Ida Fink i opowieść o Holokauście

Pokazywała doświadczenia tych, którzy walczyli o przetrwanie na strychach, w stodołach albo tuż przed egzekucją. Urodzona 100 lat temu na Kresach Wschodnich Ida Fink, stawiana obok takich pisarzy i świadków żydowskiej Zagłady, jak Tadeusz Borowski, Primo Levi, Elie Wiesel czy Charlotte Delbo, dziesięć lat po śmierci (27 września 2011 r.) wciąż jest w Polsce słabo znana.

Jan P. Matuszyński: Kto zadał Przemykowi śmiertelny cios?

Mamy teraz taką samą potrzebę mówienia o PRL-u jak kiedyś kino amerykańskie o wojnie w Wietnamie. Zrozumienie tamtej naszej przeszłości może pomóc pojąć, w jakim miejscu jesteśmy dzisiaj – mówi reżyser filmu „Żeby nie było śladów", Jan P. Matuszyński.

Drugiego tomu nie będzie

Zaczyna się jak w większości biografii powojennych inteligentów – od książek.

Zima na pół miliona lat

Wśród 4,5 tys. egzoplanet (spoza Układu Słonecznego) skatalogowanych przez NASA nie ma drugiej Ziemi. Jeszcze nie ma.

Krewniak z talentem

Potężny kuzyn w branży muzycznej to dla młodego artysty miecz obosieczny. Przekonał się o tym 21-letni Hykeem Jamaal Carter Jr., krewny Kendricka Lamara, rapera kompletnego zarówno warsztatowo, jak i lirycznie, z dyskografią naszpikowaną krążkami, które przechodziły do klasyki już w dniu premiery.

Don Giovanni dla moralistów i feministek

Rewelacyjny „Don Giovanni" Romeo Castellucciego na stulecie Festiwalu Salzburskiego przypomniał, że arcydzieło Mozarta uwielbiają zarówno kościelni moraliści, jak i feministki.

Bośniacka reżyserka: W naszych głowach wciąż wojna

Mój kraj nie jest w stanie zrobić kroku do przodu, bo wciąż nie uporaliśmy się z przeszłością tak jak należy. W naszych głowach wciąż utrzymuje się mentalny stan wojenny. Na Bałkanach nadal skupiamy się na podziale – mówi bośniacka reżyserka, Jasmila Žbanić.

Tęskniłem za kukurydzą

Bartosz Szczygielski, autor kryminałów i thrillerów.

„Fantastyczne światy": Z trawy i piasku, i mgły

Możliwe, że gdyby Niemcy dłużej bombardowali Wieluń 1 września 1939 r., Wojciech Siudmak nigdy by się nie urodził.

„Hustle As Usual EP": Spowiedź wesołka po odwyku

W ciągu kilku lat głośnej kariery 29-letni raper Belmondo dorobił się miana nieświętego szaleńca.

Céline nieznany. Pisarz, który bulwersuje po śmierci

We Francji wybuchła literacka bomba. Odnaleziono dwie wielkie walizy papierów, dokumentów, rysunków, zdjęć. To dokumenty i rękopisy Louisa-Ferdinanda Céline'a, uznawanego – obok Marcela Prousta – za największego francuskiego pisarza XX wieku.

Wakacje na Wybrzeżu czyli półprzewodnik po Polsce

Pewnego razu w barze „Checz" we Władysławowie przysłuchiwałem się żywej dyskusji kilku dojrzałych autochtonów. Przez kilka minut nie rozumiałem prawie nic, aż wreszcie padło zdanie: – No to suma summarum, ile?! Litr? Od tej pory wiem, że „summa summarum" to po kaszubsku.

"Teściowie": Dom weselny podzielonej Polski

"Nasze zdrowie!" – wita gości ojciec pana młodego. Bo toast za czyje zdrowie ma wznieść, skoro ślub się nie odbył?

"Santa Monica": Bulwary niezachodzącego słońca

Wakacje dobiegły końca. Uczniowie wrócili do szkół, a studenci rozpoczęli wrześniowe zmagania z poprawkami. Nadmorskie kurorty pustoszeją, a ich władze zastanawiają się, w jaki sposób przyciągnąć turystów za rok. Opowiada o tym gra planszowa „Santa Monica". Co prawda jej akcja toczy się na tytułowych przedmieściach Los Angeles, gdzie swój dom ma m.in. Arnold Schwarzenegger, ale pomysły na zabudowę wybrzeża są bardzo swojskie.

W tle musi coś błyszczeć

Piotr Kościelny, autor thrillerów, prywatny detektyw

„Brudne lata trzydzieste...": A trawa obróci się w proch

"Jacyś rosyjscy lotnicy przelecieli nad biegunem północnym z Moskwy do Kalifornii. W porównaniu z wyhodowaniem kukurydzy w Nebrasce wydaje się to łatwizną" – zapisał w swym dzienniku jeden z bohaterów książki „Brudne lata trzydzieste. Opowieść o wielkich burzach pyłowych" Timothy'ego Egana, laureata Pulitzera i reportera „New York Timesa".