacji

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na czterech obecnych i byłych ukraińskich urzędników, których oskarżają o współpracę z rosyjskim wywiadem w celu zdestabilizowania Ukrainy.

Austria: Parlament zatwierdził obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla dorosłych

Parlament Austrii przegłosował wprowadzenie od 1 lutego obowiązku szczepienia dorosłych szczepionką przeciw COVID-19. To pierwszy kraj w Europie, który zdecydował się na takie przepisy.

Przeciwnicy i sojusznicy Putina

Prezydent Iranu zaproponował Rosji wspólną walkę z USA, ale prezydent Turcji zapowiada wspieranie Ukrainy.

Słaby Biden w czasie kryzysu

Podczas gdy Putin szykuje inwazję na Ukrainę, przywódca Ameryki, w której świat pokłada nadzieję w tym potencjalnym konflikcie, nie ma mocnych notowań.

Boris Johnson: Jakiekolwiek wtargnięcie Rosji na Ukrainę byłoby katastrofą

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł w czwartek Rosję, że jakiekolwiek wtargnięcie na Ukrainę będzie katastrofą dla świata. Zapewnił że Londyn stoi stanowczo za suwerennością i integralnością Ukrainy.

Zełenski odpowiada Bidenowi: Nie ma czegoś takiego jak mała inwazja

Kraje zachodnie próbowały w czwartek zjednoczyć się w sprawie Ukrainy, po tym jak prezydent USA Joe Biden zasugerował, że sojusznicy są podzieleni w kwestii reakcji na "niewielką inwazję" Rosji. W ocenie prezydenta Ukrainy nie ma czegoś takiego.

Premier Finlandii: Członkostwo w NATO "bardzo mało prawdopodobne" podczas mojej kadencji

Finlandia nie planuje wstąpienia do NATO w najbliższej przyszłości, ale jest gotowa stanąć po stronie swoich europejskich sojuszników i Stanów Zjednoczonych, nakładając surowe sankcje na Rosję, jeśli ta zaatakuje Ukrainę - zapowiedziała premier Finlandii Sanna Marin.

Węgry: Fidesz Orbana przed zjednoczoną opozycją w sondażu

Z sondażu przeprowadzonego przez think tank Instytut IDEA, opublikowanego w czwartek wynika, że Fidesz Viktora Orbana ma 2 punkty procentowe przewagi nad listą węgierskiej opozycji.

Austria o krok od powszechnego obowiązku szczepień na COVID-19

W austriackim parlamencie przegłosowany ma dziś zostać pierwszy w Europie powszechny obowiązek szczepień na COVID-19 dla osób pełnoletnich.

Rywal Macrona zapowiada, że zablokuje rozszerzenie UE na wschód

Eric Zemmour, prawicowy kandydat na prezydenta Francji, były dziennikarz i publicysta, zapowiedział w czasie środowego wystąpienia, że odbierze Unii Europejskiej kontrolę nad granicami Francji i zablokuje jakiekolwiek dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód.