Fiński parlament za tym, by Finlandia starała się o miejsce w NATO

Fiński parlament miażdżącą większością głosów poparł starania kraju o członkostwo w NATO.

Władimir Putin: Europa nakłada sankcje na rynek ropy i gazu pod presją USA

To, co się dzieje na na Ukrainie, jest związane z nieprzemyślaną polityką Zachodu, który ignorował obawy Rosji i wspierał neofaszyzm - powiedział prezydent Władimir Putin.

Rosja wycofuje się z Rady Państw Morza Bałtyckiego

MSZ Rosji poinformowało, że Rosja wycofuje się z prac Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). Już wcześniej, w związku z inwazją na Ukrainę, Rosja została zawieszona w prawach członka tej organizacji.

Turcja: Nacjonaliści i sojusznicy Erdogana przeciw rozszerzeniu NATO

Lider Partii Narodowego Działania, nacjonalistycznego tureckiego ugrupowania, które jest sprzymierzone z Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że jest przeciwny rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię.

Szwecja i Finlandia w NATO. Turcja chce amerykańskich F-35 w zamian za zgodę

Według ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna, Turcja chce uzyskać ustępstwa w sprawie zakupu myśliwców F-35 w zamian za zgodę na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO.

Ławrow: Szwecja i Finlandia w NATO? Nie będzie wielkiej różnicy

Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow ocenił we wtorek, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO nie zmieni znacząco sytuacji, ponieważ oba kraje od dawna uczestniczyły we wspólnych ćwiczeniach z wojskami NATO.

Wysłannik papieża jedzie do Kijowa. Spotka się z szefem MSZ Ukrainy

Arcybiskup Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, jedzie do Kijowa - informuje AP.

Zacharowa: Odrzucenie neutralności przez Finlandię i Szwecję uwalnia ręce Rosji

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa skomentowała decyzję Finlandii i Szwecji. Jej zdaniem decyzje zostały podjęte pod naciskiem Stanów Zjednoczonych.

Minister finansów Niemiec: Musimy szanować praworządność również wobec Rosjan

Christian Lindner, minister finansów Niemiec stwierdził w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt", że jest "otwarty na pomysł" zajmowania aktywów Rosjan i wykorzystania ich w celu sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.

Rośnie sprzeciw Republikanów wobec 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

Coraz więcej Republikanów sprzeciwia się pakietowi pomocy dla Ukrainy o wartości 40 mld dolarów. W pierwszym głosowaniu proceduralnym 11 amerykańskich senatorów głosowało przeciw.

Władimir Putin: Nie mamy problemu ze Szwecją i Finlandią, ale odpowiednio zareagujemy

Prezydent Władimir Putin powiedział, że przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO nie zagraża Rosji. Zastrzegł jednocześnie, że Kreml "odpowiednio zareaguje" na pojawienie się infrastruktury wojskowej Sojuszu na tych obszarach.

KE zaproponuje w środę pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy. Chodzi o miliardy

Komisja Europejska ma zaproponować 18 maja nowy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy, obejmujący nowe pożyczki, które mają zapewnić natychmiastową płynność finansom Ukrainy, a także środki przeznaczone w dłuższej perspektywie na odbudowę Ukrainy - informuje Reuters.

Szwecja i Finlandia nie chcą wydać Turcji 33 osób

Szwecja i Finlandia nie wyrażają zgody na wydanie Turcji 33 osób, które - według Ankary - mają związki z ugrupowaniami, które Turcja uważa za terrorystyczne.

Pieskow: Przystąpienie Ukrainy do NATO może doprowadzić do sporu terytorialnego między Rosją a Sojuszem

- Potencjalne przystąpienie Ukrainy do NATO może doprowadzić do sporu terytorialnego między Rosją a jednym z państw członkowskich sojuszu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Embargo na rosyjską ropę. "Unia Europejska jest zakładnikiem jednego państwa"

Ministrowie spraw zagranicznych UE próbowali w poniedziałek publicznie wywrzeć presję na Węgry, by te odstąpiły od blokowania proponowanego embarga na rosyjską ropę.

Chiny skomentowały możliwość przystąpienia Finlandii do NATO

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało, że przystąpienie Finlandii do NATO stworzy "nowe czynniki" w stosunkach z Pekinem.

Szwecja wysyła dyplomatów do Turcji. "Chcemy wyjaśnić o co naprawdę chodzi"

Minister obrony Szwecji, Peter Hultqvist, w rozmowie ze szwedzkim nadawcą publicznym poinformował, że Sztokholm wysyła do Turcji dyplomatów, aby rozwiać tureckie wątpliwości dotyczące rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię.

Turcja chce utrzymać kontakt z Rosją. "Potrzebny kraj, który pomoże wynegocjować pokój"

- Turcja musi zachować delikatną równowagę dyplomatyczną po inwazji Rosji na Ukrainę, tak aby mogła przyczynić się do ewentualnego wynegocjowania zakończenia wojny - powiedział rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.