RPO pyta premiera, jak rząd zamierza wykonać strasburski wyrok ws. Xero Flor

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Xero Flor jest już ostateczny, bo polski rząd się od niego nie odwołał. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta premiera, jak rząd zamierza go wykonać. Sprawa jest istotna, bo ETPCz zakwestionował w tym wyroku orzeczenie TK wydane z udziałem tzw. sędziego dublera. A za kilka dni, 22 września, skład TK, w którym mają zasiąść sędziowie uznawani za dublerów, orzeknie na wniosek premiera ws. prymatu konstytucji na unijnym prawem.

PiS wskazał swojego kandydata na sędziego TK

Adwokat Krzysztof Kamalski ma być kandydatem PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka ugrupowania Anita Czerwińska.

Prezes sądu w Krakowie odpowiedziała na oświadczenie Żurka

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Dagmara Pawełczyk-Woicka odpowiedziała w czwartek na oświadczenie sędziego Waldemara Żurka, że nie będzie orzekał z sędziami nominowanymi przez tzw. nową Krajową Radę Sądownictwa.

Ziobro chwali system losowego przydziału spraw i ujawnia pełny algorytm

Większość sędziów jest zadowolona z funkcjonowania Systemu Losowego Przydziału Spraw, który przeciwdziała możliwości nadużyć – powiedział w czwartek minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jego resort udostępnił pełny opisu algorytmu, stanowiącego część dokumentacji projektowej Systemu.

SN uchylił wyrok wydany z udziałem członka nowej KRS

Sąd Najwyższy uchylił wyrok w, którego wydaniu brał udział Jarosław Dudzicz, prezes sądu i członek nowej Krajowej Rady Sądownictwa - informuje portal oko.press.

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Polski

Parlament Europejski podejmował dziś debatę nad rezolucją w sprawie "wolności mediów i dalszego pogarszania się sytuacji praworządności w Polsce". Podjęta rezolucja wzywa premiera Mateusza Morawieckiego do wycofania wniosku skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego.

Znów nie wybrano kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej SN

13 z 23 sędziów opuściło po krótkiej dyskusji obrady czwartkowego zgromadzenia wyborczego, zrywając wymagane kworum.

Sędzia odsunięta od orzekania. Podważyła decyzję Izby Dyscyplinarnej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro osobiście wydał decyzję o zawieszeniu sędzi Marty Pilśnik z Warszawy. To kara za to, że sędzia powołując się na prawo UE uchyliła areszt dla oskarżonego o korupcję prokuratora - informuje portal oko.press.

Bruksela otwarta na kompromis w sprawie praworządności

Komisja Europejska obawia się, że tej jesieni spór o rządy prawa może wymknąć się spod kontroli. I jest gotowa wyjść naprzeciw polskim władzom, aby temu zapobiec.

"Themis" chce ścigania Ziobry i Schaba. "Żadna władza nie trwa wiecznie"

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów „Themis” zabrał głos w sprawie odsunięcia od orzekania sędziów Adama Synakiewicza i Piotra Gąciarka. Decyzje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Piotra Schaba w sprawie tych sędziów uważają za czyny wyczerpujące znamiona przestępstwa.

PE: miliardy dla Polski, ale Morawiecki musi wycofać wniosek z TK

Parlament Europejski ma wezwać premiera Mateusza Morawieckiego, by nie kwestionował nadrzędności prawa unijnego nad krajowym i wycofał swój wniosek w tej sprawie z Trybunału Konstytucyjnego.

19 kandydatów na polskiego sędziego ETPC

7 września 2021 r. upłynął termin składania zgłoszeń kandydatów w procedurze wyboru sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W terminie tym wpłynęło 19 zgłoszeń – zgłosiło się 8 kandydatek i 11 kandydatów - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Sędzia Żurek odmawia orzekania z nominantami nowej KRS

Krakowski sędzia Waldemar Żurek złożył oświadczenie, że nie będzie orzekał z sędziami nominowanymi przez tzw. nową Krajową Radę Sądownictwa.

Stępkowski: Prezes SN nie może „zaaresztować” akt toczącej się sprawy

Liczę, że szybko zostaną wniesione do Sejmu projekty ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości – mówi Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik Sądu Najwyższego.

Henryk Walczewski: Czas w sądach biegnie inaczej?

Sędzia może i powinien tak organizować sobie pracę, aby swoje obowiązki wykonywać właściwie i terminowo.

Tomasz Pietryga o Izbie Dyscyplinarnej: Kończmy ten cyrk

Izba Dyscyplinarna w obecnej formie powinna zostać zlikwidowana. Im szybciej to się stanie, tym lepiej dla wszystkich.