Barbara Nowakowska: Wielkie inwestycje to nie paragrafy. To geometria przestrzenna

Prawnik transakcyjny powinien być architektem negocjowanej umowy, a nie ograniczać się do sygnalizowania ryzyk – mówi Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Mniej chętnych do sądów i prokuratur

Największym zainteresowaniem aplikacja sędziowska i prokuratorska cieszy się wśród absolwentów uczelni publicznych.

Coraz bliżej zmian w kodeksie etycznym palestry

Naczelna Rada Adwokacka poddaje konsultacjom nowelę zbioru zasad etyki i godności wykonywania zawodu, która wprowadza nowe zasady reklamowania usług.

Ewa Szadkowska: Telenowela z bohaterami w togach

Serial pt. „Adwokatura rozważa poluzowanie zakazu reklamy” śledzimy od lat. Właśnie leci kolejny odcinek.

LegalTech Forum 2023. Innowacje w praktyce prawniczej

30 marca odbędzie się piąta już edycja LegalTech Forum. Wydarzenie będzie mieć miejsce w Hotelu InterContinental.

Polska zapłaci 10 tys. euro niesłusznie ukaranemu adwokatowi

Nie można karać za informowanie o łapówkach - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie adwokata ukaranego przez korporacyjny sąd dyscyplinarny.

Rząd chce popularyzować mediacje

Powstanie teleinformatyczny system z Krajowym Rejestrem Mediatorów. Konieczna jest popularyzacja tej instytucji na szeroką skalę. Przydałby się serial, by pokazać, jak to działa – twierdzą eksperci.

Marek Domagalski: Prezydent stawia na nowych sędziów

Kolejny wniosek prezydenta do TK w obronie jego kompetencji do powoływania sędziów wskazuje, że zamierza oprzeć się twardo na Konstytucji RP, a zwłaszcza na sędziach z nowego nadania. Oni są w tym sporze jego naturalnym sojusznikiem.

Szef palestry apeluje do sędziów. Chodzi o wynagrodzenia adwokatów

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mec. Przemysław Rosati zwrócił się do wszystkich sędziów sądów powszechnych o stosowanie bezpośrednio przepisów Konstytucji, w celu wyeliminowania praktyk naruszających zasadę równego traktowania adwokatów przez władze publiczne.

Projekt resortu Ziobry: mediator ma zrobić dwa razy więcej

Dziś wynagrodzenie mediatora w sprawach karnych składa się z ryczałtu w wysokości 120 zł za postępowanie mediacyjne oraz ryczałtu w wysokości 20 zł za przesyłaną korespondencję.

Prof. Kmieciak po sprawie syna posłanki Filiks: Trzeba zmienić prawo

Ustawodawca powinien zmienić przepisy i opisać nowy typ przestępstwa polegający na działaniu w kierunku ujawnienia informacji o ofiarach przestępstw seksualnych – mówi w magazynie Rzecz o Prawie szef tej komisji prof. Błażej Kmieciak.

Dziennikarz TVP wtargnął do kancelarii adwokackiej

Aleksandra Kursa, adwokatka z Lublina, opisuje na Facebooku wtargnięcie do jej kancelarii dziennikarza TVP i próbę wymuszenia informacji o prowadzonej sprawie, które stanowią tajemnicę adwokacką. Dziennikarz opuścił lokal dopiero po wezwaniu przez prawników policji.

Wielu prawników na prowincji bierze wszystkie sprawy, żeby przetrwać

Sposób wykonywania zawodu w wielkich miastach i w tych średnich, jak choćby Toruń, to dwa zupełnie różne światy – mówi Mikołaj Rusiński, adwokat.

Dodatkowe samorządy prawnicze nie poprawią sytuacji

Prokurator generalny zgadza się, że obowiązkowa przynależność do korporacji radców prawnych i adwokatów w oparciu o czynnik terytorialny jest niezgodna z konstytucją.

Asystenci prokuratorów z podwyżką

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt MS o podwyżkach dla asystentów prokuratorów.

SN rozstrzygnie kwestie zwolnienia adwokata ze świadczenia pomocy prawnej z urzędu

SN ma rozstrzygnąć, czy samorząd adwokacki może bez zgody sądu, na wniosek adwokata, zwolnić go ze świadczenia pomocy prawnej z urzędu.

Po tajnym posiedzeniu SN odroczył sprawę prokurator Ewy Wrzosek

Posiedzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej w sprawie uchylenia immunitetu prokurator Ewy Wrzosek zostało odroczone do 18 maja.

Dzisiaj sprawa prokurator Wrzosek na wokandzie Sądu Najwyższego

W czwartek Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN ma zająć się wnioskiem szczecińskiej Prokuratury Regionalnej o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek.