Barbara Piwnik: Sędziego nie można wyłączyć tylko na podstawie domysłów

Poziom przygotowania prokuratorów i adwokatów się obniża – mówi Barbara Piwnik, odsunięta od procesu o zabójstwo.

Sędzia Juszczyszyn: Efektu mrożącego nie udało się osiągnąć

To, że wracam, nie znaczy, że będę orzekał po myśli polityków – mówi sędzia Paweł Juszczyszyn.

Test na niezawisłość sędziego nie zablokuje wypłaty pieniędzy z UE

Obaj koalicjanci zapewniają, że uzgodnili wszystko, co istotne ws. warunków wypłaty pieniędzy z UE.

Izba Dyscyplinarna wyjaśnia odwieszenie sędziego Juszczyszyna

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego z Olsztyna Pawła Juszczyszyna. Sędzia nie mógł orzekać przez 839 dni.

Morawiecki przeprosi sędziów? Piotr Müller odpowiada

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Piotr Müller był pytany, czy premier Mateusz Morawiecki przeprosi sędziów za stwierdzenie, że "powyżej 90 procent postępowań dyscyplinujących dotyczyło sędziów, którzy albo jeździli po pijanemu, albo dopuścili się gwałtu albo jakichś innych kradzieży".

Marek Domagalski: Co oznacza wyłączenie sędzi Barbary Piwnik

Wątpliwości co do bezstronności sędziego powinny przemawiać za jego wyłączeniem, ale samo wyłączenie nie mówi od razu o jakimś przewinieniu zawodowym, to po prostu dmuchanie na zimne i ukłon w stronę przejrzystości sądów.

Jest przewodniczący nowej neoKRS. A właściwie przewodnicząca

Dagmara Pawełczyk -Woicka została przewodniczącą tzw. neoKRS drugiej kadencji, czyli Krajowej Rady Sądownictwa w składzie wyłonionym przez Sejm w pierwszej połowie maja 2022. Dziś odbywa się pierwsze posiedzenie tego gremium.

Ewa Łętowska: Władza nas oszukuje

Próby uchwalenia prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną, ale jej sędziów pozostawi w strukturze SN, i wprowadzi mechanizm kontroli wyroków, to usiłowanie wyjścia naprzeciw oczekiwań unijnego trybunału i Komisji Europejskiej, aby odblokować fundusze, ale może się okazać usiłowaniem nieudolnym – uważa prof. Ewa Łętowska, gość programu Rzecz o Prawie.

Sędzia Anna Ptaszek: KRS praprzyczyną wszystkich kłopotów, KE popełnia błąd

Źródłem i praprzyczyną naszych wszystkich kłopotów jest Krajowa Rada Sądownictwa uformowana w taki sposób, jak to ma teraz miejsce. Izba Dyscyplinarna i sędziowie, co do których powołania są ogromne wątpliwości, jest pochodną tego problemu - powiedziała sędzia Anna Ptaszek na antenie TVN24.

Marek Domagalski: Test niezależności - przełknijmy tę żabę

Kompromis koalicjantów rządowych co do testu niezawisłości i bezstronności sędziego przerwał marazm w pracach nad korektą pisowskich reform Sądu Najwyższego i ogranicza ryzyko zablokowania sądów.

Nawacki: przywrócę Juszczyszyna niezwłocznie. Juszczyszyn: nie wierzę

- Postanowienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ws. sędziego Pawła Juszczyszyna zostanie wykonane niezwłocznie – powiedział prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki. Dotychczas, mimo orzeczeń sądowych, odmawiał przywrócenia zawieszonego sędziego do pracy.

Sędzia Juszczyszyn ma wrócić do orzekania. Decyzja Izby Dyscyplinarnej

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o zawieszeniu sędziego z Olsztyna Pawła Juszczyszyna. Sędzia nie mógł orzekać od 839 dni tylko dlatego, że orzekając w jednej ze spraw odwoławczych, chciał wyjaśnić, czy sędzia powołany przy udziale tzw. neoKRS mógł wydać wyrok, od którego wniesiono odwołanie.

Sędziowie chcą przeprosin od premiera Morawieckiego

Ścigani przez rzecznika dyscyplinarnego sędziowie wystosowali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Chcą sprostowania i przeprosin za jego wypowiedź.

Sędzia Juszczyszyn wróci do pracy? Dzisiaj decyzja Izby Dyscyplinarnej

Zawieszonego od ponad dwóch lat sędziego Pawła Juszczyszyna z Sądu Rejonowego w Olsztynie może w poniedziałek przywrócić do orzekania prezes Izby Dyscyplinarnej, Adam Roch - podaje portal oko.press.

Koalicjanci uzgodnili projekt zmian w Sądzie Najwyższym

Izba Dyscyplinarna w obecnym kształcie zostanie zlikwidowana, a test niezawisłości i bezstronności sędziów zostaje, ale w formie znacznie ograniczonej.

Duda: Te zmiany nie wypaczają projektu. Poważny element do rozważenia

Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się na temat poprawek sejmowej komisji do swojego projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym.

Komisja Europejska znów obcięła Polsce fundusze za Izbę Dyscyplinarną

Komisja Europejska potrąciła Polsce 42 mln euro za okres od 11 stycznia do 21 lutego włącznie - przekazały korespondentce radia RMF FM źródła w Brukseli.

Ast: Jest porozumienie między prezydentem a ministrem sprawiedliwości

Jest porozumienie pomiędzy prezydentem a ministrem sprawiedliwości - przyznał na antenie RMF FM szef sejmowej Komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PiS, Marek Ast.