MSZ Tajwanu dziękuje USA za utrzymanie bezpieczeństwa w Cieśninie Tajwańskiej

Tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło w sobotę swoją "szczerą wdzięczność" wobec Stanów Zjednoczonych za podjęcie "konkretnych działań" w celu utrzymania bezpieczeństwa i pokoju w Cieśninie Tajwańskiej i w regionie.

Minister z Niemiec: Polacy nie przekazali nam informacji o katastrofie na Odrze

- Kanały komunikacji między stroną polską a niemiecką nie zadziałały w tej sprawie - mówi o katastrofie ekologicznej na Odrze minister środowiska Brandenburgii, Axel Vogel.

Chiny do USA: Bycie wrogiem 1,4 mld Chińczyków nie skończy się dobrze

Waszyngton może wykorzystać napięcie w Cieśninie Tajwańskiej, będące następstwem wizyty Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów, na Tajwanie, aby zwiększyć obecność wojskową w regionie - oświadczył szef MSZ Chin, Wang Yi.

USA i Rosja negocjują wymianę więźniów

Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel powiedział dziennikarzom, że rząd Stanów Zjednoczonych nadal nakłania Rosję do uwolnienia bezprawnie przetrzymywanych Brittney Griner i Paula Whelana.

Rzeczniczka KE: Polska otrzyma pieniądze, gdy zrealizuje kamienie milowe

Polska otrzyma pieniądze z europejskiego Funduszu Odbudowy zaraz po tym, gdy zrealizuje kamienie milowe i cele, które polski rząd uzgodnił z Unią Europejską, w toku wielomiesięcznych negocjacji - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Scholz chętnie widziałby Schroedera jako pośrednika w rozmowach z Rosją

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że byłby zadowolony, gdyby były kanclerz Gerhard Schroeder pośredniczył w rozmowach z Rosją w sprawie sporu o zmniejszenie dostaw gazu.

Chiny: Tworzymy przestrzeń do zjednoczenia z Tajwanem

- Zagrożenie użyciem siły przez Chiny nie zmniejszyło się, ale Tajwan nie będzie eskalował konfliktu, ani prowokował sporów - oświadczyła w czwartek prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen. Według agencji Reutera liczba okrętów wojennych w rejonie Cieśniny Tajwańskiej "znacznie się zmniejszyła".

Rosjanie nie zgadzają się, by Szwajcaria reprezentowała interesy Ukrainy

Rosyjskie MSZ nie zgodzi się na to, by Szwajcaria reprezentowała Ukrainę w rozmowach z Moskwą. W ocenie Kremla Szwajcaria, przyłączając się do antyrosyjskich sankcji, straciła swój neutralny status.

Chiny nazywają USA "głównym winowajcą" kryzysu na Ukrainie

Chiny, których Rosja pragnie być sojusznikiem od czasu, gdy Zachód stanowczo zareagował na inwazję na Ukrainę, nazwały Stany Zjednoczone "głównym inicjatorem" trwającego kryzysu.

Szwajcaria gotowa reprezentować interesy Ukrainy w Rosji

Władze Szwajcarii wyraziły gotowość do reprezentowania interesów Ukrainy na terytorium Rosji, w związku z tym, że Rosja i Ukraina nie utrzymują relacji dyplomatycznych po 24 lutego, gdy Rosja dokonała inwazji na terytorium sąsiada.

Pieskow: Wiele państw przekracza granice rozsądku w negowaniu Rosji

Rzecznik prasowy Kremla skomentował decyzję prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy o odebraniu państwowych odznaczeń łyżwiarzom, którzy wystąpili w Rosji.

Szef MSZ Tajwanu: Chiny przygotowują się do inwazji na Tajwan

Chiny szukają pretekstów, by przeprowadzać ćwiczenia wojskowe w rejonie Cieśniny Tajwańskiej - mówi szef MSZ Tajwanu, Joseph Wu.

"Nadchodzi burza". Premier Singapuru ostrzega przed napięciami na linii USA-Chiny

Premier Singapuru Lee Hsien Loong oświadczył, że kraje regionu powinny przygotować się na przyszłość mniej stabilną niż obecnie.

Łukaszenko oskarża Polskę o chęć zajęcia Białorusi i części Ukrainy

- Polacy są gotowi odciąć część Ukrainy, są gotowi połknąć całą Białoruś - mówił białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, cytowany przez agencję BiełTA.

Łotwa chce, by UE uznała Rosję za sponsora terroryzmu. Prosi Australię o wsparcie

Szef MSZ Łotwy, Edgars Rinkēvičs, podczas spotkania z szefową MSZ Australii, Penny Wong, wezwał Australię do pomocy w uznaniu Rosji za państwo sponsora terroryzmu, w związku ze zbrodniami wojennymi jakich Rosja ma dopuszczać się na Ukrainie.

W Chinach zmarł kolejny ambasador - czwarty w ciągu roku

Ambasador Mjanmy (Birmy) w Chinach zmarł w niedzielę - podają źródła dyplomatyczne. To czwarty ambasador, który zmarł w Chinach w ciągu minionego roku - zauważa Reuters.

Chiny zapowiadają regularne ćwiczenia w rejonie Cieśniny Tajwańskiej

Chiński nadawca publiczny, CCTV, poinformował w niedzielę, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza będzie organizować "regularne ćwiczenia wojskowe" po wschodniej stronie tzw. linii mediany na wodach Cieśniny Tajwańskiej.

Szef MSZ Chin: Pelosi stała się wrogiem narodu chińskiego

USA celowo sprowokowały kryzys w związku z wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie, aby móc zwiększyć obecność wojskową w rejonie Azji południowo-wschodniej - przekonywał szef MSZ Chin, Wang Yi, w czasie wizyty w Bangladeszu.