Dlaczego Islandia nie chce do UE? "Główny powód to rybołówstwo"

- Chcemy mieć pełną kontrolę nad naszym rybołówstwem, które od zawsze było dla nas bardzo istotne. Utrata nad nim kontroli - to nie jest dla nas temat do negocjacji - mówi „Rzeczpospolitej” Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir, szefowa MSZ Islandii, o głównym powodzie pozostawania jej kraju poza Unią Europejską.

Turcja zgodzi się na Szwecję w NATO? "Pierwsza deportacja to dobry początek"

Ekstradycja ze Szwecji do Turcji Kurda, który jest podejrzany o związki z terrorystami to "dobry początek", ale Sztokholm musi zrobić więcej, zanim Ankara zgodzi się na rozszerzenie NATO o Szwecję - poinformował turecki minister sprawiedliwości, Bekir Bozdag.

Polska jednostka rakietowa pojawi się na szwedzkiej Gotlandii

W ramach ćwiczeń polscy spadochroniarze wylądują w Szwecji, a na Gotlandię zostanie przeniesiona Morska Jednostka Rakietowa. Od przyszłego roku nasza armia zacieśnia współpracę ze Szwecją i Finlandią, które chcą być członkiem NATO.

Północnokoreańskie pociski spadają przy granicy morskiej między Koreami

Ponad 130 pocisków artyleryjskich wystrzeliła w stronę morza, ze swojego wschodniego i zachodniego wybrzeża, Korea Północna w poniedziałek, po wykryciu, że w pobliżu granicy Korei Południowej z Koreą Północną odbywają się ćwiczenia wojskowe.

Olaf Scholz ostrzega Zachód przed nową zimną wojną

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przestrzegł Zachód przed wywołaniem nowej zimnej wojny poprzez podzielenie świata na bloki.

Emmanuel Macron: Putin musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne

Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że Władimir Putin powinien być ścigany za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

Antony Blinken: Putin wybiera barbarzyńską taktykę spalonej ziemi

Sekretarz stanu Antony Blinken potępił działania Rosji mające na celu atakowanie infrastruktury energetycznej Ukrainy. W jego ocenie jest to "barbarzyńskie" zachowanie.

Jerzy Haszczyński: U Macrona bez zmian, niestety

W czasie, gdy Rosja próbuje chłodem wykończyć miliony Ukraińców, prezydent Francji wrócił do swoich prorosyjskich pomysłów.

Sondaż: Połowa Polaków negatywnie ocenia politykę rządu wobec Niemiec

"Jak ocenia Pani/Pan politykę rządu Mateusza Morawieckiego wobec Niemiec?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Prezydent Serbii zapewnia: Mój kraj nie pozwoli obchodzić sankcji wobec Rosji

Serbski prezydent, Aleksandar Vucić oświadczył, że nikt nie może obchodzić sankcji UE wobec Rosji za pośrednictwem Serbii.

Putin rozmawiał z Scholzem. Mówił dlaczego Rosjanie niszczą elektrownie

Z inicjatywy strony niemieckiej prezydent Rosji, Władimir Putin, odbył rozmowę z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - informuje Kreml.

Zakrwawione przesyłki do ukraińskich ambasad. W środku oczy zwierząt

Po ataku terrorystycznym w Hiszpanii ambasady w Polsce, Holandii, Węgrzech, Chorwacji, Włoszech, konsulaty generalne w Neapolu i Krakowie oraz konsulat w Brnie otrzymały krwawe paczki - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

Kreml odrzuca warunki stawiane Putinowi przez Bidena

Kreml nie zamierza spełnić warunków, jakie stawia prezydent USA Joe Biden, uzależniając od nich rozpoczęcie negocjacji z Federacją Rosyjską ws. zakończenia wojny na Ukrainie - wynika z wypowiedzi rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa.

Wiceszefowa KE: Chciałabym, aby Polska była znów wielka

Wiceszefowa KE z Czech, Vera Jourova, komisarz odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, w rozmowie z Bloombergiem stwierdziła, że studenci i wykładowcy z Węgier w rozmowie z nią przekonywali, iż na Węgrzech prześladuje się tych, którzy odważą się mówić głośno o swoich poglądach.

Biden i Macron: Putin odpowie za wojnę z resztą świata

Po rozmowie w Gabinecie Owalnym prezydenci Joe Biden i Emmanuel Macron zapewnili, że będą kontynuować współpracę, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej działania.

Prezydent Duda ostrzega przed wojną światową. "Nie mówię tego, aby kogoś straszyć"

- Wojna Rosji przeciw Ukrainie udowodniła, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie jest w stanie zagwarantować pokoju, jeśli od wewnątrz jej działania są sabotowane przez agresora, który nie przestrzega przyjętych zasad - powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi.

Premier Litwy: Nie ma sankcji, które nagle wyłączą Rosję. Cierpliwości

Unia Europejska musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ sankcje, które nałożyła na Rosję za inwazję na Ukrainę, będą wywierać wpływ w średniej i długiej perspektywie - mówi premier Litwy, Ingrida Šimonytė, cytowana przez agencję Reutera.

Francja, kluczowy sojusznik Ameryki. Za pokazem jedności kryje się wiele problemów

Emmanuel Macron jest pierwszym zagranicznym przywódcą, którego Joe Biden zaprosił do złożenia wizyty państwowej w USA. Francuzi nabierają dla Stanów nowego znaczenia.