Były steward lotniczy dostał od KRS nominację do ważnego sądu

Kilka lat temu był stewardem linii lotniczej Emirates Airline, a teraz jest aplikantem prokuratorskim. W konkursie na urząd sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu okazał się lepszy niż prawnicy i sędziowie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Nowa KRS chce lustracji Sądu Najwyższego. Pierwszy taki przypadek w historii

Pierwszy raz w historii polskiego sądownictwa KRS będzie lustrował SN - podał na Twitterze senator Krzysztof Kwiatkowski, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Marek Isański: Rewolucyjny wyrok dotyczący wznowienia postępowania

Ukrywanym przez administrację podatkową problemem jest duża skala niezgodnych z prawem, ale prawomocnych decyzji. Tryby nadzwyczajne mające na celu uchylenie takich decyzji od wielu lat to przepisy niemal martwe.

Rzecznik TSUE: sąd ma prawo podważyć wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Prawo UE stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu lub praktyce, zgodnie z którymi sądy krajowe nie są uprawnione do badania zgodności z prawem Unii przepisu krajowego, uznanego za zgodny z konstytucją na mocy orzeczenia trybunału konstytucyjnego państwa członkowskiego.

Wybory prezesa w nowej izbie Sądu Najwyższego. Wskazano kandydatów

Zgromadzenie Sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyłoniło kandydatów na Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą tej Izby.

Problemy polskich kandydatów na sędziego Trybunału w Strasburgu

Komitet Rady Europy ds. wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie zgadza się na wskazanych przez polski rząd kandydatów na sędziego w ETPCz - podaje tvn24.pl. To już drugi raz, kiedy Rada odrzuca te same kandydatury.

Bruksela wysłała Polsce wezwanie do zapłaty na prawie 70 mln euro

Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty do tej pory naliczonej grzywny za nieprzestrzeganie decyzji TSUE. Do tej pory to już prawie 70 mln euro – ustaliła dziennikarka Polsat News.

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa: wybory i protesty

Byli członkowie Krajowej Rady Sądownictwa piszą list otwarty w związku z nadchodzącą nową kadencją. Obecna Rada pracuje, a jej członkowie w większości szykują się do ponownego kandydowania.

Tomasz Pietryga: Prezydent między gołębiami a jastrzębiami

Prezydent albo wybierze prezesa Izby Dyscyplinarnej SN z bliskich Zbigniewowi Ziobrze „jastrzębi", co gwarantuje dalszy konflikt z UE, albo stanie po stronie „gołębi", z którymi łatwiej wykonać wyrok TSUE.

W TK rozprawa z wniosku Ziobry. Po raz pierwszy bez przedstawicieli RPO

W środę Trybunał Konstytucyjny zajmował się wnioskiem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Na sali rozpraw nie było przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, który jest stroną w tym postępowaniu. Rozprawa została przerwana do wtorku 25 stycznia 2022 r. do godz. 11.00.

Piotrowicz nie przeprosi Gersdorf i Rączki mimo wyroku. Idzie do SN

Były poseł PiS, który obecnie zasiada w Trybunale Konstytucyjnym, nie wykona wykona prawomocnego wyroku i nie przeprosi byłej pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz sędziego SN Krzysztofa Rączki za słowa, że pisowskie zmiany w sądownictwie dotyczą sędziów, którzy „są zwykłymi złodziejami”. Nieoficjalnie: Piotrowicz chce złożyć skargę kasacyjną i zdobył postanowienie o wstrzymanie wykonania wyroku.

Sędzia Jędrzej Kondek: Chcę mieć więcej czasu na pracę naukową

Chodzi o polityczny tryb wyboru sędziowskiej części członków Rady, który jest kwestionowany. PiS mógłby uciec do przodu, rezygnując Wbrew pojawiającym się sugestiom działaliśmy w sposób zupełnie niezależny – mówi dr Jędrzej Kondek, sędzia SR m.st. Warszawy, ustępujący członek KRS.

Ryszard Sadlik: Minął trudny rok w sądownictwie

Mimo pandemii funkcjonowanie sądownictwa zostało zachowane.

Dominik Czeszkiewicz: Nie wierzę, nie wierzę, nie, wierzę

Oto nieliczne i subiektywnie wybrane problemy polskiego wymiaru sprawiedliwości w 2021 r.

Szymon Janczarek: Bez wykrętów

Do wykonania wyroku zobowiązane jest państwo, którego wyrok ten dotyczy.

Piotr Kosmaty: Łagodzący upływ czasu nie dotyczy ludobójstwa

W przedawnieniu należy widzieć część polityki karnej, a nie konstytucyjne prawo obywatela.

Do pracy w sądzie na pewnych zasadach. Ziobro chce zmienić ustawę o KSSiP

Odwołanie naboru lub zmiana terminu wymagać będzie formy zarządzenia. I podania konkretnych dat na przyszłość.