Prokurator Wrzosek zrezygnowała, sędzia Piwnik o powodach tej decyzji

Prokurator Ewa Wrzosek złożyła na ręce prokuratora generalnego Adama Bodnara rezygnację z funkcji prokuratora. Nie wiadomo jeszcze, czy rezygnacja została przyjęta. Sędzia w stanie spoczynku Barbara Piwnik uważa, że decyzja może mieć związek z immunitetem prokuratorki.

Sejm nie zajmie się propozycją zniesienia zakazu pracy adwokatów na etacie

Komisja Petycji w Sejmie uznała w środę, że nie będzie dalej pracować nad wnioskami o zniesienie niemożliwości zatrudnienia adwokata na umowę o pracę. Tymczasem Naczelna Rada Adwokacka pracuje nad propozycją tzw. adwokackiej umowy o współpracę.

Jedna z najbardziej znanych prokuratorek Ewa Wrzosek chce odejść z zawodu

Ewa Wrzosek złożyła rezygnację w połowie września 2024 roku. A obecnie jest na przymusowym, zaległym urlopie - informuje portal oko.press. Ostateczna decyzja będzie należeć do prokuratora generalnego Adama Bodnara: może tę rezygnację przyjąć lub odmówić złożenia z urzędu.

Michał Tomczak: Praktycy, czyli remedium na populistów

Dobrym rozwiązaniem byłby udział praktykujących prawników w wyborze kandydatów na sędziów. Chodzi o przedstawicieli sądowych zawodów prawniczych, czyli przede wszystkim radców prawnych i adwokatów.

Joanna Parafianowicz: Kto się nadaje na adwokata?

Zostanie adwokatem to życiowa ścieżka, a nie tylko zawodowa droga.

Marlena Pecyna: Neosędziowie a neosąd

Czy strony postępowania mają uznawać wyroki wydane przez neosędziów za nieistniejące? A może w zależności od tego, czy kwestionowały skład sądu? Chaos prawny przerodził się w szaleństwo prawne.

Obniżony ZUS dla prawników? "Państwo zabrało nam w części prawo do chleba"

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła petycja dotycząca wprowadzenia obniżonego ZUS dla radców prawnych i adwokatów.

Przyszli komornicy mają problem. Wkrótce wygasną ich uprawnienia

W czerwcu MS zapowiadało rozwiązanie problemu asesorów, którzy w 2025 r. będą musieli przymusowo otworzyć kancelarię komorniczą. Projektu wciąż nie ma.

Czy Dariusz Barski ponownie spróbuje wejść do Prokuratury Krajowej?

- Pan minister stosuje politykę siły i faktów dokonanych, ponieważ posiada władzę wykonawczą - mówił w rozmowie z RMF FM prokurator Dariusz Barski, usunięty przez Adama Bodnara ze stanowiska w związku z ekspertyzami mówiącymi, iż w 2022 roku Barski został przywrócony do służby ze stanu spoczynku na podstawie przepisów, które nie obowiązywały.

Jak kurator procesowy ma zabiegać o pieniądze. Uchwała SN

W razie przyznania wynagrodzenia jedynie w części sąd ma oddalić wniosek w pozostałym zakresie, aby kurator mógł się odwołać.

Sądy czekają na asesorów, a ci na przymusowym bezrobociu

Państwo marnuje potencjał absolwentów KSSiP. Prawnicy mają pomysły, jak temu zaradzić.

Adwokat, który spowodował wypadek po kokainie, usłyszał zarzuty

Prokuratura przedstawiły zarzuty adwokatowi Michałowi C., który w czerwcu spowodował groźny wypadek na warszawskim Mokotowie. W wyniku zderzenia dwóch samochodów rannych zostało siedem osób, z czego dwie trafiły do szpitala w krytycznym stanie.

Maciej Strączyński: „Czynny żal” czy samokrytyka?

Wielu z tych uczciwych zachowa się honorowo i więcej o awans nie poprosi. Stracimy dobrych sędziów, a zawzięta Iustitia straci wieloletnich członków.

Robert Damski: Komornicy? To kolejny ginący zawód

W Białymstoku, Poznaniu czy Łodzi potencjalnych adeptów jest po czterech. Dlaczego zabraknie komorników?

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Niemądra uchwała SN

W uchwale dotyczącej Dariusza Barskiego skład orzekający pomylił problemy: obowiązywania ustawy i czasowego ograniczenia kompetencji prokuratora generalnego do przywrócenia do służby czynnej i powołania prokuratorów.

Jacek Dubois: Ryszard lwie serce

Rolą adwokata jest bronić i mecenas Ryszard Kalisz, podejmując się obrony Michała Dworczyka, postąpił tak, jak powinien postąpić rasowy adwokat.

Marek Domagalski: Może ktoś policzy koszty sądowej wojny

Żadna ze stron konfliktu o sądy nie ma wyraźnego pomysłu na jego zakończenie, poza czekaniem na kolejne wybory, na razie prezydenckie. Nie gwarantują one jednak, jak kilka poprzednich, rozwiązania sporu, a na pewno pokoju społecznego i zatrzymania strat.

Piotr Mgłosiek: Nieskazitelny charakter nie odrasta

W Polsce jest 11 tys. sędziów. System nie załamie się, jeśli zabraknie wśród nich grupy, która przyczyniła się do bezprecedensowego kryzysu praworządności.