Sędziowie będą się szkolić w wirtualnej rzeczywistości

Młodzi sędziowie założą gogle VR i zmierzą z sytuacjami, które mogą się wydarzyć w rzeczywistości.

Sędzia, która skazała Wydrzyńską, chce kolejnego awansu

Sędzia awansowana w dniu wydania wyroku skazującego Justynę Wydrzyńską za pomocnictwo w aborcji, stara się o kolejny awans. Według OKO.press ma na to spore szanse.

Sędziowie krytykują decyzję prezes sądu ws. Piotra Gąciarka

Stołeczny oddział stowarzyszenia Iustitia wyraził stanowczy sprzeciw wobec decyzji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej - Tomaszek o zmianie zakresu obowiązków sędziego Piotra Gąciarka.

Za blokadę noweli o SN możemy zapłacić funduszami spójności

Jeśli przepisy zapewniające sądownictwu większą niezależność nie wejdą w życie, Polska może stracić ponad 75 mld euro z budżetu Unii Europejskiej.

Referendarze sądowi walczą o swoje

Chcą być sędziami, a państwo stawia warunki, ich zdaniem, nieuczciwe. Ci ze starą aplikacją sędziowską chcą móc ubiegać się bezterminowo o urząd sędziego.

Sądy nie będą pracować dłużej

Świadkowie i strony muszą się pogodzić ze stawaniem przed sądem w wyznaczonych dniach i zwalnianiem się z pracy.

Prawomocny wyrok i ponowne rozstrzygnięcie

Skarga o wznowienie postępowania sądowego zmierza do ponownego rozpatrzenia sprawy prawomocnie zakończonej, ale jest to możliwe dopiero po obaleniu prawomocnego orzeczenia sądowego.

Sędzia Żurek wygrał proces o mobbing. Do akcji wchodzi prokuratura

Katowicka Prokuratura Okręgowa może przystąpić do sprawy cywilnej sędziego Waldemara Żurka i złożyć apelację od korzystnego dla sędziego wyroku - donosi portal Onet.pl.

Marek Domagalski: Prezydent stawia na nowych sędziów

Kolejny wniosek prezydenta do TK w obronie jego kompetencji do powoływania sędziów wskazuje, że zamierza oprzeć się twardo na Konstytucji RP, a zwłaszcza na sędziach z nowego nadania. Oni są w tym sporze jego naturalnym sojusznikiem.

Sprawa Gąciarka może ruszyć

Nie będzie odpowiedzi na pytanie o wyznaczenie sędziego Wiesława Kozielewicza do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Trudno wykazać niewykonany wyrok

Za niedopuszczalną uznał TSUE skargę Komisji Europejskiej dotyczącą niewykonania przez Bułgarię orzeczenia w sprawie poprawy jakości powietrza.

Tomasz Pietryga: Na styku wolności i absolutu

Awantura wokół wyroku poznańskiego sądu, uniewinniającego grupę aktywistów zakłócających mszę, obrazuje podział społeczny, w którym znalazła się Polska.

Sankcje TSUE znów spadły z wokandy w TK. Powodem spór o Przyłębską?

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny przełożył termin posiedzenia w sprawie sankcji TSUE. Nie ma pewności, czy to z powodu sporu o prezesurę Julii Przyłębskiej, czy samego meritum sprawy. Innych przyczyn nie widać.

Wraca śledztwo ws. afery hejterskiej. To efekt skargi sędziego Żurka

Sąd Rejonowy w Katowicach uchylił w poniedziałek decyzję kieleckiej prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie akcji oczerniania sędziego Waldemara Żurka - informuje Onet. Prokuratura twierdziła, że nie jest w stanie ustalić, kim jest "Mała Emi", główna hejterka. Waldemar Żurek zaskarżył decyzję prokuratury.

Szefowa KRS reaguje na list 1800 prawników w obronie sędzi Knobel

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmara Pawełczyk-Woicka odpowiedziała na list w obronie sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła aktywistów oskarżonych o przerwanie mszy.

Prezes sądu w Poznaniu odpowiada szefowej KRS ws. szkolenia z konstytucji

Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu - Krzysztof Lewandowski - odpowiedział w poniedziałek na pismo Przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Szefowa KRS zwróciła się w nim o przeszkolenie z prawa konstytucyjnego sędzi Joanny Knobel, która uniewinniła aktywistów oskarżonych o przerwanie mszy.

Będą nowe standardy obciążenia pracą kuratorów sądowych

Środowisko krytycznie odnosi się do planowanych zmian w obciążeniu pracą.

501 milionów euro - tyle Polska straciła na sporze z Brukselą o praworządność

501 mln euro, czyli prawie 2 mld 345 mln złotych - to koszt konfliktu polskiego rządu z Komisją Europejską i niestosowanie się do postanowień TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów.