Delegacje sędziowskie niekonstytucyjne? Jest wniosek do Trybunału

Krajowa Rada Sądownictwa zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące delegowania sędziów przez ministra sprawiedliwości. Według KRS, oddziałują na niezależność sądów i niezawisłość sędziów.

Król wędlin i miliony zabezpieczone przed upadkiem spółki. Kto ma do nich prawo?

Czy syndykowi należy się majątek upadłej spółki, który prokurator zabezpieczył jeszcze przed ogłoszeniem upadłości – to pytanie prawne, na które odpowiedzieć ma Sąd Najwyższy.

Apel do Bodnara. Czas skończyć z kreatywną księgowością w sprawie sądów

Do sporządzania rzetelnych statystyk dotyczących długości postępowań sądowych w Polsce wezwał ministra sprawiedliwości senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

Nowe rewelacje ws. Tomasza Szmydta na komisji Giertycha

Mogło dojść do scentralizowania danych polskich obywateli w w rękach Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś, oraz ich wycieku z KRS - stwierdził mec. Roman Giertych przedstawiając nowego sygnalistę zespołu do spraw rozliczenia rządów PiS. To sędzia znany z afery hejterskiej.

Małgorzata Manowska: Już nigdy nie będą nas szanować

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie chciał ze mną rozmawiać o planach reform w wymiarze sprawiedliwości – twierdzi prof. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Barbara Piwnik: Nie do premiera należy osądzanie, czy ktoś będzie siedział

Nikt nie ma prawa wpływać na decyzję sądu w sprawie tymczasowego aresztowania – mówi „Rzeczpospolitej” sędzia Barbara Piwnik, dziś w stanie spoczynku, była minister sprawiedliwości.

Komu służy niejawna rozprawa i uzasadnienie wyroku

Chociaż niejawne procesy nie pozwalają mediom kontrolować wymiaru sprawiedliwości, eksperci nie oczekują zmian.

Reforma Bodnara. Sejm uchwalił zmiany w Trybunale Konstytucyjnym

Sejm uchwalił w środę dwie ustawy gruntownie zmieniające Trybunał Konstytucyjny. Reforma ma odpolitycznić ten organ i naprawić jego funkcjonowanie.

Lepiej płatne dyżury aresztowe w sądach i prokuraturach

Pracownicy sądów i prokuratur dostaną wynagrodzenie za cały czas spędzony na dyżurze w miejscu pracy. Pozostawanie w gotowości w domu, nadal będzie bez jakiejkolwiek gratyfikacji.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego na finiszu. Komisja poprawia projekty

Jeszcze w tym tygodniu posłowie mogą uchwalić ustawy reformujące Trybunał Konstytucyjny. Sejmowa komisja wprowadziła właśnie ostatnie poprawki do ustaw o TK.

Jest nowy raport Komisji Europejskiej o praworządności. Jak wypadła Polska?

W środę Komisja Europejska opublikowała nowy raport na temat przestrzegania praworządności w państwach członkowskich. Jeśli chodzi o Polskę, odnotowano znaczący postęp m.in. w zapewnianiu niezależności prokuratury.

Daniela Wybrańczyk: Szybki rozwód, śmiały plan

Pozasądowe rozwiązywanie małżeństwa. Kto zyska, a kto straci na tym rozwiązaniu?

Jarosław Gwizdak: Przyglądajmy się prezesom

Nie tylko odwoływanym, ale i powoływanym. W naszym najlepszym interesie.

Michał Gabriel-Węglowski: Demokracja w sądach

Obywatel udający się do sądu nie oczekuje, że jego sprawa zostanie rozpoznana przez sędziego wybranego z woli suwerena, lecz przez sędziego profesjonalnego i uczciwego.

Pierwsza prezes SN przeciw dyskryminacji sędziów wykładowców

Prof. Małgorzata Manowska wystąpiła do Rzecznika Praw Obywatelskich w związku, z wykluczeniem z zajęć dydaktycznych sędziów przez dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Kto polskim sędzią w Strasburgu? Kandydaci wysłuchani w Senacie

Za nami wysłuchanie trojga kandydatów na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wśród tematów aborcja, zmiany klimatyczne i niezależność sądownictwa.

Czy orzecznictwo TSUE i ETPCz wystarcza do wyłączenia sędziego?

SN ma rozstrzygnąć, czy dla podważenia niezawisłości sędziego wystarczy oparcie się na orzecznictwie TSUE i ETPCz.

Sąd w Warszawie zakwestionował legalność powołania nowych sędziów SN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Południe uznał wyrok Sądu Najwyższego wydany z udziałem tzw. neo-sędziów za nieistniejący.