Trybunał w Strasburgu kazał przywrócić ze zsyłki trzy sędzie karnistki

Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał we wtorek zabezpieczenie w sprawie przymusowego przeniesienia z wydziału karnego do wydziału pracy trzech sędzi Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Mają wrócić do orzekania w starym wydziale.

Dyscyplinarka dla sędziego za nieświeże śledzie? Jest wniosek KRS

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do rzecznika dyscypliny sędziów wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie zachowania sędziego Macieja Ferka z Krakowa. KRS zarzuca mu gnębienie koleżanki z pokoju m.in. poprzez jedzenie śledzi, kiszonych ogórków i kapusty.

Marek Domagalski: Słodko-gorzki spór w SN

Sąd Najwyższy musi dopracować się elementarnej zgody - aby nie mówiono lub nie orzeczono, że jest sądem nieistniejącym.

Agnieszka Lisak: Polska to raj dla dłużników

Prawa nie można kształtować na podstawie listów.

Sędzia SN złożył 260 wniosków o samowyłączenie. Zdradza dlaczego

Nikomu w sporze o sądy nie uchybi godności krok w tył, przyznanie, że nie miał racji, a pewne racje ma jego adwersarz – mówi Jacek Widło, sędzia Sądu Najwyższego, który złożył ponad 260 wniosków o wyłączenie samego siebie, ale nadal orzeka.

Będą poszukiwać skazanych

Tam, gdzie nie można szybko przesłuchać osoby w sprawie o zastosowanie aresztu, sąd ma mieć maksymalnie tydzień, by podjąć decyzję.

Sędzia Igor Tuleya: Straciłem dwa lata życia

Sędzia Tuleya wrócił do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie po 740 dniach zawieszenia. Do pracy został przywrócony po przełomowym orzeczeniu Izby Odpowiedzialności Zawodowej, które może być nadzieją dla innych sędziów w podobnej sytuacji. W rozmowie z onet.pl komentuje wydarzenia z ostatnich dni oraz przyszłość wymiaru sprawiedliwości.

Wojciech Tumidalski: Cień pegasusa, smak owoców z zatrutego drzewa

Sprawę poważnych zarzutów wobec prokurator Ewy Wrzosek byłoby łatwiej wyjaśniać gdyby nie wiszący nad wszystkim cień systemu Pegasus i smak owoców z zatrutego drzewa.

Już po sędziowskim okrągłym stole. Dyskutowano o kryzysie w Sądzie Najwyższym

Ok. 20 sędziów, dyplomatów i ludzi nauki wzięło udział w czwartek po południu w ponad trzygodzinnym spotkaniu dotyczącym kryzysu w Sądzie Najwyższym, w szczególności sporowi wokół dyscyplinarek sędziowskich.

Za list do OBWE sędziowie nie będą sądzeni wspólnie

Sędzia Przemysław M. chciał, by jego sprawę rozpoznano z innymi. Nie udało się. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego się na to nie zgodziła.

Startuje sędziowski okrągły stół. Program poufny, a miejsce tylko dla zaproszonych

1 grudnia w Warszawie ma się odbyć w ramach OBWE spotkanie sędziowskiego gremium. Jego program trzymany jest w poufności.

Aleksander Stępkowski: Patologie w Sądzie Najwyższym, prezes szuka rozwiązania

Stwierdzanie nieistnienia orzeczeń pokazuje, że zaistniały niecodzienne sytuacje – mówi Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik Sądu Najwyższego.

Po 740 dniach zawieszenia sędzia Igor Tuleya został dopuszczony do pracy

Po wtorkowym orzeczeniu Izby Odpowiedzialności Zawodowej sędzia Igor Tuleya został przywrócony do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie na poprzednich warunkach.

Sędzia Łukowski: Zdalne rozprawy trzeba utrzymać, ale nie jako obowiązek

Dobrze, by pełnomocnik, który nie zamierza brać udziału w procesie online, mailowo poinformował o tym sąd – mówi sędzia Wojciech Łukowski, zastępca koordynatora krajowego ws. informatyzacji sądownictwa powszechnego.

Sędzia Piotr Gąciarek wciąż w zawieszeniu

Wniosek o przeniesienie z Izby Odpowiedzialności Zawodowej do Izby Karnej sprawy Piotra Gąciarka pozostawiono we wtorek bez rozpoznania.

Sędzia Tuleya wraca do orzekania. Pytania o KPO i kamienie milowe pozostają

Sędzia może orzekać, ale immunitet ma uchylony. Pytania o kamienie milowe pozostają.

Sędzia Igor Tuleya: Na żadne ustępstwa nie pójdę

Nie sąd mnie zawiesił i do orzekania też przywróciło mnie ciało, które sądem nie jest – mówi sędzia Igor Tuleya.

Jest komunikat SN ws. sędziego Tulei. Ten przepis zastosowano po raz pierwszy

Nie można zatrzymać sędziego, który nie popełnił przestępstwa - głosi komunikat Sądu Najwyższego po wydaniu przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej uchwały w sprawie sędziego Igora Tulei.