Prezes Izby Dyscyplinarnej donosi na adwokata sędziego Juszczyszyna

Prezes Izby Dyscyplinarnej SN Adam Roch zawiadomił Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez adwokata Michała Wawrykiewicza, który uczestniczył jako obrońca w posiedzeniu w sprawie uchylenia zakazu orzekania dla sędziego Pawła Juszczyszyna. Mec. Wawrykiewicz twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia, bo zachował się tak, jak powinien zachować się w takich okolicznościach adwokat.

"Ja się wkurzyłem". Sędzia Wróbel o słowach premiera Morawieckiego

Jak można publicznie takie rzeczy opowiadać? - tak sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel skomentował wczoraj słowa premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące przyczyn sędziowskich dyscyplinarek.

Sędziowie wzywają prezesa sądu ws. grupy Kasta: zaprzecz albo zrezygnuj

Słupscy sędziowie wezwali prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku Andrzeja Michałowicza do zaprzeczenia medialnym doniesieniom na temat jego związków z grupą „kasta”, obwinianą o udział w aferze hejterskiej. W przypadku potwierdzenia się tych doniesień, wezwali go do rezygnacji ze stanowiska prezesa.

Dyscyplinarki i testowanie sędziów

Uchwalona w czwartek nowela ustawy o Sądzie Najwyższym umożliwia wznowienie postępowań sędziom, którym likwidowana teraz Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet.

Sejm uchwalił kamienie milowe do wypłat z UE

Przyjęta w czwartek nowela znosi Izbę Dyscyplinarną SN, umożliwia i wprowadza test niezależności i bezstronności sędziów.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN to fikcja. Co jest w projekcie

Przyjęty dziś przez Sejm prezydencki projekt zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oznaczać będzie w praktyce głównie zmianę nazwy tej Izby - podaje Onet.

Koniec Izby Dyscyplinarnej. Sejm przyjął nowelizację przepisów

Projekt prezydenta zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, a sędziowie którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W głosowaniu wzięło udział 452 posłów. Za zmianami głosowało 231 posłów, przeciw 208, wstrzymało się 13.

Nowa szefowa KRS: czy jestem niezależna od Ziobry? To pytanie retoryczne

- Czy jest pani niezależna od ministra Ziobry? - zapytał sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką dziennikarz TOK FM. - To pytanie retoryczne, nie odpowiada się na takie pytania - stwierdziła nowa przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa.

Ugoda koalicjantów w sprawie SN potwierdzona

PiS sprzeciwił się zamieszczeniu w prezydenckim projekcie dwóch istotnych poprawek Solidarnej Polski, ale nie zagraża to zerwaniu kompromisu, co potwierdza sprawne i zgodne wieczorne głosowanie strony rządowej nad kilkudziesięcioma poprawkami.

Wiesław Kozielewicz o dyscyplinarkach sędziów: jest kilka sposobów

Postępowania dyscyplinarne muszą być sprawne – mówi Wiesław Kozielewicz z Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Tomasz Pietryga: Sędzia jak trybun ludowy

Barbara Piwnik jest jedną z niewielu sędziów powszechnie znanych i szanowanych. Można powiedzieć, że cieszy się szacunkiem ponad podziałami, co w erze politycznej wojny o sądy nie jest bez znaczenia.

SN wyłącza sędziego frankowicza z orzekania w sprawie frankowej

Uzasadnione wątpliwości co do bezstronności sędziego to co innego niż zarzut braku jego obiektywizmu.

Sędzia Juszczyszyn przeniesiony do innego wydziału. "To kolejna szykana"

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie, którego w poniedziałek Izba Dyscyplinarna przywróciła do orzekania, w środę został bez swojej zgody przeniesiony z Wydziału Cywilnego do Wydziału Rodzinnego sądu. Decyzję podjął prezes sądu i członek nowej KRS Maciej Nawacki.

Tomasz Pietryga: Lekcja z arogancji

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN pokazuje jak w soczewce słabe punkty samodzielnych rządów.

Monika Frąckowiak: W Polsce władza zdemolowała system

Nigdy wcześniej sędziowie z Europy nie byli tak zjednoczeni i solidarni – mówi Monika Frąckowiak, sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Ryszard Sadlik: Biegli i sądy – niełatwa współpraca

Działania i zaniechania biegłego często są postrzegane przez opinię publiczną jako sposób funkcjonowania całego wymiaru sprawiedliwości.

Marek Domagalski: Kiedy będzie można wejść do sądu z ulicy

Ósma rozprawa o ochronę dóbr osobistych 36 uczestników Okrągłego Stołu przeciwko prof. Andrzejowi Zybertowiczowi za jego wypowiedź o roli agentów w tym wydarzeniu pokazała, jak na skutek epidemii odeszliśmy od klasycznego rozumienia sądu, w którym dominują jawne rozprawy.

Dagmara Woicka-Pawełczyk: Akcja medialna mająca podważyć autorytet KRS

Istniejący od ponad czterech lat konflikt pozostawił skazy na Radzie.