Na mocy dotychczas obowiązujących przepisów minister sprawiedliwości odwołuje z urzędu komornika z zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65. rok życia. Z kolei asesora, który osiągnął taki wiek, odwołuje prezes właściwego sądu apelacyjnego. Reguły te wprowadzono w 2019 roku w ramach tzw. reformy komorniczej.
Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia
Nowelizacja, o którą od miesięcy zabiegała Krajowa Rada Komornicza, podnosi granicę wieku, po osiągnięciu którego komornicy i asesorzy komorniczy będą odwoływani z zajmowanego stanowiska z 65 do 70 lat.
Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało nowe przepisy, argumentowało iż sądy administracyjne w swoich orzeczeniach konsekwentnie podkreślały, że regulacja zobowiązująca ministra do odwoływania komorników po ukończeniu 65. roku życia jest sprzeczna z dyrektywą Rady UE 2000/78/WE. Stanowi bowiem przejaw dyskryminacji bezpośredniej określonej grupy zawodowej. Podobnie sądy oceniały decyzje wydawane przez prezesa właściwego sądu apelacyjnego o odwołaniu ze stanowiska asesora komorniczego, który skończył 65 lat.
Czytaj więcej
Komornicy i asesorzy będą mogli pracować również po skończeniu 65 lat, a limit czasowy asesury ko...
Koniec z limitem sześciu lat dla asesorów komorniczych
Podpisana ustawa znosi też maksymalny czas trwania asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat od dnia pierwszego powołania na stanowisko asesora. Przed reformą komorniczą, która weszła w życie w styczniu 2019 roku, zawód asesora komorniczego można było wykonywać bez ograniczeń czasowych. Twórcy nowelizacji wyszli jednak z założenia, że asesura ma służyć przygotowaniu do zawodu i wprowadzili maksymalny (sześcioletni) termin, przez który można ją sprawować. Po jego upływie asesor musi otworzyć własną kancelarię komorniczą. W przeciwnym razie utraci uprawnienia.