Adam Bodnar odwołał kierownictwo największego sądu w Polsce

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał prezes Sądu Okręgowego w Warszawie sędzię Joannę Przanowską-Tomaszek oraz czworo wiceprezesów: Patrycję Czyżewską, Małgorzatę Kanigowską-Wajs, Radosława Lenarczyka oraz Agnieszkę Sidor-Leszczyńską. Stanowiska tracą też szefowie szefowie pięciu sądów rejonowych.

Tomasz Pietryga: Nowela skazana na porażkę

Odrzucenie przez Sejm senackiej poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) oddala jej reformę na co najmniej dwa lata.

Bogusław Dziadkiewicz: Koniec prawa, wersja 2.0

Coś, co miało być gwarantem sprawiedliwego wyroku, staje się podstawą dowolności.

Jarosław Gwizdak: Sędziowie do biur, pisarze do piór!

Przyjmijmy, że każdy sędzia w Polsce to koszykarz NBA. Ma więc swoją ekipę.

Harmonizacja prawa to nie zwierzchnictwo

Ochrona konsumentów według niektórych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) kontra Acquis Communautaire Wspólnoty.

Sprawy masowe przed sądami

To twardy orzech do zgryzienia. Nie potrafili sobie z tym problemem poradzić poprzednicy. Pytanie, jak obecnie upora się z nim Ministerstwo Sprawiedliwości.

(Po)wolne sądy

Są w Polsce sędziowie, którzy pozostają wierni nie ślubowaniu sędziowskiemu, tylko swoim kolegom i koleżankom, skupionym w stowarzyszeniach angażujących się w spory polityczne.

Czy można podsłuchiwać bez zgody sądu

Szef Agencji Bezpieczeńtwa Wewnętrznego (ABW) został zobowiązany do zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. Wyposażono go w szereg instrumentów prawnych.

Deepfake w wymiarze sprawiedliwości

Prawda i autentyczność pozostają cały czas w centrum ludzkich wartości, wokół których tworzy się również otoczenie prawne.

Paweł Juszczyszyn: Przez lata działał system represjonowania sędziów

Wadliwie powołani sędziowie przy udziale obecnej KRS powinni wrócić na poprzednie stanowiska – mówi Paweł Juszczyszyn, sędzia SR w Olsztynie.

Czy sędziowie dostaną pieniądze za nadgodziny

Sędzia nie może domagać się wynagrodzenia za pracę ponad kodeksowe normy.

Asystenci nie zastąpią sędziów

Sędziom, owszem, należy zapewnić biurowe i elektroniczne, a także asystenckie wsparcie. Nie łudźmy się jednak, że asystenci istotnie odciążą ich w przygotowaniu spraw do rozpoznania. A od tego jest przecież sędzia.

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym coraz bliżej. Sejmowa komisja za reformą

Sejmowa komisja sprawiedliwości poparła we wtorek projekty gruntownie zmieniające Trybunał Konstytucyjny. Posłowie wprowadzili jednak do reformy kilkadziesiąt poprawek.

Przeszukanie w KRS. Prokuratura Krajowa wyjaśnia jak to było

Wydanie postanowień o żądaniu dobrowolnego wydania akt spraw dyscyplinarnych - a w razie odmowy przeprowadzenie przeszukania - było zgodne z prawem, celowe i zasadne - odpowiedziała Prokuratura Krajowa Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

Za opieszałe procesy państwo wciąż płaci miliony

Obywatel może liczyć średnio na 3,5 tys. zł świadczenia za zbyt długie oczekiwanie na sprawiedliwość.

Tajemnica sukcesu sądu frankowego

Zwiększenie liczby asystentów pozytywnie wpływa na pracę sądu, ale na lepsze wyniki składa się więcej elementów – wskazuje Tomasz Niewiadomski, szef wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Bodnar powołał prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał w poniedziałek nowego prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku. Jego kadencja będzie trwała sześć lat.

KRS wzywa Donalda Tuska. Chodzi o wyroki Trybunału Konstytucyjnego

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wezwało premiera Donalda Tuska do niezwłocznego ogłoszenia orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim.