Nowe stawki dla prawników. Resort Ziobry przedstawił swoje propozycje

Ministerstwo Sprawiedliwości określa stawki za czynności adwokatów i radców prawnych w sprawach przed sądem zamówień publicznych i sprawach nieletnich.

Wiceprezes KRRP: Studia prawnicze lepsze niż kryminologia

Studia to nie przedłużenie liceum, ale przygotowanie do życia zawodowego. Trzeba zastanowić się, co będzie można robić po ich ukończeniu – mówi Zbigniew Tur, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Aneta Łazarska: Elektronizacja paraliżuje pracę sądów

Sędzia sam musi sobie odtworzyć uproszczoną papierową wersję akt, aby móc sprawę rozstrzygnąć.

Jarosław Matras: Nie liczmy na prezesów, bo oni nic nie zrobią

Nominacje do SN są zapewne potrzebne i ten nowy układ ma zostać zabetonowany – mówi Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Tomasz Szafrański: Bajki z mchu i paproci o reformie prawa karnego

Ciężkim grzechem nowelizacji są nasuwające się skojarzenia z poprzednim kodeksem karnym.

Konrad Wytrykowski: Mistrz straszacki

Wybrałem stan spoczynku z niezgody na dalszą autokompromitację wymiaru sprawiedliwości.

Tomasz Pietryga: Wersalu tu na razie nie będzie

Profesor Małgorzata Manowska przegrywa z kursem „zero tolerancji wobec niepraworządnie wybranych sędziów w Sądzie Najwyższym”.

Adwokaci i aplikanci dostaną elektroniczne legitymacje. Podano termin

Naczelna Rada Adwokacka podpisała porozumienie z Ministrem Cyfryzacji dotyczące wdrożenia produkcji elektronicznej legitymacji adwokata, aplikanta adwokackiego, prawników zagranicznych oraz adwokatów niewykonujących zawodu.

Marek Domagalski: Jest okazja ograniczyć immunitety

Pierwszy raz od wielu lat pojawia się szansa by ograniczyć zakres immunitetów i zwiększyć odpowiedzialność ludzi władzy. Dlatego, że postulat ten może być nośnym paliwem wyborczym.

Anna Wojda: Wszystko zależy od sądu

Sędzia, jakąkolwiek sprawą by się zajmował, nie może zapominać o jednym: o człowieku.

Adwokat wygrał sądowy spór z miastem. Może parkować za 10 zł miesięcznie

Brak możliwości zakupu tańszego abonamentu na parkowanie samochodu przez adwokata będącego partnerem w kancelarii jest w oczywisty sposób dyskryminujące - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

W PK powstanie departament ds. zwalczania cyberprzestępczości

Będą zmiany w regulaminie urzędowania powszechnych jednostek prokuratury. W jej kierownictwie powstanie departament ds. zwalczania cyberprzestępczości. Tak chce minister sprawiedliwości – prokurator generalny.

Mec. Ryszard Kalisz: minimalna pensja dla aplikanta to za mało

Pensja minimalna dla osoby po studiach, która dostała się na aplikację, to za mało – mówi Ryszard Kalisz, adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej.

Nowe uprawnienia dla Ziobry ws. prokuratorów. Burzliwa debata w Sejmie

Propozycje uregulowania współpracy polskich śledczych z Prokuraturą Europejską i umożliwiające ministrowi sprawiedliwości zmiany kadr w prokuraturze wzbudziły burzliwą debatę.

Robert Gwiazdowski: Duch prokuratora

Obiecywałem zapytać „ducha konstytucji”, czy mieszkanie jest prawem, czy towarem. Ale to może zaczekać. Bo Komisja Europejska właśnie zarekomendowała Polsce oddzielenie prokuratury i Ministerstwa Sprawiedliwości. Spytam więc o to.

Krzysztof Urbaniak objął stanowisko zastępcy Prokuratora Generalnego

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, kto zostanie zastępcą prokuratora generalnego - u boku Zbigniewa Ziobry stanie doświadczony prokurator z Krakowa, Krzysztof Urbaniak.

Wiesław Kozielewicz: Zmiany w SN to dopiero pierwszy krok

W sprawach dyscyplinarnych sędziów nie może być mowy o żadnym przestoju – mówi Wiesław Kozielewicz, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Wojciech Tumidalski: Prokurator, pan nad sądem

Przyjęte przez Sejm zmiany w prawie karnym wywracają kolejne zasady i dają więcej przewagi prokuraturze nad obroną, a nawet nad sądem.