Morawiecki: Licho nie śpi. Rosja wzmacnia swoją potęgę

- Każdy gniewny pomruk ze strony Kremla czy Mińska musi wywoływać konsolidację po naszej stronie - mówił premier Mateusz Morawiecki po polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych.

Indonezyjscy rybacy boją się, że znajdą się w centrum wojny USA z Chinami

Indonezja wyraziła w piątek obawy, że umowa między USA, Australią a Wielką Brytanią, na mocy której Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym, doprowadzi do wyścigu zbrojeń w regionie Indo-Pacyfiku, w którym dużą aktywnością wykazują się Chiny.

Waszyngton i Canberra poszerzają współpracę wojskową. Samoloty USA w Australii

Australia i USA ogłosiły w czwartek poszerzenie współpracy wojskowej, która ma obejmować m.in. rotacyjną obecność wszystkich rodzajów samolotów wojskowych USA w Australii.

Zachód się obudził: Oczy skierowane na Pekin

Szybko rosnące Chiny oraz ich ambicje, jeszcze wzmocnione podczas pandemii koronawirusa, najwyraźniej „obudziły Zachód”. Na horyzoncie wyłoniły się trzy wywodzące się z USA propozycje współpracy, wszystkie w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz mające na celu ograniczanie chińskich wpływów. Pierwsza, najluźniejsza, mówi o Indo-Pacyfiku i jest próbą zbudowania swego rodzaju sznura pereł wokół terytorium ChRL. Nie wiadomo, co ostatecznie z tego wyjdzie.

Francja oskarża Bidena o cios w plecy. "Zachował się jak Trump"

Francja oskarża prezydenta USA, Joe Bidena, o to, że ten "zadał jej cios w plecy" i zachował się tak, jak jego poprzednik Donald Trump.

Nowa Zelandia: Nie wpuścimy na nasze wody atomowych okrętów Australii

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern oświadczyła, że australijskie okręty podwodne o napędzie atomowym, jakie Australia ma pozyskać dzięki ogłoszonemu w środę partnerstwu między USA, Wielką Brytanią a Australią, nie będą wpuszczane na wody terytorialne Nowej Zelandii.

Pakt USA-Wielka Brytania-Australia. Chiny: Zimnowojenna mentalność

Ambasada Chin w Waszyngtonie oskarżyła USA, Wielką Brytanię i Australię o prezentowanie "zimnowojennej mentalności".

USA wstrzymują pomoc wojskową dla Egiptu. Chodzi o prawa człowieka

Administracja Joe Bidena wstrzyma przekazanie wartej 130 mln dolarów pomocy wojskowej Egiptowi do czasu, gdy Kair podejmie określone kroki dotyczące ochrony praw człowieka - informuje rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.

Von der Leyen ostrzega na forum PE przed "pandemią niezaszczepionych"

Tempo szczepień na COVID-19 musi zostać przyspieszone, aby uniknąć "pandemii niezaszczepionych" - oświadczyła szefowa KE, Ursula von der Leyen, przedstawiając na forum obradującego w Strasburgu PE orędzie o stanie Unii.

Baszar El-Asad udał się na Kreml. Putin gratulował mu zwycięstwa

- Dzięki naszym wspólnym wysiłkom większość terytorium Syrii została wyzwolona, terroryści ponieśli poważne straty - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin, który przyjął na Kremlu Baszara el-Asada.

Iran zezwala na kontrolę swoich instalacji jądrowych

Ustępstwa Teheranu w sporze o porozumienie nuklearne dają pewną nadzieję na przełamanie impasu w negocjacjach.

Mińsk dyktuje warunki, Bruksela dzwoni do Moskwy

Aleksander Łukaszenko deklaruje, że zatrzyma imigrantów, jeżeli Bruksela zniesie sankcje.

Ukraina zainteresowana organizacją zimowych igrzysk olimpijskich

Ukraina zamierza rozpocząć formalne rozmowy w kwestii ewentualnej organizacji zimowych igrzysk olimpijskich - informuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Gazeta z Chin grozi Tajwanowi blokadą gospodarczą. Chodzi o nazwę biura

Chiński dziennik "Global Times", wydawany pod auspicjami Komunistycznej Partii Chin, ostrzegł Tajwan przed "poważnymi" konsekwencjami militarnymi i gospodarczymi ewentualnej zmiany nazwy biura, reprezentującego Tajwan w USA.

Zełenski: Prezydent Joe Biden poparł przystąpienie Ukrainy do NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Joe Biden popiera aspiracje Kijowa w sprawie przystąpienia do NATO.

Angela Merkel obawia się polexitu. Kanclerz pomoże rozwiązać spór z Brukselą

Kanclerz Angela Merkel pamięta, jak było z brexitem – sprawy wymknęły się spod kontroli.

Michał Szułdrzyński: Foch zamiast podmiotowej polityki

Czy Jarosławowi Kaczyńskiemu, do którego należy ostatnie zdanie w polskiej polityce, bliżej jest do Morawieckiego i Szymańskiego czy do Kurskiego i Dudy?

Ambasador USA wezwany do MSZ Rosji. Powodem "ingerencja w wybory"?

Rosyjska agencja informacyjna Ria Novosti przekazała, że rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora USA Johna Sullivana.