Tata na aplikacji zyska więcej czasu na zdobycie togi

Ministerstwo Sprawiedliwości obiecuje niezwłoczne prace legislacyjne nad zmianą przepisów prawa, które obecnie nie pozwalają ojcom odroczyć aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka. Takie prawo przysługuje tylko matce.

Zasady naboru na tę aplikację w KSSiP pozostaną "niejasne"

Resort sprawiedliwości nie zamierza zmieniać obowiązujących przepisów o egzaminach na aplikację uzupełniającą prokuratorską, na które skarżą się asystenci prokuratorów. "Ustawodawca nie jest zobowiązany do unifikacji zasad naboru na wszystkie aplikacje prowadzone w KSSiP" - stwierdziło ministerstwo w odpowiedzi dla RPO.

Młodzi prawnicy z dziećmi są dyskryminowani. RPO pisze do resortu Ziobry

Przepisy przewidujące możliwość odroczenia aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka, dyskryminują ojców - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Egzamin na aplikację prokuratorską uzupełniającą pod lupą RPO

Asystenci prokuratorów skarżą się, że zasady egzaminu wstępnego na aplikację prokuratorską uzupełniającą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nie zapewniają obiektywnych kryteriów oceny. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek napisał tej sprawie do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Egzaminatorzy MS z dostępem do systemów informacji prawnej

Minister sprawiedliwości chce zapewnić członkom zespołów możliwość korzystania ze sprzętu komputerowego, który umożliwi im dostęp do informacji prawnej (SIP) w wersji online.

Egzaminy prawników 2023. MS: kolizja terminów nie do usunięcia

Przepisy nie pozwalają zmienić wyznaczonego terminu naboru na aplikacje prowadzone w KSSiP, a wyznaczenie innego terminu przyszłorocznych egzaminów adwokackiego i radcowskiego nie wydaje się uzasadnione – tak Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na wniosek RPO o zmianę terminu egzaminu na aplikację uzupełniającą sędziowską.

Na dostępie do pytań egzaminacyjnych można dobrze zarobić

Pytania egzaminacyjne nie są chronione prawem autorskim. Firmy pobierają więc opłaty za ich rozpowszechnianie.

Zbyt stary na sędziego? Jest decyzja TK ws. górnej granicy wieku kandydata

Górna granica wieku dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na aplikację sędziowską i prokuratorską prowadzoną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury jest niezgodna z konstytucją - orzekł we wtorek TK.

Ogromna podwyżka opłat za egzamin na doradcę podatkowego

Ministerstwo Finansów szykuje pierwszą od 12 lat podwyżkę opłaty za egzamin na doradcę podatkowego. Kandydaci mieliby płacić o 900 zł więcej niż obecnie.

Tiutiunik: Adwokaci mają trzy miesiące na zmianę umów z aplikantami

Każdy patron powinien umieścić w umowie ramowej z aplikantem kwestie jego zatrudnienia i wynagradzania – mówi Bartosz Tiutiunik, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Aplikant będzie miał na piśmie, ile zarobi

NRA zmienia regulamin aplikacji adwokackiej. Zdecydowała, że patron powinien aplikanta zatrudnić i określić w umowie zasady jego wynagradzania.

KRS zgłasza projekt ws. zatrudnienia w sądach aplikantów KSSiP

Krajowa Rada Sądownictwa zaproponowała rozwiązanie trudnej sytuacji egzaminowanych aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w okresie między wyborem stanowiska asesorskiego a mianowaniem.

Przybędzie 210 notariuszy. MS ogłosiło wyniki egzaminu

Komisje egzaminacyjne ogłosiły wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się od 6 do 8 września 2022 r. Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 427 osób - podał w piątek resort sprawiedliwości.

Piotr Kosmaty: Czy Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury kształci prokuratora przyszłości?

Przestępcy nie znają granic, więc prokuratorzy wszystkich krajów muszą współpracować.

Nauka zdalna winna słabych wyników egzaminów na aplikację

Tylko 42 proc. zdających pozytywnie przeszło testy. Uczelnie winią za to zajęcia na odległość.

Wojciech Tumidalski: Między prawnikiem a magistrem prawa

Słabe wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze to sygnał dla uczelni, by na nowo zastanowiły się, kogo chcą wykształcić.

Włodzimierz Chróścik: Skończył się okres mody na prawo

Mit olbrzymich wynagrodzeń prawników został obalony – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Izby Radów Prawnych. – To zawód, w którym trzeba bardzo ciężko pracować, by osiągnąć sukces nie tylko finansowy.

Palestra pochyli się nad wynikami tegorocznych egzaminów na aplikację

Na czwartkowym posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, Prezes Przemysław Rosati zaproponował, by na październikowym posiedzeniu plenarnym, przeanalizować wyniki egzaminów wstępnych na aplikację prawnicze.