Jarosław Gwizdak: Rozważamy podwyżki dla ławników

W sądzie ma być normalnie, a jego centrum ma być obywatel. Rekompensata dla ławników musi być zostać podniesiona, rozważamy jej dwukrotne zwiększenie do zdecydowanie ponad 300 zł za dzień orzekania - informuje Jarosław Gwizdak, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. otwartego wymiaru sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy pyta TSUE o "usunięcie 3000 sędziów z zajmowanych stanowisk"

Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania o bezstronność i niezawisłość dwójki tzw. starych sędziów SN - Piotra Prusinowskiego oraz Małgorzaty Wąsek-Wiaderek. We wniosku wyjaśniono, że chodzi m.in. o publiczne wsparcie projektu reformy wymiaru sprawiedliwości polegającego na usunięciu około 3000 sędziów z zajmowanych stanowisk.

Sędziowie uciekają sprzed KRS. Zastraszenie przez polityków czy rozwaga?

Sędziowie wycofują się z konkursów o awans, które toczą się przed obecną Krajową Radą Sądownictwa. Tylko do połowy października br. zrobiło tak 88 osób.

Były sędzia nowym pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości

Mecenas Jarosław Gwizdak - były prezes Sądu Rejonowego w Katowicach, nagrodzony tytułem "Obywatelski Sędzia Roku 2015", felietonista "Rzeczpospolitej" - został pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości do spraw otwartego wymiaru sprawiedliwości.

Sędzia Juszczyszyn wygrał prawomocnie proces z Sądem Najwyższym

Uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna, wydana przez organ sprzeczny z Konstytucją, musi być usunięta z bazy orzeczeń – orzekł w piątek Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Wyrok jest prawomocny.

Piąte śledztwo ws. Schaba, Radzika i Lasoty. Nakazał je sąd

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo obejmujące rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych: głównego Piotra Schaba i jego zastępców: Michała Lasoty oraz Przemysława Radzika. Chodzi o przekroczenie uprawnień, nękanie i fałszywe oskarżenia.

Sądy mogą nie uznawać e-podpisów. Ważne orzeczenie TSUE

TSUE orzekł, że sąd może zwrócić pismo podpisane elektronicznie, jeśli nie dysponuje odpowiednim systemem.

Mniej z budżetu na SN, TK, KRS oraz IPN. Ekspert: oszczędności znikome

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała budżety SN, TK, KRS oraz IPN. Teraz ruch komisji finansów.

Robert Gwiazdowski: Śmieszna sprawa z tą Komisją Wenecką

Wyszło śmiesznie, bo w 2018 r. PiS zaprosił Komisję Wenecką by potwierdziła, że działania rządzących są zgodne z prawem unijnym, a ona tego nie zrobiła. W 2024 r. Platforma ją zaprosiła, by potwierdziła to samo: że działania rządzących są zgodne z prawem unijnym. A ona znowu tego nie potwierdziła.

Tomasz Pietryga: Skutki głodzenia niepraworządnych

Ograniczenie finansów instytucji, które opierają się na kadrach wybranych w czasach PiS i uznawane są za niepraworządne, może być ryzykowane dla koalicji rządzącej.

Trybunał Konstytucyjny: bez opinii KRS nie można odwołać prezesa sądu

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę za niezgodne z konstytucją przepisy pozwalające ministrowi sprawiedliwości odwoływać i zawieszać prezesów sądów bez opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

Jacek Dubois: Zawsze musimy wybierać

Państwo zmusza obywateli do opierania się na przepisach pozostających w sprzeczności z systemem prawnym, a sądy nadal muszą stosować rozproszoną kontrolę konstytucyjną.

Michał Tomczak: Praktycy, czyli remedium na populistów

Dobrym rozwiązaniem byłby udział praktykujących prawników w wyborze kandydatów na sędziów. Chodzi o przedstawicieli sądowych zawodów prawniczych, czyli przede wszystkim radców prawnych i adwokatów.

Marlena Pecyna: Neosędziowie a neosąd

Czy strony postępowania mają uznawać wyroki wydane przez neosędziów za nieistniejące? A może w zależności od tego, czy kwestionowały skład sądu? Chaos prawny przerodził się w szaleństwo prawne.

Komisja Wenecka o planach Bodnara: niedopuszczalna ingerencja w status neosędziów

Ustawowe cofnięcie neosędziów na poprzednio zajmowane stanowiska jest niedopuszczalne. W przypadku unieważnienia powołania trzeba zagwarantować takim osobom drogę sądową. Prawo do wzięcia udziału w ponownym konkursie nie wystarczy.

Rzecznik SN: Komisja Wenecka nie sprostała oczekiwaniom ministra Bodnara

- Komisja Wenecka nie sprostała oczekiwaniom ministra Adama Bodnara, musi być rozczarowany - powiedział w Polsacie rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski komentując opinię Komisji Weneckiej w sprawie propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczących statusu neosędziów.

Sędzia Zaradkiewicz pyta TSUE o kastowy mechanizm wyboru sędziów

Czy o sądzie niezależnym w rozumieniu prawa Unii Europejskiej można mówić jedynie wówczas, gdy w jego składzie zasiada osoba nominowana z udziałem sędziów, których wybierać mają sędziowie (tj. w trybie tzw. kastowym) - pyta TSUE sędzia SN, Kamil Zaradkiewicz.

Rok po wyborach. Ślimacze tempo marszu Donalda Tuska ku praworządności

Po roku od wyborów parlamentarnych zmiany w wymiarze sprawiedliwości to nadal głównie plany i koncepcje, a droga do przywrócenia praworządności jest jeszcze daleka. Prawnicy dość surowo oceniają działania rządu Donalda Tuska.